Candidates list for Union de la gauche

Add a candidate Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

786 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status Additional candidat remplacant departementales 2015
Fatna ZIAD Union de la gauche Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Elected  No
Claude ZEMMOUR Union de la gauche Hérault - Béziers-3 Not contacted Finalist No
Armand ZACCARON Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected  No
Gérard ZABATTA Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-3 Not contacted Finalist No
Melissa YOUSSOUF Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Evelyne YONNET Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Finalist No
Gulsen YILDIRIM Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected  No
Kile Olivier YENGE Union de la gauche Essonne - Yerres Pending Finalist No
Marie-Pierre WITCZAK Union de la gauche Oise - Crépy-en-Valois Not contacted Finalist No
Monique WIEL Union de la gauche Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Maurice WEISS Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected  No
Michel WEILL Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Elected  No
Sophie WAROT-LEMAIRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted Elected  No
Frédéric WALLET Union de la gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted Elected  No
Joëlle VINET Union de la gauche Deux-Sèvres - Cerizay Not contacted Finalist No
Nadine VILLENEUVE Union de la gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted Finalist No
Jean-Claude VILLEMAIN Union de la gauche Oise - Creil Not contacted Elected  No
Frédéric VIGOUROUX Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected  No
Brigitte VIARMÉ Union de la gauche Orne - La Ferté-Macé Not contacted Elected  No
Marie-Michelle VIALLETON Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted Elected  No
Johanne VIAL Union de la gauche Isère - Voiron Not contacted Finalist No
Colette VEYSSIERE Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected  No
Stéphane VEYRIRAS Union de la gauche Haute-Vienne - Bellac Not contacted Elected  No
Eric VÈVE Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected  No
Vincent VERON Union de la gauche Orne - Magny-le-Désert Not contacted Finalist No
Marcel VERGER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected  No
Fabien VERDIER Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Olivier VERAN Union de la gauche Isère - Meylan Not contacted Finalist No
Bernard VERA Union de la gauche Essonne - Dourdan Pending Finalist No
Marylise VELLA-FRUGIER Union de la gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted Finalist No
Caroline VARLET Union de la gauche Aisne - Tergnier Not contacted Elected  No
Didier VARENNE Union de la gauche Essonne - Longjumeau Pending Finalist No
Ingrid VARANGLE Union de la gauche Eure - Bernay Not contacted Finalist No
André VANTOMME Union de la gauche Oise - Clermont Not contacted Finalist No
Nazir VALY Union de la gauche La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Finalist No
Corinne VALLS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted Elected  No
André VALLINI Union de la gauche Isère - Tullins Not contacted Elected  No
Mickaël VALLET Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected  No
Emilie VALLEE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Gerzat Not contacted Elected  No
Serge VALLEE Union de la gauche Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Philippe VAFIADÈS Union de la gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted Finalist No
Laurent UGHETTO Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected  No
Alison UDDIN Union de la gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted Finalist No
Gilles TURLAN Union de la gauche Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Elected  No
Annie TUJEK Union de la gauche Aisne - Laon-1 Not contacted Elected  No
Elodie TRUONG Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted Elected  No
Bernadette TROQUET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted Elected  No
Noëlle TRINQUIER Union de la gauche Vaucluse - Pertuis Not contacted Elected  No
Claire TRAMIER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected  No
Estelle TOUZIN Union de la gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted Finalist No
Simone TOUCHARD Union de la gauche Mayenne - Laval-1 Not contacted Finalist No
Céline TONOT Union de la gauche Côte-d'Or - Longvic Not contacted Elected  No
Laurent TONNERRE Union de la gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted Elected  No
Jeannine TISSERANDOT Union de la gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted Elected  No
Gérard THOMAZON Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Jean-Jacques THOMAS Union de la gauche Aisne - Hirson Not contacted Finalist No
Maryse THEVENOT Union de la gauche Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Finalist No
Christophe TESTAS Union de la gauche Tarn - Castres-3 Not contacted Elected  No
Sylvain TEMPLIER Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Nathalie TEMMERMANN Union de la gauche Somme - Flixecourt Not contacted Elected  No
Christian TARANTOLA Union de la gauche Vosges - Bruyères Not contacted Elected  No
Jean-Michel TAMAGNA Union de la gauche Charente - Boëme-Echelle Not contacted Elected  No
Elene TALLIS Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Finalist No
Jézabel SUEUR Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected  No
Laurent SUAU Union de la gauche Lozère - Mende-1 Not contacted Elected  No
Gilles STRAPPAZZON Union de la gauche Isère - Oisans-Romanche Not contacted Elected  No
Jean-Jacques STOTER Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected  No
Marie-Pierre SOUKAINI Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Not contacted Finalist No
Nicolas SORET Union de la gauche Yonne - Joigny Not contacted Elected  No
Christophe SONREL Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Finalist No
Claire SOMBRUN Union de la gauche Gironde - Andernos-les-Bains Not contacted Finalist No
Thierry SOLER Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected  No
Josette SOL Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Elected  No
Fanny SIOUVILLE Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Finalist No
Michèle SIMONIN Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Thibaut SIMONIN Union de la gauche Charente - Gond-Pontouvre Not contacted Elected  No
Françoise SIMON Union de la gauche Creuse - Auzances Not contacted Finalist No
Gérard SILIGHINI Union de la gauche Eure - Evreux-1 Not contacted Finalist No
Charlotte SEUTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted Finalist No
Laetitia SERRE Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected  No
Elise SERIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Elected  No
Emmanuel SERGENT Union de la gauche Somme - Abbeville-1 Not contacted Finalist No
Elisabeth SERE Union de la gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted Elected  No
Laurent SELVEZ Union de la gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted Finalist No
Monique SEBASTIJAN Union de la gauche Aisne - Bohain-en-Vermandois Not contacted Elected  No
Patricia SCHMIDT-BUSSEROLLE Union de la gauche Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted Finalist No
Bernard SAUVADE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Brassac-les-Mines Not contacted Elected  No
Stéphane SAUBUSSE Union de la gauche Gironde - Les Portes du Médoc Not contacted Elected  No
Frédéric SARDIN Union de la gauche Charente - Angoulême-2 Not contacted Elected  No
Dominique SARDEING-RODRIGUEZ Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Elected  No
Barbara SARDE Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Finalist No
Isabelle SANTIAGO Union de la gauche Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Elected  No
Céline SALLES Union de la gauche Gers - Mirande-Astarac Not contacted Elected  No
Michelle SAINTOUT Union de la gauche Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted Finalist No
Sébastien SAINT-PASTEUR Union de la gauche Gironde - Pessac-2 Not contacted Elected  No
Cécile SAINT MARC Union de la gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted Elected  No
Marie-Pierre SADOURNY Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted Elected  No
Yann SACCUCCI Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Finalist No
Géraldine SACCHI-HASSANEIN Union de la gauche Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted Finalist No
Patrice SAC Union de la gauche Essonne - Athis-Mons Pending Finalist No
Martial RUPPERT Union de la gauche Maine-et-Loire - Chalonnes-sur-Loire Not contacted Finalist No
Michèle RUBIROLA Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted Elected  No
Brigitte ROYER Union de la gauche Ardèche - Sarras Not contacted Elected  No
Francis ROY Union de la gauche Charente - Val de Nouère Not contacted Finalist No
Marie-Odile ROUXEL Union de la gauche Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted Finalist No
Matthieu ROUVEYRE Union de la gauche Gironde - Bordeaux-1 Not contacted Elected  No
André ROUSSET Union de la gauche Vaucluse - Cheval-Blanc Not contacted Finalist No
Patrick ROUSSET Union de la gauche Ain - Trévoux Not contacted Finalist No
Guy ROUSSEL Union de la gauche Morbihan - Auray Not contacted Finalist No
Françoise ROURE Union de la gauche Yonne - Joigny Not contacted Elected  No
Monique ROUGIER Union de la gauche Puy-de-Dôme - Lezoux Not contacted Elected  No
Claudine ROUEFF Union de la gauche Jura - Arbois Pending Finalist No
Françoise ROSSIGNOL Union de la gauche Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Finalist No
Denis ROSSI Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-5 Not contacted Elected  No
Valérie ROSSI Union de la gauche Hautes-Alpes - Chorges Not contacted Elected  No
Michel ROSE Union de la gauche Mayenne - Loiron Not contacted Finalist No
David ROS Union de la gauche Essonne - Palaiseau Pending Elected  No
Jean-François ROOST Union de la gauche Territoire de Belfort - Châtenois-les-Forges Pending Finalist No
Dominique RONDI SARRAT Union de la gauche Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Elected  No
Yves ROME Union de la gauche Oise - Mouy Not contacted Finalist No
Agnès ROLIN Union de la gauche Isère - Meylan Not contacted Finalist No
Jean-Pierre ROCHE Union de la gauche Ain - Attignat Not contacted Finalist No
Marie Claude ROCHARD Union de la gauche Charente - Boëme-Echelle Not contacted Elected  No
Paul ROBINAT Union de la gauche Côte-d'Or - Talant Not contacted Elected  No
Alain RIVIERE Union de la gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted Finalist No
Gilles RIPERT Union de la gauche Vaucluse - Apt Not contacted Finalist No
Chrystel RIONDET Union de la gauche Isère - Matheysine-Trièves Not contacted Finalist No
Bertrand RINGOT Union de la gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted Elected  No
Karine RIGOLE Union de la gauche Morbihan - Lorient -1 Not contacted Elected  No
Annick RICHARD Union de la gauche Charente - Angoulême-2 Not contacted Elected  No
Landry RICHARD Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Grand Couronné Not contacted Finalist No
Robert RICHARD Union de la gauche Charente - Cognac-1 Not contacted Finalist No
Yvette RIBES Union de la gauche Gers - Val-De-Save Not contacted Elected  No
Pierre RIBEAUD Union de la gauche Isère - Grenoble-2 Not contacted Elected  No
Rafika REZGUI Union de la gauche Essonne - Massy Pending Elected  No
Jean-Claude RENAUX Union de la gauche Somme - Amiens-3 Not contacted Elected  No
Martine RENAUT Union de la gauche Sarthe - Changé Not contacted Finalist No
Fernand RENAULT Union de la gauche Saône-et-Loire - Saint-Remy Not contacted Elected  No
Marie-Noëlle RENAULT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Châteaugiron Pending Finalist No
Christine RENAUDIN-JACQUES Union de la gauche Côte-d'Or - Talant Not contacted Elected  No
Didier REGNIER Union de la gauche Seine-Maritime - Eu Not contacted Elected  No
Alfred RECOURS Union de la gauche Eure - Conches-en-Ouche Not contacted Elected  No
Jean-Luc RECHER Union de la gauche Eure - Gaillon Not contacted Elected  No
Flavie REBOTIER Union de la gauche Isère - Le Moyen Grésivaudan Not contacted Elected  No
Frédéric RAYS Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Aubagne Not contacted Finalist No
Jacques RAYNAUD Union de la gauche Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted Elected  No
Patrick RAYNAUD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted Elected  No
Béatrice RAYMOND Union de la gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted Finalist No
Marjolaine RAUZE Union de la gauche Essonne - Sainte-Geneviève-des-Bois Not contacted Elected  No
Céline RAMSTEIN Union de la gauche Essonne - Gif-sur-Yvette Signed Finalist No
Cécile RAMOS Union de la gauche Haute-Garonne - Toulouse-10 Not contacted Finalist No
Didier RAMBAUD Union de la gauche Isère - Le Grand Lemps Not contacted Elected  No
Stéphane RAFFALLI Union de la gauche Essonne - Ris-Orangis Pending Elected  No
Philippe RABIER Union de la gauche Loiret - Orléans-1 Not contacted Finalist No
Tahar RAAF Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Finalist No
Maurice QUINKAL Union de la gauche Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted Finalist No
Catherine QUIGNON Union de la gauche Somme - Roye Not contacted Elected  No
Laure QUIGNARD Union de la gauche Isère - Oisans-Romanche Not contacted Elected  No
Bruno QUESTEL Union de la gauche Eure - Bourgtheroulde-Infreville Not contacted Elected  No
Marie-Hélène PUIFFE Union de la gauche Indre-et-Loire - Saint-Cyr-sur-Loire Not contacted Finalist No
Edith PUGNET Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted Elected  No
Muriel PRUVOT Union de la gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Elected  No
Pierre-Alexandre PRIVOLT Union de la gauche Côte-d'Or - Nuits-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Lionel PREVOST Union de la gauche Eure - Bernay Not contacted Finalist No
Lysiane PREVOST Union de la gauche Pas-de-Calais - Avesnes-Le-Comte Not contacted Finalist No
Pascal PRAS Union de la gauche Loire-Atlantique - Saint-Brevin-les-Pins Pending Finalist No
Magdeleine PRADERE Union de la gauche Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted Elected  No
Aurélie POYAU Union de la gauche Hautes-Alpes - Briançon-2 Not contacted Elected  No
Jean-Paul POUZADOUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Georges-de-Mons Not contacted Finalist No
Alexandre POURCHON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Elected  No
Monique POUILLE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cournon-d'Auvergne Not contacted Elected  No
Anne-Céline POUGET-ROCHARD Union de la gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted Finalist No
Grégoire POTTON Union de la gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-1 Not contacted Finalist No
Michel POTELET Union de la gauche Aisne - Ribemont Not contacted Elected  No
Colette POPARD Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Elected  No
Patrick POLVERELLI Union de la gauche Essonne - Mennecy Pending Finalist No
Bernadette POIRAT Union de la gauche Vosges - Bruyères Not contacted Elected  No
Mickaël POILLION Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Finalist No
Christelle POETTE Union de la gauche Aisne - Marle Not contacted Finalist No
Mélanie PLAZANET Union de la gauche Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted Finalist No
Dominique PIRIO Union de la gauche Morbihan - Vannes -2 Not contacted Finalist No
Sophie PIQUEMAL Union de la gauche Gironde - Les Landes des Graves Not contacted Elected  No
Jean-Louis PIOT Union de la gauche Somme - Amiens-4 Not contacted Elected  No
Patrice PINEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Thouars Not contacted Finalist No
Erik PILARDEAU Union de la gauche Ardennes - Bogny-sur-Meuse Not contacted Elected  No
Pascal PIGOT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted Elected  No
Pierre PIENIEK Union de la gauche Drôme - Romans-sur-Isère Not contacted Elected  No
Christian PIÉLOT Union de la gauche Calvados - Troarn Not contacted Elected  No
Serge PICHOT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Gerzat Not contacted Elected  No
Vanessa PICARD Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-4 Not contacted Finalist No
Jean-Yves PIAN Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-4 Not contacted Finalist No
Olivier PEVERELLI Union de la gauche Ardèche - Le Teil Not contacted Elected  No
André PEULET Union de la gauche Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted Elected  No
Frédéric PETITTA Union de la gauche Essonne - Sainte-Geneviève-des-Bois Pending Elected  No
Jean PETITPRETRE Union de la gauche Indre - Ardentes Not contacted Elected  No
Bertrand PETIT Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted Elected  No
Denis PETIT Union de la gauche Charente-Maritime - Marans Not contacted Elected  No
Elisabeth PETIT Union de la gauche Seine-Maritime - Yvetot Not contacted Finalist No
Jacques PERSYN Union de la gauche Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Elected  No
Michel PEROCHE Union de la gauche Côtes-d'Armor - Perros-Guirec Not contacted Finalist No
Christophe PERNY Union de la gauche Jura - Lons-le-Saunier 2 Pending Finalist No
Sandra PEREIRA Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-1 Not contacted Finalist No
Michel PENHOUËT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Saint-Malo-2 Pending Finalist No
Michel PELIEU Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Neste, Aure et Louron Not contacted Elected  No
Jacqueline PEDOYA Union de la gauche Sarthe - Le Mans-5 Not contacted Elected  No
Jean-Christian PEDEBOY Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Elected  No
Benoît PAYAN Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted Elected  No
Nicole PAULO Union de la gauche Lot - Figeac-2 Not contacted Elected  No
Eliane PAULIN Union de la gauche Doubs - Besançon-3 Not contacted Finalist No
Gérard PAUL Union de la gauche Gers - L'Isle-Jourdain Not contacted Finalist No
Stéphanie PATERNOTTE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marc PASQUET Union de la gauche Essonne - Draveil Pending Finalist No
Alain PASQUER Union de la gauche Indre - Le Blanc Not contacted Finalist No
Bertrand PASCIUTO Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cournon-d'Auvergne Not contacted Elected  No
Guy PARIS Union de la gauche Yonne - Auxerre-1 Not contacted Finalist No
Marie-Claire PANABIERES Union de la gauche Ain - Ceyzériat Not contacted Finalist No
Dominique PALIX Union de la gauche Ardèche - Le Pouzin Not contacted Elected  No
Wilfrid PAILHES Union de la gauche Drôme - Valence-1 Not contacted Finalist No
Mokrane OUKHEMANOU Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-1 Not contacted Finalist No
Christine ORAIN GROVALET Union de la gauche Côtes-d'Armor - Ploufragan Not contacted Elected  No
René OLIVE Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted Elected  No
Bérengère NOGUIER Union de la gauche Gard - Uzès Not contacted Elected  No
Isabelle NEHDI Union de la gauche Territoire de Belfort - Bavilliers Not contacted Finalist No
Hakima NECIB Union de la gauche Isère - Grenoble-1 Not contacted Finalist No
Emmeline NDONGUE-JOUANIN Union de la gauche Cher - Saint-Doulchard Not contacted Finalist No
Robert NATALE Union de la gauche Territoire de Belfort - Delle Not contacted Finalist No
Hourdia NAROUN Union de la gauche Eure - Evreux-1 Not contacted Finalist No
Évelyne NACHEL Union de la gauche Pas-de-Calais - Liévin Not contacted Elected  No
Armelle MOUSSE Union de la gauche Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted Finalist No
Patrick MOUGE Union de la gauche Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Pending Finalist No
Michèle MOTEL Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Guichen Not contacted Elected  No
Joël MORIN Union de la gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted Finalist No
Guy MORENO Union de la gauche Gironde - L'Entre-Deux-Mers Not contacted Elected  No
Karine MOREIRA Union de la gauche Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Roger MORAZIN Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Guichen Not contacted Elected  No
Florent MONEYRON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Lezoux Not contacted Elected  No
Dominique MOLLE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted Finalist No
Dany MINEL Union de la gauche Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted Finalist No
