Candidates list for Ecologiste

Add a candidate Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

54 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status
Lumir LAPRAY Ecologiste Ain - Cantons de : Lagnieu, Méximieux, Miribel, Montluel, Reyrieux, Trévoux Not contacted Finalist
Léon THEBAULT Ecologiste Aveyron - Cantons de: Bozouls, Entraygues-sur-Truyère, Espalion, Estaing, Laguiole, Laissac, Marcillac-Vallon, Mur-de-Barrez, Rodez Est, Rodez Nord, Rodez Ouest, Saint-Amans-des-Cots, Saint-Chély-d'Aubrac, Sainte-Geneviève-sur-Argence, Saint-Geniez-d'Olt. Not contacted Finalist
Alexandre RUPNIK Ecologiste Bouches-du-Rhône - 7ème arrondissement municipal ; 8ème arrondissement municipal Not contacted Finalist
Valérie HAREL Ecologiste Calvados - Cantons de : Balleroy, Bayeux, Caumont-l'Eventé, Creully, Douvres-la-Délivrande, Isigny-sur-Mer, Ryes, Trévières Not contacted Finalist
Bruno RICARD Ecologiste Côtes-d'Armor - Cantons de: Broons, Caulnes, Dinan Est, Dinan Ouest, Evran, Matignon, Plancoët, Plélan-le-Petit, Pléneuf-Val-André, Ploubalay. Not contacted Finalist
Sébastien PEYTAVIE Ecologiste Dordogne - Cantons de: Belvès, Le Bugue, Carlux, Domme, Hautefort, Montignac, Saint-Cyprien, Sainte-Alvère, Saint-Pierre-de-Chignac, Salignac-Eyvignes, Sarlat-la-Canéda, Terrasson-la-Villedieu, Thenon, Vergt, Villefranche-du-Périgord. Not contacted Elected 
Stéphane RAVACLEY Ecologiste Doubs - Cantons de: Besançon Est, Besançon Nord-Est, Besançon Sud, Marchaux, Ornans, Roulans. Not contacted Finalist
Steevy GUSTAVE Ecologiste Essonne - Cantons de : Arpajon (moins les communes de Bruyères-le-Châtel et Ollainville), Brétigny-sur-Orge, Dourdan, Etréchy, Saint-Chéron Not contacted Finalist
Nadhera BELETRECHE Ecologiste Essonne - Cantons de: Draveil, Epinay-sous-Sénart, Ris-Orangis, Saint-Germain-lès-Corbeil. Not contacted Finalist
Quentin GUILLEMAIN Ecologiste Eure-et-Loir - Cantons de: Chartres Nord-Est, Chartres Sud-Est, Chartres Sud-Ouest, Maintenon, Nogent-le-Roi. Not contacted Finalist
Sylvaine VULPIANI Ecologiste Finistère - Cantons de: Lanmeur, Morlaix, Ploudiry, Plouigneau, Plouzévédé, Saint-Pol-de-Léon, Saint-Thégonnec, Sizun, Taulé. Not contacted Finalist
Charlotte MINVIELLE Ecologiste Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Irlande ; Royaume-Uni ; Danemark, Estonie, Finlande, Islande, Lettonie, Lituanie, Norvège, Suède. Not contacted Finalist
Renaud LE BERRE Ecologiste Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Andorre ; Espagne ; Monaco ; Portugal. Not contacted Finalist
Karim BEN CHEÏKH Ecologiste Français de l'Etranger - Circonscriptions électorales (AFE) : Algérie ; Maroc ; Libye, Tunisie ; Burkina, Mali, Niger ; Mauritanie ; Cap-Vert, Gambie, Guinée, Guinée-Bissau, Sénégal, Sierra Leone ; Côte-d'Ivoire, Liberia. Not contacted Elected 
Nicolas CADÈNE Ecologiste Gard - Cantons de : Marguerittes, Nîmes II, Nîmes IV, Nîmes V, Uzès Not contacted Finalist
Catherine CESTARI Ecologiste Gironde - Cantons de: Bordeaux I, Bordeaux II, Bordeaux VIII, Le Bouscat. Not contacted Finalist
Nicolas THIERRY Ecologiste Gironde - Cantons de: Bordeaux III, Bordeaux IV, Bordeaux V, Bordeaux VII. Not contacted Elected 
Nadia EL HAJJAJI Ecologiste Haut-Rhin - Cantons de : Mulhouse Est, Mulhouse Ouest, Mulhouse Sud, Habsheim Not contacted Finalist
Alice ASSIER Ecologiste Haute-Garonne - Cantons de : Caraman, Castanet-Tolosan, Lanta, Montgiscard, Nailloux, Revel, Villefranche-de-Lauragais Not contacted Finalist
Celline GACON Ecologiste Haute-Loire - Cantons de: Aurec-sur-Loire, Bas-en-Basset, Fay-sur-Lignon, Le Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le Puy Est, Le Puy Sud-Est, Retournac, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Vorey, Yssingeaux. Not contacted Finalist
Francesca PASQUINI Ecologiste Hauts-de-Seine - Cantons de: Asnières-sur-Seine Nord, Asnières-sur-Seine Sud, Colombes Sud. Not contacted Elected 
Sabrina SEBAIHI Ecologiste Hauts-de-Seine - Cantons de: Nanterre Nord, Nanterre Sud-Est, Nanterre Sud-Ouest, Suresnes. Not contacted Elected 
Julia MIGNACCA Ecologiste Hérault - Cantons de : Castelnau-le-Lez, Castries, Montpellier II Communes de : Boisseron, Saturargues, Saussines, Saint-Christol, Saint-Sériès, Vérargues, Villetelle (issues du canton de Lunel), Campagne et Guarrigues (issues du canton de Claret) Not contacted Finalist
Tristan LAHAIS Ecologiste Ille-et-Vilaine - Cantons de : Betton, Cesson-Sévigné, Hédé, Liffré, Rennes Nord-Est, Rennes Est Not contacted Finalist
Charles FOURNIER Ecologiste Indre-et-Loire - Cantons de : Tours Centre, Tours Est, Tours Nord-Est, Tours Ouest, Tours Sud, Tours-Val-du-Cher Not contacted Elected 
Jérémie IORDANOFF Ecologiste Isère - Cantons de : Allevard, Domène, Goncelin, Saint-Egrève, Saint-Geoirs-en-Valdaine, Saint-Laurent-du-Pont, Le Touvet Commune de Chamrousse (partie comprise dans le canton de Vizille) Not contacted Elected 
Hervé PRAT Ecologiste Jura - Cantons de: Arbois, Chaussin, Chemin, Dampierre, Dole Nord-Est, Dole Sud-Ouest, Gendrey, Montbarrey, Montmirey-le-Château, Rochefort-sur-Nenon, Salins-les-Bains, Villers-Farlay. Not contacted Finalist
Laetitia COPIN Ecologiste Loire - Cantons de: Saint-Etienne Nord-Est I, Saint-Etienne Nord-Est II, Saint-Etienne Nord-Ouest I, Saint-Etienne Nord-Ouest II. Not contacted Finalist
Julie LAERNOES Ecologiste Loire-Atlantique - Cantons de: Bouaye, Nantes X, Rezé. Not contacted Elected 
Jean-Claude RAUX Ecologiste Loire-Atlantique - Cantons de : Ancenis, Blain, Châteaubriant, Derval, Guéméné-Penfao, Moisdon-la-Rivière, Nozay, Riaillé, Rougé, Saint-Julien-de-Vouvantes, Saint-Mars-La-Jaille, Saint-Nicolas-de-Redon, Varades Not contacted Elected 
Emmanuel DUPLESSY Ecologiste Loiret - Cantons de: Artenay, Ingré, Meung-sur-Loire, Orléans-Bannier, Orléans-Carmes, Patay, Saint-Jean-de-la-Ruelle. Not contacted Finalist
Arash SAEIDI Ecologiste Maine-et-Loire - Cantons de: Angers Centre, Angers Est, Angers Nord-Est, Châteauneuf-sur-Sarthe, Tiercé. Not contacted Finalist
Guillaume HÉDOUIN Ecologiste Manche - Cantons de : Canisy, Carentan, Marigny, Montebourg, Percy, Saint-Clair-sur-l'Elle, Saint-Jean-de-Daye, Saint-Lô Est, Saint-Lô Ouest, Sainte-Mère-Eglise, Tessy-sur-Vire, Torigni-sur-Vire, Villedieu-les-Poêles Not contacted Finalist
Evelyne BOURGOIN Ecologiste Marne - Cantons de : Bourgogne, Reims II, Reims IV, Reims VI, Reims X Not contacted Finalist
Grégory BOISSEAU Ecologiste Mayenne - Cantons de : Bierné, Château-Gontier Est, Château-Gontier Ouest, Cossé-le-Vivien, Craon, Grez-en-Bouère, Laval Nord-Ouest, Meslay-du-Maine, Saint-Aignan-sur-Roë, Saint-Berthevin, Sainte-Suzanne Not contacted Finalist
Octave DELEPIERE Ecologiste Nord - Cantons de : Lille Nord, Lille Ouest, Quesnoy-sur-Deûle Not contacted Finalist
Odile VIDAL-SAGNIER Ecologiste Nord - Cantons de : Lille Nord-Est (moins la commune de Mons en Baroeul), Marcq-en-Baroeul, Tourcoing Sud. Not contacted Finalist
Emilie DUCOURANT Ecologiste Nord - Cantons de : Bailleul Nord-Est, Bailleul Sud-Ouest, Cassel, Hazebrouck Nord, Hazebrouck Sud, Merville, Steenvoorde Not contacted Finalist
Léa BALAGE EL MARIKY Ecologiste Paris - Partie du 17ème arrondissement (quartiers de Batignolles et Epinettes) ; partie du 18ème arrondissement (partie du quartier Grandes Carrières située à l'ouest et au nord d'une ligne définie par les voies ci-après : Avenue de la Porte de Montmartre, Boulevard Ney, Rue du Ruisseau, Rue Marcadet) Not contacted Finalist
Eva SAS Ecologiste Paris - Partie du 12ème arrondissement non comprise dans la 7ème circonscription ; partie du 20ème arrondissement (partie du quartier Charonne située au sud d'une ligne définie par l'axe des voies ci-après : Place de la Porte de Montreuil, Avenue de la Porte de Montreuil, Rue d'Avron, Rue des Pyrénées, Rue de la Plaine, Boulevard de Charonne, Place des Antilles) Not contacted Elected 
