Candidates list for Les Républicains

Add a candidate Signatories of another pact

Le nouveau de l'UMP


Filter: | 2nd ballot : | Elected

86 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status
Xavier BRETON Les Républicains Ain - Cantons de : Bourg-en-Bresse Est, Bourg-en-Bresse Nord-Centre, Ceyzériat, Coligny, Montrevel-en-Bresse, Pont-d'Ain, Pont-de-Vaux, Saint-Trivier-de-Courtes, Treffort-Cuisiat, Viriat Not contacted Elected 
Damien ABAD Les Républicains Ain - Cantons de : Ambérieu-en-Bugey, Brénod, Champagne-en-Valromey, Hauteville-Lompnes, Izernore, Lhuis, Nantua, Oyonnax Nord, Oyonnax Sud, Poncin, Saint-Rambert-en-Bugey, Virieu-le-Grand Not contacted Elected 
Julien DIVE Les Républicains Aisne - Cantons de: Le Catelet, Moy-de-l'Aisne, Saint-Quentin Centre, Saint-Quentin Nord, Saint-Quentin Sud, Saint-Simon, Vermand. Not contacted Elected 
Nicolas RAY Les Républicains Allier - Cantons de : Cusset Nord, Cusset Sud, Le Donjon, Escurolles, Gannat, Jaligny-sur-Besbre, Lapalisse, Le Mayet-de-Montagne, Vichy Nord, Vichy Sud Not contacted Elected 
Eric CIOTTI Les Républicains Alpes-Maritimes - Cantons de : Nice I, Nice II, Nice III, Nice IV, Nice VIII, Nice XII Not contacted Elected 
Christelle D'INTORNI Les Républicains Alpes-Maritimes - Cantons de : Lantosque, Levens, Nice IX, Nice X, Nice XIV, Roquebillière, Saint-Etienne-de-Tinée, Saint-Martin-Vésubie, Saint-Sauveur-sur-Tinée Not contacted Elected 
Eric PAUGET Les Républicains Alpes-Maritimes - Cantons de : Antibes-Biot, Antibes Centre, Le Bar-sur-Loup, Vallauris-Antibes Ouest (partie de la commune d'Antibes comprise dans ce canton et partie de la commune de Vallauris située au sud d'une ligne définie, à partir de la limite de la commune de Cannes, par l'axe des voies ci-après : le boulevard de la Batterie, le boulevard Grandjean, le boulevard des Glaïeuls, le boulevard des Horizons, l'avenue Georges Clémenceau, la montée des Mauruches, le chemin Lintier, le chemin des Clos, le Chemin de Notre Dame, le Chemin du Devens puis une ligne continuant l'axe du Chemin du Devens jusqu'à la limite de la commune d'Antibes) Not contacted Elected 
Alexandra MARTIN Les Républicains Alpes-Maritimes - Cantons de : Cannes Centre, Cannes Est, Mandelieu-Cannes Ouest, Vallauris-Antibes Ouest (partie non comprise dans la 7ème circonscription) Not contacted Elected 
Michèle TABAROT Les Républicains Alpes-Maritimes - Cantons de : Le Cannet, Grasse Sud, Mougins Not contacted Elected 
Fabrice BRUN Les Républicains Ardèche - Cantons de: Antraigues, Aubenas, Burzet, Coucouron, Joyeuse, Largentière, Montpezat-sous-Bauzon, Saint-Etienne-de-Lugdarès, Thueyts, Valgorge, Vallon-Pont-d'Arc, Vals-les-Bains, Les Vans, Villeneuve-de-Berg. Not contacted Elected 
Pierre CORDIER Les Républicains Ardennes - Cantons de: Charleville-la-Houillère, Fumay, Givet, Mézières Centre Ouest, Monthermé, Nouzonville, Renwez, Revin, Rocroi. Not contacted Elected 
Jean-Luc WARSMANN Les Républicains Ardennes - Cantons de: Attigny, Buzancy, Carignan, Le Chesne, Grandpré, Machault, Monthois, Mouzon, Raucourt-et-Flaba, Sedan Est, Sedan Nord, Sedan Ouest, Tourteron, Vouziers. Not contacted Elected 
Valérie BAZIN-MALGRAS Les Républicains Aube - Cantons de: Aix-en-Othe, Bar-sur-Seine, Bouilly, Chaource, Ervy-le-Châtel, Estissac, Lusigny-sur-Barse, Mussy-sur-Seine, Les Riceys, Troyes V, Troyes VI, Troyes VII. Not contacted Elected 
Patrick HETZEL Les Républicains Bas-Rhin - Cantons de: Bouxwiller, Drulingen, Hochfelden, Marmoutier, La Petite-Pierre, Sarre-Union, Saverne. Not contacted Elected 
Eric DIARD Les Républicains Bouches-du-Rhône - Cantons de : Châteauneuf-Côte-Bleue, Marignane, Vitrolles Not contacted Finalist
Vincent DESCOEUR Les Républicains Cantal - Cantons de: Arpajon-sur-Cère, Aurillac I, Aurillac II, Aurillac III, Aurillac IV, Jussac, Laroquebrou, Maurs, Montsalvy, Saint-Cernin, Saint-Mamet-la-Salvetat, Vic-sur-Cère. Not contacted Elected 
Jean-Yves BONY Les Républicains Cantal - Cantons de: Allanche, Champs-sur-Tarentaine-Marchal, Chaudes-Aigues, Condat, Massiac, Mauriac, Murat, Pierrefort, Pleaux, Riom-ès-Montagnes, Ruynes-en-Margeride, Saignes, Saint-Flour Nord, Saint-Flour Sud, Salers. Not contacted Elected 
Francis DUBOIS Les Républicains Corrèze - Cantons de : Argentat, Bort-les-Orgues, Bugeat, Corrèze, Donzenac, Egletons, Eygurande, Lapleau, Meymac, Neuvic, La Roche-Canillac, Seilhac, Sornac, Treignac, Tulle Campagne Nord, Tulle Campagne Sud, Tulle Urbain Nord, Tulle Urbain Sud, Ussel Est, Ussel Ouest, Uzerche, Vigeois Not contacted Elected 
Frédérique MEUNIER Les Républicains Corrèze - Cantons de : Ayen, Beaulieu-sur-Dordogne, Beynat, Brive-la-Gaillarde Centre, Brive-la-Gaillarde Nord-Est, Brive-la-Gaillarde Nord-Ouest, Brive-la-Gaillarde Sud-Est, Brive-la-Gaillarde Sud-Ouest, Juillac, Larche, Lubersac, Malemort-sur-Corrèze, Meyssac, Mercoeur, Saint-Privat Not contacted Elected 
Marc LE FUR Les Républicains Côtes-d'Armor - Cantons de: La Chèze, Collinée, Corlay, Jugon-les-Lacs, Lamballe, Loudéac, Merdrignac, Moncontour, Mûr-de-Bretagne, Ploeuc-sur-Lié, Plouguenast, Quintin, Uzel. Not contacted Elected 
Annie GENEVARD Les Républicains Doubs - Cantons de: Amancey, Levier, Montbenoît, Morteau, Mouthe, Pierrefontaine-les-Varans, Pontarlier, Le Russey, Vercel-Villedieu-le-Camp. Not contacted Elected 
Emmanuelle ANTHOINE Les Républicains Drôme - Cantons de: Bourg-de-Péage, Le Grand-Serre, Romans-sur-Isère I, Romans-sur-Isère II, Saint-Donat-sur-l'Herbasse, Saint-Vallier. Not contacted Elected 
Robin REDA Les Républicains Essonne - Cantons de: Athis-Mons, Juvisy-sur-Orge, Savigny-sur-Orge, Viry-Châtillon. Not contacted Elected 
Olivier MARLEIX Les Républicains Eure-et-Loir - Cantons de: Anet, Brézolles, Châteauneuf-en-Thymerais, Dreux Est, Dreux Ouest, Dreux Sud, La Ferté-Vidame, Senonches. Not contacted Elected 
Yves HEMEDINGER Les Républicains Haut-Rhin - Cantons de: Andolsheim, Colmar Nord, Colmar Sud, Neuf-Brisach. Not contacted Finalist
Jacques CATTIN Les Républicains Haut-Rhin - Cantons de : Guebwiller, Kaysersberg, Lapoutroie, Munster, Ribeauvillé, Rouffach, Sainte-Marie-aux-Mines, Wintzenheim Not contacted Finalist
Raphaël SCHELLENBERGER Les Républicains Haut-Rhin - Cantons de : Cernay, Ensisheim, Masevaux, Saint-Amarin, Soultz-Haut-Rhin, Thann Not contacted Elected 
Isabelle VALENTIN Les Républicains Haute-Loire - Cantons de: Aurec-sur-Loire, Bas-en-Basset, Fay-sur-Lignon, Le Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le Puy Est, Le Puy Sud-Est, Retournac, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Vorey, Yssingeaux. Not contacted Elected 
