Candidates list for Parti socialiste

Add a candidate Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

65 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status
Jean-Louis BRICOUT Parti socialiste Aisne - Cantons de: Aubenton, Bohain-en-Vermandois, La Capelle, Guise, Hirson, Marle, Le Nouvion-en-Thiérache, Ribemont, Sains-Richaumont, Vervins, Wassigny. Pending Elected 
Hervé SAULIGNAC Parti socialiste Ardèche - Cantons de: Bourg-Saint-Andéol, Le Cheylard, Chomérac, Privas, Rochemaure, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Pierreville, Vernoux-en-Vivarais, Viviers, La Voulte-sur-Rhône. Signed and confirmation (letter/fax) received Elected 
Olivier DUSSOPT Parti socialiste Ardèche - Cantons de: Annonay Nord, Annonay Sud, Lamastre, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Péray, Satillieu, Serrières, Tournon Signed and confirmation (letter/fax) received Elected 
André VIOLA Parti socialiste Aude - Cantons de : Alaigne, Alzonne, Axat, Belcaire, Belpech, Carcassonne II Sud, Castelnaudary Nord, Castelnaudary Sud, Chalabre, Couiza, Fanjeaux, Lagrasse, Limoux, Montréal, Mouthoumet, Quillan, Saint-Hilaire, Saissac, Salles-sur-l'Hers, Tuchan Pending Finalist
Eric ELKOUBY Parti socialiste Bas-Rhin - Cantons de : Strasbourg I, Strasbourg II, Strasbourg IV, Strasbourg VI (partie située au sud d'une ligne définie par l'axe de la route d'Oberhausbergen et à l'ouest d'une ligne définie par l'axe de la voie de chemin de Hausbergen à Graffenstaden), Strasbourg IX Not contacted Finalist
Philippe BIES Parti socialiste Bas-Rhin - Cantons de : Strasbourg III, Strasbourg VII, Strasbourg VIII, Strasbourg X Commune de Illkirch-Graffenstaden Pending Finalist
Laurence DUMONT Parti socialiste Calvados - Cantons de: Caen IV, Caen V, Caen VI, Caen VII, Caen X, Troarn. Signed and confirmation (letter/fax) received Elected 
Jérôme LAMBERT Parti socialiste Charente - Cantons de : Aigre, Chabanais, Champagne-Mouton, Confolens Nord, Confolens Sud, Hiersac, La Rochefoucauld, Mansle, Montbron, Montemboeuf, Rouillac, Ruffec, Saint-Amand-de-Boixe, Saint-Claud, Villefagnan Pending Elected 
Yann GALUT Parti socialiste Cher - Cantons de: Baugy, Bourges III, Charenton-du-Cher, Châteaumeillant, Châteauneuf-sur-Cher, Le Châtelet, Dun-sur-Auron, La Guerche-sur-l'Aubois, Levet, Lignières, Nérondes, Saint-Amand-Montrond, Sancergues, Sancoins, Saulzais-le-Potier. Pending Finalist
Bernard COMBES Parti socialiste Corrèze - Cantons de : Argentat, Bort-les-Orgues, Bugeat, Corrèze, Donzenac, Egletons, Eygurande, Lapleau, Meymac, Neuvic, La Roche-Canillac, Seilhac, Sornac, Treignac, Tulle Campagne Nord, Tulle Campagne Sud, Tulle Urbain Nord, Tulle Urbain Sud, Ussel Est, Ussel Ouest, Uzerche, Vigeois Pending Finalist
Michel LESAGE Parti socialiste Côtes-d'Armor - Cantons de: Châtelaudren, Langueux, Plérin, Ploufragan, Saint-Brieuc Nord, Saint-Brieuc Ouest, Saint-Brieuc Sud. Not contacted Finalist
Annie LE HOUÉROU Parti socialiste Côtes-d'Armor - Cantons de: Bégard, Belle-Isle-en-Terre, Bourbriac, Callac, Gouarec, Guingamp, Lanvollon, Maël-Carhaix, Plestin-les-Grèves, Plouagat, Plouaret, Rostrenen, Saint-Nicolas-du-Pélem. Pending Finalist
Delphine BATHO Parti socialiste Deux-Sèvres - Cantons de : Beauvoir-sur-Niort, Brioux-sur-Boutonne, Celles-sur-Belle, Chef-Boutonne, Frontenay-Rohan-Rohan, Lezay, Mauzé-sur-le-Mignon, La Mothe-Saint-Héray, Melle, Ménigoutte, Parthenay, Saint-Maixent-l'Ecole I, Saint-Maixent-l'Ecole II, Sauzé-Vaussais, Thénezay Pending Elected 
Colette LANGLADE Parti socialiste Dordogne - Cantons de: Brantôme, Bussière-Badil, Champagnac-de-Belair, Excideuil, Jumilhac-le-Grand, Lanouaille, Mareuil, Montagrier, Nontron, Ribérac, Saint-Aulaye, Saint-Pardoux-la-Rivière, Savignac-les-Eglises, Thiviers, Verteillac. Pending Finalist
Barbara ROMAGNAN Parti socialiste Doubs - Cantons de: Audeux, Besançon Nord-Ouest, Besançon Ouest, Besançon-Planoise, Boussières, Quingey. Pending Finalist
Jean-Jacques URVOAS Parti socialiste Finistère - Cantons de: Briec, Fouesnant, Quimper I, Quimper II, Quimper III. Pending Finalist
Michael QUERNEZ Parti socialiste Finistère - Cantons de: Arzano, Bannalec, Concarneau, Pont-Aven, Quimperlé, Rosporden, Scaër. Pending Finalist
Axelle LEMAIRE Parti socialiste Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Irlande ; Royaume-Uni ; Danemark, Estonie, Finlande, Islande, Lettonie, Lituanie, Norvège, Suède. Pending Finalist
Pierre-Yves LE BORGN' Parti socialiste Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : 1ère Allemagne : circonscription : circonscriptions consulaires de Berlin, Bonn, Düsseldorf, Francfort, Hambourg ; 2ème Allemagne : circonscription : circonscriptions consulaires de Munich, Sarrebruck, Stuttgart ; Albanie, Autriche, Bosnie-Herzégovine, Bulgarie, Croatie, Hongrie, ancienne République yougoslave de Macédoine, Pologne, Roumanie, Serbie-et-Monténégro, Slovénie, République Tchèque, Slovaquie. Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Francis DUPOUEY Parti socialiste Gers - Cantons de: Aignan, Auch Nord-Est, Auch Nord-Ouest, Auch Sud-Est-Seissan, Auch Sud-Ouest, Lombez, Marciac, Masseube, Miélan, Mirande, Montesquiou, Nogaro, Plaisance, Riscle, Samatan, Saramon. Pending Finalist
Gisèle BIÉMOURET Parti socialiste Gers - Cantons de: Cazaubon, Cologne, Condom, Eauze, Fleurance, Gimont, L'Isle-Jourdain, Jegun, Lectoure, Mauvezin, Miradoux, Montréal, Saint-Clar, Valence-sur-Baïse, Vic-Fézensac. Pending Elected 
Alain DAVID Parti socialiste Gironde - Cantons de: Carbon-Blanc, Cenon, Floirac, Lormont. Not contacted Elected 
