Candidates list

Add a candidate Add a party Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

18213 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Additional candidat remplacant departementales 2015
Vanessa ZYGMUNT Divers gauche Jura - Saint-Laurent-en-Grandvaux Pending No
Sandrine ZWILLER Union des démocrates et indépendants Hérault - Clermont-l'Hérault Not contacted No
Rémy ZWEIFEL Front national Ardennes - Sedan-2 Not contacted Finalist No
Véronique ZURANO Front de Gauche Saône-et-Loire - La Chapelle-de-Guinchay Not contacted No
Valérie ZUNE Front national Seine-Maritime - Le Havre-3 Not contacted Finalist No
Michel ZUMKELLER Union des démocrates et indépendants Territoire de Belfort - Valdoie Pending Elected No
André ZULIANI Union de la droite Aude - Castelnaudary Not contacted No
Florence ZULIAN Parti socialiste Indre-et-Loire - Tours-2 Not contacted Elected No
Olivier ZUIANI Front de Gauche Calvados - Troarn Not contacted No
Jean-Paul ZUCCHI Union de la droite Charente - Charente-Champagne Not contacted Elected No
Marie ZUCCARELLI Divers droite Corse-du-Sud - Ajaccio-2 Not contacted Elected No
Samir ZROUKI Divers droite Pyrénées-Orientales - Perpignan 1 Not contacted No
Karima ZOUGGAGH Union de la droite Nord - Roubaix 1 Not contacted Elected No
Khalid ZOUGAGH Europe Écologie - Les Verts Val-d'Oise - Villiers-le-Bel Not contacted No
Linda ZOUBIR Divers gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted No
Samuel ZONATO Moselle - Fameck Not contacted No
Carine ZOLLER-ABRAHAM Front national Haut-Rhin - Guebwiller Not contacted Finalist No
Madeleine ZOLGER Front national Bas-Rhin - Strasbourg - 1 Not contacted No
Étienne ZOLFAGHAR Front national Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted Finalist No
Rachel ZIROVNIK Union des démocrates et indépendants Moselle - Yutz Not contacted Elected No
Daniel ZINTZ Union pour un mouvement populaire Moselle - Bitche Not contacted No
François ZIMMERMANN Moselle - Thionville Not contacted No
Freddy ZIMMERMANN Union des démocrates et indépendants Bas-Rhin - Molsheim Not contacted No
Marie-Jo ZIMMERMANN Union pour un mouvement populaire Moselle - Metz-3 Not contacted No
Odile ZIMMERMANN Front national Vienne - Vouneuil-sous-Biard Not contacted No
Christian ZIELINSKI Front de Gauche Vienne - Civray Not contacted No
Nicolas ZIELINSKI Europe Écologie - Les Verts Ain - Châtillon-sur-Chalaronne Not contacted No
Stephan ZIELATKIEWICZ Front national Nord - Armentières Not contacted Finalist No
Georges ZIEGLER Union de la droite Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Elected No
Jean-Philippe ZIEGLER Divers Bas-Rhin - Wissembourg Not contacted No
Marie-Claude ZIEGLER Front national Pas-de-Calais - Boulogne-Sur-Mer-2 Not contacted Finalist No
Nicole ZIEGLER Parti socialiste Finistère - Concarneau Not contacted Elected No
Camille ZIEGER Union pour un mouvement populaire Moselle - Sarrebourg Not contacted Finalist No
Nadia ZIDANE Divers gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted No
Marie-Christine ZIANI-THIBAULT Parti communiste francais Calvados - Hérouville-Saint-Clair Not contacted No
Fatna ZIAD Union de la gauche Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Elected No
Aurore ZERROUKI Parti socialiste Seine-Maritime - Le Havre-1 Not contacted No
Ouarda ZERGUIT Union du centre Val-d'Oise - Villiers-le-Bel Not contacted No
Sylvie ZERBIB Divers droite Val-de-Marne - Thiais Not contacted No
Charles ZENON Divers droite Guadeloupe - Trois-Rivières Not contacted Finalist No
Nicole ZENON Front national Hérault - Béziers-3 Not contacted Elected No
Pierre ZENNER Union des démocrates et indépendants Moselle - Metzervisse Not contacted Elected No
Claude ZEMMOUR Union de la gauche Hérault - Béziers-3 Not contacted Finalist No
Sofiane ZEMMOUCHI Divers gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-8 Not contacted No
Anne-Marie ZELTZ Union de la droite Aube - Troyes-2 Not contacted Elected No
Laïla ZELMATI Front national Charente - Cognac-2 Not contacted Finalist No
Amélie ZELLER Front national Lot - Souillac Not contacted Finalist No
Emeric ZELLER Front national Lot - Causse et Bouriane Not contacted No
Christiane ZELIOLI Union de la droite Hérault - Clermont-l'Hérault Not contacted No
Omar ZEGHOUDI Divers Seine-et-Marne - Melun Not contacted No
Alain ZEENDER Front national Rhône - Mornant Not contacted Finalist No
Jeanine ZEEKAFF Front de Gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted No
Wahiba ZEDOUTI Union des démocrates et indépendants Seine-Saint-Denis - Saint-Ouen Not contacted No
Branka ZEC Divers gauche Indre-et-Loire - Ballan-Miré Not contacted No
Isabelle ZAWIEJA-DENIZON Front de Gauche Nord - Denain Not contacted Elected No
Gérard ZAWADZKI Front national Ille-et-Vilaine - Betton Not contacted No
Didier ZARZUELO Front de Gauche Landes - Dax-1 Not contacted No
Cédric ZAPERA Parti communiste francais Dordogne - Bergerac-1 Not contacted No
Annie ZAPATA Front national Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Marc ZANETTO Union pour un mouvement populaire Hautes-Alpes - Embrun Not contacted No
Francis ZAMPA Divers droite Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Elected No
Cécile ZAMMIT-POPESCU Divers droite Yvelines - Les Mureaux Not contacted Elected No
Marie ZAMMIT Front national Rhône - Saint-Symphorien-d'Ozon Not contacted Finalist No
Anna ZAJAC Parti communiste francais Aube - Troyes-5 Not contacted No
Andrée ZAIDI Union des démocrates et indépendants Seine-et-Marne - Montereau-Fault-Yonne Not contacted Elected No
Daniel ZAÏDANI Divers droite Mayotte - Pamandzi Not contacted Elected No
Zakaria ZAIDANE Parti socialiste Val-de-Marne - Plateau-briard Not contacted No
Isabelle ZAIDA Front national Bas-Rhin - Wissembourg Not contacted Finalist No
Sébastien ZAEGEL Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Lingolsheim Not contacted Elected No
Armand ZACCARON Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected No
Déborah ZABOUNIAN Union de la droite Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Finalist No
Gérard ZABATTA Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-3 Not contacted Finalist No
Anthony YVON Front national Maine-et-Loire - La Pommeraye Not contacted No
Dominique YVON Divers droite Morbihan - Lorient -2 Not contacted No
Jérôme YVINEC Union de la droite Finistère - Carhaix Plouguer Not contacted Finalist No
Damien YVENAT Front national Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted No
Séverine YVARD Divers droite Orne - Bretoncelles Not contacted Elected No
Jeanne YVAN Front national Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
Patrice YUNG Union de la gauche Eure - Louviers Not contacted No
Senay YUMLU Divers Bas-Rhin - Schiltigheim Not contacted No
Dilvin YUKSEL Union de la gauche Oise - Compiègne-1 Not contacted No
Abdullah YUCEL Divers Doubs - Pontarlier Not contacted No
Béatrice YRONDI Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Ouzom, Gave et Rives du Neez Not contacted Finalist No
Henri YOYOTTE Divers droite Guadeloupe - Pointe-à-Pitre Not contacted No
Melissa YOUSSOUF Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Dalila YOUSFI Divers gauche Hérault - Montpellier-1 Not contacted No
Nadine YOU Union de la droite Loire-Atlantique - Ancenis Not contacted Elected No
Catherine YOT Front national Alpes-Maritimes - Vence Not contacted Finalist No
Sylvie YOSEF Parti socialiste Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted No
Evelyne YONNET Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Finalist No
Stéphanie YON-COURTIN Union de la droite Calvados - Caen-2 Not contacted Elected No
Didier YON Divers gauche Côtes-d'Armor - Plénée-Jugon Not contacted Elected No
Sylvie YON Divers droite Dordogne - Vallée de l'Isle Not contacted No
Bora YILMAZ Front de Gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted No
Meryem YILMAZ Union de la gauche Isère - Bourgoin-Jallieu Not contacted No
Gulsen YILDIRIM Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected No
Moudnib YERROU Front de Gauche Sarthe - Le Mans-5 Not contacted No
Kile Olivier YENGE Union de la gauche Essonne - Yerres Pending Finalist No
Marcel YEMSI Divers gauche Dordogne - Sarlat-la-Canéda Not contacted No
Béatrice YELMA Front national Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted No
Jean-Luc YELMA Divers Gers - Mirande-Astarac Not contacted Finalist No
Simone YEE-CHONG-TCHI-KAN Divers gauche La Réunion - Saint-Leu Not contacted No
Jean-Clair YECHE Parti socialiste Tarn - Albi-1 Not contacted Finalist No
Metin YAVUZ Union de la droite Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted Elected No
Koffi YAO Parti socialiste Finistère - Brest-4 Not contacted Finalist No
Joël YAN Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Vallées de l'Ousse et du Lagoin Not contacted No
Mehmet YAMAKOGLU Divers Doubs - Besançon-1 Not contacted No
Nasreddinne YAHYA Divers gauche Seine-Saint-Denis - La Courneuve Not contacted No
Jean-François XIBERRAS Union pour un mouvement populaire Sarthe - Le Mans-4 Not contacted Finalist No
Patricia WYBO Front national Somme - Corbie Not contacted Elected No
Véronique WUYTS-LEPAREUX Parti socialiste Vienne - Poitiers-4 Not contacted Elected No
Elodie WURTZ Divers gauche Haute-Garonne - Cazères Not contacted No
Constantin WURMBERG Front de Gauche Bas-Rhin - Strasbourg - 4 Not contacted No
Dominique WURCH Divers Haut-Rhin - Wittenheim Not contacted No
Jean-Marc WUNSCH Front national Indre - Le Blanc Not contacted No
Mylène WUNSCH Front national Indre - Châteauroux-3 Not contacted Finalist No
Hubert WULFRANC Front de Gauche Seine-Maritime - Saint-Etienne-du-Rouvray Not contacted Elected No
Florence WOZNY Divers gauche Pas-de-Calais - Aire-Sur-La-Lys Not contacted Elected No
Boris WOZNIAK Front national Loire-Atlantique - La Chapelle-sur-Erdre Not contacted No
Bruno WOSINSKI Front national Nord - Sin-le-Noble Not contacted Finalist No
Myriam WONTERGHEM Union des démocrates et indépendants Pas-de-Calais - Wingles Not contacted No
Cédric WOLSKI Front national Nord - Saint-Amand-les-Eaux Not contacted Finalist No
Christiane WOLFHUGEL Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Brumath Not contacted Elected No
Corine WOLFF Divers droite Savoie - Le Pont-de-Beauvoisin Not contacted Elected No
Philippe WOLFF Europe Écologie - Les Verts Haut-Rhin - Rixheim Not contacted No
Audrey WOLF Divers Bas-Rhin - Erstein Not contacted No
Carine WOLF Front national Moselle - Les Coteaux de Moselle Not contacted Finalist No
Caroline WOLF Front de Gauche Seine-Maritime - Elbeuf Not contacted No
Catherine WOLF Europe Écologie - Les Verts Indre-et-Loire - Amboise Not contacted No
Etienne WOLF Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Brumath Not contacted Elected No
Sylvie WOJTOWICZ Union de la droite Bouches-du-Rhône - Martigues Not contacted No
Pascal WOJTALIK Front national Loire - Roanne-2 Not contacted Finalist No
Mireille WOJNAROWSKI Europe Écologie - Les Verts Marne - Reims-6 Not contacted No
Julien WOJCIESZAK Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Liévin Not contacted No
André WOJCIECHOWSKI Divers droite Moselle - Saint-Avold Not contacted Elected No
Sylvie WITTLING Divers droite Dordogne - Coulounieix-Chamiers Not contacted No
Rémi WITH Divers droite Haut-Rhin - Masevaux Not contacted Elected No
Marie-Pierre WITCZAK Union de la gauche Oise - Crépy-en-Valois Not contacted Finalist No
Sophie WITCZAK Divers gauche Sarthe - Saint-Calais Not contacted Finalist No
Céline WIRA Divers Haut-Rhin - Kingersheim Not contacted No
Laurence WINTERHALTER Front de Gauche Bas-Rhin - Schiltigheim Not contacted No
Angélique WINTENBERGER Haut-Rhin - Colmar-2 Not contacted No
Pauline WINOCOUR LEFEVRE Union de la droite Yvelines - Aubergenville Not contacted Elected No
Jacqueline WINNEPENNINCKX-KIESER Union de la droite Haute-Garonne - Toulouse-4 Not contacted Elected No
Billy WINKENS Front national Meurthe-et-Moselle - Toul Not contacted Finalist No
Marie-France WINGHARDT Front de Gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Not contacted No
Christophe WINCKLER Europe Écologie - Les Verts Finistère - Landerneau Not contacted No
Sophie WINANDY Front de Gauche Indre - Châteauroux-2 Not contacted No
Joël WILMOTTE Union de la droite Nord - Avesnes-sur-Helpe Not contacted Elected No
Josiane WILM Parti communiste francais Vosges - Mirecourt Not contacted No
Vanessa WILLIOT Union de la droite Nord - Saint-Amand-les-Eaux Not contacted No
Isabelle WILLEMOT Parti socialiste Vendée - Fontenay-le-Comte Not contacted Finalist No
Nathalie WILLEMETZ Divers gauche Nord - Tourcoing 2 Not contacted No
Stéphane WILLEMARCK Parti communiste francais Marne - Epernay-2 Not contacted No
Ludwig WILLAUME Union de la droite Calvados - Caen-1 Not contacted Elected No
Nathalie WILLANO Parti socialiste Loiret - Olivet Not contacted No
Eric WILKOWSKY Front de Gauche Savoie - Le Pont-de-Beauvoisin Not contacted No
Marion WILHELM Front national Haut-Rhin - Colmar-2 Not contacted Finalist No
Réjane WILD Front national Lot - Martel Not contacted No
Elisabeth WILAIN Europe Écologie - Les Verts Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted No
Monique WIEL Union de la gauche Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Gabrielle WIEHN NOBY Divers gauche Tarn-et-Garonne - Beaumont-de Lomagne Not contacted No
Eric WIEDMANN Front national Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending Finalist No
Joëlle WIEDMANN Front national Territoire de Belfort - Belfort-2 Pending No
Lydie WIEDENKELLER Divers droite Meurthe-et-Moselle - Neuves-Maisons Not contacted No
Claude WIDONG Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted No
Patrick WIDLOECHER Parti socialiste Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted Finalist No
Ralph WICKY Divers Haut-Rhin - Saint-Louis Not contacted No
Francine WICHT Front national Doubs - Audincourt Not contacted Finalist No
Jean-Louis WICHEGROD Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted No
Gaëtan WIART Front national Calvados - Caen-5 Not contacted No
Gérard WEYN Union de la gauche Oise - Nogent-sur-Oise Not contacted No
Michel WEYERMANN Parti socialiste Haute-Saône - Saint-Loup sur Semouse Pending Elected No
Isabelle WERWINSKI Europe Écologie - Les Verts Savoie - Bugey savoyard Not contacted Finalist No
Céline WERTS Gard - Nîmes-1 Not contacted No
Christine WERTHE Union pour un mouvement populaire Doubs - Besançon-1 Not contacted No
Juliette WERTH Parti socialiste Allier - Montluçon-4 Not contacted Elected No
Kathy WERSINGER Divers gauche Ariège - Val d'Ariège Not contacted Finalist No
Emmanuelle WERNER Europe Écologie - Les Verts Finistère - Quimper-1 Not contacted No
Severine WERBROUCK Front national Charente-Maritime - Matha Not contacted Finalist No
David WENTZEL Union Populaire Républicaine Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-1 Not contacted No
Claude WENDLING Union de la droite Aude - Castelnaudary Not contacted No
Evelyne WELTER Union de la droite Ardennes - Sedan-1 Not contacted Elected No
Patrick WEITEN Union des démocrates et indépendants Moselle - Yutz Not contacted Elected No
Robert WEITEN Divers droite Meuse - Verdun-2 Not contacted No
Séverine WEISSMANN Hérault - Mauguio Not contacted No
Maurice WEISS Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected No
Olivier WEISS Union de la gauche Oise - Chaumont-en-Vexin Not contacted No
Jean-Marc WEINLING Front de Gauche Aube - Troyes-4 Not contacted No
Michel WEILL Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Elected No
Jean-Pierre WEIL Front de Gauche Gironde - Bordeaux-2 Not contacted No
Julien WEIL Union de la droite Val-de-Marne - Vincennes Pending Elected No
Guillaume WEECKSTEEN Divers gauche Yonne - Sens-2 Not contacted No
Frédéric WEBER Europe Écologie - Les Verts Haute-Saône - Rioz Pending No
Irène WEBER Front national Moselle - Bouzonville Not contacted Finalist No
Michaël WEBER Parti socialiste Moselle - Sarreguemines Not contacted No
Patricia WEBER Divers gauche Hérault - Lattes Not contacted Elected No
Philippe WAYMEL Union de la droite Nord - Annoeullin Not contacted Elected No
Michelle WAX Parti socialiste Moselle - Bouzonville Not contacted No
Virginie WAWRZYNIAK Divers gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted No
Freddy WATTEZ Mouvement démocrate Oise - Montataire Not contacted No
Dany WATTEBLED Front national Nord - Aniche Not contacted Finalist No
Dany WATTEBLED Union de la droite Nord - Fâches-Thumesnil Not contacted Elected No
Roland WATRIN Front national Jura - Saint-Lupicin Pending Finalist No
Marc WATHY Union de la droite Ardennes - Carignan Not contacted Elected No
Reine Marie WASZAK Parti socialiste Vienne - Montmorillon Not contacted Finalist No
Geneviève WASSNER Divers Calvados - Livarot Not contacted No
Asra WASSFI Union de la droite Isère - Saint-Martin-d'Hères Pending No
Isabelle WASICEK Extrême droite Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-1 Not contacted No
François WARY Front national Essonne - Massy Not contacted No
Sophie WAROT-LEMAIRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted Elected No
Fabien WARNET Parti communiste francais Ardennes - Charleville-Mézières-3 Not contacted No
Serge WARGNIEZ Front national Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted No
Jean-Yves WAQUET Front national Var - Toulon-4 Not contacted Finalist No
Patrick WANT Union des démocrates et indépendants Moselle - Algrange Not contacted No
Ismaïla WANE Parti socialiste Yvelines - Maurepas Not contacted Finalist No
Monique WALTON Parti socialiste Aisne - Guise Not contacted Finalist No
Alphonse WALTER Parti communiste francais Moselle - Bitche Not contacted No
Claude WALTER Europe Écologie - Les Verts Bas-Rhin - Lingolsheim Not contacted No
Léo WALTER La France Insoumise Alpes-de-Haute-Provence - Forcalquier Not contacted No
Dany WALLYN Divers gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted No
Frédéric WALLET Union de la gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted Elected No
Claude WALLENDORFF Union de la droite Ardennes - Givet Not contacted Elected No
Lionel WALKER Parti socialiste Seine-et-Marne - Saint-Fargeau-Ponthierry Not contacted Finalist No
Catherine WALGENWITZ Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Françoise WALBECQ Front national Essonne - Longjumeau Not contacted No
Aurélie WAGNER Front national Gard - Le Vigan Not contacted Finalist No
Valérie WACKERMANN Parti socialiste Bas-Rhin - Lingolsheim Not contacted No
Lucile WACHEUX Europe Écologie - Les Verts Nord - Douai Not contacted No
Marie-Thérèse WACHET Union de la gauche Essonne - Etampes Not contacted No
Patricia WACH Parti communiste francais Pas-de-Calais - Beuvry Not contacted No
Sylvaine VULPIANI Parti socialiste Finistère - Saint-Pol-de-Léon Not contacted Finalist No
Marie-José VUILLERMET-CORTOT Parti socialiste Rhône - Brignais Not contacted No
Claudine VUILLAUME Front de Gauche Haute-Savoie - Evian-les-Bains Not contacted No
Gérard VUILLAUME Front national Moselle - Boulay-Moselle Not contacted Finalist No
Elisabeth VUILLARD Front national Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted No
Stéfana VUIBERT Union pour un mouvement populaire Marne - Reims-1 Not contacted Elected No
Robert VROMAINE Front de Gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted No
Eric VRIGNON Parti socialiste Vendée - Challans Not contacted No
Emmanuelle VRIGNAULT Parti socialiste Vienne - Vivonne Not contacted Finalist No
Frédérique VRIGNAT Union de la droite Indre - Le Blanc Not contacted No
Frédéric VRAY Parti socialiste Rhône - Villefranche-sur-Saône Pending No
Serge VRAY Divers gauche Loire - Montbrison Not contacted Finalist No
Bertrand VRAIN Europe Écologie - Les Verts Loire-Atlantique - Nantes-4 Not contacted No
Sophie VRAI Divers droite Loiret - Courtenay Not contacted No
Serge VOYANT Front national Rhône - Thizy-les-Bourgs Not contacted Finalist No
Guillaume VOUZELLAUD Front national Hérault - Lunel Not contacted Finalist No
Marie-Agnès VOURIOT Front national Isère - Echirolles Not contacted Finalist No
Sinclair VOURIOT Union de la droite Seine-et-Marne - Lagny-sur-Marne Not contacted Elected No
Marie-Noëlle VONTHRON Front de Gauche Orne - Alençon-1 Not contacted No
Catherine VON DAHLE Divers gauche Val-d'Oise - Ermont Not contacted No
Frédérique VOLTZ Front de Gauche Vendée - Mareuil-sur-Lay-Dissais Not contacted No
Véronique VOLTO Parti socialiste Haute-Garonne - Léguevin Not contacted Elected No
Anthony VOLPE Front de Gauche Val-d'Oise - Taverny Not contacted No
Mireille VOLPATO Parti socialiste Dordogne - Isle-Manoire Not contacted No
Nadine VOLOSCENKO Front national Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted No
Grégory VOLLE Europe Écologie - Les Verts Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted No