Jean-Pierre VIGIER Les Républicains Haute-Loire - Cantons de: Allègre, Auzon, Blesle, Brioude Nord, Brioude Sud, Cayres, La Chaise-Dieu, Craponne-sur-Arzon, Langeac, Lavoûte-Chilhac, Loudes, Paulhaguet, Pinols, Pradelles, Le Puy Nord, Le Puy Ouest, Le Puy Sud-Ouest, Saint-Paulien, Saugues, Solignac-sur-Loire. Not contacted Elected 
François CORNUT-GENTILLE Les Républicains Haute-Marne - Cantons de: Andelot-Blancheville, Blaiserives, Chevillon, Doulaincourt-Saucourt, Joinville, Juzennecourt, Montier-en-Der, Poissons, Saint-Blin-Semilly, Saint-Dizier Centre, Saint-Dizier Nord-Est, Saint-Dizier Ouest, Saint-Dizier Sud-Est, Vignory, Wassy. Not contacted Finalist
Christelle PETEX-LEVET Les Républicains Haute-Savoie - Cantons de : Boëge, Bonneville, Cruseilles, Reignier, La Roche-sur-Foron, Saint-Jeoire Not contacted Elected 
Virginie DUBY-MULLER Les Républicains Haute-Savoie - Cantons de : Annemasse Nord, Annemasse Sud, Frangy, Saint-Julien-en-Genevois, Seyssel Not contacted Elected 
Marie-Do AESCHLIMANN Les Républicains Hauts-de-Seine - Cantons de: Asnières-sur-Seine Nord, Asnières-sur-Seine Sud, Colombes Sud. Not contacted Finalist
Philippe JUVIN Les Républicains Hauts-de-Seine - Cantons de : Bois-Colombes, Courbevoie Nord, Courbevoie Sud (partie située au nord d'une ligne définie depuis la limite de la commune de Neuilly-sur-Seine, par l'axe des voies ci-après : prolongation de l'axe de la rue de l'Abreuvoir, rue de l'Abreuvoir, place Victor Hugo, rue de Bezons et partie située à l'ouest de la ligne de chemin de fer de Paris à Versailles depuis la limite du canton de Courbevoie nord jusqu'à la limite de la commune de Puteaux), La-Garenne-Colombes Not contacted Elected 
Constance LE GRIP Les Républicains Hauts-de-Seine - Cantons de : Courbevoie Sud (partie non comprise dans la 3ème circonscription), Neuilly-sur-Seine Nord, Neuilly-sur-Seine Sud, Puteaux Not contacted Elected 
Pascal LOUAP Les Républicains Hauts-de-Seine - Cantons de: Boulogne-Billancourt Nord-Est, Boulogne-Billancourt Nord-Ouest, Boulogne-Billancourt Sud (partie située au nord d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après: rue Yves-Kermen, avenue Pierre-Grenier, boulevard de la République jusqu'au pont d'Issy). Not contacted Finalist
Jean-Luc BOURGEAUX Les Républicains Ille-et-Vilaine - Cantons de : Cancale, Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine, Dinard, Dol-de-Bretagne, Saint-Malo Nord, Saint-Malo Sud Not contacted Elected 
Nicolas FORISSIER Les Républicains Indre - Cantons de : Aigurande, Ardentes, Argenton-sur-Creuse, La Châtre, Ecueillé, Eguzon-Chantôme, Issoudun Nord, Issoudun Sud, Levroux, Neuvy-Saint-Sépulchre, Saint-Christophe-en-Bazelle, Sainte-Sévère-sur-Indre, Valençay, Vatan Not contacted Elected 
Yannick NEUDER Les Républicains Isère - Cantons de : Beaurepaire, La Côte-Saint-André, Le Grand Lemps, Roussillon (moins les communes de Assieu, Auberives-sur-Varèze, Cheyssieu, Clonas-sur-Varèze, Saint-Alban-du-Rhône, Saint-Clair-du-Rhône, Saint-Maurice-l'Exil, Saint-Prim, Vernioz), Roybon, Saint-Etienne-de-Saint-Geoirs, Saint-Jean-de-Bournay, Virieu Not contacted Elected 
Marie-Christine DALLOZ Les Républicains Jura - Cantons de: Les Bouchoux, Champagnole, Clairvaux-les-Lacs, Moirans-en-Montagne, Morez, Nozeroy, Les Planches-en-Montagne, Saint-Claude, Saint-Laurent-en-Grandvaux. Not contacted Elected 
Justine GRUET Les Républicains Jura - Cantons de: Arbois, Chaussin, Chemin, Dampierre, Dole Nord-Est, Dole Sud-Ouest, Gendrey, Montbarrey, Montmirey-le-Château, Rochefort-sur-Nenon, Salins-les-Bains, Villers-Farlay. Not contacted Elected 
Nathalie BASSIRE Les Républicains La Réunion - Cantons de : Saint-Louis III-Cilaos, Entre-Deux, Saint-Louis II, Le Tampon I, Le Tampon II, Le Tampon III, Le Tampon IV Not contacted Elected 
David LORION Les Républicains La Réunion - Cantons de : Petite-Ile, Saint-Joseph I, Saint-Joseph II, Saint-Pierre I, Saint-Pierre II, Saint-Pierre III, Saint-Pierre IV Not contacted Finalist
Dino CINIERI Les Républicains Loire - Cantons de : Bourg-Argental, Le Chambon-Feugerolles, Firminy, Pélussin, Saint-Genest-Malifaux, Saint-Bonnet-le-Château, Saint-Just-Saint-Rambert, Saint-Jean-Soleymieux Not contacted Elected 
Antoine VERMOREL-MARQUES Les Républicains Loire - Cantons de : Belmont-de-la-Loire, Charlieu, La Pacaudière, Perreux, Roanne Nord, Roanne Sud, Saint-Haon-le-Châtel, Saint-Just-en-Chevalet, Saint-Symphorien-de-Lay Not contacted Elected 
Jean-Pierre TAITE Les Républicains Loire - Cantons de : Boën, Chazelles-sur-Lyon, Feurs, Montbrison, Néronde, Noirétable, Saint-Galmier, Saint-Georges-en-Couzan, Saint-Germain-Laval Not contacted Elected 
Aurélien PRADIÉ Les Républicains Lot - Cantons de: Cahors Nord-Est, Cahors Nord-Ouest, Cahors Sud, Castelnau-Montratier, Catus, Cazals, Gourdon, Labastide-Murat, Lalbenque, Lauzès, Luzech, Montcuq, Payrac, Puy-l'Evêque, Saint-Germain-du-Bel-Air, Saint-Géry, Salviac. Not contacted Elected 
Pierre MOREL A L'HUISSIER Les Républicains Lozère - Tous les cantons du département Not contacted Elected 
Anne-Laure BLIN Les Républicains Maine-et-Loire - Cantons de: Allonnes, Baugé, Beaufort-en-Vallée, Durtal, Longué-Jumelles, Noyant, Saumur Nord, Seiches-sur-le-Loir. Not contacted Elected 
Philippe GOSSELIN Les Républicains Manche - Cantons de : Canisy, Carentan, Marigny, Montebourg, Percy, Saint-Clair-sur-l'Elle, Saint-Jean-de-Daye, Saint-Lô Est, Saint-Lô Ouest, Sainte-Mère-Eglise, Tessy-sur-Vire, Torigni-sur-Vire, Villedieu-les-Poêles Not contacted Elected 
Lise MAGNIER Les Républicains Marne - Cantons de : Beine-Nauroy, Châlons-en-Champagne I, Châlons-en-Champagne II, Châlons-en-Champagne III, Châlons-en-Champagne IV, Givry-en-Argonne, Reims VII, Sainte-Menehould, Suippes, Ville-sur-Tourbe Not contacted Elected 
Mansour KAMARDINE Les Républicains Mayotte - Cantons de : Bandrele, Bouéni, Chiconi, Chirongui, Dembeni, Kani-Kéli, Mamoudzou III, M'Tsangamouji, Ouangani, Sada, Tsingoni. Not contacted Elected 
Thibault BAZIN Les Républicains Meurthe-et-Moselle - Cantons de : Arracourt, Baccarat, Badonviller, Bayon, Blâmont, Cirey-sur-Vezouze, Gerbéviller, Lunéville-Nord, Lunéville-Sud, Saint-Nicolas-de-Port, Tomblaine Not contacted Elected 
