Candidates list

Twitter les candidats de la circonscription Gazouiller les candidats de la circonscription sur identi.ca

Add a candidate Add a party Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

631 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Tete de liste regionale regionales2010 Position liste regionales2010 Propositions LL
Patrice Zolfo Front de gauche Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted No 1 No
Paola ZANETTI Parti socialiste Lorraine - Moselle Pending Elected No 2 No
Nisrine Zaïbi Parti socialiste Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Ghislain Wysocinski Alliance ecologiste indépendante Champagne-Ardenne - Marne Not contacted Yes 1 No
Julien Wostyn Lutte ouvriere Alsace - Haut-Rhin Not contacted Yes 1 No
Marcel Wolff Nouveau parti anticapitaliste Alsace - Bas-Rhin Not contacted No 1 No
Thierry Willaey Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 9 No
Marie-France Wiatr Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 Yes
Yann Wehrling Mouvement démocrate Alsace - Bas-Rhin Signed Yes 1 No
Aline Weber Front de gauche Lorraine - Vosges Not contacted No 1 No
Jean Luc WARSMANN Union pour un mouvement populaire Champagne-Ardenne - Marne Not contacted Yes 1 No
Denis VUILLERMOZ Parti socialiste Franche-Comté - Jura Pending Elected No 1 No
Virginie Votier Mouvement démocrate Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Myriam Volle Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Ardèche Signed and confirmation (letter/fax) received No 10 No
Martine Volard Mouvement démocrate Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed No 7 No
Nicolas Vivier Europe Écologie - Les Verts Basse-Normandie - Manche Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 No
Arnaud Vitte Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received No 19 No
Jerome VIRLOUVET Europe écologie Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 5 No
Bernard Violain Tous ensemble la gauche vraiment ! Pays de la Loire - Vendée Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Bérénice Vincent Europe écologie Aquitaine - Dordogne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Jean-Marc VINCENT Europe écologie Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 3 No
Thibaut Villemin Parti socialiste Lorraine - Meuse Not contacted Elected No 1 No
Stéphane Vilaire Mouvement démocrate Haute-Normandie - Eure Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 No
Anne Vignot Europe écologie Franche-Comté - Doubs Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Jean-François Vigier Mouvement démocrate Ile-de-France - Essonne Pending No 1 No
Odile Vidal-Sagnier Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 No
Jérôme Vial Mouvement démocrate Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 No
Vincent Véron Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 7 No
Bertrand Vernier Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed Finalist No 16 No
Nathalie Vermorel de Almeida Parti communiste francais Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Sylvie Vermeillet Union pour un mouvement populaire Franche-Comté - Jura Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
François VEILLERETTE Europe écologie Picardie - Oise Not contacted Finalist No 1 No
Michel VAUZELLE Parti socialiste Provence-Alpes-Côte d'Azur - Bouches-Du-Rhône Pending Elected Yes 1 No
Marc Vasseur Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 18 No
Aurélie Vani Nouveau parti anticapitaliste Alsace - Haut-Rhin Not contacted No 1 No
Rosandre Valleray Europe écologie Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 9 No
Jean-Louis VALENTIN Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 3 No
Marie-Françoise Vabre Europe écologie Midi-Pyrénées - Aveyron Pending Elected No 1 No
Odile Uhlrich-Mallet Mouvement démocrate Alsace - Haut-Rhin Pending No 1 No
Mélanie Tsagouris Front de gauche Lorraine - Meuse Not contacted No 3 No
Dominique Trichet-Allaire Europe écologie Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed No 26 No
Sarah Trichet-Allaire Europe Écologie - Les Verts Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed and confirmation (letter/fax) received No 20 Yes
Michel TREPPO Lutte ouvriere Franche-Comté - Doubs Pending Yes 3 No
Jeannie Tremblay Europe écologie Rhône-Alpes - Haute-Savoie Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Stéphane TRAVERT Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 7 No
Alain Tourret PRG-PS-MRC Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 2 No
Éric Toulgoat Terres de Bretagne Bretagne - Côtes-d'Armor Not contacted No 4 No
Marine Tondelier Europe Écologie - Les Verts Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received No 34 No
Josiane Tomaseto PRG-PS-MRC Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 4 No
Patrick Tillie Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Stéphanie Thuillier Ecologie sociale, solidaire et décroissante Alsace - Bas-Rhin Not contacted No 1 No
Laurent Thoraval Front de gauche Pays de la Loire - Mayenne Not contacted No 1 No
Jean-François THOMAS Parti socialiste Lorraine - Meuse Not contacted Elected No 3 No
Rodolphe THOMAS Mouvement démocrate Basse-Normandie - Calvados Not contacted Yes 1 No
François THIERY Europe écologie Lorraine - Vosges Not contacted Finalist No 2 No
Matthieu THEURIER Europe Écologie - Les Verts Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed Finalist No 23 Yes
Séverine Tessier Europe écologie Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Évelyne Ternant Front de gauche Franche-Comté - Doubs Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 2 No
Anne-Sophie Taszarek Union pour un mouvement populaire Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Pending Elected No 6 No
François Tanzilli Front de gauche Lorraine - Moselle Not contacted No 1 No
Claude Taleb Europe écologie Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Roland SZPIRKO Lutte ouvriere Picardie - Oise Not contacted No 1 No
Ina Sy Parti socialiste Pays de la Loire - Loire-Atlantique Not contacted Elected No 3 No
Grégory Suslamare Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Patrick Striby Centre droit Alsace - Haut-Rhin Not contacted Yes 1 No
Marcel Stephan Front national Bourgogne - Nièvre Pending Elected No 1 No
Pascale Soulard Parti communiste francais Pays de la Loire - Sarthe Not contacted No 1 No
Yanic SOUBIEN Europe écologie Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 1 No
Djamila Sonzogni Europe écologie Alsace - Haut-Rhin Not contacted Elected No 2 No
Denis Sommer Parti socialiste Franche-Comté - Doubs Pending Elected No 1 No
Laurent Sodini Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 4 No
Anthony SMITH Tous ensemble, à Gauche ! Champagne-Ardenne - Marne Pending Yes 1 No
Pierre Six Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 39 No
Baptiste Simon Europe écologie Bretagne - Finistère Signed and confirmation (letter/fax) received No 10 Yes
François SIMON Europe Écologie - Les Verts Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending Elected No 1 No
Julien Sibi Nouveau parti anticapitaliste Lorraine - Moselle Signed No 14 No
Elisabeth Shimells Europe écologie Rhône-Alpes - Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received No 41 No