Patrick VOLKER Front national Dordogne - Périgord Vert Nontronnais Not contacted No
Clément VOLDOIRE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Isabelle VOLAT Front de Gauche Val-d'Oise - Argenteuil-1 Not contacted No
Isabelle VOLANT Union de la droite Maine-et-Loire - Saint-Macaire-en-Mauges Not contacted Elected No
Anne VOITURIEZ Union de la droite Nord - Lille 6 Not contacted Finalist No
Eveline VOITELLIER Union pour un mouvement populaire Allier - Vichy-2 Not contacted No
Rosine VOISOT Union des démocrates et indépendants Meuse - Ancerville Not contacted No
Virginie VOISIN-VAIRELLES Union de la droite Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Finalist No
Gérard VOISIN Divers droite Saône-et-Loire - La Chapelle-de-Guinchay Not contacted No
Michel VOISIN Union de la droite Ain - Vonnas Not contacted Finalist No
Elodie VOIRIN Front national Vosges - Darney Not contacted No
Patrice VOIR Front de Gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted No
Francois VOINESSON Front national Meurthe-et-Moselle - Vandoeuvre-lès-Nancy Pending No
Daniel VOILQUIN Union des démocrates et indépendants Vosges - Vittel Not contacted No
Thibault VOILLEQUIN Aube - Troyes-2 Not contacted No
Martine VOIDEY Parti socialiste Doubs - Valentigney Not contacted Elected No
Pierre VOGT Divers gauche Haut-Rhin - Wittenheim Not contacted Elected No
Charly VOGLIMACCI Union pour un mouvement populaire Corse-du-Sud - Ajaccio-4 Not contacted Elected No
Bénédicte VOGEL Parti socialiste Bas-Rhin - Selestat Not contacted No
Emilie VOCANSON Front national Haute-Loire - Yssingeaux Not contacted No
Damien VOARINO Divers Alpes-Maritimes - Grasse-2 Pending No
Jean-Jacques VLODY Parti socialiste La Réunion - Le Tampon-2 Not contacted Finalist No
Marinette VIZET Front national Cantal - Saint-Paul-des-Landes Not contacted No
Christelle VIVOT Front national Meurthe-et-Moselle - Meine au Saintois Not contacted Finalist No
Sébastien VIVOT Union pour un mouvement populaire Territoire de Belfort - Belfort-2 Pending Elected No
Daniel VIVILLE Front de Gauche Bas-Rhin - Bischwiller Not contacted No
Jean-Loup VIVIER Divers Gers - Auch-3 Not contacted No
François VIVIEN Front national Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted No
Jean-Pascal VIVIAN Union de la gauche Isère - Bièvre Not contacted No
Gilles VIVET Front de Gauche Savoie - Moûtiers Not contacted No
Guillaume VIVES Front national Haute-Garonne - Castelginest Not contacted Finalist No
Patrick VIVERGE Divers gauche Jura - Dole 1 Pending Finalist No
Jean-Marie VIVENOT Parti communiste francais Marne - Sézanne-Brie et Champagne Not contacted No
David VIVARELLI Parti socialiste Moselle - Montigny-lès-Metz Not contacted No
Gérard VIVANT Front national Loire - Saint-Just-Saint-Rambert Not contacted Finalist No
Paul Antoine VITTORI Divers gauche La Réunion - La Possession Not contacted No
Daniel VITTE Union de la droite Isère - Le Grand Lemps Pending Finalist No
Valérie VITRY Mouvement démocrate La Réunion - Sainte-Marie Not contacted No
Aurélien VITRAC Europe Écologie - Les Verts Haute-Garonne - Toulouse-1 Not contacted No
Françoise VITEL Front de Gauche Dordogne - Brantôme Not contacted No
Jean-Charles VITAUX Union pour un mouvement populaire Somme - Gamaches Not contacted Finalist No
Nicolas VITALE Isère - Grenoble-3 Not contacted No
Pascal VITALE Isère - Grenoble-2 Not contacted No
Jean-Louis VITAL Divers La Réunion - Saint-Benoît-2 Not contacted No
Maurice VISEUX Front de Gauche Pas-de-Calais - Bully-Les-Mines Not contacted No
Carine VISENTIN-NICODEME Divers gauche Tarn-et-Garonne - Moissac Not contacted No
Jacqueline VISBECQ Front national Marne - Mourmelon-Vesle et Monts de Champagne Not contacted Finalist No
Rémy VIROULAUD Union de la droite Haute-Vienne - Limoges-7 Not contacted Elected No
Pascale VIROT Union de la gauche Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted No
Jérôme VIRLOUVET Europe Écologie - Les Verts Manche - Saint-Lô-2 Not contacted No
Alain Bernard VIRION Divers Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted No
Arnold VIRFOLLET Front national Sarthe - La Flèche Not contacted Finalist No
Philippe VIRARD Parti communiste francais Ain - Hauteville-Lompnes Not contacted No
Jean-Marie VIRAPOULLÉ Union des démocrates et indépendants La Réunion - Saint-André-2 Not contacted Elected No
Marlène VIRANTIN Front national Aube - Romilly-sur-Seine Not contacted Finalist No
Mouna VIPREY Divers gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted No
Marc VIOSSAT Union de la droite Hautes-Alpes - Embrun Not contacted Elected No
Patricia VIOLLETTE Divers gauche Côtes-d'Armor - Plouha Not contacted No
Brigitte VIOLLEAU Front national Creuse - Saint-Vaury Not contacted No
Andrée VIOLIN Front national Ariège - Pamiers-2 Not contacted Finalist No
Joseph VIOLAIN Divers gauche Loire-Atlantique - La Chapelle-sur-Erdre Not contacted No
André VIOLA Parti socialiste Aude - Bram Not contacted Elected No
Brigitte VIOLA Parti socialiste Haute-Saône - Scey-sur-Saône et Saint-Albin Not contacted Finalist No
Marie-Mercédès VINUESA Union de la gauche Oise - Chantilly Not contacted No
Bruno VINUALES Hautes-Pyrénées - Lourdes-2 Not contacted Elected No
Isabelle VINSTOCK Parti socialiste Vaucluse - Monteux Not contacted Finalist No
Joëlle VINET Union de la gauche Deux-Sèvres - Cerizay Not contacted Finalist No
Michel VINEL Front national Vosges - La Bresse Not contacted No
Marcel VINDIS Parti communiste francais Lot-et-Garonne - agen 2 Not contacted No
Jean-Paul VINCKIER Front national Aube - Nogent-sur-Seine Not contacted Finalist No
Laurence VINCKIER Union de la gauche Hautes-Alpes - Veynes Not contacted No
Sébastien VINCINI Parti socialiste Haute-Garonne - Auterive Not contacted Elected No
Jean-Raymond VINCIGUERRA Parti socialiste Alpes-Maritimes - Grasse-2 Pending Elected No
Michele VINCENTELLI Divers gauche Haute-Corse - Casinca-Fiumalto Not contacted Elected No
Brigitte VINCENT-MUNDUBELTZ Divers Hautes-Alpes - Gap-4 Not contacted No
Christiane VINCENT Front de Gauche Dordogne - Bergerac-2 Not contacted No
Danielle VINCENT Divers gauche Haute-Corse - Cap Corse Not contacted Finalist No
Dominique VINCENT Union de la droite Gironde - Le Bouscat Not contacted Elected No
Gilles VINCENT Divers droite Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted No
Gilles VINCENT Union de la droite Var - La-Seyne-sur-Mer-1 Not contacted No
Ingrid VINCENT Union de la droite Charente - Charente-Bonnieure Not contacted Finalist No
Jean-Luc VINCENT Parti socialiste Drôme - Montélimar-1 Not contacted No
Marie Pierre VINCENT Union de la droite Haute-Loire - Saint-Paulien Not contacted Elected No
Mathias VINCENT Front national Meurthe-et-Moselle - Neuves-Maisons Not contacted Finalist No
Patricia VINCENT Divers Hautes-Alpes - Tallard Not contacted Elected No
Pierre-Yves VINCENT Union de la droite Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-2 Not contacted No
Stéphane VINCENT Front national Hérault - Le Crès Not contacted Finalist No
Véronique VINCENT Union pour un mouvement populaire Nièvre - Château-Chinon Not contacted No
Séverine VINCENDEAU Union de la droite Var - Saint-Maximin-la-Sainte-Baume Not contacted Elected No
Anne-Marie VINAY Parti socialiste Yvelines - Poissy Not contacted No
Céline VINAUGER Divers gauche Saône-et-Loire - Mâcon-2 Not contacted No
Blandine VINAGRE-ROCCA Union de la droite Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Finalist No
Henri VIMEUX Front national Haute-Garonne - Auterive Not contacted Finalist No
Thierry VIMAL Divers droite Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted No
Joseph VILOUX Front de Gauche Haute-Savoie - Cluses Not contacted No
André VILLIERS Union de la droite Yonne - Joux-la-Ville Not contacted Elected No
Marie-José VILLIAME Union de la gauche Côte-d'Or - Auxonne Not contacted No
Aurore VILLERBU Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Quercy-Aveyron Not contacted No
Gregory VILLENEUVE Divers gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted No
Nadine VILLENEUVE Union de la gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted Finalist No
Nathalie VILLENEUVE Union de la droite Haute-Vienne - Bellac Not contacted No
Martine VILLENAVE Parti socialiste Charente-Maritime - Aytré Not contacted Elected No
Véronique VILLEMONTEIX Union pour un mouvement populaire Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted No
Evelyne VILLEMONT Extrême gauche Indre - Levroux Not contacted No
Thibaut VILLEMIN Parti socialiste Meuse - Saint-Mihiel Not contacted Finalist No
Yannick VILLEMIN Union de la droite Vosges - Epinal-1 Not contacted Elected No
Laurinne VILLEMANT Extrême droite Ardèche - Le Teil Not contacted No
Valérie VILLEMAINE Front de Gauche Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Jean-Claude VILLEMAIN Union de la gauche Oise - Creil Not contacted Elected No
Éric VILLEMAGNE Front national Dordogne - Ribérac Not contacted No
Mélissa VILLEJOUBERT Divers gauche Bouches-du-Rhône - Berre-l'Etang Not contacted No
Catherine VILLEGAS Divers droite Hautes-Pyrénées - Ossun Not contacted Elected No
David VILLEGAS Front de Gauche Landes - Mont-de-Marsan-2 Not contacted No
Christèle VILLEDIEU Union de la droite Pas-de-Calais - Desvres Not contacted Finalist No
Gilles VILLECOURT Union de la gauche Yonne - Joux-la-Ville Not contacted No
Laurent VILLE Union pour un mouvement populaire Rhône - Vaugneray Not contacted No
Danielle VILLAUMIÉ Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Saint-Maur-des-Fossés-1 Not contacted No
Damienne VILLAUME Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Baccarat Not contacted No
Didier VILLAT Union de la droite Charente - Charente-Nord Not contacted Elected No
Isabelle VILLARET-SCOTTON Divers droite Lot-et-Garonne - l'ouest agenais Not contacted No
Louis VILLARET Divers gauche Hérault - Gignac Not contacted Elected No
Magali VILLARD Europe Écologie - Les Verts Alpes-de-Haute-Provence - Riez Not contacted No
Valérie VILLANOVE Front national Bouches-du-Rhône - Arles Not contacted Finalist No
Jean-Charles VILLANOVA Divers Haute-Corse - Calvi Not contacted No
Brigitte VILLALBA-QUILÈS Parti communiste francais Hérault - Béziers-3 Not contacted No
Raymond VILLALBA Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Oloron-Sainte-Marie-2 Not contacted No
Chantal VILLALARD Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - L'Isle-Adam Not contacted Elected No
Stéphane VILLAIN Union pour un mouvement populaire Charente-Maritime - Châtelaillon-Plage Not contacted Elected No
Maxime VILLA Parti socialiste Ardennes - Sedan-3 Not contacted No
Jean VILERT Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - La Côte Salanquaise Not contacted No
Eric VILCOQ Front national Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted No
Marie-Françoise VILCOQ Front national Puy-de-Dôme - Issoire Not contacted No
Marie-France VILAPLANA Parti socialiste Ariège - Pamiers-1 Not contacted Elected No
Carmen VILANOVA Front de Gauche Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted No
Eric VILAIN Front national Moselle - Forbach Not contacted Finalist No
Jean VILA Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - Perpignan 3 Not contacted Elected No
Robert VILA Union de la droite Pyrénées-Orientales - Le Ribéral Not contacted Elected No
Thibaud VIGUIER Union de la gauche Oise - Beauvais-1 Not contacted No
Léopold VIGUIÉ Divers droite Tarn-et-Garonne - Quercy-Rouergue Not contacted Elected No
Pascal VIGUIE Parti socialiste Cher - Sancerre Not contacted Finalist No
Ludovic VIGREUX Front national Yonne - Cœur de Puisaye Not contacted Finalist No
Francisque VIGOUROUX Union de la droite Essonne - Palaiseau Not contacted Finalist No
Frédéric VIGOUROUX Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected No
Jean-Paul VIGOUROUX Union de la droite Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-2 Not contacted Elected No
Michel VIGNOUD Europe Écologie - Les Verts Haute-Savoie - Faverges Not contacted No
Sandrine VIGNOT Front national Marne - Sézanne-Brie et Champagne Not contacted Finalist No
Bernadette VIGNON Parti socialiste Hérault - Lunel Not contacted Elected No
Philippe VIGNON Divers droite Hérault - Béziers-3 Not contacted No
Sylvie VIGNON Front national Gard - Quissac Not contacted Finalist No
Marie-Bernadette VIGNOL Front de Gauche Cher - Saint-Martin-d'Auxigny Not contacted No
Pascale VIGNOL Union pour un mouvement populaire Meuse - Etain Not contacted No
Michel VIGNIER Parti socialiste Yvelines - Les Mureaux Not contacted No
Hubert VIGNET Europe Écologie - Les Verts Manche - Tourlaville Not contacted No
Florian VIGNERON Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-1 Not contacted No
Dominique VIGNERIE Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Oraison Not contacted No
Yoann VIGNER Front de Gauche Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted No
Brigitte VIGNE Front national Vaucluse - Orange Not contacted Finalist No
Christine VIGNE Divers gauche Isère - Le Grand Lemps Pending No
Claire VIGNAUD Divers gauche Yvelines - Rambouillet Not contacted No
Tiffany VIGNALE Union des démocrates et indépendants Savoie - Albertville-2 Not contacted No
Valérie VIGNAL Divers droite Lozère - Grandrieu Not contacted Elected No
Jean-Pierre VIGIER Union de la droite Haute-Loire - Pays de Lafayette Not contacted Elected No
Laurent VIGIER Divers gauche Haute-Vienne - Limoges-6 Not contacted No
Pierrette VIGIER Union pour un mouvement populaire Dordogne - Isle-Manoire Not contacted No
Nataly VIGATO Front national Gironde - Le Sud-Médoc Not contacted Finalist No
Gérard VIEUBLED Divers gauche Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Nacéra VIEUBLE Parti socialiste Seine-Maritime - Le Havre-2 Not contacted Elected No
Annie VIEU Parti socialiste Haute-Garonne - Portet-sur-Garonne Not contacted Elected No
Marie-Pierre VIEU Front de Gauche Hautes-Pyrénées - Tarbes-1 Not contacted No
Laurent VIETTE Union de la gauche Côte-d'Or - Semur-en-Auxois Not contacted No
Fabrice VIERNE Europe Écologie - Les Verts Ardèche - Guilherand-Granges Not contacted No
Benoît VIENOT Parti socialiste Hauts-de-Seine - Neuilly-sur-Seine Not contacted No
Jean-Charles VIENNET Union de la droite Côte-d'Or - Chenôve Not contacted No
Stephan VIENNET Front national Guadeloupe - Saint-François Not contacted No
Michel VIENET Union pour un mouvement populaire Doubs - Besançon-2 Not contacted Elected No
Antoine VIELLIARD Divers droite Haute-Savoie - Saint-Julien-en-Genevois Not contacted No
Sylvie VIELLE Divers droite Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted Elected No
Jean-Michel VIEL Europe Écologie - Les Verts Côtes-d'Armor - Lamballe Not contacted No
Pierrette VIEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Orcines Not contacted No
Martine VIEILLEFOND Front de Gauche Corrèze - Sainte-Fortunade Not contacted No
Christiane VIÉ Front national Vendée - Mortagne-sur-Sèvre Not contacted No
Patrice VIDIEU Front de Gauche Lot - Cère et Ségala Not contacted No
Pascal VIDECOQ Front de Gauche Val-d'Oise - Herblay Not contacted No
Anna VIDEAU Front national Eure - Gaillon Not contacted Finalist No
Richard VIDALENC Union de la gauche Hauts-de-Seine - Châtenay-Malabry Not contacted No
Odile VIDAL-SAGNIER Europe Écologie - Les Verts Nord - Lille 2 Not contacted No
Jean Luc VIDAL Parti socialiste Aude - Sigean Not contacted No
Jean-Luc VIDAL Front de Gauche Ardèche - Thueyts Not contacted No
Jérôme VIDAL Divers gauche Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted No
Philippe VIDAL Parti socialiste Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted Elected No
Robert VIDAL Front national Alpes-de-Haute-Provence - Valensole Not contacted Finalist No
Sarah VIDAL Parti socialiste Aveyron - Rodez-1 Not contacted Elected No
Serge VIDAL Parti communiste francais Eure-et-Loir - Anet Not contacted No
Stéphane VIDAL Divers gauche Maine-et-Loire - Tiercé Not contacted No
Yves VIDAILLAC Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Quercy-Rouergue Not contacted No
Auguste VICTORIA Gard - Aigues-Mortes Not contacted No
Christine VICTORIA Front de Gauche Charente - Angoulême-3 Not contacted No
Roger VICOT Parti socialiste Nord - Lille 6 Not contacted Elected No
Laurence VICHNIEVSKY Europe Écologie - Les Verts Bouches-du-Rhône - Marseille-2 Not contacted No
Magalie VICENTE Union de la droite Isère - Echirolles Pending No
Suzy VIBOUD Front de Gauche Loire - Roanne-1 Not contacted No
Gérard VIAUD Divers gauche Bouches-du-Rhône - Berre-l'Etang Not contacted No
Jeannine VIAUD Front national Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted No
Jérôme VIAUD Union de la droite Alpes-Maritimes - Grasse-1 Not contacted Elected No
Philippe VIAU Parti socialiste Hautes-Pyrénées - La Haute-Bigorre Not contacted Finalist No
Brigitte VIARMÉ Union de la gauche Orne - La Ferté-Macé Not contacted Elected No
Dominique VIARD Europe Écologie - Les Verts Indre - Ardentes Not contacted No
Marie-Josèphe VIARD Mouvement démocrate Calvados - Vire Not contacted No
Véronique VIARD Front national Loire - Saint-Just-Saint-Rambert Not contacted Finalist No
Yves VIANNAY Front national Maine-et-Loire - Angers- 5 Not contacted No
Marie-Jeanne VIAN Union de la gauche Charente - Charente-Champagne Not contacted No
Dominique VIALON Front national Loire - Firminy Not contacted Finalist No
Françoise VIALLON Front de Gauche Loiret - Meung-sur-Loire Not contacted No
Thierry VIALLON Front national Tarn-et-Garonne - Montauban-1 Not contacted Finalist No
Marie-Michelle VIALLETON Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted Elected No
Christian VIALLET Front de Gauche Puy-de-Dôme - Brassac-les-Mines Not contacted No
Loup VIALLET Front national Doubs - Audincourt Not contacted Finalist No
Pascale VIALLE-DUTEL Parti socialiste Loire - Roanne-2 Not contacted Elected No
Frédéric VIALLE Divers gauche Haute-Vienne - Limoges-7 Not contacted No
Marie-Thérèse VIALLE Union de la droite Creuse - Evaux les bains Not contacted Elected No
Elisabeth VIALET Front national Creuse - Guéret 1 Not contacted No
Daniel VIALELLE Divers gauche Tarn - Mazamet-2 Vallée du Thoré Not contacted Elected No
Cyril VIALA Divers gauche Tarn - Lavaur Cocagne Not contacted No
Elise VIALA Union de la droite Gard - Le Vigan Not contacted No
Mireille VIAL-TUDELA Union de la droite Alpes-de-Haute-Provence - Valensole Not contacted No
Etienne VIAL Parti socialiste Haute-Loire - Yssingeaux Not contacted No
François VIAL Front national Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-1 Not contacted Elected No
Géraldine VIAL Divers Savoie - Aix-les-Bains-1 Not contacted No
Jean François VIAL Union des démocrates et indépendants Loire - Roanne-1 Not contacted No
Jean-François VIAL Parti socialiste Loire - Charlieu Not contacted No
Johanne VIAL Union de la gauche Isère - Voiron Not contacted Finalist No
Louis VIAL Divers droite Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted No
Jean-Claude VEZOLE Front de Gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted No
Joël VEZINHET Front de Gauche Hérault - Montpellier-1 Not contacted No
Marie-Dominique VEZIAN Parti socialiste Haute-Garonne - Toulouse-9 Not contacted Elected No
Maryse VEZAT-BARONIA Parti socialiste Haute-Garonne - Auterive Not contacted Elected No
Bernadette VEZA COMBARMOND Union des démocrates et indépendants Rhône - Mornant Not contacted No
Colette VEYSSIERE Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected No
Marie-Rose VEYSSIERE Parti socialiste Dordogne - Périgord Central Not contacted Elected No
Rémi VEYSSIERE Parti communiste francais Cantal - Aurillac-2 Not contacted No
Stéphane VEYRIRAS Union de la gauche Haute-Vienne - Bellac Not contacted Elected No
Fabienne VEYRET Europe Écologie - Les Verts Aude - Montréal Not contacted No
Marie-France VEYRET Extrême droite Isère - Echirolles Not contacted No
Pierre-Jean VEYRET Parti socialiste Drôme - Valence-4 Not contacted Finalist No
Daniel VEY Divers gauche Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted No
Eric VÈVE Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected No
Lucien VETSCH Union de la droite Moselle - Montigny-lès-Metz Not contacted Elected No
Benjamin VÉTELÉ Parti socialiste Loir-et-Cher - Blois-1 Not contacted Elected No
Françoise VESPA Union de la droite Jura - Saint-Laurent-en-Grandvaux Pending Elected No
Mylène VESENTINI Front de Gauche Aude - Villemoustaussou Not contacted No
Pierre-Jean VERZELEN Union de la droite Aisne - Marle Not contacted Elected No
Nicolas VERVLIET Parti socialiste Rhône - Saint-Symphorien-d'Ozon Not contacted No
Sébastien VERVIALLE Front de Gauche Aveyron - Nord-Lévezou Not contacted No
Martine VERT Union de la droite Indre - Argenton-sur-Creuse Not contacted Finalist No
Vincent VERSTRAETE Union de la droite Marne - Reims-7 Not contacted Elected No