Philippe MORENVILLIER Les Républicains Meurthe-et-Moselle - Cantons de: Colombey-les-Belles, Domèvre-en-Haye, Haroué, Neuves-Maisons, Thiaucourt-Regniéville (moins les communes d'Arnaville, Bayonville-sur-Mad et Vandelainville), Toul Nord, Toul Sud, Vézelize. Not contacted Finalist
Fabien DI FILIPPO Les Républicains Moselle - Cantons de : Albestroff, Château-Salins, Delme, Dieuze, Fénétrange, Grostenquin, Lorquin, Phalsbourg, Réchicourt-le-Château, Sarrebourg, Vic-sur-Seille Not contacted Elected 
Vincent SEITLINGER Les Républicains Moselle - Cantons de: Bitche, Rohrbach-lès-Bitche, Sarralbe, Sarreguemines, Sarreguemines-Campagne, Volmunster. Not contacted Elected 
Paul CHRISTOPHE Les Républicains Nord - Cantons de : Bergues, Bourbourg, Dunkerque Est, Gravelines, Hondschoote, Wormhout Not contacted Elected 
Victor HABERT-DASSAULT Les Républicains Oise - Cantons de: Beauvais Nord-Est, Beauvais Nord-Ouest, Breteuil, Crèvecoeur-le-Grand, Froissy, Maignelay-Montigny, Marseille-en-Beauvaisis, Nivillers, Saint-Just-en-Chaussée. Not contacted Elected 
Eric WOERTH Les Républicains Oise - Cantons de: Betz, Chantilly, Nanteuil-le-Haudouin, Pont-Sainte-Maxence, Senlis. Not contacted Elected 
Pierre VATIN Les Républicains Oise - Cantons de: Attichy, Compiègne Sud-Est, Compiègne Sud-Ouest, Crépy-en-Valois, Estrées-Saint-Denis. Not contacted Elected 
Maxime MINOT Les Républicains Oise - Cantons de: Clermont, Creil-Nogent-sur-Oise, Liancourt, Mouy. Not contacted Elected 
Véronique LOUWAGIE Les Républicains Orne - Cantons de: L'Aigle Est, L'Aigle Ouest, Bazoches-sur-Hoëne, Bellême, La Ferté-Frênel, Gacé, Longny-au-Perche, Le Merlerault, Mortagne-au-Perche, Moulins-la-Marche, Nocé, Pervenchères, Rémalard, Le Theil, Tourouvre, Vimoutiers. Not contacted Elected 
Jérôme NURY Les Républicains Orne - Cantons de: Argentan Est, Argentan Ouest, Athis-de-l'Orne, Briouze, Ecouché, Exmes, Flers Nord, Flers Sud, Messei, Mortrée, Putanges-Pont-Ecrepin, Tinchebray, Trun. Not contacted Elected 
Brigitte KUSTER Les Républicains Paris - Partie du 16ème arrondissement (quartier Chaillot et partie du quartier Porte Dauphine située au nord d'une ligne définie par les voies ci-après : Rue de la Pompe, Place Monnet et Rue Saint-Didier) ; partie du 17ème arrondissement non comprise dans la 3ème circonscription Not contacted Finalist
Francis SZPINER Les Républicains Paris - Partie du 16ème arrondissement (quartiers Auteuil et La Muette et partie du quartier Porte Dauphine non comprise dans la 4ème circonscription) Not contacted Finalist
Pierre-Yves BOURNAZEL Les Républicains Paris - Partie du 9ème arrondissement non comprise dans la 1ère circonscription ; partie du 18ème arrondissement non comprise dans les 3ème et 17ème circonscriptions Not contacted Finalist
Pierre-Henri DUMONT Les Républicains Pas-de-Calais - Cantons de : Audruicq, Calais Centre, Calais Est, Calais Nord-Ouest, Calais Sud-Est Not contacted Elected 
Emmanuelle HAZIZA Les Républicains Rhône - Cantons de: Villeurbanne Centre, Villeurbanne Nord, Villeurbanne Sud. Not contacted Finalist
Alexandre VINCENDET Les Républicains Rhône - Cantons de: Bron, Rillieux-la-Pape, Vaulx-en-Velin. Not contacted Elected 
Nathalie SERRE Les Républicains Rhône - Cantons de : Amplepuis, L'Arbresle, Le-Bois-d'Oingt, Ecully, Lamure-sur-Azergues, Tarare, Thizy Not contacted Elected 
Alexandre PORTIER Les Républicains Rhône - Cantons de: Anse, Beaujeu, Belleville, Monsols, Villefranche-sur-Saône. Not contacted Elected 
Josiane CORNELOUP Les Républicains Saône-et-Loire - Cantons de : Bourbon-Lancy, Charolles, Chauffailles, La Clayette, Digoin, Gueugnon, La Guiche, Marcigny, Mont-Saint-Vincent, Palinges, Paray-le-Monial, Saint-Bonnet-de-Joux, Semur-en-Brionnais, Toulon-sur-Arroux Not contacted Elected 
Jean-Carles GRELIER Les Républicains Sarthe - Cantons de: Ballon, Bonnétable, La Ferté-Bernard, La Fresnaye-sur-Chédouet, Mamers, Le Mans Nord-Campagne, Le Mans Nord-Ville, Marolles-les-Braults, Montmirail, Tuffé, Vibraye. Not contacted Elected 
Vincent ROLLAND Les Républicains Savoie - Cantons de : Aime, Albertville Nord, Albertville Sud, Beaufort, Bourg-Saint-Maurice, Bozel, Moûtiers, Ugine Not contacted Elected 
Emilie BONNIVARD Les Républicains Savoie - Cantons de : Aiguebelle, La Chambre, Chamoux-sur-Gelon, Lanslebourg-Mont-Cenis, Modane, Montmélian, La Ravoire, La Rochette, Saint-Jean-de-Maurienne, Saint-Michel-de-Maurienne Not contacted Elected 
Jean-Louis THIÉRIOT Les Républicains Seine-et-Marne - Cantons de : Le Châtelet-en-Brie, Montereau-Fault-Yonne, Moret-sur-Loing, Mormant Not contacted Elected 
Isabelle PERIGAULT Les Républicains Seine-et-Marne - Cantons de: Bray-sur-Seine, Donnemarie-Dontilly, La Ferté-Gaucher, Nangis, Provins, Rebais, Rozay-en-Brie, Villiers-Saint-Georges. Not contacted Elected 
Franck RIESTER Les Républicains Seine-et-Marne - Cantons de : Coulommiers, Crécy-la-Chapelle, La Ferté-sous-Jouarre Communes de : Bailly-Romainvilliers, Magny-le-Hongre, Serris Not contacted Elected 
Agnès FIRMIN LE BODO Les Républicains Seine-Maritime - Cantons de : Le Havre I, Le Havre V, Le Havre VI, Le Havre VII, Montivilliers Not contacted Elected 
Alain RAMADIER Les Républicains Seine-Saint-Denis - Cantons de : Aulnay-sous-Bois Nord, Aulnay-sous-Bois Sud, Bondy Sud-Est, Les Pavillons-sous-Bois Not contacted Finalist
Emmanuel MAQUET Les Républicains Somme - Cantons de : Ault, Crécy-en-Ponthieu, Friville-Escarbotin, Gamaches, Hallencourt, Molliens-Dreuil, Moyenneville, Nouvion, Oisemont, Rue, Saint-Valéry-sur-Somme Not contacted Elected 
Ian BOUCARD Les Républicains Territoire de Belfort - Cantons de: Beaucourt, Belfort Centre, Belfort Est, Danjoutin, Delle, Fontaine, Grandvillars. Not contacted Elected 
Michel HERBILLON Les Républicains Val-de-Marne - Cantons de : Charenton-le-Pont, Joinville-le-Pont, Maisons-Alfort Nord, Maisons-Alfort Sud Not contacted Elected 
Béatrice BELLAMY Les Républicains Vendée - Cantons de: Chantonnay, Mareuil-sur-Lay-Dissais, La Mothe-Achard, Moutiers-les-Mauxfaits, La Roche-sur-Yon Sud, Talmont-Saint-Hilaire. Not contacted Elected 
Stéphane VIRY Les Républicains Vosges - Cantons de: Châtel-sur-Moselle, Epinal Est, Epinal Ouest, Rambervillers, Xertigny. Not contacted Elected 
Jean-Jacques GAULTIER Les Républicains Vosges - Cantons de: Bains-les-Bains, Bulgnéville, Charmes, Châtenois, Coussey, Darney, Dompaire, Lamarche, Mirecourt, Monthureux-sur-Saône, Neufchâteau, Vittel. Not contacted Elected 

468 candidates pour le premier tour         ♡ Cliquer sur l'entête d'une colonne pour la trier ♡ * ⇒ courrielable ° ⇒ twittable