Aminata NIAKATÉ Ecologiste Paris - Partie du 15ème arrondissement non comprise dans la 12ème circonscription Not contacted Finalist
Cécile FAURE Ecologiste Pyrénées-Atlantiques - Cantons de: Montaner, Morlaàs, Nay-Bourdettes Est, Nay-Bourdettes Ouest, Pau Est, Pau Sud, Pontacq. Not contacted Finalist
Marie-Charlotte GARIN Ecologiste Rhône - Cantons de: Lyon VIII, Lyon IX, Lyon X (partie non comprise dans la 1ère circonscription), Lyon XII (partie non comprise dans la 1ère circonscription), Lyon XIV (partie située à l'ouest d'une lignedéfinie par l'axe des voies ci-après: rue Feuillat, rue Maryse-Bastié, avenue Paul-Santy, passage Comtois, avenue Général Frère). Not contacted Elected 
Benjamin BADOUARD Ecologiste Rhône - Cantons de: Lyon VI, Lyon VII, Lyon XI, Lyon XIII, Lyon XIV (partie non comprise dans la 3ème circonscription). Not contacted Finalist
Jean-François BAUDIN Ecologiste Rhône - Cantons de: Irigny, Oullins, Sainte-Foy-lès-Lyon, Tassin-la-Demi-Lune. Not contacted Finalist
Patrick MONIN Ecologiste Saône-et-Loire - Cantons de : La Chapelle-de-Guinchay, Cluny, Lugny, Mâcon Centre, Mâcon Nord, Mâcon Sud, Matour, Saint-Gengoux-le-National, Tramayes Not contacted Finalist
Arnaud BONNET Ecologiste Seine-et-Marne - Cantons de : Roissy-en-Brie, Thorigny-sur-Marne (moins les communes de Bailly Romainvilliers, Magny le Hongre et Serris), Torcy Not contacted Finalist
Carine PELEGRIN Ecologiste Val-d'Oise - Cantons de: Beauchamp, Cormeilles-en-Parisis, Herblay, Taverny. Not contacted Finalist
May BOUHADA Ecologiste Val-de-Marne - Cantons de: Fontenay-sous-Bois Est, Fontenay-sous-Bois Ouest, Saint-Mandé, Vincennes Est, Vincennes Ouest. Not contacted Finalist
Sophie TAILLÉ-POLIAN Ecologiste Val-de-Marne - Cantons de: Arcueil, Cachan, Villejuif Est, Villejuif Ouest. Not contacted Elected 
Lucie ETONNO Ecologiste Vendée - Cantons de: Challans, Les Essarts, Palluau, Le Poiré-sur-Vie, Rocheservière, La Roche-sur-Yon Nord. Not contacted Finalist
Florence LOURY Ecologiste Yonne - Cantons de : Aillant-sur-Tholon, Auxerre-Est, Auxerre-Nord, Auxerre-Nord-Ouest, Auxerre-Sud, Auxerre-Sud-Ouest, Bléneau, Charny, Coulanges-la-Vineuse, Courson-les-Carrières, Saint-Fargeau, Saint-Sauveur-en-Puisaye, Toucy Not contacted Finalist
Maïté CARRIVE-BEDOUANI Ecologiste Yvelines - Cantons de : Chevreuse (moins la commune du Mesnil-Saint-Denis), Vélizy-Villacoublay, Versailles Sud (partie non comprise dans la 1ère circonscription), Viroflay Not contacted Finalist
Edwin LEGRIS Ecologiste Yvelines - Cantons de : Plaisir (moins la commune de Les Clayes-sous-Bois), Poissy Sud Communes de : Auteuil, Autouillet, Beynes, Boissy-sans-Avoir, Flexanville, Goupillières, Marcq, Neauphle-le-Château, Neauphle-le-Vieux, Saint-Germain-de-la-Grange, Saulx-Marchais, Thoiry, Vicq, Villiers-le-Mahieu, Villiers-Saint-Fréderic (issues du canton de Montfort-L'Amaury) Commune de Poissy (partie comprise dans le canton de Poissy Nord) Not contacted Finalist

838 candidates pour le premier tour         ♡ Cliquer sur l'entête d'une colonne pour la trier ♡ * ⇒ courrielable ° ⇒ twittable

Photo Name Electoral Section wrapped Party Signed the pact Finalist Tél. Mél. Web
Eliane ARMENJON Ain 01 - 1re Ecologiste Not contacted
Thomas IGLÉSIS Ain 01 - 2e Ecologiste Not contacted
Lumir LAPRAY Ain 01 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Jean-Loup KASTLER Ain 01 - 3e Ecologiste Not contacted
Marine MORVAN LEMBERT Ain 01 - 3e Ecologiste Not contacted
Nicolas FAVRE Ain 01 - 4e Ecologiste Not contacted
Marion SENNEPIN Allier 03 - 1re Ecologiste Not contacted
Jean-Marie GUILLAUMIN Allier 03 - 2e Ecologiste Not contacted
Paul DUCHÉ Allier 03 - 3e Ecologiste Not contacted
Patricia ROLLAND Alpes-de-Haute-Provence 04 - 1re Ecologiste Not contacted
Nicole VAN HEESBEKE Alpes-de-Haute-Provence 04 - 1re Ecologiste Not contacted
Thierry BEGNIS Alpes-de-Haute-Provence 04 - 2e Ecologiste Not contacted
Clémence RAZEAU Alpes-de-Haute-Provence 04 - 2e Ecologiste Not contacted
Lalla-Chama Gabrielle BEN MOULAY Alpes-Maritimes 06 - 1re Ecologiste Not contacted
Loïc LALANDE Alpes-Maritimes 06 - 1re Ecologiste Not contacted
Christian RAZEAU Alpes-Maritimes 06 - 1re Ecologiste Not contacted
Brigitte REYNARD Alpes-Maritimes 06 - 2e Ecologiste Not contacted
Emmanuelle SULTANI Alpes-Maritimes 06 - 2e Ecologiste Not contacted
Sylvie BONALDI Alpes-Maritimes 06 - 3e Ecologiste Not contacted
Marie-Françoise CAUSSIN Alpes-Maritimes 06 - 3e Ecologiste Not contacted
David-André DARMON Alpes-Maritimes 06 - 3e Ecologiste Not contacted
Gabriel-Kayne MERCIER Alpes-Maritimes 06 - 3e Ecologiste Not contacted
Christine BEYL Alpes-Maritimes 06 - 4e Ecologiste Not contacted
David BIEDER Alpes-Maritimes 06 - 4e Ecologiste Not contacted
Pascal DUCREUX Alpes-Maritimes 06 - 4e Ecologiste Not contacted
Philippe BENASSAYA Alpes-Maritimes 06 - 5e Ecologiste Not contacted
Géraldine MAIYÉ Alpes-Maritimes 06 - 5e Ecologiste Not contacted
Nathalie SOISSON Alpes-Maritimes 06 - 5e Ecologiste Not contacted
Guillaume JULIEN Alpes-Maritimes 06 - 6e Ecologiste Not contacted
Pierre PIACENTINI Alpes-Maritimes 06 - 6e Ecologiste Not contacted
Philippe ROBIONY Alpes-Maritimes 06 - 6e Ecologiste Not contacted
Axel HVIDSTEN Alpes-Maritimes 06 - 7e Ecologiste Not contacted
Megane PARGAUD Alpes-Maritimes 06 - 7e Ecologiste Not contacted
Marie-José VALLADE Alpes-Maritimes 06 - 7e Ecologiste Not contacted
Marie BIBIANO Alpes-Maritimes 06 - 8e Ecologiste Not contacted
Chantal FONTANESI Alpes-Maritimes 06 - 8e Ecologiste Not contacted
Chantal HAMONET Alpes-Maritimes 06 - 8e Ecologiste Not contacted
Evelyne BARROERO Alpes-Maritimes 06 - 9e Ecologiste Not contacted
Christian MATUSZEWSKI Alpes-Maritimes 06 - 9e Ecologiste Not contacted
Boris TZAPRENKO Ardèche 07 - 1re Ecologiste Not contacted
Audrey TEILLET Ardèche 07 - 3e Ecologiste Not contacted
Julien DURUISSEAU Ardennes 08 - 1re Ecologiste Not contacted
Arnaud RENNESSON Ardennes 08 - 1re Ecologiste Not contacted
Christelle GALLET Ardennes 08 - 2e Ecologiste Not contacted
Monique PELTRIAUX Ardennes 08 - 3e Ecologiste Not contacted
Renaud FABART Ariège 09 - 1re Ecologiste Not contacted
Quentin CHAROY Ariège 09 - 2e Ecologiste Not contacted
Laurent SPAGNESI Aube 10 - 1re Ecologiste Not contacted
Sébastien BEAUFUMÉ Aube 10 - 2e Ecologiste Not contacted
Nelly COLLOT-TOUZÉ Aube 10 - 3e Ecologiste Not contacted
Dominique MENISSIER Aube 10 - 3e Ecologiste Not contacted
Laure-Nelly AMALRIC Aude 11 - 1re Ecologiste Not contacted
Cyril CAMBON Aude 11 - 2e Ecologiste Not contacted
Fabien MIRABILE Aude 11 - 2e Ecologiste Not contacted
Valérie MONTERO-VALLE Aude 11 - 2e Ecologiste Not contacted
Viviane THIVENT Aude 11 - 2e Ecologiste Not contacted
Jacques CROS Aude 11 - 3e Ecologiste Not contacted
Pierre MARTINEZ Aude 11 - 3e Ecologiste Not contacted
Marie-Françoise DUMAY Aveyron 12 - 1re Ecologiste Not contacted
Léon THEBAULT Aveyron 12 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Myriam CASSARINI Aveyron 12 - 2e Ecologiste Not contacted
Patrice MIRAN Aveyron 12 - 3e Ecologiste Not contacted
Thierry NOËL Aveyron 12 - 3e Ecologiste Not contacted
Nawal HAFED Bas-Rhin 67 - 1re Ecologiste Not contacted
Lionel SAUNER Bas-Rhin 67 - 1re Ecologiste Not contacted
Déborah GOULET Bas-Rhin 67 - 2e Ecologiste Not contacted
Margarethe LEONHART-GRUBER Bas-Rhin 67 - 2e Ecologiste Not contacted
Fabienne SCHNITZLER Bas-Rhin 67 - 2e Ecologiste Not contacted
Chantal CUTAJAR Bas-Rhin 67 - 3e Ecologiste Not contacted
Patricia NOEL Bas-Rhin 67 - 3e Ecologiste Not contacted
Clément BEHR Bas-Rhin 67 - 4e Ecologiste Not contacted
Jean PLUSKOTA Bas-Rhin 67 - 5e Ecologiste Not contacted
Daniel WEBER Bas-Rhin 67 - 5e Ecologiste Not contacted
Martial DEBRIFFE Bas-Rhin 67 - 6e Ecologiste Not contacted
