Candidates list for Ensemble ! (Majorité présidentielle)

Add a candidate Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

171 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status
Romain DAUBIÉ Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ain - Cantons de : Lagnieu, Méximieux, Miribel, Montluel, Reyrieux, Trévoux Not contacted Elected 
Michel BARBARIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Allier - Cantons de : Bourbon-L'Archambault, Chevagnes, Chantelle, Dompierre-sur-Besbre, Le Montet, Lurcy-Lévis, Moulins Ouest, Moulins Sud, Neuilly-le-Réal, Saint-Pourçain-sur-Sioule, Souvigny, Varennes-sur-Allier, Yzeure Not contacted Finalist
Graig MONETTI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Nice I, Nice II, Nice III, Nice IV, Nice VIII, Nice XII Not contacted Finalist
Philippe PRADAL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Nice V, Nice VI, Nice VII, Nice XI, Nice XIII Not contacted Elected 
Alexandra VALETTA-ARDISSON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Beausoleil, Breil-sur-Roya, Contes, L'Escarène, Menton Est, Menton Ouest, Sospel, Tende, Villefranche-sur-Mer Not contacted Finalist
Marine BRENIER-OHANESSIAN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Lantosque, Levens, Nice IX, Nice X, Nice XIV, Roquebillière, Saint-Etienne-de-Tinée, Saint-Martin-Vésubie, Saint-Sauveur-sur-Tinée Not contacted Finalist
Jean-Bernard MION Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Cagnes-sur-Mer-Centre, Cagnes-sur-Mer-Ouest, Saint-Laurent-du-Var-Cagnes-sur-Mer-Est Not contacted Finalist
Eric MELE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Antibes-Biot, Antibes Centre, Le Bar-sur-Loup, Vallauris-Antibes Ouest (partie de la commune d'Antibes comprise dans ce canton et partie de la commune de Vallauris située au sud d'une ligne définie, à partir de la limite de la commune de Cannes, par l'axe des voies ci-après : le boulevard de la Batterie, le boulevard Grandjean, le boulevard des Glaïeuls, le boulevard des Horizons, l'avenue Georges Clémenceau, la montée des Mauruches, le chemin Lintier, le chemin des Clos, le Chemin de Notre Dame, le Chemin du Devens puis une ligne continuant l'axe du Chemin du Devens jusqu'à la limite de la commune d'Antibes) Not contacted Finalist
Jean-Valéry DESENS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Alpes-Maritimes - Cantons de : Cannes Centre, Cannes Est, Mandelieu-Cannes Ouest, Vallauris-Antibes Ouest (partie non comprise dans la 7ème circonscription) Not contacted Finalist
Lionel VUIBERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ardennes - Cantons de: Asfeld, Charleville Centre, Château-Porcien, Chaumont-Porcien, Flize, Juniville, Mézières Est, Novion-Porcien, Omont, Rethel, Rumigny, Signy-l'Abbaye, Signy-le-Petit, Villers-Semeuse. Not contacted Elected 
Anne-Sophie TRIBOUT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ariège - Cantons de: Ax-les-Thermes, La Bastide-de-Sérou, Les Cabannes, Castillon-en-Couserans, Foix-Rural, Foix-Ville, Lavelanet, Massat, Oust, Quérigut, Tarascon-sur-Ariège, Varilhes, Vicdessos. Not contacted Finalist
Loëtitia BEURY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Aube - Cantons de : La Chapelle-Saint-Luc, Marcilly-le-Hayer, Nogent-sur-Seine, Romilly-sur-Seine I, Romilly-sur-Seine II, Sainte-Savine, Troyes III, Troyes IV, Villenauxe-la-Grande Not contacted Finalist
Samuel DEGUARA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Aveyron - Cantons de: Aubin, Baraqueville-Sauveterre, Capdenac-Gare, Conques, Decazeville, Montbazens, Najac, Naucelle, Rieupeyroux, Rignac, La Salvetat-Peyralès, Villefranche-de-Rouergue, Villeneuve. Not contacted Finalist
Jean-François ROUSSET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Aveyron - Cantons de: Belmont-sur-Rance, Camarès, Campagnac, Cassagnes-Bégonhès, Cornus, Millau Est, Millau Ouest, Nant, Peyreleau, Pont-de-Salars, Réquista, Saint-Affrique, Saint-Beauzély, Saint-Rome-de-Tarn, Saint-Sernin-sur-Rance, Salles-Curan, Sévérac-le-Château, Vézins-de-Lévézou. Not contacted Elected 
Alain FONTANEL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bas-Rhin - Cantons de : Strasbourg I, Strasbourg II, Strasbourg IV, Strasbourg VI (partie située au sud d'une ligne définie par l'axe de la route d'Oberhausbergen et à l'ouest d'une ligne définie par l'axe de la voie de chemin de Hausbergen à Graffenstaden), Strasbourg IX Not contacted Finalist
Françoise BUFFET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bas-Rhin - Cantons de : Geispolsheim, Mundolsheim (moins les communes de Reichstett et de Souffelweyersheim), Truchtersheim Communes de : Lingolsheim et Ostwald Not contacted Elected 
Charles SITZENSTUHL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bas-Rhin - Cantons de : Barr, Benfeld, Erstein, Marckolsheim, Sélestat, Villé Not contacted Elected 
Louise MOREL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bas-Rhin - Cantons de : Molsheim, Obernai, Rosheim, Saales, Schirmeck, Wasselonne Not contacted Elected 
Stéphanie KOCHERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bas-Rhin - Cantons de : Bischwiller (moins les communes de Bischwiller, Oberhoffen-sur-Moder, Rohrwiller, Schirrheim, Schirrhoffen), Lauterbourg, Niederbronn-les-Bains, Seltz, Soultz-sous-Forêts, Wissembourg, Woerth Not contacted Elected 
Sabrina AGRESTI ROUBACHE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bouches-du-Rhône - Partie du 10ème arrondissement municipal située au nord d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après, à partir de la limite du 5ème arrondissement municipal de Marseille : boulevard Jean Moulin, avenue de la Timone, voie de chemin de fer, autoroute Est A50, rue d'André Bardon, avenue Florian, Lit de l'Huveaune vers l'amont, traverse de la Roue, place Guy Duran, rue Pierre Doize, chemin des Prud'hommes, boulevard Général Mangin, résidence Lycée Est incluse, chemin de la Valbarelle à Saint Marcel jusqu'en limite du 11ème arrondissement municipal ; 11ème arrondissement municipal ; partie du 12ème arrondissement municipal située au sud d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après, à partir de la limite du 4ème arrondissement : avenue de Montolivet, boulevard Gillet, boulevard Louis Mazaudier, avenue des Félibres, rue de l'Aiguillette, rue Charles Kaddouz jusqu'en limite du 13ème arrondissement municipal Not contacted Elected 
Najat AKODAD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bouches-du-Rhône - 1er arrondissement municipal ; 2ème arrondissement municipal ; 3ème arrondissement municipal ; partie du 5ème arrondissement municipal située à l'ouest d'une ligne définie depuis la limite du 4ème arrondissement municipal, par l'axe des voies ci-après : rue du Progrès, rue Benoît Malon, rue Vitalis, rue Saint-Pierre jusqu'à la limite du 6ème arrondissement municipal ; partie du 6ème arrondissement municipal située à l'est d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après, à partir de la limite du 1er arrondissement municipal : rue de Rome, boulevard Louis Salvator, rue des Bergers, rue de Lodi, boulevard Baille jusqu'à la limite du 5ème arrondissement municipal Not contacted Finalist
Lionel ROYER-PERREAUT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bouches-du-Rhône - 9ème arrondissement municipal ; partie du 10ème arrondissement municipal non comprise dans la 1ère circonscription Not contacted Elected 
Marie-Laurence ANZALONE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Bouches-du-Rhône - Cantons de : Châteaurenard, Eyguières, Lambesc, Orgon, Saint-Rémy-de-Provence Not contacted Finalist
Sylvie DUMONT PRIEUX Ensemble ! (Majorité présidentielle) Calvados - Cantons de: Caen IV, Caen V, Caen VI, Caen VII, Caen X, Troarn. Not contacted Finalist
Jérémie PATRIER-LEITUS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Calvados - Cantons de : Bretteville-sur-Laize, Cambremer, Falaise-Nord, Falaise-Sud, Lisieux II, Lisieux III, Livarot, Mézidon-Canon, Morteaux-Couliboeuf, Orbec, Saint-Pierre-sur-Dives Commune de Lisieux (partie comprise dans le canton de Lisieux I) Not contacted Elected 
Elisabeth BORNE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Calvados - Cantons de: Aunay-sur-Odon, Le Bény-Bocage, Bourguébus, Condé-sur-Noireau, Evrecy, Saint-Sever-Calvados, Thury-Harcourt, Vassy, Villers-Bocage, Vire. Not contacted Elected 