Photo Name Electoral Section wrapped Party Signed the pact Finalist Tél. Mél. Web
Xavier BRETON Ain 01 - 1re Les Républicains Not contacted ° Elected
Alexandre NANCHI Ain 01 - 2e Les Républicains Not contacted
Véronique BAUDE Ain 01 - 3e Les Républicains Not contacted
Aurane REIHANIAN Ain 01 - 4e Les Républicains Not contacted
Damien ABAD Ain 01 - 5e Les Républicains Not contacted * Elected
Julien MARTINEZ Ain 01 - 5e Les Républicains Not contacted
Paul MOUGENOT Aisne 02 - 1re Les Républicains Not contacted
Julien DIVE Aisne 02 - 2e Les Républicains Not contacted * ° Elected
Jérome MOINEUSE Aisne 02 - 3e Les Républicains Not contacted
David BOBIN Aisne 02 - 4e Les Républicains Not contacted
Jade GILQUIN Aisne 02 - 5e Les Républicains Not contacted
Roger LITAUDON Allier 03 - 1re Les Républicains Not contacted
Jean-Jacques KEGELART Allier 03 - 2e Les Républicains Not contacted
Nicolas RAY Allier 03 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Eric CIOTTI Alpes-Maritimes 06 - 1re Les Républicains Not contacted * Elected
Jean-Marc MACARIO Alpes-Maritimes 06 - 2e Les Républicains Not contacted
Laurent CASTILLO Alpes-Maritimes 06 - 3e Les Républicains Not contacted
Roger ROUX Alpes-Maritimes 06 - 4e Les Républicains Not contacted
Christelle D'INTORNI Alpes-Maritimes 06 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Laurence TRASTOUR-ISNART Alpes-Maritimes 06 - 6e Les Républicains Not contacted
Eric PAUGET Alpes-Maritimes 06 - 7e Les Républicains Not contacted ° Elected
Alexandra MARTIN Alpes-Maritimes 06 - 8e Les Républicains Not contacted Elected
Michèle TABAROT Alpes-Maritimes 06 - 9e Les Républicains Not contacted * ° Elected
Marc-Antoine QUENETTE Ardèche 07 - 2e Les Républicains Not contacted * °
Fabrice BRUN Ardèche 07 - 3e Les Républicains Not contacted ° Elected
Guillaume MARECHAL Ardennes 08 - 1re Les Républicains Not contacted
Pierre CORDIER Ardennes 08 - 2e Les Républicains Not contacted ° Elected
Jean-Luc WARSMANN Ardennes 08 - 3e Les Républicains Not contacted * Elected
Stéphanie FRAENKEL Aube 10 - 1re Les Républicains Not contacted
Valérie BAZIN-MALGRAS Aube 10 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Baptiste GATOUILLAT Aube 10 - 3e Les Républicains Not contacted
Laurent PEREZ Aude 11 - 1re Les Républicains Not contacted
Quentin ESTRADE Aude 11 - 2e Les Républicains Not contacted
Magali BESSAOU Aveyron 12 - 1re Les Républicains Not contacted
André AT Aveyron 12 - 2e Les Républicains Not contacted
Christophe SAINT-PIERRE Aveyron 12 - 3e Les Républicains Not contacted
Audrey ROZENHAFT Bas-Rhin 67 - 1re Les Républicains Not contacted
Alexandre WOLF SAMALOUSSI Bas-Rhin 67 - 2e Les Républicains Not contacted
Imene SFAXI Bas-Rhin 67 - 3e Les Républicains Not contacted
Éric AMIET Bas-Rhin 67 - 4e Les Républicains Not contacted
Philippe MEYER Bas-Rhin 67 - 6e Les Républicains Not contacted
Patrick HETZEL Bas-Rhin 67 - 7e Les Républicains Not contacted * ° Elected
Sarah BOUALEM-AUBERT Bouches-du-Rhône 13 - 1re Les Républicains Not contacted
Sabine BERNASCONI Bouches-du-Rhône 13 - 2e Les Républicains Not contacted
Patrick PAPPALARDO Bouches-du-Rhône 13 - 3e Les Républicains Not contacted
Solange BIAGGI Bouches-du-Rhône 13 - 4e Les Républicains Not contacted
Maryline ANTOINE Bouches-du-Rhône 13 - 5e Les Républicains Not contacted
Didier REAULT Bouches-du-Rhône 13 - 6e Les Républicains Not contacted
David YTIER Bouches-du-Rhône 13 - 8e Les Républicains Not contacted
Roland GIBERTI Bouches-du-Rhône 13 - 9e Les Républicains Not contacted
Eric DIARD Bouches-du-Rhône 13 - 12e Les Républicains Not contacted * Finalist
Isabelle ROUBY Bouches-du-Rhône 13 - 13e Les Républicains Not contacted
Michel BOULAN Bouches-du-Rhône 13 - 14e Les Républicains Not contacted
Bernard REYNÈS Bouches-du-Rhône 13 - 15e Les Républicains Not contacted *
Sophie SIMONNET Calvados 14 - 1re Les Républicains Not contacted
Camille BROU Calvados 14 - 2e Les Républicains Not contacted
Nathalie PORTE Calvados 14 - 3e Les Républicains Not contacted
Sophie GAUGAIN Calvados 14 - 4e Les Républicains Not contacted
Cédric NOUVELOT Calvados 14 - 5e Les Républicains Not contacted
Vincent DESCOEUR Cantal 15 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Yves BONY Cantal 15 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Alice CLERGEAU Charente 16 - 1re Les Républicains Not contacted
Jean-Hubert LELIÈVRE Charente 16 - 2e Les Républicains Not contacted
Pierre Henri GUIGNARD Charente 16 - 3e Les Républicains Not contacted
David LABICHE Charente-Maritime 17 - 2e Les Républicains Not contacted
Bertrand GIRAUD Charente-Maritime 17 - 3e Les Républicains Not contacted
Françoise DE ROFFIGNAC Charente-Maritime 17 - 4e Les Républicains Not contacted
Didier QUENTIN Charente-Maritime 17 - 5e Les Républicains Not contacted
David DALLOIS Cher 18 - 1re Les Républicains Not contacted
Adrien BAERT Cher 18 - 2e Les Républicains Not contacted
Bénédicte DE CHOULOT Cher 18 - 3e Les Républicains Not contacted
Francis DUBOIS Corrèze 19 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Frédérique MEUNIER Corrèze 19 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Adrien HUGUET Côte-d'Or 21 - 2e Les Républicains Not contacted
Valérie GRANDET Côte-d'Or 21 - 3e Les Républicains Not contacted
Charlotte FOUGÈRE Côte-d'Or 21 - 5e Les Républicains Not contacted
Marc LE FUR Côtes-d'Armor 22 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Paul PRIGENT Côtes-d'Armor 22 - 4e Les Républicains Not contacted
Yves JEZEQUEL Côtes-d'Armor 22 - 5e Les Républicains Not contacted
Emilie BAUDREZ Deux-Sèvres 79 - 2e Les Républicains Not contacted
Philippe ROBIN Deux-Sèvres 79 - 3e Les Républicains Not contacted
Elisabeth MARTY Dordogne 24 - 1re Les Républicains Not contacted
Aurélien DELFOUR Dordogne 24 - 2e Les Républicains Not contacted
Myriam THOMASSON Dordogne 24 - 3e Les Républicains Not contacted
Basile FANIER Dordogne 24 - 4e Les Républicains Not contacted
Michel VIENET Doubs 25 - 1re Les Républicains Not contacted
Chafia KAOULAL Doubs 25 - 2e Les Républicains Not contacted
Christophe FROPPIER Doubs 25 - 3e Les Républicains Not contacted
Matthieu BLOCH Doubs 25 - 4e Les Républicains Not contacted
Annie GENEVARD Doubs 25 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Véronique PUGEAT Drôme 26 - 1re Les Républicains Not contacted
Valérie ARNAVON Drôme 26 - 2e Les Républicains Not contacted
Paul BERARD Drôme 26 - 3e Les Républicains Not contacted
Emmanuelle ANTHOINE Drôme 26 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Samira KETFI Essonne 91 - 1re Les Républicains Not contacted
