Candidates list

Add a candidate Add a party Signatories of another pact


Filter: | 2nd ballot : | Elected

18213 candidates during first ballot

Photo Name Party Constituency Signed the pact Finalist Additional candidat remplacant departementales 2015
Dominique AARNINCK-GÉMINEL Union pour un mouvement populaire Meuse - Montmédy Not contacted No
Rodéric AARSSE Europe Écologie - Les Verts Hauts-de-Seine - Montrouge Not contacted No
Damien ABAD Les Républicains Ain - Pont-d'Ain Not contacted Elected No
Joëlle ABADIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted Elected No
Anne-Françoise ABADIE PARISI Front national Haute-Savoie - Thonon-les-Bains Not contacted Finalist No
Valérie ABADIE-ROQUES Divers droite Aveyron - Rodez-Onet Not contacted Elected No
Mourad ABADLI Parti communiste francais Gard - Bagnols-sur-Cèze Not contacted No
Aurélien ABAILLE Divers gauche Guadeloupe - Sainte-Anne Not contacted Elected No
Dzoudzou ABAINE Divers Mayotte - Bouéni Not contacted No
Jean-Claude ABANADES Union de la droite Gironde - Le Nord-Libournais Not contacted Finalist No
Mireille ABATE Union de la droite Bas-Rhin - Strasbourg - 2 Not contacted No
Christine ABATTU Union de la gauche Bouches-du-Rhône - La Ciotat Not contacted No
Brigitte ABAUX Union pour un mouvement populaire Vienne - Montmorillon Not contacted Elected No
Bérangère ABBA Divers droite Haute-Marne - Chaumont-2 Not contacted No
Gérard ABBAS Union de la droite Meuse - Bar-le-Duc-2 Not contacted Elected No
Jérôme ABBASSENE Divers Finistère - Quimper-2 Not contacted No
Mansoria ABBOU Divers Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-2 Not contacted No
Bourhane ABDALLAH Mouvement démocrate La Réunion - Saint-Pierre-2 Not contacted No
Malik ABDALLAH Union de la droite Vendée - La Roche-sur-Yon-2 Not contacted Finalist No
Nourdine ABDALLAH Divers gauche Bouches-du-Rhône - Vitrolles Not contacted No
Zarianti ABDALLAH Mouvement démocrate Mayotte - Ouangani Not contacted Finalist No
Warda ABDELKADER Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted No
Samir ABDELOUAHED Divers gauche Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted No
Hichame ABDERREZAK Front de Gauche Gard - Nîmes-4 Not contacted No
Yamina ABDESSELEM Aude - Carcassonne-3 Not contacted No
Chifain ABDOU Union pour un mouvement populaire Mayotte - Mtsamboro Not contacted Finalist No
Fourahati ABDOU Divers droite Mayotte - Ouangani Not contacted No
Saoudat ABDOU Divers Mayotte - Mamoudzou 3 Not contacted Finalist No
Saandati ABDOU HADJI Divers droite Mayotte - Dembéni Not contacted No
Marie-Zalie ABDOU M'HADJI Divers Mayotte - Koungou Not contacted No
Armamie ABDOUL WASSION Union pour un mouvement populaire Mayotte - Mamoudzou 1 Not contacted Elected No
Rahadati ABDULLAH Divers droite Mayotte - Dembéni Not contacted No
Camille ABDULLAHI Divers droite Mayotte - Dembéni Not contacted No
Yamina ABED Divers droite Aude - Narbonne-1 Not contacted No
Jean-Pierre ABELIN Divers droite Vienne - Châtellerault-3 Not contacted Elected No
Thierry ABELLI Divers gauche Guadeloupe - Vieux-Habitants Not contacted No
Constant ABESSOLO MVÉ Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - L'Haÿ-les-Roses Not contacted No
Pierre ABET Divers Aude - Limoux Not contacted No
Ahmed ABIDINE Divers Hauts-de-Seine - Colombes 1 Not contacted No
Jean-Philippe ABINAL Divers droite Aveyron - Rodez-Onet Not contacted Elected No
Bernadette ABIVEN Parti socialiste Finistère - Brest-1 Not contacted Elected No
Jocelyn ABJEAN Front de Gauche Vendée - Talmont-Saint-Hilaire Not contacted No
Nadege ABOMANGOLI Parti socialiste Seine-Saint-Denis - Epinay-sur-Seine Not contacted Elected No
Jocelyne ABONDANCE Union pour un mouvement populaire Savoie - Moûtiers Not contacted Elected No
Jean-François ABRAHAM Front national Haut-Rhin - Sainte-Marie-aux-Mines Not contacted Finalist No
Julia ABRAHAM Front national Bas-Rhin - Strasbourg - 6 Not contacted No
Michèle ABRAMOVICZ Front de Gauche Finistère - Morlaix Not contacted No
Muriel ABRIAC Front national Aveyron - Rodez-1 Not contacted No
Raymond ABRIAL Divers gauche Haute-Loire - Emblavez-et-Meygal Not contacted Elected No
Louis ACACIO Parti socialiste Alpes-Maritimes - Le Cannet Not contacted No
Touria ACAR Mouvement démocrate Territoire de Belfort - Belfort-1 Pending No
Julien ACARD Front national Doubs - Besançon-3 Not contacted No
Jorma ACCARD Parti socialiste Calvados - Caen-1 Not contacted Finalist No
André ACCARY Union de la droite Saône-et-Loire - Paray-le-Monial Not contacted Elected No
Jeanne Viviane ACCHIARDO Divers gauche Var - Le Luc Not contacted No
Guy ACCIPÉ Divers Guadeloupe - Marie-Galante Not contacted No
Didier ACHALME Divers droite Cantal - Saint-Flour-1 Not contacted Elected No
Isabelle ACHARD Union de la gauche Ain - Trévoux Not contacted Finalist No
Sylvie ACHARD Parti socialiste Haute-Vienne - Aixe-sur-Vienne Not contacted Elected No
Nouredine ACHERIA Divers gauche Côte-d'Or - Chenôve Not contacted No
Corinne ACHERIAUX Union de la gauche Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Finalist No
Elisabeth ACHET Front de Gauche Lozère - Marvejols Not contacted No
Salyha ACHOUCHI Union de la gauche Calvados - Caen-3 Not contacted Elected No
Marie-Madeleine ACIS EPOUSE POULET Front national Vaucluse - Apt Not contacted Finalist No
Evelyne ACKEL Parti socialiste Moselle - Les Coteaux de Moselle Not contacted No
Erik ACKERMANN Front national Eure - Gaillon Not contacted Finalist No
Roger ACKERMANN Front national Nord - Roubaix 2 Not contacted Finalist No
Yves ACKERMANN Union de la gauche Territoire de Belfort - Valdoie Pending Finalist No
Lionel ACKIANA Parti socialiste Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-2 Not contacted No
Nathalie ACS Front national Nord - Lille 6 Not contacted Finalist No
Amandine ACTIS Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-6 Not contacted No
Fabrice ADAM Parti communiste francais Calvados - Ifs Not contacted No
Laëtitia ADAM Front national Loir-et-Cher - Onzain Not contacted Finalist No
Marie-Hélène ADAM Europe Écologie - Les Verts Sarthe - Le Mans-4 Not contacted No
Patrice ADAM Union de la gauche Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted No
Philippe ADAM Front national Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Finalist No
Philippe ADAM Parti socialiste Indre-et-Loire - Loches Not contacted No
Laure ADAM CHAPRON Divers gauche Calvados - Bayeux Not contacted No
Brigitte ADAME Parti socialiste La Réunion - Saint-Denis-3 Not contacted Finalist No
Corinne ADAMSKI-CAEKAERT Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Mitry-Mory Not contacted No
Martine ADAY Europe Écologie - Les Verts Bas-Rhin - Strasbourg - 1 Signed No
Mekia Noura ADDAD Divers Alpes-Maritimes - Grasse-2 Pending No
Johny ADEKALOM Divers La Réunion - Saint-André-1 Not contacted No
Hubert ADELINE Front national Vienne - Chasseneuil-du-Poitou Not contacted No
Amroze ADJUWARD Parti socialiste Yvelines - Versailles-2 Not contacted Finalist No
Philippe ADNOT Divers droite Aube - Creney-près-Troyes Not contacted Elected No
Paulette ADOIS LACPATIA Divers gauche La Réunion - Le Port Not contacted Elected No
Francis ADOLPHE Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Sylvie ADOLPHE Divers gauche Indre-et-Loire - Loches Not contacted No
Caroline ADOMO Parti socialiste Val-de-Marne - Champigny-sur-Marne-2 Not contacted No
Evelyne ADOUE Front national Morbihan - Pontivy Not contacted No
Jean-Jacques ADOUX Front national Oise - Grandvilliers Not contacted Finalist No
Daniel ADRIAN Union de la droite Haut-Rhin - Brunstatt Not contacted Elected No
Françoise ADRIEN Parti communiste francais Loiret - Beaugency Not contacted No
Maurice AEPLY Divers droite Var - Solliès-Pont Not contacted No
Blandine AFFAGARD Union de la gauche Sarthe - Sillé-le-Guillaume Not contacted No
Alain AFFLATET Union de la droite Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted Finalist No
Laurence AFFOLTER Front national Tarn-et-Garonne - Montech Not contacted Finalist No
Pascale AFFRE Parti socialiste Côte-d'Or - Ladoix-Serrigny Not contacted No
Joseph AFRIBO Union de la droite Ardennes - Rethel Not contacted Elected No
Christiane AGARRAT Union pour un mouvement populaire Rhône - Brignais Not contacted Elected No
Sébastien AGEE Front national Puy-de-Dôme - Lezoux Not contacted No
Joël AGEORGES Union de la gauche Indre-et-Loire - Saint-Cyr-sur-Loire Not contacted Finalist No
Fatiha AGGOUNE Front de Gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Elected No
Christian AGIUS Divers Hautes-Pyrénées - Lourdes-2 Not contacted No
Paul AGIUS Divers gauche Gironde - Talence Not contacted No
Chantal AGNELY Front national Alpes-Maritimes - Nice-5 Not contacted Finalist No
Sylvie AGNEZ Divers La Réunion - Saint-Paul-3 Not contacted No
Christelle AGOSTINI Front national Haute-Garonne - Blagnac Not contacted Finalist No
Joseph AGOSTINI Front de Gauche Haute-Corse - Bastia-3 Not contacted No
Sylvie AGOSTINI Union des démocrates et indépendants Moselle - Algrange Not contacted No
Simone AGOUTIN Front national Aisne - Guignicourt Not contacted Finalist No
Véronique AGOUTIN Front national Aisne - Chauny Not contacted Finalist No
Michèle AGRAFEIL Front national Loire - Le Coteau Not contacted Finalist No
Odile AGRAFEIL Front de Gauche Bas-Rhin - Erstein Not contacted No
Françoise AGRAIN Parti socialiste Drôme - Vercors-Monts du Matin Not contacted Finalist No
Aurélie AGUELI Divers droite Vaucluse - Avignon-2 Not contacted No
Michel AGUER Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Lescar, Gave et Terres du Pont-Long Not contacted No
Léonie AGUERGARAY Divers Pyrénées-Atlantiques - Montagne Basque Not contacted Finalist No
Jean-Henri AGUERRETCHE Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Saint-Jean-de-Luz Not contacted No
Dominique AGUILAR Union de la droite Yonne - Tonnerrois Not contacted No
Frédéric AGUILERA Union pour un mouvement populaire Allier - Vichy-2 Not contacted Elected No
Marie-Claude AGULLANA Union de la gauche Gironde - L'Entre-Deux-Mers Not contacted Elected No
Anita AGULLO Divers droite Gard - Marguerittes Not contacted No
Saïd AHAMADI Divers gauche Mayotte - Koungou Not contacted Finalist No
Saïd AHAMADI SALIM BASTIHA Divers Mayotte - Koungou Not contacted No
Samawia AHMED Divers gauche Mayotte - Bouéni Not contacted Finalist No
Jocelyne AHOND Front national Puy-de-Dôme - Vic-le-Comte Not contacted No
Christophe AHUIR Europe Écologie - Les Verts Indre-et-Loire - Amboise Not contacted No
Samira AIDOUD Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Sarcelles Not contacted No
Léo AIELLO Parti socialiste Seine-et-Marne - Montereau-Fault-Yonne Not contacted No
Lydia AÏELLO Front national Haute-Garonne - Castelginest Not contacted Finalist No
Francine AIGLE Divers gauche Haute-Vienne - Limoges-8 Not contacted No
Robert AIGOIN Front de Gauche Lozère - Le Collet-de-Dèze Not contacted Elected No
Rémi AILLAUD Parti communiste francais Calvados - Caen-3 Not contacted No
Dany AIMÉ Front de Gauche Charente - Val de Nouère Not contacted No
Olivier AIMONT Divers Marne - Argonne Suippe et Vesle Not contacted No
David AIPAR Divers droite La Réunion - Saint-Paul-1 Not contacted No
Juliette AIRAUD Divers gauche Maine-et-Loire - Angers-2 Not contacted No
Tariq AÏT AMARA Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Ivry-sur-Seine Not contacted No
Khalid AÏT HAMOU Parti communiste francais Hauts-de-Seine - Courbevoie 2 Not contacted No
Larbi AÏT-HAMMA Divers gauche Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted No
Itziar AIZPURU Divers Pyrénées-Atlantiques - Hendaye-Côte Basque-Sud Not contacted No
Iréné AJAGUIN-SOLEYEN Divers gauche La Réunion - Saint-Paul-1 Not contacted No
Emmanuelle AJON Parti socialiste Gironde - Bordeaux-5 Not contacted Elected No
Daniel AKERMANN Front national Tarn-et-Garonne - Garonne-Lomagne-Brulhois Not contacted Finalist No
Nora AKHAZZANE Parti socialiste Bouches-du-Rhône - Marseille-2 Not contacted No
Laurent AKRICHE Europe Écologie - Les Verts Vendée - Les Sables-d'Olonne Not contacted No
Cigdem AKTAS Divers gauche Côtes-d'Armor - Saint-Brieuc-2 Not contacted No
Elizabeth ALAGNOUX Front national Loiret - Malesherbes Not contacted Finalist No
Jessica ALAGUIRY Divers gauche La Réunion - La Possession Not contacted No
Zaïm ALÂLOU Parti communiste francais Hauts-de-Seine - Levallois-Perret Not contacted No
Daniel ALAMA Front de Gauche Vendée - Challans Not contacted No
Françoise ALAMARTINE Europe Écologie - Les Verts Hérault - Sète Not contacted No
Daniel ALAMELOU Divers gauche La Réunion - Saint-André-1 Not contacted Finalist No
Carole ALAMERCERY Front national Saône-et-Loire - La Chapelle-de-Guinchay Not contacted Finalist No
Marie-Josée ALANOT Divers Morbihan - Guidel Not contacted No
Gilles ALAPETITE Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Combs-la-Ville Not contacted No
Marie-Claire ALARCON Front national Lot - Figeac-2 Not contacted No
Emmanuelle ALARCON GARCIA Front de Gauche Somme - Amiens-3 Not contacted No
Nicolas ALARIS Front de Gauche Corse-du-Sud - Sartenais-Valinco Not contacted No
Marielle ALARY Parti socialiste Lot - Martel Not contacted Finalist No
Robert ALATI Union des démocrates et indépendants Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Vincent ALAZARD Divers droite Aveyron - Aubrac et Carladez Not contacted Elected No
Digma ALBA-RODIER Union de la gauche Gard - Marguerittes Not contacted No
Gérald ALBANO Divers gauche Landes - Pays Tyrossais Not contacted No
Doriane ALBARAO Front national Tarn - Mazamet-1 Not contacted Finalist No
Arnaud ALBAREL Union pour un mouvement populaire Aude - Carcassonne-1 Not contacted Finalist No
Jean-Claude ALBERIGO Europe Écologie - Les Verts Var - Hyères Not contacted No
Renée ALBERNY Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - Le Canigou Not contacted No
Raymond ALBEROLA Front national Indre - Buzançais Not contacted No
Frédéric ALBERT Front de Gauche Moselle - Saint-Avold Not contacted No
Elisabeth ALBERT-CUISSET Divers droite Allier - Vichy-1 Not contacted Elected No
Laura ALBERTINI Parti socialiste Haute-Corse - Bastia-1 Not contacted Finalist No
Thierry ALBERTINI Union de la droite Var - Toulon-3 Not contacted Elected No
Emilie ALBERTINI EP. FRANCESCHI Divers gauche Haute-Corse - Castagniccia Not contacted Elected No
Brigitte ALBERTUS Europe Écologie - Les Verts Moselle - Yutz Not contacted No
Olga ALBIN Divers droite Alpes-Maritimes - Nice-5 Not contacted No
Michel ALBISSON Divers Cantal - Vic-sur-Cère Not contacted Finalist No
Maria ALBRECH Front national Moselle - Montigny-lès-Metz Not contacted Finalist No
Thibaut ALBRECH Front national Moselle - Les Coteaux de Moselle Not contacted Finalist No
Mathieu ALBUGUES Union de la droite Tarn-et-Garonne - Pays de Serres Sud-Quercy Not contacted Elected No
Patrick ALCANIZ Divers droite Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted No
Txomin ALCUGARAT Divers Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-2 Not contacted No
Lydie ALDANA Divers droite Aude - Trèbes Not contacted No
Didier ALDEBERT Divers gauche Aude - Coursan Not contacted Elected No
Michèle ALDILA Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Blaise ALDO Divers droite Guadeloupe - Sainte-Anne Not contacted Finalist No
Michèle ALDON Divers gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted No
Jérôme ALEMANY Parti socialiste Loire-Atlantique - Nantes-4 Not contacted Elected No
Ilham ALET Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected No
Bertrand ALEXANDRE Union de la gauche Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Finalist No
Christophe ALEXANDRE Front national Vosges - Darney Not contacted No
Delphine ALEXANDRE Front de Gauche Morbihan - Lorient -2 Not contacted No
Jacques ALEXANDRE Union de la droite Ardèche - Thueyts Not contacted Finalist No
Marie-Josèphe ALEXANDRE Parti socialiste Nièvre - Cosne-Cours-sur-Loire Not contacted No
Robin ALEXANDRE Divers gauche Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted No
Maria ALEXANDRE COLMADO Divers gauche Val-de-Marne - Ivry-sur-Seine Not contacted No
Alfonsa ALFANO Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Illkirch Graffenstaden Not contacted Elected No
Claudine ALFANO Divers Haute-Corse - Bastia-4 Not contacted No
Mathieu ALFONSO Front national Seine-et-Marne - Melun Not contacted Finalist No
Céline ALFRED Divers gauche Oise - Clermont Not contacted No
Bruno ALGRÉ Front national Seine-et-Marne - Fontenay-Trésigny Not contacted Finalist No
André ALGRIN Front national Mayenne - Azé Not contacted No
Guillaume ALGRIN Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-9 Not contacted No
Assani ALI Divers Mayotte - Mamoudzou 3 Not contacted No
Mohamed ALI Divers gauche Mayotte - Pamandzi Not contacted Finalist No
Ramlati ALI Divers gauche Mayotte - Pamandzi Not contacted Finalist No
Zenabou ALI Divers gauche Mayotte - Koungou Not contacted Finalist No
Carim ALI ABDOU Divers droite Mayotte - Mamoudzou 3 Not contacted No
Arab ALI CHERIF Divers gauche Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted No
Jean-Luc ALIBERT Union de la droite Tarn - Le Pastel Not contacted Elected No
Valérie ALIBERT Front de Gauche Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-4 Not contacted No
Mustafa ALICI Divers droite Hérault - Béziers-1 Not contacted No
Fariba ALIFARHANI Divers droite Ille-et-Vilaine - Betton Not contacted No
Maïté ALINE Divers gauche Manche - Coutances Not contacted Finalist No
Thérèse ALIOT Front national Ariège - Pays d'Olmes Not contacted Finalist No
Catherine ALIQUOT-VIALAT Union pour un mouvement populaire Essonne - Epinay-sous-Sénart Not contacted No
Gustave ALIROL Parti socialiste Haute-Loire - Emblavez-et-Meygal Not contacted No
Jacky ALIVENTI Parti socialiste Moselle - Algrange Not contacted Elected No
David ALLAERT Divers gauche Seine-et-Marne - Fontainebleau Not contacted No
Axel ALLAIN Europe Écologie - Les Verts Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted No
Christian ALLAIN Europe Écologie - Les Verts Manche - Pont-Hébert Not contacted No
Damien ALLAIN Parti communiste francais Haut-Rhin - Colmar-1 Not contacted No
Jacques ALLAIN Union pour un mouvement populaire Manche - Bréhal Not contacted Finalist No
Jean-Marc ALLAIN Divers droite Mayenne - Gorron Not contacted Elected No
Katherine ALLAIN-PITRON Divers gauche Manche - Val-de-Saire Not contacted No
Christian ALLAIS Front national Vendée - Chantonnay Not contacted No
Constance ALLAIS Front national Isère - Vienne-2 Not contacted Finalist No
Sophie ALLAIS Union de la droite Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted Elected No
Serge ALLAMAND Front de Gauche Haute-Savoie - Bonneville Not contacted No
Claude ALLAN Parti socialiste Pas-de-Calais - Boulogne-Sur-Mer-1 Not contacted Elected No
Sonia ALLANI Extrême gauche Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted No
Bourouhane ALLAOUI Union pour un mouvement populaire Mayotte - Koungou Not contacted Elected No
Fatima ALLAOUI Extrême droite Hérault - Béziers-2 Not contacted No
Claudine ALLARD Front national Seine-Maritime - Dieppe-1 Not contacted No
Madeleine ALLARD Parti socialiste Haute-Loire - Plateau du Haut-Velay granitique Not contacted No
Mathieu ALLARD Front national Dordogne - Haut-Périgord Noir Not contacted No
Michel ALLARD Parti communiste francais Loir-et-Cher - Montoire-sur-le-Loir Not contacted No
Pierre ALLARD Front de Gauche Haute-Vienne - Saint-Junien Not contacted Elected No
Nathalie ALLARD-ADAM Front national Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Félix ALLARY Mouvement démocrate Hérault - Montpellier-5 Not contacted No
Laurence ALLEFRESDE Union de la gauche Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted Elected No
Gilles ALLEGRE Front national Allier - Yzeure Not contacted No
Syphax ALLEK Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-2 Not contacted No
Guy ALLEMAND Union de la gauche Pas-de-Calais - Calais-1 Not contacted No
Eric ALLEMON Union de la droite Seine-Saint-Denis - Noisy-le-Grand Not contacted Finalist No
Lise ALLEYRON-BIRON Front de Gauche Savoie - Albertville-2 Not contacted No
Fulvia ALLIEVI DOROSZ Divers gauche Yvelines - Versailles-1 Not contacted No
Christian ALLIO Front de Gauche Morbihan - Grand-Champ Not contacted No
Alexis ALLIONE Front national Bouches-du-Rhône - Pélissanne Not contacted Finalist No
Michel ALLIOT Union pour un mouvement populaire Haute-Saône - Gray Pending Finalist No
Sébastien ALLOIN Front national Saône-et-Loire - Pierre-de-Bresse Not contacted Finalist No
Francis ALLORY Divers gauche Val-d'Oise - Franconville Not contacted No
Béatrice ALLOSIA Divers droite Hautes-Alpes - Saint-Bonnet-en-Champsaur Not contacted Elected No