Pierre SERNE Europe écologie Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Robert SENNERICH Front national Franche-Comté - Haute-Saône Not contacted Elected No 1 No
Jean-Christophe Sellin Parti de Gauche - Front de Gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending No 3 No
Wilfrid Séjeau Europe écologie Bourgogne - Nièvre Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Gaël Schulz Nouveau parti anticapitaliste Midi-Pyrénées - Gers Signed No 1 No
Bernard Schmitt Front de gauche Lorraine - Vosges Not contacted No 2 No
Colette Schildknecht Centre droit Alsace - Bas-Rhin Not contacted No 1 No
Cécile Scavennec Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 67 No
Madjouline Sbaï Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed Elected No 1 Yes
François SAUVADET Parti social libéral européen Bourgogne - Côte-d'Or Pending Finalist Yes 1 No
Jocelyne Salvan Europe écologie Midi-Pyrénées - Tarn Pending Elected No 2 No
Ségolène Royal Parti socialiste Poitou-Charente - Deux-Sèvres Pending Finalist Yes 1 No
Alain Rousset Parti socialiste Aquitaine - Gironde Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 Yes
Véronique Rousselle Europe écologie Rhône-Alpes - Ardèche Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 Yes
Martine ROUSSEL Europe écologie Basse-Normandie - Orne Not contacted No 4 No
Sandrine Rousseau Europe Écologie - Les Verts Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Jean-Louis ROUMEGAS Parti Socialiste - EELV Languedoc-Roussillon - Hérault Not contacted Yes 1 No
Daniel ROUILLON Lutte ouvriere Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
Gaëlle ROUGIER Europe écologie Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed Elected No 2 Yes
Marie-Pierre Rouger PS - Bretagne Écologie - PCF Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed Elected No 5 No
Christophe ROSSIGNOL Europe Écologie - Les Verts Centre - Indre-et-Loire Signed Elected No 1 No
Thomas Rose Lutte ouvriere Champagne-Ardenne, Champagne-Ardenne - Marne Pending Yes 1 No
Bernard Roman Parti socialiste Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed Elected No 3 No
Christian Rochette Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Savoie Not contacted Elected No 1 No
Claire Rocher Lutte ouvriere Bourgogne - Côte-d'Or Not contacted No 1 No
Xavier Robin Europe écologie Bretagne - Morbihan Signed No 6 Yes
Jean-Louis Robillard Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Not contacted Elected No 1 No
Roland Robert Lutte ouvriere Alsace - Bas-Rhin Not contacted No 1 No
Michelle Rivet Europe écologie Centre - Cher Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Emmanuelle Rio Nouveau parti anticapitaliste Ile-de-France - Val-de-marne Not contacted No 2 No
Philippe Richert Union pour un mouvement populaire Alsace - Bas-Rhin Will not sign Elected Yes 1 No
Jean-Marc Ribouleau Alliance ecologiste indépendante Bourgogne - Yonne Not contacted No 1 No
Catherine Ribes Europe Écologie - Les Verts Ile-de-France - Val-d'oise Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 5 No
Dominique REVOY Lutte ouvriere Franche-Comté - Jura Pending No 1 No
René Revol Gauche unitaire antiliberale Languedoc-Roussillon - Hérault Pending Yes 1 No
Christine Revault d'Allonnes Parti socialiste Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 5 No
Jérôme REMOND Parti socialiste Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 11 No
Ahmed REMAOUN Europe écologie Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 2 No
Alain Raymont L'autre Gauche en Bourgogne Bourgogne - Yonne Not contacted No 1 No
Etienne Ravier Mouvement démocrate Ile-de-France - Val-d'oise Signed No 8 No
Jean Rapenne Mouvement démocrate Bourgogne - Saône-et-Loire Pending No 1 No
Dominique Ramard PS - Bretagne Écologie - PCF Bretagne - Côtes-d'Armor Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 11 No
Ali Rahni Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 22 No
Afafe RAFIKI Union pour un mouvement populaire Lorraine - Vosges Not contacted Elected No 2 No
Tony Raffin Europe écologie Pays de la Loire - Vendée Signed and confirmation (letter/fax) received No 14 No
Monique RABIN Parti socialiste Pays de la Loire - Loire-Atlantique Not contacted Elected No 1 No
Jean-Jack Queyranne Parti socialiste Rhône-Alpes - Rhône Not contacted Elected Yes 1 No
Jean-Paul QUENTIN Europe Écologie - Les Verts Aquitaine - Dordogne Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 Yes
Emmanuel Pruvost Alliance ecologiste indépendante Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed No 1 No
Yannick Prud’homme Mouvement démocrate Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed and confirmation (letter/fax) received No 10 No
Sandra Provini Parti socialiste Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 9 No
Katell PRIGENT Europe écologie Basse-Normandie - Manche Not contacted No 2 No
Pierrick Prévert Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received No 17 No
Anny Poursinoff Europe Écologie - Les Verts Ile-de-France - Yvelines Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Christine Poupin Nouveau parti anticapitaliste Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
François Portal Nouveau parti anticapitaliste Franche-Comté - Doubs Pending No 1 Yes
Christophe Porquier Europe écologie Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Dominique Plancke Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 8 No
LIBERTO PLANA Lutte ouvriere Languedoc-Roussillon - Hérault Not contacted Yes 1 No
Mathieu Piotrkowsky Front de gauche Lorraine - Moselle Not contacted No 3 No
Gaelle PIOLINE Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 2 No
Jean-Louis Pin Front de gauche Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Not contacted No 1 No
Christiane Pieters Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Elected No 1 No
Lucette Picceu Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received No 32 No
Jérôme Peyrat Majorité présidentielle Aquitaine - Dordogne Not contacted Finalist No 1 No
Christiane PETITOT Lutte ouvriere Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending No 1 No
Danielle PERSICO Europe Écologie - Les Verts Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Jacques Perreux Europe écologie Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Claire Perret Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received No 16 No
Daniel Percheron Parti socialiste Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Martine PEQUIGNOT Parti socialiste Franche-Comté - Haute-Saône Pending Elected No 1 No
Jocelyne Pellet Europe écologie Aquitaine - Gironde Signed No 17 No
François Pellegrini Parti socialiste Aquitaine - Gironde Signed and confirmation (letter/fax) received No 33 Yes
Valérie Pécresse Union pour un mouvement populaire Ile-de-France - Yvelines Not contacted Finalist Yes 1 No
Marie-France Pecheral Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 6 Yes
Christian PAUL Parti socialiste Bourgogne - Nièvre Pending Elected No 1 No
Claude Paufert Nouveau parti anticapitaliste Franche-Comté - Territoire de Belfort Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 Yes
François PATRIAT PRG-PS-MRC Bourgogne - Côte-d'Or Pending Elected Yes 1 No
Aline Parmentier Parti communiste francais Alsace - Haut-Rhin Not contacted No 1 No