Alain MILLOT Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-2 Not contacted Elected  No
Bernard MILLET Union de la gauche Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted Elected  No
Jacques MIKULOVIC Union de la gauche Charente - Charente-Sud Not contacted Finalist No
Bernard MICHON Union de la gauche Isère - Le Moyen Grésivaudan Not contacted Elected  No
Dominique MICHEL Union de la gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted Elected  No
Philippe MICHAUD Union de la gauche Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Finalist No
Valérie MEYER Union de la gauche Territoire de Belfort - Châtenois-les-Forges Not contacted Finalist No
Catherine MEULIEN Union de la gauche Eure - Gaillon Not contacted Elected  No
Philippe MESLAY Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plancoët Not contacted Finalist No
Ingrid MERLIN Union de la gauche Côte-d'Or - Fontaine-lès-Dijon Not contacted Finalist No
Claude MERCIER Union de la gauche Doubs - Besançon-3 Not contacted Finalist No
Valérie MENN Union de la gauche Oise - Clermont Not contacted Finalist No
Carine MÉNAGE Union de la gauche Sarthe - Le Lude Not contacted Finalist No
Rachel MAZUIR Union de la gauche Ain - Ceyzériat Not contacted Finalist No
Jean-Claude MAZIN Union de la gauche Deux-Sèvres - Celles-sur-Belle Not contacted Elected  No
Jacqueline MAZERON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Georges-de-Mons Not contacted Finalist No
Stéphane MAZARS Union de la gauche Aveyron - Vallon Not contacted Elected  No
Jean-François MAYER Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Yoann MATOT Union de la gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted Finalist No
Jean-Louis MATEOS Union de la gauche Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Finalist No
Laure MASSON Union de la gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted Finalist No
Jeanine MARY Union de la gauche Yvelines - Trappes Not contacted Finalist No
Christophe MARTINS Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted Elected  No
Christophe MARTINET Union de la gauche Seine-et-Marne - Nangis Not contacted Finalist No
Françoise MARTIN Union de la gauche Nord - Villeneuve d'Ascq Not contacted Elected  No
Françoise MARTIN Union de la gauche Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Jocelyne MARTIN Union de la gauche Maine-et-Loire - Doué-la-Fontaine Not contacted Elected  No
Catherine MARLAS Union de la gauche Lot - Marches du Sud-Quercy Not contacted Elected  No
Jacques MARKARIAN Union de la gauche Cantal - Naucelles Not contacted Finalist No
Anne MARICOT Union de la gauche Aisne - Essômes-sur-Marne Not contacted Elected  No
Fabienne MARCHIONNI Union de la gauche Aisne - Chauny Not contacted Elected  No
Christophe MARCHAND Union de la gauche Morbihan - Pontivy Not contacted Finalist No
Eric MARCHAND Union de la gauche Sarthe - Le Mans-2 Not contacted Elected  No
Nathalie MARCHAND Union de la gauche Somme - Amiens-4 Not contacted Elected  No
Didier MANIER Union de la gauche Nord - Villeneuve d'Ascq Not contacted Elected  No
François MANABLE Union de la gauche Somme - Corbie Not contacted Finalist No
Line MALRIC Union de la gauche Haute-Garonne - Blagnac Not contacted Elected  No
Jean-Louis MALASSENET Union de la gauche Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted Finalist No
Sylvie MAISONNET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted Elected  No
Jean-François MAISON Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted Finalist No
Norbert MAIRE Union de la gauche Jura - Arbois Pending Finalist No
Frédéric MAGUIN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted Elected  No
Céline MAGLICA Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-6 Not contacted Elected  No
Jean-Loup MACÉ Union de la gauche Isère - Grenoble-4 Not contacted Elected  No
Viviane LUTZ EPOUSE FERRARI Union de la gauche Jura - Lons-le-Saunier 2 Pending Finalist No
Marc LUSIGNAN Union de la gauche Gironde - Andernos-les-Bains Not contacted Finalist No
Marie-Laurence LUMINEAU-VOLERIT Union de la gauche Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Christophe LUCAND Union de la gauche Côte-d'Or - Longvic Not contacted Elected  No
Daniel LUBRANESKI Union de la gauche Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Yvan LUBRANESKI Union de la gauche Essonne - Gif-sur-Yvette Signed Finalist No
Jean-François LOVISOLO Union de la gauche Vaucluse - Pertuis Not contacted Elected  No
Christine LOUVEL Union de la gauche Saône-et-Loire - Saint-Remy Not contacted Elected  No
Mireille LOUIS Union de la gauche Ain - Vonnas Not contacted Elected  No
Isabelle LOUBRADOU Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Elected  No
Dominique LOTTE Union de la gauche Saône-et-Loire - Gueugnon Not contacted Elected  No
Hélène LORME Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted Elected  No
Sophie LORENZI Union de la gauche Loiret - Orléans-1 Not contacted Finalist No
Laetitia LONJARD Union de la gauche Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Finalist No
Pierre-Yves LOMBARD Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-4 Not contacted Finalist No
Alain LOGNON Union de la gauche Allier - Dompierre-sur-Besbre Not contacted Elected  No
René LOGNON Union de la gauche Somme - Flixecourt Not contacted Elected  No
Carméla LO CURTO-CINO Union de la gauche Isère - Vienne-1 Not contacted Elected  No
Guillaume LISSY Union de la gauche Isère - Fontaine-Seyssinet Not contacted Elected  No
Isabelle LEVENT Union de la gauche Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted Elected  No
Frédéric LEVEILLÉ Union de la gauche Orne - Argentan-1 Not contacted Elected  No
Corinne LEROY-BUREL Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted Finalist No
Dominique LEQUILERIER-MALLET Union de la gauche Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Marion LEPRESLE Union de la gauche Somme - Amiens-3 Not contacted Elected  No
Christophe LÉONARD Union de la gauche Ardennes - Charleville-Mézières-3 Not contacted Finalist No
Virginie LEONARD Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-3 Not contacted Finalist No
Stéphane LENFANT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Châteaugiron Pending Finalist No
Elisabeth LEMONON Union de la gauche Saône-et-Loire - Cluny Not contacted Elected  No
Jacques LEMERLE Union de la gauche Morbihan - Hennebont Not contacted Finalist No
Christine LEHMANN-COURCY Union de la gauche Yonne - Auxerre-1 Not contacted Finalist No
Djamal LEGHMIZI Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Finalist No
Janick LEGER Union de la gauche Eure - Val-de-Reuil Not contacted Elected  No
Jean-Luc LEGER Union de la gauche Creuse - Felletin Not contacted Elected  No
Gaby LEFEBVRE Union de la gauche Eure - Bourgtheroulde-Infreville Not contacted Elected  No
Chantal LEDUC-BOUCHAUD Union de la gauche Loire-Atlantique - Saint-Brevin-les-Pins Pending Finalist No
Yannick LEDROIT Union de la gauche Mayenne - Château-Gontier Not contacted Finalist No
Francis LEC Union de la gauche Somme - Amiens-2 Not contacted Elected  No
Martine LEBLANC Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Finalist No
Pascaline LEBLANC Union de la gauche Mayenne - Mayenne Not contacted Finalist No
Stéphanie LEBEE-DELATTRE Union de la gauche Aisne - Soissons-1 Not contacted Finalist No
Pierre-Marie LEBEE Union de la gauche Aisne - Guignicourt Not contacted Finalist No
Marie LE VERN Union de la gauche Seine-Maritime - Eu Not contacted Elected  No
Loïc LE TRIONNAIRE Union de la gauche Morbihan - Vannes -2 Not contacted Finalist No
Gaëlle LE STRADIC Union de la gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted Elected  No
Patrice LE PENHUIZIC Union de la gauche Morbihan - Questembert Not contacted Finalist No
Nicole LE PEIH Union de la gauche Morbihan - Pontivy Not contacted Finalist No
Martine LE MORVAN Union de la gauche Côtes-d'Armor - Paimpol Not contacted Finalist No
Marc LE GAL Union de la gauche Morbihan - Vannes -1 Not contacted Finalist No
Géraldine LE COZ Union de la gauche Maine-et-Loire - Saumur Not contacted Finalist No
Claudine LE BASTARD Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plestin-les-Grèves Not contacted Elected  No
Maryse LAVIE-CAMBOT Union de la gauche Charente - Val de Tardoire Not contacted Elected  No
Liliane LAVAUX Union de la gauche Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Dominique LAVALETTE Union de la gauche Oise - Creil Not contacted Elected  No
Xavier LAUTIER Union de la gauche Ardèche - Annonay 1 Not contacted Finalist No
Catherine LAUR Union de la gauche Aveyron - Tarn et Causses Not contacted Finalist No
Jean-André LASSERRE Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted Finalist No
Marie-France LASFARGUES Union de la gauche Essonne - Mennecy Pending Finalist No
Florence LAROCHE Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Elected  No
Guy LARMANJAT Union de la gauche Ain - Bellegarde-sur-Valserine Not contacted Elected  No
Agnès LARGILLET Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Bondeville Not contacted Elected  No
Roger LARGEAUD Union de la gauche Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted Finalist No
Jean-Luc LANOUILH Union de la gauche Aisne - Chauny Not contacted Elected  No
Fabienne LANGIN Union de la gauche Hérault - Béziers-3 Not contacted Finalist No
Danielle LANGE-MALLET Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-3 Not contacted Finalist No
Philippe LANDURÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted Finalist No
Jean-Pierre LAMBERTIN Union de la gauche Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
Anne LAMBERT Union de la gauche Ardennes - Charleville-Mézières-3 Not contacted Finalist No
Brigitte LAMARRE Union de la gauche Somme - Abbeville-1 Not contacted Finalist No
Denis LAMARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Pierre-de-Bresse Not contacted Finalist No
Rabah LAÏCHOUR Union de la gauche Deux-Sèvres - Frontenay-Rohan-Rohan Not contacted Elected  No
Yves LAHOUN Union de la gauche Landes - Orthe et Arrigans Not contacted Elected  No
Guy LAFITE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted Finalist No
Jean-Jacques LADET Union de la gauche Loire - Roanne-1 Not contacted Elected  No
Guillaume LACROIX Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-1 Not contacted Finalist No
Nathalie LACROIX Union de la gauche Charente - Cognac-1 Not contacted Finalist No
Ghislaine KOUNOWSKI Union de la gauche Loiret - Orléans-2 Not contacted Finalist No
Fatoumata KOITA Union de la gauche Essonne - Evry Pending Elected  No
Nathalie KOENDERS Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-2 Not contacted Elected  No
Olivier KLEIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted Finalist No
Patrice KERVAON Union de la gauche Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted Elected  No
Bertrand KERN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Elected  No
Chantal KEHRIG COTTENCON Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted Elected  No
Fawaz KARIMET Union de la gauche Aisne - Laon-1 Not contacted Elected  No
Marie-Christine KADLER Union de la gauche Vaucluse - Apt Not contacted Finalist No
Nathalie JUNIN Union de la gauche Gironde - L'Estuaire Not contacted Finalist No
Abraham JOHNSON Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Elected  No
Monique JOHNSON Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-1 Not contacted Finalist No
Aline JEUDI Union de la gauche Allier - Gannat Not contacted Finalist No
Brigitte JEANVOINE Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted Elected  No
Eric JEANSANNETAS Union de la gauche Creuse - Guéret 2 Not contacted Elected  No
Patrick JEANNE Union de la gauche Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Finalist No
Elodie JAUNEAU Union de la gauche Essonne - Yerres Pending Finalist No
Martine JARDINÉ Union de la gauche Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted Elected  No
Christelle JANNEAU Union de la gauche Maine-et-Loire - Chalonnes-sur-Loire Not contacted Finalist No
Armel JALU Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Montauban-de-Bretagne Not contacted Finalist No
Samia JABER Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending Elected  No
Laurent HUBERT Union de la gauche Sarthe - La Flèche Not contacted Elected  No
Marie-Neige HOUCHARD Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-1 Not contacted Finalist No
Didier HOELTGEN Union de la gauche Essonne - Vigneux-sur-Seine Pending Finalist No
Sandrine HILY Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Elected  No
Catherine HERVIEU Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-1 Not contacted Finalist No
Christine HERVÉ Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Saint-Malo-2 Not contacted Finalist No
Élodie HÉREN Union de la gauche Somme - Corbie Not contacted Finalist No
Pascal HENRIAT Union de la gauche Yonne - Auxerre-4 Not contacted Elected  No
Jean-Christophe HENRARD Union de la gauche Côte-d'Or - Fontaine-lès-Dijon Not contacted Finalist No
Lori HELLOCO Union de la gauche Orne - Flers-1 Not contacted Elected  No
Bruno HELIN Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted Elected  No
Fabienne HEILBRONN Union de la gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted Finalist No
Dénia HAZHAZ Union de la gauche Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Elected  No
Ghislaine HAYE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted Finalist No
Stéphanie HARKANE Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Aubagne Not contacted Finalist No
Mathieu HANOTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Pending Elected  No
Patricia HANNON Union de la gauche Loir-et-Cher - Chambord Not contacted Elected  No
Annie HANACHI Union de la gauche Orne - Magny-le-Désert Not contacted Finalist No
Nadia HAMOUDI Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-3 Not contacted Finalist No
Marie-Claire HAKI Union de la gauche Eure - Pont-Audemer Not contacted Elected  No
Alain HAJJAJ Union de la gauche Yvelines - Trappes Not contacted Finalist No
Monique HADRBOLEC Union de la gauche Yonne - Auxerre-4 Not contacted Elected  No
Haouaria HADJ-CHIKH Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-5 Not contacted Elected  No
Fabienne GYSEL Union de la gauche Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Pending Finalist No
Béatrice GUYOT Union de la gauche Orne - Flers-1 Not contacted Elected  No
Joëlle GUYARD Union de la gauche Yonne - Avallon Not contacted Finalist No
Bernard GUIRAUD Union de la gauche Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted Finalist No
Daniel GUIRAUD Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted Elected  No
Claudine GUILLOU Union de la gauche Côtes-d'Armor - Callac Not contacted Elected  No
Pascale GUILLON Union de la gauche Ain - Belley Not contacted Finalist No
Agnès GUILLEMOT Union de la gauche Creuse - Felletin Not contacted Elected  No
Karine GUILLEMINOT Union de la gauche Drôme - Romans-sur-Isère Not contacted Elected  No
Thierry GUILLAUMIN Union de la gauche Allier - Saint-Pourçain-sur-Sioule Not contacted Finalist No
Martine GUILLAS Union de la gauche Morbihan - Auray Not contacted Finalist No
Pascale GUILCHER Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plancoët Not contacted Finalist No
Monique GUIGON-BOULLOT Union de la gauche Lozère - Grandrieu Not contacted Finalist No
Florence GUESDON Union de la gauche Isère - Le Haut-Grésivaudan Not contacted Finalist No
Carole GUERE Union de la gauche Gironde - Mérignac-1 Not contacted Elected  No
Claude GUELAUD Union de la gauche Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Finalist No
Madeleine GUÉE Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Montauban-de-Bretagne Not contacted Finalist No
Nadège GROSBOIS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Pending Elected  No
Nadine GRELET-CERTENAIS Union de la gauche Sarthe - La Flèche Not contacted Elected  No
Corinne GREGOIRE Union de la gauche Charente-Maritime - Chaniers Not contacted Elected  No
Christophe GREFFET Union de la gauche Ain - Vonnas Not contacted Elected  No
Marie-Lise GRAZIA Union de la gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted Finalist No
Jean-Pierre GRASSET Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Finalist No
Grégory GRANDJEAN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-1 Not contacted Finalist No
Christian GRAGLIA Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-3 Not contacted Finalist No
Jean-Yves GOUTTEBEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Elected  No
Jackie GOULET Union de la gauche Maine-et-Loire - Saumur Not contacted Finalist No
Valérie GOUBY Union de la gauche Allier - Dompierre-sur-Besbre Not contacted Elected  No
Pierre GOUBET Union de la gauche Ain - Miribel Not contacted Finalist No
Christine GORRY-BARDOT Union de la gauche Deux-Sèvres - Thouars Not contacted Finalist No
José GONZALEZ Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montauban-2 Not contacted Elected  No
Jean Dominique GONZALES Union de la gauche Aveyron - Millau-1 Not contacted Elected  No
Eric GOLD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Maringues Not contacted Elected  No
Fabienne GODICHAUD Union de la gauche Charente - La Couronne Not contacted Elected  No
Virginie GOBALOU Union de la gauche La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Finalist No
Dominique GIRON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les Monts du Livradois Not contacted Elected  No
Amélie GIRERD Union de la gauche Isère - Tullins Not contacted Elected  No
Michel GINIÈS Union de la gauche Jura - Dole 2 Pending Elected  No
Nelly GINESTET Union de la gauche Lot - Cahors-3 Not contacted Elected  No
Violaine GILLET Union de la gauche Saône-et-Loire - Gergy Not contacted Elected  No
Hervé GILLÉ Union de la gauche Gironde - Les Landes des Graves Not contacted Elected  No
Véronique GILBERT Union de la gauche Deux-Sèvres - La Gâtine Not contacted Finalist No
Chantal GIEN Union de la gauche Saône-et-Loire - Gueugnon Not contacted Elected  No
Jérôme GIBLIN Union de la gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Finalist No
Marie-Paule GHIGLIONE Union de la gauche Vaucluse - Cheval-Blanc Not contacted Finalist No
Alain GESTAS Union de la gauche Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
André GERVAIS Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-6 Not contacted Elected  No
Fabienne GERMERIE Union de la gauche Mayenne - Laval-3 Not contacted Elected  No
Amandine GERMAIN Union de la gauche Isère - Grenoble-4 Not contacted Elected  No
Françoise GERBIER Union de la gauche Isère - Saint-Martin-d'Hères Not contacted Elected  No
Christophe GERAUX Union de la gauche Somme - Poix-de-Picardie Not contacted Finalist No
Bernard GENDRE Union de la gauche Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Elected  No
Lionel GAY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted Elected  No
Nicolas GAUTREAU Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Finalist No
Karine GAUTHIER Union de la gauche Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted Elected  No
Jean-François GAUJOUR Union de la gauche Isère - Voiron Not contacted Finalist No
Andrée GAUDOIN Union de la gauche Mayenne - Loiron Not contacted Finalist No
Georges GAUBERT Union de la gauche Aveyron - Tarn et Causses Not contacted Finalist No
Brigitte GASSEAU Union de la gauche Orne - Argentan-1 Not contacted Elected  No
Philippe GARRIGUE Union de la gauche Gironde - La Presqu'île Not contacted Finalist No
Guillaume GAROT Union de la gauche Mayenne - Laval-3 Not contacted Elected  No
Marie-Christine GARNIER Union de la gauche Côte-d'Or - Nuits-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Nicolas GARCIA Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted Elected  No
Pascal GARCIA Union de la gauche Isère - Grenoble-1 Not contacted Finalist No
Nicolas GAMACHE Union de la gauche Deux-Sèvres - La Gâtine Not contacted Finalist No
Charles GALVIN Union de la gauche Isère - Matheysine-Trièves Not contacted Finalist No
Khadra GAILLARD Union de la gauche Isère - Fontaine-Seyssinet Not contacted Elected  No
Celline GACON Union de la gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-1 Not contacted Finalist No
Philippe GABORIAU Union de la gauche Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted Finalist No
Anne GABEN-TOUTANT Union de la gauche Aveyron - Vallon Not contacted Elected  No
Michèle FUSELIER Union de la gauche Aisne - Château-Thierry Not contacted Elected  No
Jérôme FURET Union de la gauche Oise - Crépy-en-Valois Not contacted Finalist No
Gérard FROMM Union de la gauche Hautes-Alpes - Briançon-2 Not contacted Elected  No