Véronique GRUSSI Bas-Rhin 67 - 6e Ecologiste Not contacted
Martine MARCHAL-MINAZZI Bas-Rhin 67 - 6e Ecologiste Not contacted
Brian HOENICKE Bas-Rhin 67 - 7e Ecologiste Not contacted
Dino MARGARITO Bas-Rhin 67 - 7e Ecologiste Not contacted
Claire GROSHEITSCH Bas-Rhin 67 - 8e Ecologiste Not contacted
Ferielle CHENNOUF Bouches-du-Rhône 13 - 1re Ecologiste Not contacted
Flora JABES Bouches-du-Rhône 13 - 1re Ecologiste Not contacted
Avi ASSOULY Bouches-du-Rhône 13 - 2e Ecologiste Not contacted
Florence DENNEVAL Bouches-du-Rhône 13 - 2e Ecologiste Not contacted
Alexandre RUPNIK Bouches-du-Rhône 13 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Dominique SURRY Bouches-du-Rhône 13 - 2e Ecologiste Not contacted
Elisabeth SAID Bouches-du-Rhône 13 - 3e Ecologiste Not contacted
Nadia SI AHMED Bouches-du-Rhône 13 - 3e Ecologiste Not contacted
Adam TORDJMANN Bouches-du-Rhône 13 - 3e Ecologiste Not contacted
Mathilde HEUGUET Bouches-du-Rhône 13 - 4e Ecologiste Not contacted
Wally TIRERA Bouches-du-Rhône 13 - 4e Ecologiste Not contacted
Elisabeth VINCETTI Bouches-du-Rhône 13 - 4e Ecologiste Not contacted
Djamel DIDOUNE Bouches-du-Rhône 13 - 5e Ecologiste Not contacted
Céline DURAND Bouches-du-Rhône 13 - 5e Ecologiste Not contacted
Christian MONFERRINI Bouches-du-Rhône 13 - 5e Ecologiste Not contacted
Quentin VINCETTI Bouches-du-Rhône 13 - 5e Ecologiste Not contacted
Angélique COLLETTE Bouches-du-Rhône 13 - 6e Ecologiste Not contacted
Fazia HAMICHE Bouches-du-Rhône 13 - 6e Ecologiste Not contacted
Dominique LAUMONIER Bouches-du-Rhône 13 - 6e Ecologiste Not contacted
Sandrine BOVÉ Bouches-du-Rhône 13 - 7e Ecologiste Not contacted
Nadia MERSALI Bouches-du-Rhône 13 - 7e Ecologiste Not contacted
Jacobine MEUCHE Bouches-du-Rhône 13 - 7e Ecologiste Not contacted
François PROVÉ Bouches-du-Rhône 13 - 7e Ecologiste Not contacted
Boualam AKSIL Bouches-du-Rhône 13 - 8e Ecologiste Not contacted
Victor GAGO-CHIDAINE Bouches-du-Rhône 13 - 8e Ecologiste Not contacted
Daniel MEHL Bouches-du-Rhône 13 - 8e Ecologiste Not contacted
Daniel COMBO Bouches-du-Rhône 13 - 9e Ecologiste Not contacted
Simon LACHIQUE Bouches-du-Rhône 13 - 9e Ecologiste Not contacted
Céline COLANTONIO Bouches-du-Rhône 13 - 10e Ecologiste Not contacted
Patrice DAUDÉ Bouches-du-Rhône 13 - 10e Ecologiste Not contacted
Rodolphe BRUN Bouches-du-Rhône 13 - 11e Ecologiste Not contacted
Céline FANFAN Bouches-du-Rhône 13 - 11e Ecologiste Not contacted
Stéphane SALORD Bouches-du-Rhône 13 - 11e Ecologiste Not contacted
Audrey CASTANET Bouches-du-Rhône 13 - 12e Ecologiste Not contacted
Stéphane RIBEIRO Bouches-du-Rhône 13 - 12e Ecologiste Not contacted
Joël-Pierre CHEVREUX Bouches-du-Rhône 13 - 13e Ecologiste Not contacted
Olivia FRANZI Bouches-du-Rhône 13 - 13e Ecologiste Not contacted
Charlotte DE BUSSCHERE Bouches-du-Rhône 13 - 14e Ecologiste Not contacted
Alain KAVAZIAN Bouches-du-Rhône 13 - 14e Ecologiste Not contacted
Valérie MICHON Bouches-du-Rhône 13 - 14e Ecologiste Not contacted
Sandrine KLEIN Bouches-du-Rhône 13 - 15e Ecologiste Not contacted
Nicolas LAPEYRE Bouches-du-Rhône 13 - 15e Ecologiste Not contacted
Cédric CESARI Bouches-du-Rhône 13 - 16e Ecologiste Not contacted
Grégory SANCHEZ Bouches-du-Rhône 13 - 16e Ecologiste Not contacted
Florent THOMAS Calvados 14 - 1re Ecologiste Not contacted
Julien LERENDU Calvados 14 - 2e Ecologiste Not contacted
Johann GUZMAN VELEZ Calvados 14 - 3e Ecologiste Not contacted
Manuel LORIMIER Calvados 14 - 4e Ecologiste Not contacted
Michaël FRIQUET Calvados 14 - 5e Ecologiste Not contacted
Valérie HAREL Calvados 14 - 5e Ecologiste Not contacted Finalist
Bruno BATTAIL Calvados 14 - 6e Ecologiste Not contacted
Jean-René DELMOURE Cantal 15 - 2e Ecologiste Not contacted
Corinne BERTHELOT Charente 16 - 1re Ecologiste Not contacted
Carole BATAILLE Charente 16 - 2e Ecologiste Not contacted
Quentin CAULLIEZ Charente 16 - 2e Ecologiste Not contacted
Francis LALANNE Charente 16 - 3e Ecologiste Not contacted
Eric TOMSIN Charente 16 - 3e Ecologiste Not contacted
Agnès CHAIR Charente-Maritime 17 - 1re Ecologiste Not contacted
Adrien LARCHER Charente-Maritime 17 - 2e Ecologiste Not contacted
Evelyne SERRURIER Charente-Maritime 17 - 2e Ecologiste Not contacted
Lorys ELMAYAN Charente-Maritime 17 - 3e Ecologiste Not contacted
Nathalie RAÏSSAC-JARRARD Charente-Maritime 17 - 3e Ecologiste Not contacted
Christian WONG Charente-Maritime 17 - 3e Ecologiste Not contacted
Sébastien CROCHET Charente-Maritime 17 - 4e Ecologiste Not contacted
Romuald DEQUATRE Charente-Maritime 17 - 5e Ecologiste Not contacted
Vincent MARICHAL Charente-Maritime 17 - 5e Ecologiste Not contacted
Emma DEBEUGNY Cher 18 - 2e Ecologiste Not contacted
Karine TISSIER Cher 18 - 3e Ecologiste Not contacted
Patrick DHERSIN Corrèze 19 - 1re Ecologiste Not contacted
Patrick COJAN Corrèze 19 - 2e Ecologiste Not contacted
Céline SAUVINIAT Corrèze 19 - 2e Ecologiste Not contacted
Pascale BIZZARI Corse-du-Sud 02A - 1re Ecologiste Not contacted
Yves NICOLAI Corse-du-Sud 02A - 2e Ecologiste Not contacted
François BENREDJEM Côte-d'Or 21 - 3e Ecologiste Not contacted
Bruno LOUIS Côte-d'Or 21 - 3e Ecologiste Not contacted
Michel GUILLET Côte-d'Or 21 - 4e Ecologiste Not contacted
Clélia ROBERT Côte-d'Or 21 - 5e Ecologiste Not contacted
Nathalie SERGENTON Côtes-d'Armor 22 - 1re Ecologiste Not contacted
Raphaël DROUILLET Côtes-d'Armor 22 - 2e Ecologiste Not contacted
Serge MONROCQ Côtes-d'Armor 22 - 2e Ecologiste Not contacted
Bruno RICARD Côtes-d'Armor 22 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Florence NIVET Côtes-d'Armor 22 - 3e Ecologiste Not contacted
Arnaud TOUDIC Côtes-d'Armor 22 - 4e Ecologiste Not contacted
Nicolas TOUZÉ Côtes-d'Armor 22 - 4e Ecologiste Not contacted
Sylvie GIOUX Côtes-d'Armor 22 - 5e Ecologiste Not contacted
Mael PIEPERS Côtes-d'Armor 22 - 5e Ecologiste Not contacted
Françoise MIRAN Creuse 23 - 1re Ecologiste Not contacted
Geneviève MASSON Deux-Sèvres 79 - 1re Ecologiste Not contacted
Cécile CHRÉTIEN Dordogne 24 - 1re Ecologiste Not contacted
Emmanuelle JEAN Dordogne 24 - 1re Ecologiste Not contacted
Cédric ULIAN Dordogne 24 - 2e Ecologiste Not contacted
Céline LAVAL Dordogne 24 - 3e Ecologiste Not contacted
Sébastien PEYTAVIE Dordogne 24 - 4e Ecologiste Not contacted Elected
Laurence TRAPY-JOINEL Dordogne 24 - 4e Ecologiste Not contacted
Candice MALLOL Doubs 25 - 1re Ecologiste Not contacted
Marielle PERNIN Doubs 25 - 1re Ecologiste Not contacted
Stéphane RAVACLEY Doubs 25 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Yves VOLA Doubs 25 - 4e Ecologiste Not contacted
Tifanie PIGA Drôme 26 - 1re Ecologiste Not contacted
Samantha ROSE Drôme 26 - 1re Ecologiste Not contacted
Mohamed AISSOU Drôme 26 - 2e Ecologiste Not contacted
Rémi DUBOIS Drôme 26 - 2e Ecologiste Not contacted
Antoine DE SCORRAILLE Essonne 91 - 1re Ecologiste Not contacted
Pascal LEMAIRE Essonne 91 - 2e Ecologiste Not contacted
Paul-Henri BAURE Essonne 91 - 3e Ecologiste Not contacted
Steevy GUSTAVE Essonne 91 - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Gérard LEMOIGNE Essonne 91 - 3e Ecologiste Not contacted
Iliane POLIZZO Essonne 91 - 4e Ecologiste Not contacted
Esther BOMMELAER Essonne 91 - 6e Ecologiste Not contacted
Catherine BOMPARD Essonne 91 - 7e Ecologiste Not contacted
Nadhera BELETRECHE Essonne 91 - 9e Ecologiste Not contacted Finalist
Antonin BERNARD Essonne 91 - 9e Ecologiste Not contacted
Claudine CORMIER Essonne 91 - 10e Ecologiste Not contacted
Hanna REHAB Essonne 91 - 10e Ecologiste Not contacted
Mustapha ZAOUI Essonne 91 - 10e Ecologiste Not contacted
Véronique ALLO Eure 27 - 1re Ecologiste Not contacted
Catherine HÉLAYEL Eure 27 - 1re Ecologiste Not contacted
Thomas DARROUSSAT Eure 27 - 2e Ecologiste Not contacted
Martine FOUQUES Eure 27 - 2e Ecologiste Not contacted
Annaïck WAYOLLE Eure 27 - 3e Ecologiste Not contacted