Yves Paccalet Europe écologie Rhône-Alpes - Savoie Signed Elected No 1 Yes
Gérard Onesta Europe écologie Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Jerome NURY Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 1 No
Hervé Nowak Parti socialiste Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 No
Nathalie Nowak Europe écologie Midi-Pyrénées - Hautes-Pyrénées Pending Finalist No 1 No
Hervé NOVELLI Union pour un mouvement populaire Centre - Indre-et-Loire Not contacted Elected Yes 1 No
Marie-Odile Novelli Europe écologie Rhône-Alpes - Isère Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 Yes
Julie Nouvion Europe écologie Ile-de-France - Seine-et-Marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 5 No
Valérie NOUVEL Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 4 No
Brigitte Neveux Front national - Not contacted No 1 No
David Nadaud Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 6 No
Stéphanie MUZARD-Le MOING Europe écologie Midi-Pyrénées - Lot Pending Finalist No 2 No
Philippe Mussi Europe écologie Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-Maritimes Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Jean-Luc Muller Gauche unitaire Alsace - Bas-Rhin Not contacted No 1 No
Marie-Pierre Mouton Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Drôme Not contacted Elected No 1 No
Pierre MOURARET Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 8 No
Jean-Pierre MOUGET Front national Franche-Comté - Jura Pending Elected No 1 No
Catherine Morin-Desailly Union pour un mouvement populaire Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted Elected No 1 No
Serge Morin Europe écologie Poitou-Charente - Deux-Sèvres Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Janick Moriceau Europe écologie Bretagne - Finistère Signed Elected No 1 Yes
Corinne Morel-Darleu Front de gauche Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Véronique Moreira Europe écologie Rhône-Alpes - Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 Yes
Françoise MOREAU Front national Limousin - Corrèze Not contacted No 1 No
Nadine MORANO Union pour un mouvement populaire Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 2 No
Sophie MONTEL Front national Franche-Comté - Doubs Pending Elected Yes 1 No
Claire Monod Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 12 No
Véronique Momenteau Nouveau parti anticapitaliste Limousin - Corrèze Not contacted Finalist No 1 No
Alain Moles Europe écologie Midi-Pyrénées - Tarn-et-Garonne Pending No 2 No
Vanessa Miranville Europe écologie - La Réunion Signed and confirmation (letter/fax) received No 2 No
Rose-Marie Miotti Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 9 No
Hélène Mialon-Burgat Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Finalist No 9 No
Marie-Laure Meyer Parti socialiste Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed No 10 No
Hélène METENIER Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 50 No
Damien MESLOT Union pour un mouvement populaire Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending Elected No 1 No
Morgan Merlin Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 25 Yes
Elizabeth Méric Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 8 No
Pierre Mériaux Europe écologie Rhône-Alpes - Isère Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 8 No
Nathalie Mercier Mouvement démocrate Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Sébastien Melin Parti de gauche Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Joël Mekhantar PRG-PS-MRC Bourgogne - Côte-d'Or Pending Yes 1 No
Philippe MEIRIEU Europe Écologie - Les Verts Rhône-Alpes - Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 Yes
Fadila Mehal Mouvement démocrate Ile-de-France - Paris Pending No 1 No
Mireille Meffre Bahr Europe écologie Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 14 No
Christophe Mécrin Front de gauche Lorraine - Meuse Not contacted No 2 No
Florence MAZIER Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 2 No
Christophe Mauras Tous ensemble la gauche vraiment ! Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
France Mathieu Mouvement démocrate Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Alain Massy Europe écologie Aquitaine - Dordogne Signed and confirmation (letter/fax) received No 6 No
Bertrand MASSON Parti socialiste Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 3 No
Jean Pierre Masseret Parti socialiste Lorraine - Moselle Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Guillaume Massello Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Aube Signed and confirmation (letter/fax) received No 9 Yes
Marylise Martins Mouvement démocrate Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Jean-Luc MARTINAT Union pour un mouvement populaire Bourgogne - Nièvre Not contacted Elected No 1 No
Myriam Martin Nouveau parti anticapitaliste Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Thierry Martin Nouveau parti anticapitaliste Haute-Normandie - Eure Not contacted No 1 No
Laetitia MARTEL Parti socialiste Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 10 No
Mickael MARIE Europe écologie Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 2 No
Fabienne Marchionni Parti de gauche Picardie - Aisne Signed and confirmation (letter/fax) received No 5 No
Fabrice Marchiol Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Isère Not contacted Elected No 1 No
Hélène Mandroux Parti socialiste Languedoc-Roussillon - Hérault Pending Yes 1 No
Nathalie MANDRA Union pour un mouvement populaire Lorraine - Vosges Pending Finalist No 11 No
Martin Malvy Parti socialiste Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending Elected Yes 1 No
Emilie MALLET Europe écologie Bourgogne - Côte-d'Or Not contacted No 1 No
Florian Maître Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Savoie Pending No 13 No
Jean-Philippe Magnen Europe écologie Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending Elected Yes 1 No
Françoise Maggiorotti Wapner Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received No 14 No
Dominique MADELIN Europe écologie Picardie - Oise Not contacted No 5 Yes
Christine L’Heureux Europe écologie Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Laurence Lyonnais Nouveau parti anticapitaliste Franche-Comté - Doubs Signed Yes 2 No
Brigitte LUYPAERT Centre droit Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 4 No
Aude Luquet Mouvement démocrate Ile-de-France - Seine-et-Marne Pending No 1 No
Elise LOWY Europe écologie Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 3 No
Véronique LOUWAGIE Union de la droite Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 1 No
Vincent Louvet Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Pending Elected No 6 No
Gilles Lorimier Mouvement démocrate Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
Gérard LONGUET Union pour un mouvement populaire Lorraine - Meuse Not contacted Finalist No 1 No
Eric Loiselet Europe Écologie - Les Verts Champagne-Ardenne - Marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 3 No
Jean Lissar Europe écologie Aquitaine - Pyrénées-Atlantiques Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Jean-Pierre LIOUVILLE Parti socialiste Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 3 No