Martine VERSEVY Parti communiste francais Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted No
Agnès VERSEPUY Union de la droite Gironde - Saint-Médard-en-Jalles Not contacted Elected No
Philippe VERRIER Divers droite Orne - Athis-de-l'Orne Not contacted No
Pascal VERRELLE Front national Var - Le Luc Not contacted Finalist No
Jennifer VERRAIN Front national Nièvre - Nevers - 1 Not contacted No
Florence VERRA Union de la droite Vaucluse - Avignon-1 Not contacted No
Claudine VERPLANKEN Front national Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted Finalist No
Victoire VEROT Front national Haute-Loire - Sainte-Florine Not contacted No
Antoine VERON Front national Pyrénées-Atlantiques - Pau-1 Not contacted No
Vincent VERON Union de la gauche Orne - Magny-le-Désert Not contacted Finalist No
Auguste VEROLA Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-1 Not contacted Elected No
Sabrina VERNOT Front national Nord - Avesnes-sur-Helpe Not contacted Finalist No
Christine VERNON Front de Gauche Charente-Maritime - Saint-Jean-d'Angély Not contacted No
Jean-Yves VERNOCHET Parti socialiste Saône-et-Loire - Blanzy Not contacted Elected No
Franck VERNIN Union de la droite Seine-et-Marne - Savigny-le-Temple Not contacted Elected No
Lucette VERNIERE Front national Loire - Renaison Not contacted Finalist No
Chantal VERNIER Divers gauche Doubs - Maîche Not contacted No
Thierry VERNIER Union de la droite Doubs - Valdahon Not contacted Elected No
Lucie VERNHET Front de Gauche Aveyron - Lot et Montbazinois Not contacted No
Nadine VERNHES Divers gauche Aveyron - Monts du Réquistanais Not contacted No
David VERNEYRE Divers Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-2 Not contacted No
Claudine VERNEUIL Divers gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted No
Didier VERNET Front national Loire-Atlantique - La Baule-Escoublac Not contacted No
Jean-Patrick VERNET Front national Aube - Romilly-sur-Seine Not contacted Finalist No
Christine VERNEREY Union de la gauche Aveyron - Lot et Truyère Not contacted No
Jordane VERNEAU Divers droite Seine-Saint-Denis - Bondy Not contacted No
Aurélie VERNAY Union de la droite Isère - La Verpillière Pending Elected No
Paul VERNAY Europe Écologie - Les Verts Ain - Meximieux Not contacted No
Françoise VERNALDE Front national Pas-de-Calais - Calais-1 Not contacted Finalist No
Jean-Jacques VERNALDE Front national Pas-de-Calais - Calais-3 Not contacted Finalist No
Jean-Paul VERMOT Parti socialiste Finistère - Morlaix Not contacted Elected No
André VERMOREL Europe Écologie - Les Verts Ardèche - Bourg-Saint-Andéol Not contacted No
Guillaume VERMOREL Front de Gauche Ardèche - Aubenas 2 Not contacted No
Véronique VERMOREL Divers gauche Isère - Grenoble-3 Pending Elected No
Brigitte VERMILLET Union de la droite Essonne - Savigny-sur-Orge Pending Elected No
Jean-Paul VERMEULEN Front national Nord - Douai Not contacted Finalist No
Sylvie VERMEILLET Divers droite Jura - Champagnole Not contacted Elected No
Thierry VERMEILLE Divers droite Vaucluse - Sorgues Not contacted No
François VERMANDE Divers Cantal - Maurs Not contacted Finalist No
Nicole VERLEENE Front national Aube - Nogent-sur-Seine Not contacted Finalist No
Françoise VERJUX-PELLETIER Parti socialiste Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-1 Not contacted Elected No
Anne VERIN Parti socialiste Nièvre - Corbigny Not contacted Elected No
Pierre VÉRICEL Divers droite Loire - Feurs Not contacted Elected No
Damien VERHÉE Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted No
Danièle VERGONNIER Union de la droite Aveyron - Tarn et Causses Not contacted Elected No
Gisèle VERGNON Union de la droite Charente-Maritime - Ile de Ré Not contacted Elected No
Florian VERGNES Front national Tarn - Carmaux-2 Vallée du Cérou Not contacted Finalist No
François VERGNES Divers Tarn - Les Deux Rives Not contacted Finalist No
Magali VERGNES Parti socialiste Aude - Narbonne-1 Not contacted Elected No
Nathalie VERGNES Front de Gauche Lot - Martel Not contacted No
Guillaume VERGNEAUX Front national Nièvre - Guérigny Not contacted Finalist No
Bernadette VERGNE Divers droite Allier - Montluçon-3 Not contacted Elected No
Francis VERGNE Front de Gauche Puy-de-Dôme - Châtel-Guyon Not contacted No
Jean-Pierre VERGNAULT Front national Ain - Ambérieu-en-Bugey Not contacted Finalist No
Bernadette VERGNAUD Parti socialiste Vienne - Chasseneuil-du-Poitou Not contacted Finalist No
Anne VERGEZ Union de la droite Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Finalist No
Françoise VERGÉS Extrême droite Indre-et-Loire - Joué-lès-Tours Not contacted No
William VERGES Front national Alpes-Maritimes - Valbonne Not contacted Finalist No
Rachelle VERGEROLLE Divers gauche Guadeloupe - Baie-Mahault-1 Not contacted No
Alain VERGER Parti socialiste Loire-Atlantique - Pornic Not contacted No
Marcel VERGER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected No
Jean-Noël VERFAILLIE Union de la droite Nord - Marly Not contacted Elected No
Donatien VERET Front national Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted No
Davilla VERDUN Divers droite La Réunion - Le Port Not contacted No
Alain VERDIN Front national Vienne - Migné-Auxances Not contacted No
Michel VERDIN Front national Indre - Valençay Not contacted Finalist No
Florence VERDIER-MARTIN Divers gauche Puy-de-Dôme - Issoire Not contacted Finalist No
Bernard VERDIER Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Elected No
Claude VERDIER Front national Loire-Atlantique - Saint-Herblain-1 Not contacted No
Fabien VERDIER Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Guillaume VERDIER Vienne - Poitiers-3 Not contacted No
Karine VERDIER Divers droite Tarn - Saint-Juéry Not contacted No
Maxime VERDIER Parti socialiste Lot - Gramat Not contacted Elected No
Pierre VERDIER Divers gauche Tarn - Vignobles et Bastides Not contacted Finalist No
Pierre VERDIER Tarn-et-Garonne - Pays de Serres Sud-Quercy Not contacted No
Sylvie VERDIER Front national Corrèze - Saint-Pantaléon-de-Larche Not contacted No
Brigitte VERDELHAN Parti communiste francais Gard - Alès-2 Not contacted No
Gisèle VERDEIL Divers gauche Hautes-Pyrénées - Bordères-sur-l'Echez Not contacted Finalist No
Roland VERDE Parti communiste francais Côtes-d'Armor - Plaintel Not contacted No
Patrick VERDAVOINE Union de la gauche Eure - Breteuil Not contacted No
Rudy VERCUCQUE Front national Pas-de-Calais - Calais-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marie VERCRUYSSE Mouvement démocrate Orne - Rai Not contacted Finalist No
Bruno VERCKEN Divers droite Yvelines - Versailles-1 Not contacted Finalist No
Justine VERCELLOTTI Front de Gauche Creuse - Gouzon Not contacted No
Philippe VERBOIS Union de la droite Gironde - Cenon Not contacted No
Angélique VERBECKE Front national Nord - Dunkerque 1 Not contacted Finalist No
Jean-Marie VERANI Front national Bouches-du-Rhône - Berre-l'Etang Not contacted Elected No
Jean Pierre VÉRAN Union de la droite Var - Brignoles Not contacted Elected No
Olivier VERAN Union de la gauche Isère - Meylan Not contacted Finalist No
Bernard VERA Union de la gauche Essonne - Dourdan Pending Finalist No
Olivier VENTURA Hérault - Béziers-2 Not contacted No
Brigitte VENTRE Tarn - La Montagne noire Not contacted No
Anne VENTALON Union pour un mouvement populaire Ardèche - Aubenas 1 Not contacted Elected No
Nadège VENIER Divers gauche Calvados - Mézidon-Canon Not contacted No
Brigitte VENGEON Parti socialiste Indre-et-Loire - Château-Renault Not contacted No
Eric VENEL Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Arras-3 Not contacted No
Michel VENEAU Union pour un mouvement populaire Nièvre - Cosne-Cours-sur-Loire Not contacted Elected No
Cécile VENDEVOGEL Divers droite Doubs - Bethoncourt Not contacted No
Eloïse VENANCIO Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Finalist No
Christine VELSCH Parti communiste francais Meuse - Commercy Not contacted No
Madi Moussa VELOU Divers Mayotte - Dembéni Not contacted Finalist No
Yoland VELLEYEN Union pour un mouvement populaire La Réunion - Saint-Paul-3 Not contacted Finalist No
Marylise VELLA-FRUGIER Union de la gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted Finalist No
Patrick VELLA Europe Écologie - Les Verts Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-1 Not contacted No
Lucienne VELGHE Front national Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Finalist No
Régine VELAY Front de Gauche Hérault - Lattes Not contacted No
Robert VELAY Divers droite Alpes-Maritimes - Vence Not contacted No
Béatrice VEIT-TORREZ Front de Gauche Nord - Hazebrouck Not contacted No
Annick VEILLEROT Front national Ain - Pont-d'Ain Not contacted Finalist No
Carole VEILLARD Union de la droite Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Elected No
Danielle VEIGNIE Front de Gauche Nord - Dunkerque 2 Not contacted No
Gisèle VEDOVATI-BRUGGEMANN Parti communiste francais Loir-et-Cher - Montoire-sur-le-Loir Not contacted No
Yves VECTEN Divers Yonne - Vincelles Not contacted Elected No
Aurelia VECINA Front de Gauche Var - Saint-Cyr-sur-Mer Not contacted No
Jean-Marie VECCHIONI Divers gauche Haute-Corse - Golo-Morosaglia Not contacted Elected No
Valeria VECCHIO Extrême droite Var - Draguignan Not contacted No
Denise VEAU-LACHAUD Front de Gauche Corrèze - Brive-la-Gaillarde-2 Not contacted No
Céline VEAU Front de Gauche Loire - Sorbiers Not contacted No
Véronique VEAU Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Saint-Fargeau-Ponthierry Not contacted Elected No
Alain VAZEILLE Union de la droite Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted No
Michèle VAZEILLE Front de Gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted No
Bernard VAYSSE Union de la droite Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted No
Josian VAYRE Front de Gauche Tarn - Albi-2 Not contacted No
Marie-Françoise VAY Front de Gauche Sarthe - Mamers Not contacted No
Jean-Philippe VAUTRIN Divers droite Meuse - Commercy Not contacted Elected No
Claude VAURY Front national Meuse - Bar-le-Duc-1 Not contacted No
Florence VAURY Union de la droite Indre - Ardentes Not contacted Finalist No
Nadia VAURY Front national Meuse - Revigny-sur-Ornain Not contacted Finalist No
Viviane VAUDRAY Union de la droite Ain - Lagnieu Not contacted Elected No
Nathalie VAUDAN Divers droite Ain - Meximieux Not contacted No
Aurélie VAUDABLE Divers gauche Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted No
René VAUCHER Front national Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted No
Dominique VATEL Parti communiste francais Marne - Châlons-en-Champagne-1 Not contacted No
Laurent VASTEL Union de la droite Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted Elected No
Guy VASSEUR Union pour un mouvement populaire Loir-et-Cher - Blois-3 Not contacted No
Isabelle VASSEUR Union pour un mouvement populaire Aisne - Villers-Cotterêts Not contacted Finalist No
Jocelyne VASSEUR Union de la gauche Sarthe - Ecommoy Not contacted No
Mireille VASSEUR Divers gauche Yonne - Chablis Not contacted No
Nathalie VASSEUR Front de Gauche Seine-Maritime - Eu Not contacted No
Nathalie VASSEUR Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Drancy Not contacted No
Véronique VASSEUR Front national Aisne - Laon-2 Not contacted Finalist No
Sylvain VASSE Divers droite Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted No
Claudine VASSAS MEJRI Parti socialiste Hérault - Le Crès Not contacted Elected No
Martine VASSAL Union de la droite Bouches-du-Rhône - Marseille-10 Not contacted Elected No
Marie-Pierre VASELLI Front de Gauche Gard - Roquemaure Not contacted No
Mario VARRAUT Front national Manche - Cherbourg-Octeville-1 Not contacted No
Damien VARON Union pour un mouvement populaire Savoie - Chambéry-1 Not contacted Finalist No
Christine VARNEVILLE Front national Loir-et-Cher - Blois-2 Not contacted Finalist No
Pierre VARLIETTE Union pour un mouvement populaire Rhône - L'Arbresle Not contacted No
Caroline VARLET Union de la gauche Aisne - Tergnier Not contacted Elected No
Marine VARLET Bouches-du-Rhône - Aix-en-Provence-2 Not contacted No
Philippe VARLET Union de la droite Somme - Péronne Not contacted Elected No
Virginie VARLET Parti socialiste Nord - Dunkerque 1 Not contacted Elected No
Caroline VARIN Union pour un mouvement populaire Essonne - Corbeil-Essonnes Pending Elected No
Christopher VARIN Union pour un mouvement populaire Meurthe-et-Moselle - Lunéville-1 Not contacted Elected No
Jean-Luc VARIN Front de Gauche Seine-Maritime - Darnétal Not contacted No
Sylvie VARIN Union du centre Gers - Gimone-Arrats Not contacted Finalist No
Edith VARET Union de la droite Nord - Dunkerque 1 Not contacted No
Didier VARENNE Union de la gauche Essonne - Longjumeau Pending Finalist No
Valérie VARENNE Front de Gauche Manche - Cherbourg-Octeville-3 Not contacted No
Bernard VAREILLE Parti socialiste Haute-Vienne - Limoges-8 Not contacted Finalist No
Jean-Marc VAREILLE Front de Gauche Corrèze - L'Yssandonnais Not contacted No
Ingrid VARANGLE Union de la gauche Eure - Bernay Not contacted Finalist No
Marie-Claude VARAILLAS Parti communiste francais Dordogne - Isle-Manoire Not contacted Elected No
Michel VARAGNAT Parti socialiste Var - Flayosc Not contacted No
Alex VARADY Divers droite Orne - Damigny Not contacted No
Isabelle VAQUIE Parti socialiste Hautes-Pyrénées - La Haute-Bigorre Not contacted Finalist No
Michaël VAQUETA Union de la droite Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted No
Alain VANWAEFELGHEM Parti socialiste Nord - Dunkerque 2 Not contacted No
André VANTOMME Union de la gauche Oise - Clermont Not contacted Finalist No
Brigitte VANSON Union pour un mouvement populaire Vosges - La Bresse Not contacted Elected No
Anne VANPEENE Union de la droite Nord - Wormhout Not contacted Elected No
Stéphane VANNUCCI Divers droite Corse-du-Sud - Ajaccio-2 Not contacted Elected No
François VANNSON Union pour un mouvement populaire Vosges - Remiremont Not contacted Elected No
Bernadette VANNOBEL Union de la droite Aisne - Guignicourt Not contacted Elected No
Philippe VANNESTE Front national Lot - Luzech Not contacted No
Marie-Odile VANNERAUD Union de la droite Loire-Atlantique - Blain Not contacted Finalist No
Nidia VANMARQUE Front national Ille-et-Vilaine - Janzé Not contacted No
Samuel VANLICHTERVELDE Union de la droite Nord - Sin-le-Noble Not contacted No
Anne-Laure VANIN Oise - Pont-Sainte-Maxence Not contacted No
Frédéric VANIER Union de la droite Aisne - Soissons-2 Not contacted Elected No
Jean-Marie VANIER Front national Landes - Pays Tyrossais Not contacted No
Marie-Laure VANIER Union pour un mouvement populaire Mayotte - Pamandzi Not contacted No
Nathalie VANHEE Parti de gauche Pas-de-Calais - Calais-3 Not contacted No
Annie VANHAM Parti communiste francais Meuse - Verdun-1 Not contacted No
David VANETTI Front de Gauche Var - Toulon-3 Not contacted No
Marie VANESSCHE Front national Seine-Saint-Denis - Aulnay-sous-Bois Not contacted No
Anne VANEECLOO Front national Ille-et-Vilaine - Antrain Not contacted No
Jean Charles VANDROUX Front de Gauche Dordogne - Coulounieix-Chamiers Not contacted No
Benoît VANDEWALLE Parti socialiste Nord - Coudekerque-Branche Not contacted Elected No
Yves VANDEWALLE Union de la droite Yvelines - Maurepas Not contacted Elected No
Hélène VANDERSCHUEREN Front national Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted No
Michaël VANDERNOOT Parti communiste francais Doubs - Baume-les-Dames Not contacted No
Xavier VANDERBISE Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Villeparisis Not contacted Elected No
René VANDENKOORNHUYSE Front de Gauche Pas-de-Calais - Longuenesse Not contacted No
Laurent VANDENDRIESSCHE Parti socialiste Tarn - Plaine de l'Agoût Not contacted Elected No
Régis VANDENBOSSCHE Front de Gauche Nord - Bailleul Not contacted No
Isabelle VANDENBERGHE Union de la droite Seine-Maritime - Eu Not contacted No
Jean-Michel VANDENBERGE Divers gauche Var - Saint-Raphaël Not contacted No
Fanny VANDEN BOSSCHE Parti socialiste Alpes-Maritimes - Menton Not contacted No
Imelda VANDECANDELAERE Union de la droite Seine-Maritime - Dieppe-1 Not contacted Elected No
Hugo VANDAMME Divers gauche Nord - Lille 5 Not contacted No
Huguette VANÇON Front national Meurthe-et-Moselle - Jarville-la-Malgrange Not contacted Finalist No
Ghislaine VANCAUWENBERGHE Front national Nord - Bailleul Not contacted Finalist No
Morgann VANACKER Front national Seine-et-Marne - Combs-la-Ville Not contacted Finalist No
Philippe VAN-HOORNE Union de la droite Orne - L'Aigle Not contacted Elected No
Ophélie VAN-ELSUWE Union de la droite Oise - Clermont Not contacted Elected No
Charlotte VAN WAELSCAPPEL Union de la droite Pas-de-Calais - Liévin Not contacted No
Wilfried VAN LIEMPD Front national Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Nathalie VAN HOORNE Europe Écologie - Les Verts Eure - Louviers Not contacted No
Sabine VAN HEGHE Divers gauche Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted Finalist No
Cécile VAN HECKE Divers droite Bas-Rhin - Hoenheim Not contacted Elected No
Christiane VAN GOETHEM Union de la droite Loire-Atlantique - Pornic Not contacted Elected No
Franck VAN GOETHEM Divers droite Loire-Atlantique - Nantes-3 Not contacted No
Sophie VAN GOETHEM Debout La France Loire-Atlantique - Nantes-5 Not contacted No
Christine VAN DUFFEL Divers gauche Eure - Bourgtheroulde-Infreville Not contacted No
Gilles VAN DER PUTTEN Front national Seine-Maritime - Le Havre-6 Not contacted No
Isabelle VAN DER DOOT Divers gauche Oise - Méru Not contacted No
Pascale VAN DER BAUVEDE Front national Eure-et-Loir - Saint-Lubin-des-Joncherets Not contacted No
Sophie VAN DEN ZANDE Union de la droite Gironde - Cenon Not contacted No
Hélène VAN DE WALLE Union de la droite Seine-Maritime - Rouen-2 Not contacted Finalist No
Isabelle VAN BRABANDT Vienne - Chauvigny Not contacted No
Bachil VALY Divers droite La Réunion - Saint-Louis-2 Not contacted Finalist No
Jacky VALY Parti communiste francais Gard - Rousson Not contacted Elected No
Jean-Jacques VALY Divers Morbihan - Lanester Not contacted No
Nazir VALY Union de la gauche La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Finalist No
Martine VALS Divers Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted No
Jean-Paul VALOUR Front national Loire - Firminy Not contacted Finalist No
Elisabeth VALOT Front de Gauche Nord - Roubaix 1 Not contacted No
Marine VALOT Morbihan - Ploërmel Not contacted No
Patrick VALOIS Union de la droite Nord - Wormhout Not contacted Elected No
Louis VALMENIER Front national Sarthe - Le Mans-5 Not contacted Finalist No
Richard VALMALLE Parti communiste francais Gard - Le Vigan Not contacted No
Didier VALLVERDU Union pour un mouvement populaire Territoire de Belfort - Giromagny Pending Finalist No
Corinne VALLS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted Elected No
Florence VALLOT-PERRET Divers gauche Loire - Boën-sur-Lignon Not contacted Finalist No
Jean-Paul VALLON Union de la droite Ardèche - Lamastre Not contacted Elected No
Jean-Paul VALLON Front national Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted Finalist No
André VALLINI Union de la gauche Isère - Tullins Not contacted Elected No
Régis VALLIENNE Union pour un mouvement populaire Sarthe - Château-du-Loir Not contacted Elected No
Martine VALLETON Union de la droite Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Elected No
Bruno VALLET Front national Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted Finalist No
Marie-Claire VALLET Union de la droite Côte-d'Or - Auxonne Not contacted Elected No
Mickaël VALLET Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected No
Line VALLES Front national Seine-Saint-Denis - Drancy Not contacted Finalist No
Nadine VALLERON Front national Aube - Saint-Lyé Not contacted No
Annette VALLEJO Front de Gauche Haute-Vienne - Limoges-4 Not contacted No
Stéphanie VALLÉE-PRÉVÔTÉ Parti socialiste Corrèze - Sainte-Fortunade Not contacted Elected No
Alberte VALLEE Parti socialiste Alpes-de-Haute-Provence - Castellane Not contacted Elected No
Emilie VALLEE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Gerzat Not contacted Elected No
Philippe VALLEE Front national Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-1 Not contacted No
Serge VALLEE Union de la gauche Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Thierry VALLÉE Union de la droite Cher - Saint-Doulchard Not contacted Elected No
Marie-France VALLAT Divers gauche Haut-Rhin - Wittenheim Not contacted Elected No
Viviane VALLAS Union de la droite Puy-de-Dôme - Thiers Not contacted No
Jonathan VALLART Divers Territoire de Belfort - Grandvillars Pending No
Guillaume VALLA Front national Drôme - Montélimar-1 Not contacted Finalist No
Michel VALLA Union de la droite Ardèche - Privas Not contacted Finalist No
Magali VALIORGUE Parti socialiste Landes - Haute Lande Armagnac Not contacted Elected No