Isabelle PERDEREAU Essonne 91 - 3e Les Républicains Not contacted
Jérémy MARTIN Essonne 91 - 4e Les Républicains Not contacted
Michel BOURNAT Essonne 91 - 5e Les Républicains Not contacted
Chantal LACARRIERE Essonne 91 - 6e Les Républicains Not contacted
Julien DUMAINE Essonne 91 - 7e Les Républicains Not contacted
Robin REDA Essonne 91 - 7e Les Républicains Not contacted * Elected
Nicolas DOHIN Essonne 91 - 8e Les Républicains Not contacted
Nicolas DE BOISHUE Essonne 91 - 10e Les Républicains Not contacted
Christophe ALORY Eure 27 - 1re Les Républicains Not contacted
Francine MARAGLIANO Eure 27 - 2e Les Républicains Not contacted
Marie-Dominique PERCHET Eure 27 - 4e Les Républicains Not contacted
David DAVERTON Eure 27 - 5e Les Républicains Not contacted
Ladislas VERGNE Eure-et-Loir 28 - 1re Les Républicains Not contacted
Olivier MARLEIX Eure-et-Loir 28 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Rémi MARTIAL Eure-et-Loir 28 - 3e Les Républicains Not contacted
Elisabeth MEYBLUM Eure-et-Loir 28 - 4e Les Républicains Not contacted
Francis LE BIAN Finistère 29 - 3e Les Républicains Not contacted
Marie-Claire HÉNAFF Finistère 29 - 4e Les Républicains Not contacted
Félix BRIANT Finistère 29 - 5e Les Républicains Not contacted
Gaëlle NICOLAS Finistère 29 - 6e Les Républicains Not contacted *
Eric LE GUEN Finistère 29 - 7e Les Républicains Not contacted
Claire GOURLAOUEN Finistère 29 - 8e Les Républicains Not contacted
Patrick CARACO Français de l'Etranger 0ZZ - 1re Les Républicains Not contacted
Bertrand DUPONT Français de l'Etranger 0ZZ - 2e Les Républicains Not contacted
Artus GALIAY Français de l'Etranger 0ZZ - 3e Les Républicains Not contacted
Genevieve MACHICOTE Français de l'Etranger 0ZZ - 4e Les Républicains Not contacted
Laurent GOATER Français de l'Etranger 0ZZ - 5e Les Républicains Not contacted
Régine MAZLOUM-MARTIN Français de l'Etranger 0ZZ - 6e Les Républicains Not contacted
Philippe DESWEL Français de l'Etranger 0ZZ - 7e Les Républicains Not contacted
Naïma M'FADDEL Français de l'Etranger 0ZZ - 9e Les Républicains Not contacted
Aurélie PIRILLO Français de l'Etranger 0ZZ - 10e Les Républicains Not contacted
Catya MARTIN Français de l'Etranger 0ZZ - 11e Les Républicains Not contacted
Véronique GARDEUR-BANCEL Gard 30 - 1re Les Républicains Not contacted
Frédéric TOUZELLIER Gard 30 - 2e Les Républicains Not contacted
Blandine ARNAUD Gard 30 - 3e Les Républicains Not contacted
Léa BOYER Gard 30 - 5e Les Républicains Not contacted
François COURDIL Gard 30 - 6e Les Républicains Not contacted
Pierre De Gaetan NJIKAM Gironde 33 - 1re Les Républicains Not contacted
Emmanuelle CUNY Gironde 33 - 2e Les Républicains Not contacted
Viviane CHAINE-RIBEIRO Gironde 33 - 5e Les Républicains Not contacted
Thomas DOVICHI Gironde 33 - 6e Les Républicains Not contacted
Benoît RAUTUREAU Gironde 33 - 7e Les Républicains Not contacted
Marc MORIN Gironde 33 - 8e Les Républicains Not contacted
Rene CARDOIT Gironde 33 - 9e Les Républicains Not contacted
Cecile PICARD Gironde 33 - 11e Les Républicains Not contacted
Yves D'AMÉCOURT Gironde 33 - 12e Les Républicains Not contacted
Bastien MERCIER Gironde 33 - 12e Les Républicains Not contacted
Dun FERUS Guadeloupe 971 - 2e Les Républicains Not contacted
Delphine PIERQUIN Guadeloupe 971 - 3e Les Républicains Not contacted
Cédric LOUPADIERE Guadeloupe 971 - 4e Les Républicains Not contacted
Yves HEMEDINGER Haut-Rhin 68 - 1re Les Républicains Not contacted Finalist
Jacques CATTIN Haut-Rhin 68 - 2e Les Républicains Not contacted Finalist
Thomas ZELLER Haut-Rhin 68 - 3e Les Républicains Not contacted
Raphaël SCHELLENBERGER Haut-Rhin 68 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Florian COLOM Haut-Rhin 68 - 5e Les Républicains Not contacted
Oscar CASTILLO-MENDEGRIS Haute-Garonne 31 - 1re Les Républicains Not contacted
Christine GENNARO-SAINT Haute-Garonne 31 - 2e Les Républicains Not contacted
Laurence ARRIBAGE Haute-Garonne 31 - 3e Les Républicains Not contacted
Bertrand SERP Haute-Garonne 31 - 4e Les Républicains Not contacted
Jean-Christophe CHERONNET Haute-Garonne 31 - 5e Les Républicains Not contacted
Christophe ALVES Haute-Garonne 31 - 6e Les Républicains Not contacted
Christophe BANCHERIT Haute-Garonne 31 - 7e Les Républicains Not contacted
Cecile DUFRAISSE Haute-Garonne 31 - 9e Les Républicains Not contacted
Stéphanie RESPAUD Haute-Garonne 31 - 10e Les Républicains Not contacted
Isabelle VALENTIN Haute-Loire 43 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Pierre VIGIER Haute-Loire 43 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Sophie DELONG Haute-Marne 52 - 1re Les Républicains Not contacted
François CORNUT-GENTILLE Haute-Marne 52 - 2e Les Républicains Not contacted Finalist
Dimitri DOUSSOT Haute-Saône 70 - 1re Les Républicains Not contacted
Aurélia PATTY GOMILA Haute-Savoie 74 - 1re Les Républicains Not contacted
Lionel TARDY Haute-Savoie 74 - 2e Les Républicains Not contacted
Christelle PETEX-LEVET Haute-Savoie 74 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Virginie DUBY-MULLER Haute-Savoie 74 - 4e Les Républicains Not contacted * Elected
Sophie DION Haute-Savoie 74 - 5e Les Républicains Not contacted
Xavier CHANTELOT Haute-Savoie 74 - 6e Les Républicains Not contacted
Jean VALIERE-VIALEIX Haute-Vienne 87 - 1re Les Républicains Not contacted
Jean Marie BOST Haute-Vienne 87 - 2e Les Républicains Not contacted
Gilles TOULZA Haute-Vienne 87 - 3e Les Républicains Not contacted
Kevin PARA Hautes-Alpes 05 - 1re Les Républicains Not contacted
Carole CHAUVET Hautes-Alpes 05 - 2e Les Républicains Not contacted
Romain GIRAL Hautes-Pyrénées 65 - 1re Les Républicains Not contacted
Véronique DUTREY Hautes-Pyrénées 65 - 2e Les Républicains Not contacted
Abdelaziz BENTAJ Hauts-de-Seine 92 - 1re Les Républicains Not contacted
Marie-Do AESCHLIMANN Hauts-de-Seine 92 - 2e Les Républicains Not contacted Finalist
Philippe JUVIN Hauts-de-Seine 92 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Pierre CHASSAT Hauts-de-Seine 92 - 5e Les Républicains Not contacted
Constance LE GRIP Hauts-de-Seine 92 - 6e Les Républicains Not contacted Elected
Patrick PESSIS Hauts-de-Seine 92 - 6e Les Républicains Not contacted
Xabi ELIZAGOYEN Hauts-de-Seine 92 - 7e Les Républicains Not contacted
Cécile RICHEZ Hauts-de-Seine 92 - 8e Les Républicains Not contacted
Pascal LOUAP Hauts-de-Seine 92 - 9e Les Républicains Not contacted Finalist