Michel TEYSSEDOU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Cantal - Cantons de: Arpajon-sur-Cère, Aurillac I, Aurillac II, Aurillac III, Aurillac IV, Jussac, Laroquebrou, Maurs, Montsalvy, Saint-Cernin, Saint-Mamet-la-Salvetat, Vic-sur-Cère. Not contacted Finalist
Martine GUIBERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Cantal - Cantons de: Allanche, Champs-sur-Tarentaine-Marchal, Chaudes-Aigues, Condat, Massiac, Mauriac, Murat, Pierrefort, Pleaux, Riom-ès-Montagnes, Ruynes-en-Margeride, Saignes, Saint-Flour Nord, Saint-Flour Sud, Salers. Not contacted Finalist
Sylvie MOCOEUR Ensemble ! (Majorité présidentielle) Charente - Cantons de : Aigre, Chabanais, Champagne-Mouton, Confolens Nord, Confolens Sud, Hiersac, La Rochefoucauld, Mansle, Montbron, Montemboeuf, Rouillac, Ruffec, Saint-Amand-de-Boixe, Saint-Claud, Villefagnan Not contacted Finalist
Anne-Laure BABAULT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Charente-Maritime - Cantons de: Aigrefeuille-d'Aunis, Aytré, Courçon, La Jarrie, Marans, Rochefort Centre, Rochefort Nord, Rochefort Sud, Surgères. Not contacted Elected 
Christophe PLASSARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Charente-Maritime - Cantons de: Le Château-d'Oléron, Marennes, Royan Ouest, Saint-Agnant, Saint-Pierre-d'Oléron, Saint-Porchaire, Saujon, Tonnay-Charente, La Tremblade. Not contacted Elected 
François CORMIER BOULIGEON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Cher - Cantons de: Les Aix-d'Angillon, Argent-sur-Sauldre, Aubigny-sur-Nère, Bourges II, Bourges IV, Bourges V, La Chapelle-d'Angillon, Henrichemont, Léré, Saint-Martin-d'Auxigny, Sancerre, Vailly-sur-Sauldre. Not contacted Elected 
Laurent MARCANGELI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Corse-du-Sud - Cantons de: Ajaccio I, Ajaccio II, Ajaccio III, Ajaccio IV, Ajaccio V, Ajaccio VII, Celavo-Mezzana, Cruzini-Cinarca, Les Deux-Sevi, Les Deux-Sorru. Not contacted Elected 
Benoît BORDAT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Côte-d'Or - Cantons de: Auxonne, Dijon I, Dijon III, Dijon VIII, Fontaine-Française, Mirebeau, Pontailler-sur-Saône. Not contacted Elected 
Mickaël COSSON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Côtes-d'Armor - Cantons de: Châtelaudren, Langueux, Plérin, Ploufragan, Saint-Brieuc Nord, Saint-Brieuc Ouest, Saint-Brieuc Sud. Not contacted Elected 
Eric BOTHOREL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Côtes-d'Armor - Cantons de: Etables-sur-Mer, Lannion, Lézardrieux, Paimpol, Perros-Guirec, Plouha, Pontrieux, La Roche-Derrien, Tréguier. Signed and confirmation (letter/fax) received Elected 
Bastien MARCHIVE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Deux-Sèvres - Cantons de : Champdeniers-Saint-Denis, Coulonges-sur-l'Autize, Mazières-en-Gâtine, Niort Est, Niort Nord, Niort Ouest, Prahecq, Secondigny Not contacted Elected 
Cécilia ROCHEFORT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Deux-Sèvres - Cantons de : Beauvoir-sur-Niort, Brioux-sur-Boutonne, Celles-sur-Belle, Chef-Boutonne, Frontenay-Rohan-Rohan, Lezay, Mauzé-sur-le-Mignon, La Mothe-Saint-Héray, Melle, Ménigoutte, Parthenay, Saint-Maixent-l'Ecole I, Saint-Maixent-l'Ecole II, Sauzé-Vaussais, Thénezay Not contacted Finalist
Nicolas PACQUOT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Doubs - Cantons de: Baume-les-Dames, Clerval, L'Isle-sur-le-Doubs, Maîche, Montbéliard Est, Montbéliard Ouest, Rougemont, Saint-Hippolyte. Not contacted Elected 
Philippe ALPY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Doubs - Cantons de: Amancey, Levier, Montbenoît, Morteau, Mouthe, Pierrefontaine-les-Varans, Pontarlier, Le Russey, Vercel-Villedieu-le-Camp. Not contacted Finalist
Medhy ZEGHOUF Ensemble ! (Majorité présidentielle) Essonne - Cantons de: Corbeil-Essonnes Est, Corbeil-Essonnes Ouest, Evry Nord, Evry Sud. Not contacted Finalist
Alexis IZARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Essonne - Cantons de : Arpajon (moins les communes de Bruyères-le-Châtel et Ollainville), Brétigny-sur-Orge, Dourdan, Etréchy, Saint-Chéron Not contacted Elected 
Paul MIDY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Essonne - Cantons de: Bièvres, Gif-sur-Yvette, Orsay, Les Ulis. Not contacted Elected 
Nadia CARCASSET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Essonne - Cantons de: Grigny, Morsang-sur-Orge, Sainte-Geneviève-des-Bois, Saint-Michel-sur-Orge. Not contacted Finalist
Séverine GIPSON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Eure - Cantons de: Breteuil, Damville, Evreux Est, Evreux Sud, Nonancourt, Pacy-sur-Eure, Saint-André-de-l'Eure, Verneuil-sur-Avre. Not contacted Finalist
Marie TAMARELLE-VERHAEGHE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Eure - Cantons de: Beaumesnil, Bernay Est, Bernay Ouest, Beuzeville, Broglie, Cormeilles, Montfort-sur-Risle, Pont-Audemer, Quillebeuf-sur-Seine, Routot, Saint-Georges-du-Vièvre, Thiberville. Not contacted Finalist
François OUZILLEAU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Eure - Cantons de: Les Andelys, Ecos, Etrépagny, Fleury-sur-Andelle, Gisors, Lyons-la-Forêt, Vernon Nord, Vernon Sud. Not contacted Finalist
Luc LAMIRAULT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Eure-et-Loir - Cantons de: Authon-du-Perche, Courville-sur-Eure, Illiers-Combray, La Loupe, Lucé, Mainvilliers, Nogent-le-Rotrou, Thiron. Not contacted Elected 
Liliana TANGUY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Finistère - Cantons de: Douarnenez, Guilvinec, Plogastel-Saint-Germain, Pont-Croix, Pont-l'Abbé. Not contacted Elected 
Eléonore CAROIT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Belize, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Mexique, Nicaragua, Panama, Salvador ; Bolivie, Colombie, Equateur, Pérou, Venezuela ; Brésil, Guyana, Suriname ; Argentine, Chili, Paraguay, Uruguay ; Antigua-et-Barbuda, Bahamas, Barbade, Cuba, République dominicaine, Dominique, Grenade, Haïti, Jamaïque, Saint-Christophe-et-Niévès, Sainte-Lucie, Saint-Vincent-et-les-Grenadines, Trinité-et-Tobago. Not contacted Elected 
Marc FERRACCI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Français de l'Etranger - Circonscription électorale (AFE) : Liechtenstein, Suisse Not contacted Elected 
Deborah ABISROR - DE LIEME Ensemble ! (Majorité présidentielle) Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Italie, Malte, Saint-Marin, Saint-Siège ; Chypre, Grèce, Turquie ; Israël. Not contacted Finalist
Elisabeth MORENO Ensemble ! (Majorité présidentielle) Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Algérie ; Maroc ; Libye, Tunisie ; Burkina, Mali, Niger ; Mauritanie ; Cap-Vert, Gambie, Guinée, Guinée-Bissau, Sénégal, Sierra Leone ; Côte-d'Ivoire, Liberia. Not contacted Finalist
Amélia LAKRAFI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Afrique du Sud, Bostwana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibie, Swaziland, Zambie, Zimbabwe ; Comores, Madagascar, Maurice, Seychelles ; Egypte, Soudan ; Djibouti, Erythrée, Ethiopie, Somalie ; Burundi, Kenya, Ouganda, Rwanda, Tanzanie ; Bénin, Ghana, Nigéria, Togo ; Cameroun, République centrafricaine, Tchad ; Gabon, Guinée équatoriale, Sao Tomé-et-Principe ; Angola, Congo, République démocratique du Congo ; Irak, Jordanie, Liban, Syrie ; Arabie saoudite, Bahreïn, Emirats arabes unis, Koweït, Oman, Qatar, Yemen. Not contacted Elected 
Yvan LACHAUD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gard - Cantons de : Aigues-Mortes, Rhôny-Vidourle, Saint-Gilles, Sommières, Vauvert Not contacted Finalist
Maëva BOURCIER Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gers - Cantons de: Cazaubon, Cologne, Condom, Eauze, Fleurance, Gimont, L'Isle-Jourdain, Jegun, Lectoure, Mauvezin, Miradoux, Montréal, Saint-Clar, Valence-sur-Baïse, Vic-Fézensac. Not contacted Finalist
Thomas CAZENAVE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gironde - Cantons de: Bordeaux I, Bordeaux II, Bordeaux VIII, Le Bouscat. Not contacted Elected 
Fabien ROBERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gironde - Cantons de: Bègles, Bordeaux VI, Talence, Villenave-d'Ornon. Not contacted Finalist
Melissa KARACA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gironde - Cantons de: Carbon-Blanc, Cenon, Floirac, Lormont. Not contacted Finalist
