Candidates list

Add a candidate Add a party Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

37 candidates pour le premier tour         ♡ Cliquer sur l'entête d'une colonne pour la trier ♡ * ⇒ courrielable ° ⇒ twittable

Photo Name Electoral Section wrapped Party Signed the pact Finalist Tél. Mél. Web
Michel BACH Aube 10 - 1re La France Insoumise Signed and confirmation (letter/fax) received
Grégory BESSON-MOREAU Aube 10 - 1re En Marche ! Pending * Elected
Emmanuel CHATHUANT Aube 10 - 1re Union Populaire Républicaine Pending *
Annie DARDE Aube 10 - 1re Divers Not contacted
Nicolas DHUICQ Aube 10 - 1re Les Républicains Pending * Finalist
Marie GATARD-LAFOND Aube 10 - 1re Parti communiste francais Not contacted
Michel GUÉRITTE Aube 10 - 1re Ecologiste Not contacted
Claude HECQUET Aube 10 - 1re Divers Not contacted
Lionel PAILLARD Aube 10 - 1re Extrême gauche Not contacted
Emmanuel PROVIN Aube 10 - 1re Divers Not contacted °
Yves SAMONATI Aube 10 - 1re Divers Not contacted
Bruno SUBTIL Aube 10 - 1re Front national Not contacted Finalist
Ghislain WYSOCINSKI Aube 10 - 1re Ecologiste Not contacted
Valérie BAZIN-MALGRAS Aube 10 - 2e Les Républicains Not contacted Elected
Sybille BERTAIL Aube 10 - 2e Divers droite Not contacted
Benjamin BIRENE Aube 10 - 2e Europe Écologie - Les Verts Not contacted
Julien CYNOBER Aube 10 - 2e Extrême gauche Not contacted
Frédéric FAYS Aube 10 - 2e Divers Not contacted
Elise GEHIN Aube 10 - 2e La France Insoumise Pending *
Djamila HADDAD Aube 10 - 2e En Marche ! Pending * Finalist
Virgil HENNEQUIN Aube 10 - 2e Parti socialiste Not contacted
Françoise JOUVE Aube 10 - 2e Union Populaire Républicaine Signed and confirmation (letter/fax) received
Jean-Christophe LEFEVRE Aube 10 - 2e Front national Not contacted
Gisèle MALAVAL Aube 10 - 2e Parti communiste francais Not contacted
Patricia PEYRAUD Aube 10 - 2e Divers gauche Not contacted
Olivier TAMARIO Aube 10 - 2e Divers Not contacted
Pascal ANDRIEUX Aube 10 - 3e Extrême gauche Not contacted
David BLANCHON Aube 10 - 3e Parti socialiste Not contacted
Yves BOUTEILLER Aube 10 - 3e La France Insoumise Pending *
Chrystel CARTE Aube 10 - 3e Union Populaire Républicaine Pending *
Nelly COLLOT-TOUZÉ Aube 10 - 3e Ecologiste Not contacted
Dominique DEHARBE Aube 10 - 3e Divers gauche Not contacted
Pascal LANDRÉAT Aube 10 - 3e Mouvement démocrate Not contacted Finalist
Gérard MENUEL Aube 10 - 3e Les Républicains Not contacted Elected
Arnaud PACOT Aube 10 - 3e Parti communiste francais Not contacted
Angélique RANC Aube 10 - 3e Front national Not contacted
Laurent STOCCO Aube 10 - 3e Debout La France Not contacted