Josie VALIN Divers droite La Réunion - Saint-Paul-2 Not contacted No
Yvon VALEYRE Divers Haute-Loire - Aurec-sur-Loire Not contacted No
Christian VALETTE Parti socialiste Gard - Calvisson Not contacted Elected No
Edmond VALETTE Parti socialiste Saône-et-Loire - Givry Not contacted No
Jean-Marc VALETTE Union de la droite Haute-Garonne - Léguevin Not contacted No
Stéphane VALETTE Divers gauche Loire - Saint-Chamond Not contacted No
Daniel VALERO Union pour un mouvement populaire Rhône - Genas Not contacted Elected No
Alain VALENTIN Europe Écologie - Les Verts Loire - Charlieu Not contacted No
Antoine VALENTIN Haute-Savoie - Bonneville Not contacted No
Evelyne VALENTIN Front de Gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-2 Not contacted No
Jacqueline VALENTIN Divers gauche Vosges - Gérardmer Not contacted No
Julien VALENTIN Union de la droite Marne - Châlons-en-Champagne-3 Not contacted Elected No
Olivier VALENTIN Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Drancy Not contacted No
Virginie VALENCE Europe Écologie - Les Verts Morbihan - Muzillac Not contacted No
Catherine VALDENAIRE Union de la droite Hautes-Alpes - Briançon-2 Not contacted Finalist No
Laurence VALAY Divers droite Lot-et-Garonne - marmande-1 Not contacted Finalist No
Denise VALAT Parti communiste francais Cantal - Aurillac-2 Not contacted No
Christelle VALANTIN Union de la droite Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-4 Not contacted Elected No
Eddy VALADIER Union de la droite Gard - Saint-Gilles Not contacted Elected No
Christian VALADE Divers gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted No
Edith VALADE Front de Gauche Haute-Vienne - Aixe-sur-Vienne Not contacted No
Francis VALADE Divers gauche Dordogne - Terrasson-Lavilledieu Not contacted No
Guillaume VALADAS Parti socialiste Haute-Vienne - Limoges-6 Not contacted Finalist No
Gisèle VAÏTILINGOM Front national La Réunion - Saint-Denis-2 Not contacted No
Brigitte VAISSE Parti socialiste Moselle - Thionville Not contacted Finalist No
Pierre VAISSE Union de la droite Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted Finalist No
André VAIRETTO Parti socialiste Savoie - Albertville-2 Not contacted Elected No
Liliane VAILLANT Divers gauche Loire-Atlantique - Saint-Brevin-les-Pins Pending No
Olivier VAGNEUX Divers droite Essonne - Savigny-sur-Orge Not contacted No
Philippe VAGNER Parti communiste francais Aube - Brienne-le-Château Not contacted No
Sophie VAGINAY RICOURT Divers droite Alpes-de-Haute-Provence - Barcelonnette Not contacted Elected No
Renée VAGGIANI Parti socialiste Haute-Loire - Mézenc Not contacted Finalist No
Philippe VAFIADÈS Union de la gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted Finalist No
Anthony VADOT Union pour un mouvement populaire Saône-et-Loire - Louhans Not contacted Elected No
Gérard VACQUEREL Divers gauche Calvados - Mézidon-Canon Not contacted No
Sylvie VACHOUX Front de Gauche Doubs - Saint-Vit Not contacted No
Alain VACHON Front de Gauche Creuse - Bonnat Not contacted No
Séverine VACHON Union de la droite Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Elected No
Gladie VACHET Front national Manche - Cherbourg-Octeville-3 Not contacted No
Stéphanie VACHERESSE Parti communiste francais Marne - Reims-7 Not contacted No
Alain VACHER Parti communiste francais Corrèze - Brive-la-Gaillarde-4 Not contacted No
Katia VACHER Front national Loir-et-Cher - Romorantin-Lanthenay Not contacted No
Philippe VACHER Union de la droite Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Elected No
Sylvie VACHER Front de Gauche Gironde - Les Coteaux de Dordogne Not contacted No
René VACHÉ Front national Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-1 Not contacted No
François UZUREAU Divers gauche Maine-et-Loire - Chemillé-Melay Signed and confirmation (letter/fax) received No
Cécile UTILLE-GRAND Union pour un mouvement populaire Savoie - Bourg-Saint-Maurice Not contacted Elected No
Jean-Michel UTARD Front de Gauche Bas-Rhin - Strasbourg - 5 Not contacted No
Sebastien USTASE Front national Val-d'Oise - Franconville Not contacted Finalist No
Alain URGUETTE Front national Vosges - Mirecourt Not contacted Finalist No
Alexandra URFALINO Front national Landes - Grands Lacs Not contacted Finalist No
Sandrine URCHUEGUIA Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted No
Joana URBISTONDO Divers Pyrénées-Atlantiques - Ustaritz-Vallées de Nive et Nivelle Not contacted Finalist No
Christine URBES Union de la gauche Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted No
Nicolas URBANO Divers droite Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted No
Bernard URBANIAK Front national Loire - Saint-Etienne-6 Not contacted Finalist No
Jean URBANIAK Divers gauche Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted Finalist No
Aline URBAN LARTIGUE Landes - Pays Morcenais Tarusate Not contacted No
Isabelle URBAN Europe Écologie - Les Verts Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-1 Not contacted No
Nuray UNLU CIVGIN Parti socialiste Moselle - Stiring-Wendel Not contacted No
Senay UNLU Divers Doubs - Montbéliard Not contacted No
Nicolas UNDREINER Divers Bas-Rhin - Haguenau Not contacted No
José UNANUÉ Divers gauche Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-1 Not contacted No
Jean-Georges UHLRICH Divers Haut-Rhin - Masevaux Not contacted No
Laurent UGHETTO Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected No
Yves UGALDE Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-3 Not contacted Finalist No
Alison UDDIN Union de la gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted Finalist No
Georges UBBIALI Front de Gauche Doubs - Besançon-4 Not contacted No
Sylvie TUYERAS Front de Gauche Haute-Vienne - Saint-Junien Not contacted Elected No
Laurent TURQUOIS Union de la droite Loire-Atlantique - Saint-Sébastien-sur-Loire Not contacted Elected No
Laurence TURQUET Front national Alpes-de-Haute-Provence - Valensole Not contacted Finalist No
Marie-Lourdes TURPIN-MAILLOT Divers gauche La Réunion - Saint-Louis-1 Not contacted No
Nadia TURPIN-MAILLOT Divers gauche La Réunion - Saint-Leu Not contacted No
Véronique TURPIN Front national Ille-et-Vilaine - Guichen Not contacted Finalist No
Valérie TUROT Union de la droite Indre-et-Loire - Joué-lès-Tours Not contacted Elected No
Isabelle TURMAINE Europe Écologie - Les Verts Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 2 Not contacted No
Emile TURLAN Divers gauche Finistère - Landivisiau Not contacted No
Gilles TURLAN Union de la gauche Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Elected No
Frédérique TURELLA-BAYOL Divers droite Tarn-et-Garonne - Tarn-Tescou-Quercy vert Not contacted Elected No
Josette TURCK Europe Écologie - Les Verts Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-2 Not contacted No
Gaël TURBÉ Divers gauche Ille-et-Vilaine - Dol-de-Bretagne Not contacted No
Gwenaëlle TURBE Front national Charente-Maritime - Lagord Not contacted No
Pierre TURBAN Union de la gauche Seine-Maritime - Gournay-en-Bray Not contacted No
Hülliya TURAN Front de Gauche Bas-Rhin - Strasbourg - 4 Not contacted No
Jean-Yannick TUPIN Divers gauche Haute-Saône - Vesoul-1 Pending No
Franck TUOT Parti communiste francais Ardennes - Villers-Semeuse Not contacted No
Alexandre TUNC Parti socialiste Marne - Reims-9 Not contacted No
Claude TUMMINO Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Avignon-3 Not contacted No
Annie TUJEK Union de la gauche Aisne - Laon-1 Not contacted Elected No
Francis TUJAGUE Parti communiste francais Alpes-Maritimes - Contes Not contacted Elected No
Nesrin TUGRAL Divers Bas-Rhin - Strasbourg - 2 Not contacted No
Johan TUFFIGO Morbihan - Ploërmel Not contacted No
Robert TUCO Divers gauche La Réunion - La Possession Not contacted Finalist No
Elisabeth TSAGOURIS Front de Gauche Meurthe-et-Moselle - Toul Not contacted No
Mélanie TSAGOURIS Parti communiste francais Meuse - Bar-le-Duc-2 Not contacted No
Thierry TSAGALOS Union du centre Hérault - Montpellier-3 Not contacted No
Florient TRYOËN Oise - Chantilly Not contacted No
Anne TRUPHEME Divers gauche Hautes-Alpes - Laragne-Montéglin Not contacted Elected No
Elodie TRUONG Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted Elected No
Fabrice TRUMET Europe Écologie - Les Verts Aube - Brienne-le-Château Not contacted No
Denis TRUFFAUT Front national Val-de-Marne - Cachan Not contacted No
Olivier TRUFFAUT Parti socialiste Calvados - Lisieux Not contacted No
Isabelle TRUFFAULT Divers gauche Orne - Athis-de-l'Orne Not contacted No
Christine TRUCHOT-DESSOLLE Front de Gauche Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted No
Annie TRUCHOT Divers gauche Jura - Tavaux Pending Finalist No
François TRUC Parti communiste francais Ain - Meximieux Not contacted No
Jackie TROVEL Front de Gauche Morbihan - Vannes -1 Not contacted No
Claire TROUVÉ Union pour un mouvement populaire Calvados - Ouistreham Not contacted Elected No
Laurent TROUVE Front national Tarn-et-Garonne - Moissac Not contacted Finalist No
Mélissa TROUVE Union de la droite Charente-Maritime - Saintes Not contacted Finalist No
Philippe TROUTOT Union des démocrates et indépendants Savoie - Albertville-2 Not contacted No
Stéphane TROUSSEL Parti socialiste Seine-Saint-Denis - La Courneuve Not contacted Elected No
Béatrice TROUSSARD Front national Seine-et-Marne - Claye-Souilly Not contacted Finalist No
Marie TROUSSARD Front national Côte-d'Or - Auxonne Not contacted Finalist No
Annick TROUNDAY IDIART Divers droite Pyrénées-Atlantiques - Montagne Basque Not contacted Elected No
Jean-Georges TROUILLET Unser Land Haut-Rhin - Wintzenheim Not contacted No
Stephan TROUILLET Parti socialiste Gironde - Saint-Médard-en-Jalles Not contacted Finalist No
Sébastien TROUILLAS Union de la droite Val-de-Marne - Cachan Not contacted Finalist No
Christèle TROUDE Front national Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-2 Not contacted Finalist No
Eliette TROUCHE Alpes-Maritimes - Nice-6 Not contacted No
Jean-Luc TROTIGNON Divers gauche Yvelines - Rambouillet Not contacted No
Michel TROTIGNON Divers gauche Loir-et-Cher - Saint-Aignan Not contacted Finalist No
Céline TROSSAT Union de la droite Jura - Lons-le-Saunier 1 Pending Elected No
Jérôme TROSSAT Parti socialiste Doubs - Montbéliard Not contacted No
Bernadette TROQUET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted Elected No
Karine TROPINI-GOBBI Divers droite Var - Hyères Not contacted No
Paul-Loup TRONQUOY Union de la droite Nord - Coudekerque-Branche Not contacted No
Bruno TRONI Parti communiste francais Pas-de-Calais - Harnes Not contacted Finalist No
Anne TRONCIN Front national Doubs - Frasne Not contacted Finalist No
Dominique TRONCIN Divers gauche Jura - Authume Pending Finalist No
Hélène TRONCIN Divers gauche Rhône - Brignais Not contacted No
Patricia TRONCIN Front national Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-1 Not contacted Finalist No
Jean-Luc TRONC Front national Haute-Garonne - Toulouse-7 Not contacted No
Georges TRON Union pour un mouvement populaire Essonne - Draveil Not contacted Elected No
Jean-Jacques TROMILIN Union de la droite Morbihan - Gourin Not contacted Finalist No
Aurélie TROMBETTA Europe Écologie - Les Verts La Réunion - Saint-Pierre-1 Not contacted No
Corinne TROLLIET Front national Haute-Loire - Plateau du Haut-Velay granitique Not contacted No
Mario TROISNE Front national Maine-et-Loire - Angers-4 Not contacted No
Lauriane TROISE Front national Hérault - Le Crès Not contacted Finalist No
Laurent TROGRLIC Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Val de Lorraine Sud Not contacted Elected No
Myriam TROESTLER Parti socialiste Bas-Rhin - Molsheim Not contacted No
Benjamin TROCMÉ Divers gauche Isère - Grenoble-1 Pending Elected No
Laurence TROCHU Union de la droite Yvelines - Montigny-le-Bretonneux Not contacted Elected No
Alain TROALEN Front de Gauche Essonne - Les Ulis Signed and confirmation (letter/fax) received No
Christelle TROADEC Front national Finistère - Pont-de-Buis-lès-Quimerch Not contacted No
Christian TROADEC Nous te ferons Bretagne Finistère - Carhaix Plouguer Not contacted Elected No
Stéphane TRIQUART Union de la droite Dordogne - Vallée de l'Isle Not contacted Finalist No
Patricia TRIPLET Parti socialiste Somme - Moreuil Not contacted No
Dominique TRIPET Front de Gauche Loiret - Orléans-3 Not contacted No
Olivier TRIPET Front national Somme - Flixecourt Not contacted Finalist No
Noëlle TRINQUIER Union de la gauche Vaucluse - Pertuis Not contacted Elected No
Robert TRINQUIER Front de Gauche Hérault - Montpellier - Castelnau-le-Lez Not contacted No
Jean-Yves TRINCAT Union des démocrates et indépendants Rhône - Le Bois-d'Oingt Not contacted No
Danièle TRIMOULINARD Divers gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted No
Philippe TRIMAILLE Union de la droite Haut-Rhin - Mulhouse-2 Not contacted Elected No
Dominique TRIGODET Mouvement démocrate Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-2 Not contacted No
Stephane TRIFILETTI Divers gauche Charente-Maritime - Saintes Not contacted No
Margot TRIEP-CAPDEVILLE Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Billère et Coteaux de Jurançon Not contacted Elected No
Dominique TRICHET-ALLAIRE Divers gauche Loire-Atlantique - Nantes-3 Not contacted No
Sarah TRICHET-ALLAIRE Europe Écologie - Les Verts Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-1 Signed No
Henri TRICHEREAU Front de Gauche Vendée - La Châtaigneraie Not contacted No
Joé TRICHE Parti communiste francais Aube - Romilly-sur-Seine Not contacted No
Jean-Luc TRICHARD Parti socialiste Gironde - Saint-Médard-en-Jalles Not contacted Finalist No
Hélène TRICARD Front de Gauche Haute-Vienne - Rochechouart Not contacted Finalist No
Nadège TRICARD Divers gauche Dordogne - Vallée Dordogne Not contacted No
Marie-Noëlle TRIBONDEAU Union de la gauche Mayenne - Azé Not contacted No
Gérard TRIAIRE Divers gauche Drôme - Dieulefit Not contacted Finalist No
Jean-Michel TRIADOU Front national Indre-et-Loire - Sainte-Maure-de-Touraine Not contacted Finalist No
Jean Guy TRESSERRA Union pour un mouvement populaire Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-2 Not contacted No
Viviane TRESORIER Front national Saône-et-Loire - Cuiseaux Not contacted Finalist No
Christian TRENTALAUD Parti communiste francais Haute-Vienne - Ambazac Not contacted Finalist No
Evelyne TRENCHANT Divers gauche Yonne - Tonnerrois Not contacted No
Jean-Pierre TREMEL Front de Gauche Vienne - Chauvigny Not contacted No
Jeannie TREMBLAY Europe Écologie - Les Verts Haute-Savoie - Faverges Not contacted No
Flore TREILLARD Divers droite Yonne - Avallon Not contacted No
Nicolas TREILHOU Union de la droite Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Finalist No
Fabris TREHOREL Parti socialiste Côtes-d'Armor - Mûr-de-Bretagne Not contacted Finalist No
Bernard TREHET Divers droite Manche - Isigny-le-Buat Not contacted Elected No
Christine TREGUIER Europe Écologie - Les Verts Finistère - Moëlan-sur-Mer Not contacted No
Yvon TREGOAT Europe Écologie - Les Verts Seine-et-Marne - Coulommiers Not contacted No
David TRECA Front national Côte-d'Or - Longvic Not contacted Finalist No
Corinne TREBOSC-COUPAS Union de la droite Allier - Bourbon-l'Archambault Not contacted Elected No
Thierry TRAVERS Union de la droite Ille-et-Vilaine - Vitré Not contacted Elected No
Alfred TRASSY-PAILLOGUES Union de la droite Seine-Maritime - Yvetot Not contacted Elected No
Pierre TRAPIER Divers gauche Drôme - Valence-3 Not contacted No
Danielle TRANNOY Front de Gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted No
Annick TRANIER-ALAUX Europe Écologie - Les Verts Aveyron - Aveyron et Tarn Not contacted No
Laurent TRANIER Divers droite Aveyron - Villefranche-de-Rouergue Not contacted Finalist No
Jocelyne TRANI Front national Bouches-du-Rhône - Marseille-10 Not contacted Finalist No
Geneviève TRANCHIDA Parti socialiste Bouches-du-Rhône - Marseille-6 Not contacted Elected No
Pierrick TRANCHEVENT Union du centre Mayenne - Lassay-les-Châteaux Not contacted No
Pierre-Roland TRANCHAT Front national Hérault - Mauguio Not contacted Finalist No
Marc TRANCHARD Europe Écologie - Les Verts Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-1 Not contacted No
Hélène TRAN QUAN Europe Écologie - Les Verts Seine-et-Marne - Coulommiers Not contacted No
Bruno TRAN Divers droite Val-de-Marne - Thiais Not contacted No
Valérie TRAN Divers droite Essonne - Longjumeau Not contacted No
Stéphanie TRAMONI Front de Gauche Corse-du-Sud - Sartenais-Valinco Not contacted No
Claire TRAMIER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected No
Monique TRACOL Front national Sarthe - Changé Not contacted No
Hosny TRABELSI Parti socialiste Finistère - Brest-5 Not contacted Elected No
Zohra TRABELSI Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-3 Not contacted Finalist No
Laure TOWNLEY Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Annecy-le-Vieux Not contacted Elected No
Michel TOWMSEND Front de Gauche Pas-de-Calais - Calais-2 Not contacted No
Estelle TOUZIN Union de la gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted Finalist No
Alexandre TOUZET Union de la droite Essonne - Arpajon Pending Elected No
Philippe TOUZEAU-MENONI Mouvement démocrate Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-1 Not contacted No
Christiane TOUZEAU Divers droite Allier - Commentry Not contacted Elected No
Jean TOUZEAU Parti socialiste Gironde - Lormont Not contacted Elected No
Rachid TOUZANI Parti communiste francais Tarn - Carmaux-1 Le Ségala Not contacted No
Sophie TOUZAN Divers gauche Haute-Savoie - Annecy-2 Not contacted No
François TOUYON Front de Gauche Calvados - Bretteville-l'Orgueilleuse Not contacted No
Sophie TOUVRON Front national Seine-et-Marne - Torcy Not contacted No
Agnès TOUTANT Divers droite Ille-et-Vilaine - Dol-de-Bretagne Not contacted Elected No
Claude TOUTAIN Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Le Pontet Not contacted No
Frédric TOUTAIN Divers gauche Calvados - Bayeux Not contacted No
Marc TOUTAIN Divers droite Orne - La Ferté-Macé Not contacted Finalist No
Bernard TOUSSAINT Parti communiste francais Charente-Maritime - Chaniers Not contacted No
Karine TOUSSAINT Front national Ardennes - Givet Not contacted Finalist No
Max TOURVIEILHE Union de la droite Ardèche - Aubenas 2 Not contacted Finalist No
Jacques TOURNY Union de la droite Saône-et-Loire - Mâcon-1 Not contacted Elected No
Corinne TOURNOUX Divers Oise - Compiègne-1 Not contacted No
Pascal TOURNOUX Divers gauche Doubs - Maîche Not contacted No
Pascal TOURNOIS Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Jean-Paul TOURNISSA Front de Gauche Aude - Narbonne-3 Not contacted No
Jean-Pierre TOURNIER Front national Charente - Charente-Vienne Not contacted No
Joëlle TOURNIER Union des démocrates et indépendants Aveyron - Lot et Montbazinois Not contacted Finalist No
Martine TOURNIER Divers Gers - Gascogne-Auscitaine Not contacted No
Stéphane TOURNEUX Front de Gauche Rhône - Anse Not contacted No
Sandrine TOURNEBOURAUD Front national Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted No
Eric TOURNEBOEUF Parti socialiste Seine-et-Marne - Fontenay-Trésigny Not contacted No
Jacques TOURNAYRE Front national Haute-Loire - Gorges de l'Allier-Gévaudan Not contacted No
Olivier TOURNAY Parti communiste francais Aisne - Saint-Quentin-2 Not contacted No
Patrick TOURNANT Divers gauche Cher - Mehun-sur-Yèvre Not contacted No
Nathalie TOURET Union de la droite Indre-et-Loire - Ballan-Miré Not contacted Elected No
Mamadou TOURE Union pour un mouvement populaire Haute-Vienne - Limoges-5 Not contacted Finalist No
Rébecca TOURAINE Front national Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted No
Mackendie TOUPUISSANT Divers gauche Seine-Saint-Denis - Aulnay-sous-Bois Not contacted No
Yoann TOUPET Divers gauche Yonne - Sens-2 Not contacted No
Damien TOUMI Divers droite Drôme - Valence-1 Not contacted No
Soréa TOUMANI Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Château-Arnoux-Saint-Auban Not contacted No
Hervé TOULZAC Front national Var - Toulon-2 Not contacted Finalist No
Gilles TOULZA Union du centre Haute-Vienne - Couzeix Not contacted Elected No
Roger TOULZA Divers gauche Hérault - Béziers-2 Not contacted No
Jean-Michel TOULOUZE Parti socialiste Moselle - Metz-2 Not contacted Finalist No
Emilie TOULOUSE Union pour un mouvement populaire Haute-Saône - Port-sur-Saône Pending Finalist No
Sophie TOULOUCANON Divers droite Guadeloupe - Saint-François Not contacted No
Serge TOULOT Divers gauche Haute-Saône - Gray Pending Elected No
Alain TOULLEC Divers droite Marne - Mourmelon-Vesle et Monts de Champagne Not contacted No
Elisabeth TOULIS Front national Ariège - Portes d'Ariège Not contacted Finalist No
Alexis TOULET Front national Eure - Le Neubourg Not contacted Finalist No