Nadjia DJEMEL Eure 27 - 4e Ecologiste Not contacted
Sylvain THOMAS Eure 27 - 4e Ecologiste Not contacted
Joëlle FONTAINE Eure 27 - 5e Ecologiste Not contacted
Pierre-Yves JOURDAIN Eure 27 - 5e Ecologiste Not contacted
Martine RABIER Eure 27 - 5e Ecologiste Not contacted
Quentin GUILLEMAIN Eure-et-Loir 28 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Pierre MAZAHERI Eure-et-Loir 28 - 1re Ecologiste Not contacted
Sylvie CASTRO Eure-et-Loir 28 - 2e Ecologiste Not contacted
Pierre-Marcel REIGNIER Eure-et-Loir 28 - 2e Ecologiste Not contacted
Claire BARBIER Eure-et-Loir 28 - 3e Ecologiste Not contacted
Soumaya DARDABA Eure-et-Loir 28 - 3e Ecologiste Not contacted
Vivette JOLY Eure-et-Loir 28 - 3e Ecologiste Not contacted
Evelyne DASSAS Eure-et-Loir 28 - 4e Ecologiste Not contacted
Pierre MIOQUE Eure-et-Loir 28 - 4e Ecologiste Not contacted
Jean-Yves LE CORRE Finistère 29 - 2e Ecologiste Not contacted
Jean-Marc GOVERNATORI Finistère 29 - 3e Ecologiste Not contacted
Jean-François LEMÉNICIER Finistère 29 - 4e Ecologiste Not contacted
Sylvaine VULPIANI Finistère 29 - 4e Ecologiste Not contacted Finalist
Stéphanie MURIOT Finistère 29 - 5e Ecologiste Not contacted
Abbas DJOBO Finistère 29 - 7e Ecologiste Not contacted
Laurent DRAN Finistère 29 - 8e Ecologiste Not contacted
Tim LAURENCE Français de l'Etranger 0ZZ - 2e Ecologiste Not contacted
Thomas LEPELTIER Français de l'Etranger 0ZZ - 3e Ecologiste Not contacted
Charlotte MINVIELLE Français de l'Etranger 0ZZ - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Renaud LE BERRE Français de l'Etranger 0ZZ - 5e Ecologiste Not contacted Finalist
José SANCHEZ PEREZ Français de l'Etranger 0ZZ - 5e Ecologiste Not contacted
Tatiana BOTEVA-MALO Français de l'Etranger 0ZZ - 7e Ecologiste Not contacted
Thierry DENEUVE Français de l'Etranger 0ZZ - 7e Ecologiste Not contacted
Jérôme SEGAL Français de l'Etranger 0ZZ - 7e Ecologiste Not contacted
Rachel TOUITOU Français de l'Etranger 0ZZ - 8e Ecologiste Not contacted
Karim BEN CHEÏKH Français de l'Etranger 0ZZ - 9e Ecologiste Not contacted Elected
Viviane ZINZINDOHOUE Français de l'Etranger 0ZZ - 10e Ecologiste Not contacted
Christine VIAL KAYSER Français de l'Etranger 0ZZ - 11e Ecologiste Not contacted
Yannick COGO Gard 30 - 1re Ecologiste Not contacted
Sylvie DANJOU Gard 30 - 1re Ecologiste Not contacted
Zakaria MOUKITE Gard 30 - 2e Ecologiste Not contacted
Pierre-Jean SEVILLA Gard 30 - 2e Ecologiste Not contacted
Catherine MICHON Gard 30 - 3e Ecologiste Not contacted
Joëlle SCARAMOZZINO Gard 30 - 3e Ecologiste Not contacted
Stéphanie BIENKOWSKI Gard 30 - 4e Ecologiste Not contacted
Nadine SCHUSTER Gard 30 - 4e Ecologiste Not contacted
Catherine ROCCO Gard 30 - 5e Ecologiste Not contacted
Mounir BENSLIMA Gard 30 - 6e Ecologiste Not contacted
Nicolas CADÈNE Gard 30 - 6e Ecologiste Not contacted Finalist
Stephane GILLI Gard 30 - 6e Ecologiste Not contacted
Bernadette DEL CASTILLO Gers 32 - 1re Ecologiste Not contacted
Nadine LARRÉ Gers 32 - 1re Ecologiste Not contacted
Merima HUSEINBASIC Gers 32 - 2e Ecologiste Not contacted
Laurent BLANCHARD Gironde 33 - 1re Ecologiste Not contacted
Catherine CESTARI Gironde 33 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Esther DUFAURE Gironde 33 - 1re Ecologiste Not contacted
Maxime LAMBERT Gironde 33 - 2e Ecologiste Not contacted
Honorine LAURENT Gironde 33 - 2e Ecologiste Not contacted
Nicolas THIERRY Gironde 33 - 2e Ecologiste Not contacted Elected
Thierry VAY Gironde 33 - 3e Ecologiste Not contacted
Ambre DESTANDAU Gironde 33 - 4e Ecologiste Not contacted
Virginie BASTIEN Gironde 33 - 5e Ecologiste Not contacted
Esther MVONDO Gironde 33 - 6e Ecologiste Not contacted
Stephanie PLOUVIER Gironde 33 - 6e Ecologiste Not contacted
Anne Marie FRANCHISET Gironde 33 - 7e Ecologiste Not contacted
Audrey LEGENDRE Gironde 33 - 7e Ecologiste Not contacted
Hans BRUSTLE SANTINI Gironde 33 - 8e Ecologiste Not contacted
Valérie VILTET Gironde 33 - 9e Ecologiste Not contacted
Pascal BOURGOIS Gironde 33 - 10e Ecologiste Not contacted
Amélie GUILBERT Gironde 33 - 10e Ecologiste Not contacted
Regine BLATTER Gironde 33 - 11e Ecologiste Not contacted
Caroline GOGUET Gironde 33 - 11e Ecologiste Not contacted
Véronique SILVERIO Gironde 33 - 12e Ecologiste Not contacted
Christian CIVILISE Guadeloupe 971 - 1re Ecologiste Not contacted
Pauline COUVIN Guadeloupe 971 - 2e Ecologiste Not contacted
Michelle MAXO Guadeloupe 971 - 2e Ecologiste Not contacted
Laure GISIE Haut-Rhin 68 - 1re Ecologiste Not contacted
Vincent ACKERMANN Haut-Rhin 68 - 2e Ecologiste Not contacted
Gabriel SCHERMANN Haut-Rhin 68 - 2e Ecologiste Not contacted
Louise KOENIG Haut-Rhin 68 - 3e Ecologiste Not contacted
Marc Thierry STUTZMANN Haut-Rhin 68 - 3e Ecologiste Not contacted
Antoine WAECHTER Haut-Rhin 68 - 3e Ecologiste Not contacted
Cédric ALTHERR Haut-Rhin 68 - 4e Ecologiste Not contacted
Olivier BITTERLIN Haut-Rhin 68 - 4e Ecologiste Not contacted
Corinne MORGEN Haut-Rhin 68 - 4e Ecologiste Not contacted
Guillaume REFFAY Haut-Rhin 68 - 4e Ecologiste Not contacted
Alexandre BARAZI Haut-Rhin 68 - 5e Ecologiste Not contacted
Nadia EL HAJJAJI Haut-Rhin 68 - 5e Ecologiste Not contacted Finalist
Amalia NIMESKERN Haut-Rhin 68 - 5e Ecologiste Not contacted
Marie Odile STEIMER Haut-Rhin 68 - 5e Ecologiste Not contacted
Stephane BARTH Haut-Rhin 68 - 6e Ecologiste Not contacted
Pascal BLUM Haut-Rhin 68 - 6e Ecologiste Not contacted
Hugo TARANTOLA Haut-Rhin 68 - 6e Ecologiste Not contacted
Michel STAELENS Haute-Corse 02B - 1re Ecologiste Not contacted
Benjamin COMBES Haute-Garonne 31 - 1re Ecologiste Not contacted
Catherine CATHALA Haute-Garonne 31 - 2e Ecologiste Not contacted
Nicolas KARASIAK Haute-Garonne 31 - 2e Ecologiste Not contacted
Benoît CALMELS Haute-Garonne 31 - 3e Ecologiste Not contacted
Clément SANVISENS Haute-Garonne 31 - 3e Ecologiste Not contacted
Raimon SABATER Haute-Garonne 31 - 4e Ecologiste Not contacted
Johanna VELO Haute-Garonne 31 - 5e Ecologiste Not contacted
Sandra LAPORTE Haute-Garonne 31 - 6e Ecologiste Not contacted
Servane PATER Haute-Garonne 31 - 6e Ecologiste Not contacted
Romain VON DEYEN Haute-Garonne 31 - 7e Ecologiste Not contacted
Simon MONCASI Haute-Garonne 31 - 8e Ecologiste Not contacted
Robert BAUD Haute-Garonne 31 - 9e Ecologiste Not contacted
Juliette DOROY Haute-Garonne 31 - 9e Ecologiste Not contacted
Alice ASSIER Haute-Garonne 31 - 10e Ecologiste Not contacted Finalist
Sandrine CONTE MARGAIL Haute-Garonne 31 - 10e Ecologiste Not contacted
Séverine GIMENO Haute-Garonne 31 - 10e Ecologiste Not contacted
Celline GACON Haute-Loire 43 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Virginie LEGER-PORTAL Haute-Loire 43 - 1re Ecologiste Not contacted
Dominique SAMARD Haute-Loire 43 - 1re Ecologiste Not contacted
Jean-Philippe CLEMENT Haute-Loire 43 - 2e Ecologiste Not contacted
Philippe COCHET Haute-Loire 43 - 2e Ecologiste Not contacted
Karine ERARD Haute-Saône 70 - 1re Ecologiste Not contacted
Sophie ROCHON Haute-Saône 70 - 2e Ecologiste Not contacted
Anne-Sophie BATA Haute-Savoie 74 - 1re Ecologiste Not contacted
Christian CURDY Haute-Savoie 74 - 2e Ecologiste Not contacted
Pascal SCIABBARRASI Haute-Savoie 74 - 2e Ecologiste Not contacted
Joseph JACCAZ Haute-Savoie 74 - 3e Ecologiste Not contacted
Shan BOUVIER Haute-Savoie 74 - 4e Ecologiste Not contacted
Vanessa DAHMAL Haute-Savoie 74 - 4e Ecologiste Not contacted
Audrey CAPELLI Haute-Savoie 74 - 5e Ecologiste Not contacted
Quentin DUVOCELLE Haute-Savoie 74 - 5e Ecologiste Not contacted
Stéphane LAGARDE Haute-Savoie 74 - 6e Ecologiste Not contacted
Noémie PLUMIER Haute-Savoie 74 - 6e Ecologiste Not contacted
Sylvain SOCQUET-JUGLARD Haute-Savoie 74 - 6e Ecologiste Not contacted
Christine GAMERRE Hautes-Alpes 05 - 1re Ecologiste Not contacted
Fabienne PRATALI Hautes-Alpes 05 - 1re Ecologiste Not contacted