Pascal LAVERGNE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Gironde - Cantons de : Auros, Cadillac, Créon, Monségur, Pellegrue, La Réole, Saint-Macaire, Sauveterre-de-Guyenne, Targon Not contacted Elected 
Brigitte KLINKERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haut-Rhin - Cantons de: Andolsheim, Colmar Nord, Colmar Sud, Neuf-Brisach. Not contacted Elected 
Didier LEMAIRE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haut-Rhin - Cantons de : Altkirch, Dannemarie, Ferrette, Hirsingue, Huningue Not contacted Elected 
Pierre BAUDIS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Garonne - Cantons de : Blagnac, Toulouse IV, Toulouse V, Toulouse XIII (moins la commune de Colomiers) Commune de Toulouse (partie comprise dans le canton de Toulouse XIV) Not contacted Finalist
Marie-Claire CONSTANS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Garonne - Cantons de : Toulouse I, Toulouse III, Toulouse XII Not contacted Finalist
Antoine ARMAND Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Savoie - Cantons de: Alby-sur-Chéran, Annecy Centre, Annecy Nord-Est, Faverges, Seynod, Thônes. Not contacted Elected 
Anne-Cécile VIOLLAND Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Savoie - Cantons de : Abondance, Le Biot, Douvaine, Evian-les-Bains, Thonon-les-Bains Est, Thonon-les-Bains Ouest Not contacted Elected 
Sophie BEAUDOUIN HUBIERE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Vienne - Cantons de : Ambazac, Châteauneuf-la-Fôret, Eymoutiers, Limoges-La-Bastide, Limoges-Carnot, Limoges Centre, Limoges-Cité, Limoges-Grand-Treuil, Limoges-Le-Palais, Limoges-Panazol, Limoges-Vigenal, Saint-Léonard-de-Noblat Not contacted Finalist
Geoffroy SARDIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Haute-Vienne - Cantons de : Bellac, Bessines-sur-Gartempe, Châteauponsac, Laurière, Le Dorat, Limoges-Beaupuy, Limoges-Corgnac, Limoges-Couzeix, Limoges-Isle, Limoges-Landouge, Limoges-Puy-las-Rodas, Magnac-Laval, Mézières-sur-Issoire, Nantiat, Nieul, Saint-Sulpice-les-Feuilles Not contacted Finalist
Benoit MOURNET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hautes-Pyrénées - Cantons de : Argelès-Gazost, Aucun, Bordères-sur-l'Echez, Castelnau-Rivière-Basse, Laloubère, Lourdes Est, Lourdes Ouest, Luz-Saint-Sauveur, Maubourguet, Ossun, Rabastens-de-Bigorre, Saint-Pé-de-Bigorre, Tarbes II, Tarbes V, Vic-en-Bigorre Not contacted Elected 
Marie-Ange BADIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de: Colombes Nord-Est, Colombes Nord-Ouest, Gennevilliers Nord, Gennevilliers Sud, Villeneuve-la-Garenne. Not contacted Finalist
Baï-Audrey ACHIDI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de: Asnières-sur-Seine Nord, Asnières-sur-Seine Sud, Colombes Sud. Not contacted Finalist
Aurélie TAQUILLAIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de : Bois-Colombes, Courbevoie Nord, Courbevoie Sud (partie située au nord d'une ligne définie depuis la limite de la commune de Neuilly-sur-Seine, par l'axe des voies ci-après : prolongation de l'axe de la rue de l'Abreuvoir, rue de l'Abreuvoir, place Victor Hugo, rue de Bezons et partie située à l'ouest de la ligne de chemin de fer de Paris à Versailles depuis la limite du canton de Courbevoie nord jusqu'à la limite de la commune de Puteaux), La-Garenne-Colombes Not contacted Finalist
Prisca THEVENOT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de: Chaville, Meudon, Sèvres. Not contacted Elected 
Emmanuel PELLERIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de: Boulogne-Billancourt Nord-Est, Boulogne-Billancourt Nord-Ouest, Boulogne-Billancourt Sud (partie située au nord d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après: rue Yves-Kermen, avenue Pierre-Grenier, boulevard de la République jusqu'au pont d'Issy). Not contacted Elected 
Maud BREGEON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hauts-de-Seine - Cantons de: Antony, Bourg-la-Reine, Châtenay-Malabry, Sceaux. Not contacted Elected 
Annie YAGUE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hérault - Cantons de : Montpellier I, Montpellier III, Montpellier VII, Montpellier IX Not contacted Finalist
Laurence CRISTOL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Hérault - Cantons de : Castelnau-le-Lez, Castries, Montpellier II Communes de : Boisseron, Saturargues, Saussines, Saint-Christol, Saint-Sériès, Vérargues, Villetelle (issues du canton de Lunel), Campagne et Guarrigues (issues du canton de Claret) Not contacted Elected 
Hind SAOUD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ille-et-Vilaine - Cantons de : Bruz, Rennes-le-Blosne, Rennes-Brequigny, Rennes Centre-Sud, Rennes Sud-Est Not contacted Finalist
Christophe MARTINS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ille-et-Vilaine - Cantons de : Bécherel, Combourg, Montfort-sur-Meu, Montauban-de-Bretagne, Rennes Nord-Ouest, Saint-Méen-le-Grand, Tinténiac Not contacted Finalist
Anne PATAULT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ille-et-Vilaine - Cantons de : Bain-de-Bretagne, Grand-Fougeray, Guichen, Maure-de-Bretagne, Pipriac, Plélan-le-Grand, Redon, Le Sel-de-Bretagne Not contacted Finalist
Christine LE NABOUR-CLOAREC Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ille-et-Vilaine - Cantons de : Argentré-du-Plessis, Châteaubourg, Châteaugiron, La Guerche-de-Bretagne, Janzé, Retiers, Vitré Est, Vitré Ouest Not contacted Elected 
Anne LE GAGNE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Ille-et-Vilaine - Cantons de : Cancale, Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine, Dinard, Dol-de-Bretagne, Saint-Malo Nord, Saint-Malo Sud Not contacted Finalist
Henri ALFANDARI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Indre-et-Loire - Cantons de: Chambray-lès-Tours, Descartes, Le Grand-Pressigny, Ligueil, Loches, Montbazon, Montrésor, Preuilly-sur-Claise, Saint-Avertin, Saint-Pierre-des-Corps. Not contacted Elected 
Fanny LACROIX Ensemble ! (Majorité présidentielle) Isère - Cantons de: Le Bourg-d'Oisans, Clelles, Corps, Fontaine-Seyssinet, Mens, Monestier-de-Clermont, La Mure, Valbonnais, Vif, Villard-de-Lans. Not contacted Finalist
Florence JAY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Isère - Cantons de : Allevard, Domène, Goncelin, Saint-Egrève, Saint-Geoirs-en-Valdaine, Saint-Laurent-du-Pont, Le Touvet Commune de Chamrousse (partie comprise dans le canton de Vizille) Not contacted Finalist
Jean-Francois BROQUÈRES Ensemble ! (Majorité présidentielle) Landes - Cantons de : Aire-sur-l'Adour, Amou, Geaune, Grenade-sur-l'Adour, Hagetmau, Montfort-en-Chalosse, Morcenx, Mugron, Peyrehorade, Pouillon, Saint-Sever, Tartas Est, Tartas Ouest, Villeneuve-de-Marsan Not contacted Finalist
Emmanuelle CHAPLAULT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loir-et-Cher - Cantons de: Bracieux, Lamotte-Beuvron, Mennetou-sur-Cher, Neung-sur-Beuvron, Romorantin-Lanthenay Nord, Romorantin-Lanthenay Sud, Saint-Aignan, Salbris, Selles-sur-Cher. Not contacted Finalist
Christophe MARION Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loir-et-Cher - Cantons de : Droué, Herbault, Marchenoir, Mer, Mondoubleau, Montoire-sur-le-Loir, Morée, Ouzouer-le-Marché, Saint-Amand-Longpré, Savigny-sur-Braye, Selommes, Vendôme I, Vendôme II Not contacted Elected 
Quentin BATAILLON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loire - Cantons de: Saint-Etienne Nord-Est I, Saint-Etienne Nord-Est II, Saint-Etienne Nord-Ouest I, Saint-Etienne Nord-Ouest II. Not contacted Elected 
Emmanuel MANDON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loire - Cantons de: La Grand-Croix, Rive-de-Gier, Saint-Chamond Nord, Saint-Chamond Sud, Saint-Héand. Not contacted Elected 
Mounir BELHAMITI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loire-Atlantique - Cantons de: Nantes I, Nantes VI, Nantes VII, Orvault. Not contacted Elected 
Jordan ESNAULT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loire-Atlantique - Cantons de : Ancenis, Blain, Châteaubriant, Derval, Guéméné-Penfao, Moisdon-la-Rivière, Nozay, Riaillé, Rougé, Saint-Julien-de-Vouvantes, Saint-Mars-La-Jaille, Saint-Nicolas-de-Redon, Varades Not contacted Finalist
Audrey DUFEU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loire-Atlantique - Cantons de: Montoir-de-Bretagne, Saint-Nazaire Centre, Sainte-Nazaire Est, Saint-Nazaire Ouest, Savenay. Not contacted Finalist