Sylvie TOULERON Front de Gauche Haute-Savoie - Annecy-le-Vieux Not contacted No
Laurence TOULEMONDE Front national Yvelines - Saint-Germain-en-Laye Not contacted No
Éléonore TOUIN Front national Côte-d'Or - Beaune Not contacted Finalist No
Noëmie TOUDIC Front de Gauche Calvados - Bretteville-l'Orgueilleuse Not contacted No
Catherine TOUCHEFEU Parti socialiste Loire-Atlantique - Nantes-7 Not contacted Elected No
Alain TOUCHARD Union de la droite Loiret - Orléans-3 Not contacted Elected No
Michel TOUCHARD Parti socialiste Vienne - Poitiers-4 Not contacted Elected No
Simone TOUCHARD Union de la gauche Mayenne - Laval-1 Not contacted Finalist No
Olivier TOUBOUL Union de la gauche Charente - Cognac-2 Not contacted No
Anaïs TOTÉE Front national Côtes-d'Armor - Pleslin-Trigavou Not contacted No
Bernard TOTEE Front de Gauche Eure-et-Loir - Chartres 3 Not contacted No
Derya TOSUN Front de Gauche Eure-et-Loir - Dreux 1 Not contacted No
Philippe TOSELLO-PACE Front national Hérault - Agde Not contacted Finalist No
Sam TOSCANO Union de la gauche Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted No
Serge TOSCANELLI Front national Marne - Reims-4 Not contacted Finalist No
Huguette TORTOSA Parti socialiste Haute-Vienne - Limoges-7 Not contacted Finalist No
Sauveur TORTORICI Divers gauche Hérault - Montpellier-3 Not contacted Elected No
Hubert TORTES SAINT JAMMES Union de la gauche Gironde - Bordeaux-3 Not contacted No
Alain TORTELIER Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Vitré Not contacted No
Ludovic TORRES-FERREIRA Parti socialiste Savoie - Aix-les-Bains-1 Not contacted No
Simone TORRES Front de Gauche Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted No
Emmanuel TORREGROSA Parti socialiste Allier - Huriel Not contacted No
Dominique TORRE Front de Gauche Haute-Corse - Bastia-4 Not contacted No
José TORIBIO Divers gauche Guadeloupe - Lamentin Not contacted No
Sylvie TORDO Union de la droite Ardennes - Carignan Not contacted Elected No
Pascal TORDEUX Union de la droite Aisne - Soissons-1 Not contacted Elected No
Chantal TORCK Union de la droite Jura - Tavaux Not contacted Elected No
Nacera TORCHE Parti socialiste Seine-et-Marne - Torcy Not contacted Finalist No
Daniel TONSON Divers Haute-Loire - Aurec-sur-Loire Not contacted Elected No
Céline TONOT Union de la gauche Côte-d'Or - Longvic Not contacted Elected No
Armel TONNERRE Union de la droite Morbihan - Lorient -2 Not contacted Finalist No
Laurent TONNERRE Union de la gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted Elected No
Marie TONNERRE Union de la droite Nord - Tourcoing 1 Not contacted Elected No
Marie-Christine TONNER Union des démocrates et indépendants Meuse - Saint-Mihiel Not contacted Finalist No
Valérie TONIN Divers gauche Lot-et-Garonne - lavardac Not contacted Elected No
Marine TONDELIER Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-1 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Hélène TONARD Parti socialiste Finistère - Plabennec Not contacted Finalist No
Jean-Christophe TON-THAT Front de Gauche Essonne - Athis-Mons Pending No
Ludovic TOMMERAY Front national Calvados - Honfleur-Deauville Not contacted No
Louis TOMEI Front de Gauche Haute-Corse - Bastia-4 Not contacted No
Christine TOME Front de Gauche Gard - Nîmes-3 Not contacted No
Jean-Michel TOMÉ Parti communiste francais Allier - Montluçon-4 Not contacted No
Fabien TOMBOIS Parti communiste francais Ardennes - Signy-l'Abbaye Not contacted No
Katia TOMBOIS Europe Écologie - Les Verts Val-d'Oise - Taverny Not contacted No
Rached TOMBARI Divers gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted No
Jonathan TOMAZIO Front national Hauts-de-Seine - Montrouge Not contacted No
Sébastien TOMASO Front national Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted Finalist No
Valérie TOMASINI Parti communiste francais Alpes-Maritimes - Contes Not contacted Elected No
Nathalie TOMASI Front national Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted Finalist No
Petr'Antone TOMASI Divers Haute-Corse - Corte Not contacted No
José TOMAS Europe Écologie - Les Verts Yvelines - Chatou Not contacted No
Sylvie TOLMONT Parti socialiste Sarthe - Le Mans-7 Not contacted Elected No
François TOLLOT Front de Gauche Orne - Damigny Not contacted No
Christian TOLLARI Front national Val-de-Marne - Vincennes Pending No
Odile TOITOT Front de Gauche Essonne - Savigny-sur-Orge Not contacted No
Lydie TOISON Parti socialiste Gers - Gascogne-Auscitaine Not contacted Elected No
Ondine TOÏGO Divers gauche Aveyron - Rodez-Onet Not contacted No
Béatrice TOGNET Front de Gauche Haute-Saône - Lure-1 Not contacted No
Véronique TOESCA Divers droite Vaucluse - Avignon-3 Not contacted No
Hocine TMIMI Front de Gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-2 Not contacted Elected No
Chérifa TLEMSANI Parti socialiste Haute-Vienne - Limoges-2 Not contacted Elected No
Odile TIXIER DE GUBERNATIS Front national Alpes-Maritimes - Nice-8 Not contacted Finalist No
Elisabeth TIXIER Divers Haute-Loire - Pays de Lafayette Not contacted No
Lionel TIVOLI Front national Alpes-Maritimes - Antibes-1 Not contacted Finalist No
Olivier TITRENT Front de Gauche Somme - Amiens-7 Not contacted No
Sylvie TITRENT Front national Pas-de-Calais - Béthune Not contacted Finalist No
Armand TITONEL Front de Gauche Lot-et-Garonne - le livradais Not contacted No
Isabelle TITE Divers droite Guadeloupe - Sainte-Anne Not contacted Finalist No
Anne TITAUT-GROLLEAU Divers gauche Hérault - Pignan Not contacted No
Géraldine TISSOT-TRULLARD Divers Doubs - Frasne Not contacted Finalist No
Jean-Claude TISSOT Parti socialiste Loire - Le Coteau Not contacted Finalist No
Anne TISSIER Divers droite Cantal - Aurillac-3 Not contacted Finalist No
Bertrand TISSIER Front de Gauche Cher - Trouy Not contacted No
Corinne TISSIER Europe Écologie - Les Verts Doubs - Besançon-4 Not contacted No
Jean-Michel TISSEYRE Parti socialiste Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 1 Not contacted No
Viviane TISSEUR Front national Gard - Marguerittes Not contacted Finalist No
Jeannine TISSERANDOT Union de la gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted Elected No
Franck TISSERAND Union pour un mouvement populaire Haute-Saône - Port-sur-Saône Pending Finalist No
Nadine TISSERAND Divers droite Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted No
Marie-Laure TISSANDIER Parti socialiste Charente-Maritime - Ile de Ré Not contacted No
Christine TISON Parti socialiste Moselle - Montigny-lès-Metz Not contacted No
Franck TISON Parti socialiste Manche - Cherbourg-Octeville-3 Not contacted Elected No
Martine TISON Union pour un mouvement populaire Côtes-d'Armor - Callac Not contacted No
Vincent TISON Parti socialiste Indre-et-Loire - Joué-lès-Tours Not contacted Finalist No
Vincent TISLER Union de la gauche Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Andrée TIRREAU Union pour un mouvement populaire Ain - Replonges Not contacted No
Brigitte TIRONNEAU Divers gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted No
Noëlle TIREAU Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Vitré Not contacted No
Ludovic TIRADON Front national Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted No
Marie TIPHAGNE Front de Gauche Val-de-Marne - Maisons-Alfort Not contacted No
Alain TIPARIS Union des démocrates et indépendants La Réunion - Saint-Denis-3 Not contacted No
Nadia TIPAKA Divers gauche La Réunion - Saint-André-1 Not contacted Finalist No
Isabelle TINTANÉ Divers droite Gers - Grand-Bas-Armagnac Not contacted Elected No
Brigitte TINOT Front national Bas-Rhin - Illkirch Graffenstaden Not contacted Finalist No
Virgine TINLAND Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Cergy-1 Not contacted Elected No
Joaquim TIMOTEO Parti socialiste Hauts-de-Seine - Montrouge Not contacted Elected No
Philippe TIMMERMAN Union de la droite Aisne - Guignicourt Not contacted Elected No
Hélèna TIMMER-BLANCHARD Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Pays de Morlaàs et du Montanérès Not contacted No
Armelle TILLY Union de la droite Hauts-de-Seine - Meudon Not contacted Elected No
Marie-Reine TILLON Divers gauche Côtes-d'Armor - Pléneuf-Val-André Not contacted Finalist No
Matthieu TILLIER Front national Côte-d'Or - Beaune Not contacted Finalist No
Raphaël TILLIE Europe Écologie - Les Verts Indre - Issoudun Not contacted No
Patricia TILLET Front de Gauche Corrèze - Ussel Not contacted No
François TIJOU Front de Gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted No
Rachid TIJANE Union de la gauche Mayenne - Cossé-le-Vivien Not contacted No
Christian TIEULIE Divers droite Aveyron - Lot et Dourdou Not contacted Elected No
Soraya TICHELIKINE Divers gauche Hérault - Montpellier-1 Not contacted No
Claude TIBI Union du centre Val-d'Oise - Villiers-le-Bel Not contacted No
Richard TIBERINO Union de la droite Gard - Nîmes-4 Not contacted Elected No
François TIBERI Divers gauche Haute-Corse - Fiumorbo-Castello Not contacted Finalist No
Nathalie THYSSIER Union pour un mouvement populaire Corrèze - Tulle Not contacted Finalist No
Michel THURIET Front national Eure-et-Loir - Chartres 2 Not contacted Finalist No
Bruno THUNE Front de Gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted No
Jean THUILLIER Divers gauche Oise - Grandvilliers Not contacted No
Maximilien THUILLIER Parti communiste francais Marne - Reims-9 Not contacted No
Solange THUBERT Front de Gauche Var - La-Seyne-sur-Mer-2 Not contacted No
Corinne THROUDE Front national Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Bondeville Not contacted Finalist No
Jean-Marie THOYER Front de Gauche Lozère - Saint-Etienne-du-Valdonnez Not contacted No
Daniel THOUVENIN Parti communiste francais Loiret - Beaugency Not contacted No
Jacques THOUROUDE Union pour un mouvement populaire Tarn - Castres-2 Not contacted Elected No
Odile THOURON Parti communiste francais Haute-Garonne - Toulouse-3 Not contacted No
Sylvie THOURAULT Union de la droite Marne - Reims-8 Not contacted Finalist No
Yves THOUMINE Parti communiste francais Ain - Belley Not contacted No
Christophe THORIN Parti socialiste Loir-et-Cher - Selles-sur-Cher Not contacted No
Astrid THOREZ Front de Gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted No
Jean-Paul THOREZ Europe Écologie - Les Verts Seine-Maritime - Le Mesnil-Esnard Not contacted No
Gérard THOREL Front national Cher - Sancerre Not contacted Finalist No
Marie-Hélène THORAVAL Union de la droite Drôme - Romans-sur-Isère Not contacted Finalist No
Michel THOORIS Front national Alpes-Maritimes - Nice-3 Not contacted Finalist No
Valérie THONNON-DUEZ Front national Aisne - Vervins Not contacted Finalist No
Lionel THONNATTE Extrême droite Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-1 Not contacted No
Odile THOMINET Union des démocrates et indépendants Manche - Les Pieux Not contacted Finalist No
Amélie THOMINE Divers gauche Oise - Mouy Not contacted No
Jean-Marie THOMINE Front de Gauche Calvados - Vire Not contacted No
Gérard THOMAZON Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Benoît THOMASSIN Divers droite Haute-Saône - Vesoul-2 Not contacted Elected No
Sylvine THOMASSIN Parti socialiste Seine-Saint-Denis - Bondy Not contacted Finalist No
Yvon THOMAS LE GUILLERM Front de Gauche Drôme - Crest Signed and confirmation (letter/fax) received No
Marie THOMAS DE MALEVILLE Front national Vaucluse - Carpentras Not contacted Elected No
Bérangère THOMAS Front national Moselle - Metz-2 Not contacted No
Céline THOMAS Rassemblement des Citoyens Isère - L'Isle-d'Abeau Signed and confirmation (letter/fax) received No
Christelle THOMAS Europe Écologie - Les Verts Finistère - Lesneven Not contacted No
Christine THOMAS Union des démocrates et indépendants Aube - Troyes-3 Not contacted No
Christine THOMAS Divers gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted No
Denis THOMAS Union de la droite Côte-d'Or - Ladoix-Serrigny Not contacted Elected No
Dolorès THOMAS Extrême droite Charente - La Couronne Not contacted No
Dominique THOMAS Front national Vosges - Raon l'Etape Not contacted Finalist No
Eric THOMAS Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted Finalist No
Fanny THOMAS Front national Haute-Marne - Poissons Not contacted Finalist No
Frédéric THOMAS Parti socialiste Indre-et-Loire - Tours-1 Not contacted Finalist No
Gentiane THOMAS Front de Gauche Val-d'Oise - Saint-Ouen-l'Aumône Not contacted No
Gil THOMAS Front de Gauche Haute-Savoie - Thonon-les-Bains Not contacted No
Jacques THOMAS Divers gauche Côte-d'Or - Beaune Not contacted No
Jean-François THOMAS Union de la droite Creuse - Guéret 1 Not contacted Finalist No
Jean-François THOMAS Parti socialiste Meuse - Verdun-2 Not contacted Finalist No
Jean-Jacques THOMAS Union de la gauche Aisne - Hirson Not contacted Finalist No
Jean-Jacques THOMAS Parti socialiste Corrèze - Brive-la-Gaillarde-4 Not contacted Finalist No
Jean-Louis THOMAS Haute-Garonne - Pechbonnieu Not contacted No
Laurent THOMAS Union de la droite Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted Elected No
Marc THOMAS Front national Hauts-de-Seine - Meudon Not contacted No
Marie-Christine THOMAS Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Manosque-2 Not contacted No
Murielle THOMAS Front national Meuse - Bar-le-Duc-2 Not contacted No
Nicole THOMAS Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Bischwiller Not contacted Elected No
Pierre THOMAS Divers droite Haute-Marne - Bourbonne-les-Bains Not contacted No
Rachel THOMAS Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Jarny Not contacted No
Rodolphe THOMAS Mouvement démocrate Calvados - Hérouville-Saint-Clair Not contacted Elected No
Roland THOMAS Front national Morbihan - Auray Not contacted No
Thierry THOMAS Parti socialiste Aisne - Guise Not contacted Finalist No
Romain THOMANN Front national Haut-Rhin - Colmar-1 Not contacted Finalist No
Renée THOMAÏDIS Front national Finistère - Brest-2 Not contacted No
Nicolas THOLLET Parti communiste francais Allier - Bourbon-l'Archambault Not contacted Finalist No
Jean Philippe THOIRY Union de la droite Loire-Atlantique - Nantes-5 Not contacted Finalist No
Virginie THOBOR Parti socialiste Seine-et-Marne - Combs-la-Ville Not contacted Elected No
Anny THIZY Rhône - Brignais Not contacted No
Norbert THIZY Front national Loire - Charlieu Not contacted Finalist No
Nicolas Thivot Front national Rhône - Villefranche-sur-Saône Not contacted No
Michèle THIVOLLE Front national Hautes-Alpes - Chorges Not contacted No
Sylvie THIVET Union de la droite Doubs - Besançon-6 Not contacted No
Marie-Christine THIVANT Parti socialiste Loire - Sorbiers Not contacted No
Laurence THIRY Union de la droite Indre - Issoudun Not contacted No
Aurore THIROUX Union de la droite Val-de-Marne - Champigny-sur-Marne-1 Not contacted Finalist No
Francis THIRION Union des démocrates et indépendants Meuse - Ancerville Not contacted No
Gilles THIRION Front national Haute-Savoie - Le Mont-Blanc Not contacted No
Jacques THIRIET Vosges - Golbey Not contacted No
Harmony THIRARD Front national Calvados - Condé-sur-Noireau Not contacted Finalist No
Serge THIRARD Front de Gauche Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted No
Bruno THIOU Divers droite Seine-Maritime - Rouen-3 Not contacted No
Dominique THIONVILLE Divers La Réunion - Saint-Denis-1 Not contacted No
Claude THION Front national Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted Elected No
Alain THIOLLET Parti communiste francais Vienne - Loudun Not contacted No
François THIOLLET Europe Écologie - Les Verts Loir-et-Cher - Blois-2 Not contacted No
Izabelle THINOT Europe Écologie - Les Verts Hautes-Pyrénées - Tarbes-3 Not contacted No
Philippe THINÈS Divers gauche Hérault - Montpellier-1 Not contacted No
Barbara THILLOT Front national Haute-Savoie - Cluses Not contacted Finalist No
Isabelle THILLIER Front de Gauche Nièvre - Guérigny Not contacted No
Jean-François THILLET Parti socialiste Haute-Loire - Pays de Lafayette Not contacted No
Patrick THIL Union pour un mouvement populaire Moselle - Metz-3 Not contacted No
Claude THIERY Union de la gauche Vosges - Neufchâteau Not contacted No
Monique THIERRY Extrême droite Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Prudence THIERRET Front national Lot - Cahors-1 Not contacted No
François THIÉRIOT Front national Côte-d'Or - Fontaine-lès-Dijon Not contacted No
Jean-Louis THIERIOT Union de la droite Seine-et-Marne - Nangis Not contacted Elected No
André THIEN-AH-KOON Divers droite La Réunion - Le Tampon-2 Not contacted Elected No
Michel THIEN Union pour un mouvement populaire Rhône - Gleizé Not contacted Elected No
Fabien THIEME Front de Gauche Nord - Marly Not contacted No
Isabelle THIÉBLIN Divers droite Orne - Ceton Not contacted Finalist No
Carole THIEBAUT-GAUDÉ Divers droite Vosges - Darney Not contacted Elected No
Bénédicte THIEBAUT Union de la droite Somme - Roye Not contacted Finalist No
David THIEBAUT Front de Gauche Nord - Dunkerque 1 Not contacted No
Florence THIEBAUT Parti communiste francais Gard - Nîmes-1 Not contacted No
Jean-Yves THIEBAUT Front de Gauche Nord - Fourmies Not contacted No
Marie-Françoise THIEBAUT Front national Lot - Figeac-1 Not contacted No
Maxime THIEBAUT Debout La France Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-1 Not contacted No
Véronique THIEBAUT Parti socialiste Pas-de-Calais - Bapaume Not contacted Finalist No
Catherine THIBERGE Divers gauche Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Caroline THIBAUT Front national Val-d'Oise - Argenteuil-3 Not contacted Finalist No
Chantal THIBAUT Front national Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted Finalist No
Valérie THIBAUT Front national Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted Finalist No
Agnès THIBAULT Divers droite Loir-et-Cher - La Sologne Not contacted Finalist No
Alain THIBAULT Parti socialiste Indre - Châteauroux-2 Not contacted Finalist No
Claude THIBAULT Divers gauche Vienne - Poitiers-5 Not contacted No
Frédéric THIBAULT Divers gauche Ardennes - Givet Not contacted No
Magalie THIBAULT Parti socialiste Seine-Saint-Denis - Montreuil-1 Not contacted Elected No
Thierry THIBAULT Front national Aveyron - Enne et Alzou Not contacted No
Florence THIBAUDEAU RAINOT Union de la droite Seine-Maritime - Le Havre-1 Not contacted Elected No
Moustapha THIAM Divers droite Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Sylvain THIALON Parti socialiste Yvelines - Houilles Not contacted Finalist No
Sylvain THEZARD Union de la droite Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Finalist No
Sylvie THEYE Divers Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted No
Maryse THEVENOT Union de la gauche Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Finalist No
Monique THÉVENOT Divers gauche Isère - Morestel Not contacted No
Pierre THEVENOT Front national Haute-Marne - Chaumont-1 Not contacted No
Dominique THEVENIN Front national Hauts-de-Seine - Antony Not contacted No
Guillaume THEVENIN Front national Tarn - Les Hautes Terres d'Oc Not contacted No
Patrick THEVENIN Mouvement démocrate Bouches-du-Rhône - Marseille-10 Not contacted No
Philippe THÉVENIAUD Somme - Amiens-5 Not contacted No
Olivier THEVENET Divers droite Savoie - Saint-Pierre-d'Albigny Not contacted Elected No
Gérard THEVAND Front national Puy-de-Dôme - Saint-Georges-de-Mons Not contacted No
Audrey THÉRY Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Bully-Les-Mines Not contacted No
Robert THERRY Divers droite Pas-de-Calais - Auxi-Le-Château Not contacted Elected No
Alexia THEROND Front de Gauche Lozère - Grandrieu Not contacted No
Christian THEROND Front national Haute-Loire - Brioude Not contacted No
Flore THEROND Front de Gauche Lozère - Florac Not contacted Finalist No
Michel THEROND Divers droite Lozère - Saint-Chély-d'Apcher Not contacted Elected No
Marie-Christine THERON-CHET Union de la droite Aude - Sigean Not contacted Elected No
Jean-François THERON Union de la droite Aveyron - Rodez-1 Not contacted Finalist No
Dominique THEOPHILE Divers gauche Guadeloupe - Les Abymes-2 Not contacted Finalist No
Gilles THEOBALD Front de Gauche Moselle - Faulquemont Not contacted No
Eliette THENOT Parti communiste francais Charente-Maritime - Aytré Not contacted No
Françoise THENIE Front national Maine-et-Loire - Beaufort-en-Vallée Not contacted Finalist No
Fanny THEIS Divers gauche Vosges - Darney Not contacted No
Jacky THE-SENG Divers gauche La Réunion - Saint-André-2 Not contacted No
Sabine THARY Divers droite Tarn - Albi-1 Not contacted No
Alicia THAPON Front national Loire-Atlantique - Carquefou Not contacted No
Monique TEZENAS DU MONTCEL Front national Gard - Bagnols-sur-Cèze Not contacted Finalist No
Claude TEYTON Union de la droite Creuse - Aubusson Not contacted No
Béatrice TEYSSOT Union de la droite Drôme - Valence-1 Not contacted Elected No