Benoit BLOT Hauts-de-Seine 92 - 12e Les Républicains Not contacted
Numa ISNARD Hauts-de-Seine 92 - 13e Les Républicains Not contacted
Eric CHAVEROCHE Hérault 34 - 1re Les Républicains Not contacted
Alain BERTHET Hérault 34 - 3e Les Républicains Not contacted
Lewis MARCHAND Hérault 34 - 5e Les Républicains Not contacted
Florence TAILLADE Hérault 34 - 6e Les Républicains Not contacted
Nathalie LEFEUVRE-ROUMANOS Hérault 34 - 8e Les Républicains Not contacted
Jean-François BOUSCARAIN Hérault 34 - 9e Les Républicains Not contacted
Mélina PARMENTIER Ille-et-Vilaine 35 - 3e Les Républicains Not contacted
Jacques FRANÇOIS Ille-et-Vilaine 35 - 4e Les Républicains Not contacted
Jonathan HOUILLOT Ille-et-Vilaine 35 - 5e Les Républicains Not contacted
Tangi MARION Ille-et-Vilaine 35 - 6e Les Républicains Not contacted
Jean-Luc BOURGEAUX Ille-et-Vilaine 35 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Maël TOURNADE Ille-et-Vilaine 35 - 8e Les Républicains Not contacted
Alix FRUCHON Indre 36 - 1re Les Républicains Not contacted
Nicolas FORISSIER Indre 36 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Olivier LEBRETON Indre-et-Loire 37 - 1re Les Républicains Not contacted
Svetlana NICOLAEFF Indre-et-Loire 37 - 2e Les Républicains Not contacted
Sophie LAGRÉE Indre-et-Loire 37 - 4e Les Républicains Not contacted
Fabrice BOIGARD Indre-et-Loire 37 - 5e Les Républicains Not contacted
Brigitte BOER Isère 38 - 1re Les Républicains Not contacted
Fabienne SARRAT Isère 38 - 2e Les Républicains Not contacted
Clément CHAPPET Isère 38 - 3e Les Républicains Signed and confirmation (letter/fax) received
Annick MERLE Isère 38 - 6e Les Républicains Not contacted
Yannick NEUDER Isère 38 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Claude LASSALLE Isère 38 - 8e Les Républicains Signed and confirmation (letter/fax) received
Bruno GATTAZ Isère 38 - 9e Les Républicains Not contacted
Aurélien LEPRETRE Isère 38 - 10e Les Républicains Not contacted
Marie-Christine DALLOZ Jura 39 - 2e Les Républicains Not contacted * Elected
Justine GRUET Jura 39 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Murielle SISTERON La Réunion 974 - 1re Les Républicains Not contacted
Nathalie BASSIRE La Réunion 974 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
David LORION La Réunion 974 - 4e Les Républicains Not contacted Finalist
Nadia RAMASSAMY La Réunion 974 - 6e Les Républicains Not contacted
Marie-Christine HARAMBAT Landes 40 - 1re Les Républicains Not contacted
Marc VERNIER Landes 40 - 2e Les Républicains Not contacted
Marion BERGINIAT Landes 40 - 3e Les Républicains Not contacted
Malik BENAKCHA Loir-et-Cher 41 - 1re Les Républicains Not contacted
Pascal BIOULAC Loir-et-Cher 41 - 2e Les Républicains Not contacted
Guillaume PELTIER Loir-et-Cher 41 - 2e Les Républicains Not contacted
Marie-Camille REY Loire 42 - 2e Les Républicains Not contacted
Axel DUGUA Loire 42 - 3e Les Républicains Not contacted
Dino CINIERI Loire 42 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Antoine VERMOREL-MARQUES Loire 42 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Pierre TAITE Loire 42 - 6e Les Républicains Not contacted Elected
Anthony BÉRAUD Loire-Atlantique 44 - 1re Les Républicains Not contacted
Foulques CHOMBART DE LAUWE Loire-Atlantique 44 - 2e Les Républicains Not contacted
Sophie VAN GOETHEM Loire-Atlantique 44 - 3e Les Républicains Not contacted
Sophie PAVAGEAU Loire-Atlantique 44 - 4e Les Républicains Not contacted
Francois GUYOT Loire-Atlantique 44 - 6e Les Républicains Not contacted
Bertrand PLOUVIER Loire-Atlantique 44 - 7e Les Républicains Not contacted
Andréa PORCHER Loire-Atlantique 44 - 8e Les Républicains Not contacted
Charlotte LUQUIAU Loire-Atlantique 44 - 10e Les Républicains Not contacted
Alexandre HOUSSARD Loiret 45 - 2e Les Républicains Not contacted
Claude DE GANAY Loiret 45 - 3e Les Républicains Not contacted *
Ariel LÉVY Loiret 45 - 4e Les Républicains Not contacted
Maxime BUIZARD Loiret 45 - 5e Les Républicains Not contacted
Chrystel DE FILIPPI Loiret 45 - 6e Les Républicains Not contacted
Aurélien PRADIÉ Lot 46 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Louis BONTEMPS Lot 46 - 2e Les Républicains Not contacted
Bertrand GIRARDI Lot-et-Garonne 47 - 1re Les Républicains Not contacted
Martine CALZAVARA Lot-et-Garonne 47 - 2e Les Républicains Not contacted
Jean-Louis COSTES Lot-et-Garonne 47 - 3e Les Républicains Not contacted *
Pierre MOREL A L'HUISSIER Lozère 48 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Roch BRANCOUR Maine-et-Loire 49 - 1re Les Républicains Not contacted
Anne-Laure BLIN Maine-et-Loire 49 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Régine CATIN Maine-et-Loire 49 - 4e Les Républicains Not contacted
Geneviève GAILLARD Maine-et-Loire 49 - 6e Les Républicains Not contacted
Philippe GOSSELIN Manche 50 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Erwan TOULLEC DUFOUR Manche 50 - 2e Les Républicains Not contacted
Jean-René BINET Manche 50 - 3e Les Républicains Not contacted
Valérie BEAUVAIS Marne 51 - 1re Les Républicains Not contacted
Stéphane LANG Marne 51 - 2e Les Républicains Not contacted
Antoine JACQUET Marne 51 - 3e Les Républicains Not contacted
Jean-Louis DEVAUX Marne 51 - 4e Les Républicains Not contacted
Lise MAGNIER Marne 51 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Jean-Marc LUSBEC Martinique 972 - 4e Les Républicains Not contacted
Alexandre MAILLARD Mayenne 53 - 1re Les Républicains Not contacted
Sophie DIRSON Mayenne 53 - 2e Les Républicains Not contacted
Issihaka ABDILLAH Mayotte 976 - 1re Les Républicains Not contacted
Elad CHAKRINA Mayotte 976 - 1re Les Républicains Not contacted
Mansour KAMARDINE Mayotte 976 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Claudine BRIN Meurthe-et-Moselle 54 - 1re Les Républicains Not contacted
Mathieu SERVAGI Meurthe-et-Moselle 54 - 3e Les Républicains Not contacted
Thibault BAZIN Meurthe-et-Moselle 54 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Yannick FRANÇOIS Meurthe-et-Moselle 54 - 5e Les Républicains Not contacted
Philippe MORENVILLIER Meurthe-et-Moselle 54 - 5e Les Républicains Not contacted Finalist
Jonathan RICHIER Meurthe-et-Moselle 54 - 6e Les Républicains Not contacted
Jean-Marie ADDENET Meuse 55 - 2e Les Républicains Not contacted
François ARS Morbihan 56 - 1re Les Républicains Not contacted
Sophie LEMOULINIER Morbihan 56 - 2e Les Républicains Not contacted
Benoît QUÉRO Morbihan 56 - 3e Les Républicains Not contacted