Stéphane FRIAUD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Riom Not contacted Finalist No
Florence FRERY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Finalist No
Martine FREDAIGUE-POUPON Union de la gauche Haute-Vienne - Bellac Not contacted Elected  No
Georges FOURRÉ Union de la gauche Aisne - Essômes-sur-Marne Not contacted Elected  No
Christian FOURNIER Union de la gauche Allier - Cusset Not contacted Finalist No
Emmanuel FOURNIER Union de la gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted Finalist No
Brigitte FOURNIÉ-TURQUIN Union de la gauche Aisne - Laon-2 Not contacted Elected  No
André FOURCADE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted Elected  No
Jean-Luc FONTERAY Union de la gauche Saône-et-Loire - Cluny Not contacted Elected  No
Michel FONTAINE Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marc FOGNINI Union de la gauche Ain - Belley Not contacted Finalist No
Ronan FLEURY Union de la gauche Essonne - Evry Pending Elected  No
Jeanne FILLOUX Union de la gauche Charente - Gond-Pontouvre Not contacted Elected  No
Alain FILLOLA Union de la gauche Haute-Garonne - Toulouse-10 Not contacted Finalist No
Laura FIAT Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-6 Not contacted Finalist No
Daniel FEURTEY Union de la gauche Territoire de Belfort - Bavilliers Pending Finalist No
Isabelle FERNANDEZ Union de la gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted Elected  No
Rachida FERHAT Union de la gauche Essonne - Draveil Pending Finalist No
Claudine FEJEAN Union de la gauche Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted Elected  No
Marie-Georges FAYN-DARGENTON Union de la gauche Indre - Le Blanc Not contacted Finalist No
Bastien FAUDOT Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending Elected  No
Catherine FARGEOT Union de la gauche Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted Elected  No
Anne-Laure FABRE-NADLER Union de la gauche Gironde - Créon Not contacted Elected  No
Thierry EVENO Union de la gauche Morbihan - Vannes -3 Not contacted Finalist No
Jocelyne EUVRARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Pierre-de-Bresse Not contacted Finalist No
Isabelle ESPINOSA Union de la gauche Tarn - Castres-3 Not contacted Elected  No
Jeanne ESPINASSE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted Elected  No
Nicole ESBELIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Brassac-les-Mines Not contacted Elected  No
Marjorie ENJELVIN Union de la gauche Gard - Saint-Gilles Not contacted Finalist No
Mélina ELSHOUD Union de la gauche Sarthe - Le Mans-2 Not contacted Elected  No
Jean-Philippe ELIE Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 1 Not contacted Finalist No
Yasmina EL-FAQIR Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Hamid EL HASSOUNI Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Elected  No
Eric EGLI Union de la gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted Finalist No
Kotte ECENARRO Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted Elected  No
Jean-Luc DUTREIX Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-3 Not contacted Finalist No
Rachel DURQUETY Union de la gauche Landes - Orthe et Arrigans Not contacted Elected  No
Odette DURIEZ Union de la gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted Elected  No
Jeanine DUREPAIRE Union de la gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted Elected  No
Bernard DURAND Union de la gauche Saône-et-Loire - Le Creusot-1 Not contacted Elected  No
Caroline DUQUENNE-HORC Union de la gauche Oise - Noyon Not contacted Finalist No
Karine DUPRAZ Union de la gauche Charente-Maritime - Marans Not contacted Elected  No
Francis DUPOUEY Union de la gauche Gers - Mirande-Astarac Not contacted Elected  No
Laurent DUPORGE Union de la gauche Pas-de-Calais - Liévin Not contacted Elected  No
Marie-Lyse DUNION Union de la gauche Cantal - Naucelles Not contacted Finalist No
Brigitte DUMOULIN Union de la gauche Loire - Roanne-1 Not contacted Elected  No
Laurent DUMAS Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Eloy-les-Mines Not contacted Elected  No
Sébastien DUGLEUX Union de la gauche Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Finalist No
Denis DUCHAMP Union de la gauche Ardèche - Sarras Not contacted Elected  No
Magali DUBREUIL Union de la gauche Allier - Cusset Not contacted Finalist No
Annaïck DUBOS-OLIVIER Union de la gauche Morbihan - Vannes -3 Not contacted Finalist No
Sylvie DUBOIS Union de la gauche Ardèche - Le Teil Not contacted Elected  No
Jean-Paul DRAPIER Union de la gauche Saône-et-Loire - Digoin Not contacted Finalist No
Patrick DOUCEDE Union de la gauche Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted Finalist No
Marc DITLECADET Union de la gauche Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted Finalist No
Annick DISCHBEIN Union de la gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Pending Elected  No
Jean-Paul DICONNE Union de la gauche Saône-et-Loire - Gergy Not contacted Elected  No
Hélène DIAN-LELOUP Union de la gauche Essonne - Ris-Orangis Pending Elected  No
Ginette DEVAUX Union de la gauche Aisne - Hirson Not contacted Finalist No
Karine DESMOULIN Union de la gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Evelyne DESMARAIS Union de la gauche Eure - Bourg-Achard Not contacted Finalist No
Antoine DESFORGES Union de la gauche Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted Elected  No
Marina DESCOTES-GALLI Union de la gauche Seine-et-Marne - Nangis Not contacted Finalist No
Jean-Christophe DESCIEUX Union de la gauche Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Elected  No
Olivier DESBORDES Union de la gauche Lot - Saint-Céré Not contacted Elected  No
Yann DESAULTY Union de la gauche Pas-de-Calais - Avesnes-Le-Comte Not contacted Finalist No
Blandine DENIS Union de la gauche Somme - Amiens-5 Not contacted Elected  No
Frédérique DENIS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Noisy-le-Grand Not contacted Elected  No
Jean-Pierre DENIEUL Union de la gauche Charente - Jarnac Not contacted Finalist No
Alexa DEMOUGE Union de la gauche Territoire de Belfort - Delle Not contacted Finalist No
Gérard DELORME Union de la gauche Yonne - Avallon Not contacted Finalist No
Pascal DELNEF Union de la gauche Somme - Roye Not contacted Elected  No
Philippe DELIGNE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Finalist No
Thierry DELEROT Union de la gauche Aisne - Laon-2 Not contacted Elected  No
Nathalie DELBART Union de la gauche Pas-de-Calais - Béthune Not contacted Elected  No
Alain DELANNOY Union de la gauche Pas-de-Calais - Béthune Not contacted Elected  No
Charly DELAMAIDE Union de la gauche Cantal - Aurillac-2 Not contacted Finalist No
Rose-France DELAIRE Union de la gauche Somme - Poix-de-Picardie Not contacted Finalist No
Anne-Claire DELAFONTAINE Union de la gauche Oise - Mouy Not contacted Finalist No
Jean-Marc DEJOUÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Ploufragan Not contacted Elected  No
Patrick DEGUISE Union de la gauche Oise - Noyon Not contacted Finalist No
Dina DEFFAIRI-SAISSAC Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Ouen Not contacted Finalist No
Nadine DEAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted Elected  No
Hélène DE COMARMOND Union de la gauche Val-de-Marne - Cachan Not contacted Elected  No
Hélène DAVIET Union de la gauche Allier - Saint-Pourçain-sur-Sioule Not contacted Finalist No
Jean-François DAURÉ Union de la gauche Charente - La Couronne Not contacted Elected  No
Yves DAUDIGNY Union de la gauche Aisne - Marle Not contacted Finalist No
Zohra DARRAS Union de la gauche Somme - Amiens-2 Not contacted Elected  No
Jean-Marie DARMIAN Union de la gauche Gironde - Créon Not contacted Elected  No
Monique DANION Union de la gauche Morbihan - Questembert Not contacted Finalist No
Pierre DANEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted Elected  No
Caroline DALET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Maringues Not contacted Elected  No
Michel DAGBERT Union de la gauche Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted Elected  No
Pierrette DAFFIX-RAY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Eloy-les-Mines Not contacted Elected  No
Catherine CUZIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Aigueperse Not contacted Elected  No
Laure CURVALE Union de la gauche Gironde - Pessac-2 Not contacted Elected  No
Mireille CUNIOT-PONSARD Union de la gauche Essonne - Longjumeau Pending Finalist No
Elisabeth CROZET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted Elected  No
Mauricette CROUZET Union de la gauche Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted Finalist No
Christine CRIFO Union de la gauche Isère - Grenoble-2 Not contacted Elected  No
Nicole CREUSOT Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted Elected  No
Guillaume COUTEY Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Bondeville Not contacted Elected  No
Françoise COURTINE Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-1 Not contacted Finalist No
Anne-Françoise COURTEILLE Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted Elected  No
Marie-Agnès COURROY Union de la gauche Loiret - Fleury-les-Aubrais Not contacted Elected  No
Francis COUREL Union de la gauche Eure - Pont-Audemer Not contacted Elected  No
Lydie COUPRI Union de la gauche Maine-et-Loire - Saint-Macaire-en-Mauges Not contacted Finalist No
Jean-Luc COUPAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les Monts du Livradois Not contacted Elected  No
Robert COTTA Union de la gauche Ardèche - Le Pouzin Not contacted Elected  No
Maria COTORA Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 1 Not contacted Finalist No
Jean-Pierre COT Union de la gauche Gers - Val-De-Save Not contacted Elected  No
Josiane COSTES Union de la gauche Cantal - Aurillac-3 Not contacted Elected  No
Jean-Pierre CORNEILLE Union de la gauche Aisne - Soissons-1 Not contacted Finalist No
Bastien CORITON Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted Elected  No
Jean-Jacques COQUELET Union de la gauche Eure - Val-de-Reuil Not contacted Elected  No
Ginette CONTRASTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Finalist No
Jehan-Philippe CONTESSE Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-1 Not contacted Finalist No
Emmanuel CONSTANT Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Noisy-le-Grand Not contacted Elected  No
Brigitte COMPETISSA Union de la gauche Deux-Sèvres - Frontenay-Rohan-Rohan Not contacted Elected  No
Corinne COMPAN Union de la gauche Aveyron - Millau-1 Not contacted Elected  No
Jean COMMERGNAT Union de la gauche Creuse - Bonnat Not contacted Finalist No
David COMET Union de la gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted Finalist No
Sylviane COLUSSI Union de la gauche Isère - Le Grand Lemps Not contacted Elected  No
Michel COLLET Union de la gauche Aisne - Bohain-en-Vermandois Not contacted Elected  No
José COLLADO Union de la gauche Orne - La Ferté-Macé Not contacted Elected  No
Gérard COLIN Union de la gauche Orne - Flers-2 Not contacted Elected  No
Irène COJEAN Union de la gauche Orne - Flers-2 Not contacted Elected  No
Gwénaëlle COHIC Union de la gauche Morbihan - Hennebont Not contacted Finalist No
Roger COHARD Union de la gauche Isère - Le Haut-Grésivaudan Not contacted Finalist No
André COENT Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plestin-les-Grèves Not contacted Elected  No
Christian COAIL Union de la gauche Côtes-d'Armor - Callac Not contacted Elected  No
Laurence CLERET Union de la gauche Eure - Conches-en-Ouche Not contacted Elected  No
Sylvie CLERC Union de la gauche Essonne - Athis-Mons Pending Finalist No
Gilles CLÉMENT Union de la gauche Loir-et-Cher - Chambord Not contacted Elected  No
Jean François CLAIR Union de la gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted Finalist No
Marie-Christine CLAIR Union de la gauche Gers - L'Isle-Jourdain Not contacted Finalist No
Anthony CIVETTINI Union de la gauche Var - La-Seyne-sur-Mer-1 Not contacted Finalist No
Bernard CHRISTOPHE Union de la gauche Eure - Bourg-Achard Not contacted Finalist No
Charles CHIVILO Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Elected  No
Mohamed CHIKOUCHE Union de la gauche Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Elected  No
Annie CHEVALDONNE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Thiers Not contacted Elected  No
Bruno CHEPTOU Union de la gauche Maine-et-Loire - Doué-la-Fontaine Not contacted Elected  No
Jean-Claude CHAZAL Union de la gauche Lozère - Grandrieu Not contacted Finalist No
Gisèle CHAUVEAU Union de la gauche Mayenne - Laval-2 Not contacted Finalist No
Véronique CHASSAIN Union de la gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted Elected  No
Alain CHARRIER Union de la gauche Gironde - Mérignac-1 Not contacted Elected  No
Océane CHARRET-GODARD Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-4 Not contacted Finalist No
Nicolas CHARNELET Union de la gauche Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Finalist No
Baptiste CHAPUIS Union de la gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted Finalist No
Mélanie CHAPUIS Union de la gauche Indre - Ardentes Not contacted Elected  No
Martine CHANTECAILLE Union de la gauche Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted Finalist No
Sylvie CHAMBRIAT Union de la gauche Saône-et-Loire - Cuiseaux Not contacted Elected  No
Olivier CHAMBON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Thiers Not contacted Elected  No
Rodolphe CHALLET Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted Elected  No
Christophe CHAILLOU Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted Elected  No
Pauline CAZIER Union de la gauche Creuse - Guéret 2 Not contacted Elected  No
Axel CAUSIN Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Gérard CASTET Union de la gauche Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Elected  No
Antoine CASINI Union de la gauche Calvados - Caen-3 Not contacted Elected  No
Philippe CASIER Union de la gauche Somme - Amiens-5 Not contacted Elected  No
Françoise CASALINO Union de la gauche Drôme - Valence-1 Not contacted Finalist No
Michel CARREAU Union de la gauche Aisne - Tergnier Not contacted Elected  No
David CARON Union de la gauche Maine-et-Loire - Saint-Macaire-en-Mauges Not contacted Finalist No
Nathalie CARDONA Union de la gauche Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Elected  No
Antony CAPS Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted Elected  No
Philippe CAPELLE Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-6 Not contacted Finalist No
Emile CANU Union de la gauche Seine-Maritime - Yvetot Not contacted Finalist No
Pierrette CANU Union de la gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted Elected  No
Frédéric CANNARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Cuiseaux Not contacted Elected  No
Alain CALMETTE Union de la gauche Cantal - Aurillac-3 Not contacted Elected  No
Yves CALIPPE Union de la gauche Sarthe - Le Mans-5 Not contacted Elected  No
Bernard CAILLIAU Union de la gauche Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted Elected  No
Hermann CADIOU Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-1 Not contacted Finalist No
Maryline BUGGIN Union de la gauche Mayenne - Château-Gontier Not contacted Finalist No
Christian BRUNIER Union de la gauche Charente-Maritime - Surgères Not contacted Finalist No
Claudette BRUNET-LECHENAULT Union de la gauche Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Elected  No
Marie-Pierre BRUNET Union de la gauche Charente-Maritime - Surgères Not contacted Finalist No
Mireille BROYER Union de la gauche Ain - Attignat Not contacted Finalist No
Johnny BROSSEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Cerizay Not contacted Finalist No
Aude BRISTOT Union de la gauche Essonne - Vigneux-sur-Seine Pending Finalist No
Chantal BRILLAUD Union de la gauche Deux-Sèvres - Celles-sur-Belle Not contacted Elected  No
Anita BRIFFE Union de la gauche Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted Finalist No
Anne-Cécile BRIEC-LAMÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted Finalist No
Martine BRICOT Union de la gauche Aisne - Guignicourt Not contacted Finalist No
Dominique BRIAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Elected  No
Daniel BREUILLER Union de la gauche Val-de-Marne - Cachan Not contacted Elected  No
Philippe BREUIL Union de la gauche Creuse - Auzances Not contacted Finalist No
Michel BREFFY Union de la gauche Loiret - Fleury-les-Aubrais Not contacted Elected  No
Michel BRARD Union de la gauche Loiret - Orléans-2 Not contacted Finalist No
Jean-Christophe BOYER Union de la gauche Mayenne - Laval-1 Not contacted Finalist No
Pascale BOYER Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Finalist No
Chantal BOUVRET Union de la gauche Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Josiane BOUVIER Union de la gauche Ain - Miribel Not contacted Finalist No
Myriam BOUVET-MULTON Union de la gauche Ain - Bellegarde-sur-Valserine Not contacted Elected  No
Philippe BOUTY Union de la gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted Elected  No
Michel BOUTANT Union de la gauche Charente - Val de Tardoire Not contacted Elected  No
Catherine BOURSIER Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted Elected  No
Guillaume BOURROUILH-PARÈGE Union de la gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted Finalist No
Dominique BOURREAU Union de la gauche Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Bernard BOURNAZEAU Union de la gauche Gironde - L'Estuaire Not contacted Finalist No
Régine BOURGADE Union de la gauche Lozère - Mende-1 Not contacted Elected  No
Pascal BOUREAU Union de la gauche Haute-Garonne - Blagnac Not contacted Elected  No
Catherine BOURDONCLE Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montauban-2 Not contacted Elected  No
Cyril BOULLEAUX Union de la gauche Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Catherine BOULENGER Union de la gauche Charente - Charente-Nord Not contacted Finalist No
Christophe BOUILLON Union de la gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted Elected  No
Vincent BOUILLAGUET Union de la gauche Lot - Cahors-3 Not contacted Elected  No
Charlette BOUÉ Union de la gauche Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Elected  No
Marie BOUCHEZ Union de la gauche Var - La-Seyne-sur-Mer-1 Not contacted Finalist No
Karim BOUAMRANE Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Ouen Not contacted Finalist No
Denis BOUAD Union de la gauche Gard - Uzès Not contacted Elected  No
Eric BOTHOREL Union de la gauche Côtes-d'Armor - Paimpol Not contacted Finalist No
Christine BOST Union de la gauche Gironde - Les Portes du Médoc Not contacted Elected  No
Dominique BOSSE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Riom Not contacted Finalist No
Laurence BORSOI Union de la gauche Saône-et-Loire - Le Creusot-1 Not contacted Elected  No
Mario BORRONI Union de la gauche Ain - Pont-d'Ain Not contacted Finalist No
Maryvonne BOQUET Union de la gauche Essonne - Dourdan Pending Finalist No
Jackie BONNIEU-DEVALUEZ Union de la gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted Finalist No
Céline BONNET Union de la gauche Ardèche - Annonay 1 Not contacted Finalist No
Franck BONNET Union de la gauche Charente - Charente-Nord Not contacted Finalist No
Nicole BONNEFOY Union de la gauche Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted Elected  No
Marc BONNEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted Finalist No
Florence BONNARD TREVISAN Union de la gauche Aisne - Ribemont Not contacted Elected  No
Joël BONNAFFOUX Union de la gauche Hautes-Alpes - Chorges Not contacted Elected  No
Elisabeth BONILLO-DERAM Union de la gauche Ardennes - Bogny-sur-Meuse Not contacted Elected  No
Antoine BONILLA Union de la gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted Elected  No
Anne BOLLACHE Union de la gauche Ain - Pont-d'Ain Not contacted Finalist No
Jean-Claude BOIZIAU Union de la gauche Sarthe - Le Lude Not contacted Finalist No
Claude BOILON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Aigueperse Not contacted Elected  No
Kévin BODÉ Union de la gauche Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Martine BLONDEL Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted Elected  No
Bruno BLANCHARD Union de la gauche Morbihan - Lorient -1 Not contacted Elected  No
Guy BLANC Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Finalist No
Serge BLADINIERES Union de la gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted Elected  No
Dominique BIZAT Union de la gauche Lot - Saint-Céré Not contacted Elected  No