Martine LIONNET Ecologie sociale, solidaire et décroissante Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
Robert Lion Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Catherine LEVRAUD Mouvement démocrate Provence-Alpes-Côte d'Azur - Bouches-Du-Rhône Not contacted Yes 1 No
Frédéric Leturque Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Olivier Lesage Europe écologie Provence-Alpes-Côte d'Azur - Var Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 5 No
Christian LEREVEREND Europe écologie Basse-Normandie - Calvados Not contacted No 4 No
Gérard Leras Europe écologie Rhône-Alpes - Isère Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Jean-Pierre Leprix Alliance ecologiste indépendante Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
Gérard LENEVEU Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted No 20 No
Geneviève Lemoine Lutte ouvriere Bourgogne - Nièvre Not contacted No 1 No
Claire Lemeunier Parti socialiste Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 21 No
Jean-Paul LEGRAND Colère et Espoir Picardie - Oise Not contacted No 1 No
Régine Leglois-Vançon Front de gauche Lorraine - Moselle Not contacted No 2 No
Martine Léger Europe écologie Rhône-Alpes - Haute-Savoie Signed and confirmation (letter/fax) received No 15 No
Jean-Marc LEFRANC Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 5 No
Antoine LEFORESTIER Alliance ecologiste indépendante Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted No 1 No
Pascale Lefebvre Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 10 No
Thomas Lefaure Mouvement démocrate Auvergne - Puy-de-Dôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 11 No
Nathalie LEDENTU Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 8 No
Richard Lecœur Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 Yes
Jean-Luc Lecomte Front de gauche Haute-Normandie - Eure Not contacted Elected No 1 No
Philippe Leclercq Front de gauche Lorraine - Meurthe-et-Moselle Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 3 No
Laure Lechatellier Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Fabrice LECERF Europe écologie Lorraine - Meuse Not contacted No 3 No
Brigitte Leblan Europe écologie Lorraine - Moselle Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 6 No
Jean-Pierre LE VOGUER Alliance ecologiste indépendante Pays de la Loire - Sarthe Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Alain Le Vern Parti socialiste Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Mélanie Le Verger Europe écologie Bretagne - Ille-et-Vilaine Pending No 10 Yes
Estelle Le Touzé CAP21 Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received No 10 No
Fernand LE RACHINEL Parti de la France Basse-Normandie - Manche Not contacted Yes 1 No
Jean-Marie Le Pen Front national - Not contacted Elected No 1 No
Marine LE PEN Front national Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Not contacted Elected No 1 No
Pascale LE NEOUANNIC Front de gauche Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Bruno LE MAIRE Union pour un mouvement populaire Haute-Normandie - Eure Not contacted Elected Yes 1 No
Pierre Le Guérinel Mouvement démocrate Ile-de-France - Yvelines Pending No 1 No
Jacques LE GUEN Union pour un mouvement populaire Bretagne - Finistère Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Jean-François Le Grand Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist Yes 1 No
Hélène Le Gardeur Europe écologie Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Jean-Yves LE DEAUT Parti socialiste Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 1 No
Eddy Le Beller Lutte ouvriere Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending Yes 1 No
Yannick Lavenne Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 14 No
Pierre Laurent Front de gauche Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 3 Yes
Sylvie LAUNOY Europe écologie Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 4 No
Christian Launay Front national Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted Elected No 1 No
Guilhem Latrubesse Europe écologie Midi-Pyrénées - Hautes-Pyrénées Pending Elected No 2 No
Jean Lassalle Mouvement démocrate Aquitaine - Gironde Signed Finalist Yes 1 Yes
Gisèle Lapeyre Lutte ouvriere Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted Yes 0 No
Carl LANG Parti de la France Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted Yes 1 No
Jacques LANÇON Alliance ecologiste indépendante Franche-Comté - Jura Pending No 1 No
Aurélien Lamercerie Front de gauche Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Jean-Charles Lallemand Front de gauche Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 No
Jean-Marie Lalandre Parti socialiste Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Adile Laksiri Europe écologie Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed No 27 No
Yvan LAJEANNE Parti de la France Franche-Comté - Doubs Pending No 1 No
Olfa Laforce Ben Abdennebi Parti socialiste Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 16 No
Jean Lafont Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 9 No
Arnaud Lafon Sans étiquette Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending Yes 1 No
Valérie LABARRE Europe écologie Champagne-Ardenne - Aube Pending No 1 No
Anthony L'huillier Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted No 33 No
Marie-Louise KUNTZ Union pour un mouvement populaire Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 3 No
Cyril Kretzschmar Europe écologie Rhône-Alpes - Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 10 No
Nathalie Kosciusko-Morizet Union pour un mouvement populaire Ile-de-France - Essonne Not contacted Elected No 1 No
Norbert Kieffer Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Rosalie KERDO Mouvement démocrate Rhône-Alpes - Drôme Not contacted No 1 No
Nabila Keramane Europe écologie Ile-de-France - Yvelines Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Olivier Keller Europe écologie Rhône-Alpes - Ardèche Signed Elected No 1 Yes
Christine KANT Europe écologie Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 2 No
Sébastien Jumel Front de gauche Haute-Normandie - Seine-Maritime Pending Yes 1 No
Philippe Julliard Debout la république Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
André JUIN Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 9 No
Muriel JOZEAU-MARIGNE PRG-PS-MRC Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 8 No
Alain Joyandet Union pour un mouvement populaire Franche-Comté - Doubs Pending Elected Yes 1 No
Didier Jouve Europe écologie Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Dominique JOUIN Parti communiste francais Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 6 No
Anne Jordan Vraiment à Gauche Bretagne - Côtes-d'Armor Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Bruno Joncourt Joncourt Mouvement démocrate Bretagne - Côtes-d'Armor Not contacted Yes 1 No
Thomas JOLY Parti de la France Picardie - Oise Pending Yes 1 No
Yves JEGO Union pour un mouvement populaire Ile-de-France - Seine-et-Marne Not contacted Elected No 1 No
Jacques Jeanteur Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 Yes
Thierry JEANTET PRG-PS-MRC Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 5 No
