Candidates list for Parti communiste francais

Twitter les candidats de la circonscription Gazouiller les candidats de la circonscription sur identi.ca

Add a candidate Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

11 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status Tete de liste regionale regionales2010 Position liste regionales2010 Propositions LL
Marie-Jeanne Gobert Parti communiste francais Basse-Normandie, Calvados - Calvados Not contacted Elected  No 3 No
Pierre MOURARET Parti communiste francais Basse-Normandie, Calvados - Calvados Not contacted Elected  No 8 No
Alain CIVILISE Parti communiste francais Basse-Normandie, Manche - Manche Not contacted Elected  No 5 No
Dominique JOUIN Parti communiste francais Basse-Normandie, Manche - Manche Not contacted Finalist No 6 No
Jean CHATELAIS Parti communiste francais Basse-Normandie, Orne - Orne Not contacted Elected  No 3 No
Christine COLLIN-DENIMAL Parti communiste francais Basse-Normandie, Orne - Orne Not contacted Finalist No 10 No
Nathalie LEDENTU Parti communiste francais Basse-Normandie, Orne - Orne Not contacted Finalist No 8 No
Nathalie Vermorel de Almeida Parti communiste francais Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 4 No
Jean-Michel Bodin Parti communiste francais Centre, Indre-et-Loire - Indre-et-Loire Not contacted Elected  No 5 Yes
Christian Audouin Parti communiste francais Limousin, Corrèze - Corrèze Not contacted Elected  Yes 2 No
Michèle GRÜNER Parti communiste francais Lorraine, Vosges - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 4 No

18 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Tete de liste regionale regionales2010 Position liste regionales2010 Propositions LL
Aline Parmentier Parti communiste francais Alsace - Haut-Rhin Not contacted No 1 No
Jean CHATELAIS Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 3 No
Alain CIVILISE Parti communiste francais Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 5 No
Christine COLLIN-DENIMAL Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 10 No
Marie-Jeanne Gobert Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 3 No
Dominique JOUIN Parti communiste francais Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 6 No
Nathalie LEDENTU Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 8 No
Gérard LENEVEU Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted No 20 No
Pierre MOURARET Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 8 No
Nathalie Vermorel de Almeida Parti communiste francais Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Jean-Michel Bodin Parti communiste francais Centre - Indre-et-Loire Not contacted Elected No 5 Yes
Frédéric BERNABE Parti communiste francais Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
Marie-France COUQUEBERG Parti communiste francais Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending No 1 No
Christian Audouin Parti communiste francais Limousin - Corrèze Not contacted Elected Yes 2 No
Michèle GRÜNER Parti communiste francais Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Pascale Soulard Parti communiste francais Pays de la Loire - Sarthe Not contacted No 1 No
Christine Antoine Parti communiste francais Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Gisèle Jean Parti communiste francais Poitou-Charente - Vienne Not contacted Yes 1 No