Pascal BIRONNEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Erwann BINET Union de la gauche Isère - Vienne-1 Not contacted Elected  No
Dominique BIDET Union de la gauche Allier - Gannat Not contacted Finalist No
Maryse BEYRIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Neste, Aure et Louron Not contacted Elected  No
Lola BEUZE Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Elected  No
Yvon BEUCHON Union de la gauche Cher - Saint-Doulchard Not contacted Finalist No
Gérard BETENFELD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Elected  No
Jean-Claude BESSOU Union de la gauche Lot - Marches du Sud-Quercy Not contacted Elected  No
Anne BESNIER Union de la gauche Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Finalist No
Hubert BERTRAND Union de la gauche Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted Finalist No
Aurélien BERTHOU Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Patrick BERTHAULT Union de la gauche Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted Elected  No
Anne-Marie BERNAZEAU Union de la gauche Charente - Val de Nouère Not contacted Finalist No
Cécile BERNARD Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted Finalist No
Valérie BERNARD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Elected  No
Sylvie BENOIT Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Catherine BENEDINI Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected  No
Zahra BENCHARIF Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Finalist No
Sarah BENBELKACEM Union de la gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Finalist No
Rémy BENAYOUN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Finalist No
Florence BELOU Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected  No
Yannick BELLE Union de la gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted Finalist No
Gilles BEGOUT Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected  No
Anne-Laure BEDU Union de la gauche Gironde - La Presqu'île Not contacted Finalist No
Alain BECQUET Union de la gauche Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Bruno BEAUVOIS Union de la gauche Aisne - Château-Thierry Not contacted Elected  No
Michèle BAZIN Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected  No
Marie BAURET Union de la gauche Charente - Charente-Sud Not contacted Finalist No
Serge BAUDY Union de la gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Catherine BAUDRY Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Sylvie BAUDOT Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Vanessa BAUDAT-SLIMANI Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected  No
Marie-Christine BASTIEN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Grand Couronné Not contacted Finalist No
Fabrice BARUSSEAU Union de la gauche Charente-Maritime - Chaniers Not contacted Elected  No
Françoise BARTHOULOT Union de la gauche Jura - Dole 2 Pending Elected  No
Nathalie BARROUILLET Union de la gauche Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Elected  No
Dorick BARILLOT Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected  No
Michèle BARDOT Union de la gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted Finalist No
Brigitte BARAILLES Union de la gauche Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Finalist No
Colette BALLAND Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected  No
Damien BALDY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Elected  No
Guillaume BALDY Union de la gauche Lot - Figeac-2 Not contacted Elected  No
Michèle BAILLY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Jean-François BAILLON Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Bernard BAGNERIS Union de la gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Elected  No
Laurence BADEI Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Sylvain BACHELEY Union de la gauche Sarthe - Changé Not contacted Finalist No
Michel BACHELARD Union de la gauche Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Elected  No
Philomène BACCOT Union de la gauche Saône-et-Loire - Digoin Not contacted Finalist No
Marie-Pierre BACARISSE Union de la gauche Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted Finalist No
Bernard BACABE Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected  No
Clara AZEVEDO Union de la gauche Gironde - Bordeaux-1 Not contacted Elected  No
Christophe AVENA Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Elected  No
Gérard AUGER Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected  No
Nadine AUGER Union de la gauche Creuse - Bonnat Not contacted Finalist No
Coralie ARRUEGO Union de la gauche Calvados - Troarn Not contacted Elected  No
Pierre ARNAUD Union de la gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted Finalist No
Arnaud ARFEUILLE Union de la gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted Elected  No
Souad AOUAMI Union de la gauche Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Daniel ANIORT Union de la gauche Gard - Saint-Gilles Not contacted Finalist No
Michel ANGOT Union de la gauche Mayenne - Mayenne Not contacted Finalist No
Annie ANDRE Union de la gauche Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
Martine AMSELEM Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected  No
Catherine AMALRIC Union de la gauche Cantal - Aurillac-2 Not contacted Finalist No
Isabelle AMAGLIO-TERISSE Union de la gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted Finalist No
Damien ALLOUCH Union de la gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Pending Elected  No
Laurence ALLEFRESDE Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected  No
Bertrand ALEXANDRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Finalist No
Ilham ALET Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected  No
Marie-Claude AGULLANA Union de la gauche Gironde - L'Entre-Deux-Mers Not contacted Elected  No
Joël AGEORGES Union de la gauche Indre-et-Loire - Saint-Cyr-sur-Loire Not contacted Finalist No
Francis ADOLPHE Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Yves ACKERMANN Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Pending Finalist No
Salyha ACHOUCHI Union de la gauche Calvados - Caen-3 Not contacted Elected  No
Corinne ACHERIAUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Finalist No
Isabelle ACHARD Union de la gauche Ain - Trévoux Not contacted Finalist No
Joëlle ABADIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted Elected  No

1160 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Additional candidat remplacant departementales 2015
Fatna ZIAD Union de la gauche Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Elected No
Claude ZEMMOUR Union de la gauche Hérault - Béziers-3 Not contacted Finalist No
Armand ZACCARON Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected No
Gérard ZABATTA Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-3 Not contacted Finalist No
Patrice YUNG Union de la gauche Eure - Louviers Not contacted No
Dilvin YUKSEL Union de la gauche Oise - Compiègne-1 Not contacted No
Melissa YOUSSOUF Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Evelyne YONNET Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Finalist No
Meryem YILMAZ Union de la gauche Isère - Bourgoin-Jallieu Not contacted No
Gulsen YILDIRIM Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected No
Kile Olivier YENGE Union de la gauche Essonne - Yerres Pending Finalist No
Marie-Pierre WITCZAK Union de la gauche Oise - Crépy-en-Valois Not contacted Finalist No
Monique WIEL Union de la gauche Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Gérard WEYN Union de la gauche Oise - Nogent-sur-Oise Not contacted No
Maurice WEISS Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected No
Olivier WEISS Union de la gauche Oise - Chaumont-en-Vexin Not contacted No
Michel WEILL Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Elected No
Sophie WAROT-LEMAIRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted Elected No
Frédéric WALLET Union de la gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted Elected No
Marie-Thérèse WACHET Union de la gauche Essonne - Etampes Not contacted No
Clément VOLDOIRE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Jean-Pascal VIVIAN Union de la gauche Isère - Bièvre Not contacted No
Pascale VIROT Union de la gauche Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted No
Marie-Mercédès VINUESA Union de la gauche Oise - Chantilly Not contacted No
Joëlle VINET Union de la gauche Deux-Sèvres - Cerizay Not contacted Finalist No
Laurence VINCKIER Union de la gauche Hautes-Alpes - Veynes Not contacted No
Marie-José VILLIAME Union de la gauche Côte-d'Or - Auxonne Not contacted No
Nadine VILLENEUVE Union de la gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted Finalist No
Jean-Claude VILLEMAIN Union de la gauche Oise - Creil Not contacted Elected No
Gilles VILLECOURT Union de la gauche Yonne - Joux-la-Ville Not contacted No
Thibaud VIGUIER Union de la gauche Oise - Beauvais-1 Not contacted No
Frédéric VIGOUROUX Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected No
Laurent VIETTE Union de la gauche Côte-d'Or - Semur-en-Auxois Not contacted No
Pierrette VIEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Orcines Not contacted No
Richard VIDALENC Union de la gauche Hauts-de-Seine - Châtenay-Malabry Not contacted No
Brigitte VIARMÉ Union de la gauche Orne - La Ferté-Macé Not contacted Elected No
Marie-Jeanne VIAN Union de la gauche Charente - Charente-Champagne Not contacted No
Marie-Michelle VIALLETON Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted Elected No
Johanne VIAL Union de la gauche Isère - Voiron Not contacted Finalist No
Colette VEYSSIERE Union de la gauche Dordogne - Pays de la Force Not contacted Elected No
Stéphane VEYRIRAS Union de la gauche Haute-Vienne - Bellac Not contacted Elected No
Eric VÈVE Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected No
Vincent VERON Union de la gauche Orne - Magny-le-Désert Not contacted Finalist No
Christine VERNEREY Union de la gauche Aveyron - Lot et Truyère Not contacted No
Marcel VERGER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected No
Fabien VERDIER Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Patrick VERDAVOINE Union de la gauche Eure - Breteuil Not contacted No
Olivier VERAN Union de la gauche Isère - Meylan Not contacted Finalist No
Bernard VERA Union de la gauche Essonne - Dourdan Pending Finalist No
Marylise VELLA-FRUGIER Union de la gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted Finalist No
Jocelyne VASSEUR Union de la gauche Sarthe - Ecommoy Not contacted No
Caroline VARLET Union de la gauche Aisne - Tergnier Not contacted Elected No
Didier VARENNE Union de la gauche Essonne - Longjumeau Pending Finalist No
Ingrid VARANGLE Union de la gauche Eure - Bernay Not contacted Finalist No
André VANTOMME Union de la gauche Oise - Clermont Not contacted Finalist No
Nazir VALY Union de la gauche La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Finalist No
Corinne VALLS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted Elected No
André VALLINI Union de la gauche Isère - Tullins Not contacted Elected No
Mickaël VALLET Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected No
Emilie VALLEE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Gerzat Not contacted Elected No
Serge VALLEE Union de la gauche Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Philippe VAFIADÈS Union de la gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted Finalist No
Christine URBES Union de la gauche Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted No
Laurent UGHETTO Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected No
Alison UDDIN Union de la gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted Finalist No
Gilles TURLAN Union de la gauche Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Elected No
Pierre TURBAN Union de la gauche Seine-Maritime - Gournay-en-Bray Not contacted No
Annie TUJEK Union de la gauche Aisne - Laon-1 Not contacted Elected No
Elodie TRUONG Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted Elected No
Bernadette TROQUET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted Elected No
Noëlle TRINQUIER Union de la gauche Vaucluse - Pertuis Not contacted Elected No
Marie-Noëlle TRIBONDEAU Union de la gauche Mayenne - Azé Not contacted No
Claire TRAMIER Union de la gauche Loire-Atlantique - Blain Not contacted Elected No
Estelle TOUZIN Union de la gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted Finalist No
Simone TOUCHARD Union de la gauche Mayenne - Laval-1 Not contacted Finalist No
Olivier TOUBOUL Union de la gauche Charente - Cognac-2 Not contacted No
Sam TOSCANO Union de la gauche Isère - Le Pont-de-Claix Not contacted No
Hubert TORTES SAINT JAMMES Union de la gauche Gironde - Bordeaux-3 Not contacted No
Céline TONOT Union de la gauche Côte-d'Or - Longvic Not contacted Elected No
Laurent TONNERRE Union de la gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted Elected No
Jeannine TISSERANDOT Union de la gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted Elected No
Vincent TISLER Union de la gauche Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Rachid TIJANE Union de la gauche Mayenne - Cossé-le-Vivien Not contacted No
Gérard THOMAZON Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Jean-Jacques THOMAS Union de la gauche Aisne - Hirson Not contacted Finalist No
Claude THIERY Union de la gauche Vosges - Neufchâteau Not contacted No
Maryse THEVENOT Union de la gauche Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Finalist No
Claire TESTU-VIALANEIX Union de la gauche Cantal - Mauriac Not contacted No
Christophe TESTAS Union de la gauche Tarn - Castres-3 Not contacted Elected No
Sofia TERCHANI Union de la gauche Somme - Amiens-1 Not contacted No
Sylvain TEMPLIER Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Nathalie TEMMERMANN Union de la gauche Somme - Flixecourt Not contacted Elected No
Christian TARANTOLA Union de la gauche Vosges - Bruyères Not contacted Elected No
Cécile TAMPREAU Union de la gauche Maine-et-Loire - Beaupréau Not contacted No
Jean-Michel TAMAGNA Union de la gauche Charente - Boëme-Echelle Not contacted Elected No
Elene TALLIS Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Finalist No
Patrick TACET Union de la gauche Oise - Saint-Just-en-Chaussée Not contacted No
Dimitri SYDOR Union de la gauche Aube - Troyes-1 Not contacted No
Marion SWANNET Union de la gauche Vendée - Chantonnay Not contacted No
Jézabel SUEUR Union de la gauche Calvados - Caen-5 Not contacted Elected No
Laurent SUAU Union de la gauche Lozère - Mende-1 Not contacted Elected No
Gilles STRAPPAZZON Union de la gauche Isère - Oisans-Romanche Not contacted Elected No
Jean-Jacques STOTER Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected No
Laurence STALHBERGER Union de la gauche Pas-de-Calais - Berck Not contacted No
Marie-Pierre SOUKAINI Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Not contacted Finalist No
Jean-Yves SOUBEN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Le Blanc-Mesnil Not contacted No
Nicolas SORET Union de la gauche Yonne - Joigny Not contacted Elected No
Christophe SONREL Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Finalist No
Claire SOMBRUN Union de la gauche Gironde - Andernos-les-Bains Not contacted Finalist No
Thierry SOLER Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected No
Josette SOL Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Elected No
Fanny SIOUVILLE Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Finalist No
Gabriel SINO Union de la gauche Eure - Vernon Not contacted No
Jacqueline SIMONNET Union de la gauche Dordogne - Bergerac-1 Not contacted No
Michèle SIMONIN Union de la gauche Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Finalist No
Thibaut SIMONIN Union de la gauche Charente - Gond-Pontouvre Not contacted Elected No
David SIMON Union de la gauche Vienne - Châtellerault-1 Not contacted No
Françoise SIMON Union de la gauche Creuse - Auzances Not contacted Finalist No
Pascal SIMON Union de la gauche Yonne - Sens-2 Not contacted No
Gérard SILIGHINI Union de la gauche Eure - Evreux-1 Not contacted Finalist No
Charlotte SEUTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted Finalist No
Laetitia SERRE Union de la gauche Ardèche - Le Cheylard Not contacted Elected No
Elise SERIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Elected No
Jacques SERIEYS Union de la gauche Aveyron - Lot et Truyère Not contacted No
Emmanuel SERGENT Union de la gauche Somme - Abbeville-1 Not contacted Finalist No
Elisabeth SERE Union de la gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted Elected No
Laurent SELVEZ Union de la gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted Finalist No
Hélène SEGURA Union de la gauche Eure - Vernon Not contacted No
Martine SEGUELA Union de la gauche Eure - Les Andelys Not contacted No
Monique SEBASTIJAN Union de la gauche Aisne - Bohain-en-Vermandois Not contacted Elected No
Patricia SCHMIDT-BUSSEROLLE Union de la gauche Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted Finalist No
Pierre SCHIAZZA Union de la gauche Hautes-Alpes - Veynes Not contacted No
Bernard SAUVADE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Brassac-les-Mines Not contacted Elected No
Catherine SAUGEY Union de la gauche Isère - La Verpillière Not contacted No
Stéphane SAUBUSSE Union de la gauche Gironde - Les Portes du Médoc Not contacted Elected No
Frédéric SARDIN Union de la gauche Charente - Angoulême-2 Not contacted Elected No
Dominique SARDEING-RODRIGUEZ Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Elected No
Barbara SARDE Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Finalist No
Isabelle SANTIAGO Union de la gauche Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Elected No
Delio SANCHEZ Union de la gauche Gard - Marguerittes Not contacted No
Céline SALLES Union de la gauche Gers - Mirande-Astarac Not contacted Elected No
Virginie SALESSES Union de la gauche Deux-Sèvres - Mauléon Not contacted No
Michelle SAINTOUT Union de la gauche Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted Finalist No
Sébastien SAINT-PASTEUR Union de la gauche Gironde - Pessac-2 Not contacted Elected No
Cécile SAINT MARC Union de la gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted Elected No
Stéphane SAGNIER Union de la gauche Pas-de-Calais - Etaples Not contacted No
Marie-Pierre SADOURNY Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted Elected No
Yann SACCUCCI Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Finalist No
Géraldine SACCHI-HASSANEIN Union de la gauche Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted Finalist No
Patrice SAC Union de la gauche Essonne - Athis-Mons Pending Finalist No
Martial RUPPERT Union de la gauche Maine-et-Loire - Chalonnes-sur-Loire Not contacted Finalist No
Pierre RUFAT Union de la gauche Hauts-de-Seine - Antony Not contacted No
Fabien RUET Union de la gauche Dordogne - Bergerac-1 Not contacted No
François RUDEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Billom Not contacted No
Michèle RUBIROLA Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted Elected No
Brigitte ROYER Union de la gauche Ardèche - Sarras Not contacted Elected No
Francis ROY Union de la gauche Charente - Val de Nouère Not contacted Finalist No
Marie-Odile ROUXEL Union de la gauche Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted Finalist No
Robert ROUX Union de la gauche Ardèche - Aubenas 1 Not contacted No
Matthieu ROUVEYRE Union de la gauche Gironde - Bordeaux-1 Not contacted Elected No
Michel ROUSSY Union de la gauche Cantal - Arpajon-sur-Cère Not contacted No
André ROUSSET Union de la gauche Vaucluse - Cheval-Blanc Not contacted Finalist No
Patrick ROUSSET Union de la gauche Ain - Trévoux Not contacted Finalist No
Guy ROUSSEL Union de la gauche Morbihan - Auray Not contacted Finalist No
Françoise ROURE Union de la gauche Yonne - Joigny Not contacted Elected No
Jean-Paul ROULAND Union de la gauche Sarthe - Sillé-le-Guillaume Not contacted No
Monique ROUGIER Union de la gauche Puy-de-Dôme - Lezoux Not contacted Elected No
Claudine ROUEFF Union de la gauche Jura - Arbois Pending Finalist No
Françoise ROSSIGNOL Union de la gauche Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Finalist No
Denis ROSSI Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-5 Not contacted Elected No
Valérie ROSSI Union de la gauche Hautes-Alpes - Chorges Not contacted Elected No
Michel ROSE Union de la gauche Mayenne - Loiron Not contacted Finalist No
David ROS Union de la gauche Essonne - Palaiseau Pending Elected No
Jack ROS Union de la gauche Charente-Maritime - Jonzac Not contacted No