Carine BARBIER Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loiret - Cantons de : Briare, Châtillon-sur-Loire, La Ferté-Saint-Aubin, Gien, Jargeau, Ouzouer-sur-Loire, Sully-sur-Loire Not contacted Finalist
Anthony BROSSE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Loiret - Cantons de : Beaune-la-Rolande, Bellegarde, Fleury-les-Aubrais, Malesherbes, Neuville-aux-Bois, Outarville, Pithiviers, Puiseaux Not contacted Elected 
François GERNIGON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Maine-et-Loire - Cantons de: Angers Centre, Angers Est, Angers Nord-Est, Châteauneuf-sur-Sarthe, Tiercé. Not contacted Elected 
Nicole DUBRE CHIRAT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Maine-et-Loire - Cantons de: Angers Ouest, Beaupréau, Champtoceaux, Montrevault, Saint-Florent-le-Vieil, Saint-Georges-sur-Loire. Not contacted Elected 
Xavier ALBERTINI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Marne - Cantons de : Bourgogne, Reims II, Reims IV, Reims VI, Reims X Not contacted Elected 
Emmanuel LACRESSE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Meurthe-et-Moselle - Cantons de : Jarville-la-Malgrange, Laxou, Nancy Ouest, Vandoeuvre-lès-Nancy Est, Vandoeuvre-lès-Nancy Ouest Not contacted Elected 
Anne BOIS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Meuse - Cantons de : Charny-sur-Meuse, Clermont-en-Argonne, Damvillers, Dun-sur-Meuse, Etain, Fresnes-en-Woëvre, Montfaucon-d'Argonne, Montmédy, Souilly, Spincourt, Stenay, Varennes-en-Argonne, Verdun Centre, Verdun Est, Verdun Ouest Not contacted Finalist
Anne LE HÉNANFF Ensemble ! (Majorité présidentielle) Morbihan - Cantons de : Muzillac, Sarzeau, Vannes Centre, Vannes Est, Vannes Ouest Not contacted Elected 
Rozenn GUEGAN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Morbihan - Cantons de : Allaire, La Gacilly, Guer, Josselin, Malestroit, Mauron, Ploërmel, Questembert, La Roche-Bernard, Rochefort-en-Terre, La Trinité-Porhoët Not contacted Finalist
Lysiane MÉTAYER Ensemble ! (Majorité présidentielle) Morbihan - Cantons de: Groix, Lanester, Lorient Centre, Lorient Nord, Lorient Sud, Ploemeur. Not contacted Elected 
Vanessa DUHAMEL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de : Lille Centre, Lille Sud, Lille Sud-Est (moins les communes de Lezennes et Ronchin) Commune de Loos Not contacted Finalist
Rudy ELEGEEST Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de : Lille Est, Villeneuve-d'Ascq Nord, Villeneuve-d'Ascq Sud Communes de Lezennes, Mons-en-Baroeul et Ronchin Not contacted Finalist
Charlotte PARMENTIER-LECOCQ Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de: Cysoing, Orchies, Pont-à-Marcq. --- Communes de: Anstaing, Baisieux, Chéreng, Forest-sur-Marque, Gruson, Sailly-lez-Lannoy, Tressin, Willems. Not contacted Elected 
Félicie GÉRARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de : Lannoy (moins les communes de Anstaing, Baisieux, Chéreng, Forest-sur-Marque, Gruson, Sailly-lez-Lannoy, Tressin et Willems), Roubaix Ouest Not contacted Elected 
Violette SPILLEBOUT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de : Lille Nord-Est (moins la commune de Mons en Baroeul), Marcq-en-Baroeul, Tourcoing Sud. Not contacted Elected 
Gérald DARMANIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de: Tourcoing Nord, Tourcoing Nord-Est. Not contacted Elected 
Christine DECODTS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nord - Cantons de : Coudekerque-Branche, Dunkerque Ouest, Grande-Synthe Not contacted Elected 
Nicolas METZDORF Ensemble ! (Majorité présidentielle) Nouvelle Calédonie - Communes de: Belep, Bouloupari, Bourail, Canala, Dumbéa, Farino, Hienghène, Houaïlou, Kaala-Gomen, Koné, Kouaoua, Koumac, La Foa, Moindou, Mont-Doré, Ouegoa, Païta, Poindimié, Ponérihouen, Pouebo, Pouembout, Poum, Poya, Sarraméa, Thio, Touho, Voh, Yaté. Not contacted Elected 
Chanez HERBANNE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Oise - Cantons de: Auneuil, Beauvais Sud-Ouest, Chaumont-en-Vexin, Le Coudray-Saint-Germer, Formerie, Grandvilliers, Noailles, Songeons. Not contacted Finalist
Marie-Annick DUHARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Orne - Cantons de: Alençon I, Alençon II, Alençon III, Carrouges, Courtomer, Domfront, La Ferté-Macé, Juvigny-sous-Andaine, Le Mêle-sur-Sarthe, Passais, Sées. Not contacted Finalist
Astrid PANOSYAN-BOUVET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - Partie du 16ème arrondissement (quartier Chaillot et partie du quartier Porte Dauphine située au nord d'une ligne définie par les voies ci-après : Rue de la Pompe, Place Monnet et Rue Saint-Didier) ; partie du 17ème arrondissement non comprise dans la 3ème circonscription Not contacted Elected 
Elise FAJGELES Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - 3ème et 10ème arrondissements Not contacted Finalist
Clément BEAUNE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - 4ème arrondissement ; partie du 11ème arrondissement non comprise dans la 6ème circonscription ; partie du 12ème arrondissement (quartier Quinze-Vingt) Not contacted Elected 
Maud GATEL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - Partie du 6ème arrondissement non comprise dans la 2ème circonscription ; partie du 14ème arrondissement non comprise dans la 10ème circonscription Not contacted Elected 
David AMIEL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - Partie du 15ème arrondissement non comprise dans la 12ème circonscription Not contacted Elected 
Benjamin HADDAD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Paris - Partie du 16ème arrondissement (quartiers Auteuil et La Muette et partie du quartier Porte Dauphine non comprise dans la 4ème circonscription) Not contacted Elected 
Philippe FAIT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Pas-de-Calais - Cantons de : Berck, Campagne-lès-Hesdin, Etaples, Fruges, Hesdin, Hucqueliers, Le Parcq, Montreuil Not contacted Elected 
Michel DAGBERT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Pas-de-Calais - Cantons de : Barlin, Bruay-la-Buissière, Divion, Houdain, Noeux-les-Mines, Sains-en-Gohelle Not contacted Finalist
Nicole BOUTEAU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Polynésie Française - Communes de : Anaa, Arue, Arutua, Fakarava, Fangatau, Fatu-Hiva, Gambier, Hao, Hikueru, Hiva-Oa, Makemo, Manihi, Moorea-Maiao, Napuka, Nuku-Hiva, Nukutavake, Papeete, Pirae, Pukapuka, Rangiroa, Reao, Tahuata, Takaroa, Tatakoto, Tureia, Ua-Huka, Ua-Pou Not contacted Finalist
Tuterai TUMAHAI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Polynésie Française - Communes de : Bora-Bora, Faaa, Huahine, Maupiti, Punaauia, Tahaa, Taputapuatea, Tumaraa, Uturoa Not contacted Finalist
Karina MONNET Ensemble ! (Majorité présidentielle) Puy-de-Dôme - Cantons de : Aigueperse, Bourg-Lastic, Combronde, Herment, Manzat, Menat, Montaigut, Pionsat, Pontaumur, Pontgibaud, Randan, Riom Est, Riom Ouest, Saint-Gervais-d'Auvergne Not contacted Finalist
Delphine LINGEMANN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Puy-de-Dôme - Cantons de : Aubière, Clermont-Ferrand Sud-Est, Issoire, Jumeaux, Saint-Germain-Lembron, Sauxillanges, Vertaizon, Veyre-Monton, Vic-le-Comte Commune de Pérignat-sur-Allier Not contacted Elected 
Annick TROUNDAY Ensemble ! (Majorité présidentielle) Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Accous, Aramits, Arudy, Hasparren, Iholdy, Laruns, Mauléon-Licharre, Navarrenx, Oloron-Sainte-Marie Est, Oloron-Sainte-Marie Ouest, Saint-Etienne-de-Baïgorry, Saint-Jean-Pied-de-Port, Saint-Palais, Sauveterre-de-Béarn, Tardets-Sorholus. Not contacted Finalist
Florence LASSERRE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Anglet Nord, Anglet Sud, Bayonne Est, Bayonne Nord, Bayonne Ouest, Bidache, Labastide-Clairence, Saint-Pierre-d'Irube. Not contacted Elected 
Frédérique LIS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Pyrénées-Orientales - Cantons de : Canet-en-Roussillon, La Côte-Radieuse, Latour-de-France, Perpignan I, Rivesaltes, Saint-Laurent-de-la-Salanque, Saint-Paul-de-Fenouillet, Sournia Not contacted Finalist
Loic TERRENES Ensemble ! (Majorité présidentielle) Rhône - Cantons de: Lyon I (partie non comprise dans la 1re circonscription), Lyon II, Lyon III, Lyon IV (partie non comprise dans la 1re circonscription). Not contacted Finalist