Pascale GOT Parti socialiste Gironde - Cantons de: Blanquefort, Castelnau-de-Médoc, Lesparre-Médoc, Pauillac, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Vivien-de-Médoc. Pending Finalist
Marie RÉCALDE Parti socialiste Gironde - Cantons de: Mérignac I, Mérignac II, Saint-Médard-en-Jalles. Pending Finalist
Bernard GARRIGOU Parti socialiste Gironde - Cantons de : Gradignan, Pessac I, Pessac II Not contacted Finalist
Gilles SAVARY Parti socialiste Gironde - Cantons de : Bazas, Belin-Béliet, La Brède, Captieux, Grignols, Langon, Podensac, Saint-Symphorien, Villandraut Pending Finalist
Hélène VAINQUEUR-CHRISTOPHE Parti socialiste Guadeloupe - Cantons de : Basse-Terre I, Basse-Terre II, Bouillante, Capesterre-Belle-Eau I, Capesterre-Belle-Eau II, Gourbeyre, Saint-Claude, Les Saintes, Trois-Rivières, Vieux-Habitants Not contacted Elected 
Joël AVIRAGNET Parti socialiste Haute-Garonne - Cantons de: Aspet, Aurignac, Bagnères-de-Luchon, Barbazan, Boulogne-sur-Gesse, Cazères, Le Fousseret, L'Isle-en-Dodon, Montréjeau, Rieumes, Saint-Béat, Saint-Gaudens, Saint-Martory, Salies-du-Salat. Pending Elected 
François ANDRÉ Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Cantons de : Bécherel, Combourg, Montfort-sur-Meu, Montauban-de-Bretagne, Rennes Nord-Ouest, Saint-Méen-le-Grand, Tinténiac Pending Elected 
Jean-Patrick GILLE Parti socialiste Indre-et-Loire - Cantons de : Tours Centre, Tours Est, Tours Nord-Est, Tours Ouest, Tours Sud, Tours-Val-du-Cher Pending Finalist
Marisol TOURAINE Parti socialiste Indre-et-Loire - Cantons de: Chambray-lès-Tours, Descartes, Le Grand-Pressigny, Ligueil, Loches, Montbazon, Montrésor, Preuilly-sur-Claise, Saint-Avertin, Saint-Pierre-des-Corps. Pending Finalist
Marie-Noëlle BATTISTEL Parti socialiste Isère - Cantons de: Le Bourg-d'Oisans, Clelles, Corps, Fontaine-Seyssinet, Mens, Monestier-de-Clermont, La Mure, Valbonnais, Vif, Villard-de-Lans. Pending Elected 
Ericka BAREIGTS Parti socialiste La Réunion - Cantons de : Saint-Denis I, Saint-Denis II, Saint-Denis III, Saint-Denis IV, Saint-Denis V, Saint-Denis VI, Saint-Denis VIII Pending Elected 
Renaud LAGRAVE Parti socialiste Landes - Cantons de: Castets, Gabarret, Labrit, Mimizan, Mont-de-Marsan Nord, Mont-de-Marsan Sud, Parentis-en-Born, Pissos, Roquefort, Sabres, Sore. Pending Finalist
Boris VALLAUD Parti socialiste Landes - Cantons de : Aire-sur-l'Adour, Amou, Geaune, Grenade-sur-l'Adour, Hagetmau, Montfort-en-Chalosse, Morcenx, Mugron, Peyrehorade, Pouillon, Saint-Sever, Tartas Est, Tartas Ouest, Villeneuve-de-Marsan Not contacted Elected 
Régis JUANICO Parti socialiste Loire - Cantons de: Saint-Etienne Nord-Est I, Saint-Etienne Nord-Est II, Saint-Etienne Nord-Ouest I, Saint-Etienne Nord-Ouest II. Signed and confirmation (letter/fax) received Elected 
Michel MÉNARD Parti socialiste Loire-Atlantique - Cantons de : Carquefou, La Chapelle-sur-Erdre, Ligné, Nantes VIII, Nort-sur-Erdre Pending Finalist
Vincent Labarthe Parti socialiste Lot - Cantons de: Bretenoux, Cajarc, Figeac Est, Figeac Ouest, Gramat, Lacapelle-Marival, Latronquière, Limogne-en-Quercy, Livernon, Martel, Saint-Céré, Souillac, Sousceyrac, Vayrac. Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Guillaume GAROT Parti socialiste Mayenne - Cantons de : Argentré, Bais, Evron, Laval Est, Laval Saint-Nicolas, Laval Nord-Est, Laval Sud-Ouest, Montsûrs, Pré-en-Pail, Villaines-la-Juhel Pending Elected 
Ramlati ALI Parti socialiste Mayotte - Cantons de : Acoua, Bandraboua, Dzaoudzi, Koungou, Mamoudzou I, Mamoudzou II, Mtsamboro, Pamandzi Not contacted Finalist
Chaynesse KHIROUNI Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Cantons de : Nancy Est, Nancy Nord, Nancy Sud, Malzéville, Saint-Max, Seichamps Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Dominique POTIER Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Cantons de: Colombey-les-Belles, Domèvre-en-Haye, Haroué, Neuves-Maisons, Thiaucourt-Regniéville (moins les communes d'Arnaville, Bayonville-sur-Mad et Vandelainville), Toul Nord, Toul Sud, Vézelize. Pending Elected 
Christian PAUL Parti socialiste Nièvre - Cantons de : Brinon-sur-Beuvron, Château-Chinon (Ville), Châtillon-en-Bazois, Clamecy, Corbigny, Decize, Donzy, Dornes, Fours, Guérigny, Lormes, Luzy, La Machine, Montsauche-les-Settons, Moulins-Engilbert, Prémery, Saint-Amand-en-Puisaye, Saint-Pierre-le-Moûtier, Saint-Saulge, Tannay, Varzy Pending Finalist
Joaquim PUEYO Parti socialiste Orne - Cantons de: Alençon I, Alençon II, Alençon III, Carrouges, Courtomer, Domfront, La Ferté-Macé, Juvigny-sous-Andaine, Le Mêle-sur-Sarthe, Passais, Sées. Pending Elected 
Seybah DAGOMA Parti socialiste Paris - 3ème et 10ème arrondissements Pending Finalist
Patrick BLOCHE Parti socialiste Paris - 4ème arrondissement ; partie du 11ème arrondissement non comprise dans la 6ème circonscription ; partie du 12ème arrondissement (quartier Quinze-Vingt) Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
George PAU-LANGEVIN Parti socialiste Paris - Partie du 20ème arrondissement non comprise dans les 6ème et 8ème circonscriptions Pending Elected 
Myriam EL KHOMRI Parti socialiste Paris - Partie du 9ème arrondissement non comprise dans la 1ère circonscription ; partie du 18ème arrondissement non comprise dans les 3ème et 17ème circonscriptions Pending Finalist
Christine PIRÈS BEAUNE Parti socialiste Puy-de-Dôme - Cantons de : Aigueperse, Bourg-Lastic, Combronde, Herment, Manzat, Menat, Montaigut, Pionsat, Pontaumur, Pontgibaud, Randan, Riom Est, Riom Ouest, Saint-Gervais-d'Auvergne Pending Elected 