Jean-François ROOST Union de la gauche Territoire de Belfort - Châtenois-les-Forges Pending Finalist No
Dominique RONDI SARRAT Union de la gauche Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Elected No
Jean-Paul ROMMEL Union de la gauche Côte-d'Or - Châtillon-sur-Seine Not contacted No
Yves ROME Union de la gauche Oise - Mouy Not contacted Finalist No
Céline ROMAIN Union de la gauche Seine-et-Marne - Melun Not contacted No
Caroline ROLLINSON Union de la gauche Ain - Hauteville-Lompnes Not contacted No
Agnès ROLIN Union de la gauche Isère - Meylan Not contacted Finalist No
Jean-Pierre ROCHE Union de la gauche Ain - Attignat Not contacted Finalist No
Marie Claude ROCHARD Union de la gauche Charente - Boëme-Echelle Not contacted Elected No
Evelyne ROCH Union de la gauche Ardèche - Guilherand-Granges Not contacted No
Paul ROBINAT Union de la gauche Côte-d'Or - Talant Not contacted Elected No
Laurent ROBERT Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted No
Alain RIVIERE Union de la gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted Finalist No
Isabelle RIQUIER Union de la gauche Seine-Maritime - Bolbec Not contacted No
Gilles RIPERT Union de la gauche Vaucluse - Apt Not contacted Finalist No
Chrystel RIONDET Union de la gauche Isère - Matheysine-Trièves Not contacted Finalist No
Bertrand RINGOT Union de la gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted Elected No
Guy RINFRAY Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Bain-de-Bretagne Not contacted No
Karine RIGOLE Union de la gauche Morbihan - Lorient -1 Not contacted Elected No
Laurent RIGAL Union de la gauche Nord - Valenciennes Not contacted No
Annick RICHARD Union de la gauche Charente - Angoulême-2 Not contacted Elected No
Landry RICHARD Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Grand Couronné Not contacted Finalist No
Robert RICHARD Union de la gauche Charente - Cognac-1 Not contacted Finalist No
Yvette RIBES Union de la gauche Gers - Val-De-Save Not contacted Elected No
Helene RIBEAUDEAU Union de la gauche Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Pierre RIBEAUD Union de la gauche Isère - Grenoble-2 Not contacted Elected No
Rafika REZGUI Union de la gauche Essonne - Massy Pending Elected No
Marie-Thérèse REY-GAUCHER Union de la gauche Yonne - Thorigny-sur-Oreuse Not contacted No
Serge REVEL Union de la gauche Isère - Chartreuse-Guiers Not contacted No
Jean-Claude RENAUX Union de la gauche Somme - Amiens-3 Not contacted Elected No
Martine RENAUT Union de la gauche Sarthe - Changé Not contacted Finalist No
Fernand RENAULT Union de la gauche Saône-et-Loire - Saint-Remy Not contacted Elected No
Marie-Noëlle RENAULT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Châteaugiron Pending Finalist No
Christine RENAUDIN-JACQUES Union de la gauche Côte-d'Or - Talant Not contacted Elected No
Fabienne REINBOLT Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Pays de Briey Not contacted No
Eugène REINBERGER Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Ouzom, Gave et Rives du Neez Not contacted No
Didier REGNIER Union de la gauche Seine-Maritime - Eu Not contacted Elected No
Henri REDIER DE LA VILLATTE Union de la gauche Ain - Gex Not contacted No
Alfred RECOURS Union de la gauche Eure - Conches-en-Ouche Not contacted Elected No
Jean-Luc RECHER Union de la gauche Eure - Gaillon Not contacted Elected No
Flavie REBOTIER Union de la gauche Isère - Le Moyen Grésivaudan Not contacted Elected No
Azide RAZACK Union de la gauche Oise - Montataire Not contacted No
Frédéric RAYS Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Aubagne Not contacted Finalist No
Jacques RAYNAUD Union de la gauche Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted Elected No
Patrick RAYNAUD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted Elected No
Béatrice RAYMOND Union de la gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted Finalist No
Marjolaine RAUZE Union de la gauche Essonne - Sainte-Geneviève-des-Bois Not contacted Elected No
Christiane RAULIN Union de la gauche Mayenne - Ernée Not contacted No
Gérard RATYNSKA Union de la gauche Pas-de-Calais - Berck Not contacted No
Céline RAMSTEIN Union de la gauche Essonne - Gif-sur-Yvette Signed Finalist No
Cécile RAMOS Union de la gauche Haute-Garonne - Toulouse-10 Not contacted Finalist No
Didier RAMBAUD Union de la gauche Isère - Le Grand Lemps Not contacted Elected No
Madeleine RAILLARD Union de la gauche Yonne - Saint-Florentin Not contacted No
Stéphane RAFFALLI Union de la gauche Essonne - Ris-Orangis Pending Elected No
Jacques RABUT Union de la gauche Ain - Hauteville-Lompnes Not contacted No
Philippe RABIER Union de la gauche Loiret - Orléans-1 Not contacted Finalist No
Tahar RAAF Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Finalist No
Christian QUINTON Union de la gauche Mayenne - Ernée Not contacted No
Maurice QUINKAL Union de la gauche Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted Finalist No
Catherine QUIGNON Union de la gauche Somme - Roye Not contacted Elected No
Laure QUIGNARD Union de la gauche Isère - Oisans-Romanche Not contacted Elected No
Bruno QUESTEL Union de la gauche Eure - Bourgtheroulde-Infreville Not contacted Elected No
Virginie QUENEZ Union de la gauche Pas-de-Calais - Calais-1 Not contacted No
Marie-Hélène PUIFFE Union de la gauche Indre-et-Loire - Saint-Cyr-sur-Loire Not contacted Finalist No
Edith PUGNET Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted Elected No
Katia PUAUD-NOYER Union de la gauche Charente-Maritime - Pons Not contacted No
Muriel PRUVOT Union de la gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Elected No
Magaly PROUST Union de la gauche Deux-Sèvres - Parthenay Not contacted No
Pierre-Alexandre PRIVOLT Union de la gauche Côte-d'Or - Nuits-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Stéphanie PRIOU Union de la gauche Oise - Beauvais-1 Not contacted No
Lionel PREVOST Union de la gauche Eure - Bernay Not contacted Finalist No
Lysiane PREVOST Union de la gauche Pas-de-Calais - Avesnes-Le-Comte Not contacted Finalist No
Pascal PRAS Union de la gauche Loire-Atlantique - Saint-Brevin-les-Pins Pending Finalist No
Magdeleine PRADERE Union de la gauche Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted Elected No
Aurélie POYAU Union de la gauche Hautes-Alpes - Briançon-2 Not contacted Elected No
Jean-Paul POUZADOUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Georges-de-Mons Not contacted Finalist No
Alexandre POURCHON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Elected No
Charles POUPLIN Union de la gauche Oise - Estrées-Saint-Denis Not contacted No
Jean-Clovis POUNGUI Union de la gauche Sarthe - La Ferté-Bernard Not contacted No
Monique POUILLE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cournon-d'Auvergne Not contacted Elected No
Anne-Céline POUGET-ROCHARD Union de la gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted Finalist No
Grégoire POTTON Union de la gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-1 Not contacted Finalist No
Marie-Jeanne POTIN Union de la gauche Aisne - Fère-en-Tardenois Not contacted No
Michel POTELET Union de la gauche Aisne - Ribemont Not contacted Elected No
Colette POPARD Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Elected No
Nadine PONS Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Côte Sableuse Not contacted No
Patrick POLVERELLI Union de la gauche Essonne - Mennecy Pending Finalist No
Gilbert POIROT Union de la gauche Moselle - Sarralbe Not contacted No
Bernadette POIRAT Union de la gauche Vosges - Bruyères Not contacted Elected No
Donatelle POINTEREAU Union de la gauche Vendée - Les Sables-d'Olonne Not contacted No
Mickaël POILLION Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Finalist No
Christelle POETTE Union de la gauche Aisne - Marle Not contacted Finalist No
Pierre PLUCHOT Union de la gauche Ardèche - Guilherand-Granges Not contacted No
Stéphanie PLOUCHART Union de la gauche Sarthe - Loué Not contacted No
Mélanie PLAZANET Union de la gauche Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted Finalist No
André PITOU Union de la gauche Yonne - Thorigny-sur-Oreuse Not contacted No
Anthony PITALIER Union de la gauche Vendée - Les Sables-d'Olonne Not contacted No
Dominique PIRIO Union de la gauche Morbihan - Vannes -2 Not contacted Finalist No
Sophie PIQUEMAL Union de la gauche Gironde - Les Landes des Graves Not contacted Elected No
Jean-Louis PIOT Union de la gauche Somme - Amiens-4 Not contacted Elected No
Roseline PINEL Union de la gauche Oise - Grandvilliers Not contacted No
Didier PINEAU Union de la gauche Vienne - Châtellerault-2 Not contacted No
Patrice PINEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Thouars Not contacted Finalist No
Erik PILARDEAU Union de la gauche Ardennes - Bogny-sur-Meuse Not contacted Elected No
Pascal PIGOT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les-Martres-de-Veyre Not contacted Elected No
Nathalie PIGAMO Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-11 Not contacted No
Pierre PIENIEK Union de la gauche Drôme - Romans-sur-Isère Not contacted Elected No
Christian PIÉLOT Union de la gauche Calvados - Troarn Not contacted Elected No
Catherine PIDOUX Union de la gauche Ain - Ambérieu-en-Bugey Not contacted No
Serge PICHOT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Gerzat Not contacted Elected No
Jacques PICARD Union de la gauche Essonne - Corbeil-Essonnes Pending No
Jean-Christophe PICARD Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-2 Not contacted No
Vanessa PICARD Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-4 Not contacted Finalist No
Jean-Yves PIAN Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-4 Not contacted Finalist No
Olivier PEVERELLI Union de la gauche Ardèche - Le Teil Not contacted Elected No
André PEULET Union de la gauche Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted Elected No
Frédéric PETITTA Union de la gauche Essonne - Sainte-Geneviève-des-Bois Pending Elected No
Jean PETITPRETRE Union de la gauche Indre - Ardentes Not contacted Elected No
Bertrand PETIT Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Omer Not contacted Elected No
Daniel PETIT Union de la gauche Maine-et-Loire - Beaupréau Not contacted No
Denis PETIT Union de la gauche Charente-Maritime - Marans Not contacted Elected No
Elisabeth PETIT Union de la gauche Seine-Maritime - Yvetot Not contacted Finalist No
Jacques PERSYN Union de la gauche Charente - Touvre-et-Braconne Not contacted Elected No
Sandrine PERRIN Union de la gauche Yonne - Auxerre-2 Not contacted No
Pascale PERRAUDIN Union de la gauche Eure - Brionne Not contacted No
Michel PEROCHE Union de la gauche Côtes-d'Armor - Perros-Guirec Not contacted Finalist No
Christophe PERNY Union de la gauche Jura - Lons-le-Saunier 2 Pending Finalist No
Sandra PEREIRA Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-1 Not contacted Finalist No
Michel PENHOUËT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Saint-Malo-2 Pending Finalist No
Eric PELTANCHE Union de la gauche Vendée - Chantonnay Not contacted No
Michel PELIEU Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Neste, Aure et Louron Not contacted Elected No
Jacqueline PEDOYA Union de la gauche Sarthe - Le Mans-5 Not contacted Elected No
Jean-Christian PEDEBOY Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Elected No
Pascal PAYEN Union de la gauche Isère - La Tour-du-Pin Not contacted No
Benoît PAYAN Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted Elected No
Michel PAVON Union de la gauche Isère - Vienne-2 Not contacted No
Marie-Françoise PAUTRAS Union de la gauche Aube - Troyes-3 Not contacted No
Nicole PAULO Union de la gauche Lot - Figeac-2 Not contacted Elected No
Eliane PAULIN Union de la gauche Doubs - Besançon-3 Not contacted Finalist No
Gérard PAUL Union de la gauche Gers - L'Isle-Jourdain Not contacted Finalist No
Cécile PATRIARCA Union de la gauche Ain - Replonges Not contacted No
Francine PATOUX Union de la gauche Oise - Chaumont-en-Vexin Not contacted No
Stéphanie PATERNOTTE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marc PASQUET Union de la gauche Essonne - Draveil Pending Finalist No
Alain PASQUER Union de la gauche Indre - Le Blanc Not contacted Finalist No
Bertrand PASCIUTO Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cournon-d'Auvergne Not contacted Elected No
Guy PARIS Union de la gauche Yonne - Auxerre-1 Not contacted Finalist No
Marie-Claire PANABIERES Union de la gauche Ain - Ceyzériat Not contacted Finalist No
Dominique PALIX Union de la gauche Ardèche - Le Pouzin Not contacted Elected No
Wilfrid PAILHES Union de la gauche Drôme - Valence-1 Not contacted Finalist No
Mokrane OUKHEMANOU Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-1 Not contacted Finalist No
Angela OSTER Union de la gauche Oise - Thourotte Not contacted No
Philippe ORMECHE Union de la gauche Charente - Charente-Champagne Not contacted No
Christine ORAIN GROVALET Union de la gauche Côtes-d'Armor - Ploufragan Not contacted Elected No
Patrick OLOMBEL Union de la gauche Hérault - Mèze Not contacted No
Jean-Pierre OLIVIER Union de la gauche Mayenne - Meslay-du-Maine Not contacted No
René OLIVE Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Les Aspres Not contacted Elected No
Yannick OHANESSIAN Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Florence OGER-LEFEVRE Union de la gauche Oise - Nogent-sur-Oise Not contacted No
Cécile NSOGA Union de la gauche Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted No
Bérengère NOGUIER Union de la gauche Gard - Uzès Not contacted Elected No
Stéphanie NOC-CHAPUT Union de la gauche Indre - Neuvy-Saint-Sépulchre Not contacted No
Mai-Anh NGO Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-2 Not contacted No
Michel NEVEU Union de la gauche Mayenne - Villaines-la-Juhel Not contacted No
Isabelle NEHDI Union de la gauche Territoire de Belfort - Bavilliers Not contacted Finalist No
Hakima NECIB Union de la gauche Isère - Grenoble-1 Not contacted Finalist No
Emmeline NDONGUE-JOUANIN Union de la gauche Cher - Saint-Doulchard Not contacted Finalist No
Nadine NAZZI Union de la gauche Var - Ollioules Not contacted No
Brigitte NAVARRO-LAFON Union de la gauche Hérault - Mèze Not contacted No
Robert NATALE Union de la gauche Territoire de Belfort - Delle Not contacted Finalist No
Hourdia NAROUN Union de la gauche Eure - Evreux-1 Not contacted Finalist No
Évelyne NACHEL Union de la gauche Pas-de-Calais - Liévin Not contacted Elected No
Daniel MOUSSET Union de la gauche Eure - Les Andelys Not contacted No
Armelle MOUSSE Union de la gauche Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted Finalist No
Chantal MOUNY Union de la gauche Aisne - Vic-sur-Aisne Not contacted No
Patrick MOUGE Union de la gauche Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Pending Finalist No
Michèle MOTEL Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Guichen Not contacted Elected No
Joël MORIN Union de la gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted Finalist No
Guy MORENO Union de la gauche Gironde - L'Entre-Deux-Mers Not contacted Elected No
Karine MOREIRA Union de la gauche Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Roger MORAZIN Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Guichen Not contacted Elected No
Jean-Pierre MONTAUBAN Union de la gauche Charente - Charente-Bonnieure Not contacted No
Christian MONFERRINI Union de la gauche Bouches-du-Rhône - La Ciotat Not contacted No
Florent MONEYRON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Lezoux Not contacted Elected No
Dominique MOLLE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted Finalist No
Serge MOELO Union de la gauche Morbihan - Gourin Not contacted No
Barbara MLYNARCZYK Union de la gauche Oise - Montataire Not contacted No
Dany MINEL Union de la gauche Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted Finalist No
Alain MILLOT Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-2 Not contacted Elected No
Bernard MILLET Union de la gauche Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted Elected No
Sabine MILLE Union de la gauche Pas-de-Calais - Calais-3 Not contacted No
Jacques MIKULOVIC Union de la gauche Charente - Charente-Sud Not contacted Finalist No
Philippe MIGNOT Union de la gauche Isère - Roussillon Not contacted No
Bernard MICHON Union de la gauche Isère - Le Moyen Grésivaudan Not contacted Elected No
Dominique MICHEL Union de la gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted Elected No
Philippe MICHAUD Union de la gauche Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Finalist No
Jean-Pierre MEYER Union de la gauche Var - Ollioules Not contacted No
Valérie MEYER Union de la gauche Territoire de Belfort - Châtenois-les-Forges Not contacted Finalist No
Catherine MEULIEN Union de la gauche Eure - Gaillon Not contacted Elected No
Jean-Luc MESSAGUE Union de la gauche Mayenne - Evron Not contacted No
Karine MESSAGER Union de la gauche Somme - Amiens-7 Not contacted No
Philippe MESLAY Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plancoët Not contacted Finalist No
Ingrid MERLIN Union de la gauche Côte-d'Or - Fontaine-lès-Dijon Not contacted Finalist No
Claude MERCIER Union de la gauche Ain - Nantua Not contacted No
Claude MERCIER Union de la gauche Doubs - Besançon-3 Not contacted Finalist No
Valérie MENN Union de la gauche Oise - Clermont Not contacted Finalist No
Carine MÉNAGE Union de la gauche Sarthe - Le Lude Not contacted Finalist No
Angelique MELLITI Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Tremblay-en-France Not contacted No
Rachel MAZUIR Union de la gauche Ain - Ceyzériat Not contacted Finalist No
Jean-Claude MAZIN Union de la gauche Deux-Sèvres - Celles-sur-Belle Not contacted Elected No
Jacqueline MAZERON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Georges-de-Mons Not contacted Finalist No
Stéphane MAZARS Union de la gauche Aveyron - Vallon Not contacted Elected No
Jean-François MAYER Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Yoann MATOT Union de la gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted Finalist No
Claudile MATHIEU Union de la gauche Aisne - Vervins Not contacted No
Pascale MATHIAULT Union de la gauche Oise - Senlis Not contacted No
Daniel MATERGIA Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Pays de Briey Not contacted No
Jean-Louis MATEOS Union de la gauche Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Finalist No
Laure MASSON Union de la gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted Finalist No
Jeanine MARY Union de la gauche Yvelines - Trappes Not contacted Finalist No
Christophe MARTINS Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted Elected No
Christophe MARTINET Union de la gauche Seine-et-Marne - Nangis Not contacted Finalist No
Françoise MARTIN Union de la gauche Nord - Villeneuve d'Ascq Not contacted Elected No
Françoise MARTIN Union de la gauche Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Jocelyne MARTIN Union de la gauche Maine-et-Loire - Doué-la-Fontaine Not contacted Elected No
Sarah MARTIN Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted No
Catherine MARLAS Union de la gauche Lot - Marches du Sud-Quercy Not contacted Elected No
Jacques MARKARIAN Union de la gauche Cantal - Naucelles Not contacted Finalist No
Cyril MARION Union de la gauche Isère - L'Isle-d'Abeau Not contacted No
Anne MARICOT Union de la gauche Aisne - Essômes-sur-Marne Not contacted Elected No
Fabienne MARCHIONNI Union de la gauche Aisne - Chauny Not contacted Elected No
Christophe MARCHAND Union de la gauche Morbihan - Pontivy Not contacted Finalist No
Eric MARCHAND Union de la gauche Sarthe - Le Mans-2 Not contacted Elected No
Hélène MARCHAND Union de la gauche Isère - Charvieu-Chavagneux Not contacted No
Nathalie MARCHAND Union de la gauche Somme - Amiens-4 Not contacted Elected No
Anne MANSOURET Union de la gauche Eure - Evreux-3 Not contacted No
Didier MANIER Union de la gauche Nord - Villeneuve d'Ascq Not contacted Elected No
François MANABLE Union de la gauche Somme - Corbie Not contacted Finalist No
Martine MALTERRE-PUYFOULHOUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Billom Not contacted No
Line MALRIC Union de la gauche Haute-Garonne - Blagnac Not contacted Elected No
Jean-Louis MALASSENET Union de la gauche Mayenne - Bonchamp-lès-Laval Not contacted Finalist No
Sylvie MAISONNET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted Elected No
Jean-François MAISON Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted Finalist No
Norbert MAIRE Union de la gauche Jura - Arbois Pending Finalist No
Frédéric MAGUIN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted Elected No
Céline MAGLICA Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-6 Not contacted Elected No