Sarah PEILLON Ensemble ! (Majorité présidentielle) Rhône - Cantons de: Lyon VIII, Lyon IX, Lyon X (partie non comprise dans la 1ère circonscription), Lyon XII (partie non comprise dans la 1ère circonscription), Lyon XIV (partie située à l'ouest d'une lignedéfinie par l'axe des voies ci-après: rue Feuillat, rue Maryse-Bastié, avenue Paul-Santy, passage Comtois, avenue Général Frère). Not contacted Finalist
Dominique DESPRAS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Rhône - Cantons de : Amplepuis, L'Arbresle, Le-Bois-d'Oingt, Ecully, Lamure-sur-Azergues, Tarare, Thizy Not contacted Finalist
Ambroise MÉJEAN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Rhône - Cantons de: Anse, Beaujeu, Belleville, Monsols, Villefranche-sur-Saône. Not contacted Finalist
Sarah TANZILLI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Rhône - Cantons de : Décines-Charpieu, Meyzieu Commune de Saint-Priest (partie située à l'est d'une ligne définie par les voies ci-après : autoroute A43, rue de l'Aviation, avenue Hélène Boucher, avenue Salvador Allende, rue Alfred de Vigny, avenue Jean Jaurès, boulevard Frédéric Reymond, montée de la Carnière, rue du Grisard, rue Jules Verne, autoroute A46 vers Heyrieux) Not contacted Elected 
Louis MARGUERITTE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Saône-et-Loire - Cantons de : Buxy, Chalon-sur-Saône Centre, Chalon-sur-Saône Ouest, Chalon-sur-Saône Sud, Montceau-les-Mines Nord, Montceau-les-Mines Sud, Montcenis, Montchanin Not contacted Elected 
Julie DELPECH Ensemble ! (Majorité présidentielle) Sarthe - Cantons de: Beaumont-sur-Sarthe, Conlie, Fresnay-sur-Sarthe, Le Mans Centre, Le Mans Nord-Ouest, Saint-Paterne, Sillé-le-Guillaume. Not contacted Elected 
Eric MARTINEAU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Sarthe - Cantons de: La Chartre-sur-le-Loir, Château-du-Loir, Ecommoy, La Flèche, Le Grand-Lucé, Le Lude, Mayet, Pontvallain, Saint-Calais. Not contacted Elected 
Marina FERRARI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Savoie - Cantons de : Aix-les-Bains Centre, Aix-les-Bains Nord-Grésy, Aix-les-Bains Sud, Albens, Les Echelles, La Motte-Servolex, Le Pont-de-Beauvoisin, Ruffieux, Saint-Genix-sur-Guiers, Yenne Not contacted Elected 
Frédéric VALLETOUX Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-et-Marne - Cantons de: La Chapelle-la-Reine, Château-Landon, Fontainebleau, Lorrez-le-Bocage-Préaux, Nemours. Not contacted Elected 
Hadrien GHOMI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-et-Marne - Cantons de : Roissy-en-Brie, Thorigny-sur-Marne (moins les communes de Bailly Romainvilliers, Magny le Hongre et Serris), Torcy Not contacted Elected 
Charlyne PÉCULIER Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-et-Marne - Cantons de : Combs-la-Ville (moins la commune de Combs-la-Ville), Le Mée-sur-Seine, Savigny-le-Temple Not contacted Finalist
Wasil ECHCHENNA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Maritime - Cantons de : Gonfreville-l'Orcher, Le Havre II, Le Havre III, Le Havre IV, Le Havre VIII, Le Havre IX Not contacted Finalist
Marie-Agnès POUSSIER-WINSBACK Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Maritime - Cantons de : Bolbec, Criquetot-l'Esneval, Fauville-en-Caux, Fécamp, Goderville, Saint-Romain-de-Colbosc, Valmont Not contacted Elected 
Jeanne DROMARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Saint-Denis - Cantons de: Epinay-sur-Seine, Saint-Denis Sud, Saint-Ouen. Not contacted Finalist
Anaïs BROOD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Saint-Denis - Cantons de: Pierrefitte-sur-Seine, Saint-Denis Nord-Est, Saint-Denis Nord-Ouest. Not contacted Finalist
Yasmina BAZIZ Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Saint-Denis - Cantons de : Aubervilliers Est, Aubervilliers Ouest, Pantin Est, Pantin Ouest Not contacted Finalist
Alexandre SAADA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Seine-Saint-Denis - Cantons de : Bondy Nord-Ouest, Les Lilas, Noisy-le-Sec, Romainville Not contacted Finalist
Christian ASTRUC Ensemble ! (Majorité présidentielle) Tarn-et-Garonne - Cantons de: Auvillar, Beaumont-de-Lomagne, Bourg-de-Visa, Castelsarrasin I, Castelsarrasin II, Grisolles, Lauzerte, Lavit, Moissac I, Moissac II, Montech, Montaigu-de-Quercy, Saint-Nicolas-de-la-Grave, Valence, Verdun-sur-Garonne. Not contacted Finalist
Emilie CHANDLER Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-d'Oise - Cantons de: Beaumont-sur-Oise, Magny-en-Vexin, Marines, Pontoise, La Vallée-du-Sausseron, Vigny. Not contacted Elected 
Estelle FOLEST Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-d'Oise - Cantons de: Enghien-les-Bains, Saint-Gratien, Sannois, Soisy-sous-Montmorency. Not contacted Elected 
Victorien LACHAS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-d'Oise - Cantons de : Cergy Nord, L'Hautil (moins la commune de Neuville-sur-Oise) Not contacted Finalist
Mathieu LEFEVRE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-de-Marne - Cantons de : Bry-sur-Marne, Champigny-sur-Marne Centre, Champigny-sur-Marne Est, Nogent-sur-Marne, Le Perreux-sur-Marne Not contacted Elected 
Roxana MARACINEANU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-de-Marne - Cantons de : Chevilly-Larue, Fresnes, L'Haÿ-les-Roses, Thiais Not contacted Finalist
Jonathan ROSENBLUM Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-de-Marne - Cantons de: Alfortville Nord, Alfortville Sud, Vitry-sur-Seine Est, Vitry-sur-Seine Ouest. Not contacted Finalist
Philippe HARDOUIN Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-de-Marne - Cantons de: Ivry-sur-Seine Est, Ivry-sur-Seine Ouest, Le Kremlin-Bicêtre, Vitry-sur-Seine Nord. Not contacted Finalist
Erwann CALVEZ Ensemble ! (Majorité présidentielle) Val-de-Marne - Cantons de: Arcueil, Cachan, Villejuif Est, Villejuif Ouest. Not contacted Finalist
Yannick CHENEVARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Var - Cantons de : Toulon I, Toulon IV, Toulon V, Toulon VI, Toulon VII, Toulon VIII, Toulon IX Not contacted Elected 
Ange MUSSO Ensemble ! (Majorité présidentielle) Var - Cantons de : Ollioules (moins les communes de Sanary-sur-Mer et Bandol), Toulon II, Toulon III, Solliès-Pont, La Valette-du-Var Not contacted Finalist
Isabelle MONFORT Ensemble ! (Majorité présidentielle) Var - Cantons de : La Crau, La Garde, Hyères Est, Hyères Ouest Not contacted Finalist
Cécile MUSCHOTTI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Var - Cantons de : Saint-Mandrier-sur-Mer, La Seyne-sur-Mer, Six-Fours-les-Plages Communes de Sanary-sur-Mer et Bandol Not contacted Finalist
Sylvie VIALA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vaucluse - Cantons de : Bonnieux, Cadenet, Cavaillon, L'Isle-sur-la-Sorgue Not contacted Finalist
Adrien MORENAS Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vaucluse - Cantons de : Bédarrides, Carpentras Sud, Pernes-les-Fontaines Not contacted Finalist
Violaine RICHARD Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vaucluse - Cantons de: Beaumes-de-Venise, Bollène, Malaucène, Orange Est, Orange Ouest, Vaison-la-Romaine, Valréas. Not contacted Finalist
Jean-François LOVISOLO Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vaucluse - Cantons de : Apt, Carpentras Nord, Gordes, Mormoiron, Pertuis, Sault Not contacted Elected 
Françoise BALLET-BLU Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vienne - Cantons de : Mirebeau, Neuville-de-Poitou, Poitiers I, Poitiers II, Poitiers VII, Saint-Georges-lès-Baillargeaux, Saint-Julien-l'Ars Not contacted Finalist
Pascal LECAMP Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vienne - Cantons de : Availles-Limouzine, Charroux, Chauvigny, Civray, Couhé, Gençay, L'Isle-Jourdain, Lusignan, Lussac-les-Châteaux, Montmorillon, Saint-Savin, La Trimouille, Vouneuil-sur-Vienne Commune de La Puye Not contacted Elected 
David VALENCE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Vosges - Cantons de: Brouvelieures, Bruyères, Corcieux, Fraize, Provenchères-sur-Fave, Raon-l'Etape, Saint-Dié Est, Saint-Dié Ouest (1), Senones. Not contacted Elected 
Charles RODWELL Ensemble ! (Majorité présidentielle) Yvelines - Cantons de : Montigny-le-Bretonneux, Versailles Nord, Versailles Nord-Ouest, Versailles Sud (partie située, depuis la limite du canton de Montigny-le-Bretonneux, à l'ouest d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après : route de la minière, axe prolongeant la route de la minière jusqu'à la ligne de chemin de fer vers Paris, axe de l'Allée des matelots, Allée des matelots jusqu'à la limite du canton de Versailles Nord-Ouest ) Not contacted Elected 