Roland SCARAMOZZINO Hautes-Alpes 05 - 1re Ecologiste Not contacted
Yann PASSEREAU Hautes-Alpes 05 - 2e Ecologiste Not contacted
Ophélie GUÉNICHOT Hautes-Pyrénées 65 - 1re Ecologiste Not contacted
Alexis VILLANUEVA Hautes-Pyrénées 65 - 1re Ecologiste Not contacted
Antoine RIGOLLET Hautes-Pyrénées 65 - 2e Ecologiste Not contacted
Gary CHOLLET Hauts-de-Seine 92 - 1re Ecologiste Not contacted
Anna LE GAL Hauts-de-Seine 92 - 1re Ecologiste Not contacted
Emilia DENOO Hauts-de-Seine 92 - 2e Ecologiste Not contacted
Christel ISAAC Hauts-de-Seine 92 - 2e Ecologiste Not contacted
Francesca PASQUINI Hauts-de-Seine 92 - 2e Ecologiste Not contacted Elected
Vincent MANRESA Hauts-de-Seine 92 - 3e Ecologiste Not contacted
Valéry BARNY Hauts-de-Seine 92 - 4e Ecologiste Not contacted
Philippe COMBAZ Hauts-de-Seine 92 - 4e Ecologiste Not contacted
Guilhem SAÏZ Hauts-de-Seine 92 - 4e Ecologiste Not contacted
Sabrina SEBAIHI Hauts-de-Seine 92 - 4e Ecologiste Not contacted Elected
Cyril CROSNIER LECONTE Hauts-de-Seine 92 - 5e Ecologiste Not contacted
Rezk SHEHATA Hauts-de-Seine 92 - 5e Ecologiste Not contacted
Denis Marie MARCHISET Hauts-de-Seine 92 - 6e Ecologiste Not contacted
Anne BROCHOT Hauts-de-Seine 92 - 7e Ecologiste Not contacted
Christophe MANDEREAU Hauts-de-Seine 92 - 7e Ecologiste Not contacted
Miron CUSA Hauts-de-Seine 92 - 8e Ecologiste Not contacted
Laurence LABBÉ Hauts-de-Seine 92 - 8e Ecologiste Not contacted
Léopold CHESNEAU Hauts-de-Seine 92 - 9e Ecologiste Not contacted
Pauline RAPILLY FERNIOT Hauts-de-Seine 92 - 9e Ecologiste Not contacted
Azedine EL BOUZAIDI Hauts-de-Seine 92 - 10e Ecologiste Not contacted
Alexis ESCALE Hauts-de-Seine 92 - 10e Ecologiste Not contacted
Dominique Chantal BROUSSAUDIER Hauts-de-Seine 92 - 11e Ecologiste Not contacted
Hayat BAKHTI Hauts-de-Seine 92 - 12e Ecologiste Not contacted
David BENOIST Hauts-de-Seine 92 - 13e Ecologiste Not contacted
Jean-Philippe COURNET Hérault 34 - 1re Ecologiste Not contacted
Vincent RIVET-MARTEL Hérault 34 - 1re Ecologiste Not contacted
Philippe LECHAT Hérault 34 - 2e Ecologiste Not contacted
Kadija ZBAIRI Hérault 34 - 2e Ecologiste Not contacted
Alexis BOUDAUD-ANDUAGA Hérault 34 - 3e Ecologiste Not contacted
Denis CARABASSE Hérault 34 - 3e Ecologiste Not contacted
Julia MIGNACCA Hérault 34 - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Stéphane CASSARINI Hérault 34 - 4e Ecologiste Not contacted
Sébastien GIAI GIANETTO Hérault 34 - 4e Ecologiste Not contacted
Marie BEDU Hérault 34 - 5e Ecologiste Not contacted
William ROUANET Hérault 34 - 5e Ecologiste Not contacted
Céline VIALA Hérault 34 - 5e Ecologiste Not contacted
Samantha BERNARDI Hérault 34 - 6e Ecologiste Not contacted
Sylvie FERRAND Hérault 34 - 6e Ecologiste Not contacted
Solène ROSSARD Hérault 34 - 6e Ecologiste Not contacted
Guillaume SULTANI Hérault 34 - 7e Ecologiste Not contacted
Elsa CESARI Hérault 34 - 8e Ecologiste Not contacted
Jean-Baptiste ROGER Hérault 34 - 8e Ecologiste Not contacted
Brigitte BAGUET Hérault 34 - 9e Ecologiste Not contacted
Valérie GARNIER Hérault 34 - 9e Ecologiste Not contacted
Matilda LOTTA Hérault 34 - 9e Ecologiste Not contacted
Gwenola BOURIEL Ille-et-Vilaine 35 - 1re Ecologiste Not contacted
Sébastien GIRARD Ille-et-Vilaine 35 - 1re Ecologiste Not contacted
Yannick LE MOING Ille-et-Vilaine 35 - 1re Ecologiste Not contacted
Tristan LAHAIS Ille-et-Vilaine 35 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Victor MARION Ille-et-Vilaine 35 - 2e Ecologiste Not contacted
Céline BRETEL Ille-et-Vilaine 35 - 3e Ecologiste Not contacted
Mathieu GUIHARD Ille-et-Vilaine 35 - 3e Ecologiste Not contacted
Jocelyne DEVRIENDT Ille-et-Vilaine 35 - 4e Ecologiste Not contacted
Sarah TETAUD Ille-et-Vilaine 35 - 4e Ecologiste Not contacted
Marion STUBERT Ille-et-Vilaine 35 - 5e Ecologiste Not contacted
Adrien AUBRÉE Ille-et-Vilaine 35 - 6e Ecologiste Not contacted
Marie-Thérèse DRELON Ille-et-Vilaine 35 - 7e Ecologiste Not contacted
Guillaume GOMEZ Ille-et-Vilaine 35 - 8e Ecologiste Not contacted
Camélia BOISSOU Indre 36 - 1re Ecologiste Not contacted
Roland CASH Indre 36 - 2e Ecologiste Not contacted
Charles FOURNIER Indre-et-Loire 37 - 1re Ecologiste Not contacted Elected
Stéphanie MOREAU Indre-et-Loire 37 - 1re Ecologiste Not contacted
Bertrand ROUZIER Indre-et-Loire 37 - 1re Ecologiste Not contacted
Christophe LANNOY Indre-et-Loire 37 - 2e Ecologiste Not contacted
Maria LOIRE Indre-et-Loire 37 - 3e Ecologiste Not contacted
Caroline DEFORGE Indre-et-Loire 37 - 4e Ecologiste Not contacted
Jacques MASSET Indre-et-Loire 37 - 4e Ecologiste Not contacted
Émilien COUSIN HAMELAL Indre-et-Loire 37 - 5e Ecologiste Not contacted
Charles GIRARDIN Indre-et-Loire 37 - 5e Ecologiste Not contacted
François-Marie PERIER Isère 38 - 1re Ecologiste Not contacted
Agnese PIGNATARO Isère 38 - 1re Ecologiste Not contacted
Mohamed GAFSI Isère 38 - 2e Ecologiste Not contacted
Grégory MANOUKIAN Isère 38 - 2e Ecologiste Not contacted
David OLIVIER Isère 38 - 2e Ecologiste Not contacted
Stéphane GEMMANI Isère 38 - 3e Ecologiste Not contacted
Isabelle JIMENEZ DEBEZE Isère 38 - 3e Ecologiste Not contacted
Sandra KRIEF Isère 38 - 3e Ecologiste Not contacted
Josiane HIREL Isère 38 - 4e Ecologiste Not contacted
Nathalie HELLER Isère 38 - 5e Ecologiste Not contacted
Jérémie IORDANOFF Isère 38 - 5e Ecologiste Not contacted Elected
Fabienne-Claire LEAL Isère 38 - 5e Ecologiste Not contacted
Frédéric ROSSET Isère 38 - 5e Ecologiste Not contacted
Estelle MEILLIER Isère 38 - 7e Ecologiste Not contacted
Eloïc DUFOUR Isère 38 - 8e Ecologiste Not contacted
Anaëlle TADDEI Isère 38 - 9e Ecologiste Not contacted
Ariane DUPONT Isère 38 - 10e Ecologiste Not contacted
Estelle MERINO Isère 38 - 10e Ecologiste Not contacted
Hervé PRAT Jura 39 - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Yvette DUCHEMANN La Réunion 974 - 1re Ecologiste Not contacted
Ludovic SAUTRON La Réunion 974 - 1re Ecologiste Not contacted
Vincent DEFAUD La Réunion 974 - 2e Ecologiste Not contacted
Raphaël DIJOUX La Réunion 974 - 3e Ecologiste Not contacted
Stéphane ALBORA La Réunion 974 - 4e Ecologiste Not contacted
Ruth DIJOUX La Réunion 974 - 4e Ecologiste Not contacted
Eric MARCELY La Réunion 974 - 7e Ecologiste Not contacted
Jwanakan DOBAT Landes 40 - 1re Ecologiste Not contacted
Jonathan HARENG Landes 40 - 2e Ecologiste Not contacted
Fabienne POMI Loir-et-Cher 41 - 1re Ecologiste Not contacted
Noé PETIT Loir-et-Cher 41 - 3e Ecologiste Not contacted
Frédérique COLOMBET Loire 42 - 1re Ecologiste Not contacted
Laetitia COPIN Loire 42 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Nathalie DOUSPIS Loire 42 - 2e Ecologiste Not contacted
David JACQUEMARD Loire 42 - 2e Ecologiste Not contacted
Catherine MARTIN Loire 42 - 3e Ecologiste Not contacted
Pascal THOMAS Loire 42 - 4e Ecologiste Not contacted
Véronique VIDAL Loire 42 - 4e Ecologiste Not contacted
Grégory CHEVRET Loire 42 - 5e Ecologiste Not contacted
Philippe GRANCHAMP Loire 42 - 5e Ecologiste Not contacted
Catherine BRIAUT Loire 42 - 6e Ecologiste Not contacted
Pascal DAVOZ Loire-Atlantique 44 - 1re Ecologiste Not contacted
Nicole GIREL Loire-Atlantique 44 - 1re Ecologiste Not contacted
Nicolas PATARD Loire-Atlantique 44 - 1re Ecologiste Not contacted
Sébastien MILBEO Loire-Atlantique 44 - 2e Ecologiste Not contacted
Ophélie GUÉGUEN Loire-Atlantique 44 - 3e Ecologiste Not contacted
Julie LAERNOES Loire-Atlantique 44 - 4e Ecologiste Not contacted Elected
Frédéric MESGUICH Loire-Atlantique 44 - 4e Ecologiste Not contacted
Jérôme DEBUIRE Loire-Atlantique 44 - 5e Ecologiste Not contacted
Karine LETELLIER Loire-Atlantique 44 - 6e Ecologiste Not contacted
Jean-Claude RAUX Loire-Atlantique 44 - 6e Ecologiste Not contacted Elected
Donatienne JOSSIC Loire-Atlantique 44 - 7e Ecologiste Not contacted