Nadia ALLOUACHE Europe Écologie - Les Verts Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted No
Damien ALLOUCH Union de la gauche Essonne - Epinay-sous-Sénart Pending Elected No
Patrick ALLOUX Front de Gauche Lozère - Mende-1 Not contacted No
Etienne ALMAYRAC Front de Gauche Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 1 Not contacted No
Emilie ALMEL Front national Gard - Alès-2 Not contacted Finalist No
Caroline ALOE Union de la droite Charente-Maritime - Saint-Jean-d'Angély Not contacted Elected No
Maïté ALONSO Parti socialiste Lot-et-Garonne - agen 3 Not contacted No
Jean-François ALONZO Front national Vendée - Talmont-Saint-Hilaire Not contacted Finalist No
Margaux ALPE Parti communiste francais Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted No
Philippe ALPY Divers droite Doubs - Frasne Not contacted Elected No
Marcelle ALRIC Front de Gauche Aude - Fabrezan Not contacted No
Robert ALRIC Parti socialiste Aude - Trèbes Not contacted Elected No
Catherine ALTARE Union de la droite Var - Garéoult Not contacted No
Maryse ALTERMATT Union de la droite Meurthe-et-Moselle - Pont-à-Mousson Not contacted Elected No
Gilda ALTHAUS Front de Gauche Bas-Rhin - Molsheim Not contacted No
Louis ALUCHON Union de la droite Indre-et-Loire - Tours-2 Not contacted Finalist No
Anne ALUNNO Parti socialiste Alpes-Maritimes - Nice-3 Not contacted No
Benoît ALVAREZ Divers gauche Ariège - Sabarthès Not contacted Elected No
Francis ALVAREZ Front de Gauche Dordogne - Sud-Bergeracois Not contacted No
François ALVAREZ Divers gauche Ariège - Mirepoix Not contacted No
Jean ALVAREZ Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted No
Jean-Michel ALVAREZ Divers droite Aude - Narbonne-1 Not contacted No
Manuel ALVAREZ Front de Gauche Val-d'Oise - Sarcelles Not contacted No
Marie-Michèle ALVARO Union de la droite Gard - Uzès Not contacted Finalist No
Marie Cécile ALVERGNAT Divers gauche Loiret - Courtenay Not contacted No
Christophe ALVES Union de la droite Haute-Garonne - Toulouse-1 Not contacted Finalist No
Ibrahim AMADA NAWIR Union pour un mouvement populaire Mayotte - Pamandzi Not contacted No
Laurent AMADIEU Divers gauche Isère - Grenoble-2 Pending No
Isabelle AMAGLIO-TERISSE Union de la gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted Finalist No
Rodolphe AMAILLAND Union de la droite Loire-Atlantique - Vertou Not contacted Elected No
Catherine AMALRIC Union de la gauche Cantal - Aurillac-2 Not contacted Finalist No
Jean-Claude AMALRIC Union de la droite Tarn - Grauhlet Not contacted No
Lucile AMALRIC Front national Lot-et-Garonne - l'ouest agenais Not contacted Finalist No
Jean-Louis AMANN Divers Bas-Rhin - Bouxwiller Not contacted No
Jean AMAR Front de Gauche Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted No
Michel AMAR Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Créteil-2 Not contacted No
Françoise AMARGER-BRAJON Parti socialiste Lozère - Mende-2 Not contacted Elected No
Fatima AMARIR Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted Finalist No
Patrick AMATE Divers droite Bouches-du-Rhône - Marignane Not contacted No
Gwladys AMATRUDA Parti socialiste Tarn-et-Garonne - Quercy-Rouergue Not contacted No
Colette AMBAL-MATA Union pour un mouvement populaire Hérault - Béziers-3 Not contacted No
Sophie AMBARD Extrême droite Gironde - Le Sud-Gironde Not contacted No
Véronique AMBERT-GRANDJEAN Divers gauche Haute-Saône - Luxeuil-les-Bains Pending Finalist No
Gérard AMBLARD Divers droite Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Emilie AMBLER Divers droite Loire - Roanne-2 Not contacted Finalist No
Jocelyne AMBROISE Divers gauche Calvados - Hérouville-Saint-Clair Not contacted No
Joël AMBROISE Divers gauche Maine-et-Loire - Longué-Jumelles Not contacted No
Nathalie AMBROSIN-CHINI Parti socialiste Moselle - Hayange Not contacted Elected No
Samuel AMBROSIO Union pour un mouvement populaire Meuse - Belleville-sur-Meuse Not contacted No
Sylvette AMESTOY Divers gauche Val-d'Oise - Vauréal Not contacted No
Marie-Hélène AMIABLE Front de Gauche Hauts-de-Seine - Bagneux Not contacted Elected No
Dominique AMIARD Union de la gauche Sarthe - Loué Not contacted No
Jean Louis AMIDEI Divers gauche Corse-du-Sud - Ajaccio-1 Not contacted No
Anne AMIEL Union pour un mouvement populaire Hérault - Pignan Not contacted Elected No
Caroline AMIEL Europe Écologie - Les Verts Calvados - Caen-1 Not contacted No
Olivier AMIEL Union de la droite Pyrénées-Orientales - Perpignan 3 Not contacted No
Éric AMIET Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Hoenheim Not contacted Finalist No
François AMIGORENA Divers Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted No
Audrey AMIGUES Front de Gauche Lozère - Mende-2 Not contacted No
Marie-Pierre AMILHAU Front national Aube - Aix-en-Othe Not contacted Finalist No
Catherine AMIOT Union de la droite Saône-et-Loire - Autun-1 Not contacted Elected No
Jacques AMIOT Front national Orne - Argentan-2 Not contacted Finalist No
Marie-Christine AMIOT Parti socialiste Nièvre - Guérigny Not contacted Finalist No
Sylvain AMISSE Front de Gauche Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted No
Jeanine AMMOUR Front national Eure-et-Loir - Chartres 1 Not contacted No
Elisabeth AMOROS Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Cavaillon Not contacted Elected No
Boris AMOROZ Parti communiste francais Hauts-de-Seine - Clamart Not contacted No
Olivier AMOS Front national Isère - Meylan Not contacted No
Béatrice AMOSSÉ-GUETTARD Parti socialiste Loir-et-Cher - Onzain Not contacted Finalist No
Jean-Paul AMOUDRY Divers droite Haute-Savoie - Faverges Not contacted Elected No
Sheila AMOUR Front national Tarn - Saint-Juéry Not contacted Finalist No
Géraldine AMOUROUX Union de la droite Gironde - Bordeaux-3 Not contacted Elected No
Annick AMPHOUX Nord - Avesnes-sur-Helpe Not contacted No
Anne-Marie AMPHYON Front de Gauche Haute-Savoie - Annecy-1 Not contacted No
Alexandre AMPILHAC Divers droite Hauts-de-Seine - Nanterre 1 Not contacted No
Christine AMRANE Union de la droite Var - Le Luc Not contacted Elected No
Abder AMRATE Front de Gauche Loiret - Saint-Jean-le-Blanc Not contacted No
Yasser AMRI Parti socialiste Yvelines - Mantes-la-Jolie Not contacted No
Beramdane AMROUCHE Union de la droite Haute-Vienne - Limoges-4 Not contacted No
Louisa AMROUCHE Union de la droite Loire-Atlantique - Nantes-3 Not contacted Finalist No
Martine AMSELEM Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted Elected No
Jean-Daniel AMSLER Union de la droite Val-de-Marne - Saint-Maur-des-Fossés-2 Not contacted Elected No
Fatimata AMY Parti socialiste Maine-et-Loire - Angers-3 Not contacted Elected No
Najia AMZAL Parti socialiste Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-2 Not contacted Finalist No
Jean-Marc AMZIAN Front de Gauche Cher - La Guerche-sur-l'Aubois Not contacted No
Samir AMZIANE Divers gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Finalist No
Toyfriya ANASSI Union des démocrates et indépendants Mayotte - Mtsamboro Not contacted Elected No
Jean-Jacques ANCEAU Parti socialiste Nord - Avesnes-sur-Helpe Not contacted No
Alain ANCELIN Parti socialiste Moselle - Saint-Avold Not contacted No
Gérard ANCELIN Divers droite Aube - Nogent-sur-Seine Not contacted Elected No
Laurence ANCHYSE Front national Loir-et-Cher - Le Perche Not contacted Finalist No
Laurence ANCIEN Union de la droite Hautes-Pyrénées - Tarbes-3 Not contacted Elected No
Jean Gaël ANDA Mouvement démocrate La Réunion - Saint-Pierre-1 Not contacted Finalist No
Ratiba ANDALOUCI-RAZZOUKI Divers Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted No
Raïssa ANDHUM Union pour un mouvement populaire Mayotte - Koungou Not contacted Elected No
François ANDIA Parti socialiste Hauts-de-Seine - Rueil-Malmaison Not contacted Finalist No
Olivier ANDRAU Parti socialiste Var - La-Seyne-sur-Mer-2 Not contacted No
Annie ANDRE Union de la gauche Vaucluse - Bollène Not contacted Finalist No
David ANDRÉ Front national Saône-et-Loire - Chauffailles Not contacted No
Diana ANDRE Parti socialiste Meuse - Bar-le-Duc-1 Not contacted Finalist No
Francis ANDRÉ Parti socialiste Nord - Lille 1 Not contacted No
François ANDRE Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Rennes-6 Not contacted Elected No
Gérard ANDRÉ Union des démocrates et indépendants Yonne - Saint-Florentin Not contacted Elected No
Jean-Christophe ANDRÉ Bouches-du-Rhône - Marseille-12 Not contacted No
Jean-Jacques ANDRE Union de la droite Finistère - Guipavas Not contacted Finalist No
Jean-Luc ANDRÉ Divers droite Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted No
Marcelle ANDRÉ Union des démocrates et indépendants Vosges - Remiremont Not contacted No
Nicolas ANDRE Parti socialiste Eure-et-Loir - Chartres 3 Not contacted Finalist No
Richard ANDRÉ Front national Côte-d'Or - Nuits-Saint-Georges Not contacted Finalist No
Tania ANDRÉ Divers gauche Loir-et-Cher - Romorantin-Lanthenay Not contacted Finalist No
Colette ANDRE MARTIN Union de la droite Gard - La Grand-Combe Not contacted No
Philippe ANDRE-REY Front national Drôme - Le Tricastin Not contacted Finalist No
Magali ANDREANI Divers gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-1 Not contacted Finalist No
Marc-Antoine ANDRÉANI Front national Loir-et-Cher - Le Perche Not contacted Finalist No
Pascal ANDREOLETTI Parti communiste francais Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted No
Marc ANDREU SABATER Divers gauche Calvados - Vire Not contacted Elected No
René ANDREUCETTI Divers Haute-Corse - Bastia-3 Not contacted No
Brigitte ANDREYS Front de Gauche Savoie - Aix-les-Bains-1 Not contacted No
Genevieve ANDRIEU Union pour un mouvement populaire Corrèze - Allassac Not contacted Finalist No
Jérôme ANDRIEU Front de Gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted No
Martine ANDRIEU Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Champs-sur-Marne Not contacted No
Annick ANDRIEUX Union de la droite Charente - Boëme-Echelle Not contacted Finalist No
Georges ANDRIEUX Divers gauche Aveyron - Vallon Not contacted No
Gérard ANDRIEUX Front national Rhône - Genas Not contacted Finalist No
Maria ANDRIEUX Front national Puy-de-Dôme - Cournon-d'Auvergne Not contacted No
Michel ANDRIEUX Union des démocrates et indépendants Haute-Vienne - Saint-Yrieix-la-Perche Not contacted No
Régine ANDRIS Front national Nord - Denain Not contacted Finalist No
Gaëlle ANDRO Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Rennes-5 Not contacted Elected No
Mathilde ANDROUET Front national Yvelines - Houilles Not contacted No
Nathalie ANGE Front de Gauche Gironde - La Teste-de-Buch Not contacted No
Boris ANGER Parti communiste francais Haut-Rhin - Mulhouse-2 Not contacted No
Jacqueline ANGER Front national Manche - Isigny-le-Buat Not contacted No
Jean Paul ANGERS Divers gauche Marne - Epernay-2 Not contacted No
Stéphane ANGIBEAUD Europe Écologie - Les Verts Finistère - Concarneau Not contacted No
Joëlle ANGLADE Union pour un mouvement populaire Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted Elected No
Simone ANGLADE Union pour un mouvement populaire Aveyron - Lot et Truyère Not contacted Elected No
Gigi ANGLARD Divers Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-6 Not contacted No
Régine ANGLARD Parti socialiste Dordogne - Terrasson-Lavilledieu Not contacted Elected No
Jean-Claude ANGLARS Union pour un mouvement populaire Aveyron - Lot et Truyère Not contacted Elected No
André ANGLES Union de la droite Tarn-et-Garonne - Castelsarrasin Not contacted No
Catherine ANGOT Front national Manche - Le Mortainais Not contacted No
Michel ANGOT Union de la gauche Mayenne - Mayenne Not contacted Finalist No
Daniel ANIORT Union de la gauche Gard - Saint-Gilles Not contacted Finalist No
Bacar ANLIMOUDINE Divers gauche Mayotte - Mamoudzou 1 Not contacted No
Patrick ANNE Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Betton Pending No
Yvette ANNEE Divers droite Morbihan - Guer Not contacted Finalist No
Matthieu ANNEREAU Union de la droite Loire-Atlantique - Saint-Herblain-2 Not contacted Finalist No
Grégoire ANNET Union de la droite Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted No
Christian ANNETTE Parti socialiste La Réunion - Sainte-Marie Not contacted Finalist No
Tommy ANOU Front national Hauts-de-Seine - Gennevilliers Not contacted Finalist No
Caroline ANQUEZ Divers Haut-Rhin - Guebwiller Not contacted No
Sarah ANSEL Territoire de Belfort - Valdoie Not contacted No
Annie ANSELME PCF - Front de gauche Haute-Savoie - Annecy-2 Not contacted No
Jacques ANSELME Parti socialiste Guadeloupe - Trois-Rivières Not contacted Elected No
Marie-Laure ANSELME-MARTIN Divers gauche Hérault - Mauguio Not contacted No
Denis ANSELMO Bouches-du-Rhône - La Ciotat Not contacted No
Simone ANSQUER Divers gauche Morbihan - Quiberon Not contacted Finalist No
Mathilde ANSTETT Divers Savoie - Chambéry-3 Not contacted No
Mickaël ANSTETT Front national Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted Finalist No
Emmanuelle ANTHOINE Union de la droite Drôme - Drôme des collines Not contacted Elected No
Elisabeth ANTHONIOZ TAVERNIER Divers droite Haute-Savoie - Evian-les-Bains Not contacted No
Marie ANTIL Front de Gauche Essonne - Evry Not contacted No
Agnès ANTOINE Front de Gauche Hautes-Alpes - L'Argentière-la-Bessée Not contacted No
Caroline ANTOINE Front national Hautes-Alpes - Gap-2 Not contacted No
Christophe ANTOINE Divers droite Meuse - Revigny-sur-Ornain Not contacted Finalist No
Franck ANTOINE Divers droite Meurthe-et-Moselle - Nancy-1 Not contacted No
Jocelyne ANTOINE Divers droite Meuse - Bouligny Not contacted Elected No
Philippe ANTOINE Parti socialiste Jura - Bletterans Pending Elected No
Jean-Michel ANTONIN Divers Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Not contacted No
Julien ANTUNES Front national Landes - Mont-de-Marsan-1 Not contacted No
Chantal ANZIANI Front national Haute-Corse - Bastia-3 Not contacted No
Renaud ANZIEU Europe Écologie - Les Verts Yvelines - Versailles-2 Not contacted No
Souad AOUAMI Union de la gauche Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Fethi AOUNI-OUEDERNI Divers droite Bouches-du-Rhône - Marseille-12 Not contacted No
Hakim AOUNIT Divers gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted No
Magali AOUSTET Parti communiste francais Ardèche - Vallon-Pont-d'Arc Not contacted No
Philippe APELLE Divers droite Moselle - Metz-1 Not contacted No
Patrick APPERE Front de Gauche Finistère - Brest-1 Not contacted No
Alexis APPLENCOURT Front national Yonne - Auxerre-4 Not contacted Finalist No
Michel APPLINCOURT Front national Gironde - Le Sud-Gironde Not contacted No
Marie-Christine APPY Gard - Nîmes-3 Not contacted No
Céline APRICENA Front national Nièvre - Corbigny Not contacted Finalist No
Julie APRICENA Front national Cher - Bourges I Not contacted No
Kathy APRICENA Front national Nièvre - Fourchambault Not contacted Finalist No
Pierre APRICENA Front national Nièvre - Nevers - 4 Not contacted No
Alan AR GAL Divers Morbihan - Guidel Not contacted No
Mathieu ARA Union de la droite Landes - Mont-de-Marsan-1 Not contacted Elected No
Bernard ARAGNOU Front de Gauche Hautes-Pyrénées - La Haute-Bigorre Not contacted No
Marie-Christine ARAGON Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-3 Not contacted Elected No
Guillaume ARAL Divers droite Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Christine ARANÉO Extrême gauche Loire - Renaison Not contacted No
Marc ARAZI Réussir pour Nogent Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Signed and confirmation (letter/fax) received No
Aramis ARBAU Divers droite Guadeloupe - Vieux-Habitants Not contacted Elected No
Henri ARBEILLE Union de la droite Landes - Pays Tyrossais Not contacted Finalist No
Dominique ARBERET Parti socialiste Hautes-Pyrénées - Tarbes-2 Not contacted Finalist No
Jean-Michel ARBONA Divers droite Ille-et-Vilaine - Melesse Not contacted Finalist No
Philippe ARBONA Front national Aube - Troyes-1 Not contacted Finalist No
Béatrice ARBUS Front national Tarn-et-Garonne - Beaumont-de Lomagne Not contacted Finalist No
Jacqueline ARCANGER Union de la droite Mayenne - Ernée Not contacted Elected No
Françoise ARCHAIMBAULT Front national Deux-Sèvres - Celles-sur-Belle Not contacted No
Marc ARCHAMBAULT Front national Territoire de Belfort - Giromagny Not contacted Finalist No
Raymond ARCHER Union pour un mouvement populaire Haute-Vienne - Limoges-6 Not contacted Elected No
Anthony ARCIERO Union de la droite Val-d'Oise - Goussainville Not contacted Elected No
Noël ARDAEN Front national Cher - Mehun-sur-Yèvre Not contacted Finalist No
Chirinne ARDAKANI Union de la gauche Essonne - Savigny-sur-Orge Not contacted No
Cécile ARDANS-VILAIN Parti socialiste Hauts-de-Seine - Meudon Not contacted Finalist No
Philippe ARDHUIN Union de la droite Bouches-du-Rhône - Gardanne Not contacted No
Nathalie ARDIOT Union de la droite Tarn-et-Garonne - Beaumont-de Lomagne Not contacted Finalist No
Jean Philippe ARDOUIN Divers droite Charente-Maritime - Saintes Not contacted No
José ARDURA Parti communiste francais Territoire de Belfort - Bavilliers Pending No
Elisabeth AREND Divers gauche Val-de-Marne - Villejuif Not contacted No
Claudette ARÈNE Front national Var - La Garde Not contacted Finalist No
Stéphanie ARÈNES Front national Corrèze - Brive-la-Gaillarde-2 Not contacted No
Catherine ARENOU Union de la droite Yvelines - Conflans-Sainte-Honorine Not contacted Elected No
Thérèse ARES Front national Haute-Loire - Gorges de l'Allier-Gévaudan Not contacted No
Henri AREVALO Europe Écologie - Les Verts Haute-Garonne - Toulouse-11 Not contacted No
Arnaud ARFEUILLE Union de la gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted Elected No
Christophe ARFEUILLERE Union pour un mouvement populaire Corrèze - Ussel Not contacted Elected No
Maxime ARGENTIN Front national Seine-Maritime - Saint-Etienne-du-Rouvray Not contacted Finalist No
Alain ARGILIER Divers gauche Lozère - Florac Not contacted Finalist No
Philippe ARGOSINI Parti socialiste Alpes-Maritimes - Cannes-2 Not contacted No
Alexandre ARGUEL Divers droite Hérault - Saint-Gély-du-Fesc Not contacted No
Marie-Claude ARGY Divers gauche Indre - Levroux Not contacted No
Julie ARIAS Union de la droite Bouches-du-Rhône - Berre-l'Etang Not contacted Finalist No
Jean-Claude ARICIQUE Divers Guadeloupe - Trois-Rivières Not contacted No
Gérard ARIEL Front national Loiret - Orléans-1 Not contacted No
Bénédicte ARIES Europe Écologie - Les Verts Val-d'Oise - Pontoise Not contacted No
Christian ARIES Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted Elected No
Joëlle ARINI Union de la droite Alpes-Maritimes - Cannes-1 Not contacted Elected No
Martine ARLABOSSE Union de la droite Nord - Dunkerque 2 Not contacted Elected No
Corine ARLANDON Divers droite La Réunion - Saint-Denis-1 Not contacted No
Robert ARLAUD Front national Isère - Bourgoin-Jallieu Not contacted Finalist No
Michel ARMAGNACQ Front de Gauche Gironde - Les Landes des Graves Not contacted No
Alain ARMAND Divers droite La Réunion - Saint-Denis-1 Not contacted Elected No
Edwige ARMAND Parti communiste francais Haute-Garonne - Toulouse-4 Not contacted No
Florent ARMAND Divers gauche Hautes-Alpes - Laragne-Montéglin Not contacted Elected No
Yvette ARMAND Union de la gauche Ain - Thoiry Not contacted No
Jacques ARMANDO Gard - Nîmes-1 Not contacted No
Raymond ARMANGE Parti socialiste Côtes-d'Armor - Pleslin-Trigavou Not contacted Finalist No
Louis ARMARY Hautes-Pyrénées - La Vallée des Gaves Not contacted Elected No
Georges ARMENGOL Parti socialiste Pyrénées-Orientales - Les Pyrénées Catalanes Not contacted Finalist No
Didier ARNAL Divers gauche Val-d'Oise - Sarcelles Not contacted No
Jean-Claude ARNAL Front national Cantal - Saint-Paul-des-Landes Not contacted No
Vincent ARNAL Front national Hérault - Pézenas Not contacted Finalist No
Aurore ARNAUD Front national Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-4 Not contacted No
Jean-Michel ARNAUD Union de la droite Hautes-Alpes - Tallard Not contacted Finalist No
Jessy ARNAUD Front national Haute-Vienne - Saint-Junien Not contacted Finalist No
Martine ARNAUD Allier - Lapalisse Not contacted Elected No
Pierre ARNAUD Union de la gauche Isère - Grenoble-3 Not contacted Finalist No
René ARNAUD Union de la droite Haute-Vienne - Aixe-sur-Vienne Not contacted Finalist No
Solange ARNAUD Parti communiste francais Seine-et-Marne - Ozoir-la-Ferrière Not contacted No
Christian ARNAUDET Divers gauche Seine-Maritime - Sotteville-lès-Rouen Not contacted No
Cécile ARNAULD Front national Côtes-d'Armor - Lanvallay Not contacted No
Nadège ARNAULT Union de la droite Indre-et-Loire - Sainte-Maure-de-Touraine Not contacted Elected No