Aurore TEYSSIER Front national Ardèche - Les Vans Not contacted No
Florence TEYSSIER Divers Haute-Loire - Aurec-sur-Loire Not contacted Elected No
Sabine TEYSSIER Parti socialiste Loire - Charlieu Not contacted No
Françoise TEYSSANDIER Union pour un mouvement populaire Cher - Saint-Amand-Montrond Not contacted No
Christine TEXIER Front de Gauche Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted No
Didier Simon TEXIER Divers droite Morbihan - Questembert Not contacted No
Isabelle TEXIER Front national Charente-Maritime - Saujon Not contacted Finalist No
Jacques TEXIER Front national Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-4 Not contacted No
Jean-Michel TEXIER Mouvement démocrate Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-2 Not contacted No
Monique TEXIER Front de Gauche Manche - Cherbourg-Octeville-2 Not contacted No
Vincent TEXIER Front national Yvelines - Maurepas Not contacted No
Rémi TEXEREAU Divers gauche Sarthe - Sablé-sur-Sarthe Not contacted No
Sébastien TEULE Front de Gauche Landes - Marensin Sud Not contacted No
Jean-Pierre TÉTU Europe Écologie - Les Verts Somme - Amiens-7 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Vladimir TETE Front national Aube - Aix-en-Othe Not contacted Finalist No
Dominique TESTUZ Parti socialiste Val-de-Marne - Villiers-sur-Marne Not contacted No
Michel TESTUT Parti socialiste Dordogne - Coulounieix-Chamiers Not contacted Elected No
Corinne TESTUD ROBERT Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Valréas Not contacted Elected No
Claire TESTU-VIALANEIX Union de la gauche Cantal - Mauriac Not contacted No
Jean-Pierre TESTI Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-3 Not contacted No
Christophe TESTAS Union de la gauche Tarn - Castres-3 Not contacted Elected No
Claude TESTANIERE Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Manosque-2 Not contacted No
Patricia TESTA Parti socialiste Ariège - Sabarthès Not contacted Finalist No
Daniel TESSIER Front national Lot-et-Garonne - les forêts de gascogne Not contacted Finalist No
Dominique TESSIER Union de la droite Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Elected No
François TESSIER Union de la droite Cher - Vierzon I Not contacted No
Françoise TESSIER Parti socialiste Meuse - Clermont-en-Argonne Not contacted Finalist No
Nadine TESSIER Parti socialiste Creuse - Le Grand Bourg Not contacted Finalist No
Sarah TESSIER Union pour un mouvement populaire Seine-Maritime - Saint-Etienne-du-Rouvray Not contacted No
Didier TESCHER Europe Écologie - Les Verts Haute-Vienne - Limoges-5 Not contacted No
Tatjana TESANOVIC Front de Gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted No
Christel TERTZAGUIAN Mouvement démocrate Bouches-du-Rhône - Aix-en-Provence-2 Not contacted No
Gérard TERRILLON Front national Haute-Marne - Chalindrey Not contacted Finalist No
Charlotte TERRIGHI Divers droite Haute-Corse - Borgo Not contacted Elected No
Sophie TERRIER-NICOLLE Front national Yvelines - Poissy Not contacted Finalist No
Caroline TERRIER Union de la droite Ain - Miribel Not contacted Elected No
Pascal TERRIER Divers gauche Rhône - Le Bois-d'Oingt Signed No
Stéphane TERRIER Divers droite Orne - Flers-2 Not contacted Finalist No
David TERRIEN Divers gauche Maine-et-Loire - Beaupréau Not contacted No
Katell TERRIEN Extrême gauche Finistère - Brest-5 Not contacted No
Olivier TERRIEN Extrême gauche Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Joseph TERRIBILE Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Signed and confirmation (letter/fax) received No
Jessica TERRENI Front national Haute-Savoie - Evian-les-Bains Not contacted Finalist No
Pascal TERRASSE Parti socialiste Ardèche - Bourg-Saint-Andéol Not contacted Elected No
Christel TERRAL Front national Hérault - Saint-Pons-de-Thomières Not contacted Finalist No
Michel TERRAL Divers gauche Tarn - Gaillac Not contacted No
Christophe TERRAIN Divers droite Gers - Adour-Gersoise Not contacted Elected No
Claude TEROUINARD Union de la droite Eure-et-Loir - Brou Not contacted Elected No
Muriel TERNANT Parti communiste francais Territoire de Belfort - Belfort-2 Pending No
Aurore TERMOZ Divers droite Haute-Savoie - Le Mont-Blanc Not contacted Elected No
Françoise TERMINET Front national Bouches-du-Rhône - Châteaurenard Not contacted Finalist No
Loïc TERLON Front de Gauche Somme - Amiens-3 Not contacted No
Aissa TERCHI Divers gauche Hauts-de-Seine - Clichy Not contacted No
Sofia TERCHANI Union de la gauche Somme - Amiens-1 Not contacted No
Christine TEQUI Parti socialiste Ariège - Couserans Est Not contacted Elected No
Marie-Claire TEPPE-ROGUET Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Gaillard Not contacted Elected No
Danielle TENSA Front de Gauche Haute-Garonne - Auterive Not contacted No
Gérard TENOUX Divers droite Hautes-Alpes - Serres Not contacted Elected No
Annie-Paule TENNERONI Union de la droite Drôme - Valence-2 Not contacted Finalist No
Isabelle TENART Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Dominique TENAILLEAU Front de Gauche Vendée - Saint-Hilaire-de-Riez Not contacted No
Ernest TEMPLIER Union des démocrates et indépendants Aisne - Fère-en-Tardenois Not contacted No
Sylvain TEMPLIER Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Nathalie TEMMERMANN Union de la gauche Somme - Flixecourt Not contacted Elected No
Gérard TELLIER Divers droite Maine-et-Loire - Chemillé-Melay Not contacted Finalist No
Jean-Marc TELLIER Front de Gauche Pas-de-Calais - Avion Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No
Morgan TELLIER Divers gauche Tarn-et-Garonne - Aveyron-Lère Not contacted No
Pantxo TELLIER Divers Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted No
Sandra TELLIER Front national Oise - Nanteuil-le-Haudouin Not contacted Finalist No
Jean TELLECHEA Divers Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted No
Meryem TEKINER Parti socialiste Haut-Rhin - Brunstatt Not contacted No
Julie TEJERIZO Parti communiste francais Dordogne - Bergerac-1 Not contacted No
Patrick TEISSERE Union de la droite Seine-Maritime - Le Havre-5 Not contacted Elected No
Colette TEILLOUT Divers gauche Haute-Vienne - Couzeix Not contacted No
Marc TEILLIEZ Front de Gauche Pas-de-Calais - Liévin Not contacted No
Loïc TEILLET Front national Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Finalist No
Françoise TEILLAGORRY Parti socialiste Hautes-Pyrénées - Tarbes-2 Not contacted Finalist No
Christian TEILLAC Parti socialiste Dordogne - Vallée de l'Homme Not contacted Elected No
Zohra TEGGOUR Divers droite Aude - Narbonne-3 Not contacted Finalist No
Djida TECHTACH Parti socialiste Val-d'Oise - Villiers-le-Bel Not contacted Elected No
Jean François TECHER Front national Haute-Loire - Deux Rivières et Vallées Not contacted Finalist No
Hacina TEBBOUCHE Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted No
Jean-François TÉALDI Parti communiste francais Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-1 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Albain TCHIGNOUMBA Parti socialiste Marne - Reims-3 Not contacted Elected No
Annick TAYSSE Parti socialiste Corrèze - Tulle Not contacted Elected No
Martine TAXIL Europe Écologie - Les Verts Vaucluse - L'Isle-sur-la-Sorgue Not contacted No
Michel TAVET Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted No
Marie-Odile TAVERNIER Mouvement démocrate Orne - Rai Not contacted Finalist No
Valérie TAVERNIER Front de Gauche Aveyron - Nord-Lévezou Not contacted No
Zaïdou TAVANDAY Union pour un mouvement populaire Mayotte - Mamoudzou 2 Not contacted Finalist No
Arnaud TAUZIN Union de la droite Landes - Chalosse Tursan Not contacted Finalist No
Sylvie TAUZIN Extrême droite Alpes-de-Haute-Provence - Sisteron Not contacted Finalist No
Nicole TAURISSON Union pour un mouvement populaire Corrèze - Saint-Pantaléon-de-Larche Not contacted Elected No
Valérie TAURISSON Union pour un mouvement populaire Corrèze - Brive-la-Gaillarde-1 Not contacted Finalist No
Andrée TAURINYA La France Insoumise Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted No
Claudine TAURINES Divers gauche Aveyron - Villeneuvois et Villefranchois Not contacted Finalist No
Benjamin TAUPIN Divers gauche Indre - Levroux Not contacted No
Geneviève TAUPIN Front national Finistère - Landerneau Not contacted No
Bernadette TAUPE MEVALET Divers gauche Guadeloupe - Sainte-Rose-2 Not contacted No
Marie-Béatrice TAUNAY Extrême gauche Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Alain TAULIN Front national Saône-et-Loire - Ouroux-sur-Saône Not contacted Finalist No
Marc TAULELLE Union de la droite Gard - Nîmes-2 Not contacted Finalist No
Jean-Michel TAUDIN Parti socialiste Corrèze - Haute-Dordogne Not contacted Finalist No
Nadine TATA Divers gauche Oise - Nanteuil-le-Haudouin Not contacted No
Anne-Sophie TASZAREK Union de la droite Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-1 Not contacted No
Pascale TASSOT Front national Ardennes - Château-Porcien Not contacted No
Sébastien TASSERIE Union de la droite Seine-Maritime - Le Havre-4 Not contacted Elected No
Hervé TASSEL Divers droite Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-2 Not contacted No
Fabrice TASSAN Europe Écologie - Les Verts Val-d'Oise - Argenteuil-1 Not contacted No
Nuray TAS Front de Gauche Allier - Moulins-1 Not contacted No
Paul-Henri TARTANSON Divers droite Vaucluse - Monteux Not contacted No
Sophie TARROUX Front de Gauche Aveyron - Millau-2 Not contacted No
Agnès TARRASO Front national Haute-Vienne - Limoges-5 Not contacted No
Claude TARLEVE Union de la droite Mayenne - Ernée Not contacted Elected No
Jean-Mathieu TARISTAS Front national La Réunion - Saint-Paul-2 Not contacted No
Béatrice TARIOL Parti communiste francais Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted No
Carène TARDY Union de la droite Ain - Belley Not contacted Elected No
Lionel TARDY Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Faverges Not contacted Finalist No
Lionel TARDY Divers gauche Hautes-Alpes - Serres Not contacted No
Marylène TARDY Front de Gauche Savoie - Le Pont-de-Beauvoisin Not contacted No
Renaud TARDY Parti socialiste Nord - Roubaix 1 Not contacted No
Patricia TARDIVON Divers Val-d'Oise - Villiers-le-Bel Not contacted No
Denis TARDIVEAU Front de Gauche Manche - Carentan Not contacted No
Françoise TARDIN Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Castelsarrasin Not contacted No
Gilbert TARDIN Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Beaumont-de Lomagne Not contacted No
Sophie TARBOURIECH Divers gauche Hérault - Saint-Pons-de-Thomières Not contacted No
Thierry TARBOURIECH Europe Écologie - Les Verts Aude - Trèbes Not contacted No
Malika TARARBIT Parti socialiste Loire-Atlantique - Rezé-2 Not contacted Elected No
Christian TARANTOLA Union de la gauche Vosges - Bruyères Not contacted Elected No
François TARANTINI Union de la droite Isère - Grenoble-3 Pending No
Bornia TARALL Union de la droite Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Not contacted No
Aurélie TAQUILLAIN Union pour un mouvement populaire Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted Elected No
Arlette TAPIAU-DANGLA Front de Gauche Landes - Mont-de-Marsan-2 Not contacted No
Alain TANTON Union de la droite Cher - Bourges I Not contacted Finalist No
Nathalie TANNEAU Union de la droite Finistère - Pont-l'Abbé Not contacted Elected No
François TANGUY Union de la droite Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Finalist No
Geneviève TANGUY Union de la droite Finistère - Pont-de-Buis-lès-Quimerch Not contacted Finalist No
Jean-Marc TANGUY Parti socialiste Finistère - Quimper-2 Not contacted Elected No
Jean-Philippe Tanguy Debout La France Somme - Abbeville-2 Not contacted No
Liliane TANGUY Parti socialiste Finistère - Plonéour-Lanvern Not contacted Finalist No
Yvon TANGUY Union de la droite Finistère - Plouigneau Not contacted Finalist No
Béatrice TAMZARIAN Union du centre Hérault - Montpellier-3 Not contacted No
Cécile TAMPREAU Union de la gauche Maine-et-Loire - Beaupréau Not contacted No
Hayat TAMIMI Parti socialiste Corrèze - Brive-la-Gaillarde-1 Not contacted Elected No
Chantal TAMBOUR Front de Gauche Manche - Coutances Not contacted No
Patrick TAMBAY Union pour un mouvement populaire Alpes-Maritimes - Le Cannet Not contacted Elected No
Marie TAMARELLE-VERHAEGHE Union de la droite Eure - Bourg-Achard Not contacted Elected No
Jean-Michel TAMAGNA Union de la gauche Charente - Boëme-Echelle Not contacted Elected No
Christophe TAMA Divers gauche Tarn - Carmaux-1 Le Ségala Not contacted No
Valérie TALPAERT Front national Nord - Lille 2 Not contacted No
Elene TALLIS Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Finalist No
Jacqueline TALLIN Parti socialiste Savoie - Montmélian Not contacted Elected No
Jean-Pierre TALLIEU Union de la droite Charente-Maritime - La Tremblade Not contacted Elected No
Marinette TALLIER Divers droite Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted No
Didier TALLEUX Front de Gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted No
Maud TALLET Divers gauche Seine-et-Marne - Champs-sur-Marne Not contacted Finalist No
Éric TALLEC Front national Côte-d'Or - Genlis Not contacted Finalist No
Guy TALES Parti communiste francais Saône-et-Loire - Saint-Remy Not contacted No
Hubert TALEROY Front national Drôme - Nyons et Baronnies Not contacted Finalist No
Stéphanie TALEB-TRANCHARD Europe Écologie - Les Verts Seine-Maritime - Mont-Saint-Aignan Not contacted No
Dominique TALBOT Parti socialiste Haute-Marne - Saint-Dizier-2 Not contacted No
Elisabeth TALBOT Front de Gauche Vendée - Luçon Not contacted No
Sandra TALBOT Front de Gauche Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 1 Not contacted No
Elie TAJAN Front de Gauche Gers - Val-De-Save Not contacted No
Chantal TAIOLI Front national Ardennes - Vouziers Not contacted Finalist No
Vincent TAILLIEU Front national Eure - Gisors Not contacted Finalist No
Gina TAILLEPIED Front national Calvados - Mézidon-Canon Not contacted Finalist No
Sarah TAILLEBOIS Parti socialiste Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-2 Not contacted No
Laurence TAILLANDIER Union de la droite Ille-et-Vilaine - Rennes-2 Not contacted Finalist No
Philippe TAILLANDIER Hauts-de-Seine - Colombes 2 Not contacted No
Thierry TAILHANDIER Divers gauche Puy-de-Dôme - Aubière Not contacted No
Caroline TAIEB Union de la droite Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted No
Azzedine TAIBI Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-2 Not contacted Elected No
Najat TAHANI Parti communiste francais Sarthe - Le Mans-3 Not contacted No
Jean-Marie TAGUET Union pour un mouvement populaire Corrèze - Egletons Not contacted Elected No
Hélène TAGLIONI Divers gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted No
Michelle TADDEI Union des démocrates et indépendants Seine-Saint-Denis - Aulnay-sous-Bois Not contacted No
François TACQUARD Europe Écologie - Les Verts Haut-Rhin - Cernay Not contacted No
Jean-Marc TACITA Divers Guadeloupe - Le Moule Not contacted No
Brigitte TACHOT Loiret - Orléans-4 Not contacted No
Michèle TACHOT Parti communiste francais Yvelines - Chatou Not contacted No
Patrick TACET Union de la gauche Oise - Saint-Just-en-Chaussée Not contacted No
Jean-Charles TACAIL Front national Haute-Saône - Vesoul-1 Not contacted Finalist No
Michel TABUTIN Parti communiste francais Allier - Huriel Not contacted Elected No
Nicole TABUTIN Divers droite Allier - Moulins-2 Not contacted Elected No
Martine TABOURET Union de la droite Ain - Ceyzériat Not contacted Elected No
Jacques TABARLY Tarn-et-Garonne - Quercy-Rouergue Not contacted Finalist No
Pierre TABARIN Divers droite Gers - Auch-2 Not contacted Finalist No
Ton TA Union de la droite Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Not contacted No
François SZYPULA Divers droite Allier - Lapalisse Not contacted Finalist No
Sarah SZYMANSKI Parti socialiste Meuse - Verdun-2 Not contacted Finalist No
José SZYMANIAK Divers gauche Nord - Coudekerque-Branche Not contacted No
Nathalie SZYCH Front national Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Finalist No
Dagmara SZLAGOR Divers gauche Haute-Garonne - Toulouse-5 Not contacted No
Christopher SZCZUREK Front national Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted Elected No
Déborah SZCZEPANSKI Front national Meurthe-et-Moselle - Mont-Saint-Martin Not contacted Finalist No
Eléonore SZCZEPANIAK Union de la droite Puy-de-Dôme - Aubière Not contacted Elected No
Jean-Michel SZATNY Parti socialiste Nord - Aniche Not contacted No
Yann SYZ Divers Morbihan - Lorient -2 Not contacted No
Philippe SYMPHORIEN Front national Pyrénées-Orientales - Perpignan 6 Not contacted Finalist No
Daniette SYLVESTRE Divers gauche Guadeloupe - Les Abymes-3 Not contacted Finalist No
Christine SYLVA Parti de gauche Yvelines - Mantes-la-Jolie Not contacted No
Dimitri SYDOR Union de la gauche Aube - Troyes-1 Not contacted No
Suzanne SY SAVANE Divers gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted No
Jimmy SWYNJHEDAUWE Front national Cher - Bourges I Not contacted No
Marion SWANNET Union de la gauche Vendée - Chantonnay Not contacted No
Cathy SWAL Europe Écologie - Les Verts Nord - Coudekerque-Branche Not contacted No
Eveline SUZAT-GIULIANI Union pour un mouvement populaire Loire - Firminy Not contacted No
Christelle SUZANNE Front national Calvados - Hérouville-Saint-Clair Not contacted No
Jean-Hugues SUZANNE Divers gauche La Réunion - Saint-Pierre-3 Not contacted No
Stéphanie SUTTER Front national Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-1 Not contacted No
Gérald SUTROOGHEN Europe Écologie - Les Verts Seine-et-Marne - Combs-la-Ville Not contacted No
Nadège SUTRA-DENJEAN Divers gauche Ariège - Sabarthès Not contacted Elected No
Olivier SUTER Divers gauche Vosges - Darney Not contacted No
Ebrü SUTCU Divers Territoire de Belfort - Belfort-1 Not contacted No
Bernard SUSINI Union de la droite Bouches-du-Rhône - Marseille-4 Not contacted No
Paula SUSINI Divers Haute-Corse - Cap Corse Not contacted No
Isabelle SURPLY Front national Loire - Rive-de-Gier Not contacted Finalist No
Olivier SURLES Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Orange Not contacted No
Magali SURLE-GIRIEUD Union pour un mouvement populaire Alpes-de-Haute-Provence - Castellane Not contacted Finalist No
Martine SUREAU Divers droite Essonne - Yerres Pending Elected No
William SURDIN Divers gauche Guadeloupe - Les Abymes-3 Not contacted No
Marie-France SUQUET Front national Ardennes - Charleville-Mézières-2 Not contacted Finalist No
Patricia SUPPI Union de la droite Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-1 Not contacted Elected No
Patrick SUMUREAU Front national Corse-du-Sud - Gravona-Prunelli Not contacted No
Michel SULTER Parti socialiste Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted Finalist No
Yves SULTANA Divers Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted No
Chérine SULTAN Divers Ille-et-Vilaine - Rennes-1 Not contacted No
Laurent SUGY Front national Ain - Villars-les-Dombes Not contacted Finalist No
Jézabel SUEUR Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected No
Philippe SUEUR Union de la droite Val-d'Oise - Deuil-la-Barre Not contacted Elected No
Michel SUERE Union de la droite Hérault - Béziers-2 Not contacted Finalist No
Jean SUEDOIS Parti de gauche Guadeloupe - Saint-François Not contacted Finalist No
Catherine SUDRE Divers gauche Tarn - Albi-2 Not contacted No
Isabelle SUDRE Union de la droite Aveyron - Rodez-1 Not contacted Finalist No
Pascal SUDRE Front de Gauche Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted No
Lisette SUDIC Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted No
David SUCK Union des démocrates et indépendants Moselle - Bitche Not contacted Elected No
Patrick SUCHOT Front de Gauche Vendée - Montaigu Not contacted No
Jean-Bernard SUCHEL Divers gauche Drôme - Drôme des collines Not contacted No
Michelle SUCHAUD Union de la droite Creuse - Bourganeuf Not contacted Finalist No
Bruno SUBTIL Front national Aube - Creney-près-Troyes Not contacted Finalist No
Bruno SUBTIL Union des démocrates et indépendants Rhône - L'Arbresle Not contacted No
Danielle SUBTIL Front national Var - Roquebrune-sur-Argens Not contacted Finalist No
Paul SUBRINI Union de la droite Hauts-de-Seine - Issy-les-Moulineaux Not contacted Elected No
Yves SUBLON Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Illkirch Graffenstaden Not contacted Elected No
Myriam SUBIROS Divers droite Pyrénées-Orientales - Perpignan 1 Not contacted No
Martine SUBIL Divers gauche Dordogne - Terrasson-Lavilledieu Not contacted No
Philippe SUBERCAZES Divers gauche Hautes-Pyrénées - Lourdes-1 Not contacted Finalist No
Jean-François SUBERCAZE Parti communiste francais Haute-Garonne - Bagnères-de-Luchon Not contacted No