Nadia HAI Ensemble ! (Majorité présidentielle) Yvelines - Cantons de: Andrésy, Conflans-Sainte-Honorine, Meulan (moins les communes des Mureaux et de Chapet), Triel-sur-Seine. Not contacted Elected 
Edwige HERVIEUX Ensemble ! (Majorité présidentielle) Yvelines - Cantons de: Limay, Mantes-la-Jolie, Mantes-la-Ville. Not contacted Finalist
Aurélie PIACENZA Ensemble ! (Majorité présidentielle) Yvelines - Cantons de : Saint-Cyr-l'Ecole, Trappes Communes de : Elancourt et La Verrière (issues du canton de Maurepas), Le Mesnil-Saint-Denis (issue du canton de Chevreuse) Not contacted Finalist
Karl OLIVE Ensemble ! (Majorité présidentielle) Yvelines - Cantons de : Plaisir (moins la commune de Les Clayes-sous-Bois), Poissy Sud Communes de : Auteuil, Autouillet, Beynes, Boissy-sans-Avoir, Flexanville, Goupillières, Marcq, Neauphle-le-Château, Neauphle-le-Vieux, Saint-Germain-de-la-Grange, Saulx-Marchais, Thoiry, Vicq, Villiers-le-Mahieu, Villiers-Saint-Fréderic (issues du canton de Montfort-L'Amaury) Commune de Poissy (partie comprise dans le canton de Poissy Nord) Not contacted Elected 

280 candidates pour le premier tour         ♡ Cliquer sur l'entête d'une colonne pour la trier ♡ * ⇒ courrielable ° ⇒ twittable

Photo Name Electoral Section wrapped Party Signed the pact Finalist Tél. Mél. Web
Vincent GUILLERMIN Ain 01 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Romain DAUBIÉ Ain 01 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Isabelle SEGUIN Ain 01 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Fatima EL OUASDI Aisne 02 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Jeanne ROUSSEL Aisne 02 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Michel BARBARIN Allier 03 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Laurence VANCEUNEBROCK Allier 03 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Paul AUDAN Alpes-de-Haute-Provence 04 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Graig MONETTI Alpes-Maritimes 06 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Philippe PRADAL Alpes-Maritimes 06 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Alexandra VALETTA-ARDISSON Alpes-Maritimes 06 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Marine BRENIER-OHANESSIAN Alpes-Maritimes 06 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jean-Bernard MION Alpes-Maritimes 06 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Eric MELE Alpes-Maritimes 06 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jean-Valéry DESENS Alpes-Maritimes 06 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Mayaa TUDIESCHE Alpes-Maritimes 06 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Severine GINEYS Ardèche 07 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Alexandra CAUQUIL Ardèche 07 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Lionel VUIBERT Ardennes 08 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Polina BEDDELEM Ardennes 08 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Estelle DRION Ardennes 08 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anne-Sophie TRIBOUT Ariège 09 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Rémi DUTRENOIS Ariège 09 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Salomé FONTAINE-GARCIA Aube 10 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Loëtitia BEURY Aube 10 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Samuel DEGUARA Aveyron 12 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jean-François ROUSSET Aveyron 12 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Alain FONTANEL Bas-Rhin 67 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Françoise BUFFET Bas-Rhin 67 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Charles SITZENSTUHL Bas-Rhin 67 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Louise MOREL Bas-Rhin 67 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Patrick DEPYL Bas-Rhin 67 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Stéphanie KOCHERT Bas-Rhin 67 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Sabrina AGRESTI ROUBACHE Bouches-du-Rhône 13 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Najat AKODAD Bouches-du-Rhône 13 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Lionel ROYER-PERREAUT Bouches-du-Rhône 13 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Bertrand MAS-FRAISSINET Bouches-du-Rhône 13 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Véronique BOURCET-GINER Bouches-du-Rhône 13 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Thierry BOISSIN Bouches-du-Rhône 13 - 13e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Marie-Laurence ANZALONE Bouches-du-Rhône 13 - 15e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Mariana CAILLAUD Bouches-du-Rhône 13 - 16e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Sylvie DUMONT PRIEUX Calvados 14 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jérémie PATRIER-LEITUS Calvados 14 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Elisabeth BORNE Calvados 14 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Michel TEYSSEDOU Cantal 15 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Martine GUIBERT Cantal 15 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Sylvie MOCOEUR Charente 16 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Martine MADELAINE Charente-Maritime 17 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anne-Laure BABAULT Charente-Maritime 17 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Christophe PLASSARD Charente-Maritime 17 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
François CORMIER BOULIGEON Cher 18 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Nicolas BROUSSE Corrèze 19 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Laurent MARCANGELI Corse-du-Sud 02A - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Benoît BORDAT Côte-d'Or 21 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Mickaël COSSON Côtes-d'Armor 22 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Eric BOTHOREL Côtes-d'Armor 22 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Signed and confirmation (letter/fax) received Elected
Bastien MARCHIVE Deux-Sèvres 79 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Cécilia ROCHEFORT Deux-Sèvres 79 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Nicolas PACQUOT Doubs 25 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Philippe ALPY Doubs 25 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Benoît MACLIN Drôme 26 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Olivier GAFA Drôme 26 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Medhy ZEGHOUF Essonne 91 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Naïma SIFER Essonne 91 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Alexis IZARD Essonne 91 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Paul MIDY Essonne 91 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Mohamed BIDA Essonne 91 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nadia CARCASSET Essonne 91 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Séverine GIPSON Eure 27 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Marie TAMARELLE-VERHAEGHE Eure 27 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