Patricia ARNAULT Divers droite Seine-Maritime - Yvetot Not contacted No
Francis ARNOUD Divers droite Haute-Marne - Nogent Not contacted Elected No
Clément ARNOULD Parti socialiste Moselle - Fameck Not contacted Elected No
Dominique ARNOULD Divers droite Ardennes - Attigny Not contacted Elected No
Isabelle ARNOULD Divers gauche Haute-Saône - Lure-2 Pending Elected No
Isabelle ARNOULD Front de Gauche Vosges - La Bresse Not contacted No
Patricia ARNOULD Union de la droite Var - La Crau Not contacted Elected No
Eric ARNOUX Union de la droite Seine-Maritime - Eu Not contacted No
Emilie AROLES Front national Aude - Narbonne-1 Not contacted Finalist No
Maïder AROSTEGUY Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Biarritz Not contacted Elected No
Georges ARPIN Parti communiste francais Ain - Oyonnax Not contacted No
Romain ARPIN-PONT Front national Ardèche - Annonay 1 Not contacted No
Maurine ARQUEY Front de Gauche Dordogne - Sud-Bergeracois Not contacted No
Michel ARQUIER Front de Gauche Tarn-et-Garonne - Garonne-Lomagne-Brulhois Not contacted No
Noëlla ARRACHART Front de Gauche Nord - Tourcoing 2 Not contacted No
Anne ARRESTIER Tarn-et-Garonne - Pays de Serres Sud-Quercy Not contacted No
Serge ARRIAT Front national Nièvre - Varennes-Vauzelles Not contacted Finalist No
Régine ARRIBEROUGE Union de la droite Maine-et-Loire - Les Ponts-de-Cé Not contacted Finalist No
André ARRIBES Mouvement démocrate Pyrénées-Atlantiques - Pau-3 Not contacted Elected No
Pascal ARRIGHI Front national Loire - Montbrison Not contacted Finalist No
Jean ARRIUBERGE Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Ouzom, Gave et Rives du Neez Not contacted Elected No
Isabelle ARRIVE Front national Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted No
Djamel ARROUCHE Divers gauche Val-de-Marne - Villejuif Not contacted No
Jean-Lou ARROUY Europe Écologie - Les Verts Landes - Dax-2 Not contacted No
Bernard ARRU Union de la gauche Deux-Sèvres - Mauléon Not contacted No
Coralie ARRUEGO Union de la gauche Calvados - Troarn Not contacted Elected No
Olivier ARSAC Divers droite Haute-Garonne - Toulouse-2 Not contacted Finalist No
Thierry ARSAC Front national Ardèche - Le Teil Not contacted Finalist No
Jérôme ARTAZ Divers gauche Yonne - Joigny Not contacted No
David ARTEL Front national Var - Flayosc Not contacted Finalist No
Gaston ARTHAUD-BERTHET Union pour un mouvement populaire Savoie - Bugey savoyard Not contacted Elected No
Jacques ARTHUYS Divers gauche Ariège - Pamiers-1 Not contacted No
Céline ARTICLAUT Union de la gauche Ardennes - Château-Porcien Not contacted No
Aurore ARTIGUE Front de Gauche Hautes-Pyrénées - La Vallée de l'Arros et des Baïses Not contacted No
Gilles ARTIGUES Union des démocrates et indépendants Loire - Saint-Etienne-3 Not contacted Finalist No
Roselyne ARTIGUES Parti socialiste Haute-Garonne - Bagnères-de-Luchon Not contacted Elected No
Martine ARTILLON Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-1 Not contacted No
Josiane ARTISIEN Front national Pas-de-Calais - Beuvry Not contacted Finalist No
Thibaud ARVENGAS Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted No
Sandy ARZALIER GAILLARD Front national Lozère - Langogne Not contacted No
Roseline ARZEL Union de la droite Loire-Atlantique - Nantes-6 Not contacted Finalist No
Robert ASCENSI Front national Pyrénées-Orientales - Perpignan 2 Not contacted Finalist No
Fabienne ASHRAF Parti socialiste Var - Toulon-1 Not contacted No
Isabelle ASNAR Divers gauche Lot-et-Garonne - villeneuve-sur-lot-1 Not contacted No
Daniel ASONI Front national Aveyron - Villefranche-de-Rouergue Not contacted No
Gilles ASPINAS Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-1 Not contacted No
Martine ASSANDRI Parti socialiste Hautes-Alpes - Embrun Not contacted Finalist No
Denise ASSELIN Divers Loire-Atlantique - Nantes-1 Not contacted No
Jacqueline ASSELIN Front national Indre - Châteauroux-1 Not contacted Finalist No
Philippe ASSÉMAT Rassemblement de la Gauche, Ecologiste, Citoyen et Solidaire Ariège - Couserans Est Signed and confirmation (letter/fax) received No
Cécile ASSENZA POGGIOLI Front national Eure-et-Loir - Voves Not contacted Finalist No
Anne-Marie ASSIER Front national Oise - Chantilly Not contacted Finalist No
Nathalie-Pascale ASSIER Parti socialiste Orne - Alençon-2 Not contacted Finalist No
Isabelle ASSIH Parti socialiste Finistère - Quimper-2 Not contacted Elected No
Ynaya ASSINANI Divers Mayotte - Bouéni Not contacted No
Bernard ASSO Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-2 Not contacted Elected No
Adeline ASSOGBA Divers gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Not contacted No
Marie-Noëlle ASSOUÈRE Union de la droite Hautes-Pyrénées - Lourdes-2 Not contacted Finalist No
Françoise ASSUS JUTTNER Parti socialiste Alpes-Maritimes - Nice-1 Not contacted No
Pierre ASTOR Divers droite Haute-Loire - Bas-en-Basset Not contacted No
Etienne ASTOUL Parti socialiste Tarn-et-Garonne - Tarn-Tescou-Quercy vert Not contacted Finalist No
Alain ASTRUC Divers droite Lozère - Aumont-Aubrac Not contacted Elected No
Brigitte ASTRUC Union de la droite Nord - Lambersart Not contacted Elected No
Christian ASTRUC Divers gauche Tarn-et-Garonne - Garonne-Lomagne-Brulhois Not contacted Elected No
Georges ASTUGUEVIEILLE Divers droite Hautes-Pyrénées - Ossun Not contacted Elected No
André AT Union pour un mouvement populaire Aveyron - Aveyron et Tarn Not contacted Elected No
Béatrice AT Divers droite Aveyron - Monts du Réquistanais Not contacted Finalist No
Marie-Louise AT Union de la droite Tarn - Albi-1 Not contacted Elected No
Elias ATALLAH Front national Hérault - Montpellier - Castelnau-le-Lez Not contacted No
Nathalie ATAR Union de la droite Doubs - Bavans Not contacted Finalist No
Prudence ATLI Divers Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Not contacted No
Dominique ATTIA Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Elected No
Benjamin ATTIAS Front national Seine-et-Marne - Villeparisis Not contacted Finalist No
Zayihati ATTOUMANI Divers Mayotte - Bouéni Not contacted No
Ahamed ATTOUMANI DOUCHINA Union des démocrates et indépendants Mayotte - Bouéni Not contacted Elected No
Pascale AUBARD Union de la droite Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted Finalist No
Valérie AUBER Union de la droite La Réunion - Le Port Not contacted No
Véronique AUBERGER Front national Yonne - Charny Not contacted Finalist No
Violette AUBERGER Divers gauche Loire - Renaison Not contacted Elected No
Benjamin AUBERNON Front national Isère - Matheysine-Trièves Not contacted No
Elisabeth AUBERT Parti socialiste Manche - Carentan Not contacted Finalist No
Ghislaine AUBERT Front national Alpes-de-Haute-Provence - Oraison Not contacted Finalist No
Jean-David AUBERT Front de Gauche Eure-et-Loir - Chartres 2 Not contacted No
Lucien AUBERT Extrême gauche Meurthe-et-Moselle - Val de Lorraine Sud Not contacted No
Marie-Christine AUBERT Front national Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted Finalist No
Marie-Hélène AUBERT Union de la droite Yvelines - Versailles-2 Not contacted Elected No
Marie-José AUBERT Extrême gauche Eure-et-Loir - Chartres 1 Not contacted No
Maryse AUBERT Front national Lot-et-Garonne - tonneins Not contacted Finalist No
Michel AUBERT Divers gauche Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted No
Michèle AUBERT Front national Aube - Vendeuvre-sur-Barse Not contacted Finalist No
Roland AUBERT Parti socialiste Alpes-de-Haute-Provence - Manosque-2 Not contacted Elected No
Annick AUBERT-DIGNAC Front de Gauche Vienne - Châtellerault-2 Not contacted No
Catherine AUBIJOUX Union pour un mouvement populaire Eure-et-Loir - Auneau Not contacted Elected No
Dominique AUBIN Union de la droite Sarthe - Changé Not contacted Elected No
Théodore AUBIN Parti communiste francais Haute-Garonne - Léguevin Not contacted No
Anne AUBIN-SICARD Union de la droite Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted Elected No
Patrick AUBISSE Front de Gauche Gironde - Le Libournais-Fronsadais Not contacted No
Michèle AUBOIN Front de Gauche Val-d'Oise - Franconville Not contacted No
Thierry AUBOYER Union de la gauche Isère - La Verpillière Not contacted No
Bernard AUBRIL Divers droite Calvados - Lisieux Not contacted Elected No
Antoine AUBRY Divers gauche Manche - Saint-Lô-2 Not contacted No
Frédéric AUBRY Loire-Atlantique - Nantes-1 Not contacted No
Jean-Louis AUBRY Union de la gauche Oise - Beauvais-2 Not contacted No
Kevin AUBRY Front national Lot - Figeac-1 Not contacted No
Marie-Dominique AUBRY Divers droite Haute-Saône - Vesoul-2 Pending Elected No
Martine AUBRY Front de Gauche Val-de-Marne - Plateau-briard Not contacted No
Pascal AUBRY Front de Gauche Bas-Rhin - Selestat Not contacted No
Valentin AUBRY Union de la droite Val-de-Marne - Ivry-sur-Seine Not contacted No
Bérengère AUBURTIN Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Avion Not contacted No
Cédric AUCLAIR Front national Allier - Bourbon-l'Archambault Not contacted No
Patrice AUCLAIR Front de Gauche Creuse - Guéret 2 Not contacted No
Stéphanie AUCLAIR Divers droite Saône-et-Loire - Le Creusot-2 Not contacted No
Fabienne AUCOUTURIER Union de la droite Charente-Maritime - La Tremblade Not contacted Elected No
Fanny AUDARD Divers gauche Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted No
Eric AUDEBERT Front national Vienne - Châtellerault-2 Not contacted Finalist No
Agnès AUDEGUIL Union pour un mouvement populaire Corrèze - Egletons Not contacted Elected No
Baptiste AUDET Europe Écologie - Les Verts Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 1 Not contacted No
Didier AUDET Front national Côtes-d'Armor - Plénée-Jugon Not contacted No
Alain AUDHÉON Front de Gauche Val-de-Marne - Champigny-sur-Marne-2 Not contacted Elected No
Hélène AUDIBERT Union de la droite Var - Toulon-3 Not contacted Elected No
Annie AUDIER Union pour un mouvement populaire Jura - Lons-le-Saunier 2 Pending Elected No
Virginie AUDIGIER Divers droite Ardèche - Thueyts Not contacted No
Nathalie AUDIN Divers Alpes-Maritimes - Tourrette-Levens Not contacted No
Laëtitia AUDINETTE Front national Dordogne - Haut-Périgord Noir Not contacted No
Jean-Raymond AUDION Union de la droite Loire-Atlantique - Machecoul Not contacted Finalist No
Alain AUDIRAC Divers droite Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Finalist No
Chantal AUDIVERT Front de Gauche Morbihan - Muzillac Not contacted No
Fabrice AUDOIN Front de Gauche Charente - Charente-Vienne Not contacted No
Pascale AUDOIN Divers gauche Morbihan - Lanester Not contacted No
Elsa AUDOUARD Front de Gauche Vienne - Civray Not contacted No
Roger AUDROIN Front de Gauche Yvelines - Sartrouville Not contacted No
Jean-Michel AUDY Front de Gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted No
Julien AUER Front national Eure-et-Loir - Dreux 2 Not contacted Finalist No
Sonia AUGADE Front national Lozère - Grandrieu Not contacted No
Julian AUGÉ Front de Gauche Haute-Savoie - Seynod Not contacted No
Valérie AUGE Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Artix et Pays de Soubestre Not contacted Finalist No
Maryse AUGENDRE Parti socialiste Nièvre - Nevers - 1 Not contacted Elected No
Anthony AUGER Front de Gauche Eure - Gisors Not contacted No
Gérard AUGER Union de la gauche Oise - Méru Not contacted Elected No
Gerard AUGER Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Tremblay-en-France Not contacted No
Maryse AUGER Front national Val-de-Marne - Créteil-1 Not contacted No
Nadine AUGER Union de la gauche Creuse - Bonnat Not contacted Finalist No
Pierre AUGER Front de Gauche Creuse - Guéret 1 Not contacted No
Stéphanie AUGER Union de la droite Eure - Evreux-1 Not contacted Elected No
Gilles AUGEREAU Union de la droite Indre-et-Loire - Montlouis-sur-Loire Not contacted Finalist No
Pierre AUGEY Front de Gauche Gironde - Le Sud-Gironde Not contacted No
Florence AUGIER Parti socialiste Val-d'Oise - Cergy-1 Not contacted Finalist No
Marie-France AUGIER Union de la droite Allier - Dompierre-sur-Besbre Not contacted Finalist No
Sandrine AUGIER Parti socialiste Drôme - Valence-3 Not contacted No
Stéphanie AUGIER Union pour un mouvement populaire Isère - Tullins Pending No
José AUGUET Front national Pyrénées-Atlantiques - Pau-4 Not contacted No
Laurent AUGUSTE Front national Eure-et-Loir - Nogent-le-Rotrou Not contacted Finalist No
Valérie AUGUSTE Parti socialiste Alpes-Maritimes - Nice-6 Not contacted No
Michel AUJOULAT Union de la droite Haute-Garonne - Tournefeuille Not contacted Finalist No
Marie-Dominique AULAS Mouvement démocrate Lozère - La Canourgue Not contacted Finalist No
Michaël AULNETTE Front national Landes - Mont-de-Marsan-2 Not contacted No
Chantal AUMAITRE Europe Écologie - Les Verts Eure - Evreux-1 Not contacted No
Sonia AUMAR Front national Aude - Montréal Not contacted Finalist No
Michel AUMAS Union de la droite Val-d'Oise - Garges-lès-Gonesse Not contacted Elected No
Julie AUMEUNIER Creuse - Boussac Not contacted No
Sylviane AUMONIER Front de Gauche Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted No
Jean AUNIS Front national Ille-et-Vilaine - Rennes-5 Not contacted No
Gérard AUPETIT Front national Gironde - Pessac-1 Not contacted No
Jean-Luc AUPETIT Front national Gironde - Mérignac-2 Not contacted No
Christelle AUPETIT-BERTHELEMOT Parti socialiste Haute-Vienne - Saint-Léonard-de-Noblat Not contacted Elected No
Jean-Louis AUPOIS Front national Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Pascal AUPY Union de la droite Cher - Dun-sur-Auron Not contacted Elected No
Nadine AURAY Union de la gauche Gard - Villeneuve-lès-Avignon Not contacted No
Patricia AURE Divers droite La Réunion - Saint-Paul-1 Not contacted Finalist No
Christelle AUREGAN Union de la droite Mayenne - Villaines-la-Juhel Not contacted Elected No
Pascal AURIENTIS Divers droite Tarn-et-Garonne - Pays de Serres Sud-Quercy Not contacted No
Véronique AURIOL-VIAL Union pour un mouvement populaire Pyrénées-Orientales - Perpignan 5 Not contacted No
Martine AURY Union de la droite Vendée - Saint-Jean-de-Monts Not contacted Elected No
Thierry AURY Front de Gauche Oise - Beauvais-1 Not contacted No
Céline AURY HERMIER Union de la gauche Seine-Maritime - Luneray Not contacted No
Moumina AUSLOOS Union de la droite Eure - Conches-en-Ouche Not contacted No
Georges AUSPITZ Divers gauche Isère - Bourgoin-Jallieu Pending No
Emilie AUSSAGUEL Union de la droite Tarn - Lavaur Cocagne Not contacted Elected No
Michel AUSSEL-LAGARDE Front national Lot - Cère et Ségala Not contacted Finalist No
Cyril AUSSENAC Front national Alpes-Maritimes - Antibes-3 Not contacted Finalist No
Jean-Michel AUSSOURD Union pour un mouvement populaire Allier - Montluçon-4 Not contacted Finalist No
Clémentine AUTAIN Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted No
Catherine AUTAJON Union de la droite Drôme - Montélimar-1 Not contacted Elected No
Benoît AUTEREAU Parti socialiste Seine-et-Marne - Coulommiers Not contacted No
Martine AUTHEMAYOU Front national Essonne - Palaiseau Not contacted No
Jean-Louis AUTHIER Front national Aude - Sallèles d'Aude Not contacted Finalist No
Béatrice AUTIER Divers gauche Ardennes - Charleville-Mézières-1 Not contacted No
Christiane AUTIGEON Parti socialiste Hautes-Pyrénées - Val d'Adour-Rustan-Madiranais Not contacted Elected No
Michel AUTISSIER Union de la droite Cher - Aubigny-sur-Nère Not contacted Elected No
Katell AUTRET-CORMIER Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Le Rheu Not contacted No
Lydie AUTREUX Parti socialiste Seine-et-Marne - Chelles Not contacted No
Yves AUVINET Union de la droite Vendée - Chantonnay Not contacted Elected No
Patricia AUVRAY-LEVILLAIN Divers droite Manche - Condé-sur-Vire Not contacted Finalist No
Anne AUVRIGNON Divers droite Val-de-Marne - Saint-Maur-des-Fossés-1 Not contacted Finalist No
Alain AUZEMERY Parti socialiste Haute-Vienne - Ambazac Not contacted Elected No
Jacques AUZOU Parti communiste francais Dordogne - Isle-Manoire Not contacted Elected No
Patrick AUZOU Front national Charente-Maritime - La Rochelle-1 Not contacted No
Valérie AUZOU Front de Gauche Seine-Maritime - Le Havre-2 Not contacted No
Guy AUZOUX Union de la droite Eure - Pont-de-l'Arche Not contacted Finalist No
Thierry AUZOUX-LAVALLÉ Front de Gauche Eure - Evreux-2 Not contacted No
Stéphanie AVALLON Divers Tarn - Grauhlet Not contacted No
Sébastien AVALLONE Union de la droite Hérault - Montpellier-3 Not contacted No
Alain AVELLO Front national Loire-Atlantique - Nantes-3 Not contacted No
Christophe AVENA Union de la gauche Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Elected No
Hubert AVENEL Front national Seine-Maritime - Barentin Not contacted Finalist No
Anne AVENOSO Union pour un mouvement populaire Haute-Corse - Bastia-2 Not contacted Elected No
Marcelle AVENTIN Parti communiste francais Tarn - Gaillac Not contacted No
Renaud AVERLY Union de la droite Ardennes - Château-Porcien Not contacted Elected No
Irène Corine AVICE Union pour un mouvement populaire Mayotte - Dembéni Not contacted No
Antoine AVILEZ Europe Écologie - Les Verts Ariège - Portes d'Ariège Not contacted No
Guy AVIZOU Parti socialiste Creuse - Guéret 1 Not contacted Elected No
Danielle AVON Front national Cher - Saint-Germain du Puy Not contacted Finalist No
Thierry AVOUAC Union des démocrates et indépendants Ardèche - La Voulte-sur-Rhône Not contacted Finalist No
Alain AVRIL Europe Écologie - Les Verts Guadeloupe - Capesterre-Belle-Eau Not contacted No
Manuelle AVRIL Parti socialiste Guadeloupe - Capesterre-Belle-Eau Not contacted Elected No
Rachèle AVRIL Front national Mayenne - Laval-3 Not contacted No
Franck AYACHE Union de la droite Côte-d'Or - Dijon-5 Not contacted Finalist No
Samir AYADI Bouches-du-Rhône - Marseille-4 Not contacted No
Moise AYASSAMY Divers droite Guadeloupe - Saint-François Not contacted No
Bruno AYCARD Union de la droite Var - Solliès-Pont Not contacted Elected No
Jérémy AYCART Front national Haute-Vienne - Limoges-6 Not contacted No
Adeline AYELA Divers droite Hautes-Pyrénées - Lourdes-1 Not contacted Elected No
Fabienne AYENSA Divers Pyrénées-Atlantiques - Nive-Adour Not contacted Elected No
Gilles AYME Union des démocrates et indépendants Bouches-du-Rhône - Arles Not contacted No
Patricia AYME-ALLEMAND Parti socialiste Vaucluse - L'Isle-sur-la-Sorgue Not contacted No
Gérard AYNIE Front de Gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted No
Sylvie AYOT Union des démocrates et indépendants Aveyron - Millau-2 Not contacted Elected No
Fouzia AYOUB Union de la gauche Alpes-Maritimes - Nice-7 Not contacted No
Francis AYROLES Divers gauche Lot - Cère et Ségala Not contacted No
Jean AZAIS Front national Aveyron - Raspes et Lévezou Not contacted No
Lise AZEDE Parti socialiste Guadeloupe - Les Abymes-1 Not contacted Finalist No
Anne-Laure AZEMA Europe Écologie - Les Verts Tarn - Albi-1 Not contacted No
Chantal AZEMAR-MORANDINI Union pour un mouvement populaire Alpes-Maritimes - Cannes-2 Not contacted Elected No
Clara AZEVEDO Union de la gauche Gironde - Bordeaux-1 Not contacted Elected No
Lauriano AZINHEIRINHA Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-6 Not contacted Elected No
Nadia AZOUG Divers gauche Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted Finalist No
Elhadi AZZI Divers Loire-Atlantique - Nantes-1 Not contacted No
Nora AZZOUZI Divers gauche Landes - Pays Tyrossais Not contacted No
Refija BABACIC Union de la gauche Isère - Vienne-2 Not contacted No
Pierre-Adrien BABEAU Union de la droite Hauts-de-Seine - Neuilly-sur-Seine Not contacted Elected No
Anne, Françoise, Michèle BABIAN-LHERMET Divers gauche Allier - Bellerive-sur-Allier Not contacted No
Alain BABIN Front de Gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted No
Elodie BABIN Front national Yvelines - Aubergenville Not contacted Finalist No
Nadejda BABOU Val-de-Marne - Plateau-briard Not contacted No
Nathalie BABOUHOT Union pour un mouvement populaire Vosges - Mirecourt Not contacted Elected No
Jean-François BABY Europe Écologie - Les Verts Pyrénées-Atlantiques - Artix et Pays de Soubestre Not contacted No
Bernard BACABE Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected No
Ali Alfred BACAR Union des démocrates et indépendants Mayotte - Mtsamboro Not contacted No
Allaoui BACAR Divers Mayotte - Ouangani Not contacted Finalist No
Lamianti BACAR Divers Mayotte - Koungou Not contacted No
Mohamed BACAR Union pour un mouvement populaire Mayotte - Sada Not contacted Finalist No
Marie-Pierre BACARISSE Union de la gauche Haute-Garonne - Saint-Gaudens Not contacted Finalist No
Olivier BACCAUD Union pour un mouvement populaire Nièvre - Decize Not contacted No
Véronique BACCINO Union de la droite Var - Solliès-Pont Not contacted Elected No