Patrick Jeanroch Front national Franche-Comté - Territoire de Belfort Not contacted Finalist No 1 No
Danielle Jeanne Mouvement démocrate Haute-Normandie - Eure Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Gisèle Jean Parti communiste francais Poitou-Charente - Vienne Not contacted Yes 1 No
Nelly JAQUET Parti socialiste Lorraine - Meuse Not contacted Elected No 2 No
France Jamet Front national Languedoc-Roussillon - Hérault Signed Elected Yes 1 No
Marc-Antoine Jamet PRG-PS-MRC Haute-Normandie - Eure Not contacted Elected No 1 No
Marie-Christine Jalladaud Alliance ecologiste indépendante Ile-de-France - Val-d'oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Sophie Jacquest Mouvement démocrate Ile-de-France - Val-d'oise Pending No 1 No
Emmanuel Jacquemin Europe Écologie - Les Verts Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 5 No
Marie-Pierre Husson Mouvement démocrate Rhône-Alpes - Ain Signed and confirmation (letter/fax) received No 11 No
Christophe Humbert Mouvement démocrate Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 23 No
Jean-Paul Huchon Parti socialiste Ile-de-France - Yvelines Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 Yes
Marc Horvat Europe Écologie - Les Verts Limousin - Corrèze Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Antoine Homé Parti socialiste Alsace - Haut-Rhin Pending Finalist No 1 No
Frédérique HEURGUIER Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 2 No
Philippe Hervieu Europe écologie Bourgogne - Côte-d'Or Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 2 No
Perrine Hervé-Gruyer Europe écologie Haute-Normandie - Eure Not contacted No 1 No
Laure Herbert Parti socialiste Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 25 No
Pascal Henriat Mouvement démocrate Bourgogne - Yonne Pending No 1 No
Olivier Henno Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Jacky Hénin Front de gauche Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Pending No 1 No
Laurent Hénart UDI Lorraine - Meurthe-et-Moselle Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 Yes
Michel Hecquet Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 5 No
Hélène Hebenstreit Nouveau parti anticapitaliste Lorraine - Moselle Signed No 1 No
Guy HASCOET Europe écologie Bretagne - Ille-et-Vilaine Pending Elected Yes 1 Yes
Philippe Harquet Parti socialiste Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 39 No
Agnès Harnist Alsace d'abord Alsace - Haut-Rhin Not contacted No 1 No
Guy HARAU Europe écologie Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 3 No
Valérie Hamon Lutte ouvriere Bretagne - Côtes-d'Armor Not contacted Yes 1 No
Neila Hamadache Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 16 No
Ferez Guy Parti socialiste Bourgogne - Yonne Pending No 1 No
Michel GUINIOT Front national Picardie - Oise Pending Elected Yes 1 No
Jean-François GUILLAUME Union pour un mouvement populaire Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 3 No
Jean-Louis Guilhaumon PRG-PS-MRC Midi-Pyrénées - Gers Not contacted Elected No 1 No
Serge Guérin Europe écologie Ile-de-France - Essonne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 5 No
Michèle GRÜNER Parti communiste francais Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Christophe Grudler Mouvement démocrate Franche-Comté - Territoire de Belfort Signed No 1 No
Arlette Grosskost Union pour un mouvement populaire Alsace - Haut-Rhin Pending Elected No 1 No
Françoise Grossetête Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Loire Not contacted Yes 1 No
Augustin Grosdoy Tous ensemble la gauche vraiment ! Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed No 28 No
Ronald Grootaers Mouvement démocrate Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Not contacted No 1 No
Anne GROMMERCH-BRANDENBOURGER Union pour un mouvement populaire Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 1 No
Daniel GREMILLET Union pour un mouvement populaire Lorraine - Vosges Not contacted Elected No 3 No
Christophe Grébert Autres Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 6 No
Cécile Grandon Millard Mouvement démocrate Haute-Normandie - Eure Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 No
Alain Gralepois Parti socialiste Pays de la Loire - Loire-Atlantique Not contacted Elected No 2 No
Marie Grafteaux-Paillard Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Aube Pending Yes 1 Yes
Bruno Goury Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 11 Yes
Thierry GOURLOT Front national Lorraine - Moselle Pending Elected Yes 1 No
Julien Gonzalez Alliance ecologiste indépendante Bourgogne - Nièvre Not contacted Yes 1 No
Philippe Gonon Mouvement démocrate Franche-Comté - Doubs Pending No 1 No
Jean-Luc Godet Nouveau parti anticapitaliste Pays de la Loire - Maine-et-Loire Not contacted No 1 No
Jean-Pierre Godefroy Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 1 No
Marie-Jeanne Gobert Parti communiste francais Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 3 No
Jean-Marie Goater Europe écologie Bretagne - Ille-et-Vilaine Pending Finalist No 5 Yes
Marc Gicquel Tous ensemble la gauche vraiment ! Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Claude Gewerc Gauche unitaire Picardie - Oise Pending Elected Yes 1 No
Jean Germain Parti socialiste Centre - Indre-et-Loire Not contacted Elected No 1 No
Jean-Pierre GAY Candidatures unitaires antilibérales 79 Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Claude Gavoille Front de gauche Lorraine - Vosges Not contacted No 3 No
Sophie Gauguin Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Calvados Not contacted Finalist No 2 No
Agnès Gaubert Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 14 No
Stéphane Gatignon Europe écologie Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Not contacted Finalist No 1 No
Hélène Gassin Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Evelyne GAREAUX Europe écologie Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 3 No
Christine GAMAURY Europe écologie Basse-Normandie - Calvados Not contacted No 5 No
Patricia GALLERNEAU Mouvement démocrate Pays de la Loire - Loire-Atlantique Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Claude Gallardo Europe écologie Midi-Pyrénées - Gers Pending No 2 No
Ludovic Gaillard Lutte ouvriere Poitou-Charente - Vienne Not contacted Yes 1 No
Christine FROMAIGEAT Parti socialiste Lorraine - Vosges Not contacted Elected No 2 No
Marie-Dominique Frigout Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Finalist No 7 No
Jean-Pierre Frick Ecologie sociale, solidaire et décroissante Alsace - Haut-Rhin Not contacted No 1 No
Benoît Friboulet Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted No 9 No
Marie-Noëlle Fréry Europe écologie Rhône-Alpes - Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 Yes
Nicole Fréchou Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Georges Frêche Divers gauche Languedoc-Roussillon - Hérault Pending Finalist Yes 1 No
Christian FRANQUEVILLE Parti socialiste Lorraine - Vosges Not contacted Elected No 1 No
Bastien François Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 7 No
Hélène Franco Front de gauche Franche-Comté - Jura Signed No 1 No
Alain Fousseret Europe écologie Franche-Comté - Territoire de Belfort Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Arnaud Fontaine Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 12 No