Guillaume KIEFER Morbihan 56 - 6e Les Républicains Not contacted
Malou KUNTZ Moselle 57 - 1re Les Républicains Not contacted
Thierry HORY Moselle 57 - 2e Les Républicains Not contacted
Marie-Jo ZIMMERMANN Moselle 57 - 3e Les Républicains Not contacted
Fabien DI FILIPPO Moselle 57 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Vincent SEITLINGER Moselle 57 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Marc FRIEDRICH Moselle 57 - 6e Les Républicains Not contacted
Anne BOUCHER Moselle 57 - 7e Les Républicains Not contacted
Raphaëlle ROSA Moselle 57 - 8e Les Républicains Not contacted
Lucas GRANDJEAN Moselle 57 - 9e Les Républicains Not contacted
François LE METAYER Nièvre 58 - 1re Les Républicains Not contacted
Christophe DENIAUX Nièvre 58 - 2e Les Républicains Not contacted
Caroline BOISARD-VANNIER Nord 59 - 2e Les Républicains Not contacted
Nicolas LEBLANC Nord 59 - 3e Les Républicains Not contacted
Jacques HOUSSIN Nord 59 - 4e Les Républicains Not contacted
Sébastien LEBLANC Nord 59 - 4e Les Républicains Not contacted
Sébastien HUYGHE Nord 59 - 5e Les Républicains Not contacted *
Luc FOUTRY Nord 59 - 6e Les Républicains Not contacted
Amine ELBAHI Nord 59 - 8e Les Républicains Not contacted
Nicolas PAPIACHVILI Nord 59 - 9e Les Républicains Not contacted
Jérôme GARCIA Nord 59 - 10e Les Républicains Not contacted
Michel PLOUY Nord 59 - 11e Les Républicains Not contacted
Claude DUPONT Nord 59 - 12e Les Républicains Not contacted
Véronique DE MIRIBEL Nord 59 - 13e Les Républicains Not contacted
Paul CHRISTOPHE Nord 59 - 14e Les Républicains Not contacted Elected
Frédéric DEVOS Nord 59 - 14e Les Républicains Not contacted
Stephane DIEUSAERT Nord 59 - 15e Les Républicains Not contacted
Mady DORCHIES Nord 59 - 16e Les Républicains Not contacted
Virginie RUFFENACH Nouvelle Calédonie 988 - 1re Les Républicains Not contacted
Thierry SANTA Nouvelle Calédonie 988 - 2e Les Républicains Not contacted
Victor HABERT-DASSAULT Oise 60 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Christophe DIETRICH Oise 60 - 3e Les Républicains Not contacted
Arnaud DUMONTIER Oise 60 - 4e Les Républicains Not contacted
Eric WOERTH Oise 60 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Pierre VATIN Oise 60 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Anne-Sophie FONTAINE Oise 60 - 6e Les Républicains Not contacted
Maxime MINOT Oise 60 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Bernard SOUL Orne 61 - 1re Les Républicains Not contacted
Véronique LOUWAGIE Orne 61 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Jérôme NURY Orne 61 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Alix BOUGERET Paris 75 - 3e Les Républicains Not contacted
Brigitte KUSTER Paris 75 - 4e Les Républicains Not contacted ° Finalist
Jean-Christophe MARTIN Paris 75 - 6e Les Républicains Not contacted
Aurélien VÉRON Paris 75 - 7e Les Républicains Not contacted
Valérie MONTANDON Paris 75 - 8e Les Républicains Not contacted * °
Jean-Baptiste OLIVIER Paris 75 - 9e Les Républicains Not contacted
Habib SHOUKRY Paris 75 - 10e Les Républicains Not contacted
Marie-Claire CARRERE-GEE Paris 75 - 11e Les Républicains Not contacted
Jérôme LORIAU Paris 75 - 12e Les Républicains Not contacted
Francis SZPINER Paris 75 - 14e Les Républicains Not contacted Finalist
François-Marie DIDIER Paris 75 - 15e Les Républicains Not contacted
Marie TOUBIANA Paris 75 - 16e Les Républicains Not contacted
Angélique MICHEL Paris 75 - 17e Les Républicains Not contacted
Pierre-Yves BOURNAZEL Paris 75 - 18e Les Républicains Not contacted * ° Finalist
Rudolph GRANIER Paris 75 - 18e Les Républicains Not contacted
Marie BERNARD Pas-de-Calais 62 - 1re Les Républicains Not contacted
Emmanuelle LAPOUILLE Pas-de-Calais 62 - 2e Les Républicains Not contacted
Claudine LAMBRE Pas-de-Calais 62 - 3e Les Républicains Not contacted
Mary BONVOISIN Pas-de-Calais 62 - 4e Les Républicains Not contacted
Faustine MALIAR Pas-de-Calais 62 - 6e Les Républicains Not contacted
Pierre-Henri DUMONT Pas-de-Calais 62 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Françoise VANTOUROUX Pas-de-Calais 62 - 10e Les Républicains Not contacted
Alexandrine PINTUS Pas-de-Calais 62 - 11e Les Républicains Not contacted
Martine BELOT Pas-de-Calais 62 - 12e Les Républicains Not contacted
Sébastien GALPIER Puy-de-Dôme 63 - 1re Les Républicains Not contacted
Sylvain DURIN Puy-de-Dôme 63 - 2e Les Républicains Not contacted
Marie-Anne MARCHIS Puy-de-Dôme 63 - 3e Les Républicains Not contacted
Florence DUBESSY Puy-de-Dôme 63 - 4e Les Républicains Not contacted
Yves COURTHALIAC Puy-de-Dôme 63 - 5e Les Républicains Not contacted
Sandrine LAFARGUE Pyrénées-Atlantiques 64 - 1re Les Républicains Not contacted
Fabienne COSTEDOAT-DIU Pyrénées-Atlantiques 64 - 3e Les Républicains Not contacted
Fabrice Sébastien BACH Pyrénées-Atlantiques 64 - 6e Les Républicains Not contacted
Christine GAVALDA MOULENAT Pyrénées-Orientales 66 - 1re Les Républicains Not contacted
David BRET Pyrénées-Orientales 66 - 2e Les Républicains Not contacted
Laurence MARTIN Pyrénées-Orientales 66 - 3e Les Républicains Not contacted
Bruno GALAN Pyrénées-Orientales 66 - 4e Les Républicains Not contacted
Anne PROST Rhône 69 - 1re Les Républicains Not contacted
Myriam FOGEL-JEDIDI Rhône 69 - 2e Les Républicains Not contacted
Béatrice DE MONTILLE Rhône 69 - 3e Les Républicains Not contacted
Pascal BLACHE Rhône 69 - 4e Les Républicains Not contacted
Bastien JOINT Rhône 69 - 5e Les Républicains Not contacted
Emmanuelle HAZIZA Rhône 69 - 6e Les Républicains Not contacted Finalist
Alexandre VINCENDET Rhône 69 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Nathalie SERRE Rhône 69 - 8e Les Républicains Not contacted Elected
Alexandre PORTIER Rhône 69 - 9e Les Républicains Not contacted Elected
Sophie CRUZ Rhône 69 - 10e Les Républicains Not contacted
Paul VIDAL Rhône 69 - 11e Les Républicains Not contacted
Jérôme MOROGE Rhône 69 - 12e Les Républicains Not contacted
Gilles GASCON Rhône 69 - 13e Les Républicains Not contacted
Claire JAVOIS Saint-Barthélemy et Saint-Martin 977 - 1re Les Républicains Not contacted
Christophe JUVANON Saône-et-Loire 71 - 1re Les Républicains Not contacted
Josiane CORNELOUP Saône-et-Loire 71 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Charles LANDRE Saône-et-Loire 71 - 3e Les Républicains Not contacted
Gilles PLATRET Saône-et-Loire 71 - 5e Les Républicains Not contacted
Fabienne LABRETTE-MÉNAGER Sarthe 72 - 1re Les Républicains Not contacted
François LE FORESTIER Sarthe 72 - 2e Les Républicains Not contacted