Nathalie CHABANNE Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Montaner, Morlaàs, Nay-Bourdettes Est, Nay-Bourdettes Ouest, Pau Est, Pau Sud, Pontacq. Pending Finalist
David HABIB Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Arthez-de-Béarn, Arzacq-Arraziguet, Garlin, Jurançon, Lagor, Lasseube, Lembeye, Monein, Orthez, Salies-de-Béarn, Thèze. Pending Elected 
Colette CAPDEVIELLE Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Anglet Nord, Anglet Sud, Bayonne Est, Bayonne Nord, Bayonne Ouest, Bidache, Labastide-Clairence, Saint-Pierre-d'Irube. Pending Finalist
Najat VALLAUD-BELKACEM Parti socialiste Rhône - Cantons de: Villeurbanne Centre, Villeurbanne Nord, Villeurbanne Sud. Pending Finalist
Cécile UNTERMAIER Parti socialiste Saône-et-Loire - Cantons de : Beaurepaire-en-Bresse, Chalon-sur-Saône Nord, Cuiseaux, Cuisery, Louhans, Montpont-en-Bresse, Montret, Pierre-de-Bresse, Saint-Germain-du-Bois, Saint-Germain-du-Plain, Saint-Martin-en-Bresse, Sennecey-le-Grand, Tournus Pending Elected 
Marietta KARAMANLI Parti socialiste Sarthe - Cantons de: Bouloire, Le Mans Est-Campagne, Le Mans Sud-Est, Le Mans Sud-Ouest, Le Mans-Ville Est, Montfort-le-Gesnois. Pending Elected 
Stéphane LE FOLL Parti socialiste Sarthe - Cantons de: Allonnes, Brûlon, Loué, Malicorne-sur-Sarthe, Le Mans Ouest, Sablé-sur-Sarthe, La Suze-sur-Sarthe. Pending Elected 
Olivier FAURE Parti socialiste Seine-et-Marne - Cantons de : Combs-la-Ville (moins la commune de Combs-la-Ville), Le Mée-sur-Seine, Savigny-le-Temple Pending Elected 
Valérie FOURNEYRON Parti socialiste Seine-Maritime - Cantons de : Mont-Saint-Aignan, Rouen I, Rouen II, Rouen III, Rouen IV, Rouen V, Rouen VII Pending Finalist
Christophe BOUILLON Parti socialiste Seine-Maritime - Cantons de : Caudebec-en-Caux, Duclair, Lillebonne, Notre-Dame-de-Bondeville, Pavilly Pending Elected 
Valérie RABAULT Parti socialiste Tarn-et-Garonne - Cantons de: Caussade, Caylus, Lafrançaise, Molières, Monclar-de-Quercy, Montauban I, Montauban II, Montauban III, Montauban IV, Montpezat-de-Quercy, Nègrepelisse, Saint-Antonin-Noble-Val, Villebrumier. Pending Elected 
Philippe DOUCET Parti socialiste Val-d'Oise - Cantons de: Argenteuil Est, Argenteuil Nord, Argenteuil Ouest, Bezons. Pending Finalist
François PUPPONI Parti socialiste Val-d'Oise - Cantons de: Garges-lès-Gonesse Est, Garges-lès-Gonesse Ouest, Sarcelles Nord-Est, Villiers-le-Bel. Pending Elected 
Luc CARVOUNAS Parti socialiste Val-de-Marne - Cantons de: Alfortville Nord, Alfortville Sud, Vitry-sur-Seine Est, Vitry-sur-Seine Ouest. Pending Elected 
Hugues FOURAGE Parti socialiste Vendée - Cantons de: Chaillé-les-Marais, La Châtaigneraie, Fontenay-le-Comte, L'Hermenault, Luçon, Maillezais, Sainte-Hermine, Saint-Hilaire-des-Loges. Pending Finalist
Christian FRANQUEVILLE Parti socialiste Vosges - Cantons de: Bains-les-Bains, Bulgnéville, Charmes, Châtenois, Coussey, Darney, Dompaire, Lamarche, Mirecourt, Monthureux-sur-Saône, Neufchâteau, Vittel. Pending Finalist

414 candidates pour le premier tour         ♡ Cliquer sur l'entête d'une colonne pour la trier ♡ * ⇒ courrielable ° ⇒ twittable

Photo Name Electoral Section wrapped Party Signed the pact Finalist Tél. Mél. Web
Florence BLATRIX-CONTAT Ain 01 - 1re Parti socialiste Not contacted
Géraldine SACCHI-HASSANEIN Ain 01 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Elodie SCHWANDER Ain 01 - 5e Parti socialiste Not contacted
Fawaz KARIMET Aisne 02 - 1re Parti socialiste Not contacted
Karl PINCHERELLE Aisne 02 - 2e Parti socialiste Not contacted
Jean-Louis BRICOUT Aisne 02 - 3e Parti socialiste Pending * ° Elected
Magali ALEXANDRE Allier 03 - 1re Parti socialiste Pending °
Nicolas BRIEN Allier 03 - 2e Parti socialiste Pending °
Yann LIBRATI Alpes-Maritimes 06 - 1re Parti socialiste Not contacted
Raphaël GALMICHE Alpes-Maritimes 06 - 3e Parti socialiste Not contacted
Jacqueline DEVIER Alpes-Maritimes 06 - 5e Parti socialiste Not contacted
Michel GAILLARD Alpes-Maritimes 06 - 6e Parti socialiste Not contacted
Antoine BABU Alpes-Maritimes 06 - 8e Parti socialiste Not contacted
Louis ACACIO Alpes-Maritimes 06 - 9e Parti socialiste Not contacted
Hervé SAULIGNAC Ardèche 07 - 1re Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Elected
Olivier DUSSOPT Ardèche 07 - 2e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Elected
Sabine BUIS Ardèche 07 - 3e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Christophe LEONARD Ardennes 08 - 2e Parti socialiste Not contacted
Didier HERBILLON Ardennes 08 - 3e Parti socialiste Not contacted
Martine ESTEBAN Ariège 09 - 1re Parti socialiste Not contacted
Alain FAURÉ Ariège 09 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Virgil HENNEQUIN Aube 10 - 2e Parti socialiste Not contacted
David BLANCHON Aube 10 - 3e Parti socialiste Not contacted
Alain GINIES Aude 11 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Marie-Hélène FABRE Aude 11 - 2e Parti socialiste Not contacted °
André VIOLA Aude 11 - 3e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Sarah VIDAL Aveyron 12 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Bertrand CAVALERIE Aveyron 12 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Eric ELKOUBY Bas-Rhin 67 - 1re Parti socialiste Not contacted Finalist
Philippe BIES Bas-Rhin 67 - 2e Parti socialiste Pending Finalist
Serge OEHLER Bas-Rhin 67 - 3e Parti socialiste Not contacted
Martin EFFENBERGER Bas-Rhin 67 - 6e Parti socialiste Not contacted
Ambroise PERRIN Bas-Rhin 67 - 8e Parti socialiste Not contacted
Hamid FILALI Bas-Rhin 67 - 9e Parti socialiste Not contacted
Gérard OREGGIA Bouches-du-Rhône 13 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Annie LEVY-MOZZICONACCI Bouches-du-Rhône 13 - 2e Parti socialiste Not contacted