Jean-Loup MACÉ Union de la gauche Isère - Grenoble-4 Not contacted Elected No
Amanda LYSCENCZUK Union de la gauche Seine-Maritime - Le Mesnil-Esnard Not contacted No
Viviane LUTZ EPOUSE FERRARI Union de la gauche Jura - Lons-le-Saunier 2 Pending Finalist No
Marc LUSIGNAN Union de la gauche Gironde - Andernos-les-Bains Not contacted Finalist No
Marie-Laurence LUMINEAU-VOLERIT Union de la gauche Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Liliane LUCCHESI Union de la gauche Doubs - Pontarlier Not contacted No
Christophe LUCAND Union de la gauche Côte-d'Or - Longvic Not contacted Elected No
Daniel LUBRANESKI Union de la gauche Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Yvan LUBRANESKI Union de la gauche Essonne - Gif-sur-Yvette Signed Finalist No
Stéphanie LOZANO Union de la gauche Oise - Pont-Sainte-Maxence Not contacted No
Jean-François LOVISOLO Union de la gauche Vaucluse - Pertuis Not contacted Elected No
Christine LOUVEL Union de la gauche Saône-et-Loire - Saint-Remy Not contacted Elected No
Mireille LOUIS Union de la gauche Ain - Vonnas Not contacted Elected No
Isabelle LOUBRADOU Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Elected No
Dominique LOTTE Union de la gauche Saône-et-Loire - Gueugnon Not contacted Elected No
Francine LOSBAR Union de la gauche Seine-et-Marne - Mitry-Mory Not contacted No
Hélène LORME Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted Elected No
Sophie LORENZI Union de la gauche Loiret - Orléans-1 Not contacted Finalist No
Laetitia LONJARD Union de la gauche Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Finalist No
Pierre-Yves LOMBARD Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-4 Not contacted Finalist No
Alain LOGNON Union de la gauche Allier - Dompierre-sur-Besbre Not contacted Elected No
René LOGNON Union de la gauche Somme - Flixecourt Not contacted Elected No
Carméla LO CURTO-CINO Union de la gauche Isère - Vienne-1 Not contacted Elected No
Guillaume LISSY Union de la gauche Isère - Fontaine-Seyssinet Not contacted Elected No
Denis LINGLIN Union de la gauche Ain - Thoiry Not contacted No
Michel LHOMER Union de la gauche Orne - Domfront Not contacted No
Annie LEVY-MOZZICONACCI Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-12 Not contacted No
Alain LEVRAULT Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Côte Sableuse Not contacted No
Isabelle LEVEQUE Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-3 Not contacted No
Isabelle LEVENT Union de la gauche Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted Elected No
Frédéric LEVEILLÉ Union de la gauche Orne - Argentan-1 Not contacted Elected No
Marcel LEVAILLANT Union de la gauche Pas-de-Calais - Calais-3 Not contacted No
Marc LETIENT Union de la gauche Var - La Crau Not contacted No
Alain LETAILLEUR Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-3 Not contacted No
Corinne LEROY-BUREL Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted Finalist No
Bruno LEROY Union de la gauche Vendée - Saint-Jean-de-Monts Not contacted No
Dominique LEQUILERIER-MALLET Union de la gauche Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Marion LEPRESLE Union de la gauche Somme - Amiens-3 Not contacted Elected No
Christophe LÉONARD Union de la gauche Ardennes - Charleville-Mézières-3 Not contacted Finalist No
Virginie LEONARD Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-3 Not contacted Finalist No
Stéphane LENFANT Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Châteaugiron Pending Finalist No
Florent LEMONT Union de la gauche Gard - Villeneuve-lès-Avignon Not contacted No
Elisabeth LEMONON Union de la gauche Saône-et-Loire - Cluny Not contacted Elected No
Jacques LEMERLE Union de la gauche Morbihan - Hennebont Not contacted Finalist No
Christine LEHMANN-COURCY Union de la gauche Yonne - Auxerre-1 Not contacted Finalist No
Djamal LEGHMIZI Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Finalist No
Janick LEGER Union de la gauche Eure - Val-de-Reuil Not contacted Elected No
Jean-Luc LEGER Union de la gauche Creuse - Felletin Not contacted Elected No
Florence LEGENDRE Union de la gauche Seine-Maritime - Gournay-en-Bray Not contacted No
Gaby LEFEBVRE Union de la gauche Eure - Bourgtheroulde-Infreville Not contacted Elected No
Chantal LEDUC-BOUCHAUD Union de la gauche Loire-Atlantique - Saint-Brevin-les-Pins Pending Finalist No
Yannick LEDROIT Union de la gauche Mayenne - Château-Gontier Not contacted Finalist No
Michèle LECESNE Union de la gauche Eure - Pont-de-l'Arche Not contacted No
Francis LEC Union de la gauche Somme - Amiens-2 Not contacted Elected No
Jean-Jacques LEBRETON Union de la gauche Eure - Le Neubourg Not contacted No
Martine LEBLANC Union de la gauche Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Finalist No
Pascaline LEBLANC Union de la gauche Mayenne - Mayenne Not contacted Finalist No
Stéphanie LEBEE-DELATTRE Union de la gauche Aisne - Soissons-1 Not contacted Finalist No
Pierre-Marie LEBEE Union de la gauche Aisne - Guignicourt Not contacted Finalist No
Marie LE VERN Union de la gauche Seine-Maritime - Eu Not contacted Elected No
Loïc LE TRIONNAIRE Union de la gauche Morbihan - Vannes -2 Not contacted Finalist No
Gaëlle LE STRADIC Union de la gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted Elected No
Guy LE PROVOST Union de la gauche Aisne - Vervins Not contacted No
Patrice LE PENHUIZIC Union de la gauche Morbihan - Questembert Not contacted Finalist No
Nicole LE PEIH Union de la gauche Morbihan - Pontivy Not contacted Finalist No
Martine LE MORVAN Union de la gauche Côtes-d'Armor - Paimpol Not contacted Finalist No
Marc LE GAL Union de la gauche Morbihan - Vannes -1 Not contacted Finalist No
Géraldine LE COZ Union de la gauche Maine-et-Loire - Saumur Not contacted Finalist No
Camille LE BRIS Union de la gauche Hauts-de-Seine - Antony Not contacted No
Claudine LE BASTARD Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plestin-les-Grèves Not contacted Elected No
Maryse LAVIE-CAMBOT Union de la gauche Charente - Val de Tardoire Not contacted Elected No
Liliane LAVAUX Union de la gauche Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Dominique LAVALETTE Union de la gauche Oise - Creil Not contacted Elected No
Xavier LAUTIER Union de la gauche Ardèche - Annonay 1 Not contacted Finalist No
Christine LAURENT Union de la gauche Nord - Valenciennes Not contacted No
Michèle LAURENT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Ambert Pending No
Valérie LAURENT Union de la gauche Var - Vidauban Not contacted No
Catherine LAUR Union de la gauche Aveyron - Tarn et Causses Not contacted Finalist No
Jean-André LASSERRE Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted Finalist No
Marie-France LASFARGUES Union de la gauche Essonne - Mennecy Pending Finalist No
Florence LAROCHE Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Elected No
Guy LARMANJAT Union de la gauche Ain - Bellegarde-sur-Valserine Not contacted Elected No
Agnès LARGILLET Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Bondeville Not contacted Elected No
Roger LARGEAUD Union de la gauche Deux-Sèvres - Saint-Maixent-l'Ecole Not contacted Finalist No
Jacky LAPLACE Union de la gauche Seine-et-Marne - Melun Not contacted No
Michel LAO Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-12 Not contacted No
Jean-Luc LANOUILH Union de la gauche Aisne - Chauny Not contacted Elected No
Dominique LANGLAIS Union de la gauche Vienne - Châtellerault-1 Not contacted No
Fabienne LANGIN Union de la gauche Hérault - Béziers-3 Not contacted Finalist No
Danielle LANGE-MALLET Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-3 Not contacted Finalist No
Philippe LANDURÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted Finalist No
Claudie LANDELLE-BANEVITCH Union de la gauche Maine-et-Loire - Tiercé Not contacted No
Jean-Pierre LAMBERTIN Union de la gauche Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
Anne LAMBERT Union de la gauche Ardennes - Charleville-Mézières-3 Not contacted Finalist No
Florence LAMAZE Union de la gauche Vosges - Neufchâteau Not contacted No
Brigitte LAMARRE Union de la gauche Somme - Abbeville-1 Not contacted Finalist No
Denis LAMARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Pierre-de-Bresse Not contacted Finalist No
Catherine LALANNE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Ouzom, Gave et Rives du Neez Not contacted No
Fabienne LALANCE Union de la gauche Ain - Meximieux Not contacted No
Rabah LAÏCHOUR Union de la gauche Deux-Sèvres - Frontenay-Rohan-Rohan Not contacted Elected No
Yves LAHOUN Union de la gauche Landes - Orthe et Arrigans Not contacted Elected No
Guy LAFITE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted Finalist No
Jean-Jacques LADET Union de la gauche Loire - Roanne-1 Not contacted Elected No
Guillaume LACROIX Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-1 Not contacted Finalist No
Nathalie LACROIX Union de la gauche Charente - Cognac-1 Not contacted Finalist No
Valérie LABARRE Union de la gauche Aube - Troyes-1 Not contacted No
Christiane L'HÉRONDELLE Union de la gauche Vendée - Saint-Jean-de-Monts Not contacted No
Vincent KREMER-GENIN Union de la gauche Orne - Bagnoles-de-l'Orne Not contacted No
Aline KPAKPA Union de la gauche Yonne - Sens-2 Not contacted No
Ghislaine KOUNOWSKI Union de la gauche Loiret - Orléans-2 Not contacted Finalist No
Fatoumata KOITA Union de la gauche Essonne - Evry Pending Elected No
Nathalie KOENDERS Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-2 Not contacted Elected No
Olivier KLEIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted Finalist No
Patrice KERVAON Union de la gauche Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted Elected No
Victor KERRIGUY Union de la gauche Charente - Angoulême-3 Not contacted No
Bertrand KERN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Elected No
Stéphanie KERBARH Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted No
Chantal KEHRIG COTTENCON Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted Elected No
Taoufik KASMI Union de la gauche Bas-Rhin - Haguenau Not contacted No
Fawaz KARIMET Union de la gauche Aisne - Laon-1 Not contacted Elected No
Marie-Christine KADLER Union de la gauche Vaucluse - Apt Not contacted Finalist No
Nathalie JUNIN Union de la gauche Gironde - L'Estuaire Not contacted Finalist No
Chantal JOURDAN Union de la gauche Orne - Domfront Not contacted No
Willy JOURDAIN Union de la gauche Sarthe - Ecommoy Not contacted No
Pascale JOUARON Union de la gauche Charente - Charente-Bonnieure Not contacted No
Abraham JOHNSON Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted Elected No
Monique JOHNSON Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-1 Not contacted Finalist No
Aline JEUDI Union de la gauche Allier - Gannat Not contacted Finalist No
Bertrand JENIN Union de la gauche Ardennes - Château-Porcien Not contacted No
Brigitte JEANVOINE Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted Elected No
Eric JEANSANNETAS Union de la gauche Creuse - Guéret 2 Not contacted Elected No
Patrick JEANNE Union de la gauche Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Finalist No
Elodie JAUNEAU Union de la gauche Essonne - Yerres Pending Finalist No
Martine JARDINÉ Union de la gauche Gironde - Villenave-d'Ornon Not contacted Elected No
Sibylle JANNEKEYN Union de la gauche Gard - Nîmes-3 Not contacted No
Christelle JANNEAU Union de la gauche Maine-et-Loire - Chalonnes-sur-Loire Not contacted Finalist No
Daniel JAMOIS Union de la gauche Mayenne - Azé Not contacted No
Armel JALU Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Montauban-de-Bretagne Not contacted Finalist No
David JACQUET Union de la gauche Loiret - Meung-sur-Loire Not contacted No
Richard JACQUET Union de la gauche Eure - Pont-de-l'Arche Not contacted No
Jean-Claude JABLONSKI Union de la gauche Ardennes - Sedan-1 Not contacted No
Samia JABER Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending Elected No
Marie-Christine HYVERNAT Union de la gauche Ain - Châtillon-sur-Chalaronne Not contacted No
Françoise HUYGHE Union de la gauche Eure - Le Neubourg Not contacted No
Sandrine HUREL Union de la gauche Seine-Maritime - Dieppe-2 Not contacted No
Danielle HURÉ Union de la gauche Loiret - Lorris Not contacted No
Olivier HUNAULT Union de la gauche Maine-et-Loire - Tiercé Not contacted No
Joëlle HUILLIER Union de la gauche Isère - L'Isle-d'Abeau Not contacted No
Claudine HUGUENOT Union de la gauche Yonne - Sens-1 Not contacted No
Monique HUCORNE Union de la gauche Ardennes - Sedan-1 Not contacted No
Laurent HUBERT Union de la gauche Sarthe - La Flèche Not contacted Elected No
Sylvie HOUSSIN Union de la gauche Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Florence HOUSIEAUX Union de la gauche Oise - Nanteuil-le-Haudouin Not contacted No
Marie-Neige HOUCHARD Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-1 Not contacted Finalist No
Jacques HOJLO Union de la gauche Yonne - Auxerre-2 Not contacted No
Didier HOELTGEN Union de la gauche Essonne - Vigneux-sur-Seine Pending Finalist No
Sandrine HILY Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Elected No
Catherine HERVIEU Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-1 Not contacted Finalist No
Christine HERVÉ Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Saint-Malo-2 Not contacted Finalist No
Élodie HÉREN Union de la gauche Somme - Corbie Not contacted Finalist No
Pascal HENRIAT Union de la gauche Yonne - Auxerre-4 Not contacted Elected No
Jean-Christophe HENRARD Union de la gauche Côte-d'Or - Fontaine-lès-Dijon Not contacted Finalist No
Françoise HENAULT-GUERRAND Union de la gauche Yonne - Joux-la-Ville Not contacted No
Lori HELLOCO Union de la gauche Orne - Flers-1 Not contacted Elected No
Bruno HELIN Union de la gauche Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted Elected No
Fabienne HEILBRONN Union de la gauche Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted Finalist No
Sandrine HEDEL Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Le Blanc-Mesnil Not contacted No
Dénia HAZHAZ Union de la gauche Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Elected No
Ghislaine HAYE Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted Finalist No
Jean HAVAS Union de la gauche Sarthe - Mamers Not contacted No
Kamel HASSOUN Union de la gauche Ain - Nantua Not contacted No
Stéphanie HARKANE Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Aubagne Not contacted Finalist No
Mathieu HANOTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Pending Elected No
Patricia HANNON Union de la gauche Loir-et-Cher - Chambord Not contacted Elected No
Annie HANACHI Union de la gauche Orne - Magny-le-Désert Not contacted Finalist No
Boukil HAMRIA Union de la gauche Tarn - Castres-1 Not contacted No
Nadia HAMOUDI Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-3 Not contacted Finalist No
Fabienne HALOUI Union de la gauche Vaucluse - Orange Not contacted No
Marie-Claire HAKI Union de la gauche Eure - Pont-Audemer Not contacted Elected No
Alain HAJJAJ Union de la gauche Yvelines - Trappes Not contacted Finalist No
Monique HADRBOLEC Union de la gauche Yonne - Auxerre-4 Not contacted Elected No
Haouaria HADJ-CHIKH Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-5 Not contacted Elected No
Fabienne GYSEL Union de la gauche Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Pending Finalist No
Béatrice GUYOT Union de la gauche Orne - Flers-1 Not contacted Elected No
Joëlle GUYARD Union de la gauche Yonne - Avallon Not contacted Finalist No
Pierre GUYARD Union de la gauche Essonne - Savigny-sur-Orge Not contacted No
Bernard GUIRAUD Union de la gauche Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted Finalist No
Daniel GUIRAUD Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted Elected No
Jacqueline GUIOT Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-3 Not contacted No
Janine GUINANDIE Union de la gauche Charente - Angoulême-3 Not contacted No
Claudine GUILLOU Union de la gauche Côtes-d'Armor - Callac Not contacted Elected No
Pascale GUILLON Union de la gauche Ain - Belley Not contacted Finalist No
Agnès GUILLEMOT Union de la gauche Creuse - Felletin Not contacted Elected No
Karine GUILLEMINOT Union de la gauche Drôme - Romans-sur-Isère Not contacted Elected No
Thierry GUILLAUMIN Union de la gauche Allier - Saint-Pourçain-sur-Sioule Not contacted Finalist No
Martine GUILLAS Union de la gauche Morbihan - Auray Not contacted Finalist No
Pascale GUILCHER Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plancoët Not contacted Finalist No
Monique GUIGON-BOULLOT Union de la gauche Lozère - Grandrieu Not contacted Finalist No
Annie-Claude GUIET Union de la gauche Charente-Maritime - Jonzac Not contacted No
Daniel GUHERY Union de la gauche Mayenne - Saint-Berthevin Not contacted No
Florence GUESDON Union de la gauche Isère - Le Haut-Grésivaudan Not contacted Finalist No
Carole GUERE Union de la gauche Gironde - Mérignac-1 Not contacted Elected No
Claude GUELAUD Union de la gauche Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Finalist No
Madeleine GUÉE Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Montauban-de-Bretagne Not contacted Finalist No
Flora GRUAU Union de la gauche Mayenne - Saint-Berthevin Not contacted No
Barbara GROSS Union de la gauche Moselle - Sarralbe Not contacted No
Nadège GROSBOIS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Pending Elected No
Eliane GRELLETY Union de la gauche Vienne - Châtellerault-2 Not contacted No
Nadine GRELET-CERTENAIS Union de la gauche Sarthe - La Flèche Not contacted Elected No
Corinne GREGOIRE Union de la gauche Charente-Maritime - Chaniers Not contacted Elected No
Christophe GREFFET Union de la gauche Ain - Vonnas Not contacted Elected No
Marie-Lise GRAZIA Union de la gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted Finalist No
Anthony GRATACOS Union de la gauche Seine-et-Marne - Mitry-Mory Not contacted No
Jean-Pierre GRASSET Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Les Coteaux Not contacted Finalist No
Isabelle GRANGER Union de la gauche Oise - Estrées-Saint-Denis Not contacted No
Grégory GRANDJEAN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Lunéville-1 Not contacted Finalist No
Christian GRAGLIA Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-3 Not contacted Finalist No
Jean-Yves GOUTTEBEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Elected No
Philippe GOURLAY Union de la gauche Indre - Saint-Gaultier Not contacted No
Jean-Pierre GOULETTE Union de la gauche Vendée - Montaigu Not contacted No
Jackie GOULET Union de la gauche Maine-et-Loire - Saumur Not contacted Finalist No
Valérie GOUBY Union de la gauche Allier - Dompierre-sur-Besbre Not contacted Elected No
Pierre GOUBET Union de la gauche Ain - Miribel Not contacted Finalist No
Annie GOTTE Union de la gauche Côte-d'Or - Genlis Not contacted No
Christine GORRY-BARDOT Union de la gauche Deux-Sèvres - Thouars Not contacted Finalist No
José GONZALEZ Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montauban-2 Not contacted Elected No
Jean Dominique GONZALES Union de la gauche Aveyron - Millau-1 Not contacted Elected No
Christine GONNU Union de la gauche Ain - Villars-les-Dombes Not contacted No
Christel GOMBAUD Union de la gauche Charente - Cognac-2 Not contacted No
Eric GOLD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Maringues Not contacted Elected No
Fabienne GODICHAUD Union de la gauche Charente - La Couronne Not contacted Elected No
Denis GODEAU Union de la gauche Loiret - Lorris Not contacted No
Virginie GOBALOU Union de la gauche La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted Finalist No
Véronique GIULIVI Union de la gauche Isère - Chartreuse-Guiers Not contacted No
Dominique GIRON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les Monts du Livradois Not contacted Elected No
Amélie GIRERD Union de la gauche Isère - Tullins Not contacted Elected No
Serge GIORDANO Union de la gauche Alpes-Maritimes - Tourrette-Levens Not contacted No
Michel GINIÈS Union de la gauche Jura - Dole 2 Pending Elected No
Nelly GINESTET Union de la gauche Lot - Cahors-3 Not contacted Elected No
Violaine GILLET Union de la gauche Saône-et-Loire - Gergy Not contacted Elected No
Hervé GILLÉ Union de la gauche Gironde - Les Landes des Graves Not contacted Elected No
Véronique GILBERT Union de la gauche Deux-Sèvres - La Gâtine Not contacted Finalist No
Chantal GIEN Union de la gauche Saône-et-Loire - Gueugnon Not contacted Elected No
Jérôme GIBLIN Union de la gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Finalist No
Marie-Paule GHIGLIONE Union de la gauche Vaucluse - Cheval-Blanc Not contacted Finalist No
