Candidates list

Add a candidate Add a party Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

114 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Additional candidat remplacant departementales 2015
Aude CHATELAIN Front national Haute-Marne - Bologne Not contacted Finalist No
Frédéric FABRE Front national Haute-Marne - Bologne Not contacted Finalist No
Brigitte FISCHER PATRIAT Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Bologne Not contacted Elected No
Nicolas LACROIX Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Bologne Not contacted Elected No
Denis MAILLOT Parti socialiste Haute-Marne - Bologne Not contacted Finalist No
Catherine MICHEL Parti socialiste Haute-Marne - Bologne Not contacted Finalist No
Francine CLAUDON Front national Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted Finalist No
Lionel DENIZET Front national Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted Finalist No
André NOIROT Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted Elected No
Martine NOTAT Divers droite Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted No
Mireille RAVENEL Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted Elected No
Pierre THOMAS Divers droite Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted No
Bernard GENDROT Divers droite Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Elected No
Jean-François GUENIOT Parti socialiste Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Finalist No
Véronique MICHEL Divers droite Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Elected No
Fabienne MILLOT Front national Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Finalist No
Marie PERRIN Parti socialiste Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Finalist No
Gérard TERRILLON Front national Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Finalist No
Nadine KÜNG Front national Haute-Marne - Châteauvillain Not contacted No
Marie-Claude LAVOCAT Divers droite Haute-Marne - Châteauvillain Not contacted Elected No
Roland MAGISSON Front national Haute-Marne - Châteauvillain Not contacted No
Stéphane MARTINELLI Divers droite Haute-Marne - Châteauvillain Not contacted Elected No
Stéphanie CLAUDE Front national Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted No
Karine COLOMBO Divers droite Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Elected No
Gérard GROSLAMBERT Divers droite Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Elected No
Pierre THEVENOT Front national Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted No
Eric THOMAS Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Finalist No
Eloïse VENANCIO Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Finalist No
Bérangère ABBA Divers droite Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Céline BRASSEUR Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted Elected No
Cyril DE ROUVRE Divers droite Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Paul FOURNIÉ Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted Elected No
Jean-Philippe GEOFFROY Divers droite Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Solène GOSSELET Front national Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Alexia MORENO Divers droite Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Alex PELLOUARD Front national Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Catherine POUGET Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted Finalist No
Michel SULTER Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted Finalist No
Axel CAUSIN Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Sophie DIRVANG Front national Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted No
Yasmina EL-FAQIR Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Paul FLAMERION Divers droite Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Elected No
Catherine PAZDZIOR Divers droite Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Elected No
François VIVIEN Front national Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted No
Nicolas CONVOLTE Front national Haute-Marne - Eurville-Bienville Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No
Christian DUBOIS Divers droite Haute-Marne - Eurville-Bienville Not contacted No
Virginie GEREVIC Divers droite Haute-Marne - Eurville-Bienville Not contacted No
Nadine MARCHAND Front national Haute-Marne - Eurville-Bienville Not contacted Elected No
Cécilia BARBIER-BRION Divers droite Haute-Marne - Joinville Not contacted No
Benjamin FEVRE Front national Haute-Marne - Joinville Not contacted Finalist No
Astrid HUGUENIN Divers droite Haute-Marne - Joinville Not contacted Elected No
Nicole LE CORRE Front national Haute-Marne - Joinville Not contacted Finalist No
Gérard MATTERA Parti communiste francais Haute-Marne - Joinville Not contacted No
Cédric MICHELOT Divers droite Haute-Marne - Joinville Not contacted No
Bertrand OLLIVIER Divers droite Haute-Marne - Joinville Not contacted Elected No
Patricia PETRONELLI Parti communiste francais Haute-Marne - Joinville Not contacted No
Anne CARDINAL Parti socialiste Haute-Marne - Langres Not contacted Elected No
Alain CHARY Front national Haute-Marne - Langres Not contacted Finalist No
Sophie DELONG Divers droite Haute-Marne - Langres Not contacted No
Annick FLOT Divers droite Haute-Marne - Langres Not contacted No
Nicolas FUERTES Parti socialiste Haute-Marne - Langres Not contacted Elected No
Francine LESSERTEUR Front national Haute-Marne - Langres Not contacted Finalist No
Jacky MAUGRAS Divers droite Haute-Marne - Langres Not contacted No
Jean-Marc MOLLET Divers droite Haute-Marne - Langres Not contacted No
Francis ARNOUD Divers droite Haute-Marne - Nogent Not contacted Elected No
Raymond GANAY Front national Haute-Marne - Nogent Not contacted No
Christiane GOERGEN Front national Haute-Marne - Nogent Not contacted No
Anne-Marie NEDELEC Divers droite Haute-Marne - Nogent Not contacted Elected No
François BARRET Parti socialiste Haute-Marne - Poissons Not contacted No
Murielle COINDET Divers droite Haute-Marne - Poissons Not contacted No
David CRESSELY Front national Haute-Marne - Poissons Not contacted Finalist No
André DUFOUR Divers droite Haute-Marne - Poissons Not contacted No
Nicole SAMOUR Parti socialiste Haute-Marne - Poissons Not contacted No
Fabienne SCHOLLHAMMER Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Poissons Not contacted Elected No
Bruno SIDO Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Poissons Not contacted Elected No
Fanny THOMAS Front national Haute-Marne - Poissons Not contacted Finalist No
Martine ARTILLON Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted No
Catherine CORVELLEC Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted No
Roland DAVERDON Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted No
Ghislaine DELORME Divers droite Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted Finalist No
Luc HISPART Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted Elected No
Jean-Marc LASSON Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted No
Laurence LEVERRIER Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted Elected No
Franck RAIMBAULT Divers droite Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted Finalist No
Geneviève DONATO Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted No
Magali DUBOIS Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted Finalist No
Jean-Michel FEUILLET Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted Elected No
Jean-Claude MAGNIER Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted Finalist No
Elisabeth ROBERT-DEHAULT Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted Elected No
Dominique TALBOT Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted No
Marie-Ange BARANIECKI Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted No
Stéphane BEAUPOIL Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Finalist No
Rachel BLANC Divers droite Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Elected No
Chantal DAVIGOT Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted No
Catherine HIERONIMUS Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Finalist No
Mokhtar KAHLAL Divers droite Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Elected No
Dominique LAURENT Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted No
André PRIGNOT Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted No
Delphine BARRA Front national Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Sylvie BAUDOT Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Julien CLAUDON Front national Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Jean-Michel RABIET Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Elected No
Yvette ROSSIGNEUX Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Elected No
Sylvain TEMPLIER Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Laurent GOUVERNEUR Divers droite Haute-Marne - Wassy Not contacted Elected No
Nathalie HARMAND Divers gauche Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Eric KREZEL Divers gauche Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Jacques LABARRE Divers gauche Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Anne LEDUC Divers droite Haute-Marne - Wassy Not contacted Elected No
Daniel MONNIER La France Insoumise Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Katia NEHLIG Front national Haute-Marne - Wassy Not contacted Finalist No
Anne-Marie PASQUIER Divers gauche Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Angélique POMMIER Front de Gauche Haute-Marne - Wassy Not contacted No
Stéphane REMENANT Front national Haute-Marne - Wassy Not contacted Finalist No