Anne DI MARINO Bouches-du-Rhône 13 - 3e Parti socialiste Not contacted
Patrick MENNUCCI Bouches-du-Rhône 13 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Henri JIBRAYEL Bouches-du-Rhône 13 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Clément ACAR Bouches-du-Rhône 13 - 8e Parti socialiste Not contacted
Stéphanie HARKANE Bouches-du-Rhône 13 - 9e Parti socialiste Not contacted °
Vincent COULOMB Bouches-du-Rhône 13 - 10e Parti socialiste Not contacted
Isabelle ROVARINO Bouches-du-Rhône 13 - 12e Parti socialiste Not contacted
Lionel JAREMA Bouches-du-Rhône 13 - 13e Parti socialiste Not contacted
Jean-David CIOT Bouches-du-Rhône 13 - 14e Parti socialiste Not contacted °
Nora MEBAREK Bouches-du-Rhône 13 - 16e Parti socialiste Not contacted
Eric VÈVE Calvados 14 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Laurence DUMONT Calvados 14 - 2e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Elected
Clotilde VALTER Calvados 14 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Xavier MADELAINE Calvados 14 - 4e Parti socialiste Not contacted
Marc PETITJEAN Cantal 15 - 2e Parti socialiste Not contacted
Martine PINVILLE Charente 16 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Marianne REYNAUD-JEANDIDIER Charente 16 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Jérôme LAMBERT Charente 16 - 3e Parti socialiste Pending ° Elected
Francoise MESNARD Charente-Maritime 17 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Fabienne DUGAS-RAVENEAU Charente-Maritime 17 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Mickael VALLET Charente-Maritime 17 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Céline BEZOUI Cher 18 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Agnès SINSOULIER-BIGOT Cher 18 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Yann GALUT Cher 18 - 3e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Bernard COMBES Corrèze 19 - 1re Parti socialiste Pending ° Finalist
Philippe NAUCHE Corrèze 19 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Sladana ZIVKOVIC Côte-d'Or 21 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Pierre PRIBETICH Côte-d'Or 21 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Anne DILLENSEGER-SEBTI Côte-d'Or 21 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Jérôme FLACHE Côte-d'Or 21 - 5e Parti socialiste Not contacted
Michel LESAGE Côtes-d'Armor 22 - 1re Parti socialiste Not contacted Finalist
Viviane LE DISSEZ Côtes-d'Armor 22 - 2e Parti socialiste Not contacted
Annie LE HOUÉROU Côtes-d'Armor 22 - 4e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Eric ROBERT Côtes-d'Armor 22 - 5e Parti socialiste Not contacted
Michel VERGNIER Creuse 23 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Elodie TRUONG Deux-Sèvres 79 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Delphine BATHO Deux-Sèvres 79 - 2e Parti socialiste Pending * ° Elected
Marc BONNEAU Deux-Sèvres 79 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Michel MOYRAND Dordogne 24 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Colette LANGLADE Dordogne 24 - 3e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Benjamin DELRIEUX Dordogne 24 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Barbara ROMAGNAN Doubs 25 - 1re Parti socialiste Pending ° Finalist
Sidonie MARCHAL Doubs 25 - 3e Parti socialiste Not contacted
Pierre-Jean VEYRET Drôme 26 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Isabelle MALRIC Drôme 26 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Pascale ROCHAS Drôme 26 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Pierre JOUVET Drôme 26 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Michel POUZOL Essonne 91 - 3e Parti socialiste Pending * °
Ophélie GUIN Essonne 91 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Maud OLIVIER Essonne 91 - 5e Parti socialiste Pending * °
Jérôme GUEDJ Essonne 91 - 6e Parti socialiste Signed
Faten BEN AHMED Essonne 91 - 8e Parti socialiste Not contacted
Romain COLAS Essonne 91 - 9e Parti socialiste Not contacted °
Malek BOUTIH Essonne 91 - 10e Parti socialiste Not contacted
Marie-Claire HAKI Eure 27 - 3e Parti socialiste Not contacted
Richard JACQUET Eure 27 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Martine SEGUELA Eure 27 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Stéphane CORDIER Eure-et-Loir 28 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Nadia FAVERIS Eure-et-Loir 28 - 2e Parti socialiste Not contacted
Jean-Jacques URVOAS Finistère 29 - 1re Parti socialiste Pending ° Finalist
Patricia ADAM Finistère 29 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Gwenegan BUI Finistère 29 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Chantal GUITTET Finistère 29 - 5e Parti socialiste Pending * °
Florence CROM Finistère 29 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Michael QUERNEZ Finistère 29 - 8e Parti socialiste Pending ° Finalist
Yan CHANTREL Français de l'Etranger 0ZZ - 1re Parti socialiste Not contacted
Florence BAILLON Français de l'Etranger 0ZZ - 2e Parti socialiste Not contacted
Axelle LEMAIRE Français de l'Etranger 0ZZ - 3e Parti socialiste Pending * Finalist
Philip CORDERY Français de l'Etranger 0ZZ - 4e Parti socialiste Pending * °
Gabrielle SIRY Français de l'Etranger 0ZZ - 5e Parti socialiste Not contacted
Pierre-Yves LE BORGN' Français de l'Etranger 0ZZ - 7e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Benjamin DJIANE Français de l'Etranger 0ZZ - 8e Parti socialiste Pending *
Didier LE BRET Français de l'Etranger 0ZZ - 9e Parti socialiste Not contacted °