Barbara GHIGI Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Alain GESTAS Union de la gauche Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Dany GESNOT Union de la gauche Aube - Troyes-3 Not contacted No
André GERVAIS Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-6 Not contacted Elected No
Fabienne GERMERIE Union de la gauche Mayenne - Laval-3 Not contacted Elected No
Amandine GERMAIN Union de la gauche Isère - Grenoble-4 Not contacted Elected No
Françoise GERBIER Union de la gauche Isère - Saint-Martin-d'Hères Not contacted Elected No
Christophe GERAUX Union de la gauche Somme - Poix-de-Picardie Not contacted Finalist No
Xavier GERARD Union de la gauche Oise - Compiègne-1 Not contacted No
Isabelle GEORGEON Union de la gauche Mayenne - Villaines-la-Juhel Not contacted No
Bernard GENDRE Union de la gauche Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Elected No
Marema GAYE Union de la gauche Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Lionel GAY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted Elected No
Nicolas GAUTREAU Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Finalist No
Karine GAUTHIER Union de la gauche Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted Elected No
Jean-François GAUJOUR Union de la gauche Isère - Voiron Not contacted Finalist No
Andrée GAUDOIN Union de la gauche Mayenne - Loiron Not contacted Finalist No
Georges GAUBERT Union de la gauche Aveyron - Tarn et Causses Not contacted Finalist No
Brigitte GASSEAU Union de la gauche Orne - Argentan-1 Not contacted Elected No
Nicole GASPON Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Perpignan 1 Not contacted No
Philippe GARRIGUE Union de la gauche Gironde - La Presqu'île Not contacted Finalist No
Guillaume GAROT Union de la gauche Mayenne - Laval-3 Not contacted Elected No
Marie-Christine GARNIER Union de la gauche Côte-d'Or - Nuits-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Anne GARCIA Union de la gauche Tarn - Castres-1 Not contacted No
Nicolas GARCIA Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted Elected No
Pascal GARCIA Union de la gauche Isère - Grenoble-1 Not contacted Finalist No
Xavier GARCIA Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-7 Not contacted No
France GAMERRE Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Nicolas GAMACHE Union de la gauche Deux-Sèvres - La Gâtine Not contacted Finalist No
Charles GALVIN Union de la gauche Isère - Matheysine-Trièves Not contacted Finalist No
Sophie GALLAIS Union de la gauche Val-de-Marne - Maisons-Alfort Not contacted No
Khadra GAILLARD Union de la gauche Isère - Fontaine-Seyssinet Not contacted Elected No
Celline GACON Union de la gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-1 Not contacted Finalist No
Philippe GABORIAU Union de la gauche Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted Finalist No
Anne GABEN-TOUTANT Union de la gauche Aveyron - Vallon Not contacted Elected No
Michèle FUSELIER Union de la gauche Aisne - Château-Thierry Not contacted Elected No
Jérôme FURET Union de la gauche Oise - Crépy-en-Valois Not contacted Finalist No
Gérard FROMM Union de la gauche Hautes-Alpes - Briançon-2 Not contacted Elected No
Christine FROMAIGEAT Union de la gauche Vosges - Charmes Not contacted No
Stéphane FRIAUD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Riom Not contacted Finalist No
Florence FRERY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Finalist No
Martine FREDAIGUE-POUPON Union de la gauche Haute-Vienne - Bellac Not contacted Elected No
Thierry FRAU Union de la gauche Oise - Thourotte Not contacted No
Georges FOURRÉ Union de la gauche Aisne - Essômes-sur-Marne Not contacted Elected No
Christian FOURNIER Union de la gauche Allier - Cusset Not contacted Finalist No
Christian FOURNIER Union de la gauche Cantal - Mauriac Not contacted No
Emmanuel FOURNIER Union de la gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted Finalist No
Brigitte FOURNIÉ-TURQUIN Union de la gauche Aisne - Laon-2 Not contacted Elected No
André FOURCADE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted Elected No
Jean-Luc FONTERAY Union de la gauche Saône-et-Loire - Cluny Not contacted Elected No
Marie FONTENEAU Union de la gauche Vendée - Montaigu Not contacted No
Michel FONTAINE Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marc FOGNINI Union de la gauche Ain - Belley Not contacted Finalist No
Patricia FLOUEST Union de la gauche Loiret - Orléans-3 Not contacted No
Ronan FLEURY Union de la gauche Essonne - Evry Pending Elected No
Béatrice FLEURISSON Union de la gauche Orne - Bagnoles-de-l'Orne Not contacted No
Jeanne FILLOUX Union de la gauche Charente - Gond-Pontouvre Not contacted Elected No
Alain FILLOLA Union de la gauche Haute-Garonne - Toulouse-10 Not contacted Finalist No
François FIGUERAS Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Le Ribéral Not contacted No
Isabelle FICHET-BOYLE Union de la gauche Eure - Gisors Not contacted No
Laura FIAT Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-6 Not contacted Finalist No
Daniel FEURTEY Union de la gauche Territoire de Belfort - Bavilliers Pending Finalist No
Isabelle FERNANDEZ Union de la gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted Elected No
Rachida FERHAT Union de la gauche Essonne - Draveil Pending Finalist No
Jean-Laurent FÉLIZIA Union de la gauche Var - Vidauban Not contacted No
Claudine FEJEAN Union de la gauche Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted Elected No
Marie-Georges FAYN-DARGENTON Union de la gauche Indre - Le Blanc Not contacted Finalist No
Georges FAVERJON Union de la gauche Ain - Villars-les-Dombes Not contacted No
Bastien FAUDOT Union de la gauche Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending Elected No
Catherine FARGEOT Union de la gauche Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted Elected No
Hanane FAOUZI Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Drancy Not contacted No
Anne-Laure FABRE-NADLER Union de la gauche Gironde - Créon Not contacted Elected No
Thierry EVENO Union de la gauche Morbihan - Vannes -3 Not contacted Finalist No
Jocelyne EUVRARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Pierre-de-Bresse Not contacted Finalist No
Isabelle ESPINOSA Union de la gauche Tarn - Castres-3 Not contacted Elected No
Patrice ESPINOSA Union de la gauche Côte-d'Or - Genlis Not contacted No
Jeanne ESPINASSE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted Elected No
Bernard ESNAULT Union de la gauche Yonne - Migennes Not contacted No
Nicole ESBELIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Brassac-les-Mines Not contacted Elected No
Marjorie ENJELVIN Union de la gauche Gard - Saint-Gilles Not contacted Finalist No
Mélina ELSHOUD Union de la gauche Sarthe - Le Mans-2 Not contacted Elected No
Jean-Philippe ELIE Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 1 Not contacted Finalist No
Yasmina EL-FAQIR Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Hamid EL HASSOUNI Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Elected No
Martine EKOUE Union de la gauche Isère - La Tour-du-Pin Not contacted No
Eric EGLI Union de la gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted Finalist No
Wasil ECHCHENNA Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-3 Not contacted No
Kotte ECENARRO Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted Elected No
Bernadette EBODE ONDOBO Union de la gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted No
Jean-Luc DUTREIX Union de la gauche Indre-et-Loire - Tours-3 Not contacted Finalist No
Rachel DURQUETY Union de la gauche Landes - Orthe et Arrigans Not contacted Elected No
Odette DURIEZ Union de la gauche Pas-de-Calais - Douvrin Not contacted Elected No
Jeanine DUREPAIRE Union de la gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted Elected No
Bernard DURAND Union de la gauche Saône-et-Loire - Le Creusot-1 Not contacted Elected No
Philippe DUQUESNOY Union de la gauche Pas-de-Calais - Harnes Not contacted No
Caroline DUQUENNE-HORC Union de la gauche Oise - Noyon Not contacted Finalist No
Emmanuel DUPUIS Union de la gauche Loiret - Malesherbes Not contacted No
Karine DUPRAZ Union de la gauche Charente-Maritime - Marans Not contacted Elected No
Francis DUPOUEY Union de la gauche Gers - Mirande-Astarac Not contacted Elected No
Laurent DUPORGE Union de la gauche Pas-de-Calais - Liévin Not contacted Elected No
Marie-Lyse DUNION Union de la gauche Cantal - Naucelles Not contacted Finalist No
Brigitte DUMOULIN Union de la gauche Loire - Roanne-1 Not contacted Elected No
Jean-Claude DUMONT Union de la gauche Aisne - Vic-sur-Aisne Not contacted No
Laurent DUMAS Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Eloy-les-Mines Not contacted Elected No
Sébastien DUGLEUX Union de la gauche Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Finalist No
Denis DUCHAMP Union de la gauche Ardèche - Sarras Not contacted Elected No
Marie DUBUT Union de la gauche Oise - Grandvilliers Not contacted No
Magali DUBREUIL Union de la gauche Allier - Cusset Not contacted Finalist No
Annaïck DUBOS-OLIVIER Union de la gauche Morbihan - Vannes -3 Not contacted Finalist No
Sylvie DUBOIS Union de la gauche Ardèche - Le Teil Not contacted Elected No
Renaud DROUY Union de la gauche Ain - Châtillon-sur-Chalaronne Not contacted No
Jean-Paul DRAPIER Union de la gauche Saône-et-Loire - Digoin Not contacted Finalist No
Gérard DOZ Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Perpignan 1 Not contacted No
Jean-Paul DOUET Union de la gauche Oise - Nanteuil-le-Haudouin Not contacted No
Patrick DOUCEDE Union de la gauche Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted Finalist No
Marc DITLECADET Union de la gauche Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted Finalist No
Annick DISCHBEIN Union de la gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Pending Elected No
Eric DIOCHON Union de la gauche Ain - Replonges Not contacted No
Jean-Paul DICONNE Union de la gauche Saône-et-Loire - Gergy Not contacted Elected No
Hélène DIAN-LELOUP Union de la gauche Essonne - Ris-Orangis Pending Elected No
Joël DI FABIO Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Ustaritz-Vallées de Nive et Nivelle Not contacted No
Ginette DEVAUX Union de la gauche Aisne - Hirson Not contacted Finalist No
Jean-Louis DESTANS Union de la gauche Eure - Brionne Not contacted No
Karine DESMOULIN Union de la gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Evelyne DESMARAIS Union de la gauche Eure - Bourg-Achard Not contacted Finalist No
Guillaume DESHORS Union de la gauche Hauts-de-Seine - Levallois-Perret Not contacted No
Antoine DESFORGES Union de la gauche Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted Elected No
Marina DESCOTES-GALLI Union de la gauche Seine-et-Marne - Nangis Not contacted Finalist No
Jean-Christophe DESCIEUX Union de la gauche Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Elected No
Véronique DESCHAMPS Union de la gauche Loiret - Montargis Not contacted No
Olivier DESBORDES Union de la gauche Lot - Saint-Céré Not contacted Elected No
Yann DESAULTY Union de la gauche Pas-de-Calais - Avesnes-Le-Comte Not contacted Finalist No
Gautier DERONT-BOURDIN Union de la gauche Alpes-Maritimes - Valbonne Not contacted No
Farouk DERMOCH Union de la gauche Charente-Maritime - Pons Not contacted No
Jean-Pierre DEQUAIRE Union de la gauche Aisne - Fère-en-Tardenois Not contacted No
Blandine DENIS Union de la gauche Somme - Amiens-5 Not contacted Elected No
Frédérique DENIS Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Noisy-le-Grand Not contacted Elected No
Jean-Pierre DENIEUL Union de la gauche Charente - Jarnac Not contacted Finalist No
Alexa DEMOUGE Union de la gauche Territoire de Belfort - Delle Not contacted Finalist No
Gilles DEMERSSEMAN Union de la gauche Yonne - Cœur de Puisaye Not contacted No
Ludivine DEMACON Union de la gauche Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted No
Valérie DELVALLEZ Union de la gauche Pas-de-Calais - Harnes Not contacted No
Gérard DELORME Union de la gauche Yonne - Avallon Not contacted Finalist No
Pascal DELNEF Union de la gauche Somme - Roye Not contacted Elected No
Annie DELMOTTE Union de la gauche Yonne - Cœur de Puisaye Not contacted No
Michel DELMAS Union de la gauche Oise - Pont-Sainte-Maxence Not contacted No
Philippe DELIGNE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Finalist No
Thierry DELEROT Union de la gauche Aisne - Laon-2 Not contacted Elected No
Nathalie DELBART Union de la gauche Pas-de-Calais - Béthune Not contacted Elected No
Sylvie DELAUNE Union de la gauche Hauts-de-Seine - Châtenay-Malabry Not contacted No
Alain DELANNOY Union de la gauche Pas-de-Calais - Béthune Not contacted Elected No
Charly DELAMAIDE Union de la gauche Cantal - Aurillac-2 Not contacted Finalist No
Rose-France DELAIRE Union de la gauche Somme - Poix-de-Picardie Not contacted Finalist No
Anne-Claire DELAFONTAINE Union de la gauche Oise - Mouy Not contacted Finalist No
Julie DELABALLE Union de la gauche Isère - Bièvre Not contacted No
Jean-Marc DEJOUÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Ploufragan Not contacted Elected No
Patrick DEGUISE Union de la gauche Oise - Noyon Not contacted Finalist No
Dina DEFFAIRI-SAISSAC Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Ouen Not contacted Finalist No
Fabrice DECOUPIGNY Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Vincent DECORDE Union de la gauche Seine-Maritime - Le Mesnil-Esnard Not contacted No
Elisabeth DEBORDE Union de la gauche Alpes-Maritimes - Valbonne Not contacted No
Nadine DEAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted Elected No
Mercédès DE SOUSA Union de la gauche Isère - Roussillon Not contacted No
Hélène DE COMARMOND Union de la gauche Val-de-Marne - Cachan Not contacted Elected No
Martine DAY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bobigny Not contacted No
Hélène DAVIET Union de la gauche Allier - Saint-Pourçain-sur-Sioule Not contacted Finalist No
Jean-François DAURÉ Union de la gauche Charente - La Couronne Not contacted Elected No
Jean-Claude DAURAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Ambert Pending No
Yves DAUDIGNY Union de la gauche Aisne - Marle Not contacted Finalist No
Catherine DAUBAS Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Nive-Adour Not contacted No
Zohra DARRAS Union de la gauche Somme - Amiens-2 Not contacted Elected No
Jean-Marie DARMIAN Union de la gauche Gironde - Créon Not contacted Elected No
Monique DANION Union de la gauche Morbihan - Questembert Not contacted Finalist No
Pierre DANEL Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted Elected No
Béatrice DALMAZ Union de la gauche Ain - Lagnieu Not contacted No
Caroline DALET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Maringues Not contacted Elected No
Michel DAGBERT Union de la gauche Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted Elected No
Pierrette DAFFIX-RAY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Eloy-les-Mines Not contacted Elected No
Catherine CUZIN Union de la gauche Puy-de-Dôme - Aigueperse Not contacted Elected No
Laure CURVALE Union de la gauche Gironde - Pessac-2 Not contacted Elected No
Mireille CUNIOT-PONSARD Union de la gauche Essonne - Longjumeau Pending Finalist No
Elisabeth CROZET Union de la gauche Puy-de-Dôme - Le Sancy Not contacted Elected No
Mauricette CROUZET Union de la gauche Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted Finalist No
Moïsette CROSNIER Union de la gauche Loiret - Meung-sur-Loire Not contacted No
Christine CRIFO Union de la gauche Isère - Grenoble-2 Not contacted Elected No
Nicole CREUSOT Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted Elected No
Emmanuelle CREPIEUX Union de la gauche Gard - Bagnols-sur-Cèze Not contacted No
Guillaume COUTEY Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Bondeville Not contacted Elected No
Nathalie COUTENET Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted No
Françoise COURTINE Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-1 Not contacted Finalist No
Renée COURTEL Union de la gauche Morbihan - Gourin Not contacted No
Anne-Françoise COURTEILLE Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted Elected No
Grégory COURTAS Union de la gauche Essonne - Etampes Not contacted No
Marie-Agnès COURROY Union de la gauche Loiret - Fleury-les-Aubrais Not contacted Elected No
Francis COUREL Union de la gauche Eure - Pont-Audemer Not contacted Elected No
Lydie COUPRI Union de la gauche Maine-et-Loire - Saint-Macaire-en-Mauges Not contacted Finalist No
Jean-Luc COUPAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Les Monts du Livradois Not contacted Elected No
Alain COTTALORDA Union de la gauche Isère - Bourgoin-Jallieu Not contacted No
Robert COTTA Union de la gauche Ardèche - Le Pouzin Not contacted Elected No
Maria COTORA Union de la gauche Hauts-de-Seine - Courbevoie 1 Not contacted Finalist No
Jean-Pierre COT Union de la gauche Gers - Val-De-Save Not contacted Elected No
Josiane COSTES Union de la gauche Cantal - Aurillac-3 Not contacted Elected No
Catherine COSIALS Union de la gauche Côte-d'Or - Châtillon-sur-Seine Not contacted No
Thierry CORNIOT Union de la gauche Yonne - Saint-Florentin Not contacted No
Jean-Pierre CORNEILLE Union de la gauche Aisne - Soissons-1 Not contacted Finalist No
Bastien CORITON Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted Elected No
Jean-Jacques COQUELET Union de la gauche Eure - Val-de-Reuil Not contacted Elected No
Ginette CONTRASTIN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Finalist No
Jehan-Philippe CONTESSE Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-1 Not contacted Finalist No
Emmanuel CONSTANT Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Noisy-le-Grand Not contacted Elected No
Brigitte COMPETISSA Union de la gauche Deux-Sèvres - Frontenay-Rohan-Rohan Not contacted Elected No
Corinne COMPAN Union de la gauche Aveyron - Millau-1 Not contacted Elected No
Jean COMMERGNAT Union de la gauche Creuse - Bonnat Not contacted Finalist No
David COMET Union de la gauche Charente - Angoulême-1 Not contacted Finalist No
Sylviane COLUSSI Union de la gauche Isère - Le Grand Lemps Not contacted Elected No
Ghislaine COLOMBO Union de la gauche Saône-et-Loire - Autun-1 Not contacted No
Michel COLLET Union de la gauche Aisne - Bohain-en-Vermandois Not contacted Elected No
Monique COLLET Union de la gauche Mayenne - Cossé-le-Vivien Not contacted No
José COLLADO Union de la gauche Orne - La Ferté-Macé Not contacted Elected No
Gérard COLIN Union de la gauche Orne - Flers-2 Not contacted Elected No
Irène COJEAN Union de la gauche Orne - Flers-2 Not contacted Elected No
Jacques-François COIQUIL Union de la gauche Côte-d'Or - Auxonne Not contacted No
Gwénaëlle COHIC Union de la gauche Morbihan - Hennebont Not contacted Finalist No
Roger COHARD Union de la gauche Isère - Le Haut-Grésivaudan Not contacted Finalist No
Xavier COHARD Union de la gauche Val-de-Marne - Maisons-Alfort Not contacted No
André COENT Union de la gauche Côtes-d'Armor - Plestin-les-Grèves Not contacted Elected No
Christian COAIL Union de la gauche Côtes-d'Armor - Callac Not contacted Elected No
Dominique CLOAREC Union de la gauche Hauts-de-Seine - Levallois-Perret Not contacted No
Laurence CLERET Union de la gauche Eure - Conches-en-Ouche Not contacted Elected No
Leslie CLERET Union de la gauche Eure - Louviers Not contacted No
Sylvie CLERC Union de la gauche Essonne - Athis-Mons Pending Finalist No
Gilles CLÉMENT Union de la gauche Loir-et-Cher - Chambord Not contacted Elected No
Jean CLAUDE Union de la gauche Vosges - Gérardmer Not contacted No
Jean François CLAIR Union de la gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted Finalist No
Marie-Christine CLAIR Union de la gauche Gers - L'Isle-Jourdain Not contacted Finalist No
Anthony CIVETTINI Union de la gauche Var - La-Seyne-sur-Mer-1 Not contacted Finalist No
Bernard CHRISTOPHE Union de la gauche Eure - Bourg-Achard Not contacted Finalist No
Odile CHRISTLEN Union de la gauche Bas-Rhin - Haguenau Not contacted No
Charles CHIVILO Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Elected No
Mohamed CHIKOUCHE Union de la gauche Val-de-Marne - Alfortville Not contacted Elected No
Judicaël CHEVALIER Union de la gauche Deux-Sèvres - Parthenay Not contacted No
Annie CHEVALDONNE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Thiers Not contacted Elected No
Bruno CHEPTOU Union de la gauche Maine-et-Loire - Doué-la-Fontaine Not contacted Elected No
Dominique CHEMIN Union de la gauche Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted No
Jean-Claude CHAZAL Union de la gauche Lozère - Grandrieu Not contacted Finalist No
Gisèle CHAUVEAU Union de la gauche Mayenne - Laval-2 Not contacted Finalist No