Maurice BACCONIN Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-8 Not contacted No
Philomène BACCOT Union de la gauche Saône-et-Loire - Digoin Not contacted Finalist No
Hendrick BACH Front national Dordogne - Sarlat-la-Canéda Not contacted No
Michel BACH La France Insoumise Aube - Vendeuvre-sur-Barse Not contacted No
Pauline BACH-LAPIZE Pyrénées-Atlantiques - Vallées de l'Ousse et du Lagoin Not contacted No
Farida BACHA Divers gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted No
Alain BACHÉ PCF - Front de gauche Landes - Mont-de-Marsan-1 Not contacted No
Mathilde BACHE Europe Écologie - Les Verts Dordogne - Sud-Bergeracois Not contacted No
Michel BACHELARD Union de la gauche Côte-d'Or - Chevigny-Saint-Sauveur Not contacted Elected No
Aline BACHELET Divers droite Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted No
Claude BACHELET Union de la droite Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Elected No
Daniel BACHELET Parti communiste francais Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-3 Not contacted No
Evelyne BACHELET Union de la droite Seine-Maritime - Caudebec-lès-Elbeuf Not contacted No
Nathalie BACHELET FERRAND Divers gauche Calvados - Trévières Not contacted No
Sylvain BACHELEY Union de la gauche Sarthe - Changé Not contacted Finalist No
Katel BACHER Divers gauche Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Anne BACHMAN Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Istres Not contacted No
Sauveur BACHO Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Pays de Bidache, Amikuze et Ostibarre Not contacted No
Patricia BACI La France Insoumise Saône-et-Loire - Hurigny Not contacted No
Serge BACLET Front national Saône-et-Loire - Mâcon-1 Not contacted No
Jean-François BACOGNE Front de Gauche Lot-et-Garonne - le val du dropt Not contacted No
Marie-Hélène BACON Union de la gauche Essonne - Corbeil-Essonnes Not contacted No
Julien BACOU Front national Tarn - Albi-3 Not contacted Finalist No
Pierre BACQ Front de Gauche Charente-Maritime - Tonnay-Charente Not contacted No
Pierre BACQUÉ Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Fontainebleau Not contacted Elected No
Alain BACQUEY Front national Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted Finalist No
Louis Jean BADANIA Front national La Réunion - Saint-Louis-1 Not contacted No
Laurence BADEI Union de la gauche Vaucluse - Carpentras Not contacted Finalist No
Marc BADEL Divers gauche Val-de-Marne - Villejuif Not contacted No
Bénédicte BADER Front national Eure - Bernay Not contacted No
Emmanuel BADET Rassemblement des Citoyens Isère - L'Isle-d'Abeau Signed and confirmation (letter/fax) received No
Daniel BADIATA KANZA Divers gauche Seine-et-Marne - Champs-sur-Marne Not contacted Finalist No
Coco BADIE Divers gauche Lot-et-Garonne - marmande-2 Not contacted No
Magali BADIOU Front de Gauche Loire - Saint-Etienne-4 Not contacted No
François BADJILY Divers gauche Hautes-Alpes - Embrun Not contacted No
Philibert BADLOU Divers droite Guadeloupe - Baie-Mahault-1 Not contacted Finalist No
Anne-Sophie BADOUAL Mouvement démocrate Oise - Montataire Not contacted No
Sylvie BADOUX Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Bondy Not contacted No
Samuel BAËCHEL Front de Gauche Alpes-Maritimes - Valbonne Not contacted No
Josiane BAECKELANDT Union de la gauche Oise - Saint-Just-en-Chaussée Not contacted No
Delphine BAGARRY En Marche ! Alpes-de-Haute-Provence - Riez Not contacted Elected No
Bally BAGAYOKO Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Saint-Denis-1 Signed Finalist No
Hadja BAGAYOKO Parti socialiste Val-d'Oise - Goussainville Not contacted No
Thierry BAGEA Divers gauche Guadeloupe - Les Abymes-3 Not contacted No
Jean BAGELLI Divers Loire - Saint-Etienne-2 Not contacted No
Marion BAGNAUD Europe Écologie - Les Verts Haute-Savoie - Le Mont-Blanc Not contacted Finalist No
Bernard BAGNERIS Union de la gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Elected No
Patrick BAGOT Union de la droite Cher - Sancerre Not contacted Elected No
Pierre-Christophe BAGUET Union de la droite Hauts-de-Seine - Boulogne-Billancourt 1 Not contacted Elected No
Marie-Dominique BAGUR Front national Tarn-et-Garonne - Montauban-2 Not contacted Finalist No
Magali BAHERRE Divers droite Ille-et-Vilaine - Liffré Not contacted No
Pierre BAHOUM Front de Gauche Eure-et-Loir - Lucé Not contacted No
Chafik BAHRI Front de Gauche Var - Fréjus Not contacted No
Philippe BAHU Union pour un mouvement populaire Loir-et-Cher - Blois-1 Not contacted No
Joëlle BAIGNEAUX Divers droite Aude - Rieux-Minervois Not contacted No
Catherine BAILHACHE-TOUGUET Divers droite Loire-Atlantique - Guérande Not contacted No
Sophie BAILLARGEAT Front de Gauche Moselle - Montigny-lès-Metz Not contacted No
Denis BAILLE Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-1 Not contacted No
Jean-Pierre BAILLE Union de la droite Gironde - Le Sud-Gironde Not contacted Finalist No
Marie-Christine BAILLET Parti socialiste Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted Finalist No
David BAILLEUL Front national Loiret - Lorris Not contacted Finalist No
Maxime BAILLIACHE Front national Finistère - Brest-3 Not contacted Finalist No
Fabrice BAILLIF Mouvement démocrate La Réunion - La Possession Not contacted No
Benoît BAILLIOT Front national Meuse - Belleville-sur-Meuse Not contacted Finalist No
Jean-François BAILLON Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted Finalist No
Sigrid BAILLON Parti socialiste Val-de-Marne - Ivry-sur-Seine Not contacted Finalist No
Laurent BAILLOUX Parti socialiste Var - La Garde Not contacted No
Alain BAILLY Divers gauche Saône-et-Loire - Gueugnon Not contacted No
Andrée BAILLY Front national Territoire de Belfort - Bavilliers Not contacted Finalist No
Michèle BAILLY Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Nicolas BAILLY Front national Haute-Savoie - Saint-Julien-en-Genevois Not contacted Finalist No
Chloé BAISSAT Union de la gauche Ain - Gex Not contacted No
Bernard BAISSON Front national Aveyron - Tarn et Causses Not contacted No
Claudine BAJAZET Parti socialiste Guadeloupe - Sainte-Rose-2 Not contacted Elected No
Clodomir BAJAZET Parti socialiste Guadeloupe - Sainte-Rose-2 Not contacted Elected No
Alban BAKARY Mouvement démocrate Essonne - Evry Not contacted No
Annie BAKOUR Union de la gauche Yonne - Brienon-sur-Armançon Not contacted No
Joël BALANDRAUD Union de la droite Mayenne - Evron Not contacted Elected No
Jean-Charles BALARDY Parti socialiste Tarn - Albi-2 Not contacted Finalist No
Sophie BALASSE Parti socialiste Alpes-de-Haute-Provence - Forcalquier Not contacted Elected No
Maurice BALAVOINE Front national Seine-Maritime - Dieppe-2 Not contacted Finalist No
Sandrine BALAVOINE Divers Tarn-et-Garonne - Tarn-Tescou-Quercy vert Not contacted No
Brigitte BALAY-MIZRAHI Divers droite Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted Elected No
Marie-Paule BALAYA Divers droite La Réunion - Saint-Pierre-3 Not contacted Elected No
Mireille BALCELLS Front de Gauche Savoie - Chambéry-3 Not contacted No
Claudie BALCON Parti socialiste Finistère - Lesneven Not contacted Finalist No
Damien BALDY Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-4 Not contacted Elected No
Guillaume BALDY Union de la gauche Lot - Figeac-2 Not contacted Elected No
Gérard BALESTAS Front national Hautes-Pyrénées - La Vallée de la Barousse Not contacted No
Yoann BALESTRAT Parti socialiste Haute-Vienne - Saint-Junien Not contacted No
Jeanne BALEY Front national Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Finalist No
Valerie BALICHARD Parti socialiste Allier - Commentry Not contacted No
Hélène BALITOUT Divers gauche Oise - Thourotte Not contacted Elected No
Alain BALLAND Union de la droite Aube - Saint-André-les-Vergers Not contacted Elected No
Colette BALLAND Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected No
Gérard BALLAND Divers droite Seine-et-Marne - Nemours Not contacted No
Patrick BALLAND Front national Deux-Sèvres - Niort-2 Not contacted No
Florent BALLANFAT Parti communiste francais Aube - Troyes-1 Not contacted No
Hervé BALLE Rassemblement Centriste et Ecologiste Val-de-Marne - Vincennes Pending No
Xavier BALLENGHIEN Divers droite Gers - Lectoure-Lomagne Not contacted Elected No
Jean-Louis BALLERET Parti socialiste Nièvre - Nevers - 1 Not contacted Elected No
Françoise BALLESTER Union de la droite Morbihan - Guidel Not contacted Elected No
Céline BALLESTEROS Union de la droite Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted Elected No
Françoise BALLET Front de Gauche Charente - Jarnac Not contacted No
Sarah BALLUET Parti socialiste Seine-Maritime - Rouen-1 Not contacted Finalist No
Paule BALLUT Divers gauche Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted No
Stéphane BALLUT Front national Oise - Beauvais-1 Not contacted Finalist No
Sylvie BALON Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted Elected No
Philippe BALP Front de Gauche Var - Vidauban Not contacted No
Béatrice BALPE Union de la droite Finistère - Carhaix Plouguer Not contacted Finalist No
Magda BALTYDE - HAJJAR Divers droite Guadeloupe - Trois-Rivières Not contacted Finalist No
Sébastien BALTZER Divers Bas-Rhin - Ingwiller Not contacted No
Brigitte BAMBER Parti communiste francais Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-3 Not contacted No
Halima Mdallah BAMOUDOU Divers droite Mayotte - Bandraboua Not contacted Elected No
Christine BANASZKIEWIEZ Front de Gauche Seine-et-Marne - Serris Not contacted No
Mireille BANCEL Front national Alpes-Maritimes - Grasse-2 Not contacted Finalist No
Brigitte BANDZWOLEK LHONORE Union de la droite Finistère - Moëlan-sur-Mer Not contacted Finalist No
Jean-Louis BANINO Union de la droite Gard - Villeneuve-lès-Avignon Not contacted Elected No
André BANIOL Gard - Quissac Not contacted No
Catherine BANKHALTER Divers droite Drôme - Tain-l'Hermitage Not contacted No
Régis BANQUET Parti socialiste Aude - Montréal Not contacted Elected No
Françoise BAQUET-CHATEL Parti communiste francais Doubs - Montbéliard Not contacted No
Monique BAQUIN Val-d'Oise - Domont Not contacted No
Alexandre BARA Union du centre Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted No
Dominique BARA Mouvement démocrate Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted No
Geneviève BARABAN Parti socialiste Loir-et-Cher - Blois-1 Not contacted Elected No
Gilbert BARABAN Parti socialiste Marne - Reims-4 Not contacted No
Didier BARACHET Union de la droite Indre - Ardentes Not contacted Finalist No
Madigata BARADJI Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Bondy Not contacted No
Pascale BARAILLE Union des démocrates et indépendants Aveyron - Millau-1 Not contacted Finalist No
Brigitte BARAILLES Union de la gauche Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Finalist No
Elodie BARANGER Front national Cher - Saint-Amand-Montrond Not contacted Finalist No
Marie-Ange BARANIECKI Parti communiste francais Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted No
Marie-Thérèse BARANOVSKY Divers Corse-du-Sud - Ajaccio-5 Not contacted Elected No
Claire BARASC Front national Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted Finalist No
Christophe BARAT Divers droite Manche - Pont-Hébert Not contacted No
Loïc BARAT Front national Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted Finalist No
Aurelie BARATEAU Divers droite Lot - Figeac-2 Not contacted Finalist No
Brigitte BARATIER Union de la gauche Ardèche - Aubenas 1 Not contacted No
Jean-Pierre BARATON Divers gauche Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted No
Pierre BARAUDON Front de Gauche Vienne - Châtellerault-1 Not contacted No
Audrey BARBA Front national Pyrénées-Orientales - La Côte Vermeille Not contacted Finalist No
Laurent BARBALAT Divers gauche Haute-Loire - Saint-Paulien Not contacted Finalist No
Robert BARBANCEY Europe Écologie - Les Verts Dordogne - Périgueux-2 Not contacted No
Daniel BARBAROSSA Front de Gauche Ardèche - Lamastre Not contacted No
Stéphanie BARBATO Parti socialiste Ardèche - Annonay 2 Not contacted Elected No
Jean-Jacques BARBAUX Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Fontenay-Trésigny Not contacted Elected No
Suzanne BARBAUX Parti communiste francais Aisne - Saint-Quentin-2 Not contacted No
Alix BARBÉ Divers gauche Vaucluse - Avignon-1 Not contacted No
Christian BARBE Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Denis BARBE Front de Gauche Eure-et-Loir - Chartres 1 Not contacted No
Sylvie BARBEAU Front national Loir-et-Cher - Vendôme Not contacted Finalist No
Henri BARBERA Front national Val-d'Oise - Argenteuil-1 Not contacted Finalist No
Isabelle BARBERA Front national Val-d'Oise - L'Isle-Adam Not contacted Finalist No
Christian BARBERO Union pour un mouvement populaire Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-1 Not contacted Finalist No
Anne BARBET Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Oloron-Sainte-Marie-2 Not contacted Elected No
Jeannine BARBET Front national Pas-de-Calais - Marck Not contacted Finalist No
Olivier BARBETTE Divers gauche Ille-et-Vilaine - Fougères-1 Not contacted Finalist No
Jacques BARBEZANGE Union des démocrates et indépendants Aveyron - Ceor-Ségala Not contacted Finalist No
Régis BARBIÉ Front national Ille-et-Vilaine - Rennes-2 Not contacted No
Carine BARBIER Front de Gauche Hérault - Montpellier - Castelnau-le-Lez Not contacted No
Daniel BARBIER Parti socialiste Nièvre - Imphy Not contacted Elected No
David BARBIER Parti socialiste Doubs - Audincourt Not contacted Elected No
Frédéric BARBIER En Marche ! Doubs - Valentigney Not contacted Elected No
Jean-Pierre BARBIER Union de la droite Isère - Bièvre Pending Elected No
Jean-Pierre BARBIER Front national Rhône - Gleizé Not contacted Finalist No
Jeannie BARBIER Front de Gauche Ille-et-Vilaine - Rennes-2 Not contacted No
Lucie BARBIER Parti socialiste Indre - Issoudun Not contacted Elected No
Marie-Claire BARBIER Union pour un mouvement populaire Savoie - Bugey savoyard Not contacted Elected No
Pierrette BARBIER Isère - Grenoble-4 Not contacted No
Sabine BARBIER Front national Meurthe-et-Moselle - Nancy-1 Not contacted No
Vincent BARBIER Union de la droite Isère - Grenoble-1 Pending No
Cécilia BARBIER-BRION Divers droite Haute-Marne - Joinville Not contacted No
Daniel BARBIERO Divers gauche Lot-et-Garonne - l'ouest agenais Not contacted No
Christiane BARBIN Front national La Réunion - Saint-Denis-4 Not contacted No
Jonathan BARBIN Divers droite Loire-Atlantique - Nantes-5 Not contacted No
Stéphanie BARBIN Front national Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Martine BARBIROLO Front national Gers - Auch-2 Not contacted No
Danielle BARBOSA Front national Saône-et-Loire - Mâcon-2 Not contacted No
Gérard BARBOT Front national Yonne - Vincelles Not contacted Finalist No
Mehdi BARBOT Front national Yonne - Saint-Florentin Not contacted Finalist No
Christian BARBOTIN Front de Gauche Loiret - Meung-sur-Loire Not contacted No
Johanna BARBOTTI Union des démocrates et indépendants Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Florence BARBRY Divers droite Pas-de-Calais - Auxi-Le-Château Not contacted Elected No
Marie-Chantal BARBUSSE Union de la droite Gard - Nîmes-1 Not contacted Elected No
Thomas BARBY Divers gauche Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted No
Magali BARC Parti socialiste Vienne - Poitiers-2 Not contacted Elected No
Jacques BARD Front national Haute-Saône - Rioz Not contacted Finalist No
Jean BARDAIL Divers gauche Guadeloupe - Morne-à-l'Eau Not contacted Elected No
Nathalie BARDE Union de la droite Ain - Trévoux Not contacted Elected No
Jordan BARDELLA Front national Seine-Saint-Denis - Tremblay-en-France Not contacted Finalist No
Brigitte BARDET Front national Essonne - Gif-sur-Yvette Not contacted No
Didier BARDET Parti socialiste Creuse - Le Grand Bourg Not contacted Finalist No
Maurice BARDET Union pour un mouvement populaire Dordogne - Sud-Bergeracois Not contacted Finalist No
Raymond BARDET Divers droite Haute-Savoie - Annemasse Not contacted Elected No
Jean-Marc BARDI Divers gauche Cher - Avord Not contacted No
Pierre BARDIES Parti socialiste Aude - Limoux Not contacted Elected No
Christophe BARDIN Front national Landes - Grands Lacs Not contacted Finalist No
Gérard BARDIN Parti communiste francais Seine-et-Marne - Claye-Souilly Not contacted No
Pascal BARDIN Front national Puy-de-Dôme - Aubière Not contacted No
Yveline BARDIN Front national Landes - Dax-1 Not contacted No
Christine BARDOT Divers gauche Maine-et-Loire - La Pommeraye Not contacted No
Michèle BARDOT Union de la gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted Finalist No
Michelle BARDOT Front de Gauche Bas-Rhin - Strasbourg - 6 Not contacted No
Corinne BARDOU Front national Tarn - Les Portes du Tarn Not contacted Finalist No
Françoise BARDOU Divers droite Tarn - Le Haut Dadou Not contacted Elected No
Magali BARDOU Divers droite Aude - Carcassonne-2 Not contacted Finalist No
Thierry BARDOU Divers droite Tarn - Plaine de l'Agoût Not contacted Finalist No
Jean-Jacques BARDOUX Front national Hauts-de-Seine - Bagneux Not contacted No
Stéphane BARDY Union de la droite Tarn - Saint-Juéry Not contacted No
Brigitte BAREGES Union de la droite Tarn-et-Garonne - Montauban-3 Not contacted Elected No
Robert BAREILLE Front de Gauche Pyrénées-Atlantiques - Oloron-Sainte-Marie-1 Not contacted No
Romain BARELLE Front national Seine-Maritime - Sotteville-lès-Rouen Not contacted Finalist No
Jean-Pierre BARENTIN Divers gauche Val-d'Oise - Taverny Not contacted No
Jean-Marc BARES-CRESCENCE Parti communiste francais Haute-Garonne - Toulouse-5 Not contacted No
André BARET Divers Lozère - Florac Not contacted No
Claude BARFLEUR Divers gauche Guadeloupe - Pointe-à-Pitre Not contacted No
Céline BARGONE Parti socialiste Rhône - Villefranche-sur-Saône Not contacted No
André BARGUES Parti socialiste Lot - Gourdon Not contacted Finalist No
Michelle BARGUES Divers gauche Lot - Saint-Céré Not contacted No
Alain BARI Divers droite Ariège - Portes du Couserans Not contacted Elected No
Louisette BARICAULT Divers gauche Vienne - Poitiers-4 Not contacted No
Jean BARILLET-NONCLERCQ Front national Gers - Fezensac Not contacted No
Rémi BARILLON Parti socialiste Bas-Rhin - Molsheim Not contacted No
Dorick BARILLOT Union de la gauche Deux-Sèvres - Melle Not contacted Elected No
Philippe BARIOL Front de Gauche Loire - Saint-Etienne-4 Not contacted No
Pascale BARIOULET Parti communiste francais Ariège - Couserans Ouest Not contacted No
Chantal BARJOL Divers droite Manche - Créances Not contacted Elected No
Nassima BARKALLAH Divers gauche Var - Saint-Raphaël Not contacted No
Saliha BARKAT Front de Gauche Essonne - Corbeil-Essonnes Not contacted No
Simon BARLAGNE Divers droite Guadeloupe - Basse-Terre Not contacted No
Christian BARLE Divers droite Nièvre - Saint-Pierre-le-Moutier Not contacted Finalist No
Jean-Claude BARLEMONT Front national Sarthe - Le Lude Not contacted Finalist No
Sébastien BARLES Union de la gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-11 Not contacted No
Christian BARLET Front national Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-2 Not contacted No
Joris BARLET Front national Haute-Loire - Plateau du Haut-Velay granitique Not contacted No
Géraldine BARLIEU Union pour un mouvement populaire La Réunion - Saint-Paul-3 Not contacted Finalist No
Thierry BARNABÉ Divers droite Gard - Nîmes-1 Not contacted No
Jean-Pierre BARNAUD Union de la droite Val-de-Marne - Champigny-sur-Marne-2 Not contacted Finalist No
Caroline BARNAY Europe Écologie - Les Verts Ain - Lagnieu Not contacted No
Marie-Claude BARNAY Parti socialiste Saône-et-Loire - Autun-2 Not contacted Elected No
Alain BARNIER Sans étiquette Ardèche - Bourg-Saint-Andéol Not contacted No
Jean-François BARNIER Union de la droite Loire - Saint-Etienne-2 Not contacted Elected No
Patrick BARNIER Union de la droite Cher - Trouy Not contacted Elected No
Yves BARNIOL Divers droite Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted Finalist No
Hervé BARO Parti socialiste Aude - Fabrezan Not contacted Elected No
Adrien BARON Divers gauche Guadeloupe - Sainte-Rose-2 Not contacted No
Bruno BARON Europe Écologie - Les Verts Maine-et-Loire - Angers-2 Not contacted No
Jean-Marc BARON Union de la gauche Oise - Senlis Not contacted No
Mickaël BARON Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Romain-de-Colbosc Not contacted No
Pascal BARON Front national Morbihan - Lorient -2 Not contacted No
René BARON Parti socialiste Loire-Atlantique - Vallet Pending Finalist No
Xavier BARON Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Rennes-1 Pending No