Florian BOHÊME Français de l'Etranger 0ZZ - 11e Parti socialiste Not contacted °
Fabrice VERDIER Gard 30 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Nelly FRONTANAU Gard 30 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Francis DUPOUEY Gers 32 - 1re Parti socialiste Pending * Finalist
Gisèle BIÉMOURET Gers 32 - 2e Parti socialiste Pending ° Elected
Philippe DORTHE Gironde 33 - 1re Parti socialiste Not contacted
Michèle DELAUNAY Gironde 33 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Naîma CHARAÏ Gironde 33 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Alain DAVID Gironde 33 - 4e Parti socialiste Not contacted Elected
Pascale GOT Gironde 33 - 5e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Marie RÉCALDE Gironde 33 - 6e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Bernard GARRIGOU Gironde 33 - 7e Parti socialiste Not contacted Finalist
Pierre PRADAYROL Gironde 33 - 8e Parti socialiste Not contacted
Gilles SAVARY Gironde 33 - 9e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Antoine GARANTO Gironde 33 - 10e Parti socialiste Not contacted
Michelle LACOSTE Gironde 33 - 11e Parti socialiste Not contacted
Catherine VEYSSY Gironde 33 - 12e Parti socialiste Not contacted
Georges HERMIN Guadeloupe 971 - 1re Parti socialiste Not contacted
Adrien BARON Guadeloupe 971 - 3e Parti socialiste Not contacted
José TORIBIO Guadeloupe 971 - 3e Parti socialiste Not contacted
Hélène VAINQUEUR-CHRISTOPHE Guadeloupe 971 - 4e Parti socialiste Not contacted Elected
Abdellatif TIMDOUINE Haut-Rhin 68 - 5e Parti socialiste Not contacted
Pierre PARRA Haut-Rhin 68 - 6e Parti socialiste Not contacted
Catherine LEMORTON Haute-Garonne 31 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Gérard BAPT Haute-Garonne 31 - 2e Parti socialiste Not contacted
Isabelle HARDY Haute-Garonne 31 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Martine MARTINEL Haute-Garonne 31 - 4e Parti socialiste Signed
Sandrine FLOUREUSSES Haute-Garonne 31 - 5e Parti socialiste Not contacted
Camille POUPONNEAU Haute-Garonne 31 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Marie-Caroline TEMPESTA Haute-Garonne 31 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Joël AVIRAGNET Haute-Garonne 31 - 8e Parti socialiste Pending ° Elected
Christophe BORGEL Haute-Garonne 31 - 9e Parti socialiste Not contacted °
Kader ARIF Haute-Garonne 31 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Fabrice FARISON Haute-Loire 43 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Josiane MIALON Haute-Loire 43 - 2e Parti socialiste Not contacted
Axel CAUSIN Haute-Marne 52 - 1re Parti socialiste Not contacted
Antoine DESFRETIER Haute-Marne 52 - 2e Parti socialiste Not contacted
Laurent RICARD Haute-Saône 70 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Christophe PONCET Haute-Savoie 74 - 1re Parti socialiste Not contacted
Ghislain LA SPISA Haute-Savoie 74 - 2e Parti socialiste Not contacted
Anne FAVRELLE Haute-Savoie 74 - 4e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Jean-Baptiste BAUD Haute-Savoie 74 - 5e Parti socialiste Pending °
Laurent LAFAYE Haute-Vienne 87 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Annick MORIZIO Haute-Vienne 87 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Catherine BEAUBATIE Haute-Vienne 87 - 3e Parti socialiste Not contacted
Karine BERGER Hautes-Alpes 05 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Jean GLAVANY Hautes-Pyrénées 65 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Alexis BACHELAY Hauts-de-Seine 92 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Chantal BARTHÉLÉMY-RUIZ Hauts-de-Seine 92 - 2e Parti socialiste Not contacted
Isabelle DAHAN Hauts-de-Seine 92 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Habiba BIGDADE Hauts-de-Seine 92 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Lies MESSATFA Hauts-de-Seine 92 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Marie BRANNENS Hauts-de-Seine 92 - 6e Parti socialiste Not contacted
Thomas PUIJALON Hauts-de-Seine 92 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Julie SOMMARUGA Hauts-de-Seine 92 - 11e Parti socialiste Not contacted °
Jean-Marc GERMAIN Hauts-de-Seine 92 - 12e Parti socialiste Not contacted °
Benjamin LANIER Hauts-de-Seine 92 - 13e Parti socialiste Not contacted °
Fatima BELLAREDJ Hérault 34 - 2e Parti socialiste Pending * °
Fanny DOMBRE COSTE Hérault 34 - 3e Parti socialiste Signed
Frédéric ROIG Hérault 34 - 4e Parti socialiste Pending
Marie PASSIEUX Hérault 34 - 5e Parti socialiste Not contacted
Antonio FULLEDA Hérault 34 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Sébastien DENAJA Hérault 34 - 7e Parti socialiste Pending °
Christian ASSAF Hérault 34 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Marie-Anne CHAPDELAINE Ille-et-Vilaine 35 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Gaëlle ANDRO Ille-et-Vilaine 35 - 2e Parti socialiste Not contacted °
François ANDRÉ Ille-et-Vilaine 35 - 3e Parti socialiste Pending ° Elected
Franck PICHOT Ille-et-Vilaine 35 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Stéphane LENFANT Ille-et-Vilaine 35 - 5e Parti socialiste Not contacted
Emmanuel COUET Ille-et-Vilaine 35 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Jean-Paul CHANTEGUET Indre 36 - 1re Parti socialiste Not contacted
Isabelle BRUNEAU Indre 36 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Jean-Patrick GILLE Indre-et-Loire 37 - 1re Parti socialiste Pending ° Finalist