Valérie CHATTON Union de la gauche Ille-et-Vilaine - Bain-de-Bretagne Not contacted No
Véronique CHASSAIN Union de la gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted Elected No
Alain CHARRIER Union de la gauche Gironde - Mérignac-1 Not contacted Elected No
Océane CHARRET-GODARD Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-4 Not contacted Finalist No
Nicolas CHARNELET Union de la gauche Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Finalist No
Eliane CHARLOT Union de la gauche Yonne - Migennes Not contacted No
Nathalie CHARDRON Union de la gauche Mayenne - Evron Not contacted No
Baptiste CHAPUIS Union de la gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted Finalist No
Mélanie CHAPUIS Union de la gauche Indre - Ardentes Not contacted Elected No
Thierry CHAPELIER Union de la gauche Vosges - Charmes Not contacted No
Jean-Yves CHAPELET Union de la gauche Gard - Bagnols-sur-Cèze Not contacted No
Martine CHANTECAILLE Union de la gauche Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted Finalist No
David CHANDELIER Union de la gauche Seine-Maritime - Luneray Not contacted No
Sylvie CHAMBRIAT Union de la gauche Saône-et-Loire - Cuiseaux Not contacted Elected No
Olivier CHAMBON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Thiers Not contacted Elected No
Rodolphe CHALLET Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted Elected No
Christophe CHAILLOU Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted Elected No
Thomas CELLIER Union de la gauche Seine-Maritime - Bois-Guillaume Not contacted No
Pauline CAZIER Union de la gauche Creuse - Guéret 2 Not contacted Elected No
Marie Paule CAVRET Union de la gauche Sarthe - La Ferté-Bernard Not contacted No
Axel CAUSIN Union de la gauche Haute-Marne - Chaumont-3 Not contacted Finalist No
Gérard CASTET Union de la gauche Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Elected No
Antoine CASINI Union de la gauche Calvados - Caen-3 Not contacted Elected No
Philippe CASIER Union de la gauche Somme - Amiens-5 Not contacted Elected No
Françoise CASALINO Union de la gauche Drôme - Valence-1 Not contacted Finalist No
Jean-François CARRIOT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Orcines Not contacted No
Claire CARRERE-GODEBOUT Union de la gauche Eure - Evreux-2 Not contacted No
Michel CARREAU Union de la gauche Aisne - Tergnier Not contacted Elected No
Jean-Claude CARRA Union de la gauche Yonne - Brienon-sur-Armançon Not contacted No
David CARON Union de la gauche Maine-et-Loire - Saint-Macaire-en-Mauges Not contacted Finalist No
Pascaline CARON Union de la gauche Oise - Compiègne-2 Not contacted No
Nathalie CARDONA Union de la gauche Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Elected No
Michel CARDET Union de la gauche Eure - Gisors Not contacted No
Antony CAPS Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted Elected No
Philippe CAPELLE Union de la gauche Seine-Maritime - Le Havre-6 Not contacted Finalist No
Emile CANU Union de la gauche Seine-Maritime - Yvetot Not contacted Finalist No
Pierrette CANU Union de la gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted Elected No
Frédéric CANNARD Union de la gauche Saône-et-Loire - Cuiseaux Not contacted Elected No
Alain CALMETTE Union de la gauche Cantal - Aurillac-3 Not contacted Elected No
Yves CALIPPE Union de la gauche Sarthe - Le Mans-5 Not contacted Elected No
Daniel CALAME Union de la gauche Indre - Neuvy-Saint-Sépulchre Not contacted No
Bernard CAILLIAU Union de la gauche Pas-de-Calais - Bruay-La-Buissière Not contacted Elected No
Hermann CADIOU Union de la gauche Deux-Sèvres - Niort-1 Not contacted Finalist No
Maryline BUGGIN Union de la gauche Mayenne - Château-Gontier Not contacted Finalist No
Marie-Hélène BUCHON Union de la gauche Seine-Maritime - Bois-Guillaume Not contacted No
Ludovic BU LOCKO Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Drancy Not contacted No
Christian BRUNIER Union de la gauche Charente-Maritime - Surgères Not contacted Finalist No
Claudette BRUNET-LECHENAULT Union de la gauche Saône-et-Loire - Chagny Not contacted Elected No
Marie-Pierre BRUNET Union de la gauche Charente-Maritime - Surgères Not contacted Finalist No
Nathalie BRUNEAU Union de la gauche Mayenne - Meslay-du-Maine Not contacted No
Mireille BROYER Union de la gauche Ain - Attignat Not contacted Finalist No
Johnny BROSSEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Cerizay Not contacted Finalist No
Aude BRISTOT Union de la gauche Essonne - Vigneux-sur-Seine Pending Finalist No
Chantal BRILLAUD Union de la gauche Deux-Sèvres - Celles-sur-Belle Not contacted Elected No
Anita BRIFFE Union de la gauche Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted Finalist No
Anne-Cécile BRIEC-LAMÉ Union de la gauche Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted Finalist No
Martine BRICOT Union de la gauche Aisne - Guignicourt Not contacted Finalist No
Dominique BRIAT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Elected No
Daniel BREUILLER Union de la gauche Val-de-Marne - Cachan Not contacted Elected No
Philippe BREUIL Union de la gauche Creuse - Auzances Not contacted Finalist No
Jean-Yves BRENIER Union de la gauche Isère - Charvieu-Chavagneux Not contacted No
Michel BREFFY Union de la gauche Loiret - Fleury-les-Aubrais Not contacted Elected No
Bernard BREBION Union de la gauche Seine-Maritime - Dieppe-2 Not contacted No
Bertrand BRASSENS Union de la gauche Oise - Compiègne-2 Not contacted No
Michel BRARD Union de la gauche Loiret - Orléans-2 Not contacted Finalist No
Jean-Christophe BOYER Union de la gauche Mayenne - Laval-1 Not contacted Finalist No
Pascale BOYER Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Finalist No
Chantal BOUVRET Union de la gauche Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Josiane BOUVIER Union de la gauche Ain - Miribel Not contacted Finalist No
Myriam BOUVET-MULTON Union de la gauche Ain - Bellegarde-sur-Valserine Not contacted Elected No
Philippe BOUTY Union de la gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted Elected No
Michel BOUTANT Union de la gauche Charente - Val de Tardoire Not contacted Elected No
Pascale BOUSQUET-PITT Union de la gauche Gironde - Bordeaux-3 Not contacted No
Catherine BOURSIER Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted Elected No
Guillaume BOURROUILH-PARÈGE Union de la gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted Finalist No
Dominique BOURREAU Union de la gauche Yonne - Pont-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Bernard BOURNAZEAU Union de la gauche Gironde - L'Estuaire Not contacted Finalist No
Régine BOURGADE Union de la gauche Lozère - Mende-1 Not contacted Elected No
Pascal BOUREAU Union de la gauche Haute-Garonne - Blagnac Not contacted Elected No
Irène BOURE Union de la gauche Vaucluse - Cavaillon Not contacted No
Catherine BOURDONCLE Union de la gauche Tarn-et-Garonne - Montauban-2 Not contacted Elected No
Danila BOULNOIS Union de la gauche Eure - Breteuil Not contacted No
Cyril BOULLEAUX Union de la gauche Yonne - Villeneuve-sur-Yonne Not contacted Finalist No
Catherine BOULENGER Union de la gauche Charente - Charente-Nord Not contacted Finalist No
Christophe BOUILLON Union de la gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted Elected No
Vincent BOUILLAGUET Union de la gauche Lot - Cahors-3 Not contacted Elected No
Charlette BOUÉ Union de la gauche Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Elected No
Christian BOUDAY Union de la gauche Doubs - Pontarlier Not contacted No
Gilbert BOUCHON Union de la gauche Ain - Ambérieu-en-Bugey Not contacted No
Marie BOUCHEZ Union de la gauche Var - La-Seyne-sur-Mer-1 Not contacted Finalist No
Pierre-Etienne BOUCHET Union de la gauche Oise - Chantilly Not contacted No
Karim BOUAMRANE Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Ouen Not contacted Finalist No
Denis BOUAD Union de la gauche Gard - Uzès Not contacted Elected No
Eric BOTHOREL Union de la gauche Côtes-d'Armor - Paimpol Not contacted Finalist No
Christine BOST Union de la gauche Gironde - Les Portes du Médoc Not contacted Elected No
Dominique BOSSE Union de la gauche Puy-de-Dôme - Riom Not contacted Finalist No
Laurence BORSOI Union de la gauche Saône-et-Loire - Le Creusot-1 Not contacted Elected No
Mario BORRONI Union de la gauche Ain - Pont-d'Ain Not contacted Finalist No
Jérôme BORNET Union de la gauche Loiret - Orléans-3 Not contacted No
Maryvonne BOQUET Union de la gauche Essonne - Dourdan Pending Finalist No
Jackie BONNIEU-DEVALUEZ Union de la gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted Finalist No
Céline BONNET Union de la gauche Ardèche - Annonay 1 Not contacted Finalist No
Franck BONNET Union de la gauche Charente - Charente-Nord Not contacted Finalist No
Raymond BONNET Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted No
Nicole BONNEFOY Union de la gauche Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted Elected No
Vanessa BONNEFOY Union de la gauche Cantal - Arpajon-sur-Cère Not contacted No
Marc BONNEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Bressuire Not contacted Finalist No
Florence BONNARD TREVISAN Union de la gauche Aisne - Ribemont Not contacted Elected No
Joël BONNAFFOUX Union de la gauche Hautes-Alpes - Chorges Not contacted Elected No
Elisabeth BONILLO-DERAM Union de la gauche Ardennes - Bogny-sur-Meuse Not contacted Elected No
Antoine BONILLA Union de la gauche Haute-Garonne - Muret Not contacted Elected No
Anne BOLLACHE Union de la gauche Ain - Pont-d'Ain Not contacted Finalist No
Jean-Claude BOIZIAU Union de la gauche Sarthe - Le Lude Not contacted Finalist No
Claude BOILON Union de la gauche Puy-de-Dôme - Aigueperse Not contacted Elected No
Eric BOILEAU Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Nive-Adour Not contacted No
Carole BODIN Union de la gauche Indre - Saint-Gaultier Not contacted No
Kévin BODÉ Union de la gauche Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Nadine BOCQUET Union de la gauche Loiret - Malesherbes Not contacted No
Martine BLONDEL Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted Elected No
Marie-Christine BLEIKER Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Ustaritz-Vallées de Nive et Nivelle Not contacted No
Bruno BLANCHARD Union de la gauche Morbihan - Lorient -1 Not contacted Elected No
Gilles BLANC Union de la gauche Gard - Nîmes-3 Not contacted No
Guy BLANC Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Finalist No
Serge BLADINIERES Union de la gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted Elected No
Dominique BIZAT Union de la gauche Lot - Saint-Céré Not contacted Elected No
Pascal BIRONNEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Erwann BINET Union de la gauche Isère - Vienne-1 Not contacted Elected No
Anne BILLANT-BARTHELEMY Union de la gauche Var - La Crau Not contacted No
Dominique BIDET Union de la gauche Allier - Gannat Not contacted Finalist No
Maryse BEYRIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Neste, Aure et Louron Not contacted Elected No
Lola BEUZE Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Elected No
Laurent BEUVAIN Union de la gauche Somme - Amiens-1 Not contacted No
Yvon BEUCHON Union de la gauche Cher - Saint-Doulchard Not contacted Finalist No
Gérard BETENFELD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Elected No
Jean-Claude BESSOU Union de la gauche Lot - Marches du Sud-Quercy Not contacted Elected No
Anne BESNIER Union de la gauche Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Finalist No
Hubert BERTRAND Union de la gauche Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted Finalist No
Aurélien BERTHOU Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Patrick BERTHAULT Union de la gauche Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted Elected No
Anne-Marie BERNAZEAU Union de la gauche Charente - Val de Nouère Not contacted Finalist No
Cécile BERNARD Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted Finalist No
Jacky BERNARD Union de la gauche Ain - Meximieux Not contacted No
Valérie BERNARD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Elected No
Jean BERKANI Union de la gauche Eure - Evreux-3 Not contacted No
Fanny BENOIT Union de la gauche Pas-de-Calais - Etaples Not contacted No
Sylvie BENOIT Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Catherine BENEDINI Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected No
Zahra BENCHARIF Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Finalist No
Sarah BENBELKACEM Union de la gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Finalist No
Rémy BENAYOUN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Finalist No
Mohamed BENALI Union de la gauche Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted No
Christophe BEN ALI Union de la gauche Yonne - Sens-1 Not contacted No
Fouad BEN AHMED Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bobigny Not contacted No
Florence BELOU Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected No
Yannick BELLE Union de la gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted Finalist No
Malika BELAIDI Union de la gauche Sarthe - Mamers Not contacted No
Christophe BELABBES Union de la gauche Loiret - Montargis Not contacted No
Claude BEHAR Union de la gauche Eure - Evreux-2 Not contacted No
Daniel BEGUET Union de la gauche Ain - Lagnieu Not contacted No
Gilles BEGOUT Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected No
Anne-Laure BEDU Union de la gauche Gironde - La Presqu'île Not contacted Finalist No
Alain BECQUET Union de la gauche Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Didier BECHIR Union de la gauche Vaucluse - Cavaillon Not contacted No
Christine BECAVIN Union de la gauche Côte-d'Or - Semur-en-Auxois Not contacted No
Bruno BEAUVOIS Union de la gauche Aisne - Château-Thierry Not contacted Elected No
Nicolas BEAUSSART Union de la gauche Seine-Maritime - Bolbec Not contacted No
Priscilla BEAUCLAIR Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Le Ribéral Not contacted No
Michèle BAZIN Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected No
Philippe BAYARD Union de la gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted No
Marie BAURET Union de la gauche Charente - Charente-Sud Not contacted Finalist No
Serge BAUDY Union de la gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Catherine BAUDRY Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Sylvie BAUDOT Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Vanessa BAUDAT-SLIMANI Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected No
Laurent BATTUT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Ours Not contacted No
Marie-Christine BASTIEN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Grand Couronné Not contacted Finalist No
Nadine BASSIERE Union de la gauche Vosges - Gérardmer Not contacted No
Dominique BASDEVANT Union de la gauche Saône-et-Loire - Autun-1 Not contacted No
Fabrice BARUSSEAU Union de la gauche Charente-Maritime - Chaniers Not contacted Elected No
Françoise BARTHOULOT Union de la gauche Jura - Dole 2 Pending Elected No
Nathalie BARROUILLET Union de la gauche Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Elected No
Martine BARRIER Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Ours Not contacted No
Pierre-Alain BAROT Union de la gauche Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted No
Jean-Marc BARON Union de la gauche Oise - Senlis Not contacted No
Mickaël BARON Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted No
Sébastien BARLES Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-11 Not contacted No
Dorick BARILLOT Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected No
Michèle BARDOT Union de la gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted Finalist No
Brigitte BARATIER Union de la gauche Ardèche - Aubenas 1 Not contacted No
Brigitte BARAILLES Union de la gauche Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Finalist No
Colette BALLAND Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected No
Damien BALDY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Elected No
Guillaume BALDY Union de la gauche Lot - Figeac-2 Not contacted Elected No
Annie BAKOUR Union de la gauche Yonne - Brienon-sur-Armançon Not contacted No
Chloé BAISSAT Union de la gauche Ain - Gex Not contacted No
Michèle BAILLY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Jean-François BAILLON Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Bernard BAGNERIS Union de la gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Elected No
Josiane BAECKELANDT Union de la gauche Oise - Saint-Just-en-Chaussée Not contacted No
Laurence BADEI Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Marie-Hélène BACON Union de la gauche Essonne - Corbeil-Essonnes Not contacted No
Sylvain BACHELEY Union de la gauche Sarthe - Changé Not contacted Finalist No
Michel BACHELARD Union de la gauche Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Elected No
Philomène BACCOT Union de la gauche Saône-et-Loire - Digoin Not contacted Finalist No
Marie-Pierre BACARISSE Union de la gauche Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted Finalist No
Bernard BACABE Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected No
Refija BABACIC Union de la gauche Isère - Vienne-2 Not contacted No
Clara AZEVEDO Union de la gauche Gironde - Bordeaux-1 Not contacted Elected No
Fouzia AYOUB Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-7 Not contacted No
Christophe AVENA Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Elected No
Céline AURY HERMIER Union de la gauche Seine-Maritime - Luneray Not contacted No
Nadine AURAY Union de la gauche Gard - Villeneuve-lès-Avignon Not contacted No
Gérard AUGER Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected No
Gerard AUGER Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Tremblay-en-France Not contacted No
Nadine AUGER Union de la gauche Creuse - Bonnat Not contacted Finalist No
Jean-Louis AUBRY Union de la gauche Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Thierry AUBOYER Union de la gauche Isère - La Verpillière Not contacted No
Céline ARTICLAUT Union de la gauche Ardennes - Château-Porcien Not contacted No
Coralie ARRUEGO Union de la gauche Calvados - Troarn Not contacted Elected No
Bernard ARRU Union de la gauche Deux-Sèvres - Mauléon Not contacted No
Pierre ARNAUD Union de la gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted Finalist No
Yvette ARMAND Union de la gauche Ain - Thoiry Not contacted No
Arnaud ARFEUILLE Union de la gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted Elected No
Chirinne ARDAKANI Union de la gauche Essonne - Savigny-sur-Orge Not contacted No
Souad AOUAMI Union de la gauche Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Daniel ANIORT Union de la gauche Gard - Saint-Gilles Not contacted Finalist No
Michel ANGOT Union de la gauche Mayenne - Mayenne Not contacted Finalist No
Annie ANDRE Union de la gauche Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
Martine AMSELEM Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected No
Dominique AMIARD Union de la gauche Sarthe - Loué Not contacted No
Catherine AMALRIC Union de la gauche Cantal - Aurillac-2 Not contacted Finalist No
Isabelle AMAGLIO-TERISSE Union de la gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted Finalist No
Damien ALLOUCH Union de la gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Pending Elected No
Guy ALLEMAND Union de la gauche Pas-de-Calais - Calais-1 Not contacted No
Laurence ALLEFRESDE Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected No
Bertrand ALEXANDRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Finalist No
Ilham ALET Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected No
Digma ALBA-RODIER Union de la gauche Gard - Marguerittes Not contacted No
Marie-Claude AGULLANA Union de la gauche Gironde - L'Entre-Deux-Mers Not contacted Elected No
Joël AGEORGES Union de la gauche Indre-et-Loire - Saint-Cyr-sur-Loire Not contacted Finalist No
Blandine AFFAGARD Union de la gauche Sarthe - Sillé-le-Guillaume Not contacted No
Francis ADOLPHE Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Patrice ADAM Union de la gauche Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted No
Yves ACKERMANN Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Pending Finalist No
Salyha ACHOUCHI Union de la gauche Calvados - Caen-3 Not contacted Elected No
Corinne ACHERIAUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Finalist No
Isabelle ACHARD Union de la gauche Ain - Trévoux Not contacted Finalist No
Christine ABATTU Union de la gauche Bouches-du-Rhône - La Ciotat Not contacted No
Joëlle ABADIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted Elected No