Alain SEILLÉ Loire-Atlantique 44 - 7e Ecologiste Not contacted
Bénédicte PETREAU Loire-Atlantique 44 - 8e Ecologiste Not contacted
Ulrich ROZIER Loire-Atlantique 44 - 9e Ecologiste Not contacted
Malika SAICHE Loire-Atlantique 44 - 10e Ecologiste Not contacted
Anaïs BOYER Loiret 45 - 2e Ecologiste Not contacted
Emmanuel DUPLESSY Loiret 45 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Philippe GOURRET-GUÉNIN Loiret 45 - 3e Ecologiste Not contacted
Romain D'ISOARD DE CHENERILLES Loiret 45 - 4e Ecologiste Not contacted
Laurent MOLLIERE Loiret 45 - 5e Ecologiste Not contacted
Gaël BAUMGARTNER Loiret 45 - 6e Ecologiste Not contacted
Raphaël LEGROS Loiret 45 - 6e Ecologiste Not contacted
Frédérique SALLINEN Lot 46 - 1re Ecologiste Not contacted
Sophie RAMBOURG Lot-et-Garonne 47 - 1re Ecologiste Not contacted
Michel VENDÈGE Lot-et-Garonne 47 - 2e Ecologiste Not contacted
Mathias BOUFFIES Lot-et-Garonne 47 - 3e Ecologiste Not contacted
Dorian BLAYAC Lozère 48 - 1re Ecologiste Not contacted
Sulyvan BENOIT Maine-et-Loire 49 - 1re Ecologiste Not contacted
Arash SAEIDI Maine-et-Loire 49 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Jean-Charles BAUDOIN Maine-et-Loire 49 - 2e Ecologiste Not contacted
Simon MOULIN Maine-et-Loire 49 - 2e Ecologiste Not contacted
Hervé FUSIL Maine-et-Loire 49 - 5e Ecologiste Not contacted
Abderrazak GUERBAA Maine-et-Loire 49 - 7e Ecologiste Not contacted
Guillaume HÉDOUIN Manche 50 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Jérôme LOUICHE Manche 50 - 1re Ecologiste Not contacted
Florence FILUZEAU Manche 50 - 2e Ecologiste Not contacted
Valérie GOUZIEN Manche 50 - 2e Ecologiste Not contacted
Anne-Marie LAIR Manche 50 - 2e Ecologiste Not contacted
Agnès RYST Manche 50 - 3e Ecologiste Not contacted
Laure JEAN Manche 50 - 4e Ecologiste Not contacted
Evelyne BOURGOIN Marne 51 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Céline BRUNHOSO Marne 51 - 1re Ecologiste Not contacted
Nesma SAYOUD Marne 51 - 2e Ecologiste Not contacted
Sonia D'ORGEVILLE Marne 51 - 3e Ecologiste Not contacted
Rémy CRUZ Marne 51 - 4e Ecologiste Not contacted
Pascal PICART Marne 51 - 4e Ecologiste Not contacted
Camille BRUNEL Marne 51 - 5e Ecologiste Not contacted
Lucie MARTINS Marne 51 - 5e Ecologiste Not contacted
Yann MIEVILLY Martinique 972 - 1re Ecologiste Not contacted
Karine THERESE Martinique 972 - 4e Ecologiste Not contacted
Grégory BOISSEAU Mayenne 53 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Sonia GARNIER Mayenne 53 - 3e Ecologiste Not contacted
Armand BUCHY Meurthe-et-Moselle 54 - 1re Ecologiste Not contacted
Sophie NORTON Meurthe-et-Moselle 54 - 1re Ecologiste Not contacted
Florian FLAUS Meurthe-et-Moselle 54 - 2e Ecologiste Not contacted
Patrick PEZZETTA Meurthe-et-Moselle 54 - 2e Ecologiste Not contacted
Véronique FOLTZ Meurthe-et-Moselle 54 - 3e Ecologiste Not contacted
Barbara BERTOZZI BIEVELOT Meurthe-et-Moselle 54 - 4e Ecologiste Not contacted
Corinne MAILLOT Meurthe-et-Moselle 54 - 4e Ecologiste Not contacted
Elisabeth SCHILDER Meurthe-et-Moselle 54 - 5e Ecologiste Not contacted
Xavier COUPAYE Meurthe-et-Moselle 54 - 6e Ecologiste Not contacted
Yves DHYVERT Meuse 55 - 2e Ecologiste Not contacted
Johan LAFLOTTE Meuse 55 - 2e Ecologiste Not contacted
Michel TESTI Meuse 55 - 2e Ecologiste Not contacted
Magali CROCI Morbihan 56 - 1re Ecologiste Not contacted
Corinne BRIÈRE Morbihan 56 - 2e Ecologiste Not contacted
Charlène COUDÉ Morbihan 56 - 3e Ecologiste Not contacted
Lionel Guy Marie EPAILLARD Morbihan 56 - 3e Ecologiste Not contacted
Khaled MAMAR Morbihan 56 - 4e Ecologiste Not contacted
Béatrice MARIN Morbihan 56 - 4e Ecologiste Not contacted
Louise TONYE Morbihan 56 - 4e Ecologiste Not contacted
Ghislaine PAOLI Morbihan 56 - 5e Ecologiste Not contacted
Matilda PARRAT Morbihan 56 - 6e Ecologiste Not contacted
Camal KADRI Moselle 57 - 1re Ecologiste Not contacted
Aurélie CONTAL Moselle 57 - 2e Ecologiste Not contacted
Quentin TEIXEIRA Moselle 57 - 2e Ecologiste Not contacted
Roxane JURION Moselle 57 - 3e Ecologiste Not contacted
Luc MULLER Moselle 57 - 7e Ecologiste Not contacted
Chariya OUM Moselle 57 - 8e Ecologiste Not contacted
Laurène BEY Moselle 57 - 9e Ecologiste Not contacted
Françoise WERCKMANN Moselle 57 - 9e Ecologiste Not contacted
Heloïse MEGY Nièvre 58 - 2e Ecologiste Not contacted
Constance GODEST Nord 59 - 1re Ecologiste Not contacted
Marc DEHONDT Nord 59 - 3e Ecologiste Not contacted
Gauthier BOULLET Nord 59 - 4e Ecologiste Not contacted
Octave DELEPIERE Nord 59 - 4e Ecologiste Not contacted Finalist
Manon STOFFEL Nord 59 - 5e Ecologiste Not contacted
Vanessa LABRE Nord 59 - 6e Ecologiste Not contacted
Jeyan BICHON Nord 59 - 7e Ecologiste Not contacted
Christian VERMEERSCH Nord 59 - 8e Ecologiste Not contacted
Laurent LETURQUE Nord 59 - 9e Ecologiste Not contacted
Odile VIDAL-SAGNIER Nord 59 - 9e Ecologiste Not contacted Finalist
Oueb LEUCHI Nord 59 - 10e Ecologiste Not contacted
Romain VAN GANSEN Nord 59 - 10e Ecologiste Not contacted
Priscilla CHERPIN Nord 59 - 11e Ecologiste Not contacted
Sophie GOUDENHOOFT Nord 59 - 11e Ecologiste Not contacted
Alexis PELTIER Nord 59 - 13e Ecologiste Not contacted
Frédéric BÉAGUE Nord 59 - 14e Ecologiste Not contacted
Emilie DUCOURANT Nord 59 - 15e Ecologiste Not contacted Finalist
Gaétan LAMÉRANT Nord 59 - 15e Ecologiste Not contacted
Antoine STATHOULIAS Nord 59 - 16e Ecologiste Not contacted
Isabelle MAMAN Nord 59 - 17e Ecologiste Not contacted
Aurélien DOLAY Nord 59 - 18e Ecologiste Not contacted
Vincent DUQUENNE Nord 59 - 19e Ecologiste Not contacted
Rudy PATEL Nord 59 - 20e Ecologiste Not contacted
Ludovic AUBRY Nord 59 - 21e Ecologiste Not contacted
Lucien CAVELIER Oise 60 - 1re Ecologiste Not contacted
Axelle LATRASSE Oise 60 - 1re Ecologiste Not contacted
Mohamed EL AIYATE Oise 60 - 2e Ecologiste Not contacted
Didier ROLS Oise 60 - 2e Ecologiste Not contacted
Maxime BOUILLY GERONIMI Oise 60 - 3e Ecologiste Not contacted
Thierry BEDOSSA Oise 60 - 4e Ecologiste Not contacted
Noël NGABISSIO Oise 60 - 4e Ecologiste Not contacted
Régine HARRAY COHEN Oise 60 - 5e Ecologiste Not contacted
Elisa ESCHERICH Oise 60 - 6e Ecologiste Not contacted
Nicole IUNG Oise 60 - 6e Ecologiste Not contacted
Agnès BOILLET Oise 60 - 7e Ecologiste Not contacted
Martine FRÉVAL Orne 61 - 1re Ecologiste Not contacted
Marc LORAND-BRIONNE Orne 61 - 1re Ecologiste Not contacted
Patricia ANSQUER Orne 61 - 2e Ecologiste Not contacted
Cécile BUSSIÈRE Orne 61 - 2e Ecologiste Not contacted
Liliane DELWASSE Paris 75 - 1re Ecologiste Not contacted
Karine DREYFUSS Paris 75 - 2e Ecologiste Not contacted
Laurent BAFFIE Paris 75 - 3e Ecologiste Not contacted
Léa BALAGE EL MARIKY Paris 75 - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Dayana BONILLA Paris 75 - 4e Ecologiste Not contacted
Chantal ECLOU Paris 75 - 4e Ecologiste Not contacted
Jean BALLON Paris 75 - 5e Ecologiste Not contacted
Laurence BONZANI Paris 75 - 6e Ecologiste Not contacted
Yves FRÉMION Paris 75 - 6e Ecologiste Not contacted
Romain VAN DEN BROUCKE Paris 75 - 6e Ecologiste Not contacted
Gaspard CHAMEROY Paris 75 - 7e Ecologiste Not contacted
Naïma MOGHIR Paris 75 - 7e Ecologiste Not contacted
Thomas MOULINS Paris 75 - 7e Ecologiste Not contacted
Nezha KOBBI Paris 75 - 8e Ecologiste Not contacted
Eva SAS Paris 75 - 8e Ecologiste Not contacted Elected
Laurence VOLBART Paris 75 - 8e Ecologiste Not contacted
Béatrice COSSART Paris 75 - 9e Ecologiste Not contacted
Khalid HAMDANI Paris 75 - 10e Ecologiste Not contacted
Hania MOORADUN RUMJAUN Paris 75 - 10e Ecologiste Not contacted
Simon NORDMANN Paris 75 - 10e Ecologiste Not contacted
Valentine LABOURDETTE Paris 75 - 11e Ecologiste Not contacted
Jean-Luc BATTINI Paris 75 - 12e Ecologiste Not contacted
Muriel FUSI Paris 75 - 13e Ecologiste Not contacted