Isabelle GAUDRON Indre-et-Loire 37 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Marisol TOURAINE Indre-et-Loire 37 - 3e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Laurent BAUMEL Indre-et-Loire 37 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Pierre VERRI Isère 38 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Michel DESTOT Isère 38 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Marie-Noëlle BATTISTEL Isère 38 - 4e Parti socialiste Pending * Elected
Eliane GIRAUD Isère 38 - 5e Parti socialiste Pending * °
Alexandre BOLLEAU Isère 38 - 6e Parti socialiste Not contacted
Erwann BINET Isère 38 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Joëlle HUILLIER Isère 38 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Marc-Henri DUVERNET Jura 39 - 1re Parti socialiste Pending * °
Ericka BAREIGTS La Réunion 974 - 1re Parti socialiste Pending ° Elected
Jean-Jacques VLODY La Réunion 974 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Philippe LE CONSTANT La Réunion 974 - 5e Parti socialiste Not contacted
Renaud LAGRAVE Landes 40 - 1re Parti socialiste Pending * ° Finalist
Christine BASLY-LAPEGUE Landes 40 - 2e Parti socialiste Not contacted
Boris VALLAUD Landes 40 - 3e Parti socialiste Not contacted Elected
Denys ROBILIARD Loir-et-Cher 41 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Didier GUÉNIN Loir-et-Cher 41 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Régis JUANICO Loire 42 - 1re Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Elected
Philippe KIZIRIAN Loire 42 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Brigitte DUMOULIN Loire 42 - 5e Parti socialiste Not contacted
Alain ROBERT Loire-Atlantique 44 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Karine DANIEL Loire-Atlantique 44 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Dominique RAIMBOURG Loire-Atlantique 44 - 4e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Michel MÉNARD Loire-Atlantique 44 - 5e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Gérard POISSON Loire-Atlantique 44 - 6e Parti socialiste Not contacted
Anne BOYÉ Loire-Atlantique 44 - 7e Parti socialiste Not contacted
Laurianne DENIAUD Loire-Atlantique 44 - 8e Parti socialiste Signed
Olivier JOUIN Loiret 45 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Jalila GABORET Loiret 45 - 4e Parti socialiste Not contacted
Thierry STROMBONI Loiret 45 - 5e Parti socialiste Not contacted
Valérie CORRE Loiret 45 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Vincent Labarthe Lot 46 - 2e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Lucette LOUSTEAU Lot-et-Garonne 47 - 1re Parti socialiste Pending °
Matthias FEKL Lot-et-Garonne 47 - 2e Parti socialiste Pending °
Guillaume MOLIERAC Lot-et-Garonne 47 - 3e Parti socialiste Pending °
Aurelie MAILLOLS Lozère 48 - 1re Parti socialiste Pending °
Luc BELOT Maine-et-Loire 49 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Florence RAYMOND AUGIER Maine-et-Loire 49 - 2e Parti socialiste Not contacted
Meriem BABA Maine-et-Loire 49 - 4e Parti socialiste Not contacted
Jean-Marc VACHER Maine-et-Loire 49 - 5e Parti socialiste Not contacted
Serge BARDY Maine-et-Loire 49 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Silvia CAMARA-TOMBINI Maine-et-Loire 49 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Clémence MAULAT Manche 50 - 1re Parti socialiste Not contacted
Arnaud CATHERINE Manche 50 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Alexandre TUNC Marne 51 - 1re Parti socialiste Not contacted
Imane MANIANI Marne 51 - 2e Parti socialiste Not contacted
Rudy NAMUR Marne 51 - 4e Parti socialiste Not contacted
Raphaël VAUGIRARD Martinique 972 - 1re Parti socialiste Not contacted
Guillaume GAROT Mayenne 53 - 1re Parti socialiste Pending ° Elected
Marie-Noëlle TRIBONDEAU Mayenne 53 - 2e Parti socialiste Not contacted
Ramlati ALI Mayotte 976 - 1re Parti socialiste Not contacted Finalist
Ibrahim ABOUBACAR Mayotte 976 - 2e Parti socialiste Not contacted
Chaynesse KHIROUNI Meurthe-et-Moselle 54 - 1re Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Hervé FERON Meurthe-et-Moselle 54 - 2e Parti socialiste Pending *
Christian ECKERT Meurthe-et-Moselle 54 - 3e Parti socialiste Not contacted * °
Dominique POTIER Meurthe-et-Moselle 54 - 5e Parti socialiste Pending * Elected
Julien VAILLANT Meurthe-et-Moselle 54 - 6e Parti socialiste Pending *
Arnaud MAC FARLANE Meuse 55 - 1re Parti socialiste Pending *
Jean-Louis DUMONT Meuse 55 - 2e Parti socialiste Not contacted
Stéphanie LE SQUER Morbihan 56 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Marie Christine LE MOUËL Morbihan 56 - 3e Parti socialiste Not contacted
Aurélie FILIPPETTI Moselle 57 - 1re Parti socialiste Pending * °
Jean-Michel TOULOUZE Moselle 57 - 2e Parti socialiste Not contacted * °
Nathalie DE OLIVEIRA Moselle 57 - 3e Parti socialiste Not contacted
Rémy HAMANT Moselle 57 - 4e Parti socialiste Not contacted
Angèle DUFFLO Moselle 57 - 5e Parti socialiste Not contacted
Jean-Christophe KINNEL Moselle 57 - 6e Parti socialiste Not contacted
Paola ZANETTI Moselle 57 - 7e Parti socialiste Not contacted
Peggy MAZZERO-BECKER Moselle 57 - 8e Parti socialiste Not contacted
Brigitte VAÏSSE Moselle 57 - 9e Parti socialiste Not contacted
Gaëtan GORCE Nièvre 58 - 1re Parti socialiste Pending *
Christian PAUL Nièvre 58 - 2e Parti socialiste Pending * ° Finalist
François LAMY Nord 59 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Audrey LINKENHELD Nord 59 - 2e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Rémi PAUVROS Nord 59 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Philippe HARQUET Nord 59 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Aude LEDUC Nord 59 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Hélène VIARD Nord 59 - 7e Parti socialiste Not contacted