Pierre-Alain BAROT Union de la gauche Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted No
Delphine BARRA Front national Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Anne BARRABÉ Divers Isère - Grenoble-4 Not contacted No
Bernard BARRAL Divers gauche Lot-et-Garonne - le pays de serres Not contacted Elected No
Claude BARRAL Parti socialiste Hérault - Lunel Not contacted Elected No
Elisabeth BARRAL Divers droite Haute-Garonne - Castanet-Tolosan Not contacted Finalist No
Maria BARRAL Front de Gauche Aude - Sallèles d'Aude Not contacted No
François BARRAT Front national Haute-Loire - Sainte-Florine Not contacted No
Bertrand BARRAUD Union de la droite Puy-de-Dôme - Issoire Not contacted Elected No
Remy BARRAUD Front de Gauche Loire-Atlantique - Guérande Not contacted No
Catherine BARRAULT Europe Écologie - Les Verts Charente-Maritime - La Rochelle-2 Not contacted No
Elisabeth BARRAULT Union pour un mouvement populaire Eure-et-Loir - Chartres 3 Not contacted Elected No
Emmanuel BARRAUX Front national Jura - Arbois Pending Finalist No
Christine BARRÉ Front national Maine-et-Loire - Beaupréau Not contacted Finalist No
Corinne BARRE Front de Gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted Elected No
Handy BARRE Front de Gauche Seine-Maritime - Luneray Not contacted No
Cécile BARREAU Union de la droite Vendée - Mortagne-sur-Sèvre Not contacted Elected No
Jennifer BARREAU Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Pont-à-Mousson Not contacted No
Marion BARREAU Divers droite Vendée - La Roche-sur-Yon-2 Not contacted No
Isabelle BARREAU-ENON Union pour un mouvement populaire Vienne - Chauvigny Not contacted Elected No
Armande BARRERE Union pour un mouvement populaire Pyrénées-Orientales - La Côte Sableuse Not contacted Elected No
Claire BARRÈRE Front de Gauche Manche - Saint-Lô-2 Not contacted No
Philippe BARRERE Front de Gauche Aisne - Saint-Quentin-3 Not contacted No
François BARRET Parti socialiste Haute-Marne - Poissons Not contacted No
Paul BARRET Front national Pas-de-Calais - Desvres Not contacted Finalist No
Tatiana BARRIAC Front national Hauts-de-Seine - Saint-Cloud Not contacted No
Jean-François BARRIER Divers gauche Cantal - Vic-sur-Cère Not contacted No
Martine BARRIER Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Ours Not contacted No
Axel BARRIERE Divers droite Pyrénées-Orientales - La Plaine d'Illibéris Not contacted No
Charles BARRIERE Union de la droite Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Elected No
Claude BARRIERE Front national Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-2 Not contacted No
Michel BARRIONUEVO Front de Gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted No
Bruno BARRIQUAND Europe Écologie - Les Verts Loire - Roanne-1 Not contacted No
René BARROIS Extrême gauche Indre - Châteauroux-2 Not contacted No
Valérie BARROIS Front national Marne - Châlons-en-Champagne-3 Not contacted Finalist No
Pierre BARROS Divers gauche Val-d'Oise - Fosses Not contacted No
Jean-Noël BARROT Union de la droite Haute-Loire - Yssingeaux Not contacted Elected No
Henri BARROU Front de Gauche Ariège - Mirepoix Not contacted No
Nathalie BARROUILLET Union de la gauche Gers - Pardiac-Rivière-Basse Not contacted Elected No
Erick BARROUQUERE-THEIL Front de Gauche Hautes-Pyrénées - Aureilhan Not contacted Finalist No
Arnaud BARROUX Union pour un mouvement populaire Essonne - Ris-Orangis Not contacted No
Philippe BARRY Parti socialiste Haute-Vienne - Aixe-sur-Vienne Not contacted Elected No
Danielle BARTHE Front national Manche - Avranches Not contacted No
Isabelle BARTHE Union de la droite Oise - Estrées-Saint-Denis Not contacted No
Martine BARTHE Front national Gironde - L'Estuaire Not contacted Finalist No
Nadine BARTHE Front national Haute-Vienne - Eymoutiers Not contacted No
Vanessa BARTHE Front national Pyrénées-Atlantiques - Baïgura et Mondarrain Not contacted No
Myriam BARTHEL Divers droite Moselle - Bouzonville Not contacted No
Alain BARTHELEMY Front national Ardèche - Les Vans Not contacted No
Denis BARTHELEMY Parti socialiste Bouches-du-Rhône - Marseille-8 Not contacted No
Régine BARTHÉLÉMY Europe Écologie - Les Verts Hérault - Montpellier-5 Not contacted No
Sylvia BARTHÉLÉMY Union de la droite Bouches-du-Rhône - Aubagne Not contacted Elected No
France BARTHELEMY BATHELIER Front national Vaucluse - Valréas Not contacted Finalist No
Catherine BARTHELET Parti socialiste Doubs - Besançon-2 Not contacted Finalist No
Sonia BARTHELET Parti socialiste Bas-Rhin - Hoenheim Not contacted No
Carmen BARTHES Front de Gauche Ariège - Pamiers-2 Not contacted No
Christophe BARTHÈS Front national Aude - Trèbes Not contacted Finalist No
Nelly BARTHES Divers gauche Tarn - Les Hautes Terres d'Oc Not contacted No
Jean BARTHOLIN Divers gauche Loire - Renaison Not contacted Elected No
Françoise BARTHOULOT Union de la gauche Jura - Dole 2 Pending Elected No
Doris BARTOLETTI Front de Gauche Moselle - Hayange Not contacted No
Antoinette BARTOLI-VEGA Divers gauche Corse-du-Sud - Ajaccio-5 Not contacted No
Fabrice BARUSSEAU Union de la gauche Charente-Maritime - Chaniers Not contacted Elected No
Caroline BAS Front national Nièvre - Imphy Not contacted Finalist No
Philippe BAS Union de la droite Manche - Villedieu-les-Poêles Not contacted Elected No
Jérôme BASCHER Union de la droite Oise - Senlis Not contacted Elected No
André BASCOU Divers droite Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Finalist No
Marie-Claude BASCOUL Divers droite Tarn - Albi-3 Not contacted No
Dominique BASDEVANT Union de la gauche Saône-et-Loire - Autun-1 Not contacted No
Pierre BASDEVANT Parti socialiste Yvelines - Le Chesnay Not contacted Finalist No
Graziella BASILE Divers gauche Aisne - Tergnier Not contacted No
Sophie BASILIEN Front de Gauche Alpes-Maritimes - Mandelieu-la-Napoule Not contacted No
Monique BASLY Union pour un mouvement populaire Creuse - Guéret 2 Not contacted Finalist No
Alexandre BASQUIN Front de Gauche Nord - Caudry Not contacted No
Thierry BASQUIN Front national Nord - Cambrai Not contacted Finalist No
Yoann BASSAND Front national Côte-d'Or - Auxonne Not contacted Finalist No
Angélique BASSARD Front national Jura - Moirans-en-Montagne Pending Finalist No
Marie-Anne BASSET Union de la droite Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted Elected No
Sylvie BASSETTO Front national Charente-Maritime - Rochefort Not contacted No
Katy BASSEUX Extrême droite Nord - Marly Not contacted No
Nadine BASSIERE Union de la gauche Vosges - Gérardmer Not contacted No
Nathalie BASSIRE Divers droite La Réunion - Le Tampon-1 Not contacted Finalist No
Sébastien BASTARAUD Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Sevran Not contacted No
Pierre BASTAT Union pour un mouvement populaire Cher - Saint-Amand-Montrond Not contacted No
Claudine BASTIAN Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Strasbourg - 1 Pending Finalist No
Frédéric BASTIAN Parti socialiste Manche - Cherbourg-Octeville-1 Not contacted Elected No
Gabriel BASTIAN Front national Bas-Rhin - Wissembourg Not contacted Finalist No
Michel BASTIAN Europe Écologie - Les Verts Bas-Rhin - Brumath Not contacted No
Angèle BASTIANI Parti socialiste Haute-Corse - L'Ile-Rousse Not contacted No
Christian BASTID Parti communiste francais Gard - Nîmes-2 Not contacted Elected No
Bérengère BASTIDE Parti socialiste Ardèche - Les Vans Not contacted Elected No
Jean-Pierre BASTIDE Europe Écologie - Les Verts Yvelines - Houilles Not contacted No
Marie-Claude BASTIDE Front de Gauche Hérault - Lodève Not contacted No
Serge BASTIDE Parti communiste francais Pyrénées-Orientales - Les Pyrénées Catalanes Not contacted No
Yves BASTIÉ Divers gauche Aude - Sallèles d'Aude Not contacted No
Géraldine BASTIEN Union de la droite Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted Finalist No
Marie-Christine BASTIEN Union de la gauche Meurthe-et-Moselle - Grand Couronné Not contacted Finalist No
Karine BASTIER Union de la droite Val-de-Marne - Plateau-briard Not contacted Elected No
César BASTILLE Parti socialiste Yvelines - Bonnières-sur-Seine Not contacted No
Geneviève BASTOUL Divers gauche Aude - Sigean Not contacted No
Odile BATAILLARD Front national Creuse - Dun le Palestel Not contacted No
Anne-Christine BATAILLE Union de la droite Hauts-de-Seine - Châtillon Not contacted Elected No
Carole BATAILLE Union de la droite Pas-de-Calais - Lillers Not contacted Finalist No
Delphine BATAILLE Parti socialiste Nord - Caudry Not contacted No
Jean-Michel BATAILLER Union pour un mouvement populaire Sarthe - Le Mans-3 Not contacted Elected No
Régis BATAILLER Front de Gauche Dordogne - Saint-Astier Not contacted No
Nadine BATHELOT Parti socialiste Haute-Saône - Saint-Loup sur Semouse Pending Elected No
Guy BATIOT Europe Écologie - Les Verts Vendée - La Roche-sur-Yon-1 Not contacted No
Nathalie BATONNAIRE Front national Haute-Saône - Port-sur-Saône Pending Finalist No
Chantal BATTAIN Front de Gauche Ardèche - Privas Not contacted No
Florence BATTARD Union de la droite Saône-et-Loire - Mâcon-1 Not contacted Elected No
Monique BATTAVOINE Front national Cher - Trouy Not contacted Finalist No
Ghislaine BATTE Front national Corse-du-Sud - Ajaccio-3 Not contacted No
Christine BATTEUX Parti socialiste Nord - Fourmies Not contacted No
Laurent BATTUT Union de la gauche Puy-de-Dôme - Saint-Ours Not contacted No
Laurence BATY Front de Gauche Jura - Saint-Lupicin Not contacted No
Olivier BAUCHAT Front national Moselle - Le Pays Messin Not contacted Finalist No
Pascal BAUCHE Front national Meurthe-et-Moselle - Baccarat Not contacted Finalist No
Jean BAUCOU Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Le Cœur de Béarn Not contacted Finalist No
Chantal BAUD Divers droite Tarn - Lavaur Cocagne Not contacted No
Muriel BAUD Front national Loiret - Lorris Not contacted Finalist No
Richard BAUD Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Thonon-les-Bains Not contacted Elected No
Joël BAUD-GRASSET Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Sciez Not contacted Elected No
Vanessa BAUDAT-SLIMANI Union de la gauche Loiret - Saint-Jean-de-Braye Not contacted Elected No
Véronique BAUDE Union de la droite Ain - Gex Not contacted Elected No
Vital BAUDE Europe Écologie - Les Verts Gironde - La Teste-de-Buch Not contacted No
Vénus BAUDECHON Front national Nord - Fâches-Thumesnil Not contacted Finalist No
Alice BAUDET Union de la droite Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Elected No
Gérard BAUDET Front national Ardennes - Château-Porcien Not contacted No
Guillaume BAUDET Union pour un mouvement populaire Ille-et-Vilaine - Rennes-4 Not contacted Finalist No
Bernard BAUDIN Union de la droite Alpes-Maritimes - Nice-4 Not contacted Elected No
Francine BAUDIN Union de la droite Charente-Maritime - Marennes Not contacted No
Marie-Christine BAUDIN Front national Oise - Méru Not contacted Finalist No
Françoise BAUDOIN Front national Côte-d'Or - Genlis Not contacted Finalist No
Monique BAUDOIN Front national Nord - Lille 3 Not contacted Finalist No
Sylviane BAUDOIS Europe Écologie - Les Verts Gers - Auch-3 Not contacted No
David BAUDON Divers gauche Charente-Maritime - La Jarrie Not contacted Elected No
Irène BAUDON Front national Loire-Atlantique - Saint-Sébastien-sur-Loire Not contacted No
Sandrine BAUDONNAT-GAILLARD Divers droite Puy-de-Dôme - Billom Not contacted No
Patrick BAUDOT Union du centre Meurthe-et-Moselle - Nancy-3 Not contacted Finalist No
Sylvie BAUDOT Union de la gauche Haute-Marne - Villegusien-Le-Lac Not contacted Finalist No
Marie-Anne BAUDOUI-MAUREL Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-2 Not contacted No
Emilie BAUDOUIN Front national Pas-de-Calais - Avesnes-Le-Comte Not contacted Finalist No
Marie-Christine BAUDOUIN Front de Gauche Cher - Saint-Germain du Puy Not contacted No
Bernard BAUDOUX Parti communiste francais Nord - Aulnoye-Aymeries Not contacted Elected No
Yan BAUDOUX Divers droite Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted No
Guy BAUDRIER Front de Gauche Haute-Vienne - Rochechouart Not contacted Finalist No
Philippe BAUDRIN Union de la droite Nord - Aulnoy-lez-Valenciennes Not contacted No
Christian BAUDRION Divers gauche Saône-et-Loire - Mâcon-2 Not contacted No
Bernard BAUDRON Front de Gauche Creuse - Bourganeuf Not contacted No
Catherine BAUDRY Union de la gauche Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Damien BAUDRY Front national Nièvre - Nevers - 1 Not contacted No
Gérard BAUDRY Divers gauche Ille-et-Vilaine - Dol-de-Bretagne Not contacted No
Thierry BAUDRY Europe Écologie - Les Verts Dordogne - Sud-Bergeracois Not contacted No
Viviane BAUDRY Rassemblement de la Gauche, Ecologiste, Citoyen et Solidaire Ariège - Portes du Couserans Signed and confirmation (letter/fax) received No
Xavier BAUDRY Front national Pyrénées-Orientales - La Côte Sableuse Not contacted Finalist No
Olivier BAUDRY DE VAUX Vaucluse - Avignon-3 Not contacted No
Stéphane BAUDU Mouvement démocrate Loir-et-Cher - Blois-2 Not contacted Elected No
Stylitt Baudu-Lamarque Divers droite Rhône - Villefranche-sur-Saône Not contacted No
Serge BAUDY Union de la gauche Gironde - Gujan-Mestras Not contacted Finalist No
Eric BAUER Front national Moselle - Sarralbe Not contacted Finalist No
Marcel BAUER Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Selestat Not contacted Elected No
Pascale BAUER Divers gauche Rhône - Saint-Symphorien-d'Ozon Not contacted No
Maryse BAULU Union de la droite Tarn-et-Garonne - Moissac Not contacted Elected No
Jean Pierre BAUMANN Front national Bouches-du-Rhône - Marseille-11 Not contacted Finalist No
Pierre BAUMANN Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Laxou Not contacted Elected No
Florent-Pierrick BAUMER Front national Doubs - Besançon-1 Not contacted Finalist No
Madeleine BAUMGARTNER Divers droite Cantal - Neuvéglise Not contacted No
Didier BAUMIER Union de la droite Loiret - Saint-Jean-de-la-Ruelle Not contacted No
Sandrine BAUMLE Front de Gauche Lozère - Mende-1 Not contacted No
Michel BAUMONT Divers droite Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted No
Joëlle BAUQUEL Front de Gauche Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted No
Marie BAURET Union de la gauche Charente - Charente-Sud Not contacted Finalist No
René BAURUEL Union de la droite Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted Elected No
Inelda BAUSSILLON Parti socialiste La Réunion - Saint-Joseph Not contacted Elected No
Chantal BAUVY Front national Côtes-d'Armor - Plélo Not contacted No
Gérard BAVANT Front de Gauche Corrèze - Midi Corrézien Not contacted No
Thibaut BAVIERE Divers gauche Pas-de-Calais - Carvin Not contacted No
Catherine BAY Gard - Beaucaire Not contacted No
Pascale BAY Union des démocrates et indépendants Rhône - Anse Not contacted Elected No
Monique BAYARD Union de la droite Côte-d'Or - Talant Not contacted Finalist No
Philippe BAYARD Union de la gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted No
Sophie BAYARD Union pour un mouvement populaire Bouches-du-Rhône - Arles Not contacted No
Jean-Paul BAYLE Divers Cantal - Saint-Paul-des-Landes Not contacted Finalist No
Cécile Bayle de Jessé Debout La France Sarthe - Le Mans-3 Not contacted No
Jean-Michel BAYLET Tarn-et-Garonne - Valence Not contacted Elected No
Philippe BAYOL Parti socialiste Creuse - Saint-Vaury Not contacted Elected No
Stéphanie BAYOL Aveyron - Villefranche-de-Rouergue Not contacted Elected No
Solen BAYON Front national Morbihan - Guidel Not contacted No
Emeric BAZALGETTE Parti communiste francais Hérault - Mèze Not contacted No
Benoît BAZELLE Front de Gauche Gironde - Les Coteaux de Dordogne Not contacted No
Alain BAZILLE Union de la droite Seine-Maritime - Fécamp Not contacted Elected No
Arnaud BAZIN Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - L'Isle-Adam Not contacted Elected No
Danielle BAZIN Front national Seine-Maritime - Saint-Etienne-du-Rouvray Not contacted Finalist No
Fabien BAZIN Parti socialiste Nièvre - Corbigny Not contacted Elected No
Josiane BAZIN Divers gauche Savoie - Saint-Pierre-d'Albigny Not contacted No
Michèle BAZIN Union de la gauche Charente-Maritime - Marennes Not contacted Elected No
Paul BAZIN Union de la droite Val-de-Marne - Nogent-sur-Marne Pending Elected No
Thibault BAZIN Union de la droite Meurthe-et-Moselle - Lunéville-2 Not contacted Elected No
Didier BAZINET Parti socialiste Dordogne - Ribérac Not contacted Elected No
Brigitte BEAL Parti socialiste Saône-et-Loire - Ouroux-sur-Saône Not contacted Finalist No
Marie BEAU Front national Yvelines - Trappes Not contacted No
Marie-Pierre BEAU Union des démocrates et indépendants Loir-et-Cher - Saint-Aignan Not contacted Elected No
Marthe BEAUBOUCHEZ Front national Marne - Reims-4 Not contacted Finalist No
Charles BEAUCHAMP Front de Gauche Nord - Aniche Not contacted Elected No
Frédéric BEAUCHEF Union de la droite Sarthe - Mamers Not contacted Elected No
Virginie BEAUCHÊNE Front national Maine-et-Loire - Angers-6 Not contacted No
Catherine BEAUCHESNE MAGON DE LA GICLAIS Front national Pyrénées-Atlantiques - Bayonne-2 Not contacted No
Priscilla BEAUCLAIR Union de la gauche Pyrénées-Orientales - Le Ribéral Not contacted No
Laurence BEAUD Divers gauche Lozère - Langogne Not contacted Elected No
Jean-Noël BEAUDEMOULIN Front national La Réunion - Saint-Benoît-2 Not contacted No
Pascal BEAUDET Parti communiste francais Seine-Saint-Denis - Aubervilliers Not contacted Elected No
Bastien BEAUDOIN Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted No
Fabienne BEAUDOIN Front national Loiret - Fleury-les-Aubrais Not contacted Finalist No
Isabelle BEAUDOIN Front de Gauche Loiret - Orléans-4 Not contacted No
Marie-Laure BEAUDOIN Union de la droite Loiret - Lorris Not contacted Elected No
Denis BEAUDOT Union de la droite Saône-et-Loire - Saint-Vallier Not contacted No
Dominique BEAUDREY Union de la droite Cantal - Maurs Not contacted Elected No
Jean BEAUDU Front national Charente-Maritime - Châtelaillon-Plage Not contacted No
Delphine BEAUFILS Divers droite Yvelines - Versailles-2 Not contacted No
Eric BEAUFILS Divers droite Hauts-de-Seine - Bagneux Not contacted No
Erick BEAUFILS Union pour un mouvement populaire Manche - Agon-Coutainville Not contacted Finalist No
Mickaël BEAUFILS Front national Lozère - Saint-Alban-sur-Limagnole Not contacted No
Denis BEAUFORT Front de Gauche Charente - Jarnac Not contacted No
Stéphan BEAUGE Union de la droite Loire-Atlantique - Saint-Philbert-de-Grand-Lieu Not contacted Elected No
Marie-Henriette BEAUGENDRE Union de la droite Charente - Val de Nouère Not contacted No
Elisabeth BEAUGRAND Divers droite Nord - Roubaix 1 Not contacted No
Gilbert BEAUJANEAU Union pour un mouvement populaire Vienne - Vivonne Not contacted Elected No
Anne-Lise BEAUJARD Front de Gauche Manche - Granville Not contacted No
Olivier BEAUJEAN Front national Nord - Avesnes-sur-Helpe Not contacted Finalist No
Jeanne BEAULIER Front national Loiret - Pithiviers Not contacted Finalist No
Candice BEAULIEU Europe Écologie - Les Verts Aube - Brienne-le-Château Not contacted No
Gilles BEAULIEU Front national Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Finalist No
Jean-Claude BEAULIEU Union de la droite Charente-Maritime - Jonzac Not contacted Elected No
Lena BEAULIEU Front de Gauche Gironde - Mérignac-2 Not contacted No
Marine BEAULIEU Front national Indre - Neuvy-Saint-Sépulchre Not contacted No
Sylvie BEAULIEU Front national Côte-d'Or - Saint-Apollinaire Not contacted Finalist No
Nathalie BEAULNES-SERENI Union pour un mouvement populaire Seine-et-Marne - Melun Not contacted Elected No
Brigitte BEAUMEYER Union de la droite Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-2 Not contacted No
Francis BEAUPERE Front national Ardennes - Carignan Not contacted Finalist No
Stéphane BEAUPOIL Front national Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Finalist No
Stéphane BEAUPOUX Divers gauche Charente-Maritime - La Jarrie Not contacted No
Michel BEAUPRE Divers Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-1 Not contacted No
Anaïs BEAUPRÊTRE Front national Haute-Saône - Dampierre-sur-Salon Pending Finalist No
Arnaud BEAUQUEL Front de Gauche Nord - Maubeuge Not contacted No
Ghislaine BEAURAIN Front national Haute-Saône - Héricourt-2 Not contacted Finalist No
Valérie BEAUSERT-LEICK Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Laxou Not contacted Elected No
Nicolas BEAUSSART Union de la gauche Seine-Maritime - Bolbec Not contacted No
Carine BEAUTES VOIROL Divers gauche Tarn-et-Garonne - Aveyron-Lère Not contacted No
Colette BEAUVAIS Divers Loir-et-Cher - Le Perche Not contacted No
Fabienne BEAUVAIS Union pour un mouvement populaire Moselle - Freyming-Merlebach Not contacted No
Louis-Marie BEAUVAIS Front national Aisne - Soissons-2 Not contacted Finalist No