Jacqueline FONTAINE Europe écologie Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 1 No
Jacques Fontaine Front de gauche Franche-Comté - Doubs Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Jean-Louis Fontaine Alliance ecologiste indépendante Ile-de-France - Yvelines Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Valérie Foissey Lutte ouvriere Haute-Normandie - Eure Not contacted No 1 No
Jacky Flippot Nous te ferons Bretagne Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending Yes 1 No
Anne-Laure FLETY Union pour un mouvement populaire Franche-Comté - Haute-Saône Pending Finalist No 1 No
Marc Fesneau Mouvement démocrate Centre - Eure-et-Loir Not contacted Yes 1 No
Edouard Ferrand Front national Bourgogne - Yonne Pending Elected Yes 1 No
Jacques Fernique Europe écologie Alsace - Bas-Rhin Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 3 No
Corinne Feret Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 1 No
Sylvie Faye-Pastor L'autre Gauche en Bourgogne Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Christian Favier Front de gauche Ile-de-France - Val-de-marne Not contacted No 0 No
Isabelle FAIRY Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Not contacted No 1 No
Michel Evrard Europe écologie Aquitaine - Dordogne Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Michel Estorge PRG-PS-MRC Bourgogne - Nièvre Not contacted No 1 No
Nicole Eschmann Europe Écologie - Les Verts Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Sylvie ERRARD Europe écologie Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 2 No
Souad EL MANAA Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 6 No
Michèle Durand-Migeon Europe écologie Franche-Comté - Haute-Saône Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Jérôme Durain Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 5 No
Nicolas Dupont-Aignan Debout la république Ile-de-France - Essonne Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Valérie DUPONT Front national Basse-Normandie - Calvados Not contacted Yes 1 No
Christophe DUMONT Europe écologie Champagne-Ardenne - Ardennes Pending Elected No 1 No
Pascal Dufraigne Lutte ouvriere Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
François DUFOUR Europe écologie Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist Yes 1 No
Cécile Duflot Europe Écologie - Les Verts Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Marie-Guite Dufay Parti socialiste Franche-Comté - Doubs Pending Elected Yes 1 No
Yvette Duchemann Europe écologie - La Réunion Signed and confirmation (letter/fax) received No 4 No
Christine Duccarouge Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 3 No
Gérard DUBRAC Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 8 No
Jean-Michel Dubois Front national Haute-Normandie - Eure Not contacted Elected No 1 No
Hervé DROUOT Décroissance - alter mondialiste Franche-Comté - Doubs Pending No 1 No
Christian DRIANO Lutte ouvriere Franche-Comté - Doubs Pending No 1 No
Patrice DREVET Alliance ecologiste indépendante Languedoc-Roussillon - Hérault Not contacted Yes 1 No
Julien Dray Parti socialiste Ile-de-France - Essonne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 Yes
Christophe Dougé Europe écologie Pays de la Loire - Loire-Atlantique Not contacted No 1 No
Alain Dolium Mouvement démocrate Ile-de-France - Val-de-marne Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Jean DIONIS DU SEJOUR Nouveau centre Aquitaine - Lot-et-Garonne Not contacted No 3 No
Eric Dillies Front national Nord-Pas-de-Calais - Nord Not contacted Elected No 1 No
François DIGARD Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 5 No
Françoise Diehlmann Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 6 No
Michel DIEFENBACHER Union pour un mouvement populaire Aquitaine - Lot-et-Garonne Not contacted Elected No 1 No
Chantal Dhoukar Europe écologie Bourgogne - Yonne Not contacted Elected No 1 No
Christophe DEVILLERS Parti de la France Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
François Deseille Mouvement démocrate Bourgogne - Côte-d'Or Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Jean-Karl DESCHAMPS Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 3 No
Jonathan Deschamps Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 17 Yes
Sylvain Desbureaux Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 Yes
Bertrand DENIAUD Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 3 No
Laurence DEMONET Parti socialiste Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted Elected No 2 No
Fabienne Delorme Lutte ouvriere Bourgogne - Yonne Not contacted No 1 No
Odile DELHAYE-MARCHE Europe écologie Lorraine - Vosges Not contacted No 3 No
Eric Delhaye Mouvement démocrate Picardie - Aisne Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Jean Delavergne Europe écologie Centre - Indre Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 1 No
Sylvie DELAUNAY Parti socialiste Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 10 No
Jean-Luc DELAHAIE Europe écologie Basse-Normandie - Orne Not contacted No 5 No
Yves Delahaie Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 23 No
Jean-Paul Delafenetre Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed and confirmation (letter/fax) received No 11 No
Laurent DEJOIE Union pour un mouvement populaire Pays de la Loire - Loire-Atlantique Not contacted Elected No 1 No
Gilles Deguet Europe écologie Centre - Indre-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Eric Defranould Nouveau parti anticapitaliste Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received No 2 No
Vincent Defaud Europe écologie - Not contacted Yes 1 No
Françoise DEDIEU-CASTIES Europe écologie Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending Elected No 2 No
Jean-François Debril Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 43 No
Fabien DE SANS NICOLAS Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Isère Not contacted Elected No 5 No
Pierre De Saintignon Parti socialiste Nord-Pas-de-Calais - Nord Pending Elected No 1 No
Henri de Richemont Union pour un mouvement populaire Poitou-Charente - Charente Not contacted Elected No 1 No
Henri De Raincourt Union pour majorite presidentielle Bourgogne - Yonne Not contacted Elected No 1 No
Gérard de Meester Europe écologie Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Not contacted No 1 No
Monique De Marco Europe Écologie - Les Verts Aquitaine - Gironde Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 3 Yes
Laure DE LA RAUDIERE Union pour un mouvement populaire Centre - Eure-et-Loir Pending Elected No 2 No
Sonia De la Prôvoté Nouveau centre Basse-Normandie - Calvados Not contacted Finalist No 4 No
Douce DE FRANCLIEU Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 7 No
Laurence de Bouard Nouveau parti anticapitaliste Bretagne - Côtes-d'Armor Pending Yes 1 No
Catherine Davion Mouvement national republicain Lorraine - Meurthe-et-Moselle Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Michel Daverat Europe écologie Aquitaine - Gironde Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Mathieu DARNAUD Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Ardèche Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Darkaoui Darkaoui Allaoui Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Ardennes Signed and confirmation (letter/fax) received No 5 Yes