Christine SUBERBIELLE Union pour un mouvement populaire Haute-Vienne - Limoges-5 Not contacted Finalist No
Jean-Michel SUAU Divers gauche Gard - Alès-1 Not contacted Elected No
Laurent SUAU Union de la gauche Lozère - Mende-1 Not contacted Elected No
Marie-Laure SUAU Divers gauche Corrèze - Egletons Not contacted No
Roland STURMEL Divers droite Gers - Auch-3 Not contacted Finalist No
Céline STURM Parti socialiste Bas-Rhin - Reichshoffen Not contacted No
Isabelle STRZELCZYK Divers droite Nord - Cambrai Not contacted No
Luc STREHAIANO Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Montmorency Not contacted Elected No
Marie-Noëlle STRECKER Union de la droite Isère - Fontaine-Seyssinet Not contacted Finalist No
Marie-Astrid STRAUSS Parti communiste francais Meuse - Etain Not contacted Elected No
Eric STRAUMANN Union de la droite Haut-Rhin - Colmar-2 Not contacted Elected No
Hubert STRAUEL Parti communiste francais Haut-Rhin - Guebwiller Not contacted No
Leonore STRAUCH Parti communiste francais Tarn - Carmaux-2 Vallée du Cérou Not contacted No
Nathalie STRASEELE Divers gauche Gers - L'Isle-Jourdain Not contacted No
Gilles STRAPPAZZON Union de la gauche Isère - Oisans-Romanche Not contacted Elected No
Thierry STRACK Front national Ille-et-Vilaine - Montauban-de-Bretagne Not contacted No
Jean-Jacques STOTER Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected No
Henri STOLL Divers gauche Haut-Rhin - Sainte-Marie-aux-Mines Not contacted Finalist No
Nadine STOLL Front de Gauche Haute-Garonne - Tournefeuille Not contacted No
Stéphane STOJANOVIC Front national Territoire de Belfort - Valdoie Not contacted Finalist No
Alexandre STOICHITA PAPILIAN Front national Haute-Vienne - Limoges-5 Not contacted No
Jean STÖHR Union pour un mouvement populaire Corrèze - Haute-Dordogne Not contacted Elected No
Claude STILLEN Front national Essonne - Ris-Orangis Not contacted Finalist No
Laurent STILLEN Front national Essonne - Epinay-sous-Sénart Not contacted Finalist No
Cédric STIFTER Front national Bas-Rhin - Bouxwiller Not contacted Finalist No
Christine STIEVENARD Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Wingles Not contacted No
Martine STIENNE ÉPOUSE LEMAIRE Parti communiste francais Pas-de-Calais - Brebières Not contacted No
Brigitte STIEGLER Front national Bas-Rhin - Mutzig Not contacted Finalist No
Brigitte STIEFEL Front national Orne - Rai Not contacted Finalist No
Lionel STIEFEL Front national Orne - Radon Not contacted No
Christine STEVENIN Divers Loiret - Orléans-2 Not contacted No
Christelle STEUX Union de la droite Creuse - Guéret 1 Not contacted Finalist No
Catherine STERN Front de Gauche Eure-et-Loir - Auneau Not contacted No
Peter STERLIGOV Front national Gard - Nîmes-1 Not contacted Finalist No
Jennifer STEPHANY Front national Meurthe-et-Moselle - Baccarat Not contacted Finalist No
Jean-Pierre STEPHANO Parti socialiste Vendée - Saint-Hilaire-de-Riez Not contacted No
Céline STEPHAN Front national Marne - Vertus-Plaine Champenoise Not contacted Finalist No
Eric STEPHAN Union de la droite Hautes-Pyrénées - Aureilhan Not contacted No
Marcel STEPHAN Front national Nièvre - Corbigny Not contacted Finalist No
Joséphine STENGER Divers Bas-Rhin - Bouxwiller Not contacted No
Clément STENGEL Union des démocrates et indépendants Somme - Flixecourt Not contacted No
Anne STEMART Divers droite Moselle - Metz-3 Not contacted No
Benoit STEKR-RIDEL Union de la droite Loire-Atlantique - Nantes-6 Not contacted Finalist No
Catherine STEKELOROM Union de la droite Bouches-du-Rhône - Istres Not contacted No
Martine STEINMETZ Parti communiste francais Haute-Garonne - Toulouse-5 Not contacted No
Marie-Christine STEINER Front national Bas-Rhin - Ingwiller Not contacted Finalist No
Pauline STEINER Union pour un mouvement populaire Aube - Aix-en-Othe Not contacted Elected No
Laurent STEICHEN Union des démocrates et indépendants Moselle - Bouzonville Not contacted Elected No
Isabelle STEHLI-JUCHS Mouvement démocrate Bas-Rhin - Haguenau Not contacted No
Nadiejda STEFFAN Front national Eure - Conches-en-Ouche Not contacted Finalist No
Michel STEFANI Front de Gauche Haute-Corse - Cap Corse Not contacted No
Noëlle STEFANI Divers droite Hautes-Alpes - Tallard Not contacted Finalist No
Christine STEBENET Parti socialiste Haute-Garonne - Toulouse-1 Not contacted Elected No
Denise STAPPIGLIA Divers droite Vosges - La Bresse Not contacted No
Marie-Christine STANIEC-WAVRANT Parti socialiste Nord - Lille 5 Not contacted Elected No
Christiane STAMM Divers Bas-Rhin - Saverne Not contacted No
Anne STAMBACH-TERRENOIR La France Insoumise Haute-Garonne - Pechbonnieu Not contacted No
Laurence STALHBERGER Union de la gauche Pas-de-Calais - Berck Not contacted No
Fabienne STALARS Parti socialiste Loire - Le Coteau Not contacted Finalist No
Jacques STALARS Parti socialiste Meuse - Montmédy Not contacted Finalist No
Alice STAL Front national Loire-Atlantique - Guérande Not contacted No
Jean-Pierre STAHL Parti socialiste Ariège - Pays d'Olmes Not contacted Finalist No
Alice STAGNETTO ONANA Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Villejuif Not contacted No
Léa STAGNARA Divers Haute-Corse - Bastia-2 Not contacted No
Xavier STAES Mouvement démocrate Somme - Amiens-7 Not contacted No
Corinne STACHOWIAK Front national Vendée - Chantonnay Not contacted No
Pierre-Antoine SPRIMONT Union de la droite Seine-Maritime - Rouen-2 Not contacted Finalist No
Reynald SPRIET Front national Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Finalist No
Yvon SPRIET Divers gauche Nord - Lille 3 Not contacted No
Josette SPORTIELLO Parti socialiste Bouches-du-Rhône - Marseille-3 Not contacted Elected No
Elena SPIRIN Divers droite Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted No
Alexandre SPINNER Divers Bas-Rhin - Illkirch Graffenstaden Not contacted No
Evelyne SPECIA Divers gauche Isère - Oisans-Romanche Pending No
Guillaume SPATOLA Divers droite Alpes-Maritimes - Nice-4 Not contacted No
Sabrina SPASSEVITCH Front national Manche - Valognes Not contacted No
Paolo SPANO Front national Haut-Rhin - Altkirch Not contacted Finalist No
Germain SPAGNOL Front national Gard - Le Vigan Not contacted Finalist No
Laurent SPAGNOL Front national Seine-Saint-Denis - Le Blanc-Mesnil Not contacted No
Virginie SPADAFORA Europe Écologie - Les Verts Gers - Auch-2 Not contacted No
Pierre SOYER Divers gauche Loire - Le Pilat Not contacted Finalist No
Fatoumata SOW Parti socialiste Hauts-de-Seine - Colombes 1 Not contacted Finalist No
Martine SOUTY Parti communiste francais Hérault - Béziers-1 Not contacted No
Viridiana SOUSTRE Front national Tarn-et-Garonne - Castelsarrasin Not contacted Finalist No
Philippe SOUSSI Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted Elected No
Gérard SOURISSEAU Union pour un mouvement populaire Eure-et-Loir - Saint-Lubin-des-Joncherets Not contacted Elected No
Jérôme SOURISSEAU Union de la droite Charente - Jarnac Not contacted Elected No
Françoise SOURDRILLE Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Janzé Not contacted Elected No
Geneviève SOURDES Haute-Garonne - Castelginest Not contacted No
Denis SOURD Front national Haute-Garonne - Bagnères-de-Luchon Not contacted Finalist No
Marie-France SOURD Union de la droite Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted No
Andrée SOUQUET Front de Gauche Hautes-Pyrénées - Bordères-sur-l'Echez Not contacted Elected No
Josée SOUQUE Divers gauche Ariège - Arize-Lèze Not contacted No
Eric SOUQ Front national Seine-et-Marne - La Ferté-sous-Jouarre Not contacted Finalist No
Laurent SOUPRAYENMESTRY Divers droite La Réunion - Saint-Paul-3 Not contacted No
Jérôme SOUPART Union de la droite Côte-d'Or - Arnay-le-Duc Not contacted Finalist No
Nadjat SOUMMAR Parti socialiste Yvelines - Versailles-1 Not contacted No
Jean-Henri SOUMIREU-LARTIGUE Parti socialiste Rhône - Le Bois-d'Oingt Not contacted No
Moinécha SOUMAILA Union pour un mouvement populaire Mayotte - Ouangani Not contacted Elected No
Marie-Laure SOULIER ÉPOUSE MUGNIER Union de la droite Haute-Loire - Velay volcanique Not contacted Elected No
Gilles SOULIER Parti socialiste Moselle - Les Coteaux de Moselle Not contacted No
Marie-Martine SOULIER Front national Eure-et-Loir - Chartres 3 Not contacted No
Philippe SOULIER Front national Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Finalist No
Laure SOULIÉ-DELTELL Divers droite Aveyron - Vallon Not contacted Finalist No
Céline SOULES Finistère - Brest-3 Not contacted No
Francis SOULÈS Union de la droite Hautes-Pyrénées - La Vallée de la Barousse Not contacted No
Jeanne SOULAS Front national Loiret - Orléans-3 Not contacted Finalist No
Bérengère SOULARD Union de la droite Vendée - Les Herbiers Not contacted Elected No
Isabelle SOULARD Parti socialiste Vienne - Poitiers-3 Not contacted Elected No
Issa SOULAIMANA MHIDI Divers gauche Mayotte - Dzaoudzi Not contacted Elected No
Dominique SOULA Front de Gauche Ariège - Couserans Ouest Not contacted No
Hervé SOULA Parti communiste francais Ariège - Couserans Ouest Not contacted No
Serge SOULA Parti socialiste Haute-Garonne - Toulouse-4 Not contacted Finalist No
Marie-Pierre SOUKAINI Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Not contacted Finalist No
André SOUILLIER Front national Eure - Vernon Not contacted Finalist No
Yassia SOUIH Front national Val-de-Marne - Vincennes Pending No
Sihem SOUID Parti socialiste Hauts-de-Seine - Gennevilliers Not contacted No
Amine SOUFI Divers Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Not contacted No
Nassera SOUFI Union de la droite Isère - Grenoble-1 Not contacted No
Fatima SOUFFOU Divers gauche Mayotte - Dzaoudzi Not contacted Elected No
Thanlabi SOUFFOU Divers Mayotte - Bouéni Not contacted No
Jacques SOUFFLET Divers droite Oise - Noyon Not contacted No
Dominique SOUÊTRE Front national Finistère - Plonéour-Lanvern Not contacted No
Claude SOUDAY Front national Seine-Maritime - Le Mesnil-Esnard Not contacted Finalist No
Bernard SOUDAR Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Billère et Coteaux de Jurançon Not contacted Elected No
Brigitte SOUCHON Parti socialiste Haute-Loire - Brioude Not contacted Finalist No
Dominique SOUCHAUD Divers droite Charente - Cognac-1 Not contacted No
Pascal SOUCHARD Front national Vendée - La Châtaigneraie Not contacted No
Eric SOUBRANE Divers gauche Yvelines - Versailles-1 Not contacted No
Alain SOUBIRAN Divers gauche Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-1 Not contacted No
Julien SOUBIRAN Parti socialiste Tarn - Lavaur Cocagne Not contacted Finalist No
Nadine SOUBEYRAND Front national Drôme - Tain-l'Hermitage Not contacted Finalist No
Julien SOUBESTE Europe Écologie - Les Verts Loire-Atlantique - Nantes-2 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Jean-Yves SOUBEN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Le Blanc-Mesnil Not contacted No
Marie Lyne SOUBADOU Divers droite La Réunion - Sainte-Marie Not contacted Elected No
Caroline SOTTY Union de la droite Saône-et-Loire - Saint-Vallier Not contacted No
Kévin SOTTILE Divers droite Ardèche - Aubenas 1 Not contacted No
Alain SOTTIL Union de la droite Haute-Garonne - Muret Not contacted No
Antoine SOTO Front de Gauche Lot - Figeac-1 Not contacted No
Thierry SOTHER Parti socialiste Haut-Rhin - Mulhouse-1 Not contacted No
Peggy SOSNOWSKI Front national Haute-Garonne - Pechbonnieu Not contacted Finalist No
Sandrine SOSINSKI Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Provins Not contacted Elected No
Fabienne SOROLLA Divers droite Essonne - Draveil Not contacted No
Elodie SORNAY Union pour un mouvement populaire Yvelines - Poissy Not contacted Elected No
Nelly SORIN Union de la droite Loire-Atlantique - Clisson Not contacted Elected No
Christian SORIEUX Union du centre Ille-et-Vilaine - La Guerche-de-Bretagne Not contacted No
Emilie SORIA Front national Hautes-Pyrénées - Tarbes-1 Not contacted No
Philippe SOREZ Divers gauche Hérault - Montpellier-4 Not contacted Elected No
Nicolas SORET Union de la gauche Yonne - Joigny Not contacted Elected No
Yves SORET Front de Gauche Seine-Maritime - Rouen-1 Not contacted No
Evelyne SOREL Front national Calvados - Caen-1 Not contacted No
Michèle SORBIER Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Pernes-les-Fontaines Not contacted Finalist No
Lauriane SORABELLA Front national Allier - Montluçon-4 Not contacted No
Alain SOPPELSA Parti socialiste Tarn - Castres-2 Not contacted Finalist No
Bernadette SOPO Parti socialiste Nord - Aulnoy-lez-Valenciennes Not contacted No
Christine SOPHOCLIS Divers droite Jura - Saint-Claude Not contacted Elected No
Christophe SONREL Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Finalist No
Benoît SONNET Parti socialiste Ardennes - Revin Not contacted Elected No
Marc SONNET Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Sarcelles Not contacted No
Laurent SOMON Union pour un mouvement populaire Somme - Doullens Not contacted Elected No
Fabienne SOMNICA Parti socialiste La Réunion - Saint-Pierre-3 Not contacted Finalist No
Luc SOMMEYRE Front national Yvelines - Conflans-Sainte-Honorine Not contacted No
Marie-Claude SOMMER Divers droite Yonne - Vincelles Not contacted No
Jean-Jacques SOMBSTHAY Parti socialiste Haute-Saône - Héricourt-1 Pending Elected No
Claire SOMBRUN Union de la gauche Gironde - Andernos-les-Bains Not contacted Finalist No
Stéphane SOMAZZI Front national Nièvre - Fourchambault Not contacted Finalist No
Patrick SOLVET Divers Guadeloupe - Sainte-Anne Not contacted No
Béatrice SOLLIER Divers Isère - Le Moyen Grésivaudan Not contacted No
Marie SOLLER Union pour un mouvement populaire Aisne - Laon-2 Not contacted No
Denis SOLIVERES Divers droite Tarn - Castres-3 Not contacted No
Jany-Claude SOLIS Parti socialiste Haute-Vienne - Couzeix Not contacted Finalist No
Sandrine SOLIMAN Parti socialiste Tarn - Carmaux-2 Vallée du Cérou Not contacted No
Gérard SOLER Union pour un mouvement populaire Corrèze - Brive-la-Gaillarde-3 Not contacted Elected No
Gilles SOLER Front national Creuse - Boussac Not contacted No
Jean-Michel SOLER Divers droite Ariège - Portes d'Ariège Not contacted Elected No
Thierry SOLER Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected No
Nicolas SOLEILHAVOUP Front national Territoire de Belfort - Belfort-2 Pending No
Margarita SOLA Parti socialiste Charente-Maritime - Thénac Not contacted No
Isabelle SOL CAUBEL Divers droite Morbihan - Lorient -2 Not contacted No
Jean SOL Union pour un mouvement populaire Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted Elected No
Josette SOL Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Elected No
Patrick SOKOLOWSKI Front national Ain - Bellegarde-sur-Valserine Not contacted Finalist No
Michel SOKOLOFF Front national Rhône - Le Bois-d'Oingt Not contacted Finalist No
Sarah SOILIHI Divers gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-6 Not contacted No
Kazouini SOILIHE Divers gauche Mayotte - Mamoudzou 3 Not contacted No
Angeline SOIDRI Parti communiste francais Lot-et-Garonne - marmande-2 Not contacted No
Ana SOHIER Divers Ille-et-Vilaine - Rennes-5 Not contacted No
Georges SOHIER Divers gauche Haute-Savoie - Le Mont-Blanc Not contacted No
Thierry SOCODIABEHERE Union de la droite Landes - Pays Morcenais Tarusate Not contacted Finalist No
Monique SOCKATH Union pour un mouvement populaire Ille-et-Vilaine - La Guerche-de-Bretagne Not contacted Elected No
Christine SOBKOWIAK Parti socialiste Savoie - Chambéry-2 Not contacted Finalist No
Jacques SMETS Front national Lot - Causse et Vallées Not contacted No
Sylvie SMANIOTTO GRUSKA Union de la droite Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Finalist No
Mehdi SMAINE Divers droite Aveyron - Rodez-1 Not contacted No
Abdennour SLIMANI Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Nancy-1 Not contacted Finalist No
Martin SLAGHUIS Divers gauche Dordogne - Lalinde Not contacted No
Dominique SLABOLEPSZY Extrême droite Nord - Marly Not contacted No
François SKVOR Divers gauche Allier - Vichy-1 Not contacted No
Carine SIVILLANO Divers Var - Toulon-4 Not contacted No
Céline SITOUZE Parti socialiste La Réunion - Sainte-Marie Not contacted Finalist No
David SITA Mouvement démocrate La Réunion - L'Etang-Salé Not contacted Finalist No
Bernard SIRONNEAU Front national Drôme - Valence-1 Not contacted No
Jérôme SIRI Union de la droite Gironde - Bordeaux-5 Not contacted Finalist No
Marie-Pierre SIRAUDIN Divers droite Saône-et-Loire - La Chapelle-de-Guinchay Not contacted No
Françoise SIPIERE Front national Pyrénées-Atlantiques - Vallées de l'Ousse et du Lagoin Not contacted No
Fanny SIOUVILLE Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Finalist No
Hugues SION Front national Pas-de-Calais - Lens Not contacted Elected No
Brigitte SIODMAK-PERON Divers Pas-de-Calais - Etaples Not contacted No
Sylvain SINTIVE Union de la droite Deux-Sèvres - Thouars Not contacted Elected No
Michèle SINTES Union de la droite Tarn - Saint-Juéry Not contacted No
Alexandre SINTEFF Front national Moselle - Phalsbourg Not contacted Finalist No
Marie-Christine SINTEFF Front de Gauche Moselle - Les Coteaux de Moselle Not contacted No
Eric SINSARD Divers gauche Puy-de-Dôme - Aubière Not contacted Finalist No
Gabriel SINO Union de la gauche Eure - Vernon Not contacted No
Patrick SINKEC Front national Meurthe-et-Moselle - Laxou Not contacted No
Claude SINKE Front national Landes - Seignanx Not contacted No
Tony SINIVASSIN Divers gauche Guadeloupe - Sainte-Rose-1 Not contacted No
David SINIMALE Divers droite La Réunion - Saint-Paul-3 Not contacted No
Sandra SINIMALE Union pour un mouvement populaire La Réunion - Saint-Paul-2 Not contacted Elected No
Jérémy SINGERY Front national Ardennes - Signy-l'Abbaye Not contacted Finalist No
Christine SINGER Divers droite Moselle - Metz-1 Not contacted No
Nadine SINGEOT-LAJOIE Europe Écologie - Les Verts Creuse - Felletin Not contacted No
Joana SINEGRE Union de la droite Hérault - Lodève Not contacted No
Cécile SINEAU-PATRY Union de la droite Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Elected No
Dominique SINEAU Union de la droite Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted Elected No
Emmanuelle SINACOUTY Union des démocrates et indépendants La Réunion - Saint-Louis-1 Not contacted Elected No
Michel SIMONPIETRI Divers gauche Haute-Corse - Bastia-4 Not contacted Elected No
Marie SIMONOT Front national Alpes-Maritimes - Cannes-2 Not contacted No
Sandrine SIMONOT Parti socialiste Aube - Romilly-sur-Seine Not contacted No
Alexandre SIMONNOT Front national Val-d'Oise - Taverny Not contacted Finalist No
Laure SIMONNOT Front national Val-d'Oise - Argenteuil-1 Not contacted Finalist No
Michel SIMONNOT Front national Val-d'Oise - Garges-lès-Gonesse Not contacted Finalist No
Jacqueline SIMONNET Union de la gauche Dordogne - Bergerac-1 Not contacted No
Nicolas SIMONNET Union de la droite Creuse - Evaux les bains Not contacted Elected No
Carole SIMONITI Union de la droite Lot-et-Garonne - agen 2 Not contacted No
Bernard SIMONIN Front national Meuse - Ligny-en-Barrois Not contacted Finalist No
Françoise SIMONIN Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Nancy-1 Not contacted Finalist No
Michèle SIMONIN Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Thibaut SIMONIN Union de la gauche Charente - Gond-Pontouvre Not contacted Elected No
Eric SIMONI Divers Haute-Corse - Bastia-2 Not contacted No
Régis SIMONI Parti socialiste Bas-Rhin - Mutzig Not contacted No
Christine SIMONET Front de Gauche Creuse - Ahun Not contacted No
Joëlle SIMONET Europe Écologie - Les Verts Tarn-et-Garonne - Valence Not contacted No
Josette SIMONET Front de Gauche Allier - Montluçon-3 Not contacted Finalist No
Valérie SIMONET Union pour un mouvement populaire Creuse - Auzances Not contacted Elected No
Pierre SIMONE Divers gauche Loire - Feurs Not contacted Finalist No
Franck SIMON-CHAUTEMPS Union de la droite Creuse - Bourganeuf Not contacted Finalist No
Marie SIMON DEPAQUY Union des démocrates et indépendants Marne - Reims-6 Not contacted Elected No
Bernard SIMON Divers droite Moselle - Sarrebourg Not contacted Elected No
Catherine SIMON Union de la droite Isère - L'Isle-d'Abeau Pending Elected No
Christelle SIMON Front national Oise - Thourotte Not contacted Finalist No
Christian SIMON Front national Drôme - Valence-2 Not contacted Finalist No
Claude SIMON Front de Gauche Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Daniel SIMON Loiret - Orléans-4 Not contacted No
David SIMON Union de la gauche Vienne - Châtellerault-1 Not contacted No
Didier SIMON Parti socialiste Landes - Mont-de-Marsan-1 Not contacted Finalist No
Dominique SIMON Union de la droite Eure - Gaillon Not contacted No
Dominique SIMON Finistère - Landivisiau Not contacted No
Franck SIMON Front national Manche - Carentan Not contacted Finalist No
Françoise SIMON Union de la gauche Creuse - Auzances Not contacted Finalist No