Stephane BEAUVAIS Front national Charente-Maritime - La Tremblade Not contacted Finalist No
Franck BEAUVARLET Union des démocrates et indépendants Somme - Albert Not contacted Elected No
Jacqueline BEAUVILLE Front national Savoie - Saint-Pierre-d'Albigny Not contacted Finalist No
Bruno BEAUVOIS Union de la gauche Aisne - Château-Thierry Not contacted Elected No
Pierre BEAUVOIS Front de Gauche Lot - Causse et Bouriane Not contacted No
Danièle BEAUX-SPEYSER Divers gauche Savoie - La Motte-Servolex Not contacted No
Roger BEAUXEROIS Parti socialiste Meuse - Ligny-en-Barrois Not contacted No
Francis BEC Divers gauche Aveyron - Raspes et Lévezou Not contacted No
Françoise BEC Union de la droite Drôme - Nyons et Baronnies Not contacted Finalist No
Henri BEC Front national Hérault - Béziers-1 Not contacted Elected No
Emilie BEC-ALBANESE Union pour un mouvement populaire Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-1 Not contacted Finalist No
Jeanne BÉCART Union pour un mouvement populaire Hauts-de-Seine - Saint-Cloud Not contacted Elected No
Christine BECAVIN Union de la gauche Côte-d'Or - Semur-en-Auxois Not contacted No
Gérard BECHARA Union pour un mouvement populaire Ille-et-Vilaine - Rennes-5 Not contacted Finalist No
Didier BECHIR Union de la gauche Vaucluse - Cavaillon Not contacted No
Olivier BECHT Union de la droite Haut-Rhin - Rixheim Not contacted Elected No
Jean-Pierre BECHTER Union pour un mouvement populaire Essonne - Corbeil-Essonnes Pending Elected No
Deborah BECK Front national Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Not contacted Finalist No
Xavier BECK Union de la droite Alpes-Maritimes - Beausoleil Not contacted Elected No
Camille BECKER Front national Pyrénées-Atlantiques - Pau-2 Not contacted No
Monique BECKER Front national Pyrénées-Atlantiques - Pau-4 Not contacted No
Sylvie BECKER Front national Indre-et-Loire - Tours-4 Not contacted No
Antoine BECO Divers gauche Lot - Saint-Céré Not contacted No
Bénédicte BECONNIER Europe Écologie - Les Verts Charente-Maritime - Lagord Not contacted No
Corinne BECOURT Parti communiste francais Aisne - Saint-Quentin-1 Not contacted No
Jean-Claude BECOUSSE Union de la droite Saône-et-Loire - Tournus Not contacted Elected No
Fabienne BECQUEMIN Front national Oise - Nogent-sur-Oise Not contacted Finalist No
Alain BECQUET Union de la gauche Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Colette BECQUET Parti communiste francais Nord - Lille 6 Not contacted No
Marc BECQUEY Front de Gauche Hauts-de-Seine - Rueil-Malmaison Not contacted No
Thierry BECTARTE Front national Côtes-d'Armor - Pléneuf-Val-André Not contacted No
Doriane BECUE Union de la droite Nord - Tourcoing 2 Not contacted Elected No
Roselyne BECUE Divers gauche Gard - Alès-3 Not contacted No
Henri BEDAT Parti socialiste Landes - Dax-1 Not contacted Elected No
Patrick BEDEK Union de la droite Marne - Reims-8 Not contacted Finalist No
Roland BEDEL Divers droite Vosges - Saint-Dié-des-Vosges-2 Not contacted Elected No
Patrick BÉDIAT Front de Gauche Isère - Roussillon Not contacted No
Joé BEDIER Divers gauche La Réunion - Saint-André-2 Not contacted Finalist No
Pierre BEDIER Union de la droite Yvelines - Mantes-la-Jolie Not contacted Elected No
Camille BEDIN Union de la droite Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted Elected No
Yannick BEDIN Front de Gauche Cher - Saint-Germain du Puy Not contacted No
Aline BEDNAREK Parti communiste francais Marne - Reims-9 Not contacted No
Caroline BEDOIS Parti communiste francais Charente-Maritime - La Rochelle-2 Not contacted No
Belaïde BEDREDDINE Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted Elected No
Christophe BEDROSSIAN Front de Gauche Haute-Loire - Sainte-Florine Not contacted No
Anne-Laure BEDU Union de la gauche Gironde - La Presqu'île Not contacted Finalist No
Franck BEELDENS-DA SILVA Front national Essonne - Longjumeau Not contacted No
Martin BEER Parti socialiste Haute-Savoie - Annemasse Not contacted Finalist No
Patrick BEEUSAERT Union de la droite Hérault - Lunel Not contacted No
Damienne BEFFARA Parti socialiste Pyrénées-Orientales - La Vallée de la Têt Not contacted Elected No
Evelyne BEGARDS Front de Gauche Gironde - Le Bouscat Not contacted No
Régine BEGEL Union pour un mouvement populaire Vosges - Epinal-2 Not contacted Elected No
Hervé BEGEOT Divers Bas-Rhin - Schiltigheim Not contacted No
Fanny BEGGIATO Front de Gauche Lot - Causse et Bouriane Not contacted No
Marie-Lou BEGO-GHINA Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Odile BEGORRE-MAIRE Union de la droite Meurthe-et-Moselle - Entre Seille et Meurthe Not contacted No
Gilles BEGOUT Union de la gauche Haute-Vienne - Limoges-9 Not contacted Elected No
Steeve Israël BÈGUE Front national La Réunion - Le Tampon-2 Not contacted No
Daniel BEGUET Union de la gauche Ain - Lagnieu Not contacted No
Christine BEHAGUE Front de Gauche Nord - Fâches-Thumesnil Not contacted No
Jacques BEHAGUE Union de la droite Hautes-Pyrénées - La Vallée des Gaves Not contacted Finalist No
Claude BEHAR Union de la gauche Eure - Evreux-2 Not contacted No
Maïder BEHOTEGUY Divers droite Pyrénées-Atlantiques - Nive-Adour Not contacted No
Françoise BEIGBEDER Europe Écologie - Les Verts Loir-et-Cher - Blois-1 Not contacted No
Aurélia BEIGNEUX Front national Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted Elected No
Laetitia BEILLER Europe Écologie - Les Verts Var - Saint-Raphaël Not contacted No
Carole BEKKA Parti communiste francais Aube - Romilly-sur-Seine Not contacted No
Agnès BEL Union de la droite Charente - Angoulême-1 Not contacted Elected No
Annie BEL Union des démocrates et indépendants Aveyron - Causses-Rougiers Not contacted Elected No
Pascal BEL Divers droite Haute-Savoie - Evian-les-Bains Not contacted No
Christophe BELABBES Union de la gauche Loiret - Montargis Not contacted No
Naima BELAHCENE Divers droite Seine-Saint-Denis - Bobigny Not contacted No
Darida BELAIDÏ Parti socialiste Vaucluse - Avignon-1 Not contacted Elected No
Malika BELAIDI Union de la gauche Sarthe - Mamers Not contacted No
Sam BELARBI Union pour un mouvement populaire Finistère - Brest-5 Not contacted Finalist No
Hadhoum BELAREDJ-TUNC Parti socialiste Marne - Reims-2 Not contacted Elected No
Bernard BELAUD Union de la droite Deux-Sèvres - Mignon-et-Boutonne Not contacted Elected No
Agnès BELBEOCH Front national Finistère - Plonéour-Lanvern Not contacted No
Magali BELDA Parti socialiste Gard - Aigues-Mortes Not contacted No
Alexandra BELDJOUDI Europe Écologie - Les Verts Calvados - Caen-5 Not contacted No
Daniele BELGODERE Front de Gauche Haute-Corse - Bastia-2 Not contacted No
Jacqueline BELHOMME Divers gauche Hauts-de-Seine - Montrouge Not contacted No
Audrey BELIM Parti socialiste La Réunion - Saint-Denis-1 Not contacted Finalist No
Bruno BELIN Union de la droite Vienne - Loudun Not contacted Elected No
Christophe BELIN Front national Lot-et-Garonne - agen 2 Not contacted Finalist No
Eva BELIN Front de Gauche Landes - Seignanx Not contacted Elected No
Marie-France BELIN Extrême gauche Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-1 Not contacted No
Benamar BELKACEM Divers droite Ille-et-Vilaine - Liffré Not contacted No
Ali BELKADI Front de Gauche Val-d'Oise - Garges-lès-Gonesse Not contacted No
Najate BELKALA Divers gauche Nord - Grande-Synthe Not contacted No
Tarik BELKHODJA Parti socialiste Var - Fréjus Not contacted No
Annie BELL Front national Mayenne - Mayenne Not contacted No
Pierre BELL-LLOCH Front de Gauche Val-de-Marne - Vitry-sur-Seine-1 Not contacted Elected No
Laurence BELLAIS Union de la droite Loiret - Saint-Jean-le-Blanc Not contacted Elected No
Marie-Jeanne BELLAMY Union de la droite Vienne - Loudun Not contacted Elected No
Bertrand BELLANGER Union de la droite Seine-Maritime - Mont-Saint-Aignan Not contacted Elected No
Déborah BELLANGER Front de Gauche Mayenne - Azé Not contacted No
Jacques BELLANGER Divers droite Morbihan - Lorient -1 Not contacted No
Raymond BELLAT Front national Lot - Souillac Not contacted Finalist No
Fabienne BELLAY Parti communiste francais Essonne - Draveil Not contacted No
Sandra BELLAZINI Parti socialiste Var - Garéoult Not contacted Finalist No
Fabienne BELLE Divers Haut-Rhin - Saint-Louis Not contacted No
Yannick BELLE Union de la gauche Isère - Fontaine-Vercors Not contacted Finalist No
Karine BELLEC Union de la droite Morbihan - Quiberon Not contacted Elected No
Laëtitia BELLEGUEULE Front de Gauche Seine-Maritime - Caudebec-lès-Elbeuf Not contacted No
Patrick BELLENGER Front national Seine-Maritime - Caudebec-lès-Elbeuf Not contacted Finalist No
Joachim BELLESSORT Divers droite Sarthe - Loué Not contacted No
Cécile BELLET Divers gauche Indre-et-Loire - Ballan-Miré Not contacted No
Lilian BELLET Parti communiste francais Calvados - Caen-4 Not contacted No
Marie-Claude BELLET Front de Gauche Savoie - Moûtiers Not contacted No
Esther BELLI Mouvement démocrate Vienne - Migné-Auxances Not contacted No
Noël BELLI Parti communiste francais Meurthe-et-Moselle - Longwy Not contacted No
Véronique BELLIER Divers gauche Ille-et-Vilaine - Melesse Not contacted No
Lucien BELLIOT Front de Gauche Mayenne - Villaines-la-Juhel Not contacted No
Robert BELLIOT Divers droite Loire-Atlantique - La Baule-Escoublac Not contacted No
Nicole BELLMAS Parti socialiste Tarn - Albi-2 Not contacted Finalist No
Gérard BELLOC Front national Gironde - Créon Not contacted No
Gabriel BELLOCQ Parti socialiste Landes - Dax-2 Not contacted Elected No
Nicolas BELLOIR Union de la droite Ille-et-Vilaine - Saint-Malo-2 Not contacted Elected No
Jérôme BELLON Front de Gauche Hautes-Alpes - Saint-Bonnet-en-Champsaur Not contacted No
Marcel BELLONI Front de Gauche Seine-et-Marne - Serris Not contacted No
Marie BELLOT Front national Orne - La Ferté-Macé Not contacted Finalist No
Nadine BELLUROT Union de la droite Indre - Levroux Not contacted Elected No
Florence BELLUT Divers droite Haute-Loire - Pays de Lafayette Not contacted No
Jean-Claude BELMAS Front de Gauche Aude - Carcassonne-3 Not contacted No
Martine BELNOUE Front de Gauche Indre-et-Loire - Saint-Pierre-des-Corps Not contacted No
Claire BELOT-CREPIAT Divers droite Tarn-et-Garonne - Verdun-sur-Garonne Not contacted No
Florence BELOU Union de la gauche Tarn - Grauhlet Not contacted Elected No
Albert BELTHIER Parti communiste francais Ain - Miribel Not contacted No
Colette BELTJENS Union de la droite Saône-et-Loire - Tournus Not contacted Elected No
Muriel BELTRAN Union pour un mouvement populaire Haute-Corse - Biguglia-Nebbio Not contacted Elected No
France BELTRANI Union pour un mouvement populaire Pyrénées-Orientales - La Côte Vermeille Not contacted No
Jean BELVAL Front national Cher - Bourges III Not contacted No
André BELVEZE Front de Gauche Gers - Astarac-Gimone Not contacted No
Jean-Philippe BELVILLE Divers droite Saône-et-Loire - Mâcon-1 Not contacted No
Claire BELY Front national Charente - Charente-Vienne Not contacted No
Nadine BELZIDSKY Divers droite Orne - Bagnoles-de-l'Orne Not contacted No
Jean-Marc BEN Europe Écologie - Les Verts Pas-de-Calais - Calais-3 Not contacted No
Fouad BEN AHMED Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Bobigny Not contacted No
Sam BEN AHMED Divers gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-4 Not contacted No
Zehira BEN AHMED Parti socialiste Cher - Bourges III Not contacted Elected No
Christophe BEN ALI Union de la gauche Yonne - Sens-1 Not contacted No
Rachid BEN AMOR Union de la droite Pas-de-Calais - Longuenesse Not contacted Elected No
Kamel BEN AZOUZ Front de Gauche Pas-de-Calais - Lens Not contacted No
Chantal BEN BOUAZIZ Divers droite Indre - Châteauroux-3 Not contacted No
Tahar BEN CHAABANE Divers Loiret - Orléans-2 Not contacted No
Nabil BEN GHANEM Union de la droite Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted No
Gemel BEN SAÏD Front de Gauche Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Chaddia BEN SASSI Mouvement démocrate Val-d'Oise - Cergy-1 Not contacted No
Khaled BENABDERRAHMANE Parti socialiste Alpes-Maritimes - Nice-1 Not contacted No
Florian BENADASSI Front national Marne - Bourgogne Not contacted Finalist No
Magali BENAGLIA Parti communiste francais Aube - Arcis-sur-Aube Not contacted No
Mounia BENAILI Front de Gauche Essonne - Athis-Mons Pending No
Amin BENALI Divers gauche Isère - Tullins Pending No
Mahfoud BENALI Divers gauche Hérault - Montpellier-1 Not contacted No
Mohamed BENALI Union de la gauche Val-de-Marne - Villeneuve-Saint-Georges Not contacted No
Nathalie BENALLA Front de Gauche Nord - Dunkerque 1 Not contacted No
Rosa BENAMAR Divers Bouches-du-Rhône - Marseille-7 Not contacted No
Samir BENAMARA Front de Gauche Essonne - Evry Not contacted No
Joan BENARD Front de Gauche Gers - Auch-2 Not contacted No
Laurence BÉNARD Divers gauche La Réunion - Saint-André-3 Not contacted Finalist No
Nathalie BENARD Europe Écologie - Les Verts Maine-et-Loire - Angers- 5 Not contacted No
Valérie BENARD Union pour un mouvement populaire La Réunion - La Possession Not contacted No
Sylvie BÉNARD-LABBÉ Divers gauche Côtes-d'Armor - Dinan Not contacted No
Rébia BENARIOUA Parti socialiste Bouches-du-Rhône - Marseille-4 Not contacted Elected No
Philippe BENASSAYA Union de la droite Yvelines - Saint-Cyr-l'Ecole Not contacted Elected No
Marie BENASSAYAG Union de la droite Alpes-Maritimes - Villeneuve-Loubet Not contacted Elected No
Paola BENASTRE Divers droite Lot - Gourdon Not contacted No
Marie Annick BENÂTRE Front de Gauche Loire-Atlantique - Nantes-4 Not contacted No
Jean Louis BENAVENT Divers gauche Cantal - Aurillac-1 Not contacted No
Jean-Claude BENAY Parti socialiste Puy-de-Dôme - Aubière Not contacted No
Rémy BENAYOUN Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Finalist No
Sarah BENBELKACEM Union de la gauche Val-de-Marne - Le Kremlin-Bicêtre Not contacted Finalist No
Zahra BENCHARIF Union de la gauche Loire - Saint-Etienne-1 Not contacted Finalist No
Bruno BENCHEMAKH Union des démocrates et indépendants Nièvre - Nevers - 2 Not contacted No
Renée BENCHIMOL LAURIBE Divers gauche Charente-Maritime - Saintes Not contacted No
Chloé BENCHORA Europe Écologie - Les Verts Val-d'Oise - Garges-lès-Gonesse Not contacted No
Asdin BENDJEDDOU Divers gauche Bouches-du-Rhône - Salon-de-Provence-2 Not contacted No
Francois BENEDETTI Divers Haute-Corse - Fiumorbo-Castello Not contacted No
Alain BENEDETTO Union de la droite Var - Sainte-Maxime Not contacted Elected No
Fabien BENEDIC Parti socialiste Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted Elected No
Catherine BENEDINI Union de la gauche Somme - Ailly-sur-Somme Not contacted Elected No
Abdel BENESSALAH Front de Gauche Val-d'Oise - Pontoise Not contacted No
Fabienne BENETAUD Parti socialiste Vienne - Civray Not contacted Finalist No
Jean-Claude BENETIER Front de Gauche Loire - Roanne-2 Not contacted No
Michel BENETON Front national Marne - Vitry-le-François-Champagne et Der Not contacted Elected No
Annie BENEZECH Divers gauche Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Jean-Charles BENEZET Union de la droite Gard - Alès-1 Not contacted Finalist No
Olivier BENEZET Parti socialiste Gard - Nîmes-1 Not contacted No
Kévin BENEZETH Front national Hérault - Montpellier-1 Not contacted Finalist No
Christian BENEZIS Divers gauche Hérault - Montpellier-4 Not contacted No
Adib BENFEDDOUL Divers droite Dordogne - Bergerac-1 Not contacted Elected No
Khaled BENFERHAT Parti socialiste Alpes-de-Haute-Provence - Forcalquier Not contacted Elected No
Jean-Paul BENGLIA Front national Hérault - Montpellier-3 Not contacted Finalist No
Mensoura BENGUELLA Divers droite Seine-Maritime - Rouen-2 Not contacted No
Myriam BENGUERROUD Divers Bouches-du-Rhône - Marseille-8 Not contacted No
Ali BENHALLA Front national Allier - Montluçon-4 Not contacted No
Alice BENICHOU Divers Alpes-Maritimes - Nice-1 Not contacted No
Muriel BENIER Union de la droite Ain - Thoiry Not contacted Elected No
Justine BENIN Parti socialiste Guadeloupe - Le Moule Not contacted Elected No
Patricia BENITO Divers gauche Cantal - Saint-Paul-des-Landes Not contacted Elected No
Serge BENITO Front de Gauche Isère - Grenoble-4 Not contacted No
Georges BENIZE Divers droite Yvelines - Rambouillet Not contacted Elected No
Malika BENKAHLA Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Sarah BENKHENNOUS Union pour un mouvement populaire Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted No
Djamal BENKHEROUF Divers gauche Oise - Clermont Not contacted No
Kaltoum BENMANSOUR Parti socialiste Indre - Châteauroux-2 Not contacted Finalist No
Lahcen BENMAZA Divers Isère - Grenoble-3 Not contacted No
Christian BENNER Front national Côte-d'Or - Is-sur-Tille Not contacted Finalist No
Frédéric BENOIST Front national Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted No
Thierry BENOIST Parti socialiste Loir-et-Cher - Montoire-sur-le-Loir Not contacted No
Christelle BENOIT Union des démocrates et indépendants Vosges - Vittel Not contacted No
Corinne BENOIT Union pour un mouvement populaire Charente-Maritime - La Rochelle-3 Not contacted No
Fanny BENOIT Union de la gauche Pas-de-Calais - Etaples Not contacted No
Jérôme BENOIT Divers droite Jura - Moirans-en-Montagne Not contacted No
Jocelyne BENOIT Divers gauche Orne - Sées Not contacted Elected No
Marion BENOIT Front national Tarn-et-Garonne - Quercy-Aveyron Not contacted Finalist No
Michel BENOIT Parti socialiste Tarn - La Montagne noire Not contacted Elected No
Morgan BENOIT Front national Ain - Nantua Not contacted Finalist No
Patrice BENOIT Divers Alpes-Maritimes - Nice-9 Not contacted No
Sylvie BENOIT Union de la gauche Creuse - Boussac Not contacted Finalist No
Thierry BENOIT Union des démocrates et indépendants Ille-et-Vilaine - Fougères-1 Not contacted Elected No
Amar BENOUN Divers gauche Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted No
Emeraude BENSAHNOUN Union de la droite Nord - Roubaix 2 Not contacted No
Hayat BENSARIA-GOVAERTS Divers gauche Oise - Pont-Sainte-Maxence Not contacted No
Claude Marie BENSON Europe Écologie - Les Verts Aude - Trèbes Not contacted No
Fanida BENTAHER Divers Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted No
Fatia BENTOT Divers droite Hauts-de-Seine - Nanterre 1 Not contacted No
Yasmine BENZELMAT Front national Yvelines - Versailles-2 Not contacted No
Jeannine BENZONELLI Front national Haute-Savoie - Annemasse Not contacted No
Jérôme BEQ Divers droite Tarn-et-Garonne - Tarn-Tescou-Quercy vert Not contacted Elected No
Jean-Pierre BÉQUET Parti socialiste Val-d'Oise - Saint-Ouen-l'Aumône Not contacted No
Nathalie BERANGER Union de la droite Isère - Grenoble-2 Pending Finalist No
Paul BERARD Union de la droite Drôme - Grignan Not contacted Finalist No
Luc BERARD DE MALAVAS Parti socialiste Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted Finalist No
Emilie BERARDI Mouvement démocrate Bouches-du-Rhône - Châteaurenard Not contacted No
Marc BERARDI Parti socialiste Maine-et-Loire - Angers-6 Not contacted Finalist No
Danielle BERAT Union pour un mouvement populaire Marne - Sézanne-Brie et Champagne Not contacted Elected No
Sandy BERBIGETTE Front national Yonne - Auxerre-3 Not contacted Finalist No
Michel BERÇAÏTS Front de Gauche Dordogne - Bergerac-2 Not contacted No
Guylaine BERCHER Front national Eure-et-Loir - Lucé Not contacted Finalist No
Kévin BERDAL Front national Aisne - Saint-Quentin-2 Not contacted Finalist No
Eric BERDOATI Union pour un mouvement populaire Hauts-de-Seine - Saint-Cloud Not contacted Elected No
Georges BERDOLET Union de la droite Deux-Sèvres - La Plaine Niortaise Not contacted Finalist No
André BERDOU Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Oloron-Sainte-Marie-2 Not contacted Elected No
Raymond BERDOU Parti socialiste Ariège - Arize-Lèze Not contacted Elected No
Jean-Michel BEREGOVOY Divers gauche Seine-Maritime - Rouen-2 Not contacted No
Jérôme BERENGER Union de la droite Essonne - Viry-Chatillon Pending Elected No
Victor BERENGUEL Union de la droite Hautes-Alpes - Chorges Not contacted Finalist No
Renaud BERETTI Union pour un mouvement populaire Savoie - Aix-les-Bains-2 Not contacted Elected No
Julie BERGARA Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Saint-Jean-de-Luz Not contacted No
Geneviève BERGE Union des démocrates et indépendants Pyrénées-Atlantiques - Terres des Luys et Coteaux du Vic-Bilh Not contacted Elected No
Sabine BERGÉ Divers gauche Ariège - Pamiers-1 Not contacted No
Nathanaëlle BERGEAT Front de Gauche Charente - Tude-et-Lavalette Not contacted No
Marie-Annette BERGEOT Parti socialiste Indre-et-Loire - Chinon Not contacted No
Eda BERGER Front de Gauche Saône-et-Loire - Saint-Vallier Not contacted Elected No