Aminata NIAKATÉ Paris 75 - 13e Ecologiste Not contacted Finalist
Serge DORDOIGNE Paris 75 - 14e Ecologiste Not contacted
Apolline TYBURCZY Paris 75 - 15e Ecologiste Not contacted
Sébastien COUPEL Paris 75 - 16e Ecologiste Not contacted
Pierre SIGLER Paris 75 - 17e Ecologiste Not contacted
Mams YAFFA Paris 75 - 17e Ecologiste Not contacted
Michel WIELGOSZ Pas-de-Calais 62 - 1re Ecologiste Not contacted
Bruno LADSOUS Pas-de-Calais 62 - 2e Ecologiste Not contacted
Nathalie ZAYONNET Pas-de-Calais 62 - 2e Ecologiste Not contacted
Alexandre DAMAY Pas-de-Calais 62 - 3e Ecologiste Not contacted
Evelyne AMEYE Pas-de-Calais 62 - 4e Ecologiste Not contacted
Christophe BLANCKAERT Pas-de-Calais 62 - 5e Ecologiste Not contacted
Vanessa BOUREL Pas-de-Calais 62 - 6e Ecologiste Not contacted
Jean-Pierre MOUSSALLY Pas-de-Calais 62 - 7e Ecologiste Not contacted
Dominique NISZCZOTA Pas-de-Calais 62 - 7e Ecologiste Not contacted
Laura VANDOMME Pas-de-Calais 62 - 8e Ecologiste Not contacted
Abdellah BAIK Pas-de-Calais 62 - 9e Ecologiste Not contacted
Corinne MARTIN Pas-de-Calais 62 - 9e Ecologiste Not contacted
Léa CARON Pas-de-Calais 62 - 11e Ecologiste Not contacted
Jacky BRYANT Polynésie Française 987 - 1re Ecologiste Not contacted
Laurence PIERCY Polynésie Française 987 - 1re Ecologiste Not contacted
Tati SALMON Polynésie Française 987 - 2e Ecologiste Not contacted
Jules HAUATA Polynésie Française 987 - 3e Ecologiste Not contacted
Aurélie DE FRANCESCO Puy-de-Dôme 63 - 1re Ecologiste Not contacted
Nicole FREZOULS-LE PONT Puy-de-Dôme 63 - 2e Ecologiste Not contacted
Cédic OTHILY Puy-de-Dôme 63 - 3e Ecologiste Not contacted
Isabelle CHAVROCHE Puy-de-Dôme 63 - 4e Ecologiste Not contacted
Philippe LE PONT Puy-de-Dôme 63 - 5e Ecologiste Not contacted
Cédric ANDRAUD Pyrénées-Atlantiques 64 - 1re Ecologiste Not contacted
Muriel LORENZI Pyrénées-Atlantiques 64 - 1re Ecologiste Not contacted
Cécile FAURE Pyrénées-Atlantiques 64 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Jacques MAUHOURAT Pyrénées-Atlantiques 64 - 2e Ecologiste Not contacted
Tiphanie SENMARTIN-LAURENT Pyrénées-Atlantiques 64 - 2e Ecologiste Not contacted
Christelle, Huguette, Sarah CHARLOT Pyrénées-Atlantiques 64 - 3e Ecologiste Not contacted
Edith PEYRÉ Pyrénées-Atlantiques 64 - 3e Ecologiste Not contacted
Valérie BOUCHARD Pyrénées-Atlantiques 64 - 4e Ecologiste Not contacted
Paul DARNET Pyrénées-Atlantiques 64 - 4e Ecologiste Not contacted
Sylvie ROUBIN Pyrénées-Atlantiques 64 - 5e Ecologiste Not contacted
Kévin BRIOLAIS Pyrénées-Atlantiques 64 - 6e Ecologiste Not contacted
Vanessa SCHMITT Pyrénées-Orientales 66 - 1re Ecologiste Not contacted
David BERRUÉ Pyrénées-Orientales 66 - 2e Ecologiste Not contacted
Cyril BLANC Pyrénées-Orientales 66 - 2e Ecologiste Not contacted
Delphine BAILLY Pyrénées-Orientales 66 - 4e Ecologiste Not contacted
Patrick CHARRON Rhône 69 - 1re Ecologiste Not contacted
Karima AISSOU Rhône 69 - 2e Ecologiste Not contacted
Laurent BÖHNKE Rhône 69 - 2e Ecologiste Not contacted
Claire VELICITAT Rhône 69 - 2e Ecologiste Not contacted
Marie-Charlotte GARIN Rhône 69 - 3e Ecologiste Not contacted Elected
Nadège GUILLAUMONT Rhône 69 - 3e Ecologiste Not contacted
Valérie RAMOS Rhône 69 - 3e Ecologiste Not contacted
Nicolas TODOROVIC Rhône 69 - 3e Ecologiste Not contacted
Benjamin BADOUARD Rhône 69 - 4e Ecologiste Not contacted Finalist
Nadia KEBIR Rhône 69 - 4e Ecologiste Not contacted
Stéphanie BOUARD Rhône 69 - 5e Ecologiste Not contacted
Ingrid ROCHE Rhône 69 - 6e Ecologiste Not contacted
Charlotte BOUHILA Rhône 69 - 7e Ecologiste Not contacted
Rachid LOUNES Rhône 69 - 7e Ecologiste Not contacted
Joël GAUDE Rhône 69 - 8e Ecologiste Not contacted
Valérie LAWO Rhône 69 - 8e Ecologiste Not contacted
Noëlle PELERINS Rhône 69 - 8e Ecologiste Not contacted
Elodie PERRICHON Rhône 69 - 9e Ecologiste Not contacted
Sébastien RUIZ Rhône 69 - 10e Ecologiste Not contacted
Xavier ULUBAS Rhône 69 - 10e Ecologiste Not contacted
Alexis MARTINON Rhône 69 - 11e Ecologiste Not contacted
Sophie SPENNATO Rhône 69 - 11e Ecologiste Not contacted
Jean-François BAUDIN Rhône 69 - 12e Ecologiste Not contacted Finalist
Céline BEUZIT Rhône 69 - 12e Ecologiste Not contacted
Lucie CARRON Rhône 69 - 12e Ecologiste Not contacted
Samantha SPENNATO Rhône 69 - 12e Ecologiste Not contacted
Didier BARTHÈS Rhône 69 - 13e Ecologiste Not contacted
Christina PERREIRA Rhône 69 - 13e Ecologiste Not contacted
Delphine PALLUY Rhône 69 - 14e Ecologiste Not contacted
Camila SALMI Rhône 69 - 14e Ecologiste Not contacted
Patrick MONIN Saône-et-Loire 71 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Muriel BERTHELIER Saône-et-Loire 71 - 3e Ecologiste Not contacted
Christine PELLETIER Saône-et-Loire 71 - 5e Ecologiste Not contacted
Marylin ZBIROU Sarthe 72 - 2e Ecologiste Not contacted
David DALIBERT Sarthe 72 - 4e Ecologiste Not contacted
Solène MANUEL Sarthe 72 - 5e Ecologiste Not contacted
Frédéric EXERTIER Savoie 73 - 1re Ecologiste Not contacted
Flora BUSSY Savoie 73 - 2e Ecologiste Not contacted
Bertrand CAMUS Savoie 73 - 2e Ecologiste Not contacted
Patricia NOWAK Savoie 73 - 3e Ecologiste Not contacted
Ghislaine SOCQUET-JUGLARD Savoie 73 - 3e Ecologiste Not contacted
Fadhel MAHBOULI Seine-et-Marne 77 - 1re Ecologiste Not contacted
Caroline SAUGET Seine-et-Marne 77 - 1re Ecologiste Not contacted
Dawé ZANIFÉ Seine-et-Marne 77 - 1re Ecologiste Not contacted
Franck DELALANDE Seine-et-Marne 77 - 2e Ecologiste Not contacted
Loïc ROUSSELLE Seine-et-Marne 77 - 2e Ecologiste Not contacted
Camille LEGUILLON Seine-et-Marne 77 - 3e Ecologiste Not contacted
Gabrielle HUOT Seine-et-Marne 77 - 4e Ecologiste Not contacted
Marie-Pierre CHEVALLIER Seine-et-Marne 77 - 5e Ecologiste Not contacted
Eléonore LAJOYE Seine-et-Marne 77 - 5e Ecologiste Not contacted
Dragan KLISARIC Seine-et-Marne 77 - 6e Ecologiste Not contacted
Laetitia GUILLARD Seine-et-Marne 77 - 7e Ecologiste Not contacted
Arnaud BONNET Seine-et-Marne 77 - 8e Ecologiste Not contacted Finalist
Bernard DUCHAUSSOY Seine-et-Marne 77 - 8e Ecologiste Not contacted
Kevin MEILLET Seine-et-Marne 77 - 8e Ecologiste Not contacted
Nathalie MAURIZE Seine-et-Marne 77 - 9e Ecologiste Not contacted
Laurent SIMONPIETRI Seine-et-Marne 77 - 9e Ecologiste Not contacted
Olivier HENNEBELLE Seine-et-Marne 77 - 10e Ecologiste Not contacted
Vincent RUGGERI Seine-et-Marne 77 - 10e Ecologiste Not contacted
Sylvie MOREL-LELU Seine-et-Marne 77 - 11e Ecologiste Not contacted
Pierre-Alexandre BESSON Seine-Maritime 76 - 1re Ecologiste Not contacted
Delphine GERDAY Seine-Maritime 76 - 3e Ecologiste Not contacted
Alain GUILLOTTE Seine-Maritime 76 - 5e Ecologiste Not contacted
Florentin ARTHUS Seine-Maritime 76 - 6e Ecologiste Not contacted
Nathalie SPRIET Seine-Maritime 76 - 6e Ecologiste Not contacted
Béatrice CANEL-DEPITRE Seine-Maritime 76 - 7e Ecologiste Not contacted
Joachim LEGENDRE Seine-Maritime 76 - 8e Ecologiste Not contacted
Carole SERVAIS Seine-Maritime 76 - 9e Ecologiste Not contacted
Véronique BÉRÉGOVOY Seine-Maritime 76 - 10e Ecologiste Not contacted
Marine LERCIER Seine-Maritime 76 - 10e Ecologiste Not contacted
Jérôme HIRIGOYEN Seine-Saint-Denis 93 - 1re Ecologiste Not contacted
Aurélien PICHARD Seine-Saint-Denis 93 - 2e Ecologiste Not contacted
Nathalie AMOUROUX Seine-Saint-Denis 93 - 3e Ecologiste Not contacted
Louise BEN MAMI Seine-Saint-Denis 93 - 3e Ecologiste Not contacted
Stéphane SOURDILLAT Seine-Saint-Denis 93 - 4e Ecologiste Not contacted
Geoffroy DESBOIS Seine-Saint-Denis 93 - 5e Ecologiste Not contacted
Gilles SAULIERE Seine-Saint-Denis 93 - 5e Ecologiste Not contacted
Catherine DEHAY Seine-Saint-Denis 93 - 7e Ecologiste Not contacted
Jeanne MONTAGNON Seine-Saint-Denis 93 - 7e Ecologiste Not contacted
Eddy CYRILLA Seine-Saint-Denis 93 - 8e Ecologiste Not contacted
Corinne FOURNIER Seine-Saint-Denis 93 - 8e Ecologiste Not contacted
Carole FITOUSSI Seine-Saint-Denis 93 - 9e Ecologiste Not contacted
Aloïs LANG-ROUSSEAU Seine-Saint-Denis 93 - 9e Ecologiste Not contacted
Jean-Ludwig MALARD Seine-Saint-Denis 93 - 10e Ecologiste Not contacted
Jean-Pierre LEVERRIER Seine-Saint-Denis 93 - 11e Ecologiste Not contacted
Malik HOUHA Seine-Saint-Denis 93 - 12e Ecologiste Not contacted
Thierry VANDEPLASSCHE Somme 80 - 1re Ecologiste Not contacted
Sandrine L'AMINOT Somme 80 - 2e Ecologiste Not contacted
Frédéric DEVAUX Somme 80 - 3e Ecologiste Not contacted
Dany SERREAU Somme 80 - 4e Ecologiste Not contacted
Claude GRÉBIL Somme 80 - 5e Ecologiste Not contacted
Patricia ANDRIEU Tarn 81 - 1re Ecologiste Not contacted
Fabienne Marie LADA Tarn 81 - 2e Ecologiste Not contacted
Karl-Henri VOIZARD Tarn 81 - 2e Ecologiste Not contacted
Ophélie BALESTAN Tarn 81 - 3e Ecologiste Not contacted
Agnès FILLON Territoire de Belfort 90 - 1re Ecologiste Not contacted
Sandrine BARBIER Val-d'Oise 95 - 1re Ecologiste Not contacted
Albert LAPEYRE Val-d'Oise 95 - 1re Ecologiste Not contacted
Morgane FRAPPA Val-d'Oise 95 - 2e Ecologiste Not contacted
Brahim OUBAIROUK Val-d'Oise 95 - 2e Ecologiste Not contacted
Fabrice DAVID Val-d'Oise 95 - 3e Ecologiste Not contacted
Carine PELEGRIN Val-d'Oise 95 - 3e Ecologiste Not contacted Finalist
Véronique RODAS-PAWLOFF Val-d'Oise 95 - 3e Ecologiste Not contacted
Grégory BERTHAULT Val-d'Oise 95 - 4e Ecologiste Not contacted
Cindy TUCCI Val-d'Oise 95 - 4e Ecologiste Not contacted
Mathilde SAPIN Val-d'Oise 95 - 5e Ecologiste Not contacted
Philippe DEMARQUEZ Val-d'Oise 95 - 6e Ecologiste Not contacted
François SACERDOT Val-d'Oise 95 - 7e Ecologiste Not contacted
Kamel ZOUINE Val-d'Oise 95 - 7e Ecologiste Not contacted
Marina PRUDHOMME Val-d'Oise 95 - 8e Ecologiste Not contacted
Youcef ITIM Val-d'Oise 95 - 9e Ecologiste Not contacted
Evelyne OLLIVIER Val-d'Oise 95 - 10e Ecologiste Not contacted
Amina BOUATLAOUI Val-de-Marne 94 - 1re Ecologiste Not contacted
Pierre ROBIN Val-de-Marne 94 - 1re Ecologiste Not contacted
Céline SUIN Val-de-Marne 94 - 2e Ecologiste Not contacted
Tom BRY-CHEVALIER Val-de-Marne 94 - 3e Ecologiste Not contacted
Frédéric DUBOUCHER Val-de-Marne 94 - 5e Ecologiste Not contacted
May BOUHADA Val-de-Marne 94 - 6e Ecologiste Not contacted Finalist
Xavier CORNET Val-de-Marne 94 - 6e Ecologiste Not contacted
Tony RENAULT Val-de-Marne 94 - 6e Ecologiste Not contacted
Aniela WYPOREK Val-de-Marne 94 - 6e Ecologiste Not contacted
Pascale CORBIN Val-de-Marne 94 - 7e Ecologiste Not contacted
Alexandra SCOTTO Val-de-Marne 94 - 8e Ecologiste Not contacted
Abdallah BENBETKA Val-de-Marne 94 - 9e Ecologiste Not contacted
Christophe JAUBERT Val-de-Marne 94 - 9e Ecologiste Not contacted
Emmanuel OLLIVIER Val-de-Marne 94 - 9e Ecologiste Not contacted
Bernard CHAPPELLIER Val-de-Marne 94 - 10e Ecologiste Not contacted
César COURANT Val-de-Marne 94 - 10e Ecologiste Not contacted
Jocelyn-Pierre ROSAZ Val-de-Marne 94 - 11e Ecologiste Not contacted
Sophie TAILLÉ-POLIAN Val-de-Marne 94 - 11e Ecologiste Not contacted Elected
Françoise BENOIT-LIZON Var 83 - 1re Ecologiste Not contacted
Marie GIANOLZO Var 83 - 1re Ecologiste Not contacted
Pierre BLANC Var 83 - 2e Ecologiste Not contacted
Laurent BOISSIN Var 83 - 2e Ecologiste Not contacted
Alexandra PERRETO Var 83 - 2e Ecologiste Not contacted
Alexis DOMINIAK Var 83 - 3e Ecologiste Not contacted
Michel GRÉGOIRE Var 83 - 3e Ecologiste Not contacted
Magalie STORTZ Var 83 - 3e Ecologiste Not contacted
Sabrina RIBEIRO TEIXEIRA Var 83 - 4e Ecologiste Not contacted
Chantal SARRUT Var 83 - 4e Ecologiste Not contacted
Valérie TERRAZZONI Var 83 - 4e Ecologiste Not contacted
Joël HERVE Var 83 - 5e Ecologiste Not contacted
Charles MALOT Var 83 - 5e Ecologiste Not contacted
Laurence LUCCIONI Var 83 - 6e Ecologiste Not contacted
Hervé RIGAUD Var 83 - 6e Ecologiste Not contacted
Joël VIRRIAT Var 83 - 6e Ecologiste Not contacted
Basma BOUCHKARA Var 83 - 7e Ecologiste Not contacted
Laurile KOSCIELSKI Var 83 - 7e Ecologiste Not contacted
Louis MONNIER Var 83 - 7e Ecologiste Not contacted
Virginie BOURREAU Var 83 - 8e Ecologiste Not contacted
Emmanuel LE LOSTEC Var 83 - 8e Ecologiste Not contacted
Claudine RAZEAU Var 83 - 8e Ecologiste Not contacted
Sophia ALBERT Vaucluse 84 - 2e Ecologiste Not contacted
Joséfa LEON Vaucluse 84 - 2e Ecologiste Not contacted
Agnès PILLER Vaucluse 84 - 2e Ecologiste Not contacted
Bernard MAUNIER Vaucluse 84 - 3e Ecologiste Not contacted
Patricia ROGIER Vaucluse 84 - 3e Ecologiste Not contacted
Sarah ROUGEAU Vaucluse 84 - 3e Ecologiste Not contacted
Betty CARVOU Vaucluse 84 - 4e Ecologiste Not contacted
Marc GOVERNATORI Vaucluse 84 - 4e Ecologiste Not contacted
Alexandre RIGORD Vaucluse 84 - 4e Ecologiste Not contacted
Céline CELCE Vaucluse 84 - 5e Ecologiste Not contacted
Jean-Paul PINON Vaucluse 84 - 5e Ecologiste Not contacted
Jean VINCETTI Vaucluse 84 - 5e Ecologiste Not contacted
Alain BOUYER Vendée 85 - 1re Ecologiste Not contacted
Arthur DUBOIS Vendée 85 - 1re Ecologiste Not contacted
Lucie ETONNO Vendée 85 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Ninon GRÉAU Vendée 85 - 2e Ecologiste Not contacted
Jérôme MARCHAND Vendée 85 - 2e Ecologiste Not contacted
Benjamin ANDRE Vendée 85 - 3e Ecologiste Not contacted
Théodore BABARIT Vendée 85 - 4e Ecologiste Not contacted
Benjamin DEBOUT Vendée 85 - 5e Ecologiste Not contacted
Elise FARINE Vienne 86 - 1re Ecologiste Not contacted
Alexandre GIRAUDET Vienne 86 - 1re Ecologiste Not contacted
Carridy MAYENGA Vienne 86 - 2e Ecologiste Not contacted
Isabelle BARBOT Vienne 86 - 3e Ecologiste Not contacted
Sylvie PIMOT Vienne 86 - 4e Ecologiste Not contacted
Mohamed AIT AHMED Vosges 88 - 1re Ecologiste Not contacted
Sudarshan JUGOWAL Vosges 88 - 2e Ecologiste Not contacted
Emmanuel THIEBAUT Vosges 88 - 2e Ecologiste Not contacted
Béatrice PIERRAT Vosges 88 - 3e Ecologiste Not contacted
Thierry MORALES Vosges 88 - 4e Ecologiste Not contacted
Malia Nive KULIKOVI Wallis-et-Futuna 986 - 1re Ecologiste Not contacted
Elsa GUYOT Yonne 89 - 1re Ecologiste Not contacted
Florence LOURY Yonne 89 - 1re Ecologiste Not contacted Finalist
Iris NAKOV Yonne 89 - 2e Ecologiste Not contacted
Patrice PRESSARD Yonne 89 - 2e Ecologiste Not contacted
Florence HENRY Yonne 89 - 3e Ecologiste Not contacted
Agnès VIGNIER Yonne 89 - 3e Ecologiste Not contacted
Margaux-Charlotte GRESPIER Yvelines 78 - 1re Ecologiste Not contacted
Jérémy BIZET Yvelines 78 - 2e Ecologiste Not contacted
Maïté CARRIVE-BEDOUANI Yvelines 78 - 2e Ecologiste Not contacted Finalist
Clara FERRÉ Yvelines 78 - 2e Ecologiste Not contacted
Lionel DESCHAMPS Yvelines 78 - 3e Ecologiste Not contacted
Isabelle GUIGARD Yvelines 78 - 3e Ecologiste Not contacted
Chloé RICHARD-DESOUBEAUX Yvelines 78 - 4e Ecologiste Not contacted
Jean-Luc DENÉ Yvelines 78 - 5e Ecologiste Not contacted
Jean-Luc SUZÉ Yvelines 78 - 6e Ecologiste Not contacted
Fouad ABOUHAMDA Yvelines 78 - 7e Ecologiste Not contacted
Jacques BORIE Yvelines 78 - 7e Ecologiste Not contacted
Pierre PLANCOULAINE Yvelines 78 - 7e Ecologiste Not contacted
François BLAISE Yvelines 78 - 8e Ecologiste Not contacted
Aïda CZAP Yvelines 78 - 9e Ecologiste Not contacted
Magà ETTORI Yvelines 78 - 9e Ecologiste Not contacted
Victor PAILHAC Yvelines 78 - 9e Ecologiste Not contacted
Sylvie BOGAERS Yvelines 78 - 10e Ecologiste Not contacted
Patrice JACONO Yvelines 78 - 10e Ecologiste Not contacted
Christophe AUBIN Yvelines 78 - 11e Ecologiste Not contacted
Jean-Luc TRAMONI Yvelines 78 - 11e Ecologiste Not contacted
Dimitri CARBONNELLE Yvelines 78 - 12e Ecologiste Not contacted
Isabelle FOURNIÈRE Yvelines 78 - 12e Ecologiste Not contacted
Edwin LEGRIS Yvelines 78 - 12e Ecologiste Not contacted Finalist
Mathieu PARANTHOËN Yvelines 78 - 12e Ecologiste Not contacted