Béatrice LATOUCHE Sarthe 72 - 3e Les Républicains Not contacted
Emmanuel FRANCO Sarthe 72 - 4e Les Républicains Not contacted
Jean-Carles GRELIER Sarthe 72 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Noa LEROSIER Sarthe 72 - 5e Les Républicains Not contacted
Karine DUBOUCHET Savoie 73 - 1re Les Républicains Not contacted
Vincent ROLLAND Savoie 73 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Emilie BONNIVARD Savoie 73 - 3e Les Républicains Not contacted * Elected
François GAUDIN Savoie 73 - 4e Les Républicains Not contacted
Denis JULLEMIER Seine-et-Marne 77 - 1re Les Républicains Not contacted
Isoline GARREAU Seine-et-Marne 77 - 2e Les Républicains Not contacted
Jean-Louis THIÉRIOT Seine-et-Marne 77 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Isabelle PERIGAULT Seine-et-Marne 77 - 4e Les Républicains Not contacted Elected
Nicolas CAUX Seine-et-Marne 77 - 5e Les Républicains Not contacted
Franck RIESTER Seine-et-Marne 77 - 5e Les Républicains Not contacted Elected
Hamida REZEG Seine-et-Marne 77 - 6e Les Républicains Not contacted
Patrick JAHIER Seine-et-Marne 77 - 7e Les Républicains Not contacted
Delphine MAIRIAUX Seine-et-Marne 77 - 8e Les Républicains Not contacted
Guy GEOFFROY Seine-et-Marne 77 - 9e Les Républicains Not contacted
Ingrid CAILLIS-BRANDL Seine-et-Marne 77 - 10e Les Républicains Not contacted
Olivier DE SOUSA Seine-et-Marne 77 - 10e Les Républicains Not contacted
Marie-Hélène ROUX Seine-Maritime 76 - 1re Les Républicains Not contacted
Jonas HADDAD Seine-Maritime 76 - 2e Les Républicains Not contacted
Jean DELALANDRE Seine-Maritime 76 - 5e Les Républicains Not contacted
Eddy LEFAUX Seine-Maritime 76 - 5e Les Républicains Not contacted
Agnès FIRMIN LE BODO Seine-Maritime 76 - 7e Les Républicains Not contacted Elected
Jacques FORESTIER Seine-Maritime 76 - 7e Les Républicains Not contacted
Victor BALIER Seine-Maritime 76 - 9e Les Républicains Not contacted
François PÉGUILLET Seine-Saint-Denis 93 - 1re Les Républicains Not contacted
Sinaa THABET Seine-Saint-Denis 93 - 2e Les Républicains Not contacted
Harald POILLOT Seine-Saint-Denis 93 - 3e Les Républicains Not contacted
Marie-Claude GOUREAU Seine-Saint-Denis 93 - 4e Les Républicains Not contacted
Geoffrey CARVALHINHO Seine-Saint-Denis 93 - 8e Les Républicains Not contacted
Robenson PIERRE Seine-Saint-Denis 93 - 9e Les Républicains Not contacted
Alain RAMADIER Seine-Saint-Denis 93 - 10e Les Républicains Not contacted Finalist
Emmanuel NAUD Seine-Saint-Denis 93 - 11e Les Républicains Not contacted
Mathilde ROY Somme 80 - 1re Les Républicains Not contacted
Emmanuel MAQUET Somme 80 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Vincent JACQUES Somme 80 - 4e Les Républicains Not contacted
Grégory LABILLE Somme 80 - 5e Les Républicains Not contacted
Rodolphe PIRÈS Tarn 81 - 1re Les Républicains Not contacted
Guilhem CARAYON Tarn 81 - 3e Les Républicains Not contacted
Claude VIGOUROUX Tarn-et-Garonne 82 - 1re Les Républicains Not contacted
Ian BOUCARD Territoire de Belfort 90 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Antoine SAVIGNAT Val-d'Oise 95 - 1re Les Républicains Not contacted
Frédéric PAIN Val-d'Oise 95 - 2e Les Républicains Not contacted
Sarah NEROZZI-BANFI Val-d'Oise 95 - 3e Les Républicains Not contacted
Patrick BOULLÉ Val-d'Oise 95 - 4e Les Républicains Not contacted
Gilles SAVRY Val-d'Oise 95 - 5e Les Républicains Not contacted * °
Nicolas FLAMENT Val-d'Oise 95 - 6e Les Républicains Not contacted
Andrijana TOPUZOVIC Val-d'Oise 95 - 7e Les Républicains Not contacted
Anthony ARCIERO Val-d'Oise 95 - 9e Les Républicains Not contacted
Patricia JOSÉ Val-d'Oise 95 - 10e Les Républicains Not contacted
Germain ROESCH Val-de-Marne 94 - 1re Les Républicains Not contacted
Frédéric DRUART Val-de-Marne 94 - 2e Les Républicains Not contacted
Didier GONZALES Val-de-Marne 94 - 3e Les Républicains Not contacted
Marie-Carole CIUNTU Val-de-Marne 94 - 4e Les Républicains Not contacted
Paul BAZIN Val-de-Marne 94 - 5e Les Républicains Not contacted
Vincent JEANBRUN Val-de-Marne 94 - 7e Les Républicains Not contacted
Michel HERBILLON Val-de-Marne 94 - 8e Les Républicains Not contacted Elected
Michèle BONHOMME-AFFLATET Val-de-Marne 94 - 9e Les Républicains Not contacted
Mahrouf BOUNEGTA Val-de-Marne 94 - 11e Les Républicains Not contacted
Philippe VITEL Var 83 - 1re Les Républicains Not contacted
Julien ARGENTO Var 83 - 2e Les Républicains Not contacted
Valérie RIALLAND Var 83 - 3e Les Républicains Not contacted
Marie-Christine HAMEL Var 83 - 4e Les Républicains Not contacted
Jean-Marc MAURIN Var 83 - 5e Les Républicains Not contacted
Jean-Michel CONSTANS Var 83 - 6e Les Républicains Not contacted
Romain VINCENT Var 83 - 7e Les Républicains Not contacted
Guillaume JUBLOT Var 83 - 8e Les Républicains Not contacted
Dominique BROGI Vaucluse 84 - 1re Les Républicains Not contacted
Elisabeth AMOROS Vaucluse 84 - 2e Les Républicains Not contacted
Christophe TONNAIRE Vaucluse 84 - 3e Les Républicains Not contacted
Roger ROSSIN Vaucluse 84 - 4e Les Républicains Not contacted
Julien AUBERT Vaucluse 84 - 5e Les Républicains Not contacted
Laurent CAILLAUD Vendée 85 - 1re Les Républicains Not contacted
Béatrice BELLAMY Vendée 85 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Maxence DE RUGY Vendée 85 - 2e Les Républicains Not contacted
Alain BLANCHARD Vendée 85 - 3e Les Républicains Not contacted
Yveline THIBAUD Vendée 85 - 5e Les Républicains Not contacted
Léonard ZERBIB Vienne 86 - 3e Les Républicains Not contacted
Stéphane VIRY Vosges 88 - 1re Les Républicains Not contacted Elected
Caroline PRIVAT MATTIONI Vosges 88 - 2e Les Républicains Not contacted
Jean-Jacques GAULTIER Vosges 88 - 4e Les Républicains Not contacted * Elected
Guillaume LARRIVÉ Yonne 89 - 1re Les Républicains Not contacted
Gilles PIRMAN Yonne 89 - 3e Les Républicains Not contacted
Olivier DE LA FAIRE Yvelines 78 - 1re Les Républicains Not contacted
Pascal THEVENOT Yvelines 78 - 2e Les Républicains Not contacted *
Charles CONSIGNY Yvelines 78 - 4e Les Républicains Not contacted
Alexandra DUBLANCHE Yvelines 78 - 5e Les Républicains Not contacted
Thibault DE MONTBRIAL Yvelines 78 - 6e Les Républicains Not contacted
Michel VIALAY Yvelines 78 - 8e Les Républicains Not contacted *
Pauline WINOCOUR LEFEVRE Yvelines 78 - 9e Les Républicains Not contacted
Anne CABRIT Yvelines 78 - 10e Les Républicains Not contacted
Philippe BENASSAYA Yvelines 78 - 11e Les Républicains Not contacted