François BERGER Union de la droite Haute-Loire - Monistrol-sur-Loire Not contacted Elected No
Gwendoline BERGER Front national Jura - Lons-le-Saunier 1 Pending No
Jean-Didier BERGER Union pour un mouvement populaire Hauts-de-Seine - Clamart Not contacted Elected No
Jean-Louis BERGER Front national Loir-et-Cher - Blois-2 Not contacted Finalist No
Karine BERGER Parti socialiste Hautes-Alpes - Gap-2 Not contacted Finalist No
Odile BERGER Divers gauche Haute-Vienne - Châteauponsac Not contacted No
Stéphanie BERGER-GALZY Front national Hérault - Agde Not contacted Finalist No
Jean-Yves BERGER-SABATTEL Front de Gauche Savoie - Montmélian Not contacted No
Vincent BERGERET Union de la droite Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-3 Not contacted Elected No
Jean-Marie BERGERET-TERCQ Parti socialiste Pyrénées-Atlantiques - Artix et Pays de Soubestre Not contacted No
Carole BERGERI Divers gauche Gard - Pont-Saint-Esprit Not contacted Elected No
Véronique BERGEROL Union pour un mouvement populaire Hauts-de-Seine - Antony Not contacted Elected No
Sylvie BERGEROO Parti socialiste Landes - Pays Tyrossais Not contacted Elected No
Bertrand BERGES Front national Landes - Chalosse Tursan Not contacted No
Maria BERGES Front national Landes - Chalosse Tursan Not contacted No
Céline BERGEZ Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Billère et Coteaux de Jurançon Not contacted No
Florence BERGEZ Union de la droite Landes - Coteau de Chalosse Not contacted No
Patrick BERGOGNÉ Front de Gauche Ille-et-Vilaine - Bruz Not contacted No
Didier BERGOT Front national Finistère - Saint-Renan Not contacted No
Hubert BERGOT Front national Finistère - Brest-1 Not contacted No
Michel BERGOUGNOUX Union de la droite Haute-Loire - Brioude Not contacted Elected No
Juliette BERGOUIGNAN Divers Pyrénées-Atlantiques - Baïgura et Mondarrain Not contacted No
Mathieu BERGOUNIOUX Front de Gauche Hauts-de-Seine - Antony Not contacted No
Jean-Michel BÉRILLON Divers droite Saône-et-Loire - Autun-2 Not contacted No
Jean BERKANI Union de la gauche Eure - Evreux-3 Not contacted No
Clotilde BERKI Union de la droite Alpes-de-Haute-Provence - Manosque-3 Not contacted Elected No
Eric BERLAMONT Divers gauche Oise - Mouy Not contacted No
Jérôme BERLAND Divers Loiret - Montargis Not contacted No
Mathilde BERLAND Divers Loiret - Montargis Not contacted No
Carole BERLEMONT Parti socialiste Aisne - Saint-Quentin-3 Not contacted No
Solange BERLIER Divers droite Loire - Saint-Chamond Not contacted Elected No
Fabrice BERLY Front national Oise - Senlis Not contacted Finalist No
Ernestine BERNA Front national Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-5 Not contacted No
Frédéric BERNABÉ Parti communiste francais Haute-Saône - Vesoul-2 Not contacted No
Frédéric BERNABLE Europe Écologie - Les Verts Nord - Templeuve Not contacted No
Patrick Edouard BERNADEAU Union de la droite Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted No
Jessica BERNADEZ Front national Pyrénées-Atlantiques - Pau-1 Not contacted No
Alexandra BERNARD Union de la droite Haute-Garonne - Muret Not contacted No
Anne-Françoise BERNARD Divers droite Hauts-de-Seine - Rueil-Malmaison Not contacted No
Arlette BERNARD Parti socialiste Loire - Saint-Etienne-3 Not contacted Elected No
Béatrice BERNARD Front national Loire - Saint-Etienne-6 Not contacted Finalist No
Brice BERNARD Front national Savoie - La Ravoire Not contacted Finalist No
Cécile BERNARD Union de la gauche Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted Finalist No
Charles BERNARD Parti socialiste Rhône - Tarare Not contacted No
Christian BERNARD Front national Aisne - Laon-2 Not contacted Finalist No
Cinderella BERNARD Parti socialiste Côtes-d'Armor - Bégard Not contacted Elected No
Claude Hélène BERNARD Parti socialiste Nord - Lille 2 Not contacted No
Danièle BERNARD Front national Deux-Sèvres - Melle Not contacted No
Dominique BERNARD Front national Charente-Maritime - Ile de Ré Not contacted No
Francine BERNARD Front de Gauche Dordogne - Périgord Vert Nontronnais Not contacted No
Franck BERNARD Front national Doubs - Bavans Not contacted Finalist No
Gilbert BERNARD Parti communiste francais Charente-Maritime - Surgères Not contacted No
Guy BERNARD Front de Gauche Loire-Atlantique - Saint-Herblain-1 Not contacted No
Guy BERNARD Divers droite Meurthe-et-Moselle - Neuves-Maisons Not contacted No
Jacky BERNARD Union de la gauche Ain - Meximieux Not contacted No
Jean BERNARD Front national Loir-et-Cher - La Sologne Not contacted Finalist No
Jean-Marie BERNARD Union de la droite Hautes-Alpes - Veynes Not contacted Elected No
Jean-Pierre BERNARD Union de la droite Loire-Atlantique - Guérande Not contacted Elected No
Johann BERNARD Europe Écologie - Les Verts Charente-Maritime - Aytré Not contacted No
Josiane BERNARD Front national Sarthe - Sillé-le-Guillaume Not contacted Finalist No
Laurence BERNARD Front de Gauche Val-d'Oise - Taverny Not contacted No
Marianne BERNARD Front national Doubs - Ornans Not contacted Finalist No
Marlène BERNARD Parti socialiste Guadeloupe - Petit-Canal Not contacted Elected No
Pierre-Elie BERNARD Front de Gauche Moselle - Yutz Not contacted No
Régine BERNARD Front national Gard - Alès-3 Not contacted Finalist No
Valérie BERNARD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-1 Not contacted Elected No
Elsa BERNARDEAU Front de Gauche Vienne - Lussac-les-Châteaux Not contacted No
Janine BERNARDET Parti socialiste Cher - Châteaumeillant Not contacted No
Jean-Marie BERNARDI Divers gauche Var - Le Luc Not contacted No
Véronique BERNARDINI Union de la droite Var - Hyères Not contacted Elected No
Jean-Michel BERNARDON Europe Écologie - Les Verts Puy-de-Dôme - Chamalières Not contacted No
Pierre BERNASCONI Front de Gauche Alpes-Maritimes - Le Cannet Not contacted No
Sabine BERNASCONI Union de la droite Bouches-du-Rhône - Marseille-12 Not contacted Elected No
Georges BERNAT Divers gauche Loire - Boën-sur-Lignon Not contacted Finalist No
Anne-Marie BERNAZEAU Union de la gauche Charente - Val de Nouère Not contacted Finalist No
Nathalie BERNÈDE Front national Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Finalist No
Alain BERNELAS Front national Deux-Sèvres - Autize-Egray Not contacted No
Magalie BERNÈRE Divers droite Ariège - Portes du Couserans Not contacted Elected No
Agnès BERNÈS Divers Savoie - Montmélian Not contacted No
Annie BERNES-HEUGA Union de la droite Pyrénées-Atlantiques - Pays de Morlaàs et du Montanérès Not contacted No
Carole BERNHARD Divers gauche Côte-d'Or - Beaune Not contacted No
Ferdinand BERNHARD Union de la droite Var - Ollioules Not contacted Elected No
Aurélien BERNICCHIA Divers gauche Seine-et-Marne - La Ferté-sous-Jouarre Not contacted No
Anita BERNIER Parti socialiste Val-d'Oise - Franconville Not contacted No
Christelle BERNIER Front national Côte-d'Or - Brazey-en-Plaine Not contacted Finalist No
Guy BERNIER Divers droite Aube - Arcis-sur-Aube Not contacted Elected No
Laurence BERNIER Parti communiste francais Jura - Authume Signed No
Laurent Bernier Divers droite Guadeloupe - Saint-François Not contacted Elected No
Georges BERNIGAUD Front national Puy-de-Dôme - Issoire Not contacted No
Armand BERNINI Front de Gauche Eure - Pacy-sur-Eure Not contacted No
Moise BERNIS Parti socialiste Guadeloupe - Le Gosier Not contacted No
Jocelyne BERNIZET Front de Gauche Saône-et-Loire - Tournus Not contacted No
Valery BERNODAT-DUMONTIER Union de la droite Isère - Oisans-Romanche Pending No
Marcel BERNON Front de Gauche Loire - Saint-Etienne-5 Not contacted No
Michel BERNOS Union du centre Pyrénées-Atlantiques - Billère et Coteaux de Jurançon Not contacted Finalist No
Mariano BERON-PEREZ Front de Gauche Isère - Grenoble-2 Not contacted No
Louisa BERRAHAL-MOGENET Europe Écologie - Les Verts Haute-Savoie - Annecy-2 Not contacted No
Abdelkader BERRAHMA Divers Bouches-du-Rhône - Marseille-8 Not contacted No
Nathalie BERREBI Parti socialiste Alpes-Maritimes - Cagnes-sur-Mer-1 Not contacted No
Karima BERRICHE Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Marseille-5 Not contacted No
Corinne BERRIOT Europe Écologie - Les Verts Marne - Reims-5 Not contacted No
Philippe BERROD Europe Écologie - Les Verts Alpes-de-Haute-Provence - Digne-les-Bains-2 Not contacted No
Jean-Paul BERROYER Front national Haute-Vienne - Bellac Not contacted Finalist No
Rémy BERSON Divers Bas-Rhin - Erstein Not contacted No
Océane BERT Divers Drôme - Grignan Not contacted No
Sibylle BERTAIL Union pour un mouvement populaire Aube - Troyes-5 Not contacted Elected No
Rose-Marie BERTAUD Union pour un mouvement populaire Vienne - Vivonne Not contacted Elected No
Catherine BERTAUX Divers droite Meuse - Vaucouleurs Not contacted Elected No
Jeanne-Marie BERTAUX Front national Cher - La Guerche-sur-l'Aubois Not contacted Finalist No
Pamela BERTEAUX Front national Ardennes - Signy-l'Abbaye Not contacted Finalist No
Jean-Claude BERTELLI Divers droite Tarn-et-Garonne - Quercy-Aveyron Not contacted Elected No
Monique BERTELLONI Front national Alpes-Maritimes - Villeneuve-Loubet Not contacted No
Odile BERTELOODT Union de la droite Ardennes - Sedan-3 Not contacted Elected No
Valérie BERTHAUD Front national Ain - Nantua Not contacted Finalist No
Grégory BERTHAULT Divers Hauts-de-Seine - Rueil-Malmaison Not contacted No
Patrick BERTHAULT Union de la gauche Charente - Boixe-et-Manslois Not contacted Elected No
Jean-Marie BERTHE Front national Creuse - Ahun Not contacted Finalist No
Sacha BERTHE--VERDELET Front de Gauche Loiret - Orléans-1 Not contacted No
Elodie BERTHEAS Front national Allier - Montluçon-1 Not contacted No
Damien BERTHELEMY Front national Isère - Chartreuse-Guiers Not contacted Finalist No
Alain BERTHELOT Front national Eure - Romilly-sur-Andelle Not contacted Finalist No
Alain BERTHELOT Front de Gauche Val-de-Marne - Maisons-Alfort Not contacted No
Anne-Marie BERTHELOT Front de Gauche Manche - Carentan Not contacted No
Catherine BERTHELOT Front national Eure - Bourg-Achard Not contacted Finalist No
Claude BERTHELOT Front national Meurthe-et-Moselle - Nancy-2 Not contacted No
Isabelle BERTHELOT Divers droite Charente - Cognac-1 Not contacted No
Loïc BERTHELOT Divers Ille-et-Vilaine - Monfort-sur-Meu Not contacted No
Tiphaine BERTHELOT Front de Gauche Seine-Maritime - Le Petit-Quevilly Not contacted No
Clotilde BERTHEMET Union de la droite Finistère - Morlaix Not contacted Finalist No
Martine BERTHET Union pour un mouvement populaire Savoie - Albertville-1 Not contacted Elected No
Gaëlle BERTHEVAS Union de la droite Morbihan - Moréac Not contacted Finalist No
Michèle BERTHIER Front national Aube - Saint-André-les-Vergers Not contacted Finalist No
Pierre BERTHIER Union de la droite Saône-et-Loire - Charolles Not contacted Elected No
Valérie BERTHIER-LEVIF Parti socialiste Côtes-d'Armor - Plélo Not contacted Finalist No
Stéphane BERTHIN Parti communiste francais Seine-et-Marne - Torcy Not contacted No
Charles BERTHOLLET Front national Yonne - Chablis Not contacted Finalist No
Denis BERTHOLOM Union de la droite Morbihan - Vannes -2 Not contacted Elected No
Pierre BERTHOMÉ Union de la droite Vendée - Talmont-Saint-Hilaire Not contacted Elected No
Nelly BERTHON Divers gauche Haute-Vienne - Panazol Not contacted No
Catherine BERTHONNECHE Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Forcalquier Not contacted No
Aurélien BERTHOU Union de la gauche Seine-Saint-Denis - Gagny Not contacted Finalist No
Luc BERTHOUD Union pour un mouvement populaire Savoie - La Motte-Servolex Not contacted Elected No
Marie BERTHOUMIEU Divers gauche Lot - Gramat Not contacted Finalist No
Béatrice BERTHOUX Union de la droite Rhône - Villefranche-sur-Saône Pending Elected No
Michèle BERTHY Union pour un mouvement populaire Val-d'Oise - Montmorency Not contacted Elected No
Catherine BERTIN Europe Écologie - Les Verts Ille-et-Vilaine - Liffré Pending No
Eliane BERTIN Divers droite Rhône - Brignais Not contacted No
Guy BERTIN Union de la droite Maine-et-Loire - Longué-Jumelles Not contacted Elected No
Jean-Christophe BERTIN Front national Var - Roquebrune-sur-Argens Not contacted Finalist No
Michèle BERTIN Union de la droite Alpes-de-Haute-Provence - Reillanne Not contacted Finalist No
Pascaline BERTIN Mouvement démocrate La Réunion - Saint-Benoît-2 Not contacted No
Pierre BERTIN Union de la droite Loire-Atlantique - Vallet Will not sign Elected No
Valérie BERTIN Union de la droite Creuse - Felletin Not contacted Finalist No
Christelle BERTINI Union du centre Ille-et-Vilaine - La Guerche-de-Bretagne Not contacted No
Khadija BERTINO Parti communiste francais Seine-et-Marne - Nemours Not contacted No
Marie-Alice BERTOLDO Front national Haute-Garonne - Toulouse-4 Not contacted No
David BERTON Front national Savoie - Albertville-2 Not contacted Finalist No
Lucien BERTON Front national Creuse - Aubusson Not contacted No
Anne-Sophie BERTONCELLO Front de Gauche Saône-et-Loire - Montceau-les-Mines Not contacted No
Delphine BERTONNET Parti socialiste Somme - Péronne Not contacted Finalist No
Jean-Marc BERTRAM Front national Moselle - Metzervisse Not contacted Finalist No
Aline BERTRAND Front national Var - Toulon-3 Not contacted Finalist No
Annie BERTRAND Parti communiste francais Cantal - Naucelles Not contacted No
Christian BERTRAND Divers gauche Maine-et-Loire - Saumur Not contacted No
Denis BERTRAND Bouches-du-Rhône - Marseille-3 Not contacted No
Denis BERTRAND Parti socialiste Lozère - Florac Not contacted Elected No
Emilie BERTRAND Front de Gauche Val-de-Marne - Charenton-le-Pont Not contacted No
Gaël BERTRAND Front national Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Hubert BERTRAND Union de la gauche Ain - Saint-Genis-Pouilly Not contacted Finalist No
Jean-Michel BERTRAND Union de la droite Haute-Vienne - Ambazac Not contacted Finalist No
Marie-Françoise BERTRAND Union des démocrates et indépendants Aisne - Vervins Not contacted Elected No
Marie-Josefa BERTRAND Divers gauche Ain - Thoiry Not contacted No
Myrianne BERTRAND Divers droite Nièvre - Nevers - 4 Not contacted Elected No
Nicolas BERTRAND Union de la droite Seine-Maritime - Neufchâtel-en-Bray Not contacted Elected No
Olivier BERTRAND Divers gauche Isère - Grenoble-3 Pending Elected No
Rémi BERTRAND Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Reichshoffen Not contacted Elected No
Sophie BERTRAND Union de la droite Cher - Mehun-sur-Yèvre Not contacted Elected No
Olivia BERTRANDIE Divers gauche Creuse - Evaux les bains Not contacted No
Isabelle BERVILLER Europe Écologie - Les Verts Var - La-Seyne-sur-Mer-2 Not contacted No
Jeannine BERVILLER Union de la droite Moselle - Le Saulnois Not contacted Elected No
Florence BESANCENOT Union pour un mouvement populaire Territoire de Belfort - Belfort-3 Pending Finalist No
Rémy BESANÇON Front national Val-d'Oise - Deuil-la-Barre Not contacted Finalist No
Séverine BESANÇON Front national Loire - Charlieu Not contacted Finalist No
Thierry BESANÇON Divers gauche Hauts-de-Seine - Meudon Not contacted No
Bruno BESCHIZZA Union pour un mouvement populaire Seine-Saint-Denis - Aulnay-sous-Bois Not contacted Elected No
Jean-Philippe BESIERS Divers gauche Tarn-et-Garonne - Castelsarrasin Not contacted Elected No
Rachel BESLAND Front de Gauche Sarthe - La Suze-sur-Sarthe Not contacted No
Agnès BESNARD Parti socialiste Sarthe - Bonnétable Not contacted Finalist No
Christian BESNARD Parti socialiste Orne - Radon Not contacted No
Marie Christine BESNARD Divers droite Orne - Mortagne-au-Perche Not contacted Elected No
Olivier BESNARD Front national Loir-et-Cher - La Beauce Not contacted No
Nathalie BESNARD - RETIF Divers gauche Maine-et-Loire - Longué-Jumelles Not contacted No
Anne BESNIER Union de la gauche Loiret - Châteauneuf-sur-Loire Not contacted Finalist No
Jean-Luc BESNIER Union de la droite Loire-Atlantique - Nort-sur-Erdre Not contacted Elected No
Martine BESOMBES Union pour un mouvement populaire Cantal - Aurillac-2 Not contacted Elected No
Magali BESSAOU Divers droite Aveyron - Causse-Comtal Not contacted Elected No
Magali BESSARD Divers gauche Cher - Bourges I Not contacted No
Caroline BESSE Divers gauche Oise - Clermont Not contacted No
Nicole BESSELIEVRE Front de Gauche Manche - Valognes Not contacted No
Rémi BESSELIEVRE Front de Gauche Manche - Bricquebec Not contacted No
Catherine BESSEMOULIN Divers Nièvre - Nevers - 3 Not contacted No
Jérôme BESSET Europe Écologie - Les Verts Loire - Saint-Etienne-4 Not contacted Finalist No
Josiane BESSET Divers gauche Puy-de-Dôme - Beaumont Not contacted No
Daniel BESSIRON Front de Gauche Isère - Echirolles Not contacted Elected No
Daniel BESSOLO Divers gauche Alpes-de-Haute-Provence - Manosque-1 Not contacted No
Eric BESSON Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Fougères-2 Not contacted Finalist No
Françoise BESSON Europe Écologie - Les Verts Vendée - La Roche-sur-Yon-2 Not contacted No
Isabelle BESSON Front de Gauche Gard - Uzès Not contacted No
Maud BESSON La France Insoumise Gironde - Lormont Not contacted No
Thierry BESSON Front national Marne - Châlons-en-Champagne-1 Not contacted Finalist No
Corinne BESSON-FAYOLLE Divers droite Loire - Sorbiers Not contacted Elected No
Léon BESSOT Divers gauche Doubs - Valdahon Not contacted Finalist No
Jean-Claude BESSOU Union de la gauche Lot - Marches du Sud-Quercy Not contacted Elected No
Julien BESTION Europe Écologie - Les Verts Tarn - Albi-2 Not contacted No
Laurent BÉTEILLE Union pour un mouvement populaire Essonne - Epinay-sous-Sénart Not contacted No
Marie-Serge BETEILLE Union pour un mouvement populaire Lot-et-Garonne - le livradais Not contacted Elected No
Gérard BETENFELD Union de la gauche Puy-de-Dôme - Pont-du-Château Not contacted Elected No
Itxaro BETHART Divers Pyrénées-Atlantiques - Montagne Basque Not contacted No
Béatrice BETHUNE Front national Ille-et-Vilaine - Vitré Not contacted No
Colette BETHUNE Union de la droite Puy-de-Dôme - Cébazat Not contacted Elected No
Stelliane BETTEFORT Divers droite Orne - Sées Not contacted Finalist No
Anne BETTING Divers gauche Nord - Villeneuve d'Ascq Not contacted No
Gilbert BETZLER Front national Territoire de Belfort - Belfort-3 Not contacted No
Yvon BEUCHON Union de la gauche Cher - Saint-Doulchard Not contacted Finalist No
Christine BEUF Front national Haute-Saône - Saint-Loup sur Semouse Not contacted Finalist No
Ginette BEUGNET Union de la droite Pas-de-Calais - Saint-Pol-Sur-Ternoise Not contacted Elected No
Chrystelle BEURRIER Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Sciez Not contacted Elected No
Laurent BEUVAIN Union de la gauche Somme - Amiens-1 Not contacted No
Florence BEUVELET Union de la droite Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-1 Pending Finalist No
Yann BEUX Front de Gauche Seine-Maritime - Bolbec Not contacted No
Lola BEUZE Union de la gauche Pyrénées-Orientales - La Vallée de l'Agly Not contacted Elected No
Aurélien BEVERAGGI Parti socialiste Alpes-Maritimes - Antibes-3 Not contacted No
Thomas BEX Union de la droite Gironde - Créon Not contacted Finalist No
Alain BEXON Divers droite Haute-Savoie - Annecy-2 Not contacted No
Françoise BEY Parti socialiste Bas-Rhin - Strasbourg - 3 Pending Elected No
Michèle BEY Parti socialiste Moselle - Fameck Not contacted Elected No
Maryse BEYRIE Union de la gauche Hautes-Pyrénées - Neste, Aure et Louron Not contacted Elected No
Françoise BEYSSEN Divers Gironde - Le Nord-Médoc Not contacted No
Ludovic BEZE Front national Landes - Côte d'Argent Not contacted No
Stéphanie BÉZÉ Parti socialiste Nièvre - Fourchambault Not contacted Elected No
Sophie BEZEAU Divers gauche Corrèze - Seilhac-Monédières Not contacted Finalist No
Didier BEZES Front de Gauche Aveyron - Saint-Affrique Not contacted No
Bruno BÉZIADE Europe Écologie - Les Verts Gironde - Talence Not contacted No
Christiane BEZOLD Mouvement démocrate Haut-Rhin - Wintzenheim Not contacted No
Martine BEZOMBES Parti socialiste Aveyron - Rodez-2 Not contacted Finalist No
Céline BEZOUI Parti socialiste Cher - Bourges IV Not contacted Finalist No
Latifa BEZZAOUYA-COTRIE Parti socialiste Seine-Saint-Denis - Aulnay-sous-Bois Not contacted Finalist No
Mickael BIABIANY Front national Seine-Saint-Denis - Bagnolet Not contacted No
Solange BIAGGI Union de la droite Bouches-du-Rhône - Marseille-11 Not contacted Elected No
Josyane BIALEK Front national Moselle - Boulay-Moselle Not contacted Finalist No
Yves BIALGUES Front de Gauche Lot - Souillac Not contacted No
Claude BIALOUX Union de la droite Creuse - Felletin Not contacted Finalist No
Pascal BIANCAMARIA Divers Corse-du-Sud - Ajaccio-5 Not contacted Elected No
Laura BIANCHERI Front national Ardèche - Sarras Not contacted Finalist No
Claire BIANCONE Front national Eure - Brionne Not contacted Finalist No