François OUZILLEAU Eure 27 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Maxime DAVID Eure-et-Loir 28 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Luc LAMIRAULT Eure-et-Loir 28 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Marc COATANEA Finistère 29 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Liliana TANGUY Finistère 29 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Eléonore CAROIT Français de l'Etranger 0ZZ - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Manuel VALLS Français de l'Etranger 0ZZ - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Marc FERRACCI Français de l'Etranger 0ZZ - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Deborah ABISROR - DE LIEME Français de l'Etranger 0ZZ - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Elisabeth MORENO Français de l'Etranger 0ZZ - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Amélia LAKRAFI Français de l'Etranger 0ZZ - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Yvan LACHAUD Gard 30 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Philippe RIBOT Gard 30 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Catherine DAUFÈS-ROUX Gard 30 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Maëva BOURCIER Gers 32 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Thomas CAZENAVE Gironde 33 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Fabien ROBERT Gironde 33 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Melissa KARACA Gironde 33 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Karine NOUETTE GAULAIN Gironde 33 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Pascal LAVERGNE Gironde 33 - 12e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Brigitte KLINKERT Haut-Rhin 68 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Didier LEMAIRE Haut-Rhin 68 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Sandrine MAYER Haut-Rhin 68 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Jean-François PAOLI Haute-Corse 02B - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Pierre BAUDIS Haute-Garonne 31 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Marie-Claire CONSTANS Haute-Garonne 31 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Céline LAURENTIES-BARRERE Haute-Garonne 31 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Christian ALLEGRE Haute-Loire 43 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Déborah DAVAL Haute-Marne 52 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Antoine ARMAND Haute-Savoie 74 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Valérie FERRARINI Haute-Savoie 74 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Antoine VIELLIARD Haute-Savoie 74 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anne-Cécile VIOLLAND Haute-Savoie 74 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Sophie BEAUDOUIN HUBIERE Haute-Vienne 87 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Shérazade ZAITER Haute-Vienne 87 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Geoffroy SARDIN Haute-Vienne 87 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Benoit MOURNET Hautes-Pyrénées 65 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Marie-Ange BADIN Hauts-de-Seine 92 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Baï-Audrey ACHIDI Hauts-de-Seine 92 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Aurélie TAQUILLAIN Hauts-de-Seine 92 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Prisca THEVENOT Hauts-de-Seine 92 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Emmanuel PELLERIN Hauts-de-Seine 92 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Maud BREGEON Hauts-de-Seine 92 - 13e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Annie YAGUE Hérault 34 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Laurence CRISTOL Hérault 34 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Mathilde TASTAVY Hérault 34 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Jean-François AUDRIN Hérault 34 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Hind SAOUD Ille-et-Vilaine 35 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Christophe MARTINS Ille-et-Vilaine 35 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Anne PATAULT Ille-et-Vilaine 35 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Christine LE NABOUR-CLOAREC Ille-et-Vilaine 35 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Anne LE GAGNE Ille-et-Vilaine 35 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Henri ALFANDARI Indre-et-Loire 37 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Fanny LACROIX Isère 38 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Florence JAY Isère 38 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Pascale PRUVOST Isère 38 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Delphine GALLOIS JOBEZ Jura 39 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anne-Colette PROST Jura 39 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Bachil VALY La Réunion 974 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Laurent VIRAPOULLÉ La Réunion 974 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Hélène CODDEVILLE La Réunion 974 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Jean-Francois BROQUÈRES Landes 40 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Emmanuelle CHAPLAULT Loir-et-Cher 41 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Christophe MARION Loir-et-Cher 41 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Quentin BATAILLON Loire 42 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Emmanuel MANDON Loire 42 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Shannon SEBAN Loire 42 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Mounir BELHAMITI Loire-Atlantique 44 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Jordan ESNAULT Loire-Atlantique 44 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Audrey DUFEU Loire-Atlantique 44 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Carine BARBIER Loiret 45 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jean-Michel BLANQUER Loiret 45 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anthony BROSSE Loiret 45 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Laurent SUAU Lozère 48 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
François GERNIGON Maine-et-Loire 49 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Simon HOLLEY Maine-et-Loire 49 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nicole DUBRE CHIRAT Maine-et-Loire 49 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Laurent PIEN Manche 50 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Xavier ALBERTINI Marne 51 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Laure MILLER Marne 51 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Isabelle PESTRE Marne 51 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Audrey Arielle GIRAUD Martinique 972 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Laurence TIBERINUS Martinique 972 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Madi-Boinamani MADI MARI Mayotte 976 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Emmanuel LACRESSE Meurthe-et-Moselle 54 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Rachel THOMAS Meurthe-et-Moselle 54 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Marika BRET Meurthe-et-Moselle 54 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Ergün TOPARSLAN Meurthe-et-Moselle 54 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Sandrine RAFFNER KIEFER Meuse 55 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Anne BOIS Meuse 55 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Anne LE HÉNANFF Morbihan 56 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Rozenn GUEGAN Morbihan 56 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Lysiane MÉTAYER Morbihan 56 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Emilie CRENNER Moselle 57 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nicole TRISSE Moselle 57 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Vanessa DUHAMEL Nord 59 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Rudy ELEGEEST Nord 59 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Frédéric CAUDERLIER Nord 59 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Charlotte PARMENTIER-LECOCQ Nord 59 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Félicie GÉRARD Nord 59 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Violette SPILLEBOUT Nord 59 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Gérald DARMANIN Nord 59 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Christine DECODTS Nord 59 - 13e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Claude NICOLET Nord 59 - 15e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Philippe LOYEZ Nord 59 - 18e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Emmanuel CHERRIER Nord 59 - 19e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Delphine ALEXANDRE Nord 59 - 20e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nicolas METZDORF Nouvelle Calédonie 988 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Aurélie JOLY Oise 60 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Chanez HERBANNE Oise 60 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Etienne DIOT Oise 60 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Ophélie VAN ELSUWE Oise 60 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Marie-Annick DUHARD Orne 61 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Amale EL KHALEDI Orne 61 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Solène GIBAULT Orne 61 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Astrid PANOSYAN-BOUVET Paris 75 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Elise FAJGELES Paris 75 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Julien BARGETON Paris 75 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Clément BEAUNE Paris 75 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Maud GATEL Paris 75 - 11e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