Jean-Christophe SIMON Union pour un mouvement populaire Seine-Maritime - Saint-Etienne-du-Rouvray Not contacted No
Jean-Marc SIMON Front national Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Finalist No
Laurent SIMON Divers gauche Seine-et-Marne - Lagny-sur-Marne Not contacted No
Michel SIMON Union de la droite Deux-Sèvres - Frontenay-Rohan-Rohan Not contacted Finalist No
Michel SIMON Front de Gauche Dordogne - Montpon-Ménestérol Not contacted No
Pascal SIMON Union de la gauche Yonne - Sens-2 Not contacted No
Pierre SIMON Union de la droite Doubs - Pontarlier Not contacted Elected No
Pierre-Antoine SIMON Front national Mayenne - Villaines-la-Juhel Not contacted Finalist No
Régis SIMON Nous te ferons Bretagne Finistère - Guipavas Not contacted No
Sophie SIMON Parti de gauche Creuse - Le Grand Bourg Not contacted No
Stéphanie SIMON Front national Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted No
Thierry SIMON Front de Gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted No
Yann SIMON Divers gauche Finistère - Brest-3 Not contacted No
Yves SIMON Divers droite Allier - Souvigny Not contacted No
Gérard SIMLER Union des démocrates et indépendants Bas-Rhin - Selestat Not contacted No
Arnaud SIMION Parti socialiste Haute-Garonne - Toulouse-7 Not contacted Elected No
Kathy SIMILOWSKI Parti socialiste Hauts-de-Seine - Issy-les-Moulineaux Not contacted Finalist No
Catherine SIMIER Front de Gauche Côtes-d'Armor - Trégueux Not contacted No
Aimée SIMIAN Front national Ain - Châtillon-sur-Chalaronne Not contacted Finalist No
Mireille SIMIAN Union pour un mouvement populaire Rhône - Saint-Symphorien-d'Ozon Not contacted Elected No
François SIMEONI Front national Yvelines - Limay Not contacted Finalist No
Joseph SIMÉONI Parti communiste francais Haut-Rhin - Mulhouse-1 Not contacted No
Marie SIMEONI Divers Haute-Corse - Calvi Not contacted No
Michèle SIMÉONI Parti communiste francais Haut-Rhin - Mulhouse-2 Not contacted No
Pierre SIMEON DE BUOCHBERG Divers droite Haute-Corse - Fiumorbo-Castello Not contacted Elected No
Michelle SIMÉON Front national Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted No
Thierry SIMELIÈRE Union de la droite Côtes-d'Armor - Plouha Not contacted Elected No
Nelly SIMANDOUX Union pour un mouvement populaire Corrèze - Plateau de Millevaches Not contacted Elected No
Annie SILVESTRI Front de Gauche Meurthe-et-Moselle - Villerupt Not contacted Elected No
Eric SILVESTRE Front national Jura - Moirans-en-Montagne Pending Finalist No
Elodie SILVA Front national Val-d'Oise - Franconville Not contacted Finalist No
Jacqueline SILOTIA Mouvement démocrate La Réunion - Saint-Leu Not contacted Elected No
Martin SILORET Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Rennes-6 Not contacted No
Angéline SILLY Parti socialiste Yvelines - Saint-Germain-en-Laye Not contacted Finalist No
Blanche SILLAT Front national Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-1 Not contacted Finalist No
Gérard SILIGHINI Union de la gauche Eure - Evreux-1 Not contacted Finalist No
Marie-Inés SILICANI Parti socialiste Ardennes - Sedan-3 Not contacted No
Jean-Luc SILHERES Union du centre Gers - Gimone-Arrats Not contacted Finalist No
Georges SIGRIST Front national Ain - Lagnieu Not contacted Finalist No
Jacqueline SIGRIST Front national Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted No
Hélène SIGOT-LEMOINE Divers droite Meuse - Ancerville Not contacted Elected No
Sophie SIGNOLLE GONET Union pour un mouvement populaire Marne - Epernay-2 Not contacted Elected No
Gilles SIGNOL Divers droite Saône-et-Loire - Le Creusot-1 Not contacted Finalist No
Béatrice SIGISMEAU Union pour un mouvement populaire La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Elected No
Marcel SIGISCAR Divers gauche Guadeloupe - Pointe-à-Pitre Not contacted Elected No
Christel SIGAUD-LAURY Union pour un mouvement populaire Aveyron - Raspes et Lévezou Not contacted Elected No
Jean-Pierre SIGAUD Front national Allier - Vichy-1 Not contacted Finalist No
Georges SIFFREDI Union de la droite Hauts-de-Seine - Châtenay-Malabry Not contacted Elected No
Antoine SIFFERT Seine-Maritime - Le Havre-5 Not contacted Finalist No
Bruno SIFANTUS Union de la droite Finistère - Brest-2 Not contacted Finalist No
Nicolas SIEGLER Union de la droite Nord - Cambrai Not contacted Elected No
Vanessa SIEGEL Union de la droite Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-2 Not contacted Elected No
Angélique SIDOU Front de Gauche Hautes-Pyrénées - La Haute-Bigorre Not contacted No
Bruno SIDO Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Poissons Not contacted Elected No
Mohamed SIDI Union pour un mouvement populaire Mayotte - Mamoudzou 1 Not contacted Elected No
Culomba SICURANI Divers Haute-Corse - Bastia-3 Not contacted No
Paulette SICRE DOYOTTE Union de la droite Dordogne - Vallée de l'Isle Not contacted Finalist No
Marie Elisabeth SICRE Front national Aude - Fabrezan Not contacted Finalist No
Christophe SICOT Front de Gauche Vienne - Jaunay-Clan Not contacted No
Thomas SICOT Front national Maine-et-Loire - Cholet-2 Not contacted No
Pierre SICAUD Union pour un mouvement populaire Lot-et-Garonne - le val du dropt Not contacted Finalist No
Caroline SICARD Front national Bouches-du-Rhône - Marseille-9 Not contacted Finalist No
Jean SICARD Divers gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-3 Not contacted No
Yves SICARD Front national Tarn-et-Garonne - Quercy-Rouergue Not contacted No
Annie SIC Front de Gauche Alpes-Maritimes - Tourrette-Levens Not contacted No
Roger SIBUET Divers Savoie - Saint-Alban-Leysse Not contacted No
Eliane SIBRA Divers gauche Ariège - Haute-Ariège Not contacted Finalist No
Marie-José SIBERCHICOT Union de la droite Landes - Orthe et Arrigans Not contacted Finalist No
Virginie SIANI WEMBOU Parti socialiste Hautes-Pyrénées - Tarbes-1 Not contacted Elected No
Mungo SHEMATSI Front national Loire - Saint-Etienne-2 Not contacted No
Mélina SEYMOUR Divers Guadeloupe - Le Moule Not contacted No
Martine SEYLLER Divers droite Bas-Rhin - Bouxwiller Not contacted No
Marie SEYEUX Union de la droite Maine-et-Loire - Longué-Jumelles Not contacted Elected No
David SEYER Front de Gauche Moselle - Forbach Not contacted No
Yannick SEVRÉE Parti socialiste Loir-et-Cher - Onzain Not contacted Finalist No
Tanguy SEVESTRE Val-d'Oise - Taverny Not contacted No
Susan SEVERSON Divers gauche Doubs - Besançon-6 Not contacted No
Myranne SEVERIN RANCÉ Divers Guadeloupe - Baie-Mahault-2 Not contacted No
Isabelle SÉVÈRE Europe Écologie - Les Verts Sarthe - Le Mans-3 Not contacted No
David SEVELINGE Front national Ain - Replonges Not contacted Finalist No
Luders Dit 100 Kg SEVAMY Divers gauche La Réunion - Saint-Benoît-1 Not contacted No
Danièle SEUX Front de Gauche Pas-de-Calais - Auchel Not contacted Elected No
Charlotte SEUTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted Finalist No
Michel SEURET Front national Jura - Bletterans Pending Finalist No
Cédric SEUREAU Divers gauche Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted No
Nathalie SESSA Union de la droite Puy-de-Dôme - Billom Not contacted No
Karim SÉRY Front national Somme - Amiens-4 Not contacted Finalist No
Julie SERVIN Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Plateau-briard Not contacted No
Michel SERVE Front national Dordogne - Périgueux-2 Not contacted No
Yasmina SERVANT Parti socialiste Loiret - Sully-sur-Loire Not contacted No
Baptiste SERVANS Divers gauche Cantal - Arpajon-sur-Cère Not contacted No
Mathieu SERVAGI Union pour un mouvement populaire Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted No
Michaël SERTAIN Union de la droite Oise - Creil Not contacted No
Geneviève SERT Union de la droite Seine-et-Marne - Lagny-sur-Marne Not contacted Elected No
Richard SERT Front national Var - Fréjus Not contacted Elected No
Raymonde SERSOUR Front national Côtes-d'Armor - Trégueux Not contacted No
Didier SERRURIER Parti socialiste Nord - Fâches-Thumesnil Not contacted No
Morgane SERRIERES Front de Gauche Ardèche - Annonay 2 Not contacted No
Philippe SERRIER Parti communiste francais Meuse - Bar-le-Duc-2 Not contacted No
Jean SERRET Parti socialiste Drôme - Crest Not contacted Elected No
Claude SERRES-COUSINÉ Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Orthez et Terres des Gaves et du Sel Not contacted Finalist No
Jean-Claude SERRES Divers gauche Ardèche - Aubenas 2 Not contacted No
Jean-Michel SERRES Union de la droite Somme - Roye Not contacted Finalist No
Christophe SERRE Divers gauche Gard - Pont-Saint-Esprit Not contacted Elected No
Christophe SERRE Union de la droite Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted Finalist No
Colette SERRE Front national Calvados - Vire Not contacted No
Frédérique SERRÉ Divers droite Meuse - Dieue-sur-Meuse Not contacted Elected No
Gérard SERRÉ Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted No
Jonathan SERRE Front national Allier - Montluçon-2 Not contacted No
Laetitia SERRE Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected No
Philippe SERRE Divers gauche Isère - Saint-Martin-d'Hères Pending No
Philippe SERRE Union de la droite Yonne - Sens-2 Not contacted Elected No
Pierre SERRA Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - Le Canigou Not contacted No
Jean-Guy SERPETTE Front national Lot-et-Garonne - les coteaux de guyenne Not contacted Finalist No
Monique SEROT CHAÏBI Europe Écologie - Les Verts Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Emilien SERMET Divers droite Ain - Villars-les-Dombes Not contacted No
Elise SERIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Elected No
Jacques SERIEYS Union de la gauche Aveyron - Lot et Truyère Not contacted No
Emmanuel SERGENT Union de la gauche Somme - Abbeville-1 Not contacted Finalist No
Constance Marie SEREMES Parti socialiste Guadeloupe - Sainte-Rose-1 Not contacted Finalist No
Elisabeth SERE Union de la gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted Elected No
Christianne SERCOMANENS Front de Gauche Lot - Figeac-1 Not contacted No
Christine SERBER Divers gauche Guadeloupe - Sainte-Rose-1 Not contacted No
Franck SERAPHINI Divers gauche Bouches-du-Rhône - Aix-en-Provence-1 Not contacted No
Philippe SERAPHIN Divers gauche La Réunion - Saint-Paul-1 Not contacted No
Marie-Line SERAFINO Divers droite Alpes-Maritimes - Antibes-1 Not contacted No
Patrick SEPTIERS Union des démocrates et indépendants Seine-et-Marne - Montereau-Fault-Yonne Not contacted Elected No
Nathalie SEPART-MAZENQ Divers gauche Aveyron - Rodez-Onet Not contacted No
Robert SENNERICH Front national Doubs - Saint-Vit Not contacted Finalist No
Luc SENGLER Divers droite Haute-Saône - Héricourt-1 Pending No
Gérard SENEVAT Divers gauche Ariège - Sabarthès Not contacted No
Éric SENET Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Strasbourg - 1 Pending Finalist No
Marie SENERS Divers droite Yvelines - Versailles-1 Not contacted Finalist No
Thierry SENECLAUZE Front national Drôme - Drôme des collines Not contacted Finalist No
Marc SÉNÉ Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Ingwiller Not contacted Elected No
Christophe SENCIER Union de la droite Haute-Vienne - Condat-sur-Vienne Not contacted No
Anthony SENCHAOUI Front de Gauche Gironde - Pessac-2 Not contacted No
Philippe SENAUX Union de la droite Orne - Athis-de-l'Orne Not contacted Elected No
Martine SENAMAUD Parti de gauche Haute-Vienne - Condat-sur-Vienne Not contacted No
Alexandra SEMET Divers Côtes-d'Armor - Guingamp Not contacted No
Nicole SÉMÉRIA Divers gauche Maine-et-Loire - Segré Not contacted No
Nadia SEMACHE Parti socialiste Loire - Saint-Etienne-6 Not contacted Elected No
Laurent SELVEZ Union de la gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted Finalist No
Geneviève SELTZER Divers droite Moselle - Metz-1 Not contacted No
Denis SELLIN Front de Gauche Finistère - Moëlan-sur-Mer Not contacted No
Gilles SELLIER Union de la droite Oise - Nanteuil-le-Haudouin Not contacted Elected No
Jean SELLIER Divers Orne - L'Aigle Not contacted No
Nelly SELLIER Front national Indre-et-Loire - Amboise Not contacted Finalist No
Sophie SELLIER Union de la droite Gironde - Le Réolais et Les Bastides Not contacted Finalist No
Thierry SELLIER Divers droite Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted No
Michèle SELLERON Union de la droite Indre - La Châtre Not contacted Elected No
Sabrina SELLEM Front national Seine-Saint-Denis - Le Blanc-Mesnil Not contacted No
Guy SELLAM Europe Écologie - Les Verts Savoie - Chambéry-2 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Harry SELBONNE Divers gauche Guadeloupe - Marie-Galante Not contacted No
Steven SEKSEK Front national Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Finalist No
Clément SEJOURNANT Front national Haute-Saône - Dampierre-sur-Salon Not contacted Finalist No
Wilfrid SEJEAU Europe Écologie - Les Verts Nièvre - Nevers - 3 Not contacted No
Cyril SEJALON Union de la droite Ariège - Foix Not contacted No
Vincent SEITLINGER Divers droite Moselle - Bitche Not contacted Finalist No
Gérard SEIMBILLE Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Pontoise Not contacted Elected No
Françoise SEILLIER Front de Gauche Aisne - Laon-1 Not contacted No
Michel SEILLIER Parti communiste francais Aisne - Laon-2 Not contacted No
Benoît SEILLER Divers Bas-Rhin - Molsheim Not contacted No
Véronique SEILLÉ Front de Gauche Corrèze - Brive-la-Gaillarde-1 Not contacted No
Daniel SEILER Front national Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Blandine SEIGNEUR Front national Vendée - Aizenay Not contacted No
Fanny SEIDENBINDER Europe Écologie - Les Verts Orne - Bretoncelles Not contacted No
Annie SEGUY Front de Gauche Aude - Carcassonne-3 Not contacted No
Aurore SEGURA-PENOT Parti socialiste Indre - Châteauroux-1 Not contacted No
Hélène SEGURA Union de la gauche Eure - Vernon Not contacted No
Joseph SEGURA Union de la droite Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-2 Not contacted Elected No
Philippe SEGURA Parti communiste francais Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted No
Antoine SEGUIN Parti socialiste Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted Finalist No
Brigitte SEGUIN Union de la droite Charente-Maritime - Saint-Porchaire Not contacted Elected No
Laurent SEGUIN Divers gauche Haute-Saône - Mélisey Pending Elected No
Martine SEGUIN Parti communiste francais Marne - Reims-2 Not contacted No
Nathalie SEGUIN Front de Gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted No
Sabine SEGUIN Front national Lozère - Saint-Alban-sur-Limagnole Not contacted No
Véronique SEGUIN Front national Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted Finalist No
Marie-Christine SEGUI Union de la droite Val-de-Marne - Saint-Maur-des-Fossés-2 Not contacted Elected No
Martine SEGUELA Union de la gauche Eure - Les Andelys Not contacted No
Corinne SEGRETAIN Union de la droite Mayenne - Saint-Berthevin Not contacted Elected No
Jacqueline SEGRÉ Parti socialiste Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted Finalist No
Audrey SEGOVIA Front national Vosges - Epinal-2 Not contacted No
Vincent SEGOUIN Union de la droite Orne - Ceton Not contacted Elected No
Muriel SEGONDY Divers Corse-du-Sud - Taravo-Ornano Not contacted No
Jean-Michel SEGNERE Union de la droite Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Finalist No
Joseph SEGHETTO Parti communiste francais Aube - Bar-sur-Seine Not contacted No
Sylvie SEGAS-LAFITTE Parti socialiste Landes - Mont-de-Marsan-1 Not contacted Finalist No
Danielle SEGARRA Divers Hautes-Pyrénées - Lourdes-2 Not contacted No
Jocelyne SEGARRA Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted No
Valère SEGAL Union de la droite Gard - Pont-Saint-Esprit Not contacted No
Pascale SEDELAC Isère - Grenoble-1 Not contacted No
Annie SEDAN Parti socialiste Dordogne - Isle-Loue-Auvézère Not contacted Elected No
Réjane SECHER Parti socialiste Loire-Atlantique - Vallet Pending Finalist No
Liliane SECHEPEE Front national Deux-Sèvres - Thouars Not contacted No
Armelle SEBIRE Divers Orne - L'Aigle Not contacted No
Christine SEBILLE Parti socialiste Saône-et-Loire - Givry Not contacted No
Guillaume SEBILEAU Divers droite Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted No
Chahrazed SEBDA Divers gauche Bouches-du-Rhône - Vitrolles Not contacted No
Youcef SEBBAK Union de la droite Hérault - Montpellier-5 Not contacted No
Deborah SEBBAGH Parti socialiste Val-d'Oise - Sarcelles Not contacted Elected No
Monique SEBASTIJAN Union de la gauche Aisne - Bohain-en-Vermandois Not contacted Elected No
Sabrina SEBAIHI Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Ivry-sur-Seine Not contacted No
Aymeric SEASSAU Front de Gauche Loire-Atlantique - Nantes-6 Not contacted No
Christelle SCOUARNEC-LEVI Parti socialiste Val-d'Oise - Argenteuil-1 Not contacted No
Yann SCOTTE Divers droite Yvelines - Les Mureaux Not contacted Elected No
Muriel SCOLAN Union de la droite Val-d'Oise - Deuil-la-Barre Not contacted Elected No
Daniel SCIPION Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-3 Not contacted No
Frédéric SCIBOR Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-1 Not contacted No
Charles SCIBETTA Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-3 Not contacted Elected No
Daniel SCIANDRA Front de Gauche Vendée - Saint-Jean-de-Monts Not contacted No
Serge SCHWOERTZIG Front national Bas-Rhin - Selestat Not contacted Finalist No
Rose-Marie SCHWOB Front national Gironde - La Presqu'île Not contacted No
Christophe SCHWEIZER Europe Écologie - Les Verts Nièvre - Fourchambault Not contacted No
Pierre SCHWEITZER Divers Bas-Rhin - Strasbourg - 4 Not contacted No
Alphonse SCHWEIN Union pour un mouvement populaire Marne - Mourmelon-Vesle et Monts de Champagne Not contacted Elected No
Pierre SCHWEBELEN Parti socialiste Haut-Rhin - Rixheim Not contacted No
Emmanuelle SCHWARTZWALDER Union du centre Pyrénées-Atlantiques - Billère et Coteaux de Jurançon Not contacted Finalist No
Annie SCHWAEDERLE Union des démocrates et indépendants Haute-Vienne - Limoges-3 Not contacted Finalist No
Denis SCHULTZ Union de la droite Bas-Rhin - Erstein Not contacted Elected No
Eric SCHULTZ Europe Écologie - Les Verts Bas-Rhin - Strasbourg - 1 Signed No
Frédérique SCHULTHESS Union de la droite Marne - Châlons-en-Champagne-3 Not contacted Elected No
Didier SCHULLER Union des démocrates et indépendants Hauts-de-Seine - Clichy Not contacted No
Jean SCHULER Union pour un mouvement populaire Moselle - Saint-Avold Not contacted No
Gilbert SCHUH Union de la droite Moselle - Forbach Not contacted Elected No
Thierry SCHROEDER Charente-Maritime - Châtelaillon-Plage Not contacted No
Guy SCHRAMM Union de la droite Gard - Vauvert Not contacted No
Christine SCHOUVER Front de Gauche Alpes-Maritimes - Cannes-1 Not contacted No
Jean-Marie SCHOUMACHER Union pour un mouvement populaire Moselle - Freyming-Merlebach Not contacted No
Antoine SCHOTT Union pour un mouvement populaire Moselle - Phalsbourg Not contacted No
Sylvianne SCHOTT Front national Doubs - Montbéliard Not contacted Finalist No
Michelle SCHORTANNER Europe Écologie - Les Verts Bas-Rhin - Lingolsheim Not contacted No
Odile SCHONTZ Parti socialiste Moselle - Sarrebourg Not contacted No
Sarah SCHOLTES-SOFIANE Union pour un mouvement populaire Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted No
Fabienne SCHOLLHAMMER Union pour un mouvement populaire Haute-Marne - Poissons Not contacted Elected No
Noël SCHOLER Divers Isère - Charvieu-Chavagneux Not contacted No
Christian SCHOETTL Divers droite Essonne - Dourdan Not contacted No
Sébastien SCHOETTEL Front national Haut-Rhin - Masevaux Not contacted Finalist No
Agnès SCHNEIDER Parti communiste francais Haut-Rhin - Mulhouse-1 Not contacted No
Cathy SCHNEIDER Front national Vosges - Golbey Not contacted Finalist No
Doris SCHNEIDER Front national Isère - Grenoble-3 Not contacted No
Lise SCHNEIDER Divers gauche Vosges - Remiremont Not contacted No
Pascal SCHNEIDER Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Neuves-Maisons Not contacted Elected No
Joël SCHNAPP Front de Gauche Val-de-Marne - Alfortville Not contacted No
Dominique SCHMITT Front de Gauche Moselle - Thionville Not contacted No
Ghyslaine SCHMITT Front national Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted No
Jean-Pierre SCHMITT Front national Eure-et-Loir - Epernon Not contacted Finalist No
Ludovic SCHMITT Sarthe - Le Mans-3 Not contacted No
Nathalie SCHMITT Union pour un mouvement populaire Savoie - Aix-les-Bains-1 Not contacted Elected No
Olivier SCHMITT Union pour un mouvement populaire Moselle - Le Pays Messin Not contacted No
Anne-Célina SCHMIT Union de la droite Hautes-Pyrénées - Val d'Adour-Rustan-Madiranais Not contacted No
Patricia SCHMIDT-BUSSEROLLE Union de la gauche Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted