Candidates list of Saône-et-Loire

Twitter les candidats de la circonscription Gazouiller les candidats de la circonscription sur identi.ca

Departement: Saône-et-Loire
Region: Bourgogne
Saône-et-Loire

Add a candidate Ask to be responsible of this constituency Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

9 candidate(s) elected or in second ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Status Tete de liste regionale regionales2010 Position liste regionales2010 Propositions LL
Jean-Paul Anciaux Union pour un mouvement populaire Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Pending Elected  No 1 No
Philippe Baumel Parti socialiste Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Pending Elected  No 1 No
Alain Cordier Europe écologie Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 2 No
Arnaud Danjean Union pour un mouvement populaire Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Not contacted Elected  No 1 No
Jérôme Durain Europe écologie Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 5 No
Nicole Eschmann Europe Écologie - Les Verts Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 1 No
Christian Launay Front national Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Not contacted Elected  No 1 No
Nathalie Vermorel de Almeida Parti communiste francais Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 4 No
Nisrine Zaïbi Parti socialiste Bourgogne, Saône-et-Loire - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected  No 2 No

15 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Tete de liste regionale regionales2010 Position liste regionales2010 Propositions LL
Jean-Paul Anciaux Union pour un mouvement populaire Bourgogne - Saône-et-Loire Pending Elected No 1 No
Alain Bailly PRG-PS-MRC Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
Philippe Baumel Parti socialiste Bourgogne - Saône-et-Loire Pending Elected No 1 No
Marie-Claude Colin-Cordier Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received No 3 No
Alain Cordier Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No
Arnaud Danjean Union pour un mouvement populaire Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted Elected No 1 No
Pascal Dufraigne Lutte ouvriere Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
Jérôme Durain Europe écologie Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Finalist No 5 No
Nicole Eschmann Europe Écologie - Les Verts Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 1 No
Sylvie Faye-Pastor L'autre Gauche en Bourgogne Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Yes 1 No
Christian Launay Front national Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted Elected No 1 No
Jean-Pierre Leprix Alliance ecologiste indépendante Bourgogne - Saône-et-Loire Not contacted No 1 No
Jean Rapenne Mouvement démocrate Bourgogne - Saône-et-Loire Pending No 1 No
Nathalie Vermorel de Almeida Parti communiste francais Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 4 No
Nisrine Zaïbi Parti socialiste Bourgogne - Saône-et-Loire Signed and confirmation (letter/fax) received Elected No 2 No