David AMIEL Paris 75 - 13e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Benjamin HADDAD Paris 75 - 14e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Mohamad GASSAMA Paris 75 - 15e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Yanis BACHA Paris 75 - 16e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Kolia BÉNIÉ Paris 75 - 17e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nicolas BAYS Pas-de-Calais 62 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Philippe FAIT Pas-de-Calais 62 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Henri WAROCZYK Pas-de-Calais 62 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Michel DAGBERT Pas-de-Calais 62 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Patrick DEBRUYNE Pas-de-Calais 62 - 12e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nicole BOUTEAU Polynésie Française 987 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Tuterai TUMAHAI Polynésie Française 987 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Karina MONNET Puy-de-Dôme 63 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Delphine LINGEMANN Puy-de-Dôme 63 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Karine LEGRAND Puy-de-Dôme 63 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Annick TROUNDAY Pyrénées-Atlantiques 64 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Florence LASSERRE Pyrénées-Atlantiques 64 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Frédérique LIS Pyrénées-Orientales 66 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Pierre BATAILLE Pyrénées-Orientales 66 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Loic TERRENES Rhône 69 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Sarah PEILLON Rhône 69 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Dominique DESPRAS Rhône 69 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Ambroise MÉJEAN Rhône 69 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Sarah TANZILLI Rhône 69 - 13e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Laurence GAUTHIER Saône-et-Loire 71 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Elisabeth ROBLOT Saône-et-Loire 71 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Louis MARGUERITTE Saône-et-Loire 71 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Julie DELPECH Sarthe 72 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Alexandra MONET Sarthe 72 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Eric MARTINEAU Sarthe 72 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Joachim LE FLOCH-IMAD Sarthe 72 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Marina FERRARI Savoie 73 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Arthur EMPEREUR Savoie 73 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Xavier TROSSET Savoie 73 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Frédéric VALLETOUX Seine-et-Marne 77 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Jean-Philippe DELVAUX Seine-et-Marne 77 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Fatna MEKIDICHE Seine-et-Marne 77 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Hadrien GHOMI Seine-et-Marne 77 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Charlyne PÉCULIER Seine-et-Marne 77 - 11e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Letycia OSSIBI Seine-Maritime 76 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Lisa BROUTTÉ Seine-Maritime 76 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Wasil ECHCHENNA Seine-Maritime 76 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Marie-Agnès POUSSIER-WINSBACK Seine-Maritime 76 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Jeanne DROMARD Seine-Saint-Denis 93 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Anaïs BROOD Seine-Saint-Denis 93 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Lova RINEL Seine-Saint-Denis 93 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Nabil AIT AKKACHE Seine-Saint-Denis 93 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Yasmina BAZIZ Seine-Saint-Denis 93 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Marie-Laure BROSSIER Seine-Saint-Denis 93 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Alexandre SAADA Seine-Saint-Denis 93 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Sonia BAKHTI-ALOUT Seine-Saint-Denis 93 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Hakima OUARET Seine-Saint-Denis 93 - 11e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Pascal RIFFLART Somme 80 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Albane BRANLANT Somme 80 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Virginie CARON-DECROIX Somme 80 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Muriel ROQUES-ETIENNE Tarn 81 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Catherine SIMONIN Tarn-et-Garonne 82 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Christian ASTRUC Tarn-et-Garonne 82 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Thiebaud GRUDLER Territoire de Belfort 90 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Baptiste PETITJEAN Territoire de Belfort 90 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Emilie CHANDLER Val-d'Oise 95 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Estelle FOLEST Val-d'Oise 95 - 6e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Victorien LACHAS Val-d'Oise 95 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Mathieu LEFEVRE Val-de-Marne 94 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Roxana MARACINEANU Val-de-Marne 94 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Emmanuelle WARGON Val-de-Marne 94 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Jonathan ROSENBLUM Val-de-Marne 94 - 9e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Philippe HARDOUIN Val-de-Marne 94 - 10e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Erwann CALVEZ Val-de-Marne 94 - 11e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Yannick CHENEVARD Var 83 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Ange MUSSO Var 83 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Isabelle MONFORT Var 83 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Cécile MUSCHOTTI Var 83 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Souad ZITOUNI Vaucluse 84 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Sylvie VIALA Vaucluse 84 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Adrien MORENAS Vaucluse 84 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Violaine RICHARD Vaucluse 84 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Jean-François LOVISOLO Vaucluse 84 - 5e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Françoise BALLET-BLU Vienne 86 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Pascal LECAMP Vienne 86 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Anne-Sophie MONANGE Vosges 88 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
David VALENCE Vosges 88 - 2e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Stéphanie VILLEMIN Vosges 88 - 3e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Christophe LAURENT Vosges 88 - 4e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Victor ALBRECHT Yonne 89 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted
Charles RODWELL Yvelines 78 - 1re Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Nadia HAI Yvelines 78 - 7e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected
Edwige HERVIEUX Yvelines 78 - 8e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Aurélie PIACENZA Yvelines 78 - 11e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Finalist
Karl OLIVE Yvelines 78 - 12e Ensemble ! (Majorité présidentielle) Not contacted Elected