Xavier Darcos Majorité présidentielle Aquitaine - Gironde Not contacted Elected Yes 1 No
Arnaud Danjean Union pour un mouvement populaire Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted Elected No 1 No
Patrice Daniel Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 Yes
Raymonde Dambielle Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 5 No
Sylviane D'Angelo Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Pending No 61 No
Daniel Cueff PS - Bretagne Écologie - PCF Bretagne - Ille-et-Vilaine Signed Elected No 14 No
Alain Cruzel Alliance ecologiste indépendante Limousin - Corrèze Not contacted No 1 No
Guillaume Cros Europe écologie Midi-Pyrénées - Tarn Pending Elected No 1 No
Rachel CROIX Nouveau parti anticapitaliste Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 Yes
Paul-Arnaud CROISSANT Parti de la France Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending No 1 No
Victoire Crispel Mouvement démocrate Midi-Pyrénées - Gers Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Pierre Creuzet Mouvement démocrate Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 2 No
Gérard CRETIN Parti de la France Franche-Comté - Jura Pending No 1 No
Chantal COURTOIS Europe écologie Lorraine - Meuse Not contacted No 2 No
Xavier Courtay Vraiment à Gauche Bretagne - Côtes-d'Armor Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Marie-France COUQUEBERG Parti communiste francais Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending No 1 No
Christine COULON Nouveau parti anticapitaliste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Yes 1 No
Raymond Couderc Union pour un mouvement populaire Languedoc-Roussillon - Hérault Not contacted Elected Yes 1 No
Christian Cotelle Front national Alsace - Bas-Rhin Pending Elected No 1 No
Emmanuelle Cosse Europe écologie Ile-de-France - Paris Signed Elected No 2 Yes
Denis CORDONNIER Union pour un mouvement populaire Lorraine - Meuse Not contacted Finalist No 3 No
Jacques Cordonnier Alsace d'abord Alsace - Bas-Rhin Pending Yes 1 No
Alain Cordier Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Aurélie Corbineau Europe écologie Midi-Pyrénées - Tarn-et-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 9 No
Eric Coquerel Front de gauche Ile-de-France - Paris Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Jean-Marc Coppola Front de gauche Provence-Alpes-Côte d'Azur - Bouches-Du-Rhône Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist Yes 1 No
Claude Comet Europe écologie Rhône-Alpes - Haute-Savoie Signed Elected No 1 Yes
Francis Comby Union pour un mouvement populaire Limousin - Corrèze Not contacted Elected No 1 No
Christine COLLIN-DENIMAL Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 10 No
Marie-Claude Colin-Cordier Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Marie-Thérèse COINAUD Lutte ouvriere Limousin - Corrèze Not contacted No 1 No
Jean-Louis Clément Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 23 No
Alain CIVILISE Parti communiste francais Basse-Normandie - Manche Not contacted Elected No 5 No
Didier Ciliberti Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 25 No
Alain Ciekansky Europe écologie Midi-Pyrénées - Lot Pending Elected No 1 No
Jean-Marie Chosson Europe écologie Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 Yes
Christiane CHOMBEAU Front de gauche Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 2 No
Daniel CHEVEE Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Not contacted No 9 No
Eric Chevée Mouvement démocrate Centre - Eure-et-Loir Not contacted No 1 No
Laurette Chesnais Tous ensemble la gauche vraiment ! Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending No 1 No
Gérard CHERPION Union pour un mouvement populaire Lorraine - Vosges Pending Elected No 1 No
Jean CHATELAIS Parti communiste francais Basse-Normandie - Orne Not contacted Elected No 3 No
Emmanuel Chatelain Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 21 No
Olivier Chartier Union pour majorite presidentielle Poitou-Charente - Vienne Not contacted Elected No 1 No
Colette Charriau Europe écologie Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Jérôme Charré Mouvement démocrate Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received No 22 No
Jean-Romée CHARBONNEAU Front national Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Gilbert Champagne Europe écologie Bourgogne - Nièvre Signed and confirmation (letter/fax) received No 9 No
Cyril Chadé Mouvement démocrate Rhône-Alpes - Rhône Signed No 45 No
Alain Chabrolle Europe écologie Rhône-Alpes - Ain Signed Elected No 1 Yes
Caroline CAYEUX Union pour un mouvement populaire Picardie - Oise Pending Elected Yes 1 No
Pascale CAUCHY Europe écologie Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 1 No
Emmanuel Cau Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Myriam Cau Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 7 No
Christophe CASTANER Parti socialiste Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Pierre Casevitz Lutte ouvriere Basse-Normandie - Calvados Not contacted Yes 1 No
Aline CARTON Nouveau parti anticapitaliste Franche-Comté - Jura Pending No 1 Yes
Lionel Cartayrade L'autre Gauche en Bourgogne Bourgogne - Nièvre Pending No 1 No
Jean-François Caron Europe écologie Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed and confirmation (letter/fax) received Elected Yes 3 Yes
Jean-Claude Carle Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Haute-Savoie Not contacted Elected No 1 No
Alain Caraco Europe Écologie - Les Verts Rhône-Alpes - Savoie Signed and confirmation (letter/fax) received No 5 Yes
Frédéric Canuet Mouvement démocrate Ile-de-France - Seine-et-Marne Not contacted No 35 No
Catherine Candelier Europe Écologie - Les Verts Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 12 No
François Calvet Europe écologie Midi-Pyrénées - Ariège Pending Elected No 1 No
Christian Calonne Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received No 67 No
Jean-Louis CALMETTES Europe Écologie - Les Verts Midi-Pyrénées - Aveyron Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 2 No
Jean-Yves CALLAC Nous te ferons Bretagne Bretagne - Côtes-d'Armor Not contacted No 1 No
Helia Caceres Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 8 No
Etienne Butzbach MRC Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending Elected No 1 No
Dominique BUSSEREAU Union pour un mouvement populaire Poitou-Charente - Charente-Maritime Not contacted Elected No 1 No
Thierry Burlot Parti socialiste Bretagne - Côtes-d'Armor Not contacted Elected No 1 No
Pierre Bureau Mouvement démocrate Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Claude Buchot Ecologie sociale, solidaire et décroissante Franche-Comté - Jura Pending Yes 1 No
Christian Bucher Europe Écologie - Les Verts Bretagne - Finistère Signed No 4 No
Joel Bruneau Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 3 No
Peggy Briset Europe écologie Bourgogne - Côte-d'Or Signed No 11 No
Brigitte Briere Debout la république Haute-Normandie - Seine-Maritime Pending Yes 1 No
Tristan Brayat Mouvement démocrate Ile-de-France - Seine-et-Marne Not contacted No 16 No
Chantal Brault Mouvement démocrate Ile-de-France - Hauts-de-Seine Pending No 1 No