Fabrizio BIANCONI Divers gauche Alpes-Maritimes - Vence Not contacted No
Isabelle BIARD Divers droite Ille-et-Vilaine - Fougères-2 Not contacted Elected No
Gilbert BIASOLI Front national Aude - Lézignan-Corbières Not contacted Finalist No
Martine BIASOLI Front national Aude - Rieux-Minervois Not contacted Finalist No
Franck BIASOTTO Divers droite Haute-Garonne - Toulouse-6 Not contacted Finalist No
François BIASSETTE Divers gauche Lot - Cère et Ségala Not contacted No
Isabelle BIAU-BOSC Union de la droite Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted No
Sylvie BIBAL DIOGO Parti socialiste Tarn - Carmaux-1 Le Ségala Not contacted Elected No
Emmanuelle BIBARD Divers gauche Isère - Fontaine-Seyssinet Pending No
Tiphaine BIBARD Parti socialiste Morbihan - Guer Not contacted No
Béatrice BIBBA Europe Écologie - Les Verts Savoie - Chambéry-3 Not contacted No
Nathalie BICAIS Union de la droite Var - La-Seyne-sur-Mer-2 Not contacted Elected No
Isabelle BICHLER Front national Cher - Vierzon II Not contacted Finalist No
Françoise BICHON Divers droite Côtes-d'Armor - Pleslin-Trigavou Not contacted Elected No
Virginie BICHON-BERNARD Divers droite Vendée - Saint-Jean-de-Monts Not contacted No
Emmanuel BICHOT Union de la droite Côte-d'Or - Dijon-2 Not contacted Finalist No
Irvin BIDA Union de la droite Essonne - Yerres Not contacted No
Eléonore BIDAL Front de Gauche Isère - Grenoble-1 Not contacted No
Frédérique BIDART Front de Gauche Bouches-du-Rhône - Allauch Not contacted No
André BIDAUD Divers droite Allier - Gannat Not contacted Elected No
Marie BIDAULT Front national Val-d'Oise - Pontoise Not contacted Finalist No
Robert BIDEAU Union de la droite Yonne - Auxerre-2 Not contacted Elected No
Dominique BIDET Union de la gauche Allier - Gannat Not contacted Finalist No
Pierrette BIDON Europe Écologie - Les Verts Creuse - Ahun Not contacted No
Jacky BIDOT Divers droite Manche - Quettreville-sur-Sienne Not contacted No
Patricia BIELMAS Front national Haute-Garonne - Toulouse-7 Not contacted No
Gisèle BIEMOURET Parti socialiste Gers - Baïse-Armagnac Not contacted Elected No
Bruno BIENAIME Parti socialiste Seine-Maritime - Dieppe-1 Not contacted No
Brigitte BIENASSIS Parti socialiste Savoie - Le Pont-de-Beauvoisin Not contacted No
Christine BIERRE Divers gauche Val-d'Oise - Argenteuil-2 Not contacted No
Frédéric BIERRY Union pour un mouvement populaire Bas-Rhin - Mutzig Not contacted Elected No
Serge BIERRY Front national Somme - Amiens-6 Not contacted No
Domitille BIGAND Front national Nord - Saint-Amand-les-Eaux Not contacted Finalist No
Stéphane BIGATA Europe Écologie - Les Verts Morbihan - Lorient -1 Not contacted No
Yannick BIGAUD Union de la droite Loire-Atlantique - Guémené-Penfao Not contacted Elected No
Habiba BIGDADE Parti socialiste Hauts-de-Seine - Nanterre 2 Not contacted Finalist No
Myriam BIGEARD Parti socialiste Loire-Atlantique - Rezé-1 Not contacted Elected No
Josiane BIGEL Divers gauche Haut-Rhin - Ensisheim Not contacted No
Pascal BIGNAUX Front national Seine-Maritime - Le Grand-Quevilly Not contacted Finalist No
Marie-Christine BIGNON Union de la droite Saône-et-Loire - Chauffailles Not contacted Elected No
Daniel BIGORGNE Oise - Pont-Sainte-Maxence Not contacted No
Jean-Pierre BIGORNE Europe Écologie - Les Verts Finistère - Quimper-1 Not contacted No
Frédéric BIGOT Europe Écologie - Les Verts Nord - Marly Not contacted No
Jérémy BIGOT Front national Loire-Atlantique - Pontchâteau Not contacted No
Julien BIGOT Union de la droite Gard - Quissac Not contacted No
Nadia BIGRE Parti socialiste Vienne - Jaunay-Clan Not contacted No
Maryse BIGUERIE Front national Gironde - Créon Not contacted No
Colette BIGUET Divers Savoie - Saint-Alban-Leysse Not contacted No
Nathalie BIGUET Front national Yonne - Gâtinais en Bourgogne Not contacted No
Claire BIHAN Front national Côtes-d'Armor - Guingamp Not contacted No
Camille BIHAR Union des démocrates et indépendants Yvelines - Verneuil-sur-Seine Not contacted No
Pierre BIHET Parti socialiste Manche - La Hague Not contacted No
Pierre BIHL Union de la droite Haut-Rhin - Sainte-Marie-aux-Mines Not contacted Elected No
Yann BIHOUEE Union pour un mouvement populaire Lot-et-Garonne - le pays de serres Not contacted Finalist No
Quentin BIJARD Front national Saône-et-Loire - Le Creusot-2 Not contacted Finalist No
Dominique BILDE Front national Meurthe-et-Moselle - Vandoeuvre-lès-Nancy Pending No
Catherine BILIEC Union de la droite Finistère - Quimper-1 Not contacted Finalist No
Jacques BILIRIT Parti socialiste Lot-et-Garonne - marmande-2 Not contacted Elected No
Anne BILLANT-BARTHELEMY Union de la gauche Var - La Crau Not contacted No
Armelle BILLARD Parti socialiste Ille-et-Vilaine - Le Rheu Not contacted Elected No
Geneviève BILLARD Divers Val-de-Marne - Alfortville Not contacted No
Joël BILLARD Union de la droite Eure-et-Loir - Châteaudun Not contacted Elected No
Dominique BILLET Divers droite Tarn - Albi-2 Not contacted No
Marie-France BILLION Front de Gauche Ardèche - Tournon-sur-Rhône Not contacted No
Marc BILLON Union pour un mouvement populaire Meuse - Saint-Mihiel Not contacted No
Véronique BILLOT Parti socialiste Meurthe-et-Moselle - Nancy-2 Not contacted Elected No
Guy BILLOUDET Union pour un mouvement populaire Ain - Replonges Not contacted Elected No
Nadine BILLY Parti socialiste Nord - Croix Not contacted No
Gilles BILOT Divers gauche Vosges - Epinal-2 Not contacted No
Bernard BINAMÉ Divers gauche Vosges - Epinal-1 Not contacted No
Roberto BINDELLI Front national Seine-Maritime - Rouen-2 Not contacted No
Erwann BINET Union de la gauche Isère - Vienne-1 Not contacted Elected No
Jean BINET Front national Ardennes - Rocroi Not contacted Finalist No
Luc BINSINGER Union de la droite Meurthe-et-Moselle - Jarville-la-Malgrange Not contacted Elected No
Valérie BIONAZ-DUFEUX Divers droite Aisne - Chauny Not contacted No
Pascal BIOULAC Union de la droite Loir-et-Cher - La Sologne Not contacted Elected No
Marino BIRAMBAUX Union de la droite Pas-de-Calais - Noeux-Les-Mines Not contacted No
Annette BIRET Front national Drôme - Montélimar-1 Not contacted Finalist No
Vincent BIRMANN Front national Pas-de-Calais - Brebières Not contacted Finalist No
Cécile BIRON Charente-Maritime - Thénac Not contacted No
Pascal BIRONNEAU Union de la gauche Deux-Sèvres - Le Val de Thouet Not contacted Finalist No
Patrick BIRYT Front national Deux-Sèvres - Mauléon Not contacted No
Suzanne BISIAUX Front national Nord - Orchies Not contacted Finalist No
Marie-Christine BISOGNANI Divers droite Gers - Val-De-Save Not contacted Finalist No
Gisèle BISSAY Divers gauche Rhône - Thizy-les-Bourgs Not contacted No
Jean-Pierre BISSEY-PARIS Front national Côte-d'Or - Dijon-3 Not contacted Finalist No
Cyril BISSON Divers gauche Côtes-d'Armor - Guingamp Not contacted No
Nadine BISSON Front national Calvados - Caen-4 Not contacted No
Yves BISSON Union de la droite Territoire de Belfort - Grandvillars Not contacted Finalist No
Cathy BISSONNIER Union de la droite Seine-et-Marne - Savigny-le-Temple Not contacted Elected No
Françoise BITATSI -TRACHET Front de Gauche Seine-Saint-Denis - Livry-Gargan Not contacted No
Claude BITTE Union pour un mouvement populaire Moselle - Sarralbe Not contacted Elected No
Jean BITTERLIN Europe Écologie - Les Verts Haut-Rhin - Altkirch Not contacted No
Olivier BITZ Parti socialiste Bas-Rhin - Strasbourg - 5 Pending Elected No
Birol BIYIK Europe Écologie - Les Verts Val-de-Marne - Choisy-le-Roi Not contacted No
Dominique BIZAT Union de la gauche Lot - Saint-Céré Not contacted Elected No
Carole BIZET Union pour un mouvement populaire Somme - Abbeville-1 Not contacted Elected No
Fabienne BIZOLON Isère - Morestel Not contacted No
Olivier BIZOLON Isère - Morestel Not contacted No
Caroline BIZON Union de la droite Cher - La Guerche-sur-l'Aubois Not contacted Finalist No
Michèle BIZOT-GASTALDI Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Riez Not contacted No
Serge BLACHE Parti socialiste Drôme - Tain-l'Hermitage Not contacted No
Michel BLACHÈRE Front de Gauche Ardèche - Le Teil Not contacted No
Muriel BLACHÈRE Front de Gauche Gard - Redessan Not contacted No
Serge BLADINIERES Union de la gauche Lot - Puy-l'Evêque Not contacted Elected No
Marie-Chantal BLAIN Front national Nord - Roubaix 2 Not contacted Finalist No
Sandra BLAISE Front de gauche Vosges - Raon l'Etape Not contacted No
Alexis BLANC Divers gauche Charente-Maritime - Rochefort Not contacted No
André BLANC Front de Gauche Indre - Le Blanc Not contacted No
Anne BLANC Aveyron - Ceor-Ségala Not contacted Elected No
Annie BLANC Front national Côtes-d'Armor - Plénée-Jugon Not contacted No
Ariane BLANC Parti socialiste Cher - Saint-Martin-d'Auxigny Not contacted Finalist No
Claire BLANC Union de la droite Bouches-du-Rhône - Pélissanne Not contacted Finalist No
Dominique BLANC Divers droite Var - Saint-Cyr-sur-Mer Not contacted No
Evelyne BLANC Front de Gauche Alpes-de-Haute-Provence - Sisteron Not contacted No
François BLANC Europe Écologie - Les Verts Puy-de-Dôme - Issoire Not contacted No
Gaëlle BLANC Divers droite Dordogne - Bergerac-1 Not contacted Elected No
Geneviève BLANC Divers gauche Gard - Alès-1 Not contacted Elected No
Geneviève BLANC Front national Var - Saint-Maximin-la-Sainte-Baume Not contacted Finalist No
Gérard BLANC Union de la droite Gard - Redessan Not contacted Elected No
Gérard BLANC Europe Écologie - Les Verts Savoie - La Ravoire Signed No
Gilles BLANC Union de la gauche Gard - Nîmes-3 Not contacted No
Grégory BLANC Parti socialiste Maine-et-Loire - Angers-7 Not contacted Elected No
Guy BLANC Union de la gauche Hautes-Alpes - Gap-1 Not contacted Finalist No
Jean-Baptiste BLANC Union pour un mouvement populaire Vaucluse - Cavaillon Not contacted Elected No
Lucien BLANC Union pour un mouvement populaire Lot - Cahors-3 Not contacted No
Nathalie BLANC Union pour un mouvement populaire Charente-Maritime - Aytré Not contacted Finalist No
Odile BLANC Europe Écologie - Les Verts Drôme - Valence-1 Signed and confirmation (letter/fax) received No
Rachel BLANC Divers droite Haute-Marne - Saint-Dizier-3 Not contacted Elected No
Raymond BLANC Front national Côtes-d'Armor - Lannion Not contacted No
Alain BLANCHARD Divers gauche Oise - Montataire Not contacted Elected No
Aline BLANCHARD Divers Hautes-Alpes - Gap-2 Not contacted No
Benoît BLANCHARD Front national Lot-et-Garonne - le val du dropt Not contacted Finalist No
Bruno BLANCHARD Union de la gauche Morbihan - Lorient -1 Not contacted Elected No
Claude BLANCHARD Divers droite Côtes-d'Armor - Ploufragan Not contacted Finalist No
Elise BLANCHARD Divers Maine-et-Loire - Doué-la-Fontaine Not contacted No
Isabelle BLANCHARD Union de la droite Seine-Maritime - Sotteville-lès-Rouen Not contacted No
Jean-Claude BLANCHARD Front national Loire-Atlantique - Saint-Nazaire-2 Not contacted Finalist No
Joël BLANCHARD Europe Écologie - Les Verts Vendée - Aizenay Not contacted No
Luc BLANCHARD Divers gauche Oise - Estrées-Saint-Denis Not contacted No
Odile BLANCHARD Front national Loir-et-Cher - Montoire-sur-le-Loir Not contacted No
Patrick BLANCHARD Union de la droite Charente-Maritime - Marans Not contacted No
Raphaël BLANCHARD Union de la droite Marne - Reims-5 Not contacted Elected No
Thu Van BLANCHARD Union pour un mouvement populaire Seine-Saint-Denis - Pantin Not contacted No
Annick BLANCHARD-BRYNHOLE Front de Gauche Loiret - La Ferté-Saint-Aubin Not contacted No
Elisabeth BLANCHET Front de Gauche Allier - Commentry Not contacted Finalist No
Hélène BLANCHET Union de la droite Landes - Haute Lande Armagnac Not contacted Finalist No
Josette BLANCHET Divers gauche Indre-et-Loire - Tours-1 Not contacted No
Régis BLANCHET Union de la droite Indre - Buzançais Not contacted Elected No
Véronique BLANCHET Front de Gauche Finistère - Pont-l'Abbé Not contacted No
Virginie BLANCHET Front national Sarthe - La Suze-sur-Sarthe Not contacted Finalist No
Gwenael BLANCHO Front national Hauts-de-Seine - Asnières-sur-Seine Not contacted No
Serge BLANCHONG Front national Hautes-Pyrénées - Moyen Adour Not contacted No
Patrick BLANCHOT Union de la droite Meurthe-et-Moselle - Nancy-1 Not contacted Elected No
Jean-François BLANCO Divers gauche Pyrénées-Atlantiques - Pau-3 Not contacted No
Sylvie BLANDIN Union de la droite Eure - Pont-de-l'Arche Not contacted Finalist No
Nathalie BLANDINA Divers Gard - Rousson Not contacted Finalist No
Lydia BLANDINIERES Parti socialiste Ariège - Arize-Lèze Not contacted Elected No
Nadia BLANES Divers gauche Hérault - Cazouls-lès-Béziers Not contacted No
Harold BLANOT Front national Nièvre - Château-Chinon Not contacted Finalist No
Claire BLANPAIN Divers gauche Pas-de-Calais - Boulogne-Sur-Mer-1 Not contacted No
Pierre BLANQUART Front de Gauche Pas-de-Calais - Béthune Not contacted No
Marie-Claire BLANQUE Union de la droite Puy-de-Dôme - Les Monts du Livradois Not contacted No
Michelle BLANQUET Parti communiste francais Nord - Sin-le-Noble Not contacted No
Véronique BLANSTIER Parti communiste francais Haute-Garonne - Toulouse-11 Not contacted No
Daniel BLATRIX Parti communiste francais Ain - Bourg-en-Bresse-2 Not contacted No
Oriane BLATRIX Europe Écologie - Les Verts Ain - Châtillon-sur-Chalaronne Not contacted No
Caroline BLAZIN Europe Écologie - Les Verts Pyrénées-Orientales - Les Pyrénées Catalanes Not contacted No
Nicole BLAZQUEZ Front national Corrèze - Brive-la-Gaillarde-1 Not contacted No
Marguerite BLÉAS Parti socialiste Finistère - Landivisiau Not contacted No
Eurydice BLED Europe Écologie - Les Verts Pyrénées-Atlantiques - Pau-4 Not contacted No
Laure BLÉE Parti socialiste Haute-Loire - Le Puy-en-Velay-3 Not contacted Elected No
Gérard BLÉGEAN Union du centre Côtes-d'Armor - Saint-Brieuc-1 Not contacted Elected No
Marie-Christine BLEIKER Union de la gauche Pyrénées-Atlantiques - Ustaritz-Vallées de Nive et Nivelle Not contacted No
Catherine BLEIN Front national Côtes-d'Armor - Callac Not contacted No
Marion BLEIN Europe Écologie - Les Verts Hérault - Pézenas Not contacted No
Valentin BLELLY Front national Loiret - Orléans-2 Not contacted No
Colette BLERIOT Union de la droite Aisne - Saint-Quentin-1 Not contacted Elected No
Josette BLESSON Front national Seine-et-Marne - Saint-Fargeau-Ponthierry Not contacted No
Natacha BLEU - COMBELLES Divers gauche Maine-et-Loire - Angers-3 Not contacted No
Yves BLEUNVEN Union de la droite Morbihan - Grand-Champ Not contacted Elected No
Michèle BLEUSE Europe Écologie - Les Verts Haute-Garonne - Toulouse-11 Not contacted No
Edith BLEUZET-CARLIER Front de Gauche Pas-de-Calais - Hénin-Beaumont-2 Not contacted No
Brigitte BLEVIN Union du centre Côtes-d'Armor - Saint-Brieuc-1 Not contacted Elected No
Jean-Claude BLIN Parti socialiste Indre - Argenton-sur-Creuse Not contacted Elected No
Jean-Luc BLIN Front national Seine-Saint-Denis - Montreuil-2 Not contacted No
Nathalie BLIN Front de Gauche Loire-Atlantique - Nantes-2 Not contacted No
Alain BLINETTE Union pour un mouvement populaire Haute-Saône - Dampierre-sur-Salon Pending Elected No
Jean-François BLOC Front national Nord - Tourcoing 2 Not contacted Finalist No
Xavier BLOCH Parti socialiste Yvelines - Versailles-1 Not contacted No
Jacques BLOMBOU Divers Guadeloupe - Morne-à-l'Eau Not contacted No
Amandine BLOMME Front national Ardennes - Sedan-2 Not contacted Finalist No
Ariane BLOMME Front national Pas-de-Calais - Lens Not contacted Elected No
Patrick BLOND Front national Aube - Bar-sur-Aube Not contacted No
Christophe BLONDÉ Somme - Roye Not contacted No
Alexis BLONDEAU Divers Puy-de-Dôme - Clermont-Ferrand-3 Not contacted No
Amandine BLONDEAU Front national Indre - Issoudun Not contacted Finalist No
Danièle BLONDEAU Parti socialiste Rhône - Saint-Symphorien-d'Ozon Not contacted No
Gérard BLONDEAU Union de la droite Indre - Le Blanc Not contacted Elected No
Gilbert BLONDEAU Union de la droite Jura - Saint-Laurent-en-Grandvaux Pending Elected No
Michel BLONDEAU Union de la droite Indre - Châteauroux-1 Not contacted Elected No
Sabine BLONDEAU Europe Écologie - Les Verts Saône-et-Loire - Chalon-sur-Saone-1 Not contacted No
Anne-Marie BLONDEL Front de Gauche Seine-Maritime - Barentin Not contacted No
Bruno BLONDEL Front national Seine-Maritime - Bolbec Not contacted Finalist No
Denis BLONDEL Front national Seine-Maritime - Saint-Valery-en-Caux Not contacted Finalist No
Marine BLONDEL Front national Loiret - Sully-sur-Loire Not contacted Finalist No
Martine BLONDEL Union de la gauche Seine-Maritime - Notre-Dame-de-Gravenchon Not contacted Elected No
Stacy BLONDEL Front national Seine-Maritime - Luneray Not contacted Finalist No
Françoise BLOT Front national Val-de-Marne - Alfortville Not contacted No
Jean-Pierre BLOUET Union de la droite Orne - Bagnoles-de-l'Orne Not contacted Elected No
Anne-Laure BLOUIN Divers gauche Deux-Sèvres - Parthenay Not contacted Finalist No
Michel BLUM Europe Écologie - Les Verts Moselle - Yutz Not contacted No
Michel BLUME Extrême droite Alpes-de-Haute-Provence - Sisteron Not contacted Finalist No
Jean-Daniel BLUSSEAU Parti socialiste Vienne - Poitiers-3 Not contacted Elected No
Virginie BLUSSEAU Divers droite Indre - Saint-Gaultier Not contacted No
Jean-Michel BLUTEAU Union pour un mouvement populaire Seine-Saint-Denis - Villemomble Not contacted Elected No
Grégory BOBBATO Divers droite Gers - Fleurance-Lomagne Not contacted Finalist No
Christelle BOBILLIER Europe Écologie - Les Verts Jura - Mont-sous-Vaudrey Pending No
Stéphane BOBIN Divers Haute-Vienne - Limoges-4 Not contacted No
Alain BOBO Europe Écologie - Les Verts Pyrénées-Orientales - Perpignan 6 Not contacted No
Nicole BOCACCIO Front national Ain - Saint-Etienne-du-Bois Not contacted Finalist No
Frédéric BOCCALETTI Front national Var - La-Seyne-sur-Mer-2 Not contacted Finalist No
Bernard BOCCARD Union pour un mouvement populaire Haute-Savoie - Gaillard Not contacted Elected No
Julie BOCCHECIAMPE Front de Gauche Haute-Corse - Cap Corse Not contacted No
Colette BOCH Front de Gauche Nièvre - Fourchambault Not contacted No
Brigitte BOCHATON Union pour un mouvement populaire Savoie - Chambéry-2 Not contacted Elected No
Nadine BOCHATON Front de Gauche Aveyron - Ceor-Ségala Not contacted No
Eric BOCHEF Divers droite Allier - Huriel Not contacted Finalist No
Valérie BOCHET Divers droite Seine-Maritime - Mont-Saint-Aignan Not contacted No
Brigitte BOCIANOWSKI Front de Gauche Alpes-Maritimes - Nice-2 Not contacted No
François BOCK Union pour un mouvement populaire Vienne - Lussac-les-Châteaux Not contacted Elected No
Hervé BOCO Union des démocrates et indépendants Haute-Garonne - Escalquens Not contacted Finalist No
Christophe BOCQUET Union pour un mouvement populaire Lot-et-Garonne - agen 4 Not contacted Elected No
Florence BOCQUET Divers gauche Aveyron - Lot et Dourdou Not contacted Finalist No
Marie-Christine BOCQUET Front national Nord - Croix Not contacted Finalist No
Nadine BOCQUET Union de la gauche Loiret - Malesherbes Not contacted No
Stéphanie BOCQUET Divers gauche Nord - Lille 4 Not contacted No
Denise BOCQUILLET Union de la droite Pas-de-Calais - Arras-1 Not contacted Elected No
Françoise BOCQUILLON Divers gauche Ille-et-Vilaine - Dol-de-Bretagne Not contacted No
Philippe BODARD Divers gauche Maine-et-Loire - Les Ponts-de-Cé Not contacted No
Kévin BODÉ Union de la gauche Orne - Damigny Not contacted Finalist No
Stéphanie BODELE Parti socialiste Nord - Bailleul Not contacted Finalist No
Colette BODEREAU Front national Mayenne - Azé Not contacted No
Michèle BODET Union de la droite Sarthe - La Flèche Not contacted Finalist No
Carole BODIN Union de la gauche Indre - Saint-Gaultier Not contacted No
Gilles BODINEAU Front de Gauche Haute-Saône - Lure-1 Not contacted No
Maud BODKIN Divers gauche Hérault - Montpellier-5 Not contacted Elected No
Aline BODO Front national Moselle - Yutz Not contacted Finalist No
Yannick BOEDEC Union de la droite Val-d'Oise - Franconville Not contacted Elected No
Patricia BOEGLEN Divers droite Moselle - Saint-Avold Not contacted Elected No
Danièle BOEGLIN Divers droite Aube - Saint-Lyé Not contacted Elected No
Sylviane BOENS Divers gauche Eure-et-Loir - Auneau Not contacted No
Jacques BOETTI Union pour un mouvement populaire Alpes-de-Haute-Provence - Castellane Not contacted Finalist No
Amel BOFFARD Union de la droite Isère - Grenoble-4 Pending No
Pierre BOGGIO Union de la droite Indre - Issoudun Not contacted No
Rémi BOGGIO Parti socialiste Alpes-Maritimes - Nice-8 Not contacted No
Angéla BOHER Europe Écologie - Les Verts Tarn-et-Garonne - Montauban-3 Not contacted No
Nicolas BOHER Front national Yvelines - Trappes Not contacted No
Alain BOHÈRE Front de Gauche Charente - Charente-Bonnieure Not contacted No
Anne-Marie BOHIC-CORTES Parti socialiste Aude - Quillan