Mehdi MASSROUR Nord 59 - 8e Parti socialiste Not contacted
Yasmina CHIGRI Nord 59 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Roger VICOT Nord 59 - 11e Parti socialiste Not contacted °
Christian DEVOS Nord 59 - 14e Parti socialiste Not contacted
Michel LABITTE Nord 59 - 15e Parti socialiste Not contacted °
Frédéric DELANNOY Nord 59 - 16e Parti socialiste Not contacted
Agnès DUPUIS Nord 59 - 17e Parti socialiste Pending * °
Anne-Lise DUFOUR-TONINI Nord 59 - 19e Parti socialiste Not contacted
Christine LAURENT Nord 59 - 21e Parti socialiste Not contacted °
Johann LUCAS Oise 60 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Bertrand BRASSENS Oise 60 - 5e Parti socialiste Not contacted
Alexandre OUIZILLE Oise 60 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Joaquim PUEYO Orne 61 - 1re Parti socialiste Pending Elected
Serge DELAVALLÉE Orne 61 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Pauline VÉRON Paris 75 - 1re Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Marine ROSSET Paris 75 - 2e Parti socialiste Pending °
Annick LEPETIT Paris 75 - 3e Parti socialiste Pending * °
Fabrice DASSIE Paris 75 - 4e Parti socialiste Pending *
Seybah DAGOMA Paris 75 - 5e Parti socialiste Pending ° Finalist
Patrick BLOCHE Paris 75 - 7e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist
Sandrine MAZETIER Paris 75 - 8e Parti socialiste Pending °
Martin LAGANE Paris 75 - 9e Parti socialiste Pending
Ryadh SALLEM Paris 75 - 10e Parti socialiste Pending °
Pascal CHERKI Paris 75 - 11e Parti socialiste Signed and confirmation (letter/fax) received
Florian SITBON Paris 75 - 12e Parti socialiste Pending °
Naza CHIFFERT Paris 75 - 13e Parti socialiste Pending °
Pierre-Alain WEILL Paris 75 - 14e Parti socialiste Pending * °
George PAU-LANGEVIN Paris 75 - 15e Parti socialiste Pending * ° Elected
Jean-Christophe CAMBADELIS Paris 75 - 16e Parti socialiste Pending * °
Colombe BROSSEL Paris 75 - 17e Parti socialiste Pending * °
Myriam EL KHOMRI Paris 75 - 18e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Jean-Jacques COTTEL Pas-de-Calais 62 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Antoine DÉTOURNÉ Pas-de-Calais 62 - 2e Parti socialiste Not contacted
Frédérique MASSON Pas-de-Calais 62 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Blandine DRAIN Pas-de-Calais 62 - 4e Parti socialiste Pending * °
Mireille HINGREZ-CÉRÉDA Pas-de-Calais 62 - 5e Parti socialiste Not contacted
Yann CAPET Pas-de-Calais 62 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Bertrand PETIT Pas-de-Calais 62 - 8e Parti socialiste Not contacted
Bernard CAILLIAU Pas-de-Calais 62 - 10e Parti socialiste Not contacted
Philippe KEMEL Pas-de-Calais 62 - 11e Parti socialiste Not contacted °
Laurent DUPORGE Pas-de-Calais 62 - 12e Parti socialiste Not contacted
Cécile AUDET Puy-de-Dôme 63 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Christine PIRÈS BEAUNE Puy-de-Dôme 63 - 2e Parti socialiste Pending ° Elected
Sylvie MAISONNET Puy-de-Dôme 63 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Gérard BETENFELD Puy-de-Dôme 63 - 5e Parti socialiste Not contacted
Jérôme MARBOT Pyrénées-Atlantiques 64 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Nathalie CHABANNE Pyrénées-Atlantiques 64 - 2e Parti socialiste Pending * ° Finalist
David HABIB Pyrénées-Atlantiques 64 - 3e Parti socialiste Pending ° Elected
Bernard UTHURRY Pyrénées-Atlantiques 64 - 4e Parti socialiste Not contacted
Colette CAPDEVIELLE Pyrénées-Atlantiques 64 - 5e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Sylviane ALAUX Pyrénées-Atlantiques 64 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Marie-Pierre SADOURNY Pyrénées-Orientales 66 - 2e Parti socialiste Not contacted
Ségolène NEUVILLE Pyrénées-Orientales 66 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Alexandre REYNAL Pyrénées-Orientales 66 - 4e Parti socialiste Not contacted
Najat VALLAUD-BELKACEM Rhône 69 - 6e Parti socialiste Pending ° Finalist
Renaud GAUQUELIN Rhône 69 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Jules JOASSARD Rhône 69 - 11e Parti socialiste Not contacted
David CHIZAT Rhône 69 - 12e Parti socialiste Not contacted
Françoise BERGAME Rhône 69 - 13e Parti socialiste Not contacted °
Catherine N'DIAYE Saône-et-Loire 71 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Philippe BAUMEL Saône-et-Loire 71 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Cécile UNTERMAIER Saône-et-Loire 71 - 4e Parti socialiste Pending * Elected
Christophe SIRUGUE Saône-et-Loire 71 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Françoise DUBOIS Sarthe 72 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Marietta KARAMANLI Sarthe 72 - 2e Parti socialiste Pending * ° Elected
Nicolas CHAUVIN Sarthe 72 - 3e Parti socialiste Not contacted
Stéphane LE FOLL Sarthe 72 - 4e Parti socialiste Pending ° Elected
Samuel CADEAU Sarthe 72 - 5e Parti socialiste Not contacted
Fatiha BRUNETTI Savoie 73 - 1re Parti socialiste Not contacted
Nicolas ALIX Seine-et-Marne 77 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Marie-Laure FAGES Seine-et-Marne 77 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Olivier HUSSON Seine-et-Marne 77 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Martial SOUVERAIN Seine-et-Marne 77 - 6e Parti socialiste Pending *
Stéphane JABUT Seine-et-Marne 77 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Eduardo RIHAN CYPEL Seine-et-Marne 77 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Monique DELESSARD Seine-et-Marne 77 - 9e Parti socialiste Not contacted