Mona BRAS Europe écologie Bretagne - Côtes-d'Armor Pending Elected No 1 No
Françoise BRANGET Union pour un mouvement populaire Franche-Comté - Doubs Not contacted No 1 No
Marie Bové Europe écologie Aquitaine - Gironde Signed Elected No 1 No
Emanuelle Bour Poitrinal Mouvement démocrate Picardie - Oise Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No
Anne Boulier Front de gauche Lorraine - Meuse Not contacted No 1 No
Marianne Boulc'h Europe écologie Ile-de-France - Val-de-marne Pending Finalist No 7 No
Samia Boukhalfa Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed No 2 No
Jean-Claude BOSSARD Europe écologie Basse-Normandie - Manche Not contacted Finalist No 3 No
Marc Borneck Europe Écologie - Les Verts Franche-Comté - Jura Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Patricia Bordas Parti socialiste Limousin - Corrèze Not contacted Elected No 1 No
Laurence Bonzani Europe écologie Ile-de-France - Essonne Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Isabelle Bonnicel Mouvement démocrate Bourgogne - Nièvre Pending No 1 No
Isabelle BONNET Lutte ouvriere - Not contacted No 1 No
Annie BONNEFONT Europe écologie Midi-Pyrénées - Tarn-et-Garonne Pending Elected No 1 No
Philippe Bonneau Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 10 No
Philippe Bolo Mouvement démocrate Pays de la Loire - Maine-et-Loire Signed No 9 Yes
Jean-Luc BOHL Union pour un mouvement populaire Lorraine - Moselle Not contacted Elected No 2 No
Jean-Michel Bodin Parti communiste francais Centre - Indre-et-Loire Not contacted Elected No 5 Yes
Alain Bocquet Front de gauche Nord-Pas-de-Calais - Nord Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist Yes 1 Yes
Michel Bock Europe écologie Ile-de-France - Yvelines Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Jocelyne Boch Union pour un mouvement populaire Rhône-Alpes - Ain Not contacted No 2 No
Fabrice BLAIS Europe écologie Ile-de-France - Seine-et-Marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 16 No
Patrick Binder Front national Alsace - Haut-Rhin Pending Elected Yes 1 No
Hélène Billaud Europe écologie Midi-Pyrénées - Ariège Pending No 2 No
Annie Bihel Parti socialiste Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 5 No
Jacques Bigot Parti socialiste Alsace - Bas-Rhin Pending Elected Yes 1 No
Jean-Pierre Bigorgne Europe écologie Bretagne - Finistère Signed No 14 Yes
Nelly Bidot Mouvement démocrate Centre - Indre-et-Loire Not contacted No 1 No
Philippe Beyries Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 4 No
Léone BESNARD Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 4 No
Didier Berthuy Europe écologie Centre - Eure-et-Loir Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Catherine Bernard Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 20 No
Frédéric BERNABE Parti communiste francais Franche-Comté - Haute-Saône Pending No 1 No
Lela Bencharif Europe écologie Rhône-Alpes - Loire Signed Elected No 1 Yes
Christophe Ben Ali PRG-PS-MRC Bourgogne - Yonne Not contacted No 1 No
Jean-Marc Ben Mouvement démocrate Nord-Pas-de-Calais - Pas-de-Calais Signed No 11 No
Jean-Luc Belpaume Nouveau parti anticapitaliste Picardie - Somme Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Jean-Jacques Bélézy Mouvement démocrate Limousin - Corrèze Not contacted No 1 No
Daniel Béguin Europe écologie Lorraine - Moselle Signed Elected Yes 1 No
Claudine BECQ-VINCI Union pour un mouvement populaire Lorraine - Meuse Not contacted Finalist No 2 No
Christophe Béchu Union pour un mouvement populaire Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending Yes 1 No
Laurent BEAUVAIS Parti socialiste Basse-Normandie - Orne Pending Elected Yes 1 No
Philippe Beaune Europe écologie Rhône-Alpes - Loire Signed and confirmation (letter/fax) received No 20 No
Pierre Beaudran Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Gers Pending Finalist No 2 No
Nicolas Bay Front national Haute-Normandie - Seine-Maritime Not contacted Elected Yes 1 No
Francine Bavay Europe écologie Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Philippe Baumel Parti socialiste Bourgogne - Saône-et-Loire Pending Elected No 1 No
Eliane BARREILLE Union pour un mouvement populaire Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-de-Haute-Provence Not contacted Elected No 1 No
Jérôme Barré Mouvement démocrate Champagne-Ardenne - Aube Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 Yes
François Barere Lutte ouvriere Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Brigitte Barèges Union pour un mouvement populaire Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Pending Elected Yes 1 No
France Ballet Nouveau parti anticapitaliste Lorraine - Vosges Signed and confirmation (letter/fax) received No 5 No
Erwan Balanant Mouvement démocrate Bretagne - Finistère Signed No 4 No
Alain Bailly PRG-PS-MRC Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
Pierre Bahoum-Habouzit Front de gauche Midi-Pyrénées - Haute-Garonne Signed and confirmation (letter/fax) received No 11 No
Catherine Bahl Ecologie sociale, solidaire et décroissante Franche-Comté - Territoire de Belfort Pending No 1 No
Jean-Paul Bachy Parti socialiste Champagne-Ardenne - Marne Pending Elected Yes 1 No
Nadia Azoug Europe écologie Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Philippe Aymard L'autre Gauche en Bourgogne Bourgogne - Côte-d'Or Pending No 1 No
Jacques Auxiette Parti socialiste Pays de la Loire - Loire-Atlantique Pending Elected Yes 1 No
Thierry AURY Front de gauche Picardie - Oise Pending Yes 1 No
Philippe Augier Union pour un mouvement populaire Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 1 No
Christian Audouin Parti communiste francais Limousin - Corrèze Not contacted Elected Yes 2 No
Ludovic Assier Nouveau centre Basse-Normandie - Orne Not contacted Finalist No 5 No
André Aschieri Europe écologie Provence-Alpes-Côte d'Azur - Alpes-Maritimes Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Guylaine Arnould Duma Mouvement démocrate Pays de la Loire - Maine-et-Loire Signed No 8 No
Olivier Arlès Europe écologie Ile-de-France - Seine-et-Marne Signed and confirmation (letter/fax) received No 18 No
Xavier Argenton Union pour majorite presidentielle Poitou-Charente - Deux-Sèvres Pending Elected No 1 No
Christine Antoine Parti communiste francais Poitou-Charente - Deux-Sèvres Not contacted No 1 No
Annie Anne PRG-PS-MRC Basse-Normandie - Calvados Not contacted Elected No 11 No
Patricia ANDRIOT Europe écologie Champagne-Ardenne - Haute-Marne Pending Elected No 1 No
Jean-Paul Anciaux Union pour un mouvement populaire Bourgogne - Saône-et-Loire Pending Elected No 1 No
Alain Amédro Vivre mieux, ensemble à Aulnay, EELV, Parti de gauche Ile-de-France - Seine-Saint-Denis Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 3 No
Arlette Alvarenga Front de gauche Lorraine - Meurthe-et-Moselle Not contacted No 2 No
Fatma Adda Europe écologie Midi-Pyrénées - Gers Pending Elected No 1 No
Arlet Adam Mouvement démocrate Haute-Normandie - Seine-Maritime Signed No 10 No
Jean-David ABEL Europe écologie Rhône-Alpes - Drôme Signed and confirmation (letter/fax) received No 13 No
Rodéric AARSSE Europe Écologie - Les Verts Ile-de-France - Hauts-de-Seine Signed and confirmation (letter/fax) received No 1 No