Juliette MÉADEL Seine-et-Marne 77 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Olivier FAURE Seine-et-Marne 77 - 11e Parti socialiste Pending ° Elected
Valérie FOURNEYRON Seine-Maritime 76 - 1re Parti socialiste Pending * ° Finalist
Jacques-Antoine PHILIPPE Seine-Maritime 76 - 2e Parti socialiste Not contacted
Luce PANE Seine-Maritime 76 - 3e Parti socialiste Not contacted
Guillaume BACHELAY Seine-Maritime 76 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Christophe BOUILLON Seine-Maritime 76 - 5e Parti socialiste Pending ° Elected
Marie LE VERN Seine-Maritime 76 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Matthieu BRASSE Seine-Maritime 76 - 7e Parti socialiste Not contacted °
Catherine TROALLIC Seine-Maritime 76 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Estelle GRELIER Seine-Maritime 76 - 9e Parti socialiste Not contacted °
Jean-Pierre THEVENOT Seine-Maritime 76 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Yannick TRIGANCE Seine-Saint-Denis 93 - 1re Parti socialiste Not contacted
Mathieu HANOTIN Seine-Saint-Denis 93 - 2e Parti socialiste Pending * °
Najia AMZAL Seine-Saint-Denis 93 - 4e Parti socialiste Not contacted
Valérie MERY Seine-Saint-Denis 93 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Elisabeth GUIGOU Seine-Saint-Denis 93 - 6e Parti socialiste Not contacted * °
Razzy HAMMADI Seine-Saint-Denis 93 - 7e Parti socialiste Signed
Elisabeth POCHON Seine-Saint-Denis 93 - 8e Parti socialiste Not contacted °
Daniel GUIRAUD Seine-Saint-Denis 93 - 9e Parti socialiste Not contacted
Daniel GOLDBERG Seine-Saint-Denis 93 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Laurent CHANTRELLE Seine-Saint-Denis 93 - 11e Parti socialiste Not contacted
Samira TAYEBI BOUHOUT Seine-Saint-Denis 93 - 12e Parti socialiste Not contacted
Pascale BOISTARD Somme 80 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Philippe CASIER Somme 80 - 2e Parti socialiste Not contacted
Jean-Claude BUISINE Somme 80 - 3e Parti socialiste Not contacted
Patrice BEDIER Tarn 81 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Claire FITA Tarn 81 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Linda GOURJADE Tarn 81 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Valérie RABAULT Tarn-et-Garonne 82 - 1re Parti socialiste Pending * ° Elected
Bastien FAUDOT Territoire de Belfort 90 - 1re Parti socialiste Not contacted
Maude CLAVEQUIN Territoire de Belfort 90 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Sandra NGUYEN DEROSIER Val-d'Oise 95 - 1re Parti socialiste Not contacted
Ayda HADIZADEH Val-d'Oise 95 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Nelly LEON Val-d'Oise 95 - 3e Parti socialiste Not contacted
Marie-José BEAULANDE Val-d'Oise 95 - 4e Parti socialiste Not contacted
Philippe DOUCET Val-d'Oise 95 - 5e Parti socialiste Pending * ° Finalist
Guilaine PESTIE Val-d'Oise 95 - 6e Parti socialiste Not contacted °
Rita MAALOUF Val-d'Oise 95 - 7e Parti socialiste Not contacted °
François PUPPONI Val-d'Oise 95 - 8e Parti socialiste Pending ° Elected
Luc BROUSSY Val-d'Oise 95 - 9e Parti socialiste Not contacted °
Dominique LEFEBVRE Val-d'Oise 95 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Olivier PLACE Val-de-Marne 94 - 1re Parti socialiste Not contacted
Axel URGIN Val-de-Marne 94 - 2e Parti socialiste Not contacted
Corinne NARASSIGUIN Val-de-Marne 94 - 3e Parti socialiste Not contacted
Zakaria ZAIDANE Val-de-Marne 94 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Caroline ADOMO Val-de-Marne 94 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Jean Jacques UM Val-de-Marne 94 - 7e Parti socialiste Not contacted
Sophie GALLAIS Val-de-Marne 94 - 8e Parti socialiste Not contacted
Luc CARVOUNAS Val-de-Marne 94 - 9e Parti socialiste Pending ° Elected
Hélène DE COMARMOND Val-de-Marne 94 - 11e Parti socialiste Not contacted
Viviane DRIQUEZ Var 83 - 1re Parti socialiste Pending
Insaf REZAGUI Var 83 - 5e Parti socialiste Not contacted °
Cécile LAUBLET Var 83 - 6e Parti socialiste Not contacted
Christine LAGRANGE Vaucluse 84 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Philippe BATOUX Vaucluse 84 - 2e Parti socialiste Not contacted
Marlène THIBAUD Vaucluse 84 - 4e Parti socialiste Not contacted
Cécile DREURE Vendée 85 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Sylviane BULTEAU Vendée 85 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Anthony PITALIER Vendée 85 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Hugues FOURAGE Vendée 85 - 5e Parti socialiste Pending ° Finalist
Xavier MOINIER Vienne 86 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Patricia PERSICO Vienne 86 - 2e Parti socialiste Not contacted °
Martine FRANCOIS Vosges 88 - 1re Parti socialiste Not contacted
Christine L'HEUREUX Vosges 88 - 2e Parti socialiste Not contacted
Stessy SPEISSMANN Vosges 88 - 3e Parti socialiste Not contacted
Christian FRANQUEVILLE Vosges 88 - 4e Parti socialiste Pending Finalist
Dominique BOURREAU Yonne 89 - 3e Parti socialiste Not contacted
Charlotte ROSSETTINI Yvelines 78 - 1re Parti socialiste Not contacted °
Nicolas HUE Yvelines 78 - 3e Parti socialiste Not contacted °
Monika BELALA Yvelines 78 - 4e Parti socialiste Not contacted °
Françoise DESCAMPS-CROSNIER Yvelines 78 - 8e Parti socialiste Not contacted
Ali MOHAMMAD Yvelines 78 - 9e Parti socialiste Not contacted
Jean-Claude HUSSON Yvelines 78 - 10e Parti socialiste Not contacted °
Benoît HAMON Yvelines 78 - 11e Parti socialiste Not contacted °
Marie-Noëlle BAS Yvelines 78 - 12e Parti socialiste Not contacted °